Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Κάποια στιγμή θα ανταμοιφθουν οι κόποι σας παιδιά,όσο για ολα αυτα τα υποκείμενα που θέλουν να λέγονται άνθρωποι κάποια στιγμή θα πληρώσουν για ολα αυτα που κάνουν,στους άλλους ανθρώπους ολα εδω πληρώνονται μην το ξεχνάτε αυτο.
    Εξαγρειονομαι μονο για αυτούς 300 που τους έχουμε εκει ακομα και τους καμαρώνουμε αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες που εχουν φέρει την πατρίδα μας σε αυτή την κατάσταση .....

    Comment


      #92
      Παιδιά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει, να ξεκινήσετε να ψάχνετε σε διάφορες εταιρείες καθαρισμού και διάφορες τέτοιες χειρωνακτικές εργασίες. Ξέρω ότι χωρίς γλώσσα δεν είναι εύκολο, αλλά δεν έχετε να χάσετε τίποτα ψάχνοντας. Το πολύ πολύ να φάτε χυλόπιτες, αλλά μπορεί να σταθείτε και τυχεροί. Έχουμε τόσα παραδείγματα, σε αυτό το φόρουμ. Θα έλεγα κάποιος που ξέρει καλά γερμανικά (Kosofos, Milu, και λοιποί) να γράψουν στα Γερμανικά , τι θα πρέπει να ψάξετε στο google για να βρείτε τις διευθύνσεις να πάτε μια βόλτα να ρωτήσετε. Σίγουρα δεν είναι καλά τα λεφτά, αλλά συνήθως σε Γερμανούς θα έχετε κανονικά την ασφάλεια, συνήθως 9ωρη εργασία, καλύτερες συνθήκες εργασίας και χρόνο για να μάθετε Γερμανικά και να ψάξετε κάτι καλύτερο αργότερα. Και ίσως κάποια βοήθεια από το κράτος σαν χαμηλόμισθοι για το ενοίκιο και για την γλώσσα.
      Εύχομαι Καλή Επιτυχία και Καλή δύναμη σε όλους!

      Comment


        #93
        eyxaristoume christina..
        perimenoume na mas ta stiloune osi kseroune

        Comment


          #94
          Απο οτι γνωριζω,τα ιδια ακριβως συμβαινουν και στα εστιατορια αλλων μεταναστων και συμπατριωτες τους.
          Και οι Τουρκοι χτυπανε 12ωρα στα κεμπαπικα αλλα και εταιριες καθαρισμων,και οι Κινεζοι και Ιταλοι σε Ιταλικες πιτσαριες και αλλοι.
          Αυτο συμβαινει γιατι εκμεταλλευονται το γεγονος οτι καποιος χωρις να ξερει την γλωσσα,δεν υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια,παρα μονο σε συμπατριωτη του.

          Εχω ακουσει ακομα και για περιπτωσεις Γερμανων σε γερμανικα εστιατορια.Δηλαδη εξαντλητικο ωραριο.Πολλοι δεν αντεχουν την δουλεια στα εργοστασια,με τις νυχτερινες βαρδιες,αλλα και την εξαντλητικη δουλεια.Ειναι μεν 8ωρα,αλλα πολυ κουραστικη δουλεια.
          Στα εστιατορια ειναι περισσοτερες ωρες,αλλα δεν δουλευεις συνεχως σαν μηχανη,υπαρχουν και στιγμες που καθεσαι.
          Τα μαγαζια ετσι ειναι,καποιες στιγμες πλακωνει κοσμος και καποιες στιγμες εχει νεκρα.

          Comment


            #95
            Εργασίες καθαρισμού - Reinigung

            Originally posted by nk_christina View Post
            Παιδιά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει, να ξεκινήσετε να ψάχνετε σε διάφορες εταιρείες καθαρισμού και διάφορες τέτοιες χειρωνακτικές εργασίες. Ξέρω ότι χωρίς γλώσσα δεν είναι εύκολο, αλλά δεν έχετε να χάσετε τίποτα ψάχνοντας. Το πολύ πολύ να φάτε χυλόπιτες, αλλά μπορεί να σταθείτε και τυχεροί. Έχουμε τόσα παραδείγματα, σε αυτό το φόρουμ. Θα έλεγα κάποιος που ξέρει καλά γερμανικά (Kosofos, Milu, και λοιποί) να γράψουν στα Γερμανικά , τι θα πρέπει να ψάξετε στο google για να βρείτε τις διευθύνσεις να πάτε μια βόλτα να ρωτήσετε. Σίγουρα δεν είναι καλά τα λεφτά, αλλά συνήθως σε Γερμανούς θα έχετε κανονικά την ασφάλεια, συνήθως 9ωρη εργασία, καλύτερες συνθήκες εργασίας και χρόνο για να μάθετε Γερμανικά και να ψάξετε κάτι καλύτερο αργότερα. Και ίσως κάποια βοήθεια από το κράτος σαν χαμηλόμισθοι για το ενοίκιο και για την γλώσσα.
            Εύχομαι Καλή Επιτυχία και Καλή δύναμη σε όλους!

            Αρχικά μπαίνουμε στο site του Angentur für Arbeit JOBB

            Sie suchen ---> Arbeit
            Suchbegriff(e)--->Helfer/in - Reinigung (πληκτρολογούμε απλά Reinigung και εμφανίζονται )
            Arbeitsort--->την πόλη μας

            και μετά το κουμπί suchen και δίνει τα αποτελέσματα

            *Οι περισσότερες εργασίες στον τομέα καθαρισμού είναι απο γραφεία ενοικίασης προσωπικού (δεν είναι κακό αυτό ίσα-ίσα σε αυτό το τομέα) και σαν ώρες εργασίας είναι σε άποψη mini-job ή part-time.

            loufas: Υπάρχει μια εργασία για πολύ βασικά Γερμανικά στην περιοχή σου και χωρίς προυπηρεσία (αλλά mini-job 2 ώρες κάθε απόγευμα και δίνουν €400 για έξτρα πιο πολύ είναι αν έχεις μια πρωινή ή βοηθητική απο το τίποτα)

            JOBBÖRSE - Stellenangebot

            Καλη δύναμη παιδιά
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #96
              Μπράβο Kosofe!!!!!!!!!!

              Για όσους δεν γνωρίζουν καθόλου γερμανικα:
              Πάνω πάνω υπάρχει η επιλογή αλλαγή γλώσσας αν και δεν τα μεταφράζει όλα στα αγγλικά-μπορείτε να κάνετε όμως μετάφραση σελίδας στον γκουγκλη για να βγάλετε μέσες άκρες κάποιο νόημα.

              Comment


                #97
                Originally posted by kosofos View Post
                Αρχικά μπαίνουμε στο site του Angentur für Arbeit JOBB

                Sie suchen ---> Arbeit
                Suchbegriff(e)--->Helfer/in - Reinigung (πληκτρολογούμε απλά Reinigung και εμφανίζονται )
                Arbeitsort--->την πόλη μας

                και μετά το κουμπί suchen και δίνει τα αποτελέσματα

                *Οι περισσότερες εργασίες στον τομέα καθαρισμού είναι απο γραφεία ενοικίασης προσωπικού (δεν είναι κακό αυτό ίσα-ίσα σε αυτό το τομέα) και σαν ώρες εργασίας είναι σε άποψη mini-job ή part-time.

                loufas: Υπάρχει μια εργασία για πολύ βασικά Γερμανικά στην περιοχή σου και χωρίς προυπηρεσία (αλλά mini-job 2 ώρες κάθε απόγευμα και δίνουν €400 για έξτρα πιο πολύ είναι αν έχεις μια πρωινή ή βοηθητική απο το τίποτα)

                JOBBÖRSE - Stellenangebot

                Καλη δύναμη παιδιά

                Comment


                  #98
                  kosofos

                  Comment


                    #99
                    Η ιδέα..

                    Σε ποιόν δεν θα άρεσε έστω σαν ιδέα; Καθώς κάνω το δωρεάν τσιγάρο στην εξώπορτα, χτυπάει το τηλέφωνο. Ξαφνιάστηκα λιγάκι γιατί δεν περίμενα να δω το όνομα της μάνας μου στην οθόνη. Οι σχέσεις μας ήταν κάτι λιγότερο απο τυπικές εκείνη την εποχή.. Ξαφνιασμένος λοιπόν αλλά και χαρούμενος απο την άλλη, το σηκώνω και ξεκινάμε το διάλογο. Απο την αρχή κατάλαβα πως ήθελε κάτι να μου πει αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο. Αφού είπαμε τα συνηθισμένα του τύπου "τι κάνεις, πως περνάς, τι καιρό έχετε", άρχισε να βάζει παύσεις ανάμεσα στις προτάσεις, πράγμα που σήμαινε οτι ήταν έτοιμη να το πει. Δεν κρατήθηκα και την ρώτησα "Γιατί δεν με ρωτάς αυτό που θες και μου το φέρνεις απ' έξω απ' έξω ρε μάνα;" Τότε άρχισε το παραλήρημα.. "Γιατί δεν ζητάς τη βοήθειά μου; Γιατί κάθεσαι και ανέχεσαι τέτοια πράγματα; Πήγες για καλύτερα,όχι για χειρότερα. Να πάρεις το πρώτο αεροπλάνο και να γυρίσεις, κάτι θα βρούμε και δω. Δεν μπορώ να σκέφτομαι οτι.." "Σιγά ρε μάνα! Περίμενε περίμενε!! Τι έγινε, τι σε έπιασε;; Μια χαρά περνάω, είμαι πολύ καλύτερα απο πριν!Αν είχα πρόβλημα δεν θα καθόμουν και το ξέρεις. Που έμαθες εσύ οτι δεν είμαι καλά;;" Την καταλάβαινα πως την είχε πιάσει το παράπονο. Όποιες και αν είναι οι σχέσεις με τους γονείς μας, η μάνα είναι μάνα. Δεν ήθελα να κρατήσω πλέον αυτή τη στάση του τύπου "Ότι και να γίνει εγώ δεν παρακαλάω κανέναν". Με λύγισε, κάθε φορά που την ακούω να κλαίει σπαράζει η καρδιά μου. Δεν τράβηξε και λίγα.. "Να.. ξέρεις.. Μίλησα με τη θεία σου και μου είπε μερικά πράγματα. Μου είπε για τον "ξάδερφο" πως δουλεύει σερβιτόρος και δεν έχει ανάγκη απο λεφτά, ούτε απο σπίτι, ούτε απο τίποτα. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι το παιδί μου είναι στη Γερμανία και δεν έχει να πάρει ούτε τα τσιγάρα του. Αν δεν έχεις χρήματα να σου στείλω αυτά τα λίγα που έχω. Μην ζητάς απο κανέναν!" Όπως καταλαβαίνετε έχω πάθει ένα μικρό εγκεφαλικό. Μένω σιωπηλός, και σε κλάσματα δευτερολέπτων έχει περάσει όλη η ιστορία μπροστά απο τα μάτια μου. Απο τη μέρα που πάτησα το πόδι μου στην Ολλανδία, μέχρι και τη στιγμή που μιλούσα στο κινητό.. "Όσο δύσκολα και αν περάσεις στο εξωτερικό, μακριά απο σόι! Θα σε φάνε ζωντανό", μου είχε πει ο χωριάτης. Ναι, αυτός ο κακός άνθρωπος μου είχε δώσει συμβουλές που ακόμα και σήμερα τις έχω μέσα μου. Κοίταξε να δεις που στο τέλος θα του δώσω και δίκιο.. "Μάνα κλείσε και θα σε πάρω αύριο να σου πω πως έχουν τα πράγματα, τώρα δεν μπορώ." Ήταν απο τις λίγες φορές που συγκράτησα να νεύρα μου και δεν αντέδρασα άσχημα. Τον είδα μόλις έσβησα το τσιγάρο που καθότανε στο μπαρ και κοιτούσε προς το πάσο της κουζίνας. Δεν του μίλησα, προσπάθησα να το παίξω ήρεμος, σαν να μην τρέχει τίποτα. Μέχρι το τέλος της βραδιάς, κάθε φορά που έπεφτε το βλέμμα μου πάνω του, έβλεπα έναν άγνωστο πονηρό και υποχθόνιο άνθρωπο. Δεν ήταν ο ξάδερφος που συνάντησα εκείνο το βράδυ. Μήπως έγινε κάποιο λάθος; Μήπως τα παραλέει και η μάνα μου για να αλλάξει η στάση μου, να με κάνει να καταλάβω πως νοιάζεται για μένα; Δεν ξέρω.. Μπερδεμένος, θυμωμένος, λυπημένος και πάνω απ' όλα προδομένος. Δυο φορές σε διάστημα τόσων ημερών απο συγγενή;
                    Στο τελείωμα της βραδιάς, αφού γέμισα τα ψυγεία για την επόμενη μέρα όπως συνηθίζεται, έβγαλα την ποδιά, καληνύχτισα τα παιδιά και πήρα το δρόμο για το "σπίτι". Το κεφάλι μου πήγαινε να σπάσει! Σκεφτόμουν διαρκώς αυτό που συνέβη. "Πώς πρέπει να φερθώ; Θα μαλώσω και δεν κάνει. Πρέπει να βρω ένα τρόπο να του το φέρω με τρόπο. Αν μου πει πως είναι ψέματα; Θα μπλεχτεί το σόι πάλι και θα γίνει μπάχαλο.." Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι αυτό που λένε η τρίχα έγινε τριχιά. Ειδικά με το δικό μου σόι, δεν βρίσκεις ποτέ άκρη..
                    Την επόμενη μέρα, δεν του ανέφερα τίποτα. Σίγουρα όμως κατάλαβε οτι κάτι τρέχει. Εγώ απο την πλευρά μου όσο και να μην ήθελα να το δείξω, μόλις έπεφτε το βλέμμα μου πάνω του, μου ερχότανε να τον φτύσω και να του πώ "Φτου σου ρε μ....α!" Τελικά δεν άντεξα πολύ και του είπα στα πεταχτά "Χτες μίλησα με τη μάνα μου στο τηλ. Μου είπε πως μίλησε με τη μάνα σου. Χαιρετισμούς έχεις." Πριν προλάβω να τελειώσω την πρόταση, το πρόσωπό του είχε αλλάξει. Είχε το ύφος "Όχι ρε π...η μου!!" "Μου είπε κάτι που δεν ξέρω αν στέκει και δεν θέλω να μπερδέψω τα πράγματα. Ξέρεις τίποτα γιαυτό;" "Όχι, τι πράγμα;". Δεν με έπειθε με τίποτα. Το είχε κάνει, το είχε πει και δεν μου το έβγαζες απ΄ το μυαλό.. ¨Καλά, μετά τη δουλειά αν είναι να πιούμε μια μπύρα και να τα πούμε.", του λέω και συνεχίζω. Είχε αλλάξει όλη του η συμπεριφορά. Είχε γίνει ένας άνθρωπος άγνωστος, ένας άνθρωπος που τους έβλεπε όλους σαν κατώτερα πλάσματα. Δεν με κοιτούσε καθόλου στα μάτια, ακόμα και τα ποτά που χρειαζόταν τα έβαζε μόνος του! Του έλεγα γιατί δεν μου ζητάς τα ποτά, και απαντούσε "Σιγά μωρέ, δεν έγινε και τίποτα". Μου πέρασε απο το μυαλό μήπως τα βλέπω έτσι απο τα νεύρα. Πως γίνεται τόσο καιρό να μην έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Μήπως ήταν απο την αρχή αλλά τα μάτια μου ήταν "κλειστά"; Θα τη βρω την άκρη, που θα πάει..

                    Στο "σπίτι"

                    ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..

                    Comment


                      Originally posted by Maira View Post
                      Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορούν άνθρωποι που εχουν βιώσει τις δυσκολίες τις ξενιτιάς αντί να βοηθήσουν να φέρονται με αυτο τον τροπο στους συμπατριώτες τους,δεν το χωράει ο νους μου τι κολο λαός ειμασται τελικά,αλλα τι περιμένεις απο ανθρώπους που μια ζωη κοιταγαν την πάρτη τους και πως θα βολευτούν οι ίδιοι ο άνθρωπος δεν γινεται γεννιέται.Ελπιζω κάποια στιγμή Κωστή να πάρεις αυτο που σου αξίζει...
                      Όλοι μας να πάρουμε αυτό που μας αξίζει κάποια στιγμή..

                      Comment


                        Originally posted by kosofos View Post
                        Αρχικά μπαίνουμε στο site του Angentur für Arbeit JOBB

                        Sie suchen ---> Arbeit
                        Suchbegriff(e)--->Helfer/in - Reinigung (πληκτρολογούμε απλά Reinigung και εμφανίζονται )
                        Arbeitsort--->την πόλη μας

                        και μετά το κουμπί suchen και δίνει τα αποτελέσματα

                        *Οι περισσότερες εργασίες στον τομέα καθαρισμού είναι απο γραφεία ενοικίασης προσωπικού (δεν είναι κακό αυτό ίσα-ίσα σε αυτό το τομέα) και σαν ώρες εργασίας είναι σε άποψη mini-job ή part-time.

                        loufas: Υπάρχει μια εργασία για πολύ βασικά Γερμανικά στην περιοχή σου και χωρίς προυπηρεσία (αλλά mini-job 2 ώρες κάθε απόγευμα και δίνουν €400 για έξτρα πιο πολύ είναι αν έχεις μια πρωινή ή βοηθητική απο το τίποτα)

                        JOBBÖRSE - Stellenangebot

                        Καλη δύναμη παιδιά
                        Respect! Έχω ήδη στείλει email στην εταιρία και περιμένω απάντηση. Αύριο σκέφτομαι να περάσω και μια απο τη διεύθυνση που γράφουν για καλύτερα. Πρέπει να το κυνηγήσω! Ευχαριστώ!!!

                        Comment


                          Originally posted by loufas View Post
                          Respect! Έχω ήδη στείλει email στην εταιρία και περιμένω απάντηση. Αύριο σκέφτομαι να περάσω και μια απο τη διεύθυνση που γράφουν για καλύτερα. Πρέπει να το κυνηγήσω! Ευχαριστώ!!!


                          Εγώ -απ'την δική μου μικρή πείρα-θα σε συμβούλευα να μην μείνεις στη μια εταιρεία-στείλε όσες πιο πολλές αιτήσεις μπορείς και πολύ καλά το σκέφτηκες να περάσεις από εκεί.Μακάρι να σου κάτσει με τη μία και να μη χρειαστεί τίποτα άλλο.
                          Καλή επιτυχία!

                          Comment


                            Originally posted by Penelope-v View Post


                            Εγώ -απ'την δική μου μικρή πείρα-θα σε συμβούλευα να μην μείνεις στη μια εταιρεία-στείλε όσες πιο πολλές αιτήσεις μπορείς και πολύ καλά το σκέφτηκες να περάσεις από εκεί.Μακάρι να σου κάτσει με τη μία και να μη χρειαστεί τίποτα άλλο.
                            Καλή επιτυχία!
                            Και εγώ συμφωνώ να γυρίσεις πολλές εταιρείες, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Υπάρχουν τα παραδείγματα του τσέλιγκα και πολλών που είπαν πηγαίναμε και ρωτούσαμε αν υπάρχει δουλειά. Απλά μην απογοητεύεσαι.
                            Καλή Τύχη!

                            Comment


                              Originally posted by loufas View Post
                              Respect! Έχω ήδη στείλει email στην εταιρία και περιμένω απάντηση. Αύριο σκέφτομαι να περάσω και μια απο τη διεύθυνση που γράφουν για καλύτερα. Πρέπει να το κυνηγήσω! Ευχαριστώ!!!
                              Kosti rikse kai mia matia kai se auti JOBBÖRSE - Stellenangebot

                              Einai pio polles ores kai me kalitero mistho. Einai 6 ores kathe mera me epilogi proino h apogeumatino (16:00-22:00Uhr oder 6:00-11:30/12:00Uhr) peripou 130 ores tin evdomada me 9euro/ora. diladi ena mistho 1200 euro mikta kai kathara giro 950 euro. Exei asfaleia ta panta. Theloun kai diploma odigisis to klassiko katigoria B (to exeis kai auto). Rikse mia matia giati einai gia vasikes gnoseis den xaneis tipota.
                              Genika me ton tropo pou anefera parapano mporeite na vreite polles douleies stin perioxi sas.

                              Kali dynami kai
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Originally posted by kosofos View Post
                                Kosti rikse kai mia matia kai se auti JOBBÖRSE - Stellenangebot

                                Einai pio polles ores kai me kalitero mistho. Einai 6 ores kathe mera me epilogi proino h apogeumatino (16:00-22:00Uhr oder 6:00-11:30/12:00Uhr) peripou 130 ores tin evdomada me 9euro/ora. diladi ena mistho 1200 euro mikta kai kathara giro 950 euro. Exei asfaleia ta panta. Theloun kai diploma odigisis to klassiko katigoria B (to exeis kai auto). Rikse mia matia giati einai gia vasikes gnoseis den xaneis tipota.
                                Genika me ton tropo pou anefera parapano mporeite na vreite polles douleies stin perioxi sas.

                                Kali dynami kai
                                kosofos με βοήθησες πάρα πολύ! Έχω καλέσει ήδη σε 3-4 φίρμες αλλά δεν μιλάει κανείς αγγλικά.. Έβαλα μια θεία μου (οχι απο το δικό μου σόι φυσικά) να μιλήσει που κατέχει λιγάκι τη γλώσσα, και της είπαν να καλέσει ξανά αργότερα. ελπίζω να της πούνε κάτι θετικό. Ταυτόχρονα κοιτάω και αλλού nk_christina , πολύ καλή η ιδέα σου

                                Comment

                                Working...
                                X