Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    όχι παιδιά.. Δεν έκανα καλά. Ας μην πέσουμε στο επίπεδό τους, αυτών των αουγκ που ψάχνονται για τέτοια. Αν δεν με βγάζανε έξω οι συνάδελφοι, αυτή τη στιγμή θα ήμουν ή σε κάποια φυλακή ή στην Ελλάδα να ψάχνω τηλέφωνα για να βγώ εξωτερικό εκτός Γερμανίας. Οι συνέπειες για ξυλοδαρμό ειδικά καρδιοπαθούς, είναι τρομακτικές..

    Comment


      Την είχα αγορασει το 2008 οταν πήρα τα πρώτα μου λεφτά απο τον χωριάτη. Ακόμα θυμάμαι τη χαρά που είχα τότε. Δεν είχα αγοράσει στη ζωή μου ακριβό ρούχο και ας είχα τη δυνατότητα μια φορά το χρόνο να το κάνω. Κοιτούσα μονάχα να σπαταλάω στα λεφτά μου σε διάφορα πραγματικά άχρηστα πράγματα μόνο και μόνο για να μπορέσω να “μοιάσω” στους άλλους. Έπαιρνε μηχανή κάποιος φίλος; Έπρεπε να πάρω και γω, δεν μπορούσα να μείνω έτσι και να με κοροιδεύουν.. Αγόραζε κάποιος καινούργιο υπολογιστή; Εννοείται πως θα πάρω και γώ! Έκανε αγορές με πιστωτική; Να βγάλω και γω μια ντε! Τι με νοιάζει πως θα τα βγάλω πέρα.. Αυτοί πως τα βγάζουν; Στο τέλος ήμουν μαζί με αυτούς που ζήλευα. Τα κατάφερα! Μαζί με αυτούς! Όλοι μαζί τώρα ψάχναμε δανεικά να πληρώσουμε ενοίκιο και δόσεις για την πιστωτική ή το δάνειο της μηχανής.. Κατάφερα να ζω όπως εκείνοι! Δεν είχαν για τσιγάρα; Ούτε και γώ! Ήμουν ένας απο κείνους.. Τους ψάχνανε στα τηλέφωνα απ τις τράπεζες; Ήμουν και γω ένας τέτοιος! Ένας ΜΑΛΑΚΑΣ! Αυτό κατάφερα να γίνω μετα απο 25 σκληρά χρόνια! Ότι προσπαθούσα να χτίσω στα χαλάσματα που μου άφησε κληρονομιά η ζωή, τα κατάφερα σχεδόν μόνος μου να τα καταστρέψω! Έψαχνα να βρώ που έκανα λάθος.. Αφού τα είχα υπολογίσει ρε γαμώτο μου! Τα έβγαζα πέρα μια χαρά! Ίσα ίσα θα μου μένανε και λίγα στο τέλος του μήνα να κάνω καμια ΑΓΟΡΑ ΑΚΟΜΑ!! Γιατί όλα αυτά που είχα δεν μου φτάνανε! Δεν μου φτάνανε τα 700+ που έβγαζα! Δεν μου έφτανε η μηχανή που είχα και ήταν το ΜΟΝΟ περιουσιακό στοιχείο που είχα! Που με πήγαινε στη δουλειά και όπου αλλού ήθελα! ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!! Ήθελα κάτι πιο καινούργιο. Μη με βλέπουν οι άλλοι και λένε ¨Ακόμα αυτό έχεις;” Δεν μου έφτανε η τηλεόραση που σχεδόν μου χάρισε ο Γιώργος, δεν μου έφτανε το απλό ίντερνετ που είχε δωρεάν ο δήμος, ήθελα να πληρώνω άλλα 50ε το μήνα για να μπορώ να κατεβάζω γρήγορα και να παίζω παιχνίδια! Τραγούδια που τα άκουσα μονάχα όταν έχασα τη δουλειά μου και παιχνίδια που έπαιζα τις μέρες που δεν δούλευα ενώ έπρεπε να είμαι κάπου ΕΞΩ και να ψάχνω για κάτι άλλο ή με φίλους να περνάω καλά! Αλλά όχι.. Τι να ψάξω; Δεν πείνασε κανένας απο τους γνωστούς μου. Σιγά μην είμαι τόσο άτυχος εγώ. Και να μαστε πάλι στη πραγματικότητα.. Σε ένα βενζινάδικο κάπου στα νοητά σύνορα Γερμανίας – Αυστρίας να ταξιδεύω για την πατρίδα.
      Περπάτησα με αργά κουρασμένα βήματα προς την είσοδο. Το κτίριο ήταν τόσο φωτεινό που θύμιζε εμπορικό κέντρο στην Ελλάδα. Στα δεξιά μου έβλεπα την είσοδο για τις τουαλέτες. Σαν Ελληνάρας όμως σκέφτηκα σιγά μη δώκω 50c για κατούρημα και τα κράτησα για το δρόμο.. Το εσωτερικό του δεν θύμιζε καθόλου βενζινάδικο. Φαγητά, σάντουιτς, αξεσουάρ αυτοκινήτων, φρουτάκια μήπως αισθάνεσαι τυχερός, ακόμα και τμήμα με ρούχα είχανε.. Τι Σείριος και βλακείες.. Αγόρασα το αυτοκόλλητο, πλήρωσα και ξεκίνησα πάλι το ατελείωτο πλέον ταξίδι.

      Comment


        @loufas
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          ΛΟΓΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ<ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΑΣ>ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΑ.ΑΥΤΑ

          Comment


            Μπαίνω και εγώ στο fan club loufas...Έχω να πω πως πρέπει κάτι να κάνεις με το θέμα ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ το έχεις και πολύ μάλιστα...να εμείς και εμείς να μαζευτούμε βγήκε το βιβλίο...Δίνεις μαθήματα ζωής μπορώ να πω τουλάχιστον αυτό αποκόμισα εγώ με πολύ ωριμότητα υπομονή και καλοσύνη..Ένα ΜΠΡΑΒΟ για τον χαρακτήρα και την ψυχή που έχεις..Τα λάθη στην ζωή μας είναι επιθυμητά,ο μόνος τρόπος να μάθουμε το σωστό και το λάθος το θέμα είναι να μην τα επαναλαμβάνουμε ...Κλασικοί Ελληνάρες ζούμε για τα μάτια του κόσμου σκεφτόμαστε τι θα πει ο κόσμος κάνουμε πράγματα που κάνει όλος ο κόσμος και χάνουμε την ουσία(τον εαυτό μας)!Πραγματικά αυτά που λες είναι απίστευτα και αυτά που έχεις ζήσει μας έκανες να γελάσουμε(με το χιούμορ που το αντιμετωπίζεις όλο αυτό) και να συγκινηθούμε ταυτόχρονα!Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου...Εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου και να έχεις ότι θες...

            Comment


              lenovo2015 sou exo grapsi minima den exo mpi poli kero edo diabase to prive minima
              rena

              Comment


                Originally posted by something View Post
                Δυστηχως ολα αυτα τα γιδια εκει που εχουν κανει ενα μαγαζι πονταρουν στην αναγκη και στο ψαρωμα.Απο την ωρα που ξερουν οτι ο κοσμος παει χωρις να εχει να μεινει και χωρις λεφτα... σκεφτεται "που θα παει αλλου?" οκ εκτος απο ενα καλο κουραγιο και καλη δυναμη δεν εχω να πω κατι αλλο.Μακαρι να βρισκονται ατομα να τους "καρφωνουν" συνεχεια για να μην παιρνουν αερα.Tουλαχιστον εκει υπαρχει κρατος και νομος ....
                τι λες τώρα εδώ ο έλληνας κωλώνει να καρφώσει στον τόπο του θα πάει στο ξένο που είναι και μόνος...άστο γι'αυτό πάμε κατά διαόλου γιατί έχουμε πολύ ωραίο σύστημα...Μακάρι να γινόταν αυτό που λες παντού για να σταματήσουν επιτέλους να πατούν επί πτωμάτων τέτοια ζώα...

                Comment


                  Σπουδαζες πουθενα λουφας?αποκλειεται να γραφεις τοσο καλα μονο με απολυτηριο λυκειου

                  Comment


                    Παιδια με ολα αυτα που γινονται με βαρουφακη γερμανια απ οτι μαθαινω τα εστιατορια στην γερμανια εχουν κατρακυλισει...μας χαλαει που ολοι οι κολοβλαχοι θα σταματησουν να ειναι αφεντικα?ακουω αποψεις

                    Comment


                      μας χαλαει φυσικα! Αυτοι οι ανθρωποι ξεριζωθηκαν δεκαετιες πριν απο την πατριδα τους και ολα αυτα τα μαγαζια και τα εστιατορια τα εχτισαν με κοπο και ιδρωτα. Θα ειναι κακο να εχει τετοιο αντικτυπο η πολιτικη που ασκει η Ελλαδα στο εξωτερικο, κατα τετοιο τροπο.

                      Απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να σταματησει καποιος να τρωει στο μερος που του αρεσει, επειδη κανει στραβοτιμιονες ο Βαρουφακης στην Ελλαδα. Μονο δυο ειδη επηρεαζονται ετσι....χαμηλο IQ και κολλημενο IQ. Τα απεχθανομαι και τα δυο. Αλλα εχουν τα φραγκα που χρειαζεται ο μαγαζατορας βλεπεις.


                      Τες πα....ειναι σαν να κανει μαλακια το Υπουργειο Οικονομικων στην Τουρκια και να σταματησει ολη η σκανδιναβια να τρωει κεμπαμ. Προσωπικα, στη Γερμανια μεταξυ Στουτγκαρδης και Λουντβιγκσμπουργκ δεν εχω ακουσει να εχει πεσει ο αριθμος των πελατων. Ακομα και στο ελληνικο μπαρ που παω καμια φορα, ειναι τιγκα Γερμανοι...

                      Comment


                        Originally posted by Akos View Post
                        μας χαλαει φυσικα! Αυτοι οι ανθρωποι ξεριζωθηκαν δεκαετιες πριν απο την πατριδα τους και ολα αυτα τα μαγαζια και τα εστιατορια τα εχτισαν με κοπο και ιδρωτα. Θα ειναι κακο να εχει τετοιο αντικτυπο η πολιτικη που ασκει η Ελλαδα στο εξωτερικο, κατα τετοιο τροπο.

                        Απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να σταματησει καποιος να τρωει στο μερος που του αρεσει, επειδη κανει στραβοτιμιονες ο Βαρουφακης στην Ελλαδα. Μονο δυο ειδη επηρεαζονται ετσι....χαμηλο IQ και κολλημενο IQ. Τα απεχθανομαι και τα δυο. Αλλα εχουν τα φραγκα που χρειαζεται ο μαγαζατορας βλεπεις.


                        Τες πα....ειναι σαν να κανει μαλακια το Υπουργειο Οικονομικων στην Τουρκια και να σταματησει ολη η σκανδιναβια να τρωει κεμπαμ. Προσωπικα, στη Γερμανια μεταξυ Στουτγκαρδης και Λουντβιγκσμπουργκ δεν εχω ακουσει να εχει πεσει ο αριθμος των πελατων. Ακομα και στο ελληνικο μπαρ που παω καμια φορα, ειναι τιγκα Γερμανοι...
                        Επειδη αυτοι ξεριζωθηκαν οπως λες τωρα ειναι ευκαιρια να εκμεταλευονται συννελληνες?εγω μαθαινω οτι εχουν παρει την κατω βολτα..και πολυ κρατησαν..απορω πως δεν παει το υγειονομικο να τα κλεισει ολα?μεσα στην βρομια ολα τα ελληνικα εστιατορια.

                        Comment


                          Δεν είναι όλοι οι Έλληνες εστιάτορες έτσι όπως τους περιγράφεις, έχει και πολλούς οι οποίοι είναι σωστοί επαγγελματίες. Αυτοί όμως δεν προσλαμβάνουν Έλληνες, έχουν μόνιμο προσωπικό το οποίο δεν αλλάζει άρα δεν δημιουργείτε συνεχείς ανάγκη για υπαλλήλους. Επίσης όταν υπάρξει κάποια θέση παίρνουν άνθρωπο από την Γερμανία που μιλάει την γλώσσα και θα τον έχουν για πολλή καιρό. Ο Έλληνας που θα πάει χωρίς γλώσσα σαν φρέσκος μετανάστης να εργαστεί σε εστιατόριο, επί το πλείστων πάει για να μάθει την γλώσσα και να βρει κάτι καλύτερο ή περισσότερο στο αντικείμενο του , είναι απολύτως λογικό οι σωστοί επαγγελματίες να μην παίρνουν τέτοιους υπαλλήλους. Οπότε δυστυχώς όσοι έχουν κάνει την κίνηση να έρθουν εδώ για δουλεία σε εστιατόρια να πέφτουν αναγκαστικά στους εκμεταλλευτές. Δεν είναι όμως όλοι έτσι.

                          Comment


                            Έχεις απόλυτο δίκιο το διαπίστωσα και εγώ προσωπικά πρίν απο λίγες μέρες που ήμουν επάνω για 10ημέρες.Δούλεψα για μια εβδομάδα στο μαγαζί του θείου μου κοντά στην Φρανκφούρτη και όλα ήταν μία χαρά.Ο μάγειρας είναι εκεί 6 χρόνια με την γυναίκα του, και το παιδί που είναι βοηθητικός είναι εκεί 3χρόνια, όλοι τους ευχαριστημένοι και θα έλεγα και χαρούμενοι.Κάτι που εδώ στην Ελλάδα έχει χαθεί.Πάντως φίλοι μου εκείνο που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η συμπεριφορά των Γερμανών .Ήταν πάρα πολύ ευγενικοί μαζί μου όλοι τους, μου μιλούσαν πολύ αργά για να καταλαβαίνω ακόμη και λάθος σε παραγγελία που έκανα το πέρασαν σαν να μην έγινε τίποτε.Εγώ μετά απο ολα αυτά που είδα έστω και σε 7ημέρες έχω πάρει τις τελικές μου αποφάσεις και σε 2-3 μήνες θα ανέβω μόνιμα για να κάνω μια καινούργια αρχή στα σαρανταδύο μου στην Γερμανία,χωρίς να έχω ούτε ψευδαισθήσεις, ούτε και υπέρμετρο ενθουσιασμό ότι θα σωθώ οικονομικά, αλλά δυστηχώς παιδιά αυτά που άκουγα τον τελευταίο καιρό και αυτά που είδα, έκαμψαν και τις τελευταίες αντιστάσεις μου για να συνεχίσω να ζώ εγώ και οι οικογένειά μου, σε αυτόν τον παράδεισο που λέγεται Ελλάδα.

                            Comment


                              Φυσικά και μας χαλάει γιατί δεν ειναι όλοι έτσι και δεν μπορείς να τους τσουβαλιάζεις όλους! Και εγώ ξέρω καλούς εστιάτορες που έχουν βοηθήσει πατριώτες μας και έχουν μπει και μέσα κιόλας...

                              όπως ξέρω Γερμανούς που έχουν εκμεταλλευτεί Έλληνες που δεν ξέρουν γερμανικα!

                              Λες και εμείς στην ελλαδα όταν ήρθαν οι Αλβανοί δεν τους δίναμε ότι δουλειές δεν έκανε ο Έλληνας με μεροκάματα λίγα...

                              Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι! Το τσουβάλιασμα ειναι λάθος! Ας κοιτάει ο καθένας την καμπούρα του...

                              Comment


                                Originally posted by konstadine1908 View Post
                                Επειδη αυτοι ξεριζωθηκαν οπως λες τωρα ειναι ευκαιρια να εκμεταλευονται συννελληνες?εγω μαθαινω οτι εχουν παρει την κατω βολτα..και πολυ κρατησαν..απορω πως δεν παει το υγειονομικο να τα κλεισει ολα?μεσα στην βρομια ολα τα ελληνικα εστιατορια.
                                εχω δουλεψει σε ελληνικο εστιατοριο στη Γερμανια και μια χαρα καθαρα ηταν ολα και προσεγμενα. Ειχα γνωρισει κι αλλους ελληνες που δουλευαν σε αλλα εστιατορια τριγυρω...κι αυτοι ηταν πολυ καλα παιδια, καθαρα στη δουλεια τους και μπορει ολοι να μην εβγαζαν χιλιαδες ευρω, αλλα ειχαν ενα σχετικα καλο μισθο...και με αυτο το μισθο ειχαν νοικιασει ενα διαμερισματακι και φαγητο. Δε σου λεω φυσικα οτι δεν υπαρχουν εκμεταλλευτες. Εχει γεμισει ο τοπος.
                                Να αναφερω πως στα εστιατορια που ηξερα πηγε το υγειονομικο κι ολα περασαν. Μαλιστα, ενας ελληνας που διατηρει μπαρ-εστιατοριο για πανω απο 20 χρονια, μπηκαν μεσα και του εδωσαν και βραβειο....γιατι ολα αυτα τα χρονια το μαγαζι του πεταει.

                                Αν οι γερμανοι σταματουσαν να τρωνε σε ελληνικα εστιατορια λογω αντιδρασης, φυσικα θα ειχε ασχημα αποτελεσματα και σε καλους και σε κακους ελληνες μαγαζατορες. Προκειμενου να σωθουν οι καλοι, ε αναγκαστικα θα κρατησουμε και τους κακους. Αν θες να χτυπησεις τα λαμογια, καλο θα ηταν να βρεθει ενας τροπος να εστιασεις μονο σε αυτους. Αλλα δε θελω να ελπιζω πως οι γερμανοι θα λυσουν το θεμα με το να μην τρωνε σε κανενα ελληνικο εστιατοριο. Ελπιζω να μη σταματησουν.

                                Λαμογια υπαρχουν ξαναλεω. Αλλα τωρα για να αναστατωθεις ετσι εσυ φανταζομαι κατι ειδες, εκανες καποια κουβεντα με καποιον που εμπιστευεσαι και σου τα ειπε χαλια ή απο συντομη προσωπικη εμπειρια καπου...το γενικευσες παρα πολυ.

                                Επισης, αν εχεις στοιχεια κι αποδειξεις για καποιον που παρανομει αβερτα και σε προβληματιζει...τοτε μπορεις πολυ απλα να τον καταγγειλεις. Ελπιζω μονο να μην του κλεισουν το μαγαζακι και χασουν δουλειες ανθρωποι που τις χρειαζονται. Καλο ειναι να ειμαστε και προσεκτικοι με κατι τετοια, ειναι μεγαλη ευθυνη.

                                Comment

                                Working...
                                X