Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Για αποφυγή πιθανών παρεξηγήσεων όσον αφορά τα werbungskosten (εδώ ο νόμος EStG - Einzelnorm) που μέσα σε αυτά είναι και τα έξοδα για να πάς στην εργασία (Entfernungspauschale), αυτά τα χρήματα εκπίπτουν απο το φορολογητέο ποσό. θα το εξηγήσω με ένα παράδειγμα. Πές ότι εσύ φορολογηθήκες για 20.000€ και ο φόρος που πλήρωσες είναι 2000€. Τα έξοδα μετακίνησης (για πλήρη χρόνο είναι 220-252 μέρες*0,3€*χιλίομετρα) είναι 2000€. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρεις πίσω 2000€! Απλά θα μειωθεί το φορολογίσιμο κατα 2000€ δηλ απο 20000€ σε 18000€ και με βάση αυτό θα έπρεπε να πληρώσεις 1800€ αντί για 2000€. Άρα θα πάρεις πίσω την διαφορά δηλ 200€.

    Εδώ οι υπολογισμοί http://www.pendlerrechner.de/
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #32
      H αλήθεια είναι ότι αλλιώς το είχα καταλάβει, να σαι καλά kosofos, αρα πρακτικά αν τα χιλιόμετρα είναι λίγα δεν καταλαβαίνεις τη διαφορα

      Comment


        #33
        Originally posted by kosofos View Post
        καλησπέρα Akis_,


        @georgek πώς θα εργαστεί κάποιος 200 ώρες /μήνα ο νόμος λέει 151.6 ώρες για την ακρίβεια.
        Να κάνει υπερωρίες, σε λίγο θα μας πείς ότι θέλει να κοιμάτε και τα βράδια, απαιτήσεις που έχουν μερικοί.
        Το 200 το έβαλα απλά για ευκολία υπολογισμού. Τώρα αυτό το 151.6 περίεργό μου φαίνεται, 40 ώρες την εβδομάδα τούλαχιστον 4 εβδομαδες ο μήνας , το ελάχιστο θα έλεγα 160 ώρες τον μήνα. Εκτός και άν το ανάγει στο έτος και αφερή την άδεια.

        Comment


          #34
          πολλές εταιρίες εφαρμόζουν το 7,5 ώρες + 45 λεπτά διαλλημα. Στις εργασιμες σου τη βδομάδα βλέπεις 37.5 και όχι 40 που έχει το 8ωρο γιατί τα διαλήματα είναι εκτός

          Comment


            #35
            Εμένα πάντως στο συμβόλαιο που εκανά αναφέρει ότι η εργασία ειναι 8 ώρες σύν 30 λεπτα δίαλλειμα , οπότε βγαίνει καθαρά 40 ώρες εργασίας.
            Φαντάζομαι όμως ότι υπάρχει κάποια ευελυξία ανάλογα με τον εργοδότη. Και στην Κύπρο επίσημα η ώρες εργασίας ειναι 38 αλλά κάποιοι το έχουν 37,5 και κάποιοοι 40.

            Επι της ευκαιρίας να αναφαίρω ότι το 200 ώρες τον μήνα που είχα βάλει δεν είναι τελείως τυχαίο μιάς και οι μισθωτοί τουλάχιστον στην Ελλάδα υπολογίζονται ότι δουλέυουν τόσο. Δηλαδή 25 εργάσιμες μέρες επί 8 ώρες, ανεξάρτητα πόσες πραγματικές δούλεψες. Αυτό δηλαδή συμαίνει 25 ένσυμα τον μήνα , 300 τον χρόνο και έτσι βγαίνουν οι υπολογισμοί για συνταξεις , επιδόματα, δικαιώματα κλ.π. Μιλάω πάντα για μισθωτούς όπου παίρνουν φιξ 25 ένσυμα τον μήνα, ωρομισθιοι, ημερομισθιοι κλπ υπολογίζονται αλλίως.

            Comment


              #36
              Μιας και σε λίγο καιρό θα κάνουμε τις φορολογικές να επανέλθω λίγο στα werbungkosten, διαβασα κάπου στο ιντερνετ ότι μπορούμε να βάλουμε και to 80% απο τα έξοδα μετακόμισης στη Γερμανια, αεροπορικά, επιπλωση, εγγυήσεις σπιτιού, επιπλωση κτλ, ισχύει αυτό?

              Comment


                #37
                καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια..!!Να γραψω και εγω την δικια μου απορεια..Αυτην την στιγμη ειμαι στην Ελλαδα ,σε λιγο καιρο ανεβαινω στην Γερμανια για δουλεια.με την διαφορα οτι εκει ειναι η πρωην γυναικα μου ,με το παιδι... Ειμαστε στην διαδικασια διαζυγειου που θα βγει στην Γερμανια,δεν εχει βγει το διαζυγειο ακομη..Η ερωτηση μου ειναι ,οταν θα παω για δουλεια ,σε τη κλαση να μπω,αν πρεπει να δηλωσω ακομη παντρεμενος και με το που θα βγει το διαζυγειο ,θα αλαξει αυτοματα?
                Και αν γνωριζει καποιος ,ποσες κρατησεις εχει ενας διαζευγμενος με ενα παιδι,ανηλικο?
                Ευχαριστω

                Comment


                  #38
                  Επειδή και εμείς ετοιμαζόμαστε να κάνουμε φορολογική δήλωση και διαβάσαμε και εμείς οτι και ο georget μπορεί κάποιος να μας διευκρινίσει τι ισχύει;

                  Comment


                    #39
                    Φορολογικά

                    Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα όσα έχουν γραφτεί για τη φορολόγηση κατοίκων εξωτερικού, αλλά επειδή δε βρήκα κάποια περίπτωση παρόμοια με τη δική μου, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τα εξής ερωτήματα. Ο άντρας μου εργάζεται από το Μάιο του 14 στη Γερμανία. Εγώ με τα παιδιά είμαι ακόμα Ελλάδα και θα μετακομίσουμε το καλοκαίρι. Εχουμε γραφτεί όλοι στον εκεί δήμο και στην εφορεία όπως το συμβούλεψαν από την υπηρεσία που εργάζεται. Ο άντρας μου φορολογείται εκεί για το μισθό του. Εδώ στην Ελλάδα και εκείνος κι εγώ παίρνουμε σύνταξη από την Πολ. Αεροπορία και φυσικά πληρώνουμε τους αντίστοιχους φόρους. Η ερώτησή μου είναι αν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε αλλαγή φορολογικής κατοικίας και αν αυτό πρόκειται να μας δημιουργήσει πρόβλημα με τη Γερμανία με την έννοια ότι αν συμψηφιστούν τα εκεί και τα εδώ εισοδήματα θα έχουμε αλλαγή φορολογικής κλίμακας. Δεν έχουμε πρόθεση να παρανομήσουμε, εδώ δεν το κάναμε ποτέ στην Ελλάδα δε θα το κάνουμε ούτε κι εκεί. Αν συνεχίσουμε απλά να κάνουμε στη Γερμανία και στην Ελλάδα τις αντοιστιχες φορολογικές δηλώσεις και να πληρώνουμε τους αντίστοιχους φόρους αυτό θα είναι λάθος; Ευχαριστώ που με διαβάσατε, ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι.

                    Comment


                      #40
                      Δεν ξερω αν επιτρεπεται στην Ελλαδα συνταξιουχος να εργαζεται, αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα. Καλυτερα να ρωτησεις στην εφορια σου.

                      Comment


                        #41
                        οπως ειπε ο φιλος το θεμα αν δικαιουσαι να εργαζεσαι ως συνταξιουχος ειναι κατι που μονο φοροτεχνικος - λογιστης και η εφορια μπορει να σου δωσει απαντηση...

                        αν εξαιρεσουμε αυτο το θεμα (δηλαδη αν θεωρησουμε οτι δεν τιθεται θεμα ασυμβατοτητας)
                        τοτε ναι πρεπει να πας εφορια εξωτερικου
                        γιατι αν δεν πας, θα πρεπει να δηλωνεις το παγκοσμιο εισοδημα σου στην ελλαδα...δηλαδη συνταξη + οτι παιρνει ο αντρας σου απο γερμανια και στην ουσια τα εισοδηματα απο γερμανια θα φορολογουνται διπλα
                        ασε που μετα θα υπαρχουν και αλλα προβληματα. πχ αν πρεπει να μαζεψεις αποδειξεις για την φορολογικη δηλωση στην ελλαδα πως θα το κανεις αν μενετε γερμανια?

                        οποτε ναι πρεπει να το κανεις
                        αλλα το 1ο θεμα που πρεπει να λυσεις ειναι αν επιτρεπεται να δουλευεις ως συνταξιουχος

                        Comment


                          #42
                          Βγήκε άκρη τελικά?

                          Originally posted by aelena View Post
                          Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα όσα έχουν γραφτεί για τη φορολόγηση κατοίκων εξωτερικού, αλλά επειδή δε βρήκα κάποια περίπτωση παρόμοια με τη δική μου, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τα εξής ερωτήματα. Ο άντρας μου εργάζεται από το Μάιο του 14 στη Γερμανία. Εγώ με τα παιδιά είμαι ακόμα Ελλάδα και θα μετακομίσουμε το καλοκαίρι. Εχουμε γραφτεί όλοι στον εκεί δήμο και στην εφορεία όπως το συμβούλεψαν από την υπηρεσία που εργάζεται. Ο άντρας μου φορολογείται εκεί για το μισθό του. Εδώ στην Ελλάδα και εκείνος κι εγώ παίρνουμε σύνταξη από την Πολ. Αεροπορία και φυσικά πληρώνουμε τους αντίστοιχους φόρους. Η ερώτησή μου είναι αν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε αλλαγή φορολογικής κατοικίας και αν αυτό πρόκειται να μας δημιουργήσει πρόβλημα με τη Γερμανία με την έννοια ότι αν συμψηφιστούν τα εκεί και τα εδώ εισοδήματα θα έχουμε αλλαγή φορολογικής κλίμακας. Δεν έχουμε πρόθεση να παρανομήσουμε, εδώ δεν το κάναμε ποτέ στην Ελλάδα δε θα το κάνουμε ούτε κι εκεί. Αν συνεχίσουμε απλά να κάνουμε στη Γερμανία και στην Ελλάδα τις αντοιστιχες φορολογικές δηλώσεις και να πληρώνουμε τους αντίστοιχους φόρους αυτό θα είναι λάθος; Ευχαριστώ που με διαβάσατε, ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι.
                          Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
                          Ερώτηση: Εχω ένα φίλο συνταξιούχο απόστρατο του ΣΞ, Μπορεί να δουλέψει στην Γερμανία ή όχι ? (συγκεκριμένα θέλει να μεταναστέυσει και να δουλέψει σαν οδηγός) Εχετε βγάλει άκρη? γιατί βλέπω πως τέθηκε το θέμα.

                          Comment

                          Working...
                          X