Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ksexasa na sas po oti prospathousa na tis matho tin douliamas alla pos na katalabi kapios pou den exi di sti zoi tou tipot alo apo mia laiki me kinezous?
    esthanomoun oti itan korimou ke ithela na tin kano ligo pio ksipnia ligo politismeni ligo aneksartiti oxi kolimeni s enan antra oti pi avtos ine diatagi.
    kserete den elege POTE tin leksi EFXARISTO.to theorouse xazo giati na pi evxaristo? DEN LEO POTE KE GIA TIPOTA EVXARISTO (OPOS ELEGE LOULOUDIA PANE MONO STO NEKROTAFIO)otan tis ipa ma pas na paris to MOROSOUxaxaxa dose ena euro ke pare ena louloudi.xiliades teties leptomeries pou omos kanoun tin kathimerinotita mia XARA IENAN EFIALTI.

    Comment


      ksexasa na sas po oti prospathousa na tis matho tin douliamas alla pos na katalabi kapios pou den exi di sti zoi tou tipot alo apo mia laiki me kinezous?
      esthanomoun oti itan korimou ke ithela na tin kano ligo pio ksipnia ligo politismeni ligo aneksartiti oxi kolimeni s enan antra oti pi avtos ine diatagi.
      kserete den elege POTE tin leksi EFXARISTO.to theorouse xazo giati na pi evxaristo? DEN LEO POTE KE GIA TIPOTA EVXARISTO (OPOS ELEGE LOULOUDIA PANE MONO STO NEKROTAFIO)otan tis ipa ma pas na paris to MOROSOUxaxaxa dose ena euro ke pare ena louloudi.xiliades teties leptomeries pou omos kanoun tin kathimerinotita mia XARA IENAN EFIALTI.

      Comment


        TO TELOS KAPIA ALI STIGMI
        den mporo omos n akouo otiOI ELLINES DEN BOITHANE
        EKSARTATE PIOS KE ME PION EXI NA KANI

        Comment


          DOULIES UPARXOUN theli upomoni,epimoni ,glossa,prosoxi,ke ligi tixi
          min ksexnate tous alodapous stin ellada ti trabane min iste ratsistes oli exoun mia thesi sti zoi stin ergasia ine anthropi aspi mavri
          makria apo XRISAVGITES katharmata

          Comment


            Καλημέρα, εσείς είχατε βάλει την αγγελία για μια κυρία αν θυμάμαι καλά.
            Και σας βγήκε τέτοιο κελεπούρι;;;
            Έτσι είναι, μόνο να κλαιγόμαστε ξέρουμε και στην πράξη 0 (μηδέν).
            Σίγουρα θα βρείτε 1 σωστό άτομο.
            Υπομονή.

            Comment


              Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
              DOULIES UPARXOUN theli upomoni,epimoni ,glossa,prosoxi,ke ligi tixi
              min ksexnate tous alodapous stin ellada ti trabane min iste ratsistes oli exoun mia thesi sti zoi stin ergasia ine anthropi aspi mavri
              makria apo XRISAVGITES katharmata
              Όπως όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρεις έτσι κ οι χρυσαυγήτες, οι κομουνιστές κ.α είναι άνθρωποι κ δεν πρέπει να μιλάς τόσο ρατσιστικά για αυτούς γιατί μην ξεχνάς ότι ζεις κ δουλεύεις στην Γερμανία η οποία έχει κάνει "τα εγκλήματα" στην πατρίδα μας κ ακόμη είναι γεμάτη από Τούρκους μουσουλμάνους τους οποίους δεν συμπαθεί σχεδόν κανένας όπως είμαι σίγουρος κ εσύ κ ειδικά με αυτά τα αίσχη που έκαναν, κ κάνουν κ πολύ συχνά τώρα τελευταία...!!!
              Να έχεις μίσος για τα καθάρματα τους πολιτικούς κ όλες τις κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών της Ελλάδας ακόμα κ για όλα τα υπόλοιπα μικρά κόμματα που δυστυχώς δεν ήταν πατριώτες κ έφτασαν την Ελλάδα στο σημείο που είναι σήμερα κ φυσικά με την δική μας ευθύνη ως συνένοχοι που τους δώσαμε αξία κ δύναμη για να τα καταστρέψουν όλα...!!!
              Για κάνε ότι θέλεις στην Γερμανία χωρίς να υπολογίζεις κανέναν κ θα δεις που θα βρεθείς...!!!
              Δηλαδή ζεις σε μια χουντική χώρα γιατί πολύ απλά φοβάσαι πολύ τους νόμους της κ κατά επέκταση υπακούς σε αυτούς γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή...!!!
              Με λίγα λόγια αν αυτό συμβεί ποτέ στην Ελλάδα (να εφαρμοστούν όλοι οι νόμοι κ για όλους ανεξαιρέτως το ίδιο ας είναι βουλευτές ή κ ο πρωθυπουργός ακόμα) τότε θα είναι Χούντα εεεε...???

              ( Με συγχωρείς αλλά τα γκρίκλις προσωπικά με κουράζουν πάρα πολύ, αν θα μπορούσες να γράφεις με ελληνικά γράμματα θα ήταν καλύτερα όπως εδώ: http://www.patriotaki.net/εργασία-78...html#post86374 ευχαριστώ )

              (Και κάτι τελευταίο: θα ήταν πολύ χρήσιμο αν αντί για να παραπονιέσαι το τι σου έχουν κάνει κάποιοι να έγραφες διάφορες πληροφορίες για την ζωή στην Γερμανία κ προσωπικά για σένα δηλαδή σαν ένα μικρό ιστορικό ας πούμε )

              υ.γ. Διαίρεε κ βασίλευε... Νόμος...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by lenovo2015 View Post
                Λοιπον παιδια διαβασα ολα τα σχολια σας και ειναι ολα ετσι ακριβως μενω κοντα 3 χρονια γερμανια.στην αρχη που ξεκινησα λογο που δεν ηξερα την γλωσσα ξεκινησα με εστιατορια τα πραγματα ειναι πολυ αθλια απο συμπεριφορα μεχρι στης ωρες εργασιας.λοιπον αυτο που ηθελα να γραψω ειναι οτι ειχα αλλαξει γυρω στα8εστιατορια και πουθενα δεν ετυχε να βρω καλο ανθρωπο.δυστηχως εκμεταλευση μονο.αν αρχισω να γραφω το τι ειδα και το τι περασα και το τι βρηκα σε καθε εστιατοριο θα παρει πολυ ωρα παντος μονο ενα θα σας πω αν θελετε να πατε σε εστιατοριο ελληνικο μακρυα.το πολυ ενα μηνα να καθησετε με το ζορι ετυχε περιπτωσεις και 1 μερα και εβδομαδα να καθησει καποιος.μακρια απο ελληνες ειληκρινα δεν εχω λογια να εκφρασω αυτα που περασα και ειδα.οποιος θελει να παει γερμανια μονο αν εχει δικο του ατομο να τον φιλοξενισει.ομως σιγοθρα πρεπει να παει σχολειο γιατι αλλιως πολυ δυακολο να παει καπου για δουλεια εκτος μονο αν παει σε life φιρμα.αλλα και παλι θα χρειαστει να μαθει γερμανικα σε καποιο σημειο.120 ευρω κοστιζει το σχολειο απο της 8μεχρι της 1 φυσικα με διαλειμα το λεω αυτο γιατι αν θες να πας σχολειο και να δουλευεις δεν γινεται,εκτος απο μερικες σπανιες περιπτωσεις ποθ σε δηλωνουν καπου αν βρεις δουλεια 4 ωρες και ειναι δωρεαν το σχολειο.ετοιμαζω λιστα με της περιοχες στην γερμανια με τα ελληνηκα εστιατορια που πρεπει να αποφυγετε.ελπιζω να γραψουν και αλλοι για να μην την πατησουν και αλλα ατομα.ποιο πανω εδω μεσα καποιος εγραψε για ενα εστιατοριο στο ρουκερσντορφ λεει αληθεια εχω περασει και εγω απο εκει τα ξαναλεμε και φυσικα θα γραψω αυτα που πηγα.
                Εκανα την αρχη..σας παρακαλω ολους να γραψουμε τα εστιατορια οπου εχουμε δουλεψει και οι συνθηκες ειναι αθλιες ωστε καποιοι συνελληνες μας να αποφυγουν αυτους τους καφρους..
                Περιμενω λενοβο2015 την λιστα ωστε να ενημερωνονται ολοι

                Comment


                  Originally posted by iocast View Post
                  Στην ίδια ακριβός κατάσταση βρίσκομαι και εγώ. Έχω στη Γερμανία απο μέσα Αυγούστου. Πήγα σε ένα ελληνικό εστιατόριο και μετά από 1 και μισό μήνα έφυγα έχωντας φτάσει στο αμήν(απο όλες τις απόψεις λεφτά, σπίτι, συμπεριφορά, ωράριο ο λόγος του που δεν κράτησε και πάνω απο όλα γιατί ήταν γνωστός μου).
                  Τώρα μετακόμισα στο Wuppertal όπου έχω έναν θείο ο οποίος με φιλοξενεί και μου έκανε κάποια χαρτιά τα οποία δεν γνωρίζω τι ακριβώς κινήσεις έχει κάνει καθώς ο ίδιος δεν μιλάει ελληνικά και εγώ ελάχιστα γερμανικά.
                  Στην ερώτηση σου αν δεν κάνω λάθος νομίζω πως το Jobcenter σε δέχεται μετά απο 3 μήνες διαμονής, όχι εργασίας.
                  Ώς τώρα έχει γραφτεί σε 2 live firms αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση μέχρι στιγμής.
                  Στο ίδιο βήμα βρίσκομαι και εγώ, το πρόβλημα μου είναι οτι το πρώην αφεντικό μου δεν μου στέλνει το Lohnaprechtnung και το Arbeitsvertach για να τα καταθέσω στην υπηρεσία για να διεκδικήσω σπίτι και σχολείο.
                  Ο ίδιος λέει σε ένα τηλέφωνο που με πήρε οτι αν συνεχίσω με τον δικηγόρο όχι μονο δεν θα μου δώσει τα χαρτιά αλλά θα με καταγγείλει ότι έμενα στο ξενοδοχείο(είναι μαζί με το εστιατόριο) του και δεν τον πλήρωσα και έφυγα. Επίσης μου είπε πως με είχε δηλωμένο σαν δοκιμαστικό μέχρι δύο μήνες και δεν δικαιούμαι τίποτα(δεν έχω υπογράψει για δοκιμαστικός ούτε κάτι άλλο).
                  Δεν ξέρω τι να κάνω αυτή την στιγμή που χρονοτριβεί μαζί μου έτσι και τα λεφτά μου έχουν τελειώσει.. τελείως.

                  Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι η οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
                  Μαζεψε τα και γυρνα πισω..εισαι κοντα σε αεροδρομιο?σε ποια περιοχη εισαι να δω πως μπορεις να γυρισεις καπως φτηνα...βρε ουστ και οι γερμανοι και οι δικοι μας οι καραγκιοζηδες μαζι..

                  Comment


                    markos1967 markos1967 καλημέρα
                    σου έγραψα email και μάλιστα πολύ μεγάλο με συνέχειες αλλα δεν μου απάντησες sto email που μου έδωσες.
                    κοίταξε στα spam, κοίταξε μήπως είναι στα άγνωστα εδώ ακόμα δεν ασχολήθηκα να μάθω πως να σου στυλο ένα μήνυμα πριβέ .αλλα θα το προσπαθήσω σήμερα.θα σου ξαναγράψω ένα email μονο με λίγες λέξης να δούμε αν το λάbης.δεν θέλω να δώσω εδώ το email μου και το "τιλεφονομου" ."καλισου" ημερα

                    markos1967 molis sou egrapsa sto email pou mou edoses kitakse i dosemou kapio allo
                    kalimera

                    Comment


                      Συγνώμη για την καθυστέρηση που δεν έγραψα.λοιπον 1 höxter 1 ώρα και 30 λεπτά από dortmund όνομα Σάκης.απο άλλο πλανήτη έχει περάσει η μισή Ελλάδα από εκεί.καθησα 4 μέρες.το άλλο παιδί ου ήρθε από Ελλάδα 1 μέρα και θυμάμαι του είχε πέσει η σάλτσα και του είπε έκανες 100 ευρώ ζημιά .άθλια δωμάτια χωρίς πόρτες 3 άτομα με κοινά μπάνιο τουαλέτα και τα σχετικά.αποψη μου δεν κάθεται κάνεις εκεί πολύ δύσκολα ή γυναίκα του αφεντικού και η κόρη του παιδιά τα φίδια είναι ποιο φιλικά στον άνθρωπο χωρίς υπερβολή.ο ίδιος φυσικά είναι από άλλο πλανήτη ο τύπος πήγε να βιάσει κοριτσάκι .Η γυναίκα του αφεντικού έχει αδερφό ο οποίος έχει καφετέρια 700 μέτρα ποιο πέρα περίπου του έκλεψε το αυτοκίνητο και άλλα πολλά δικαστήρια τι να λέμε βεντέτα.παιδια μακρυά από εκεί.θα τα γράψω ένα ένα και θέλω να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ να γράφω το όνομα του μαγαζιού. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο έχει το καλύτερο ωράριο 15:00 με 23:00 το πολύ. Αλλά μόνο αυτό δεν φτάνει. ...

                      Comment


                        2 και συνεχίζουμε αχ παναγία μου αχ εδώ παιδιά οποίος πάει θα παρακαλάει να μην είχε πάει ποτέ göppingen μισή ώρα από Στουτγάρδη. Τα πράγματα στην αρχή φαίνονται πολύ φυσιολογικά κάτι φυσικά που σε παραπέμπει στο γεγονός ότι κάτι δεν πάει καλά,αποκλείεται να είναι τόσο αλήθεια όλα ..... και όμως πατριώτες δεν είναι Λυπάμαι για τα άτομα που είναι Έλληνες και μεγαλώνουν στην Γερμανία ειλικρινά Λυπάμαι ...αν μπορούσα με μια λέξη να περιγράψω όλα αυτά που πέρασα εκεί πραγματικά δεν θα έβρισκα την κατάλληλη λέξη. (Παιδιά απευθύνομαι σε όλους γράψτε γεμίστε τα σαιτ όπου έχετε πάει για να μην την πατήσουν και άλλα άτομα ειλικρινά τα πράγματα είναι άθλια).ωράριο από της 9 το πρωί μέχρι της το μεσημέρι και μετά από της 4 μέχρι της 23:00 τι βραδυ το πολύ αυτό ισχύει μόνο για την τρίτη .Τετάρτη από της 10:00 το πρωί μέχρι της 2:30 το μεσημέρι και από της 4 και 15 μέχρι της 11:30 την Κυριακή όλη μέρα.αυτο φίλοι μου δεν είναι απόλυτος τίποτα είναι καλό ωράριο για τα δεδομένα στην Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια.απο που να αρχίσω και που να τελειώσω συμπεριφορά στην αρχή νομίζεις ότι είσαι στον παράδεισο αλλά έλα όμως που τελικά δεν είσαι εκεί. .. άθλια παιδιά η συμπεριφορά για όλα και για τα πάντα φταίτε δεν υπάρχει περίπτωση να πείτε ότι δεν το έκανα εγώ θα φταίτε.εχει την μάνα του 60 χρονών 65 δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς και την έχει μέσα στην κουζίνα. Η οποία σε κάνει παρατήρηση ακόμα π.χ όταν έχεις το βετεξ και θέλεις να το αφήσεις θα σε κάνει παρατηρήσεις ότι δεν το άφησες σωστά στο μέρος που θέλει αυτή άσχετο αλλά από εκεί να καταλάβετε τι θα συμβεί στην συνέχεια.καταρχην εγώ είμαι ψήστης από την μέρα που πήγα δεν με άφησε να ψήσω πάρα μόνο 2 φορές και αυτές να κάθεται απέναντι με σταυρωμένα τα χέρια και να σε κοιτάει και να σε κάνει συνέχεια παρατηρήσεις, πράγμα που εγώ δεν το αντέχω αυτό.ενω τα έκανα όλα σωστά και κατά γράμμα είχε πάντα το παράπονο και την παρατήρηση έτοιμη.και όχι μόνο αυτά το τονίζω ακόμα χειρότερα που αν γράψω γεμίζω ένα βιβλίο . δικαστήριο με τον πρώην μάγειρα είχε και αυτό το αφεντικό. Πάμε στον γιο της τώρα άκουγε την μαμά του σαν 5 χρονών παιδάκι και την έλεγε Μάλιστα κυρία Δήμητρα την μάνα του κυρία Δήμητρα έλεος αφού γύρισε ένας Γερμανός που τον άκουσε να το λέει στα γερμανικά και λέει τι μάνα σου φωνάζεις έτσι γιατί είναι μάνα σου αυτή τέλος πάντως. Η κοπέλα που δουλεύει εκεί μέσα η Μαίρη παιδιά οποίος πάει αν παει να μην της μιλήσει καθόλου δεν θα σχολιάσω τίποτα . Έρχεται και το μέρος 3 σε λίγο μέχρι το οκτώ έχουμε.πραγματικα μου είπανε πολλά άτομα πως δεν το έβαλες κάτω και συνέχεισες να πηγαίνεις και αλλού.γιατι έλεγα κάποιον άγιο άνθρωπος θα βρω δεν μπορεί αλλά τελικά δεν βρήκα . επανέρχομαι σε λιγο

                        Comment


                          Γειά σας και πάλη ότι γράφω το γράφω χωρίς υπερβολές που στην τελική αυτά που γράφω είναι έλειπες διότι είναι ακόμα ποιο χειρότερα. .. Λοιπόν dorstfeld 3500 μέτρα από dortmund (εκεί μένω εγω) σόι τυγχάνει ο συγκεκριμένος. .. όνομα Κώστας.ονοματα για μαγαζιά δεν γράφω δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Καλό άτομο όπως και γυναίκα του συνεννόηση πολύ καλά όχι επειδή είναι σόι αλλά δεν κάνω διακρίσεις ότι βλέπω το λέω . Ο μάγειρας που δουλεύε εκεί πριν πάω απλήρωτος φυσικά το ξέρω το παιδί και το πρόλαβα για μερικές ημέρες .όλα καλά και ωραία με τον εργοδότη αυτόν ασφάλεια και λοιπά αλλά έχει ένα μεγάλο ελάττωμα δεν σε πληρώνει και αν σου δώσει κάποια χρήματα ποιο κάτω από τα μισά θα είναι.κατα τα άλλα πολύ καλός αλλά στη ώρα της πληρωμής θα σου πιει το αίμα.παει και αυτός.ασχετο η Κατερίνα από Θεσσαλονίκη που δούλευε εκεί μέσα αν με διαβάζει να μου στείλει μήνυμα όπου και να είναι.κατερινα αν διαβάσεις το μήνυμα αυτό να ξέρεις έχασα τον αριθμό σου.κοπελα από της λίγες κοπέλες.

                          Comment


                            Part 4 η ταινία συνεχίζεται με ένα έργοδοτη φυσικά από τα λίγα άτομα που υπάρχουν στην Γερμανία. Και σαν να μην έφτανε αυτό η ιστορία συνεχίζεται στο Bodenwöhrer Weiher περίπου 2 ώρες και 30 λεπτά από nurmberg νυνεμβεργη.πηγα για 1 εβδομάδα περίπου και έφυγα όνομα Βασίλης έχει και μια γυναίκα που την λένε παιδιά έχω ξεχάσει Συγγνώμη.το εστιατόριο καινούργιο πολλές ώρες εργασίας από της 8 το πρωί με 11 το βράδυ non stop την πρώτη μέρα εργασιας γυρίζει μου λέει ευχαριστώ για την βοήθεια ..... κοιτάω δεξιά κοιτάω αριστερά μόνο εγώ εκεί λέω σε μένα μιλάει τώρα τέλος πάντων δεν δίνω σημασία περνάνε 4 μέρες ξανά αυτός σε κάποια φάση ανύποπτη μου λέει ευχαριστώ για την βοήθεια ξανά ρίχνω μια ματιά και του λέω τίποτα και συνεχίζω λέγοντας κάτι δεν πάει καλά.στο μεταξύ η γυναίκα του πολύ καλή και φιλική και αυτός το ίδιο το σφηνωμένη και αυτό στην άκρη ..αποφασισμένος πλέον την επόμενη μέρα που θα πει το ίδιο πράγμα θα του μιλήσω ανοιχτά... δεν άργησε να έρθει το επόμενο βράδυ όπως συνήθως στο τέλος της εργασίας μου λέει ευχαριστώ για την βοήθεια τα παίρνω και εγώ στο κρανίο και λέω τώρα θα γίνει χαμός έλα δω του λέω με ύφος τσαμπουκά τι συμβαίνει του λέω και μου λες κάθε βράδυ τα ίδια πράγματα?παιδιά με ένα πολύ απλό τρόπο μου λέει εγώ δεν έχω σκοπό να σε πληρώσω για αυτό σου λέω ευχαριστώ για την βοήθεια παναγία μου λέω κρατά με γιατί θα σηκώσω χέρι. Τελικά τα παράτησα εκείνη την ώρα και λέω φεύγω και τι γυρίζει και μου λέει χρωστάς ενοίκιο που σε είχα μέσα στο δωμάτιο αν είναι δυνατόν.φυσικα δεν πήρε μια.και μου λέει θυμάμαι όταν έφευγα υπάρχουν πολλοί σαν κι εσένα για εργασία οκ του λέω και φεύγω.μετα από μήνες 6 στο σύνολό μου έστειλε μήνυμα στο Facebook και μου λέει έλα πίσω σε θέλω για εργασία κανονικά όλα φαίνεται δεν κάθισε κάνεις.φυσικα εγώ μετά πήρα το αίμα μου πίσω. Παιδιά έχω και φωτογραφίες από το εστιατόριο αν θέλετε και γίνεται να ανεβάσω πανέμορφο μέρος παντός .αλλά Λυπάμαι που δεν μπορούμε να τα χαρούμε με αυτά τα άτομα που είναι και Έλληνες ή μήπως δεν είναι ?δεν ξέρω

                            Comment


                              Hauptstraße 10, 90607 Rückersdorf ναι καλά το μαντέψατε ελληνικό εστιατόριο. ..προσοχή έχει 2 εστιατόριο για το απέναντι δεν γνωρίζω κάτι. Αποφασισμένος πλέον ότι μετά από όλα αυτά που πέρασα θα πάρω σε γραφείο τηλέφωνο στην κύρια αργυρό γκαντζου στο job gastro express.οπλισμενος με θάρρος αυτή τη φορά ενέργεια πάθος και αποφασηστικοτητα λέω θα κάνω το επόμενο βήμα..δεν το έβαλα κάτω παρόλα αυτά που συνάντησα,απλά είπα ότι στάθηκα άτυχος και τα άφησα πίσω.παιρνω τηλέφωνο το γραφείο βρίσκονται την εν ο λόγου εργασία μέσου γραφείου . πιστεύοντας ότι θα υπάρχει καλύτερη μεταχείριση από τους ανώτερους μου δηλαδή τα αφεντικά.1 μέρα στο εστιατόριο πρώτες εντυπώσεις όπως πάντα ....τα πάντα ήρεμα καλοί άνθρωποι με ψυχικά χαρίσματα κάθισε φάε πως ήταν το ταξίδι κουράστηκε πήγαινε για ύπνο μπα λέω από μέσα μου το γραφείο τελικά γνωρίζει σωστούς ανθρώπους και φεύγω χαρούμενος γεμάτος αυτόπεποιθήση και λέω ναι εδώ είμαστε ανθρωπιά επιτέλους.ποσο όμως ξεγελάει κάνεις κάποιον τόσο εύκολα δεν το περίμενα.ωραριο όλη μέρα καλά το ακούσατε όλη μέρα ο μάγειρας που βρήκα εκεί πριν τον πετάξει μέσα στη βροχή το αφεντικό νύχτα Κυριακής κιόλας έπαιρνε 1000 ενώ έβγαζε πολύ δουλειά εννοείτε ότι στην αρχή έπαιρνε όπως όλοι 800 ευρώ αυτά τα έμαθα μετά από 30 μέρες το τι γινότανε .. κάθε εβδομάδα αστυνομία καυγάδες φωνές ξύλο πιασίματα από το λαιμό Ρουμάνες να ζητουν την πληρωμη τους και αλλα πολλα .τα βλεπω και σκέφτηκα αντε πάλι απο την αρχη.δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χαμός επικράτησε εκεί μέσα . Περασανε 3 ατομα σε 65 μερες οσες καθησα εκει.ο έργοδοτης τρίκαλινος ο παππούς έτσι τον έλεγα εγώ ίσος και ο ποιο εξηγημενος άνθρωπος που έχω γνωρίσει σε ελληνικά εστιατόρια.
                              Απλά το πρόβλημα ήταν με την γυναίκα του τον γιο της και την άλλη την προκομενη από την Ήπειρο νόμιζαν πως είναι βασιλιάς και εμείς οι δούλοι τελικά τέτοια εντύπωση έχουν μερικά άτομα αν τους δοθεί η εξουσία. Έκανα για 65 μέρες τον Αλέκο γιατί δεν είχα μια και έπρεπε να πάρω κάποια χρήματα για να επιβιώσω . Πέμπτη πρωί στης αρχές ο μάγειρας αφεντικό εγώ σε μια εβδομάδα θέλω να φύγω είπε.ενταξει του λέει Κυριακή βράδυ με βροχή ώρα 21:00 τα παίρνει στο κρανίο ο παππούς και λέει φύγε τώρα τον πέταξε έξω στην βροχή με μια βαλίτσα. Πάγωσα τρόμαξα λέω τι γίνεται πάλι παρόλα αυτά ο παππούς ήταν εξηγημενος σε πολλά πράγματα αλλά αν ήξερε ότι θα φύγεις σε έκανε την ζωή κόλαση.65 μέρες με εργασία όλη μέρα στο πόδι χωρίς να βλέπω το φως της ημέρας ήμουν σε μια φυλακή έσκυψα το κεφάλι και έκανα υπομονή να πάρω κάποια χρήματα γιατί ποτέ δεν πληρώνει στην ώρα σου τελικά τα πήρα και έφυγα χωρίς να πω τίποτα.

                              Comment


                                Λοιπόν πάμε στο hamel εκει το αφεντικο ειχε παρεσθησεις ελεγε οτι ηταν παιχτης του παοκ και οτι επαιζε μπαλα στον παοκ. πραγμα που εψαξα και τελικα δεν ηταν ,ασχετο αυτο ως εδω καλα ...εκεί καθησα μια μέρα μόνο παιδιά ο άνθρωπος μου είπε μπες στην κουζίνα με 2 ξένους ο ένας από το κουρδισταν η άλλη από την πόλωνια και εγώ από την Ελλάδα θα κάναμε χωριό θα φτιάχναμε τον πύργο της Βαβέλ τι να λέμε αυτός δεν ήταν τσιγκουνης το είχε δηλώσει από την πρώτη μέρα το ότι ήταν ανώμαλος δεν το δήλωσε εκτός από όλα αυτά πάω στο δωμάτιο πλέον ξέροντας ότι πρέπει να φύγω γρήγορα γιατί κάτι δεν πάει καλά ανοίγω την πόρτα τι να δω ..... Νομίζω παιδιά τόση βρώμα πρώτη φορά έβλεπα ακόμη και στον στρατό ήταν καθαρά και φυσικά οποίος πήγε στρατό ξέρει πως είναι οι τουαλέτες αλλά η συγκεκριμένη τουαλέτα ήταν χειρότερη ανοίγω την πόρτα τι να δω κόντεψα να κάνω εμετο.κατεβαινω κάτω του λέω το δωμάτιο είναι χάλια α α α μου λέει ξέχασα να πω καθαρίστρια να έρθει να το κάνει ναι του λέω κρίμα... καν το εσύ μου λέει σιγά σιγά.. Ναι ρε φίλε να το κάνω ποτέ και πως που είμαι όλη μέρα μέσα στην κουζίνα και δεν μπορώ να συνεννόηθω με κανέναν σου είπα του λέω δεν ξέρω πολλά γερμανικά από το τηλέφωνο ακόμα.το βράδυ στης 3 τα ξημερώματα μάζεψα τα πράγματα γιατί ήταν απίθανο να μείνεις εκεί από την βρώμα και έφυγα κρυφά αφού δεν με άκουσε σε αυτά που προσπάθησα να του μεταβιβασω. Γελάω τώρα αυτή την στιγμή με το γεγονός ότι παρόλα αυτά που δεν μπορούσα να συνεννόηθω πήρα να καθαρίσω το μπάνιο έκανα προσπάθεια αλλά παιδιά ούτε με το σύρμα δεν έβγαινε η βρώμα απλά ήθελε ξήλωμα όλα αυτά και πέταμα καινούργιο από την αρχή.το όνομα του δεν το θυμάμαι γιατί μια μέρα καθησα αλλά θα το θυμηθώ κάποια στιγμή απλά τώρα μου διαφεύγει. Το μέρος εκεί είναι σαν ένας κύκλος που γύρω γύρω έχει μαγαζιά διάφορα .

                                Comment

                                Working...
                                X