Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by aneltzo View Post
    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, Χρονια Πολλα σε ολους και ειδικα στους εορταζομενους...

    κοσοφος περνεις επιστροφη 30 λεπτα το χιλιομετρο; δηλαδη κανω 20 χλμ για να παω στη δουλεια μου περνω επιστροφη 6 ευρω τη μερα; 132 τον μηνα; 1584 τον χρονο; σαν πολλα δεν ειναι

    Αυτά και ακόμα περισσότερα δεν ξοδεύεις για να πάς στην εργασία σου? Αλλά ακόμα και να μην ξοδεύεις τόσα και να πηγαίνεις π.χ με το τρένο και έχει ένα μηνιαίο εισητήριο λέμε κόστος €60/μήνα, άρα 12*60=€720 τον χρόνο εσύ θα πάρεις πίσω €0.3/km απο το σπίτι στην εργασία. Πάς με το ποδήλατο ή με τα πόδια 20 χιλιόμετρα (και μετά δεν μας νοιάζει πως γυρνάς μπορεί με φεράρι) θα πάρεις πίσω €0.3/km απο το σπίτι στην εργασία. Προσοχή στο πόσες ημέρες βάζεις τον χρόνο είναι μόνο οι εργάσιμες (δηλαδή χωρίς άδεια κτλ.) οπότε maximum πρέπει να είναι περίπου 220 μέρες για ένα ολόκληρο χρόνο με άδεια (αυτό το ξέρεις εσύ απο τα φύλλα μισθοδοσίας σου πόσες ακριβώς μέρες εργάστικες το 2012).
    Μην σκέφτεσαι όπως στην Ελλάδα, εδώ είναι Γερμανία και το κράτος είναι ανταποδοτικό και βοηθάει ώστε ο εργαζόμενος να μπορεί να καλύπτει τα βασικά έξοδα του για την εργασία του. Ακόμα εκπίπτουν και πολλά άλλα π.χ ρούχα για την εργασία, υλικά για την εργασία (αν έχεις κόψει τα κατάλληλα τιμολόγια - δές το λινκ που έβαλα πάνω).

    Οπότε ναί αυτά θα είναι τα χρήματα που θα πάρεις τουλάχιστον πίσω

    *Η ADAC και κάποια κομματα προσπαθούν να το ανεβάζουν αυτό το κονδύλι στα €0.4/km γιατί με στατιστική που έχει γίνει το μέσος κόστος για να κινήσεις αυτοκίνητο με την βενζίνη στο €1.60 είναι €0.44/km.
    Αλλά είπαμε αυτά τα παίρνεις και αυτοκίνητο να μην χρησιμοποιείς (Ακόμα και με τα ποδαράκια γιατί λιώνεις σόλες ). Αν έχεις μηχανάκι, μοτοποδήλατο και άλλα το μέγιστο κόστος που καλύπτουν είναι €4500/χρόνο
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #17
      Eυχαριστω για τις πληροφοριες

      Comment


        #18
        δηλαδή δεν σε βάζουν σε οποια τάξη εκείνοι θέλουν?
        δηλαδη εμείς με ένα παιδι και μόνο εμένα να δουλεύω απο τα καλκουκατόρια καταλαβα ότι μας συμφέρει εγω στην ΙΙΙ η σύζυγος στην V και έαν πιάσει μια minijob στην VI.Σωστά ?

        Comment


          #19
          Φορολογική δήλωση στη Γερμανία.

          Καλημέρα παιδιά. Αν και διάβασα το θέμα με τη φορολόγηση των κατοίκων εξωτερικού, θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. έκανα τη φορολογική μου δήλωση εδώ στη γερμανια για του 3 μήνες του 2012 που ήμουν εδώ. Μου ήρθε πίσω ένα χαρτι που λέει ότι πρέπει να δηλώσω και τα εισοδήματα μου απο ελλάδα που είχα το 2012 τα οποία όμως δεν θα φορολογηθούν. που στέλνω αυτό το χαρτί ρε παιδιά? στην ελλάδα ακόμα δεν έκανα φορολογική δήλωσω για πέρυσι

          Comment


            #20
            Ο δικός μου λογιστής εδώ ζήτησε το μικτό ποσό, για να το γράψει μέσα. Όταν μου στείλει το χαρτί να το δω, μπορώ να σου πω που το έχει βάλει. Πρέπει να ξέρουν τι είναι το συνολικό ποσό που έχεις βγάλει το 2012 (στην Ελλάδα κ’εδώ).

            Comment


              #21
              εμενα μου στείλαν ένα χαρτί απο την εφορία εδώ στη γερμανια που ζητάει να το συμπληρωσει η εφορία της ελλάδας

              Comment


                #22
                Γνωρίζει κανείς τι φορολογία υπάρχει για τη κατοικία;
                Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους περισσότερο

                Comment


                  #23
                  Καλησπερα παιδια

                  Επανερχομαι στο θεμα,ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες που εχω.

                  1)Σχετικα με την μειωση φορου για παντρεμενους,η μειωση ισχυει και σε περιπτωση που δουλευουν σε εργασιες μεσω φιρμα εταιριων?Η υπαρχουν διαφορετικες συμβασεις και οροι εκει οταν εργαζεσαι για λογαριασμο φιρμα εταιρειας?Περνουν δηλαδη και οι 2 περισσοτερες αποδοχες?

                  2)Σχετικα με την επιστροφη φορου (καθε τελος του ετους) για τα οδοιπορικα,ισχυει και οταν εργαζεσαι για λογαριασμο φιρμα εταιρειας?Αν εργαζεσαι σε φιρμα σου επιστρεφουν τα οδοιπορικα κανονικα καθε τελος του ετους?

                  3)Σε αναζητηση εργασιας σε φιρμα εταιρειες,συνηθως εχω διαβασει δινουν 8.50 ευρω μεικτα/ωρα,στις περισσοτερες ισως,απλες εργασιες πχ:οδηγος φορτηγου η σε εργοστασια κτλ.Σε ρωταν αν εισαι παντρεμενος κτλ?Σε περιπτωση που εισαι παντρεμενος σου προσφερουν περισσοτερα χρηματα η καμια σχεση?Αν οριζουν δηλαδη οι συμβασεις τους αλλο μισθο-και προσφορα μισθου για τους ελευθερους,αλλο για τους παντρεμενους κτλ?

                  4)Αν εργαζονται,η απευθειας σε Γερμανο εργοδοτη η για λογαριασμο φιρμα εταιρειας,εχουν και οι 2 λιγοτερες κρατησεις στον μισθο η μονο ο ενας?

                  5)Τελος αν εργαζεται ο ενας για λογαριασμο φιρμα εταιρειας και ο αλλος απευθειας σε Γερμανο εργοδοτη,παιζει κανα φορολογικο θεμα εκει?Ισχυουν ολα κανονικα?Και περισσοτερες αποδοχες και στους μισθους και των 2,συν επιστροφη οδοιπορικων κτλ?

                  Ευχαριστω

                  Comment


                    #24
                    Επίσης κάτι που άκουσα για τα χιλιόμετρα είναι ότι πρέπει η αποσταση να είναι και μεγαλυτερη των 20 χιλιομέτρων. δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα όμως γιαυτό το λέω με επιφύλαξη, γνωστοι μου στα 7 χιλιόμετρα μου είπαν ότι ποτέ δεν το πήραν

                    Comment


                      #25
                      Δεν έχω εμπειρία επί του θέματος αλλά δεν νομίζω ότι έχει οποιαδήποτε διαφορά ο μισθός αν είσαι παντρεμένος, ανύπαντρος με ή χωρίς παιδία (στα μεικτά παντα)
                      Ο εργοδότης θα δώσει πάντα τα ίδια (αλλίμονο αν αναγκαζόταν να πληρώσει περισσότερα, δεν θα προσλάμβανε ποτέ πολύτεκνους).
                      Η διαφορά είναι στα καθαρά, αν έχει οικογένεια έχεις μεγαλύτερο αφορολόγητο οποτε και μικρότερες κρατήσεις. Με 8,5€ μεικτά δηλαδή αλλά θα πάρεις στο χέρι αν ειναι ανύπαντρος και άλλα παντρεμένος. Αν έχεις παιδία πέρνεις και kindergeld (η ύπαρξη παιδίων δεν έχει ιδιαίτερη φοροαπαλλαγή από όσο είδα).
                      Οπότε σε κάθε περίπτωση αν έχεις οικογένεια το εισόδημα σου θα είναι περισσότερο.
                      Για παραδειγμα αν πέρνεις 8,5€ την ώρα και εργάζεσε 200 ώρες το μήνα σύνολο πέρνεις 1700€ μεικτά , αυτό αντιστοιχή σε 1196,73€ καθαρά για ανύπαντρο ή 1352,77 € για παντρεμένο (αν δεν εργάζετε η σύζυγος) αρά 156€ έξτρα. Το πού εργάζεσε δεν έχει σημασία , όλοι οι μισθωτοί στις ίδιες κλίμακες ανοίκουν.
                      Αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώση όποιος γνωρίζει καλύτερα.

                      Comment


                        #26
                        Για παραδειγμα αν πέρνεις 8,5€ την ώρα και εργάζεσε 200 ώρες το μήνα σύνολο πέρνεις 1700€ μεικτά , αυτό αντιστοιχή σε 1196,73€ καθαρά για ανύπαντρο ή 1352,77 € για παντρεμένο (αν δεν εργάζετε η σύζυγος) αρά 156€ έξτρα
                        Τα χρηματα αυτα (τα εξτρα) τα περνει και η συζυγος (αν δουλευει,το παραπανω ποσο δηλαδη που αναλογει αναλογα τον μισθο της)???Η μονο ο ενας?

                        Σε ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια,αν μπορεσει να μας βοηθησει καποιος και στα αλλα ερωτηματα.

                        Comment


                          #27
                          Επισης αυτο με το οριο ( 7 χιλιόμετρων) δεν νομιζω να ισχυει δεν τοχω διαβασει καπου στο φορουμ,αν ηταν θα το τονιζανε στις συζητησεις.

                          Comment


                            #28
                            καλησπέρα Akis_,

                            Όσον αφορά τον μισθό που λές και τις εταιρείες ενοικίασεις προσωπικού 8.5€/ώρα είναι ο αρχικός μισθός που δίνουν και δουλεύεις ~ 150 ώρες/μήνα δηλαδή 8.5*150=1275 (μεικτά). Άρα ανύπαντρος (steuerklasse I) καθαρά είναι 963€, παντρεμένος και εργάζεται ο ένας (steuerklasse III) καθαρά 1014€ και παντρεμένος εργάζονται και οι δύο (σε αυτήν την περίπτωση καλύτερα είναι steuerklasse IV) πάλι καθαρά 963€.

                            Ο εργοδότης δεν ασχολήται με την οικογενειακή σου κατάσταση. Αυτός σου λεέι τα μεικτά και απο εκεί και πέρα η εισφορές πάνε αυτόματα και εσύ στο λογαριασμό της τράπεζας παίρνεις το καθαρό. Τα χρήματα είναι απίστευτα λίγα για την ζωή στην Γερμανία. Αν δουλεύουν 2 και μπαίνουν στο σπίτι ~1900€ τότε οκ ζείς σε ανεκτό επίπεδο σε μια πόλη με φθηνό ενοίκιο.

                            Originally posted by georgek View Post
                            Για παραδειγμα αν πέρνεις 8,5€ την ώρα και εργάζεσε 200 ώρες το μήνα σύνολο πέρνεις 1700€ μεικτά
                            @georgek πώς θα εργαστεί κάποιος 200 ώρες /μήνα ο νόμος λέει 151.6 ώρες για την ακρίβεια.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Akis_ View Post
                              Επισης αυτο με το οριο ( 7 χιλιόμετρων) δεν νομιζω να ισχυει δεν τοχω διαβασει καπου στο φορουμ,αν ηταν θα το τονιζανε στις συζητησεις.
                              Πρέπει να εργάζεσαι σε άλλη πόλη. Μετράει απο το πρώτο χιλιόμετρο και μόνο για μια διαδρομή (όπως έχουμε ξαναπεί) δηλαδή βάζεις τα χιλιόμετρα απο το σπίτι μέχρι την εργασία.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #30
                                Καλημέρα,

                                πια φορολογική τάξη να διαλέξετε σαν παντρεμένη

                                Comment

                                Working...
                                X