Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Alice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Greece4ever View Post
    Υπομονη κ επιμονη!!<<στα λογια ειναι τοσο ευκολα αλλα μονο αν συνεχισεις να προσπαθεις θα τα καταφερεις!!Απλα τωρα εκφραζεις την αγανακτηση σου για αυτο που σου εκαναν κ μας εκαναν...φορτισε τις "μπαταριες" σου!!!Μονο καλα μας περιμενουν πλεον!
    Και εγω απο Θεσσαλονικη...αλλα ειμαι ακομα Θεσσαλονικη "καθε αρχη και δυσκολη"."τα καλυτερα επονται"

    Αμήν κι έχω κι από τα δύο και υπομονή και επιμονή!!!!το ξέρω ότι η πίστη κουνάει και βουνά κι εγώ στο τέλος θα τα καταφέρω!!!!!

    Comment


      #17
      Originally posted by Alice View Post
      Αμήν κι έχω κι από τα δύο και υπομονή και επιμονή!!!!το ξέρω ότι η πίστη κουνάει και βουνά κι εγώ στο τέλος θα τα καταφέρω!!!!!
      “Nothing is forever”

      Comment


        #18
        Έχω καιρό να γράψω και σίγουρα δεν είναι ότι σας ξέχασα!!!! Μεγάλη Δευτέρα σήμερα και έρχεται το πάσχα ..... Βρισκόμαστε λοιπόν στην μεγάλη βδομάδα και πραγματικά και μεταφορικά!!!!! ΑΛΛΑ μετά από κάθε σταύρωση έρχεται η Ανάσταση!!!!

        Οι μέρες που πέρασα ήταν δύσκολες πολύ δύσκολες αλλά είχαν και πολλά όμορφα πράγματα μαζί .... ένα?? μπορεί να άφησα φίλους πίσω αλλά βρήκα καινούργιους και εξίσου καλούς εδώ ...... τελικά ο τόπος είναι αυτό που κουβαλάς μαζί σου ...... όλα τα άλλα χωράνε παντού .... και σε μικρά και σε μεγάλα σπίτια και σε πολλά και σε λίγα....

        Λοιπόν να σας πω λίγα λόγια για το πώς πέρασαν οι πρώτοι 2 μήνες μου στην Αυστραλία.....

        οι δύο πρώτες βδομάδες ήταν απίστευτα μπερδεμένες ...από τον χειμώνα της Ελλάδας στην καυτή τότε ακόμα Αυστραλία ήταν ένα πολύ καλό μπέρδεμα!!!!

        Comment


          #19
          Συγνώμη για την μισή υποβολή αλλά έγινε από λάθος..... μετά αν και αυτό το έκανα από την επόμενη μέρα που ήρθα άρχισα να προσπαθώ να μάθω τον χώρο μου και την γύρω περιοχή και να προσπαθήσω να μάθω να κυκλοφορώ με τα λεωφορεία και να ξέρω πάντα στο περίπου που βρίσκομαι .....

          Ευτυχώς με τους χάρτες των λεωφορείων που έχουν εδώ και με το Adelaide metro όλα γίνονται ευκολότερα!!!! μέσα σε δύο μέρες είχα γυρίσει την μισή πόλη ... Ήταν εύκολο τελικά

          Το πρώτο πράγμα που έκανα επίσης ήταν να πάω με τον άνθρωπο που δουλεύαμε μαζί στην Θεσσαλονίκη στην ίδια εταιρία, που ήταν δική του δηλαδή και με είχε μαζί του στην δουλειά, στην δουλειά που έκανε τώρα εδώ να πουλάει στρώματα σε εμπορικά.....(shopping centers)....Για δύο βδομάδες ήμουν μαζί του και μάζευα εικόνες από τον κόσμο που περνούσε, πως μιλούσαν πως λειτουργούσαν και γενικά προσπαθούσα όσο μπορούσα με αυτόν τον τρόπο να τους καταλάβω!!! Πολύ διαφορετικά όλα από την δική μας νοοτροπία και κουλτούρα αλλά γενικά δεν ένιωσα ούτε ρατσισμό ούτε κάτι αρνητικό από κανέναν από αυτούς που μίλησα!!!! Σιγά σιγά μπήκα λίγο πιο καλά στην λογική τους κι έτσι άρχισα να στέλνω βιογραφικά πάνω στην δουλειά μου .... Είμαι κομμώτρια, αν και τα τελευταία χρόνια δούλευα ως υπεύθυνη πωλήσεων σε μία εταιρία με είδη κομμωτηρίου!!!!

          Πριν 3 βδομάδες έπιασα δουλειά σε ένα κομμωτήριο ενός Κορεάτη ο οποίος με έκανε να καταλάβω ότι με αυτόν τον λαό δεν θα μπορούσα να επικοινωνήσω ποτέ.... με τους μόνους που είχα επαφή ήταν με τους ευρωπαικού τύπου πελάτες του και τους γνήσιους Αυστραλούς οι οποίοι ήταν πολύ λίγοι όμως ...... και τελικά μετά από τις 3 βδομάδες αυτός βρήκε μία Κορεάτισα βοηθό και εγώ άρχισα να κοιτάζω για άλλη δουλειά .....Ενδιάμεσα από όλα αυτά ήρθε και μία φιλία με μία οικογένεια που θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί (μετά από τους ανθρώπους που μένω μαζί τους....) από τότε που ήρθα στην Αυστραλία ..... οι άνθρωποι αυτοί μου άνοιξαν το σπίτι τους και με στήριξαν σε μία πολύ δύσκολη στιγμή που όταν έφυγα από την δουλειά που ήμουν έκαναν ότι μπορούσαν για να μην μείνω μόνη και μου έδωσαν πολύ στήριξη και βοήθεια..... το ίδιο απόγευμα πήγαμε σε ένα μαγαζί που δουλεύει ο γιός τους και μετά από την σύστασή μου στα αφεντικά μου έδωσαν δουλειά .....Έλληνες κι αυτοί .... τι να πω ότι μερικές φορές καλύτερα είναι να έχεις καλούς φίλους παρά συγγενείς????
          jimathens ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα και στην οικογένεια σου με κάνατε μετά από πολύ καιρό να νιώσω και πάλι περήφανη που είμαι Ελληνίδα!!!!!

          Έχω πολλά ακόμα να σας πω αλλά στην συνέχεια .... τώρα απλά ήθελα με λίγα λόγια να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ......
          στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ και στους ανθρώπους που είναι εδώ ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.......
          Alice

          Comment


            #20
            Originally posted by Alice View Post
            Γεννήθηκα από οικογένεια μεταναστών στην Γερμανία που με τον πόνο της πατρίδας γύρισαν πίσω και έτσι μεγάλωσα στην Ελλάδα .... την αγαπώ την χώρα μου την πονάω αλλά δεν με αγάπησε και δεν με πόνεσε αυτή....

            Alice
            Ο δικός μου δρόμος θα με οδηγήσει στην Ευρώπη κι έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω επί τόπου. Ήθελα όμως να σου στείλω μια μεγάλη αγκαλιά και όλες τις ευχές μου γιατί αυτή η φράση που έγραψες με συγκίνησε πάρα πολύ. Σαν παιδί πρώην μεταναστών που μεγάλωσε στην Ελλάδα σε καταλαβαίνω! Υπομονή, κουράγιο κι όλα θα φτιάξουν

            Comment


              #21
              Keep Walking Alice!

              Comment


                #22
                Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και γρήγορη επανένωση με τα παιδιά σου! Καλό Πάσχα να έχεις επίσης...

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Alice View Post
                  jimathens ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα και στην οικογένεια σου με κάνατε μετά από πολύ καιρό να νιώσω και πάλι περήφανη που είμαι Ελληνίδα!!!!!

                  Έχω πολλά ακόμα να σας πω αλλά στην συνέχεια .... τώρα απλά ήθελα με λίγα λόγια να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ......
                  στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ και στους ανθρώπους που είναι εδώ ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.......
                  Alice
                  Καλημέρα Alice κ Χριστός Ανέστη.

                  Δεν είχα σκοπό να το πω αλλά μιας κ το ανέφερες θα σου πω αυτό:

                  Να είσαι υπερήφανη για τα παιδιά σου κ τους ανθρώπους που σε βοήθησαν κ σε στήριξαν σε αυτό το μεγάλο τόλμημα...!!!

                  Εμείς δεν κάναμε τίποτα σημαντικό από το να βοηθήσουμε όσο κ όπως μπορούμε
                  κ να ξέρεις ότι είσαι παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς-ες εδώ στο πατριωτάκι γιατί έχεις πολύ μεγάλη ψυχή...!!!!!!
                  Κάτι που δεν έχουν πολλοί "άνδρες" σήμερα...!!!!!!




                  Η αξία του ανθρώπου δεν είναι στη νίκη.... αλλά στον αγώνα για τη νίκη...!!!!
                  Καζαντζάκης


                  Να είσαι πάντα καλά κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
                  pantamazi_
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment

                  Working...
                  X