Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Penelope-v View Post
    Μαλλον τελικά είναι πολυτάλαντος απλά δεν το έχει πιστέψει ο ίδιος....έχει και ικανότητες μάρκετινγκ...αναμονή κοινού
    Πηνελόπη μου Ευχαριστώ! Θα μας δοθεί άραγε η ευκαιρία να δείξουμε τα ταλέντα μας, ή θα σαπίσουμε σε αυτές τις καταστάσεις που μας κυνηγάνε και θα παρατήσουμε τη ζωή μας; Ήδη παραδίνομαι..

    Comment


      #77
      poli orea ta les mpravo sou

      Comment


        #78
        Originally posted by loufas View Post
        Αν δεν κάνω λάθος έχω διαβάσει μια παλαιότερη ανάρτησή σου. Το κοίταξα και έκανα κάτι μικρά βηματάκια. Ευχαριστώ!!
        παρακαλω!

        Comment


          #79
          Originally posted by loufas View Post
          Πηνελόπη μου Ευχαριστώ! Θα μας δοθεί άραγε η ευκαιρία να δείξουμε τα ταλέντα μας, ή θα σαπίσουμε σε αυτές τις καταστάσεις που μας κυνηγάνε και θα παρατήσουμε τη ζωή μας; Ήδη παραδίνομαι..
          Φιλε μου Loufa τις ευκαιρίες τις δημιουργούμε μόνοι μας και τα όνειρα μας προδίδουν όταν τα παρατήσουμε πρώτα εμείς.
          Εχεις περάσει πολλά για να τα παρατήσεις τώρα.
          Ταπεινή μου άποψη να κάνεις -όσο και όπως μπορείς(καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο μα βασικό) τα μαθήματα γερμανικών για να καταφέρεις κάποια στιγμή να ξεφύγεις από τέτοιου είδους εργοδότες.
          Ευχομαι μέσα απ την καρδιά μου να έρθουν τα καλύτερα σύντομα!

          Comment


            #80
            loufas μου κανουν εντυπωση τα ωραρια.Γραφεις για 8ωρο στην Ολλανδια και 10ωρο στην Γερμανια με ενα ρεπο καθε εβδομαδα.
            Εγω εχω ακουσει απο αλλους που δουλευουν 12ωρα,πολλες φορες χωρις καν ρεπο την εβδομαδα.
            Εχω δουλεψει για 2 μερες (!!!) 12ωρο με ενα ρεπο τον μηνα.Σιγα μην καθομουν παραπανω.
            Εχω την εντυπωση οτι 12ωρα δουλευουν παντου και αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα,γιατι οσον αφορα τις βρισιες,να ξερεις οτι ακους και απο Γερμανους σε γερμανικες δουλειες.

            Comment


              #81
              'κρεας' αποκαλουν οι "ελληνες" εστιατορες τους ΕΛΛΗΝΕΣ που πανε γερμανια για εργασια, ντροπη τους

              Comment


                #82
                Originally posted by nikenike View Post
                loufas μου κανουν εντυπωση τα ωραρια.Γραφεις για 8ωρο στην Ολλανδια και 10ωρο στην Γερμανια με ενα ρεπο καθε εβδομαδα.
                Εγω εχω ακουσει απο αλλους που δουλευουν 12ωρα,πολλες φορες χωρις καν ρεπο την εβδομαδα.
                Εχω δουλεψει για 2 μερες (!!!) 12ωρο με ενα ρεπο τον μηνα.Σιγα μην καθομουν παραπανω.
                Εχω την εντυπωση οτι 12ωρα δουλευουν παντου και αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα,γιατι οσον αφορα τις βρισιες,να ξερεις οτι ακους και απο Γερμανους σε γερμανικες δουλειες.
                Τα ωράρια διαφέρουν απο μαγαζί σε μαγαζί.. Στο Μόναχο που αναφέρω στο τελευταίο μέρος, ίσως ήταν το μοναδικό που είχε τόσο καλό ωράριο και με τόση δουλειά. Απο τότε πάντα δούλευα 13-14 ώρες την ημέρα με μισό ρεπό το Σάββατο πρωί. Δυστυχώς είμαι σε κατάσταση που δεν μου δίνει επιλογές για το αν θα δουλέψω 14 ώρες ή παραπάνω. Σκύβω το κεφάλι όσο μπορώ και συνεχίζω. Τώρα για πόσο θα αντέξω, δεν μπορώ να το ξέρω. Κάποια στιγμή "σπάς" ψυχολογικά και εγώ βρίσκομαι στο όριο..

                Comment


                  #83
                  Βρε Loufa γιατί δεν το παλεύεις και με κάτι άλλο?Τόσα παιδιά αναφέρουν ότι ξεκίνησαν με καθαρισμούς ή οτιδήποτε άλλο,αλλά τουλάχιστον έπαιρναν τα λεφτά τους και δούλευαν κάτω από πιο ανθρώπινες συνθήκες.Απ'τα γραφόμενα σου φαίνεσαι άτομο που δεν φοβάται τη δουλειά.
                  Ας πουν την εμπειρία τους και τα παιδιά που ξεκίνησαν κάπως αλλιώς -ίσως να βοηθηθείς εσύ ή κάποιος αλλος που περνάει κάτι παρόμοιο.

                  Comment


                    #84
                    Νομίζω πως η επιθυμία του loufa ν' αποτυπώνει τις εμπειρίες του γραπτώς τον οδηγεί συνέχεια, σε δουλειές στα ελληνικά εστιατόρια για να έχει τροφή για γράψιμο...
                    Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Kleanthis View Post
                      Νομίζω πως η επιθυμία του loufa ν' αποτυπώνει τις εμπειρίες του γραπτώς τον οδηγεί συνέχεια, σε δουλειές στα ελληνικά εστιατόρια για να έχει τροφή για γράψιμο...
                      Μακάρι να βρω κάτι εκτός εστιατορίων και θα γράψω και δεύτερο story!! χεχχεχεχε

                      Comment


                        #86
                        sou to eyxome loufas
                        ta idia pernao ke go dio xronia tora peripou

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by loufas View Post
                          Μακάρι να βρω κάτι εκτός εστιατορίων και θα γράψω και δεύτερο story!! χεχχεχεχε
                          Loufa εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά διαμάντια.Ζήτα πληροφορίες και θα δείς τι ανταπόκριση θα έχεις.
                          Ετσι κι αλλιώς όπως τα κόβω τα πράγματα έχεις υλικό για να γεμίσεις 5 βιβλία,πάρτο αλλιώς και ψάξε κάτι για το happy end

                          Comment


                            #88
                            Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορούν άνθρωποι που εχουν βιώσει τις δυσκολίες τις ξενιτιάς αντί να βοηθήσουν να φέρονται με αυτο τον τροπο στους συμπατριώτες τους,δεν το χωράει ο νους μου τι κολο λαός ειμασται τελικά,αλλα τι περιμένεις απο ανθρώπους που μια ζωη κοιταγαν την πάρτη τους και πως θα βολευτούν οι ίδιοι ο άνθρωπος δεν γινεται γεννιέται.Ελπιζω κάποια στιγμή Κωστή να πάρεις αυτο που σου αξίζει...

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Maira View Post
                              Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορούν άνθρωποι που εχουν βιώσει τις δυσκολίες τις ξενιτιάς αντί να βοηθήσουν να φέρονται με αυτο τον τροπο στους συμπατριώτες τους,δεν το χωράει ο νους μου τι κολο λαός ειμασται τελικά,αλλα τι περιμένεις απο ανθρώπους που μια ζωη κοιταγαν την πάρτη τους και πως θα βολευτούν οι ίδιοι ο άνθρωπος δεν γινεται γεννιέται.Ελπιζω κάποια στιγμή Κωστή να πάρεις αυτο που σου αξίζει...
                              maria dustixws oloi ksexnane to pws irthan edw. k egw exw traviksei k psilo travaw pleon (gt menw monos m pleon) apo ta prwta m ksaderfia edw pragmata k thaumata. alla den to evala katw. mathainw germanika edw k kairo k thelw na figw apo edw. na min tous ksana dw! den einai anthropoi autoi.
                              egw panta me to xamogelo k nai na voithisw oti thelete k alla k autoi alla pragmata. tespa. doksa ton theo pame kala alla ligo vareta edw p eimai monos m alla ok.
                              tha erthoun k ta kala.
                              upomoni k epimoni!!

                              Comment


                                #90
                                etsi ine antrea ipimoni theloune ola.
                                ke go ta idia me sena ime monos

                                Comment

                                Working...
                                X