Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aberdeen Σκωτίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aberdeen Σκωτίας

    Καλησπέρα κι από μένα
    Έχασα τη δουλειά μου πρόσφατα και επειδή δεν μπορώ να συντηρηθώ με το επίδομα των 360
    έψαξα για δουλειά στο εξωτερικό
    Μέχρι στιγμής έχω μια πρόταση για το Aberdeen της Σκωτίας
    Θέλω να μάθω περισσότερα για την πόλη και το κόστος διαβίωσης
    Ο μισθός μου θα είναι περίπου 1800 λίρες μετά τους φόρους και την ασφάλιση
    Απ ότι έψαξα μπορώ να επιλέξω να μην έχω ασφάλιση, εξοικονομώντας έτσι περιπου 200 λιρες το μήνα
    Έχω ασφάλεια στην Ελλάδα για όλο το 2013.
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το κόστος ζωής ? Ενοίκια, φαγητό κτλ?
    Θα τα βγάζω πέρα? Υπαρχουν Έλληνες?
    Το σκοτάδι και το κρύο αντεχετε ή θα αυτοκτονήσω?

    #2
    Φιλε μου δεν γνωριζω τιποτα για τη Σκωτια απλα εριξα μια ματια στην πολη που θα πας και πραγματικα ειναι πανεμορφη!
    Επισης σιγουρα εχει Ελληνες γιατι βρηκα αυτο
    Πάσχα Ελλήνων και στο ... Αμπερντίν της Σκωτίας! (Video + Photos) | MessiniaPortal.gr
    Οσο για το κρυο υπαρχει ενα ρητο που λεει:Δεν υπαρχει κακος καιρος αλλα κακο ντυσιμο
    Oποτε μην ανησυχεις γιαυτο.Για το σκοταδι θα συμφωνησω ειναι δυσκολο αλλα σκεψου τι θα απολαμβανεις το καλοκαιρι.
    Ειναι υπεροχο να κανεις ενα νεο ξεκινημα σε ενα τοσο ομορφο μερος οποτε μη ξεκινας με αρνητικες σκεψεις
    Αν καποιος εδω γνωριζει κατι παραπανω θα σε πληροφορησει.
    Καλη τυχη !!

    Comment


      #3
      Originally posted by tsoang View Post
      Καλησπέρα κι από μένα
      Έχασα τη δουλειά μου πρόσφατα και επειδή δεν μπορώ να συντηρηθώ με το επίδομα των 360
      .......... Υπαρχουν Έλληνες?
      Το σκοτάδι και το κρύο αντεχετε ή θα αυτοκτονήσω?
      Καλώς ήρθες tsoang στην παρέα μας! Οι 1800 ''καθαρές'' λίρες είναι μια πάρα πολύ καλή αρχή! Δεν είμαι στη Σκωτία αλλά αν σκεφτείς ότι για ένα αξιοπρεπές δωμάτιο στο Λονδίνο πληρώνω, το μήνα, 400~ λίρες ,με μισθό 700 λίρες χαμηλότερο, ε τότε το μόνο που σου λείπει είναι ένα αεροπορικό εισιτήριο. Οπότε ο λογαριασμός έχει περίπου ως εξής: 400 δωμάτιο (όλα πληρωμένα), 75 μηνιαία κάρτα λεωφορείου, 30 κινητό, 200-250 φαγητό. Δηλαδή ''βαριά'' 800 λίρες για τα βασικά. Από αυτό το σημείο δύσκολα κατεβάζεις το κόστος κατ΄ άτομο. Έτσι μπορείς τώρα να συγκρίνεις τα 360€ με τις 1000 περίπου λίρες(1180€).Δε ξέρω τη δουλειά σου, αλλά ξαναλέω ότι για αρχή τα 1800 είναι αρκετά καλά και δεν θα σε δυσκολέψουν. Έλληνες θα βρείς ''όποια πέτρα κι αν σηκώσεις'' και η Σκωτία έχει πολλές!! Αν δεν αντέχει το κρύο ένας έλληνας τί να πει και ο τζαμαϊκανός!!! Και μη ξεχνάς, σε ένα διαρκως μεταβαλόμενο περιβάλλον δεν έχουμε την πολυτέλια των πολλών επιλογών! Ψάξε για λεπτομέριες!
      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

      Comment


        #4
        Originally posted by tsoang View Post
        Καλησπέρα κι από μένα

        Το σκοτάδι και το κρύο αντέχετε ή θα αυτοκτονήσω?
        Καλημέρα tsoang κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

        Μόνο η πείνα δεν αντέχετε...!!! Καλή τύχη...!!! κ
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment

        Working...
        X