Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Dormagen έξω από κολόνια 30 λεπτά περίπου όνομα μήνας και Αναστασία. Εκεί πέρασα σαν την αστραπή συμπεριφορά ελεεινή και τσιγκουνιά στο φουλ εφόσον εγώ πλέον εκπεδευμενος από όλα αυτά που τράβηξα ήξερα καλά τι με περιμένει..και φυσικά την έκανα με ελαφρά. Δωμάτιο εκεί δεν υπάρχει πρέπει να νοικιάσετε οποίος θελήσει να πάει αν τύχει ο μήνας αν και δεν τον γνωρίζω καλά φαίνεται καλός άνθρωπος ,το ίδιο δεν θα έλεγα για την γυναίκα του έχει ένα μάγειρα εκεί εγώ πήγα για δεύτερο χέρι αλλά τελικά η γυναίκα του δεν παίζεται άποψη μου για την μια μέρα που καθησα δύσκολα να συνεννόηθω με την συγκεκριμένη γυναίκα διότι αν την εμπειρία μου κατάλαβα ότι πρόκειται για μια ιστορία που πέρασα στης αρχές η οποία επαναλαμβάνεται...όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει πάντως.

    Comment


      Πάμε και στο 8 -σύνολο εστιατόριο που έχω πάει και φυσικά κάπου εδώ τελειώνουν όλα αυτά τα παρατράγουδα που είχα τραβήξει ...φυσικά δεν λείπει το κερασάκι στην τούρτα agsburg όνομα αργυρό οαση ονομα απο οτι θυμαμαι..βιομηχανική περιοχή νομίζω ότι έχει κάποια σχεση με το γραφείο αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά ρώτησα την αργυρό που έχει το γραφείο αν έχει κάποιο εστιατόριο και μου είπε όχι τώρα σύμπτωση που μένει και αυτή στο ίδιο μέρος η όχι δεν ξέρω τι γίνεται αλλά πιστεύω κάτι δεν πάει καλά ....για φαγητό τα αποφάγια που έμειναν κάθε βράδυ δωμάτιο στην καλύτερη με 3 ατομα συμπεριφορά σκ@τ@ συγνώμη κιόλας . ωράριο όλη μέρα δεν θέλει και κάτι άλλο. Παιδιά οποίος θθέλει να πάει σε εστιατόριο εδώ στην Γερμανία να ξέρει ότι ήσχυουν όλα αυτά που γράφω για όποιον δεν πιστεύει αν παει περιμένω γράμμα εδώ μέσα να μου πει ότι λέω ψέμματα.φαγητο όπου και να πάτε να θυμάστε όταν τρώτε θα σας κοιτάζουν μέσα στο πιάτο τι τρώτε και δεν θα κατεβαίνει μπουκιά.οχι όμως ότι αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν περάσει και μπουμπουκια από τα εστιατόρια σίγουρα και κάποια άτομα από εμάς σε ήταν και οι καλύτεροι... αλλά με τους εργοδοτες εστιατόρες στην Γερμανία δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες να συναντήσει κάποιος καλό άτομο δεν έφτανε μόνο αυτό. .. από προσωπική εμπειρία πέρασα και είδα όλα αυτά που γίνονται αλλά επειδή εγώ ρωτούσα πάντα τα άτομα που έβρισκα μέσα στα εστιατόρια εργάτες δηλαδή μου έλεγαν φίλε εγώ έχω αλλάξει 3 μαγαζιά εγώ 4 εγώ 2 εγώ 1 μαγαζιά τα οποία δεν τα είχα περάσει εγώ το συμπέρασμα όσο και απίστευτα να φαίνεται είναι ότι οι περισσότεροι είναι πάνω κάτω τα ίδια .λίγα άτομα ειναι normal και Εντάξει τα οποία έχουν προσωπικό και δεν θέλουν άτομα οι υπόλοιποι πάνε και έρχονται από το ένα στο άλλο εστιατόριο πιστεύοντας ότι θα πετύχουν κάτι καλό πράγμα απίθανο...αλλά όχι και τόσο απίθανο κάτι υπάρχει απλά δεν το έχουμε τύχει.πλεον μετά από όλα αυτά είπα stop δεν πάει άλλο και φυσικά έχω πει ότι δεν πρόκειται να ξανά πάω σε Έλληνα εστιατόρα για εργασία ειλικρινά δεν έχω την δύναμη.. να πεις δεν έκανα προσπάθεια σύνολο 8 τι να κάνω ακόμη? Για όποιον γνωρίζει πόσο ακριβά είναι τα τρένα εδώ στην Γερμανία θα έχει καταλάβει πόσα χρήματα χάλασα στα τρένα έχω γυρίσει σχεδόν όλη την ΓΓερμανία ένα δρομολόγιο Στουτγάρδη Ντόρτμουντ κοστίζει 150 ευρώ.με το τρένο ετσι. Και επίσης ένα άλλο που έχω καταλάβει μακριά από σόι και Έλληνα και να μου πεις που θα πάω έλα ντε είναι και αυτό. Εγώ γυρίζω πίσω στην Ελλάδα σε λίγες μέρες δεν τα κατάφερα μετά από περίπου 3 χρόνια που είμαι εδώ δεν τα κατάφερα λόγο γλώσσας και λόγο ότι στο σόι μας δεν μας θέλει κανείς .έχουν αλλάξει οι καιροί πολύ κανένας δεν ενδιαφέρεται πλέον σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά στην πλειοψηφία ήσχυουν τα χειρότερα αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα καλή συνέχεια σε όλους όπου και αν είναι για μένα η Γερμανία έλαβε τέλος πάμε πίσω στην πατρίδα την οποία αγαπάω περισσότερο από κάθε άλλο μέρος στον πλανήτη.ελλαδα και ξερό ψωμί ο θεός να βάλει το χέρι του

      Comment


        krima lenovo2015 ine alithia athlia i katastasi sta estiatoria krima krima pou trabane tosa polla ellinopoula apo arxontoxoriates lipame poli otan diabazo tis peripeties sas. piges sto job center eki tha sou edinan ke epidoma afou douleves kane mia prospathia akoma min ta paratas meta apo tosa xronia bres kapion stin koinotita na se boithisi me ta germanika ante ali mia prospathia isos na ise tixeros avti ti fora
        kali tixi

        Comment


          Δεν ξέρω ποιος θα με βοηθήσει αλλά Έλληνας δεν θα είναι έχω περάσει απίστευτα καταστάσεις και απλά έφτασα στο τέρμα και είπα τα παρατάω γιατί βαρέθηκα τον κάθε χωριανο να το παίζει αριστοκράτης.δεν είναι μόνο αυτό ας το παίζουν Εντάξει δεν με νοιάζει μια δουλειά θέλω να δουλέψω αλλά αυτοί δεν σε αφήνουν να κάνεις ούτε αυτό σε ταλαιπωρούν για τα πάντα και χωρίς λόγο δεν μπορώ να κάνω άλλη προσπάθεια έφτασα στο τέρμα Λυπάμαι αλλά τους χόρτασα με όλη την σημασία της λέξεως

          Comment


            Τι να πω; Που ειναι η ανθρωπιά μας; Ποτε πάψαμε να νιώθουμε; Λύπαμαι πολυ φίλε και μακάρι να βρεις τον δρόμο σου...

            Comment


              Originally posted by Dimitris7 View Post
              Τι να πω; Που ειναι η ανθρωπιά μας; Ποτε πάψαμε να νιώθουμε; Λύπαμαι πολυ φίλε και μακάρι να βρεις τον δρόμο σου...
              σε ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά πιστεύω κάπου θα βρω και εγώ το δρόμο μου και το εύχομαι σε όλα τα παιδιά επίσης.

              Comment


                Μπράβο σου που μοιράστηκες μαζί μας τις εμπειρίες σου, να ξέρεις ότι θα βοηθήσεις πολύ κόσμο με αυτό. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ναι μεν υπάρχουν καλά αφεντικά Έλληνες στη Γερμανία (ξέρω προσωπικά έναν που η ίδια η υπάλληλος της που είναι χρόνια εκεί λέει έχω το καλύτερο αφεντικό του κόσμου), αλλά σε αυτά τα μαγαζιά δύσκολα να βρει κάποιος νεομετανάστης δουλειά, καθότι έχουν σχεδόν μόνιμο προσωπικό, αφού όσοι πάνε δε θέλουν να φύγουν και δίνουν και τον καλύτερο εαυτό τους για να μείνουν, αλλά και αν τύχει και μια στραβή, τα αφεντικά τους όντας καλύτεροι άνθρωποι, δεν τους πετάν σαν σκυλιά στο δρόμο.
                Έτσι τι απομένει; Όλος ο απόπατος, οι σκατάνθρωποι, οι άθλιοι, που βγάζουν την πίστη των υπαλλήλων, κι όποιος πάει φεύγει σε μια βδομάδα και τούμπαλιν. Δυστυχώς το 95% των μαγαζιών είναι έτσι. Μερικοι το κάνουν και επίτηδες, γιατί το μόνιμο προσωπικό είναι πιο ακριβό...

                Καλή τύχη στη ζωή σου lenovo, αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις; Σε εργοστάσια δεν προσπάθησες να μπεις; Ή οδηγός;

                Comment


                  Δε ξέρω κι εγώ τι να πω; Λυπάμαι πολύ για αυτά που περιέγραψες ότι σου συνέβησαν. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και καλή τύχη σε ότι επιλέξεις.
                  Αλλά το χειρότερο όμως είναι ότι εσύ είσαι ένας που το έγραψες. Ισως όχι ο μοναδικός αλλά ένας από τους λίγους . Και εδώ έρχεται το ερώτημα. Άραγε πόσοι είναι αυτοί που έζησαν τέτοιες καταστάσεις; Πόσοι τις ζουν αυτή τη στιγμή που γράφω, η τη κάθε στιγμή;
                  Καλό είναι να αναφέρονται και τα καλά και τα στραβά σε αυτό το μεγάλο θέμα της μετανάστευσης.
                  Τι θα μπορούσε να γίνει ;

                  Δυστυχώς από αυτά που περιγράφεις εσύ, αλλά και αρκετοί άλλοι είτε μέσα από το πατριωτάκι η από γνωστούς που ακούω κι εγώ εδώ στην Ελλάδα που είμαι, το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό, και δε πρέπει να περνά έτσι . Να διαβάζουν και να προετοιμάζονται καλά όλοι όσοι σκέπτονται να ανέβουν για δουλειά.
                  Δυστυχώς να ενημερώσω κι εγώ ότι αυτό το φαινόμενο δεν είναι καινούργιο. Πριν 17 χρόνια περίπου έκανα αυτό το βήμα κι εγώ. Δε θυμάμαι το όνομα της πόλης μόνο ότι ήταν κοντά σχετικά στη Κολωνία. Ξεκινήσαμε δυο άτομα επαγγελματίες και οι δυο στο χώρο για να δουλέψουμε σε ένα ελληνικό εστιατόριο αφού βασιστήκαμε στην γνώμη του ανθρώπου που μας το πρότεινε, ενός συγγενή . Ο οποίος απλά ήταν βαθειά νυχτωμένος. Άλλος του το είχε πει,… και δεν έψαξε καθόλου να μάθει περί τίνος πρόκειται. Το καλό ήταν ότι το αποφασίσαμε βλέποντας το καθαρά σαν δοκιμή και χωρίς πιέσεις οικονομικές η οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή αν δε μας άρεσε για οποιονδήποτε λόγο η παρουσιάζονται προβλήματα απλά φεύγουμε.
                  Διάρκεια εργασίας: Μία μέρα αρκετές ώρες αν θυμάμαι καλά. Αφήσαμε να περάσει η μέρα και αφού τέλειωσε το ωράριο απλά του ανακοίνωσα ότι φεύγουμε. Το βράδυ ήδη είχαμε φύγει από εκεί.
                  Οι λόγοι; Όλοι όσοι προαναφέρθηκαν. Δεν διαφέρουν και τόσο σε σχέση με σήμερα. Γιατί δε θα το κρύψω ότι παρ’ όλο που ήμουν επαγγελματίας εξεπλάγην. Περισσότερο από τη συμπεριφορά αλλά τη κοροϊδία. Τι να πω για το σπίτι; για τις ώρες που ήθελε να δουλεύουμε; …………………….
                  Επειδή ήμουν προετοιμασμένος για ένα τέτοιο πιθανό ενδεχόμενο δε μπορώ να πω πως με στενοχώρησε ιδιαίτερα ((Τότε 1997 ήταν νομίζω).) Στην έρευνα μετά αφού έμεινα μερικές μέρες στο συγγενή διαπίστωσα πως δεν ήταν μόνο το συγκεκριμένο εστιατόριο {{ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ}} . Πολλά ακόμα εστιατόρια είχαν την ίδια νοοτροπία.

                  Όσο και να χρειάζεται τη δουλειά οποιοσδήποτε ανεβαίνει, όταν συναντά προβληματικές καταστάσεις να κοιτάζει να προφυλάσσετε με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς να υπομένει τέτοιες καταστάσεις. Κανένας δε ξεκινάει για πλάκα. Εννοείται. Μην τους αφήνεται όμως να σας εκμεταλλευτούν. Συνήθως αν όχι η πρώτη μέρα , η αμέσως επόμενη, άντε κάνα δυο μετά, δείχνουν τι συμβαίνει. Αν και είναι δύσκολο, να έχεις ξοδέψει κάποιες οικονομίες να έχεις φάει ταλαιπωρία να αντιδράσεις σε μια δύσκολη κατάσταση. Πρέπει όμως.

                  Comment


                    Αντε λουφα γραψε μας που βρισκεσαι και πως περνας.το κοινο σου θελει να μαθαινει

                    Comment


                      Μπραβο στον λενοβο που το τολμησε.εχω γραψει κ εγω κ θα γραψω κι αλλα..οποιος μπορει ας δωσει κ αυτος πληροφοριες ωστε να ξερει ο κοσμος με τι απατεωνες εχει να κανει

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ φίλε μου. Το έκανα γιατί δεν θέλω να την πατήσουν αλλά άτομα, είναι πολλοί που έρχονται . Έχω δει άτομα να έρχονται χωρίς να έχουν τίποτα άλλο εκτός από ένα εισιτήριο και πέφτουν σε αυτούς και βρίσκονται σε αδιέξοδο.θυμαμαι είχε έρθει ένα παιδί από την Χαλκίδα πλήρωσε 250 +ευρώ να φτάσει εκεί,τον πίεσε τηλεφωνικά το αφεντικό μου ότι τον χρειάζεται άμεσα ενώ στην πραγματική στιγμή δεν ήταν τόσο ανάγκη να έρθει άμεσα. Μάλλον το έκανε αυτό γιατί φοβόταν ότι θα του φύγουν τα άτομα που είχε μέσα όπως και έγινε αλλά έγινε και το άλλο έφυγε και αυτός που ήρθε. Εσύ φίλε μου έζησες παρόμοιες καταστάσεις ?

                        Comment


                          Lenovo2015 θαυμάζω το κουράγιο σου!!!ΣΕΒΑΣΜΟΣ μόνο για όλα αυτά που τράβηξες!!
                          Ήθελα να'ξερα όλοι αυτοί οι αλήτες που θέλουν να λέγονται άνθρωποι που έχουν τα
                          εστιατόρια πού μεγάλωσαν;Μαζί με γουρούνια τους είχαν;
                          Ρε παιδιά ντρέπομαι να τα ακούω.Δηλαδή για αυτό (πέρα από διάφορα άλλα) μας έχουν του
                          πεταμού.Αν κάνεις αύτά τα ξεφτιλίκια στη ράτσα σου ποιος να σε πάρει στα σοβαρά;;;;
                          Μόνο να κράζουμε και να κρίνουμε ξέρουμε και να λέμε: οι τάδε είναι "γουρούνια" κτλ.
                          ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ!!!!

                          Comment


                            Originally posted by Μανος View Post
                            Lenovo2015 θαυμάζω το κουράγιο σου!!!ΣΕΒΑΣΜΟΣ μόνο για όλα αυτά που τράβηξες!!
                            Ήθελα να'ξερα όλοι αυτοί οι αλήτες που θέλουν να λέγονται άνθρωποι που έχουν τα
                            εστιατόρια πού μεγάλωσαν;Μαζί με γουρούνια τους είχαν;
                            Ρε παιδιά ντρέπομαι να τα ακούω.Δηλαδή για αυτό (πέρα από διάφορα άλλα) μας έχουν του
                            πεταμού.Αν κάνεις αύτά τα ξεφτιλίκια στη ράτσα σου ποιος να σε πάρει στα σοβαρά;;;;
                            Μόνο να κράζουμε και να κρίνουμε ξέρουμε και να λέμε: οι τάδε είναι "γουρούνια" κτλ.
                            ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ!!!!

                            Φιλε μου εγω ενα εχω καταλαβει πριν 8 χρονια ετυχε να μιλησω με εναν εργοδοτη στην γερμανια. Λοιπον τοτε οπως γνωριζουμε τα πραγματα ηταν πολυ καλα στην ελλαδα και κανενας σχεδον δεν ηθελε να φυγει.σε εκεινες της εποχες μας ειχανε αναγκη αλλα επειδη δεν ειχαμε προβλημα οικονομιας στην ελλαδα δεν πηγαινανε ατομα για εργασια.μιλησα με τον εργοδοτη που ειχε ελληνικο εστιατοριο και μου λεει τα εξης:σε παρακαλω ελα χρειαζομαι επειγωντος ατομο για εργασια σου εχω δωματιο τηλεοραση διπλο κρεβατι για δουλεια θα κατεβαινεις απο της 3 μεχρι της 11 ενα ρεπο την εβδομαδα και τα σχετικα. Συν οτι μεχρι να το σκεφ5ω αν θα παω με επαιρνε καθε μερα τηλ και με ρωτουσε :τι κανεις ολα καλα να σου στειλω χρηματα για να ερθεις με το αεροπλανο να σου δωσω και οταν φτασεις τον πρωτο μηνα προκαταβολη. Ναι και ομως τοτε μας ειχανε αναγκη κατα ενα μεγαλο ποσοστο.αυτο που θελω να σου πω ειναι πως γινεται να εχουν γινει ετσι τα πραγματα μετα απο καποια χρονια ,γιατι να εχουν γινει τοσο μα τοσο απανθρωποι? Επειδη τους εχουμε αναγκη? Γιατι αραγε γιατι.?σημασια εχει οτι μας βλεπουν σαν αλλοδαπους δικοι μας Ελληνες και δεν μας βλεπουν σαν πατριοτες. Παραδειγμα τουρκοι,σριλανκα,μαροκινοι,και αλλοι υποστιριζονται μεχρι εκει που δεν το φανταζεσαι τα βλεπω και τα ζω. Ασ παμε στους δικους μας εκκμεταλευση πονηρια απατες κοροιδοια ψεμματα και αλλα πολλα. Και ρωταω τι ειμαστε ειμαστε ολοι ετσι? Δεν μπορουμε να ειμαστε ενωμενοι?γιατι ολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω... γιατι οι αλλες φυλες ειναι ενωμενοι και πιανουν ολοι μαζι.τι ειμαστε επιτελους ειναι κριμα αλλα θελουμε να λεγομαστε και ελληνες τι να πω. Φιλε μου τραβηξα πολλα και ακομη τραβαω και θα τραβηξω ελπιζω μ8νο καθενας να βρει αυτο που του αξιζει ... μαλλον που εγω δεν το αξιζω γιατι δεν ξερω τι να κανω πλεον. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου μακαρι να ειμασταν ολοι ετσι.

                            Comment


                              Μόνο κουράγιο μπορώ να ευχηθώ και ΥΓΕΙΑ.
                              Τι να πω, ξέρω κι εγώ;Προσπαθώ μπας και φύγω και εγώ
                              στο τέλος του 2015 με τη γυναίκα μου.Απ'τη μια λέω "που πας ρε καραμήτρο"
                              αλλά απ'την άλλη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΕΔΩ!!!!!!
                              Θέλει πάλεμα η κατάσταση και θα το παλέψω μέχρι να το πετύχω!!!!

                              Να είσαι καλά και να έχουμε και καλή χρονιά!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment


                                Παρομοιες καταστασεις εζησα κ εγω λενοβο2015.ο αλλος μας ειπε να δουλευουμε πεντε ωρες στο ρεπο μας γιατι λεει ετσι ειναι η πολιτικη του μαγαζιου.βρε αντε και το μπουλο ο καθε χωριατης το παιζει αφεντικο..να μην ξαναπαει κανενας σε αυτους τους εκμεταλευτες για να τα κλεισουν τα κολομαγαζα τους

                                Comment

                                Working...
                                X