Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναζήτηση εργασίας στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by jdc80 View Post
    Γενικώς τα πάντα εδώ λειτουργούν με πιστοποιήσεις κάτι που το βρίσκω σωστό.
    Δυστυχώς το μειονέκτημα για πολλούς Έλληνες που φεύγουν στο εξωτερικό είναι ότι ενώ γνωρίζουν καλά την τέχνη τους, το ελληνικό κράτος δεν φρόντισε να τους παρέχει κάποια πιστοποίηση.

    Μία καλή σελίδα που μπορεί να δώσει μία κατεύθυνση, συμβουλές κτλ. είναι του City and Guilds:

    City & Guilds - vocational education awarding body

    Comment


      #17
      Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια και τις διευκρηνήσεις σας.
      Βασικά πλέον σκεφτόμαστε να πάμε Σκωτία (δεν ξέρω αν κάτι είναι προς το καλύτερο εκεί από ότι στην Αγγλία), ωστόσο με όλες αυτές τις γνώμες και απόψεις έχουμε μπερδευτεί περισσότερο.
      Δηλαδή από τους μισούς ακούω πως είναι καλή ιδέα να κάνουμε ένα βήμα και πως σίγουρα θα είναι καλύτερα από την Ελλάδα ειδικά αν είμαστε εγατικοι θα τα καταφέρουμε σίγουρα και θα ολοκληρώσουμε και τις σπουδές μας που είναι το βασικό μας θέμα.
      Από την άλλη είναι κάποιοι που λένε πως είναι δύσκολα και καλύτερα να μην κάνουμε καν τον κόπο, λέγοντας πως είναι πολύ δύσκολα να τα καταφέρουμε.

      Έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.....:-(

      Comment


        #18
        Originally posted by sapiokilias View Post
        Έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.....:-(
        Αν έχετε μπερδευτεί αρχικά χαλαρώστε γιατί το άγχος οδηγεί κάποιες φορές σε λανθασμένες αποφάσεις. Προς Θεού μην πάρετε τόση σοβαρή απόφαση αν δεν είστε σίγουροι. Κατά βάθος όλοι μας ξέρουμε τί θέλουμε να κάνουμε αλλά η πίεση μας κάνει να μην θέλουμε να δούμε την αλήθεια.

        Δύσκολα θα είναι στο μέλλον και στην Ελλάδα και εκτός, κι όχι απαραίτητα για τους ίδιους λόγους. Πολύ δύσκολα για να τα καταφέρετε; Αυτό είναι σχετικό. Μόνο εσείς μπορείτε να το κρίνετε αυτό. Μετρήστε τις δυνάμεις σας κι ακούστε το ένστικτό σας: μπορεί να σας πει πράγματα που δεν φαντάζεστε.

        Προς Θεού όμως, αν έχετε μπερδευτεί, είναι η στιγμή να κάνετε μισό βήμα πίσω, να αδειάσετε το μυαλό σας και μετά με καθαρό νου να επανεξετάσετε το θέμα.

        Comment


          #19
          Απλό!!! Διαλέγεις... ή τα εύκολα ή τα δύσκολα! Και γω ήμουν κάπως έτσι μέχρι 1 χρόνο πριν. Ναι είναι δύσκολα. Όλα στη ζωή είναι δύσκολα και μεις καλούμαστε να τα υπερβούμε, να κάνουμε πίσω συμβιβαζόμενοι ή να στρίψουμε διά του αραβώνος. Θέλω να πω ότι αν υπάρχει απόφαση και θέληση ΟΛΑ γίνονται! Στην προκειμένη περίπτωση διαλέγεις....Ελλάς και ας τρώγωμεν και πέτρες ή μέλλον!
          Originally posted by sapiokilias View Post
          Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια και τις διευκρηνήσεις σας.
          Βασικά πλέον σκεφτόμαστε να πάμε Σκωτία (δεν ξέρω αν κάτι είναι προς το καλύτερο εκεί από ότι στην Αγγλία), ωστόσο με όλες αυτές τις γνώμες και απόψεις έχουμε μπερδευτεί περισσότερο.
          Δηλαδή από τους μισούς ακούω πως είναι καλή ιδέα να κάνουμε ένα βήμα και πως σίγουρα θα είναι καλύτερα από την Ελλάδα ειδικά αν είμαστε εγατικοι θα τα καταφέρουμε σίγουρα και θα ολοκληρώσουμε και τις σπουδές μας που είναι το βασικό μας θέμα.
          Από την άλλη είναι κάποιοι που λένε πως είναι δύσκολα και καλύτερα να μην κάνουμε καν τον κόπο, λέγοντας πως είναι πολύ δύσκολα να τα καταφέρουμε.

          Έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.....:-(
          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

          Comment


            #20
            Originally posted by αντρικος View Post
            Στην προκειμένη περίπτωση διαλέγεις....Ελλάς και ας τρώγωμεν και πέτρες ή μέλλον!
            Σωστοτατο!!!Γιατι πιστευω αν και δυσκολα, μελλον υπαρχει η τουλαχιστον μπορεις να ελπιζεις σε κατι,στην ελλαδα δεν μπορεις ουτε να ονειρευεσαι

            Comment


              #21
              Αυτή η φράση "Ελλάς και ας τρώγωμεν και πέτρες ή μέλλον!" νομίζω πως με αντιπροσωπευει πλήρως.
              Από την μια στην Ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον και οι ευκαιρίες και οι ελπίδες μετρημένες και για λίγους, από την άλλη δύσκολα ναι μεν στο εξωτερικό αλλά με βάρκα την ελπίδα.

              Το ένστικτο μου μου λέει να προσπαθήσω, γενικά είμαι άνθρωπος που λέω (καλύτερα να μετανιώσω για κάτι που έκανα παρά για κάτι που δεν προσπάθησα καν), δεν με τρομάζει η αποτυχία, απλά όταν μιλάς για χρήματα που ενδεχομένως χάσεις τότε σκέφτεσαι διαφορετικά...

              Comment


                #22
                Originally posted by sapiokilias View Post
                απλά όταν μιλάς για χρήματα που ενδεχομένως χάσεις τότε σκέφτεσαι διαφορετικά...
                Προσπαθόντας να γίνω όσο πιο ξεκάθαρος και σαφής μπορώ θα πω το εξής: Εδώ που ήρθα ούτε δρόμους στρωμένους με ροδοπέταλα βρήκα, ούτε εγγυημένο μέλον! Βρήκα όμως αυτό που είχα χάσει στην ίδια μου την πατρίδα... το δικαίωμα στην ελπίδα, κάτι που δεν εξαγοράζεται με όλα τα λεφτά του κόσμου!
                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #23
                  Φίλε αντρίκο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
                  Δεν περιμένω τίποτα εύκολο, περιμένω περισσότερες ευκαιρίες και δικαιώματα εργασίας και φυσικά το δικαίωμα στην ελπίδα για μια αξιοπρεπής ζωή...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by αντρικος View Post
                    Και πολύ καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι τα γρ. εκμεταλεύσεως εργασίας. Καλή η σκέψη σας να έρθετε στην Βρετανία για σπουδές μιας και είναι γνωστά τα πανεπιστήμιά τους για το τι προσφέρουν! Από ότι βλέπω έχεις τις βασικές πληροφορίες. Γιατί λες ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις;
                    Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω, τόσο εγώ, όσο και οι υποψήφιοι μετανάστες ποιοί είναι οι κύριοι λόγοι που μας αποθαρρύνετε απο τα γραφεία εξέυρεσης εργασίας;

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Andreas123 View Post
                      Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω, τόσο εγώ, όσο και οι υποψήφιοι μετανάστες ποιοί είναι οι κύριοι λόγοι που μας αποθαρρύνετε απο τα γραφεία εξέυρεσης εργασίας;
                      Μιλάτε για τα γραφεία ευρεσης εργασίας στην Βρετανία; Aν ναι μιλάτε για τα job center ή για του ατζέντηδες που σου βρίσκουν δουλεια επι πληρωμή;

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by αντρικος View Post
                        Προσπαθόντας να γίνω όσο πιο ξεκάθαρος και σαφής μπορώ θα πω το εξής: Εδώ που ήρθα ούτε δρόμους στρωμένους με ροδοπέταλα βρήκα, ούτε εγγυημένο μέλον! Βρήκα όμως αυτό που είχα χάσει στην ίδια μου την πατρίδα... το δικαίωμα στην ελπίδα, κάτι που δεν εξαγοράζεται με όλα τα λεφτά του κόσμου!
                        Ωραιος ο φιλος! Πολυ σωστο και δυστηχως ή ευτυχως αληθινο..

                        Originally posted by Andreas123 View Post
                        Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω, τόσο εγώ, όσο και οι υποψήφιοι μετανάστες ποιοί είναι οι κύριοι λόγοι που μας αποθαρρύνετε απο τα γραφεία εξέυρεσης εργασίας;
                        Το πρωτο μειονεκτημα που μου ερχεται στα γρηγορα ειναι πως ο ατζεντης θα κανει οτι μπορει για να σε προωθησει στην δουλεια που θα ειναι προτιστως κερδοφορα σε αυτον, και μετα θα νοιαστει αμα θα εισαι ευχαριστημενος εκει που θα σε βαλει.

                        Ασφαλως αμα δεν εχεις αλλη επιλογη τοτε αυτο ειναι μονοδρομος, αλλα καλο ειναι να τα αποφυγεις και να ερχεσαι εσυ ο ιδιος σε επαφη με τις εταιριες που θελεις να πας.

                        Comment


                          #27
                          Διαβασα το πρωι αρθρο στην εφημεριδα που ελεγε οτι το εργοστασιο της Τζαγκουαρ στο Σολιχαλ, περιοχη λιγο εξω απο το Μπερμιγχαμ, θα προσλαβει 1200 ατομα επειδη κανει σχεδια επεκτασης. Οσοι πιστοι, ψαξτε το.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by chococaramel View Post
                            Διαβασα το πρωι αρθρο στην εφημεριδα που ελεγε οτι το εργοστασιο της Τζαγκουαρ στο Σολιχαλ, περιοχη λιγο εξω απο το Μπερμιγχαμ, θα προσλαβει 1200 ατομα επειδη κανει σχεδια επεκτασης. Οσοι πιστοι, ψαξτε το.
                            Jaguar Land Rover to create 1,700 UK jobs !!!



                            http://www.telegraph.co.uk/finance/n...orts-cars.html
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #29
                              Γεια σου Πατριωτεν. Ετοιμος να κανεις αιτηση?

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by chococaramel View Post
                                Γεια σου Πατριωτεν. Ετοιμος να κανεις αιτηση?
                                Εγώ είμαι Βίκινγκς !

                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X