Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οικονομικές,Κοινωνικές,Γεω πολιτικές Εξελίξεις που αφορούν τον ΚΑΝΑΔΑ και την ΕΛΛΑΔΑ !

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οικονομικές,Κοινωνικές,Γεω πολιτικές Εξελίξεις που αφορούν τον ΚΑΝΑΔΑ και την ΕΛΛΑΔΑ !

    Εδώ μπορούμε να γράφουμε για θέματα που αφορούν τον Καναδά αλλά και την Ελλάδα ........

    ......... με πρόθεση να τραβήξουμε το "χαλί" και την "κουρτίνα" και να μιλήσουμε για αυτά που

    κρύβονται από κάτω ή πίσω από την ορατή επιφάνεια ! ........



    * Σχετικά σχόλια από το θέμα < Κόστος Ζωής > μεταφέρονται στο παρόν *
    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

    #2
    [QUOTE=canadiara;66041]μα φυσικά και μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. αναφέρω σε προηγούμενο ποστ, ίσως το αρχικό δεν θυμάμαι καλά ...........................
    ================================================== ==================

    Προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω τα σχόλια σου γιατί είναι ρεαλιστικά και μας ανοίγουν τα μάτια.
    Εδικά η αναφορά σου στην αξία των προσωπικών γνωριμιών ( θυμίζει κάτι από Ελλάδα )
    και στις τυπικές ηλεκτρονικές αγγελίες είναι ένα σημαντικό "tip".

    Ο Καναδάς του 2013 δεν έχει καμία σχέση με την "χρυσή περίοδο" των δεκαετιών '60 - '80.
    Η < πάλαι ποτέ > βιομηχανική χώρα έχει πλέον ως βασικούς κλάδους πρωτογενής παραγωγής την ολισθαίνουσα μεταποίηση και κυρίως την εκμετάλλευση φυσικού και ορυκτού πλούτου.
    Αυτά δεν αρκούν καθώς η αυξανόμενη κατανάλωση ( άρα εισαγωγές ) θα επηρεάσουν το ισοζύγιο εμπορικών συναλλαγών.
    Οι τράπεζες όπως και το νόμισμα ανήκουν στους "γνωστούς - άγνωστους" τοκογλύφους.
    Εάν προσθέσουμε και την ογκώδη μετανάστευση Ασιατών που θα δημιουργήσουν οσονούπω έντονα κοινωνικό αλλά και οικονομικό πρόβλημα ( πάντα συμβαίνει αυτό σε ραγδαίο αύξηση του πληθυσμού ) τότε θεωρώ μετά βεβαιότητας ότι στο άμεσο μέλλον η χώρα θα περιέλθει σε κρίση που θα είναι σφοδρότερη της Ελλάδας λόγω του αφιλόξενου καιρού
    και της διασπασμένης πολυφυλετικής κοινωνίας.

    Παρόλα αυτά προτείνω σε όλους τους συμπατριώτες να προσπαθήσουν να πετύχουν τον στόχο τους (μετανάστευση στον Καναδά) καθώς η τύχη του καθένα μας είναι διαφορετική και σε όλους αξίζει να ονειρεύονται καλύτερη ποιότητα ζωής.Άλλωστε και μόνο η προσπάθεια και η εμπειρία της είναι ανεκτίμητης αξίας.

    Νομίζω ότι και εσύ Canadiara εάν δεν τα καταφέρεις εκεί,θα επιστρέψεις σοφότερη εδώ.
    Έτσι κάνουν τα < ελεύθερα πουλιά > ...... πετούν προς την ελευθερία τους,όποτε και όπως μπορούν και παρά την όποια αποτυχία συνεχίζουν την προσπάθεια ..... γιατί έχουν την ελευθερία μέσα τους,στην ψυχή τους !

    * Συνέχισε να μας μεταφέρεις τις πληροφορίες και την άποψή σου *
    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

    Comment


      #3
      jack83

      @canadiara
      Οταν μιλουσα για "δραμα" δεν εννοουσα το προσωπικο σου αλλα αυτα που αντιμετωπιζεις και ζεις μοιαζουν με δραμα ή δραματικη κατασταση καλυτερα! Παντως γι αυτο ξεκινησα οτι σου μιλαω φιλικα και χωρις ιχνος κακιας γιατι στον γραπτο λογο οντως δεν μπορεις να καταλαβεις..
      υ.γ Ειχες οντως προταση για Αμερικη και προτιμησες Καναδα?????

      @EL HOPLITE
      Διαφωνω απολυτα μαζι σου!
      Το καναδεζικο και αμερικανικο δολαριο δεν ειναι τυχαια στο 1,30 εναντι του ευρω και κυριως σε εποχη που η Ε.Ε και η οικονομια της ειναι υπο διαλυση! Παρτυ κανουν οι δυο χωρες σε εξααγωγες.
      Επισης δεν υπαρχουν χρεη κρατικα και υπαρχουν πρωτες υλες αφθονες! Αν κλεισουν τα συνορα αυριο ζουν για πολλα χρονια αυτονομα!
      Ηδη ο Καναδας εκοψε και κοβει πολυ κοσμο για ματαναστευση! Ξερουν τι κανουν στο θεμα αυτο και δεν θα γινουν ποτε Ελλαδα!
      Αλλωστε παραδειγμα η Αμερικη που εχει εκατομμυρια μεταναστες απο παντου και μπορει να εχει προβλημα δημοσιονομικο αλλα Ελλαδα δεν εγινε ποτε!
      Αλλα ας μεινουμε στον Καναδα μιας και γι αυτον μιλαμε!
      Μπορει η βιομηχανια και οι χρυσες εποχες που ανεφερες να εχουν περασει αλλα στην βαρια βιομηχανια ειναι που ζητανε κυριως εργατικα χερια και εξειδικευμενα μαλιστα! Η ναυτιλια αναπτυσσεται, οι εξαγωγες ανεβαινουν, γενικα αρχιζει να παιρνει στροφη και αλλου η οικονομια!
      Καλα λογια για τον τωρινο πρωθυπουργο δεν ακουω αλλα δεν εχω λεπτομεριες..
      < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

      Comment


        #4
        griniou

        @EL HOPLITE θα διαφωνήσω, σιγουρα επείκεται μια παγκόσμια οικονομική κρίση πολύ μεγαλύτερη από του 2008, ο καναδάς θρέφεται από τις εξαγωγές σε Αμερική κυρίως οπότε θα έχει θέμα και μεγάλο μάλιστα, αλλά όπως είπε ο Jack83 και κυρίως ο Kyle Bass (συγγνώμη Jack83 ) θα ανταπεξέλθει πολύ πολύ καλύτερα. Να σου θυμίσω μόσο ότι στο χρέος του Καναδά (γύρω στο 85%) περιλαμβάνεται και αυτό των Provinces, και αυτό που αφορά τα unfunded pension liabilities (που αν το περιελάμβανε π.χ. η Αγγλία θα διπλασίαζε το χρέος της, οπότε σχεδόν όλες οι χώρες το απκρύπτουν). Η Γερμανία π.χ. δεν περιλαμβάνει στο νούμερο που δημοσιεύει τα χρέη των κρατιδίων. Αυτό δε σημαίνει ότι η ζωή θα είναι εύκολη, κάθε άλλο, αλλά φαντάσου τι θα γίνει στην Ελλάδα. Επίσης, η μετανάστες είναι στο χέρι του καναδά να κατοικήσουν στη χώρα, όχι στο χέρι τους. Και δεν είναι απαράιτητα κακό γιατί δημιουργούν μια εσωτερική ζήτηση καλύπτοντας την απώλεις εσόδων του κράτους που δημιουργείται από τις μειωμένες εξαγωγές (εξαιτίας της επερχόμενης κρίσης όπως προείπα).
        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

        Comment


          #5
          Θα απαντήσω και στους 2 φίλους Jack83 και griniou μέσα από αυτήν την ανάρτηση.
          Η διαφωνία είναι δεκτή και συμβάλλει στην ανταλλαγή απόψεων.

          1) Οι τράπεζες και το νόμισμα της χώρας βρίσκονται στα χέρια της συμμορίας των τοκογλύφων.Αυτό από μόνο του την καθιστά όμηρο στις διαθέσεις τους.Όταν και εάν το αποφασίσουν,η χώρα θα βρεθεί σε δημοσιονομικό αδιέξοδο.

          2) Δεν υφίσταται ουσιαστικός νομισματικός πόλεμος (Ευρώ - Δολάριο).Αυτά είναι παιχνίδια που κάνουν τα ίδια κέντρα εξουσίας που κατέχουν τα περισσότερα νομίσματα της δύσης.

          3) Συμφωνώ ότι τα οικονομικά στοιχεία όλων των χωρών της δύσης "μαγειρεύονται", αυτό ενισχύει την άποψη ότι όταν αποφασίσουν οι τοκογλύφοι να < κατεβάσουν τον διακόπτη > τότε θα καταρρεύσουν τα περισσότερα κράτη της δύσης και ανατολής.
          Ή εν πάση περιπτώσει με το χρέος κρατούν σε ομηρεία τα κράτη και ελέγχουν
          την πολιτική τους.

          4) Η εσωτερική ζήτηση (κατανάλωση) που δημιουργούν οι μετανάστες σταδιακά θα μεταβληθεί και σε αύξηση εισαγωγών.
          Αν αυτό συμβεί με παράλληλη μείωση εξαγωγών (λόγω κρίσης) τότε θα έχουμε ελλειμματικό ισοζύγιο.

          5) Ο Καναδάς έχει μικρότερο % χρέους σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης αλλά και τις ΗΠΑ.Έχει επάρκεια βασικών αγαθών για κάλυψη εσωτερικών αναγκών αλλά και την δυνατότητα εισαγωγής των ελλείψεων μέσω διακρατικών ανταλλαγών.(Αυτό μπορεί να αλλάξει στα επόμενα χρόνια λόγω της μεγάλης δημογραφικής ανάπτυξης).
          Είναι μια χώρα που έχει οργάνωση και κοινωνική πρόνοια αλλά και καλά θεμέλια
          κρατικού μηχανισμού.
          Ωστόσο είναι μια χώρα που επηρεάζεται άμεσα από το διεθνές περιβάλλον και κυρίως της δύσης.Μια μεγάλη κρίση στην Δύση θα πλήξει οπωσδήποτε και τον Καναδά.
          Το πόσο έντονα θα βιώσει την κρίση ο Καναδάς εξαρτάται από άλλους παράγοντες.
          Εξαρτάται από την ολιγαρχία της Νέας Τάξης εάν θα < τραβήξουν το χαλί >
          της οικονομίας του ή όχι.

          Εύχομαι να μην συμβούν τα παραπάνω και να παραμείνει ο Καναδάς μια χώρα πρότυπο και σημείο αναφοράς για τα κράτη και τους λαούς της δύσης.

          6) Η Ελλάδα είναι πολύ μικρή για τα οικονομικά μεγέθη της δύσης.
          Μια παγκόσμια κρίση θα προκαλέσει "καρδιακό επεισόδιο" στα μεγάλα κράτη.
          Αντίθετα η Ελλάδα θα γλυτώσει με μια απλή "αφασία".

          Και τώρα σε αφασία βρίσκεται .............
          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

          Comment


            #6
            Αρχική Δημοσίευση από jack83
            Μην ξεχνας ομως οτι η Ελλαδιτσα τραβαει την κριση της Ε.Ε.
            Εγω παντως το βλεπω διαφορετικα με τον Καναδα! Επειδη δεν ειναι "μεσα στα πραγματα" και στις ειδησεις τις οικονομικες, καθεται στην γωνιτσα του δηλαδη και παραμενει προτυπο και αρα δεν προκαλει την τυχη του με κερδοσκοπικα παιχνιδια. Τουλαχιστον μεγεθους που να θορυβησει καποιους ωστε να του "επιτεθουν".
            Κατι σαν τη Νορβηγια θα ελεγα προς τα εμας που καπως ετσι "αθορυβα" κινειται, σαν προτυπο και αυτη!
            --------------------------------------------------------------------------------

            Πράγματι έως τώρα η Ελλάδα είναι το μεγάλο θύμα της κρίσης για 2 κυρίως λόγους,

            1) Γιατί είναι εξαιρετικό πειραματόζωο και γιατί μπορούν να το κάνουν,
            ( ιδανική περίπτωση για δοκιμές καθώς βρίσκεται στα σύνορα της Ευρωζώνης,κοντά αλλά και μακρυά,μικρή χώρα αλλά παράλληλα γνωστή λόγω της ιστορίας της,
            επίσης < χτυπάνε το σαμάρι για να φοβηθεί ο γάιδαρος > δηλαδή οι άλλες χώρες
            της περιφέρειας και όχι μόνον) , (μπορούν να το κάνουν γιατί έχουν τους κατάλληλους ανθρώπους και μηχανισμούς,δωσίλογους πολιτικούς,ελεγχόμενα ΜΜΕ,"κρατικούς" επιχειρηματίες - πράκτορες αλλά και λαό διαιρεμένο και βομβαρδισμένο
            στην παιδεία,στην κουλτούρα,στις αρχές και τις αξίες ).

            2) Γιατί η γεωπολιτική θέση της Ελλάδας είναι ανεκτίμητη ( εγγύς στην Ν.Α. Μεσόγειο και Μέση Ανατολή,εγγύς στον Καύκασο,στην Β.Α. Μεσόγειο αλλά και στην Ευρώπη,εξαιρετική στρατιωτική και εμπορική βάση η Ελλάς )

            jack83 ο Καναδάς ίσως γλυτώσει τις βαριές συνέπειες της κρίσης επειδή πράγματι δεν είναι το μεγάλο "τρόπαιο" των τοκογλύφων και ίσως αποτελέσει ένα σωσίβιο ασφαλείας για αυτούς.

            Το μεγάλο τρόπαιο της περιοχής είναι οι ΗΠΑ των +200 εκατ κατοίκων και του ισχυρού στρατού.Οι ΗΠΑ που είναι υπό την κατοχή των τοκογλύφων,οι ΗΠΑ που τους χρωστάει 12,5 τρις δολάρια περίπου,οι ΗΠΑ που έχουν απολέσει την βιομηχανία τους,τις πρώτες ύλες,
            οι ΗΠΑ που κάνουν πολέμους για τον έλεγχο του οπίου ( Βιετνάμ,Αφγανιστάν ) κατ απαίτηση των τοκογλύφων (τρελά κέρδη από τα ναρκωτικά ).
            Σύντομα στις ΗΠΑ θα εφαρμοσθεί η Ajenta 21,τo RFID,η απαγόρευση όπλων κ.α.
            Εκεί προβλέπεται να γίνει το μεγάλο "πανηγύρι" της περιοχής.

            Το θέμα jack83 είναι ότι τα κράτη και οι λαοί είναι όμηροι ολιγαρχίας που μας θεωρεί εκμεταλλεύσιμους και αναλώσιμους.

            Οπότε οι εξελίξεις καθορίζονται από άλλους παράγοντες,πέρα από τους όποιους οικονομικούς
            δείκτες και πέρα από κάθε λογική.
            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

            Comment


              #7
              jack83

              Να σου ειμαι ειληκρινης παρα το οτι θεωρω τον εαυτο μου αρκετα πολιτικοποιημενο και πως με ενδιαφερουν πολυ τα "σεναρια συνωμοσιας", ΠΛΕΟΝ επεισα τον εαυτο μου πως ηρθε η ωρα να ζησω σαν ανθρωπος και να ζησω ΚΑΛΑ! Οχι γιατι το αξιζω περισσοτερο απο καποιους αλλους, αλλα γιατι ξερω οτι μπορω!
              Γι αυτο και διαλεξα Καναδα και οχι ΗΠΑ (αν και παιδικο ονειρο να ζησω στη ΝΥ). Οταν πριν απο τους Ολυμπιακους μας αγωνες φωναζα στους φιλους μου να ζητανε αποδειξεις, να προσεχουν, για λαμογιες, για παρτυ παρανομιων χωρις κανενα ελεγχο, οταν εβλεπα γνωστους μου με "μπακαλικο" να "βγαζουν" εκατομμυρια ΦΩΝΑΖΑ! Δεν με ενοιαζε οτι τα εβγαζαν αλλωστε δεν ειμαι υπερ του να πεθανει η κατσικα του γειτονα αλλα οτι θελω κι εγω μια κατσικα, με ενοιαζε που το κρατος ηταν μπουρδελο!
              Δυστυχως επρεπε να φτασουμε στο μνημονιο ωστε ο λαουτζικος να τσουξει και να δει οτι εκανε ζωαρα με δανεικα!
              Ε πλεον τους ειπα μαγκες περαστικα σας και σας τα'λεγα!
              Αν η Αμερικη λοιπον κανει πολεμο για το οπιο και τα πετρελαια και υπαρχει παγκοσμια κλικα τοκογλυφων και αν φταινε για ολα οι μασσώνοι, ειληκρινα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο!
              Πιστευω να πιανεις το νοημα αυτων που γραφω!
              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

              Comment


                #8
                jack83 ....... με ενδιαφερουν πολυ τα "σεναρια συνωμοσιας",
                EL HOPLITE .... πλέον τα περισσότερα σενάρια εφαρμόζονται στην πράξη.

                jack83 ... ΠΛΕΟΝ επεισα τον εαυτο μου πως ηρθε η ωρα να ζησω σαν ανθρωπος και να ζησω ΚΑΛΑ!
                EL HOPLITE .... Με τις καλύτερες ευχές μου !

                jack83 ..... φωναζα στους φιλους μου να ζητανε αποδειξεις, να προσεχουν, για λαμογιες, για παρτυ παρανομιων χωρις κανενα ελεγχο, οταν εβλεπα γνωστους μου με "μπακαλικο" να "βγαζουν" εκατομμυρια ΦΩΝΑΖΑ! ...........
                .. Δυστυχως επρεπε να φτασουμε στο μνημονιο ωστε ο λαουτζικος να τσουξει και να δει οτι εκανε ζωαρα με δανεικα!
                ....... Ε πλεον τους ειπα μαγκες περαστικα σας και σας τα'λεγα!
                EL HOPLITE ....... Σωστά όλα αυτά μόνον που δεν συμμετείχαν όλοι οι Έλληνες στην διαφθορά και την κλεπτοκρατία
                της μεταπολίτευσης.
                Ο "λαουτζίκος" ιδιωτικός υπάλληλος ή αυτό απασχολούμενος απλά ζούσε αξιοπρεπώς επειδή κυκλοφορούσαν ποταμοί χρήματος γύρω του ( μαύρα,μίζες,μισθοδοσία δημοσίων υπαλλήλων,φούσκα ακινήτων κτλ.).
                Πολλοί ήταν αυτοί που δεν κάνανε "ζωάρα" με δανεικά παρά τις πιέσεις των "αφελών" τραπεζών για φθηνό χρήμα.
                Άρα μιλάμε για αρκετούς συμπατριώτες μας που είναι αδικημένοι και πλήττονται από την κρίση εξαιτίας άλλων.
                Οπότε η άποψη μου είναι ότι δεν γυρνάμε την πλάτη στους αδικημένους Έλληνες αλλά μαχόμαστε τους προδότες και τους διεφθαρμένους.

                jack83 ..... Αν η Αμερικη λοιπον κανει πολεμο για το οπιο και τα πετρελαια και υπαρχει παγκοσμια κλικα τοκογλυφων και αν φταινε για ολα οι μασσώνοι, ειληκρινα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο!
                EL HOPLITE .... για αρχή είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τον εχθρό μας.

                jack83 .... Πιστευω να πιανεις το νοημα αυτων που γραφω!
                EL HOPLITE ....... φαντάζομαι ότι δεν συμμετείχες στην αρπαχτή,δεν είσουν λαμόγιο,δεν προόδευσες στην Ελλάδα όπως πιθανόν σου άξιζε και αποφάσισες να πας σε ένα σοβαρό κράτος για να κάνεις μια νέα αρχή.
                Μπράβο σου,Καλά έκανες !
                Και εγώ αυτόν τον στόχο έχω.

                Εάν όμως θα παραμείνει διαχρονικά ο Καναδάς χώρα με οικονομική σταθερότητα και ασφαλές περιβάλλον διαβίωσης για τους κατοίκους του είναι κάτι ρευστό και χωρίς καμία εγγύηση.

                Τα μηνύματα πάντως σε παγκόσμια κλίμακα είναι αρνητικά.

                Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να αποφύγουμε τα χειρότερα !
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  #9
                  from Panvdlp

                  Να σου ειμαι ειληκρινης παρα το οτι θεωρω τον εαυτο μου αρκετα πολιτικοποιημενο και πως με ενδιαφερουν πολυ τα "σεναρια συνωμοσιας", ΠΛΕΟΝ επεισα τον εαυτο μου πως ηρθε η ωρα να ζησω σαν ανθρωπος και να ζησω ΚΑΛΑ! Οχι γιατι το αξιζω περισσοτερο απο καποιους αλλους, αλλα γιατι ξερω οτι μπορω!
                  Γι αυτο και διαλεξα Καναδα και οχι ΗΠΑ (αν και παιδικο ονειρο να ζησω στη ΝΥ). Οταν πριν απο τους Ολυμπιακους μας αγωνες φωναζα στους φιλους μου να ζητανε αποδειξεις, να προσεχουν, για λαμογιες, για παρτυ παρανομιων χωρις κανενα ελεγχο, οταν εβλεπα γνωστους μου με "μπακαλικο" να "βγαζουν" εκατομμυρια ΦΩΝΑΖΑ! Δεν με ενοιαζε οτι τα εβγαζαν αλλωστε δεν ειμαι υπερ του να πεθανει η κατσικα του γειτονα αλλα οτι θελω κι εγω μια κατσικα, με ενοιαζε που το κρατος ηταν μπουρδελο!
                  Δυστυχως επρεπε να φτασουμε στο μνημονιο ωστε ο λαουτζικος να τσουξει και να δει οτι εκανε ζωαρα με δανεικα!
                  Ε πλεον τους ειπα μαγκες περαστικα σας και σας τα'λεγα!
                  Αν η Αμερικη λοιπον κανει πολεμο για το οπιο και τα πετρελαια και υπαρχει παγκοσμια κλικα τοκογλυφων και αν φταινε για ολα οι μασσώνοι, ειληκρινα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο!
                  Πιστευω να πιανεις το νοημα αυτων που γραφω!

                  ================================================== =====

                  Φίλε μου jack83 συμφωνώ μαζί σου. ΑΠΟΛΥΤΑ. Όσο για το κράτος ήταν και συνεχίζει να είναι μπουρδέλο. (και θα συνεχίσει να είναι ) Απλώς μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ( πχ νοοτροπίες ). Kαι εγώ επέλεξα τον Καναδά αντί για τις ΗΠΑ ( παρόλο που στο Illinois έχω συγγενής ) για τους δικούς μου λόγους. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να φύγω κυριολεκτικά τρέχοντας. Wish me good luck!
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    #10
                    Canadiara

                    κατ' αρχήν ζητώ συγνώμη από τον admin που θα συνεχίσω να είμαι εκτός θέματος. υπόσχομαι να επανέλθω στο τέλος της ανάρτησης. και επειδή είμαι γυναίκα, δεν μπορώ να ξεφύγω από το στεροτυπικό (μη φωνάζετε κορίτσια το ξέρετε οτι το κάνουμε) αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω...
                    @jack83, ναι, μου έκαναν πρόταση για πολύ καλή δουλειά στη νέα υόρκη, αλλά δεν τη δέχτηκα και σηκώθηκα και έφυγα για τον καναδά. σκέφτηκα πως η ζωή μου θα είναι καλύτερη και ονειρευόμουν να έρθω να κάνω μερικά κουτσούβελα και να ζήσω εγώ καλά και αυτά καλύτερα. χα, ποιός γελάει τώρα ε; χαίρομαι που δεν έχω κάνει κανένα κουτσούβελο.
                    όσον αφορά τα υπόλοιπα έχω να πω πως συμφωνώ απόλυτα με τον EL HOPLITE. θα προσθέσω τα εξής, η ευρώπη έχει ανάγκη την ελλάδα. τη χρειάζεται γιατί όπως είπε και ο EL HOPLITE βρίσκεται στην ευρωζώνη, είναι μακριά αλλά και κοντά και είναι πασίγνωστη, και κυρίως την χρειάζονται για να δημιουργεί κρίση. η γερμανία δεν μπορεί να κάνει εξαγωγές με τόσο ακριβό ευρώ. χρειάζεται ένα τρόπο να μπορέσει να το ρίξει, έχει λοιπόν τις αδύναμες οικονομίες, με πρωτοπακλίκαρο την ελλάδα (η οποία ξαφνικά ανακαλύφθηκε πως έχει πει ψέμματα για τα οικονομικά στοιχεία και ξαφνικά ο γαπ βγαίνει και λέει πως διοικεί μια χώρα διεφθαρμένων, και άλλα νόστιμα) και ακολούθησαν και άλλες νότιες χώρες με τρανότερο παράδειγμα την πολύπαθη (κυριολεκτικά) κύπρο, για την οποία μόλις 4 χρόνια μετά την είσοδό της στην ευρωζώνη ανακάλυψαν πως το τραπεζικό σύστημα ήταν υπέρογκο σε σχέση με την οικονομία της, και φυσικά την οποία την πήγαν στον θάλαμο αερίων για να φοβηθούν οι υπόλοιπο μη βρεθουν στο κρεματόριο. η οικονομική κρίση της ελλάδος είναι πλασματική. ναι υπάρχει δημοσιονομικό πρόβλημα, ναι υπάρχουν λαμογιές, ναι υπάρχει η αναξιοκρατία, ναι υπάρχουν όσα αναφέρει ο jack83, αλλά δεν είναι στο βαθμό που τα παρουσιάζουν. και μάλιστα μας κάνουν μαθήματα τημιότητας οι πλέον άτιμοι. οι μεγαλύτεροι απατεώνες ανά την υφήλιο. η siemens ή αλλιώς μίζενς όπως πολλοί την γνωρίζουν, προ ετών (δεν θυμάμαι το έτος δυστυχώς, θα το ψάξω και θα το κάνω edit) έφαγε πρόστιμο για δωροδοκία ύψους $5 δις, ποσό ρεκόρ!
                    επανέρχομαι στο θέμα ελλάδα και λέω, αν η ελλάδα πει, "δυστυχώς κύριοι, επτωχεύσαμεν!" το 'χουμε ξαναπεί εξάλλου, φυσικά και θα βγούμε από το ευρώ, φυσικά και θα περάσει μια δύσκολη περίοδο η χώρα καθώς τα χρήματα που θα έχουμε στα χέρια μας δεν θα έχουν καμία αξία, θα έχουμε όμως μετά από ένα διάστημα, θέλω να πιστεύω μικρό σχετικά, αν και η αργεντινή ακόμα δεν έχει συνέλθει μετά από 12 χρόνια και δεν συγκρίνεται οικονομικά και πλουτοπαραγωγικά με την ελλάδα, μια χώρα χωρίς χρέη που θα ξεκινήσει από την αρχή, αυτό που λένε σε κάθε εκλογές οι πολιτικοί μας (βουτάω της γλώσσα μου στη χλωρίνη, τη λέρωσα που αναφέρθηκα σ' αυτούς ). αν όμως συμβεί αυτό, θα σημάνει το τέλος του ευρώ, γιατί το ίδιο θα κάνουν και οι άλλες χώρες που στενάζουν όπως και εμείς, και έτσι θα βρεθεί μια γερμανία με ένα σκληρό μάρκο στα χέρια της που θα καταποντήσει τις εξαγωγές της ( πάντως τις bmw κινέζοι τις οδηγούν κυρίως οι καναδοί προτιμούν τα ram aka dodge ) και στη συνέχεια η χώρα θα βρεθεί σε μια ύφεση χωρίς προηγούμενο.
                    οι ηπα πάλι, αν και έχουν ένα τεράστιο χρέος, αν και το τραπεζικό τους σύστημα και κατ' επέκταση και το παγκόσμιο διοικείται από τα lobby (jack83 τους είπες μασώνους νομίζω) έχει δύο μοναδικά εργαλεία που δεν πρόκειται ποτέ να επιτρέψουν στη χώρα να βρεθεί σε κρίση, τουλάχιστον όχι σαν την ελληνική και σίγουρα όχι σαν αυτή του 30. το 1ο είναι η δυνατότητα κοπής χρημάτων ανά πάσα στιγμή και το 2ο είναι η πολεμική μηχανή. ειδικά το δεύτερο είναι το μεγαλύτερο εργαλείο. γιατί όχι μόνο δημιουργεί θέσεις εργασίας, καθώς δεν είναι λίγοι οι αμερικανοί που σκοτώνονται στο ιράκ και στο αφγανιστάν, αλλά δημιουργεί θέσεις εργασίας και εντός αμερικής αφού δουλεύουν πυρετωδώς οι βιομηχανίες όπλων. είναι τυχαίο που ο ομπάμιας, εε μα συγχωρείτε ομπάμα, δεν κατάφερε να περάσει το νόμο για την οπλοαπαγόρευση; είναι τυχαία η πρόσφατη "επίθεση" στη βοστώνη; είναι τυχαία η "κρίση" με τη βόρει κορέα και την κραυγή βοήθειας από τη νότια; είναι τυχαίο που το αφγανιστάν είναι πλουσιότατο σε λιθιο; χωρίς το οποίο δεν θα μπορούσαμε ούτε μία μέρα να λειτουργήσουμε στον δυτικό κόσμο...
                    όσο για τον καναδά, συμφωνώ είναι μακριά από όλα αυτά. όμως, αν και έχει μεγάλο ορυκτό πλούτο και όχι μόνο, είναι και αυτή πιστεύω σε δύσκολη κατάσταση για άλλους λόγους. 1ο, στηρίζει τις ηπα με κάθε τρόπο οικονομικά: το πετρέλαιο που παράγεται στο bc, και δεν είναι λίγο, διοχετεύεται στις ηπα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, με αποτέλεσμα η τιμή της βενζίνης να είναι $1.38/λίτρο (σήμερα) και οι βανουβεριανοί να ταξιδεύουν στο blaine για να πάρουν φθηνά τη δική τους βενζίνη και να ψωνίσουν και φυσικά να κλείνουν τα δικά τους μαγαζιά. σε εθνικό επίπεδο, ο καναδάς έχει αγοράσει μερικά f35 από τις ηπα, και έχει γίνει κάτι παρόμοι με την ιστορία των υποβρυχίων του άκη. 2ο, έχει έναν ανομοιόμορφο πληθυσμό, ο οποίος δεν λειτουργεί με καναδικά πρότυπα αλλά προσπαθεί να φέρει τις συνήθειες από τις χώρες προέλευσης, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διακρίσεις (καθώς ο καθένας θέλει να βρεθεί με τη γενιά του) και κατ' επέκταση αντιπαλότητες. 3ο, τα νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα. όλοι ανεξαιρέτως λειτουργούν με πιστωτικές κάρτες. και φυσικά χρησιμοποιούν την πίστωση, καλή ώρα σαν την ελλάδα. όλοι έχουν στεγαστικό. η πλειοψηφία αγοράζει αυτοκίνητο με δόσεις. από το 2008 έχουν αυξηθεί οι πλειστηριασμοί ακινήτων λόγω αδυναμίας πληρωμής κατά 40%. είναι πολύ κοντά στο να συμβεί ότι συνέβη και στην ελλάδα.
                    έχει όμως ένα φοβερό σωσίβιο ο καναδάς, τους κινέζους. ειδικά στη δυτική ακτή, έρχονται και ρίχνουν χρήμα. φέρνουν μερικά εκατομμύρια (μη ρωτήσετε που τα βρήκαν...) αγοράζουν μερικά σπίτια (το ένα κάνει $1 εκατομμύριο και) και "καθαρίζουν" τα χρήματα αυτά. όταν το 1998 άρχισαν να έρχονται οι πρώτοι κινέζοι, πλούσιοι από το χονγκ κονγκ, το βανκούβερ ονομάστηκε χονγκούβερ.
                    εν ολίγοις, αν και και στον καναδά τα πράγματα δεν είναι ρόδινα, και υπάρχει και ανεργία (ανέβηκε στο 7% στο bc) αλλιώς την καταλαβαίνει την κρίση ο πλούσιος (βλέπε καναδά) και αλλιώς ο φτωχός (βλέπε ελλάδα).

                    φίλε jack83, έχω απηυδήσει με τα κινητά. είναι πανάκριβα. και επιπλέον για να πάρεις κινητό με σύνδεση πρέπει να κάνεις συμβόλαιο 3 χρόνια! όσο για το κόστος; τρελό! πληρώνεις κάθε εισερχόμενη κλήση. άσε που θες 2 canadian ids για να κάνεις σύνδεση! και φυσικά το τηλέφωνο/ιντερνετ/cable είναι ακριβώς όπως τα λες. είμαστε μακράν φθηνότεροι, αλλά πάλι δεν παίρνουμε $10.25 την ώρα μεικτά...
                    κάτι άλλο σχετικά με το κόστος ζωής (δεν είπα θα επανέλθω;) αν και χρησιμοποιούν τα κιλά πολλές φορές, οι φοβεροί κινέζοι (αυτοί έχουν τα μπακάλικα με τα φρέσκα λαχανικά, στο σουπερμάρκετ τρως πλαστικά από τις ηπα) βάζουν τις τιμές σε λίβρες. πήγα να πάρω κολοκυθάκια, και βλέπω $1.34 αλλά δεν πρόσεξα οτι ήταν λίβρες και όχι κιλά, με αποτέλεσμα να φτάσω στο ταμείο και να πληρώσω $4 για 5 κολοκυθάκια, κάτι παραπάνω από 1 κιλό. ξεχάστε την κολοκυθόπιτα στον καναδά
                    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                    Comment


                      #11
                      Canadiara

                      κατ' αρχήν ζητώ συγνώμη από τον admin που θα συνεχίσω να είμαι εκτός θέματος. υπόσχομαι να επανέλθω στο τέλος της ανάρτησης. και επειδή είμαι γυναίκα, δεν μπορώ να ξεφύγω από το στεροτυπικό (μη φωνάζετε κορίτσια το ξέρετε οτι το κάνουμε) αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω...
                      @jack83, ναι, μου έκαναν πρόταση για πολύ καλή δουλειά στη νέα υόρκη, αλλά δεν τη δέχτηκα και σηκώθηκα και έφυγα για τον καναδά. σκέφτηκα πως η ζωή μου θα είναι καλύτερη και ονειρευόμουν να έρθω να κάνω μερικά κουτσούβελα και να ζήσω εγώ καλά και αυτά καλύτερα. χα, ποιός γελάει τώρα ε; χαίρομαι που δεν έχω κάνει κανένα κουτσούβελο.
                      όσον αφορά τα υπόλοιπα έχω να πω πως συμφωνώ απόλυτα με τον EL HOPLITE. θα προσθέσω τα εξής, η ευρώπη έχει ανάγκη την ελλάδα. τη χρειάζεται γιατί όπως είπε και ο EL HOPLITE βρίσκεται στην ευρωζώνη, είναι μακριά αλλά και κοντά και είναι πασίγνωστη, και κυρίως την χρειάζονται για να δημιουργεί κρίση. η γερμανία δεν μπορεί να κάνει εξαγωγές με τόσο ακριβό ευρώ. χρειάζεται ένα τρόπο να μπορέσει να το ρίξει, έχει λοιπόν τις αδύναμες οικονομίες, με πρωτοπακλίκαρο την ελλάδα (η οποία ξαφνικά ανακαλύφθηκε πως έχει πει ψέμματα για τα οικονομικά στοιχεία και ξαφνικά ο γαπ βγαίνει και λέει πως διοικεί μια χώρα διεφθαρμένων, και άλλα νόστιμα) και ακολούθησαν και άλλες νότιες χώρες με τρανότερο παράδειγμα την πολύπαθη (κυριολεκτικά) κύπρο, για την οποία μόλις 4 χρόνια μετά την είσοδό της στην ευρωζώνη ανακάλυψαν πως το τραπεζικό σύστημα ήταν υπέρογκο σε σχέση με την οικονομία της, και φυσικά την οποία την πήγαν στον θάλαμο αερίων για να φοβηθούν οι υπόλοιπο μη βρεθουν στο κρεματόριο. η οικονομική κρίση της ελλάδος είναι πλασματική. ναι υπάρχει δημοσιονομικό πρόβλημα, ναι υπάρχουν λαμογιές, ναι υπάρχει η αναξιοκρατία, ναι υπάρχουν όσα αναφέρει ο jack83, αλλά δεν είναι στο βαθμό που τα παρουσιάζουν. και μάλιστα μας κάνουν μαθήματα τημιότητας οι πλέον άτιμοι. οι μεγαλύτεροι απατεώνες ανά την υφήλιο. η siemens ή αλλιώς μίζενς όπως πολλοί την γνωρίζουν, προ ετών (δεν θυμάμαι το έτος δυστυχώς, θα το ψάξω και θα το κάνω edit) έφαγε πρόστιμο για δωροδοκία ύψους $5 δις, ποσό ρεκόρ!
                      επανέρχομαι στο θέμα ελλάδα και λέω, αν η ελλάδα πει, "δυστυχώς κύριοι, επτωχεύσαμεν!" το 'χουμε ξαναπεί εξάλλου, φυσικά και θα βγούμε από το ευρώ, φυσικά και θα περάσει μια δύσκολη περίοδο η χώρα καθώς τα χρήματα που θα έχουμε στα χέρια μας δεν θα έχουν καμία αξία, θα έχουμε όμως μετά από ένα διάστημα, θέλω να πιστεύω μικρό σχετικά, αν και η αργεντινή ακόμα δεν έχει συνέλθει μετά από 12 χρόνια και δεν συγκρίνεται οικονομικά και πλουτοπαραγωγικά με την ελλάδα, μια χώρα χωρίς χρέη που θα ξεκινήσει από την αρχή, αυτό που λένε σε κάθε εκλογές οι πολιτικοί μας (βουτάω της γλώσσα μου στη χλωρίνη, τη λέρωσα που αναφέρθηκα σ' αυτούς ). αν όμως συμβεί αυτό, θα σημάνει το τέλος του ευρώ, γιατί το ίδιο θα κάνουν και οι άλλες χώρες που στενάζουν όπως και εμείς, και έτσι θα βρεθεί μια γερμανία με ένα σκληρό μάρκο στα χέρια της που θα καταποντήσει τις εξαγωγές της ( πάντως τις bmw κινέζοι τις οδηγούν κυρίως οι καναδοί προτιμούν τα ram aka dodge ) και στη συνέχεια η χώρα θα βρεθεί σε μια ύφεση χωρίς προηγούμενο.
                      οι ηπα πάλι, αν και έχουν ένα τεράστιο χρέος, αν και το τραπεζικό τους σύστημα και κατ' επέκταση και το παγκόσμιο διοικείται από τα lobby (jack83 τους είπες μασώνους νομίζω) έχει δύο μοναδικά εργαλεία που δεν πρόκειται ποτέ να επιτρέψουν στη χώρα να βρεθεί σε κρίση, τουλάχιστον όχι σαν την ελληνική και σίγουρα όχι σαν αυτή του 30. το 1ο είναι η δυνατότητα κοπής χρημάτων ανά πάσα στιγμή και το 2ο είναι η πολεμική μηχανή. ειδικά το δεύτερο είναι το μεγαλύτερο εργαλείο. γιατί όχι μόνο δημιουργεί θέσεις εργασίας, καθώς δεν είναι λίγοι οι αμερικανοί που σκοτώνονται στο ιράκ και στο αφγανιστάν, αλλά δημιουργεί θέσεις εργασίας και εντός αμερικής αφού δουλεύουν πυρετωδώς οι βιομηχανίες όπλων. είναι τυχαίο που ο ομπάμιας, εε μα συγχωρείτε ομπάμα, δεν κατάφερε να περάσει το νόμο για την οπλοαπαγόρευση; είναι τυχαία η πρόσφατη "επίθεση" στη βοστώνη; είναι τυχαία η "κρίση" με τη βόρει κορέα και την κραυγή βοήθειας από τη νότια; είναι τυχαίο που το αφγανιστάν είναι πλουσιότατο σε λιθιο; χωρίς το οποίο δεν θα μπορούσαμε ούτε μία μέρα να λειτουργήσουμε στον δυτικό κόσμο...
                      όσο για τον καναδά, συμφωνώ είναι μακριά από όλα αυτά. όμως, αν και έχει μεγάλο ορυκτό πλούτο και όχι μόνο, είναι και αυτή πιστεύω σε δύσκολη κατάσταση για άλλους λόγους. 1ο, στηρίζει τις ηπα με κάθε τρόπο οικονομικά: το πετρέλαιο που παράγεται στο bc, και δεν είναι λίγο, διοχετεύεται στις ηπα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, με αποτέλεσμα η τιμή της βενζίνης να είναι $1.38/λίτρο (σήμερα) και οι βανουβεριανοί να ταξιδεύουν στο blaine για να πάρουν φθηνά τη δική τους βενζίνη και να ψωνίσουν και φυσικά να κλείνουν τα δικά τους μαγαζιά. σε εθνικό επίπεδο, ο καναδάς έχει αγοράσει μερικά f35 από τις ηπα, και έχει γίνει κάτι παρόμοι με την ιστορία των υποβρυχίων του άκη. 2ο, έχει έναν ανομοιόμορφο πληθυσμό, ο οποίος δεν λειτουργεί με καναδικά πρότυπα αλλά προσπαθεί να φέρει τις συνήθειες από τις χώρες προέλευσης, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διακρίσεις (καθώς ο καθένας θέλει να βρεθεί με τη γενιά του) και κατ' επέκταση αντιπαλότητες. 3ο, τα νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα. όλοι ανεξαιρέτως λειτουργούν με πιστωτικές κάρτες. και φυσικά χρησιμοποιούν την πίστωση, καλή ώρα σαν την ελλάδα. όλοι έχουν στεγαστικό. η πλειοψηφία αγοράζει αυτοκίνητο με δόσεις. από το 2008 έχουν αυξηθεί οι πλειστηριασμοί ακινήτων λόγω αδυναμίας πληρωμής κατά 40%. είναι πολύ κοντά στο να συμβεί ότι συνέβη και στην ελλάδα.
                      έχει όμως ένα φοβερό σωσίβιο ο καναδάς, τους κινέζους. ειδικά στη δυτική ακτή, έρχονται και ρίχνουν χρήμα. φέρνουν μερικά εκατομμύρια (μη ρωτήσετε που τα βρήκαν...) αγοράζουν μερικά σπίτια (το ένα κάνει $1 εκατομμύριο και) και "καθαρίζουν" τα χρήματα αυτά. όταν το 1998 άρχισαν να έρχονται οι πρώτοι κινέζοι, πλούσιοι από το χονγκ κονγκ, το βανκούβερ ονομάστηκε χονγκούβερ.
                      εν ολίγοις, αν και και στον καναδά τα πράγματα δεν είναι ρόδινα, και υπάρχει και ανεργία (ανέβηκε στο 7% στο bc) αλλιώς την καταλαβαίνει την κρίση ο πλούσιος (βλέπε καναδά) και αλλιώς ο φτωχός (βλέπε ελλάδα).

                      φίλε jack83, έχω απηυδήσει με τα κινητά. είναι πανάκριβα. και επιπλέον για να πάρεις κινητό με σύνδεση πρέπει να κάνεις συμβόλαιο 3 χρόνια! όσο για το κόστος; τρελό! πληρώνεις κάθε εισερχόμενη κλήση. άσε που θες 2 canadian ids για να κάνεις σύνδεση! και φυσικά το τηλέφωνο/ιντερνετ/cable είναι ακριβώς όπως τα λες. είμαστε μακράν φθηνότεροι, αλλά πάλι δεν παίρνουμε $10.25 την ώρα μεικτά...
                      κάτι άλλο σχετικά με το κόστος ζωής (δεν είπα θα επανέλθω;) αν και χρησιμοποιούν τα κιλά πολλές φορές, οι φοβεροί κινέζοι (αυτοί έχουν τα μπακάλικα με τα φρέσκα λαχανικά, στο σουπερμάρκετ τρως πλαστικά από τις ηπα) βάζουν τις τιμές σε λίβρες. πήγα να πάρω κολοκυθάκια, και βλέπω $1.34 αλλά δεν πρόσεξα οτι ήταν λίβρες και όχι κιλά, με αποτέλεσμα να φτάσω στο ταμείο και να πληρώσω $4 για 5 κολοκυθάκια, κάτι παραπάνω από 1 κιλό. ξεχάστε την κολοκυθόπιτα στον καναδά
                      < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                      Comment


                        #12
                        Canadiara
                        ... οι φοβεροί κινέζοι (αυτοί έχουν τα μπακάλικα με τα φρέσκα λαχανικά, στο σουπερμάρκετ τρως πλαστικά από τις ηπα) ...

                        ================================================== ==============================

                        Δείτε το παρακάτω video του Alex Jones σχετικά με το νερό και τα μεταλλαγμένα τρόφιμα.

                        Νοθεύουν τα τρόφιμα για να πειράξουν το DNA-BINTEO
                        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by EL HOPLITE View Post
                          Canadiara
                          κάτι άλλο σχετικά με το κόστος ζωής (δεν είπα θα επανέλθω;) αν και χρησιμοποιούν τα κιλά πολλές φορές, οι φοβεροί κινέζοι (αυτοί έχουν τα μπακάλικα με τα φρέσκα λαχανικά, στο σουπερμάρκετ τρως πλαστικά από τις ηπα) βάζουν τις τιμές σε λίβρες. πήγα να πάρω κολοκυθάκια, και βλέπω $1.34 αλλά δεν πρόσεξα οτι ήταν λίβρες και όχι κιλά, με αποτέλεσμα να φτάσω στο ταμείο και να πληρώσω $4 για 5 κολοκυθάκια, κάτι παραπάνω από 1 κιλό. ξεχάστε την κολοκυθόπιτα στον καναδά
                          ένα σοκ το έπαθα στο Κινέζικο βλέποντας τα 3 λεμόνια να κοστίζουν 1$....... είμαι "καλομαθημένη" όταν θέλω λεμόνι απλά κόβω ένα από τις λεμονιές που έχω στον κήπο μου... χώρια τις τσάντες που μοιράζω.....
                          ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                          Comment


                            #14
                            Το Ελευθέριος Βενιζέλος περνάει στην ιδιοκτησία του Υπουργείου Αμύνης του Καναδά ?


                            Το καναδικό ΥΠΑΜ αγόρασε το "Ελ.Βενιζέλος"! | DefenceNet.gr
                            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                            Comment


                              #15
                              Ένα άρθρο "κόλαφος" στις παράλογες και ανιστόρητες απαιτήσεις της FYROM για την οικειοποίηση της Μακεδονίας από την Καναδική National Post.


                              "Τα Σκόπια δεν είναι Μακεδονία - Οι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου βρίσκονται στην Ελλάδα" | DefenceNet.gr
                              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                              Comment

                              Working...
                              X