Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνικά εστιατόρια - Προσωπικές ιστορίες

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν εξαιρέσεις της λακούβες του δρόμου και τους τρελούς Ιταλούς πίσω απ το τιμόνι, η διαδρομή ηταν όμορφη. Τα τελευταία χιλιόμετρα θυμάμαι πως ηταν μέσω μια γέφυρας μεγάλου μήκους με ράγες για τραμ στο κέντρο της και στο πλάι πεζοδρόμια που άλλοι κάνανε τζόκινγκ και άλλοι βγάζανε φωτογραφίες της τρομερής θεάς. Ειχε τοσο πολυ ομίχλη, ίσα που έβλεπες στα δέκα μέτρα. Και παλι το τοπίο σε συνδυασμό με τη γέφυρα ηταν κατι το εντυπωσιακό. Οι κόρνες φυσικά δεν λείπανε απο τους τρελούς, και η ευγενική χειρονομία των Ιταλών με το χέρι κατω απο το σαγόνι μου ειχε γίνει πλέον σύνηθες.. Περίμενα να δω κατι διαφορετικό στο λιμάνι τους, έπεσα ομως εξω. Μιλάω για τις διάφορες που περίμενα σε σχέση με το λιμάνι της Πάτρας όπου ειχα βρεθεί κανα δυο φορές ή του Πειραιά που πραγματικά μου θυμίζει ζούγκλα.. Ψηλοί φράχτες με τα φυλάκια σκονισμένα όσο δεν πήγαινε, σκουπίδια παντού και τις χαρακτηριστικές γραμμές για τις θέσεις παρκαρίσματος που εννοείται δεν τηρούσε κανεις.. Τα φορτηγά υπερτερούσαν σε μεγάλο βαθμό τα μικρά αυτοκίνητα και θυμάμαι πως γελούσα κάθε φορα που άκουγα Έλληνες οδηγούς να λένε τις γνωστές ιστορίες για το ποιος εχει το καλύτερο φορτηγό και τα σχετικά. Δεξιά απο το πάρκινγκ βρισκόντουσαν τα γραφεία των ταξιδιωτικών εταιρειών. Ενα σχετικά μεγάλο κτήριο με τουαλέτες μικροκαταστηματα και καρέκλες αναμονής. Σε περίπου δυο ώρες αναχωρούσε το πλοίο σύμφωνα με το εισιτήριο αλλα δεν το έβλεπα πουθενά. Λιγο η ομίχλη λιγο η απόσταση απο τη θάλασσα και λιγο η αφοσίωση μου στους φορτηγατζήδες, δεν μου κίνησε την περιέργεια για το καράβι. Περίμενα απλα να δω τους υπόλοιπους να μπαίνουν στα οχήματα για να ακολουθήσω. Θυμάμαι επίσης πως ειχα μπει για Τσεκ ιν αλλα ηταν όλα κλειστά. Ανοίγανε μια ώρα πριν αναχωρήσει έμαθα.

    Comment


      Και τι εγινε μετα?ελπιζω να μην εχασες το πλοιο και να εμπλεξες μεσα στους ιταλους.περιμενουμε συντομα την συνεχεια

      Comment


        Αυτη ειναι αληθινη ιστορια κυρια ρενα?
        Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
        την πήραμε "μαζιμας" σε όλα τα ταξίδια που κάναμε ΒΕΛΓΙΟ "PARISI" γιατί με την douliamas είμαστε συνεχεια σε αναζήτηση πραγμάτων αντίκες που έχουν όμως μονο σχέση με ύφασμα,από το 1800-και μέχρι το 1950.τις πληρώσαμε δωμάτιο την είχαμε σαν "κοριμας" ότι ήθελε τις το kaname.ke εμείς μέχρι τότε είμαστε αρκετά "εγχαριστιμενι".ποσο δούλευε?και τι έκανε? μου μέτραγε "δαντελακια" .τραπεζομάντιλα , κουρτίνες κι εγώ "τα φοτογραφιζα".όμως εδώ ο καιρός είναι τέτοιος και το ξέρετε από τις 10 και μετά μπορείς να φωτογραφίσεις.
        εγώ είμαι 72 χρόνον δεν είχα και τόσο κουράγιο να φωτογραφίζω όλη την ημερα ήθελα το μεσημέρι να ξαπλώσω λιγάκι,άρα σταματούσαμε την doulia.ti έκανε?ήταν με ένα Tablet σε μια polithrona.ke έπαιζε διαφορα παιχνίδια. την παρακαλούσα να διάβαση γερμανικά τις έλεγα χωρίς γερμανικά δεν γίνετε να ζει εδώ ίσος αργότερα να πάS κάπου αλλου να δουλέψει iso ίσος ποιος να ξέρει τι ήθελε να κάνει αργότερα εγώ τις έδωσα την evkeria να έρθει και να ξεκινήσει.

        Comment


          Όσο περνούσε η ώρα εκανα επαλήθευση για το τι θελω να κανω οταν φτάσω Ελλάδα. Πρώτη στάση αν όλα πήγαιναν καλα, ηταν Πάτρα και αμέσως μετα Κεφαλονιά. Ηθελα να επισκεφτώ τις αδερφές μου που ειχα να τις δω πανω απο 3 χρονια. Ο πατέρας τους με τη μανα μου παντρεύτηκαν οταν ήμασταν ακομα μικρά. Αρχές του 90 είχαμε φύγει απο Αθήνα και μετα απο σχεδόν ενα χρόνο βρεθήκαμε στη γιαγιά. Τοτε ηταν που ειχα και το ατύχημα με τον αδερφό μου. Λίγα πραγματα είχαν μείνει άθικτα.. Πόδια δοντια λαιμός χείλη κεφάλι τα ειχα διαλύσει. Ακομα και σημερα με ακολουθούν τα φώτα του νοσοκομείο καθώς με μεταφέρανε με το φορειο. Μετα, σκοτάδι.. Απο θαύμα ειχα γλυτώσει. Καρφωθήκαμε πίσω απο ενα παλιό Vw transporter. Γερά αυτοκίνητα.
          Δεν ήξερα ακομα τι έπρεπε να συζητήσω μαζί τους. Περάσαμε δύσκολα παιδικά χρονια και γω δεν ήμουν το παράδειγμα του καλού αδερφου, ουτε και έγινα ποτε..
          Ο ήχος απο τη κόρνα του πλοίου έσπασε τις σκέψεις μου. Αγχώθηκα για λιγο καθώς δεν ειχα κανει ακομα Τσεκ ιν. Που να ήξερα.. Έβλεπα τους υπόλοιπους οδηγούς να ξεμυτιζουν απο διαφορα σημεία και να πηγαίνουν για τα γραφεία. Τους ακολούθησα και μπαίνοντας στο κτίριο, μύριζε Ελλάδα. Η ουρά ηταν τουλαχιστον 100 ατόμων και γω τελευταίος οπως πάντα. Ποτε προλάβανε οι άτιμοι και μπήκανε;; Μου πηρε μια ώρα μεχρι να φτάσει η σειρα μου και να καταλάβω πως στεκόμουν σε λάθος ουρά. Ηταν για οδηγούς φορτηγών αλλα για καλη μου τυχη, με λυπήθηκε ο γραφιάς και μου επικύρωσε το εισιτήριο. Αν δν το εκανε, ίσως βρισκόμουν ακομα εκει περιμένοντας τη σειρα μου..

          Comment


            Καλώς τον loufas!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Παρακαλουνται τα μελη ,οταν εχουν καποιο θεμα ν ανεβασουν ,που ν αφορα σε μεταναστευση ,ειτε ν ανοιγουν νεο θεμα , ειτε να γραφουν σε ηδη υπαρχον ,με ερωτησεις μεταναστευσης.Το θεμα ,αυτο ,αφορα την προσωπικη ιστορια του loufas .
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                καλησπέρα επείδή και εγώ καθαρά για λόγους επιβίωσης προς τα κει θα κινηθω λόγω γλώσσας δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λέτε ποια εστιατόρια είναι δεν το θεωρώ διαφήμιση αντίθετα μαλιστα δυσφίμηση τελος πάντων λουφα επειδή έχεις ψαχτεί και την έχεις πατήσει σε πολλά σημεία από ότι φαίνεται θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ τα εστιατόρια?
                εχω πολύ μεγάλη ανάγκη και πρεπει να φύγω άμεσα ευχαριστώ

                Comment


                  Originally posted by mixalis35 View Post
                  καλησπέρα επείδή και εγώ καθαρά για λόγους επιβίωσης προς τα κει θα κινηθω λόγω γλώσσας δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λέτε ποια εστιατόρια είναι δεν το θεωρώ διαφήμιση αντίθετα μαλιστα δυσφίμηση τελος πάντων λουφα επειδή έχεις ψαχτεί και την έχεις πατήσει σε πολλά σημεία από ότι φαίνεται θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ τα εστιατόρια?
                  εχω πολύ μεγάλη ανάγκη και πρεπει να φύγω άμεσα ευχαριστώ
                  Ονοματα δημοσια ,δεν μπορουν να γραφτουν για ευνοητους λογους.


                  Δεν επιτρεπεται απ τους κανονες του patriotaki .net και θα μπορουσε να μπει σε νομικους μπελαδες ο admin...( αν και σε σχετικα προσφατη δικαστικη αποφαση , καταδικαστηκε και ο διαχειριστης κι ο συντονιστης ,μιας ιστοσελιδας ,για συκοφαντικο περιεχομενο ,που δημοσιευτηκε...Απο Ελληνικο δικαστηριο ,η αποφαση) .Μπορει να ειναι αληθειες ,οσα γραφονται εδω ,αλλά αν ο θιγομενος εστιατορας ,υποβαλλει μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση , τοτε θα υπαρξει προβλημα...Αλλωστε κι ο ιδιος ειπες,οτι το θεωρεις δυσφημιση ....Αν αναφερθουν ονοματα...


                  ''Δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων φυσικών προσώπων''

                  Απαγορεύεται αυστηρά η δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων άλλων χρηστών ή τρίτων προσώπων χωρίς την άδεια τους. Στα προσωπικά δεδομένα συμπεριλαμβάνονται και ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις, φωτογραφίες, e-mail .
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Γεια σας παιδιά.
                    Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
                    Εγώ με το αγόρι μου σκεφτομαστε να ανεβουμε Γερμανία για δουλειά.
                    Πήραμε τηλ σε μιά εταιρεία απο την Θεσσαλονίκή και μας είπε οτι 90% θα μας βρει δουλειά λογο το οτι είμαστε νέοι.
                    Αυτό που με απασχολεί είναι..
                    Τι να ρωτήσω πριν πάω.
                    Πως θα είναι το εστιατόριο?
                    Αν το σπίτι που θα μας δώσουν θα έχει θερμανση κ ποσο θα το πληρώνω?
                    Ή σε τι κατασταση είναι το σπίτι?
                    Πως θα είναι το αφεντικό?
                    (το εστιατόριο θα είναι Ελληνικό ).. Ακόμη δεν έχω ενημερωσει την εταιρεία να μας βρει.Αλλά πριν το κάνω δώστε μου κάποιες συμβουλες.
                    Είμαστε πολύ μπερδεμενοι.
                    Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε?

                    Comment


                      Originally posted by eviKO4 View Post
                      Γεια σας παιδιά.
                      Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
                      Εγώ με το αγόρι μου σκεφτομαστε να ανεβουμε Γερμανία για δουλειά.
                      Πήραμε τηλ σε μιά εταιρεία απο την Θεσσαλονίκή και μας είπε οτι 90% θα μας βρει δουλειά λογο το οτι είμαστε νέοι.
                      Αυτό που με απασχολεί είναι..
                      Τι να ρωτήσω πριν πάω.
                      Πως θα είναι το εστιατόριο?
                      Αν το σπίτι που θα μας δώσουν θα έχει θερμανση κ ποσο θα το πληρώνω?
                      Ή σε τι κατασταση είναι το σπίτι?
                      Πως θα είναι το αφεντικό?
                      (το εστιατόριο θα είναι Ελληνικό ).. Ακόμη δεν έχω ενημερωσει την εταιρεία να μας βρει.Αλλά πριν το κάνω δώστε μου κάποιες συμβουλες.
                      Είμαστε πολύ μπερδεμενοι.
                      Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε?

                      1.τι μισθο θα περνετε
                      2.αν θα ειστε ασφαλισμενοι(κατα 99% οχι,και αν ναι μονο τυπικα για να καλυπτεται ο εργοδοτης και χωρις ουσιαστικη καλυψη για εσας...)
                      3.συνηθως εχουν θερμανση τα δωματια γιατι κανει και πολυ κρυο εκει
                      4.ωραρια εργασιας(οτι σου πουν βαλε και 2-3 ωρες παραπανω,γιατι εκει δεν τελειωνεις με ωραριο,αλλα με αποκοπη οταν τελειωσης την δουλεια που σου εχουν αναθεσει...και ενοειτε οτι σχεδον ποτε δεν τελειωνεις-παντα κατι βγαινει ακομα...
                      5.ΥΠΟΜΟΝΗ καλο κουραγιο και καλη τυχη
                      6.ανεξαρτητα αν εσεις θεωρησεται οτι δουλευτεαι πολυ και μαθατε την δουλεια,συνεχεια θα σας βαζουν και νεες αρμοδιοτητες
                      7.αν ξυπνηση καμια μερα στραβα ο εργοδοτης μπορει και να σας πεταξει στο δρομο
                      8.οσο να νε επειδη πληρωνεις σε γραφειο ειναι λιγο πιο δυσκολο να συμβει το 7,αλλα μπορουν να ωρουν να βρουν απειρες δικαιολογιες(οπως πινεις,οι ελληνες ειναι τεμπεληδες,εμεις ημαστε 30 χρονια γερμανια ξερουμε απο δουλεια)

                      Comment


                        αν μου επιτρεπεται να σας ``δωσω`` και λιγες συμβουλες ειναι να σας δηλωσει στο δημαρχειο κατευθειαν οταν πατε οτι μενεται εκει(μην σας πει οτι να δουμε να μας ``κανεται`` και ΘΑ σας δηλωσω )να μην μιλατε και πολυ με τους συναδελφους εκει γιατι οι περισσοτεροι ειναι ``επιτυχημενοι `` με πολλα χρονια στην γερμνανια και ``κοβουν`` αντιδρασεις και συμπεριφορες εκτος ενοειτε απο εργατικοτητα.οσο μπορειτε να μαθετε γερμανικα και να κανετε αιτησεις για εργασια (στα κρυφα ενοειτε)σε γερμανικα η ακομα και σε αλλες εθνικοτητας επιχειρησεις εκτος απο ελληνικα.αν καταφερεται να ειστε δηλωμενοι για 3 μηνες(εστω και τα τυπικα που λεγαμε πριν)μετα ισως αποκτατε και δικαιωμα βοηθειας απο γερμανικο κρατος και αυτο αλαξει την ζωη σας γιατι εκει οσο να νε εχει πολυ περισσοτερες δουλεις απο οτι εδω...και να βαλετε στοχο οσο πιο συντομα να νοικιασεε δικο σας σπιτι ετσι ωστε να ανεξαρτητοποιηθειτε απο την μορφη της συχρινης ``δουλειας``στην καρδια της ευρωπης μαλιστα...

                        Comment




                          Το βασικότερο είναι να διαβάσετε όλο του υλικό που περιγράφεται στο παραπάνω λινκ, για να δείτε τι σας περιμένει (το λέω ρεαλιστικά χωρίς διάθεση αποτροπής, κλπ)
                          Μετά σκεφτείτε το ενδεχόμενο να μάθετε τη γλώσσα όντας ήδη στην όμορφη Βέροια και επιβιώνοντας δουλεύοντας για κάποιο καιρό είτε στα εργοστάσια είτε στα χωράφια της που είναι πάμπολα. Έτσι θα πάτε πιο έτοιμοι Γερμανία σε λίγο καιρό χωρίς να χρειαστεί να υποστείτε όσα υπέστη τόσος κόσμος στα γκούλαγκ των ελληνικών εστιατορίων. Το χουν πει πολλοί και το τονίζουν: χωρίς γλώσσα σε ελληνικό εστιατόριο της Γερμανίας απλά δεν πας.

                          Η απόφαση δική σας. Καλή επιτυχία!

                          Comment


                            Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους για τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας..
                            Πραγματικα θέλω πολύ να φύγω απο την Ελλάδα διότι δεν υπαρχουν πλέον δουλειές...
                            Δεν υπάρχει τπτ..
                            Μέσα μου έχω αποφασίσει οτι θέλω να πάω.
                            Όχι δεν γνωρίζουμε Γερμανικά δυστυχώς...
                            Αλλά παιζει τόσο μεγαλο ρολο?
                            Να ρωτήσω και κατι.
                            Εγώ με το αγόρι μου σκεφτομαστε να ανεβουμε με αυτοκίνητο Γερμανία?
                            Χρειάζεται κάποια ασφάλεια για το αμάξι ή όχι?

                            Comment


                              [QUOTE=eviKO4;91245]Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους για τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας..
                              Πραγματικα θέλω πολύ να φύγω απο την Ελλάδα διότι δεν υπαρχουν πλέον δουλειές...
                              Δεν υπάρχει τπτ..
                              Μέσα μου έχω αποφασίσει οτι θέλω να πάω.
                              QUOTE]

                              εχεις 2 πολυ θετικα στοιχεια που σε βοηθανε οτι και να θες να κανεις...1.εισαι νεαρη και 2.εχεις παρεα το αγορι σου

                              η γλωσσα θα σε βοηθηση να ενταχτεις αμμεσα στην γερμανικη κοινωνια και να εχεις αξιοπρεπεις δουλειες με ωραριο-ασφαλεια και εκτος απο υποχρεωσεις και δικαιωματα...κατι το οποιο κανενας ``ελληνας``ουτε καν θα σου δειξει τον δρομο...

                              παρε κουραγιο και αφου ειστε 2, με κατανοηση, και στοχο να μην επιστρεψεις ελλαδα(παρα μονο για διακοπες)μεχρι να καταφερεις να εχεις καποια στανταρ...οι οποιες δυσκολιες σε συνενοηση με το ετερον ημιση και επιμονη για καλυτερο αυριο θα σου δωσουν δυναμη να καταφερεις κατι(απο το τιποτα που γινεται εδω και καιρο στην ελλαδα)
                              μην αλαξετε γνωμη λογο των δυσκολιων και θα αλαξει η ζωη σας εν καιρο προς το καλυτερο
                              δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι τους πρωτους 6 μηνες ισχυουν οσον αφορα το αυτοκινητο τα ιδια που ισχυουν και ελλαδα

                              Comment


                                Σε ευχάριστω πολύ Γιάννη !
                                Ναι κ φυσικά το οτι έχω παρέα παιζει ρολο αλλιως μονη μου δεν ξέρω αν τολμουσα γιατί είναι δύσκολο.
                                Τώρα αυτές τις μέρες είμαστε μέσα στο ανχος γτ δε γνωρίζουμε τπτ.
                                Τι χαρτιά χρειαζεται για να πας Γερμανία?
                                Χίλια συγνώμη αν σας κουραζω με τις ερώτησεις μου αλλά και εγώ προσπαθώ κάπως να δω άσπρο φως.

                                Comment

                                Working...
                                X