Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ολοι εσεις που γραψατε τωρα τελευταια απλα διαβαστε τα προηγουμενα ποστς..δειτε τι γραφει ο λουφας,ο λενοβο2014,εγω κ πολλοι αλλοι.που ζειτε εσεις κ τα βλεπετε ολα καλα..α ρε βαρουφακη γιγαντα καλα τους κανεις...σταματηστε ολοι να αγοραζετε γερμανια αυτοκινητα κ προιονυα τους..να τους δημιουργησουμε κ εμεις τους γερμανους ανεργια κ οικονομικη κριση να δουνε τι ωραια ειναι...

    Comment


      Originally posted by konstadine1908 View Post
      Ολοι εσεις που γραψατε τωρα τελευταια απλα διαβαστε τα προηγουμενα ποστς..δειτε τι γραφει ο λουφας,ο λενοβο2014,εγω κ πολλοι αλλοι.που ζειτε εσεις κ τα βλεπετε ολα καλα..α ρε βαρουφακη γιγαντα καλα τους κανεις...σταματηστε ολοι να αγοραζετε γερμανια αυτοκινητα κ προιονυα τους..να τους δημιουργησουμε κ εμεις τους γερμανους ανεργια κ οικονομικη κριση να δουνε τι ωραια ειναι...
      Τα έχω διαβάσει όλα τα σχόλια που αναφέρεις. Σου ξαναλέω όμως δεν είναι όλοι έτσι. Η περιπτώσεις που αναφέρεις πέσανε σε εκμεταλλευτές γιατί απλούστατα είναι οι μόνοι που προσφέρουν εργασία. Κανένας σοβαρός εστιάτορας δεν πρόκειται να προσλάβει άτομο που δεν ξέρει γερμανικά και μόλις ήρθε στην χώρα. Δηλαδή να σε προσλάβει να σε κρατήσει για λίγο καιρό μεχρι να μάθεις τα κατατόπια και λίγο την γλώσσα και μετά να φύγεις, δηλαδή πάνω που μπορεί να πεί κανείς ότι μπορείς να αποδώσεις να την κάνεις. Εστιατόριο έχουν όχι κοινωφελές ίδρυμα. Οπότε όταν κάποιος σου προσφέρει εργασία χωρίς να σε έχει δεί, χωρίς να ξέρεις αποδεδειγμένα την δουλεία και χωρίς να ξέρεις την γλώσσα τότε απλά σκοπεύει να σε εκμεταλλευτεί και να σου βγάλει το λάδι όσο μπορεί.
      Συμπέρασμα δέν είναι όλοι οι Ελληνες εστιάτορες καθάρματα, όσοι δεν είναι όμως δεν ενδιαφέρονται για υπαλλήλους από Ελλάδα.

      Comment


        Συμφωνω με ολα οσα λες..σιγουρα δεν ειναι ολοι οι εστιατορες ετσι αλλα ειναι οι 9 στους 10 ετσι.αν καποιος σκεφτεται να παει γερμανια καλυτερα να διαβασει ολα τα σχολια κ να το ξανασκεφτει.επισης ας επικοινωνησει με καποιους που εχουν γραψει εδω για να παρει μια ακομα γνωμη

        Comment


          Originally posted by konstadine1908 View Post
          Συμφωνω με ολα οσα λες..σιγουρα δεν ειναι ολοι οι εστιατορες ετσι αλλα ειναι οι 9 στους 10 ετσι.αν καποιος σκεφτεται να παει γερμανια καλυτερα να διαβασει ολα τα σχολια κ να το ξανασκεφτει.επισης ας επικοινωνησει με καποιους που εχουν γραψει εδω για να παρει μια ακομα γνωμη
          Δεν είναι καθόλου 9 στους 10 έτσι. Ίσως αυτό να ισχύει εδώ μέσα γιατί είναι λογικό να γράφονται περισσότερο τα προβλήματα. Υπάρχουν πολλά καλά μαγαζιά. Επίσης πολλοί εστιάτορες έχουν βοηθήσει συγγενείς και φίλους και γνωρίζω προσωπικά τέτοιες περιπτώσεις.
          Ακόμα γνωρίζω ότι οι Γερμανοί πηγαίνουν κανονικότατα στα ελληνικά μαγαζιά χωρίς πρόβλημα. Μη σπέρνετε μίσος μεταξύ των δύο λαών και μεταξύ Ελλήνων. Γράψτε όσοι έχετε προσωπική εμπειρία και τα θετικά τόσο για τους Έλληνες όσο και για τους Γερμανούς.

          Comment


            Ας παραμείνει το forum έτσι όπως το ξέραμε,
            δηλ. ας αναφερόμαστε σε ότι έχει να κάνει με μετανάστευση και ας
            συγκεντρωθούμε σε αυτό.Ας μην παρεκλίνουμε, υπάρχουν άνθρωποι που τους καίει
            το ζήτημα.Άν θέλουμε να πλατιάσουμε υπάρχουν ειδικά μέρη στο Forum γι'αυτό,
            ή και άλλα site.

            Comment


              Για όποιον ξέχασε τους κανόνες λειτουργίας του Patriotaki.net.. Nα τον βοηθήσω να θυμηθεί τον κανόνα νούμερο 1...και ειδικά την τελευταία παράγραφο του...Σχόλιο που δεν συνάδει με τους κανόνες του Patriotaki.net, θα διαγράφεται και όποιος επιμένει να μην σεβεται τους κανόνες του site , προφανώς έχει ξεχάσει οτι "Η εγγραφή και η συμμετοχή σας στο site του patriotaki.net σημαίνει την πλήρη αποδοχή των Όρων Χρήσης"....






              1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
              Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Που εξαφανιστηκες λουφας?γραψε μας τα νεα σου..το κοινο περιμενει

                Comment


                  Καλώς ο "λούφας"...στην αρχή και σχετικά μέχρι την μέση των σελίδων....μετά κάπως μπερδεύτηκε η κατάσταση με την μικρή - με την Ελλάδα - γενικά με τα χρονικά "κενά" έως και σήμερα...?...Καλο-τάξιδος όπου κι αν είσαι boy!

                  Comment


                    Loufas είσαι μεγάλος !! Σου εύχομαι να είσαι καλά όπου και αν εισαι. Ελπίζω στην αγκαλιά της μικρής και να βλέπετε μαζί τα άστρα !!! Να δω πως θα σηκωθώ για δουλειά αύριο....

                    Comment


                      πολύ ωραία η ιστορία σου loufas ! την ειχα διαβάσει πριν καιρό, ακόμα δεν είχα γραφτεί στο Patrotaki και μόλις εχθές έγινα μέλος, δεν μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο το συγκεκριμένο τοπικ!
                      Εύχομαι να είσαι καλά όπου και να είσαι και ελπίζω να ξαναδούμε νέα σου!

                      Comment


                        Που εισαι λουφας?γραψε μας καμια ιστορια....το κοινο σου περιμενει

                        Comment


                          Ο δείκτης ειχε φτασει στο τέρμα και τα λαμπάκια φαινοντουσαν πολυ έντονα στο σκοτάδι. Κάθε φορα πριν ξεκινήσω, έψαχνα τη "σφεντόνα" του Βασίλη για ξεκίνημα. Δεν ξερω γιατι αλλα ένιωθα ετσι πως μολις ειχα ξεκινήσει το ταξίδι..
                          Θυμάμαι τον εαυτό μου να περιμενει πως και πως να δει τα περίφημα ξύλινα σπιτάκια στα βουνά της Αυστρίας με τα υπέροχα λιβάδια. Καθώς συνέχιζα την υπέροχη αυτή αλλα ταυτόχρονα ατελείωτη διαδρομή, πρόσεξα πως στη δεξιά επάνω γωνία του πλοηγού, το "D" ειναι αλλάξει σε "A". Φαντάζομαι τον εαυτό μου τι έκφραση θα ειχα εκείνη τη στιγμή.. Χαμπάρι δεν παίρνεις στην αλλαγή χώρας. Πίστευα πως θα ηταν μεγάλη η διαφορά αλλα μπα.. Τα μάτια μου παίζαν τριγύρω μπας κ δω τα σπιτάκια αλλα ηταν θεοσκότεινα. Το μονο που μπορούσα να διακρίνω ηταν τα ανακλαστικά φωτάκια στις μπάρες κ τα φώτα των αυτοκινήτων. Οι ώρες πέρναγαν τοσο βαρετά που άρχισα να απελπίζομαι..
                          Το ξημέρωμα με βρήκε να οδηγώ σε μια πιο φωτισμένη σχετικά εθνικη. Πρόσεξα επίσης πως οι πινακίδες των αυτοκινήτων αλλάζανε σε περισσότερο ιταλικά παρά γερμανό-αυστριακά. Πριν προλάβω να τελειώσω τη σκέψη μου, φτάνω σε διόδια. Ρώτησα τον θείο που μου έδωσε την απόδειξη σε πόση ώρα μπαίνω Ιταλία και μου απάντησε σε λιγότερο απο μια. Εκει λοιπόν η διαφορά χώρας ηταν απίστευτα αισθητή.. Ο ρυθμός ειχε αυξηθεί κατα πολυ στο θεμα κίνησης αλλα και ταχύτητας. Η μεγάλη μου έκπληξη ηταν καθώς προχωρούσα όλο και πιο "βαθειά" στην Ιταλία. Πιστεύω πως η Ελλάδα με την Ιταλία, έχουν τους ίδιους δασκάλους οδήγησης και δεν μου το βγάζει κανεις απ το μυαλο! Εκει ο κοκ παύει να ισχύει και όσοι έχουν ταξιδέψει απο κει ειμαι σίγουρος πως χαμογελάνε και κουνάνε καταφατικά το κεφάλι..
                          Η μερα ηταν αρκετά μουντή και ομιχλώδης με το κρύο να υποχωρεί μερικούς βαθμούς. Τα μάτια μου είχαν αρχίσει ομως και μου στέλνανε μυνηματα πως φτανει η ώρα για ξεκούραση. Δεν ηθελα να το διακινδυνεψω και αποφάσισα να μπω στο πρώτο πάρκινγκ. Στρίβω λοιπόν, βρίσκω μια καλη γωνία και κάνοντας το κάθισμα όσο πίσω μπορούσα, κουρνιαζω στην υπέροχη ζακέτα και κοιμάμαι..

                          Comment


                            Παρέα με τα φιλαράκια που ειχα να τους δω τοσο καιρό! Κρασί άφθονο στη καστανιά παραλίμνια οπως πάντα κατω απο τα δέντρα και συντροφιά με τη κιθάρα του Δημήτρη. Γελούσαμε σα μικρά παιδιά λέγοντας αστεία και ιστορίες ξεκαρδιστικές.. Τα πειράγματα δεν είχαν τελειωμό! Ξαφνικά τα γέλια σταμάτησαν και κοιτούσαμε με απορία γύρω μας. Τίνος κινητό χτυπάει; Ψάχναμε στις τσάντες και ξαφνικά πετάχτηκα απο τον ύπνο μου! Ειχα κοιμηθεί τουλάχιστον 2 ώρες στο κατσαβιδακι. Τα τζάμια είχαν θολώσει εντελώς και το κρύο ειχε περάσει το μαλι της ζακέτας εδω και ώρα.. Ένιωθα τα δάχτυλα των ποδιών μου παγωμένα έτοιμα να σπάσουν. Σε μια κατάσταση ημιπανικου έψαχνα να βρω το κινητό να δω την ώρα νομίζοντας πως εχω αποκοιμηθεί για τα καλα. Ευτυχώς ειχα ακομα χρόνο μπροστά μου και φύσηξα απο ανακούφιση. Η διαδικασία γνωστή.. Σφεντόνα το καλοριφέρ στο τέρμα και ξεκινάμε. Οι δρόμοι θύμιζαν πολυ τη πατρίδα. Λιγο ο τρόπος οδήγησης, λιγο οι λακουβιτσες, τα ένιωθα αρκετά συνηθισμένα. Η κίνηση ειχε αυξηθει δραματικα μπορώ να πω και το σώμα με το μυαλο μου είχαν μια συνεργασία που πολυ σπάνια συμβαίνει. Ξαφνικά παρατήρησα πως ο πλοηγός εκανε κατι κόλπα περίεργα. Ενώ βρισκόμουν σε κεντρικότατο δρόμο, με έβγαζε εκτός διαδρομής στην οθόνη σε σημείο που δεν υπήρχε τίποτα! Κατι δεν παει καλα.. Άρχισα να κοιτάω γύρω μου μήπως και καταλάβω κάποιο λάθος, μήπως εκανα καμια γκάφα και βγήκα απο κει που μου έδειχνε. Δεν υπήρχε περίπτωση ομως, ηταν μονο μια ευθεία δεν γίνεται να εκανα λάθος. Το βλέμμα μου έπεσε σε μια πινακίδα που έγραφε Βενετία δεξιά. Για κακή μου τυχη ίσα που πρόλαβα να τη διαβάσω, την πέρασα χωρίς δυνατότητα αλλαγής πορείας.. Δε βαριεσαι σκέφτηκα, κάπου θα εχει έξοδο. Ο πλοηγός τα δικά του, ειχε τρελαθεί τελείως! Αναστροφες, στροφές, αναζήτησή σήματος και τέτοια τρελα. Σιγά σιγά έχανα τη ψυχραιμία μου, ειχε περάσει τουλαχιστον μια ώρα χωρίς να συναντήσω έξοδο. Συνεχίζοντας τελικά βγήκα στη πρώτη ευκαιρία και ζήτησα πληροφορίες απο κάποιο άγνωστο που έτυχε να κανει τσιγαρο εξω απ το αυτοκίνητο του. Για μια ακόμη φορα άτυχος, για να βγω στο λιμάνι της Βενετίας έπρεπε να κανω αλλο τοσο δρόμο γιατι ειχα φύγει πολυ μακριά. Αυτο σημαίνει δίπλα έξοδα γιατι βγήκα και έπρεπε να πληρώσω ξανά για να μπω, αλλα και τα χρονικά περιθώρια τελείωναν. Ηταν απ τις ελάχιστες στιγμές που ζεστάθηκα στη διαδρομή.. Γυρίζοντας πίσω λοιπόν, βλεπω μπροστά μου φορτηγό με ελληνικές πινακίδες. Ενα χαμόγελο ζωγραφίστηκε στα χείλη μου.. Θυμήθηκα τα λόγια του μάγειρα "Αν χαθείς ακολουθα Έλληνα φορτηγατζή. " Αυτο και εκανα! Με έβγαλε στην έξοδο για Βενετία χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή θυμάμαι να μιλάω με το navi " με την πρώτη ευκαιρία θα σε πετάξω!! ". Στην έξοδο για κάποιο λόγο δούλεψε κανονικά, ίσως φοβήθηκε αλλα τελικά δεν ηταν αυτο. Απλα δεν ειχε τους καινούργιους χάρτες τις Ευρώπης και παραλίγο να βγω Βενεζουέλα..

                            Comment


                              Γειά σου loufas
                              Καλό, αλλά λίγο... θέλουμε κι άλλο !
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Σωστος ο λουφας.επιτελους εδωσε σημειο ζωης.περιμενουμε την συνεχεια λουφας με αγωνια

                                Comment

                                Working...
                                X