Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα και απο μενα.....!Νικος!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα και απο μενα.....!Νικος!!

    Καλησπερα και απο μενα λοιπον...ειμαι ο Νικος 19 χρονων απο τον Βολο....οπως πολλοι Ελληνες ετσι και εγω εχω αποφασισει μετα απο τον στρατο να φυγω για το εξωτερικο...Σκεφτομαι για Γερμανια οπου εχω και μια δουλεια που με περιμενει αλλα η γλωσσα για μενα ειναι δυσκολη....Ο Καναδας η η Αυστραλια πως ειναι σε συνθηκες εργασιας?????

    Πχ δουλειες για σερβιτορους υπαρχουν?!!!? εχω απογοητευτει πολυ απο την Ελλαδα παιδια...

    #2
    Originally posted by NickSidiropoulos View Post
    Καλησπερα και απο μενα λοιπον...ειμαι ο Νικος 19 χρονων απο τον Βολο....οπως πολλοι Ελληνες ετσι και εγω εχω αποφασισει μετα απο τον στρατο να φυγω για το εξωτερικο...Σκεφτομαι για Γερμανια οπου εχω και μια δουλεια που με περιμενει αλλα η γλωσσα για μενα ειναι δυσκολη....Ο Καναδας η η Αυστραλια πως ειναι σε συνθηκες εργασιας?????

    Πχ δουλειες για σερβιτορους υπαρχουν?!!!? εχω απογοητευτει πολυ απο την Ελλαδα παιδια...

    Καλησπέρα Νικολή!!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!!
    Τα Γερμανικά μη τα φοβάσαι....(δεν μιλάω προσωπικά εγώ αλλά) πριν 1 χρόνο έφυγε ένα ξαδερφάκι μου ο οποίος δεν ήξερε ούτε Αγγλικά. Τώρα λοιπόν μπορεί να συννενοηθεί (τα βασικά + κάτι παραπάνω) πολύ άνετα & στη δουλειά του & στην καθημερινότητα.....Αφού λοιπόν σε περιμένει & δουλειά μην το σκέφτεσαι & μην το καθυστερείς....
    Όσον αφορά Καναδά, δεν γνωρίζω. Αλλά για Αυστραλία που θέλω να πάω & εγώ, αν δεν έχεις κάποιο πτυχίο ή κάποια (πρακτική) εμπειρία πάνω σε κάποιο επάγγελμα είναι δύσκολο να πας (& να μείνεις....) Αν έχεις τη δυνατότητα (επειδή έχεις την ηλικία) μπορείς να πας να σπουδάσεις κάτι & έτσι να μείνεις...όχι απαραίτητα σπουδές τύπου πανεπιστήμιο κλπ... αλλά & κάτι σε trades π.χ. υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κλπ.... (αν ήμουν στην ηλικία σου αυτό θα έκανα) & μάλιστα αν βρεις κάτι που έχει ζήτηση, θα έχεις & εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση....
    Ότι & αν κάνεις πάντως ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ & να θυμάσαι ότι θέλει..."υπομονή & επιμονή" !!!!(στο "έκλεψα" Agoriani, αλλά ως "πρώτος διδάξας" έχεις πολύ-πολύ δίκιο!!!!)
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment

    Working...
    X