Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Home is where you feel good! Το σπιτικό σου είναι εκεί που νιώθεις καλά. Η ζωή είναι ένας όμορφος αγώνας, αν δεν τρέξεις βγαίνεις τελευταίος, αλλά αν σου αρέσει κ αυτό είναι οκ. ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, όλοι μπορούμε να γίνουμε ότι θέλουμε κ να κάνουμε τα πάντα, μην αφήνετε τον φόβο να σας εμποδίζει, να σφαλιαρίζεστε στον καθρέπτη κάθε φορά που νιώθεται να πέφτετε κ να φοβάστε.

    Ποιός θέλει να ζεί σε ενα κράτος δικαίου?

    Ποιός απαιτεί ενα κράτος που να του ανταποδίδει τους φόρους του?

    Ποιός θέλει παιδεία?

    Ποιός θέλει Υγεία?

    Ποιός γονιός δεν ζεί κ μόνο για τα παιδιά του?

    Τι σημασία έχει σε ποιό μέρος μπορεί αυτό να πραγματοποιηθεί? Εχουμε τόσα πλεονεκτήματα ως Ευρωπαίοι πολίτες.

    Ας σκεφτούμε ότι αύριο βγαίναμε απο την ΕΕ κ θέλαμε Visa για την μετανάστευση. Ολοι θα έλεγαν φτού, δεν πήγα όταν μπορούσα στην Γερμανία, στο Βέλγιο κτλ κτλ.

    Εγω ενα εχω να πώ, γιατί δεν θεωρώ ότι ξέρω κ τίποτα ιδιαίτερο, δεν γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω που είχε πει κάποιος πολύ παλιαααα. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορώ να παραδειγματίζομαι απο άτομα σαν τον Tselinga κα κα κα που έφυγαν χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΦΟΔΙΟ κ΄εχουν την οικογενειά τους ψηλά.

    ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ της ζωής κ αυτούς να ακούτε κ να παραδειγματίζεστε, όχι τα αρνητικά. Τα αρνητικά να τα βρείτε μόνοι σας όταν πάτε κ να τα νικήσετε. ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, μην αφήνετε τον φόβο σας να σας σταματά, έτσι λειτουργεί ο εγκεφαλός μας δυστυχώς.

    Καλή τύχη σε όλους κ χίλια συγχαρητήρια σε όλους εδώ μέσα που βοηθούν τόσο πολύ τον κόσμο να συνεχίσει να ζει, να ελπίζει κ να δημιουργεί!

    Viel Glück.

    Comment


      #17
      Καλημερουδια!!

      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλημέρα Βασούλα !!!
      Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

      Comment


        #18
        Φιλε μου δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο,τα ειπες ολα Να εισαι καλα!
        Originally posted by ITgpap View Post
        Home is where you feel good! Το σπιτικό σου είναι εκεί που νοιώθεις καλά. Η ζωή είναι ενας όμορφος αγώνας, αν δεν τρέξεις βγαίνεις τελευταίος, αλλά αν σου αρέσει κ αυτό είναι οκ. ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ολοι μπορούμε να γίνουμε ότι θέλουμε κ να κάνουμε τα πάντα, μην αφήνετε τον φόβο να σας εμποδίζει, να σφαλιαρίζεστε στον καθρέπτη κάθε φορά που νιώθεται να πέφτετε κ να φοβάστε.

        Ποιός θέλει να ζεί σε ενα κράτος δικαίου?

        Ποιός απαιτεί ενα κράτος που να του ανταποδίδει τους φόρους του?

        Ποιός θέλει παιδεία?

        Ποιός θέλει Υγεία?

        Ποιός γονιός δεν ζεί κ μόνο για τα παιδιά του?

        Τι σημασία έχει σε ποιό μέρος μπορεί αυτό να πραγματοποιηθεί? Εχουμε τόσα πλεονεκτήματα ως Ευρωπαίοι πολίτες.

        Ας σκεφτούμε ότι αύριο βγαίναμε απο την ΕΕ κ θέλαμε Visa για την μετανάστευση. Ολοι θα έλεγαν φτού, δεν πήγα όταν μπορούσα στην Γερμανία, στο Βέλγιο κτλ κτλ.

        Εγω ενα εχω να πώ, γιατί δεν θεωρώ ότι ξέρω κ τίποτα ιδιαίτερο, δεν γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω που είχε πει κάποιος πολύ παλιαααα. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορώ να παραδειγματίζομαι απο άτομα σαν τον Tselinga κα κα κα που έφυγαν χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΦΟΔΙΟ κ΄εχουν την οικογενειά τους ψηλά.

        ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ της ζωής κ αυτούς να ακούτε κ να παραδειγματίζεστε, όχι τα αρνητικά. Τα αρνητικά να τα βρείτε μόνοι σας όταν πάτε κ να τα νικήσετε. ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, μην αφήνετε τον φόβο σας να σας σταματά, έτσι λειτουργεί ο εγκεφαλός μας δυστυχώς.

        Καλή τυχή σε όλους κ χίλια συγχαρητήρια σε όλους εδω μέσα που βοηθούν τόσο πολύ τον κόσο να συνεχίσει να ζει να ελπίζει κ να δημιουργεί!

        Viel Glück.

        Comment


          #19
          Εγω παλι νομιζω το θεμα ειναι Εντυπωσεις Νεοαφιχθεντων και οσοι ειναι Ελλαδα ακομα δεν πρεπει να ανακατευονται,οταν θα βγουνε και αυτοι εξωτερικο και θα εχουν να πουν τις δικες τους εντυπωσεις και εμπειριες τοτε να γραψουν τη γνωμη τους και να κριτικαρουν ,διοτι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε ολοι μας! Ο καθενας βιωνει διαφορετικες καταστασεις κτλ οποτε οι γενικευσεις,ειτε καλες ειτε κακες ,δεν εχουν νοημα.

          Comment


            #20
            Κι αν κάποιος έχει ήδη εμπειρία από μετανάστευση πρώτης και δεύτερης γενιάς, είναι στην Ελλάδα κι ετοιμάζεται να ξαναφύγει; Έχει εμπειρία ή όχι;

            Comment


              #21
              Originally posted by Christina-tina View Post
              Εγω παλι νομιζω το θεμα ειναι Εντυπωσεις Νεοαφιχθεντων και οσοι ειναι Ελλαδα ακομα δεν πρεπει να ανακατευονται,οταν θα βγουνε και αυτοι εξωτερικο και θα εχουν να πουν τις δικες τους εντυπωσεις και εμπειριες τοτε να γραψουν τη γνωμη τους και να κριτικαρουν ,διοτι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε ολοι μας! Ο καθενας βιωνει διαφορετικες καταστασεις κτλ οποτε οι γενικευσεις,ειτε καλες ειτε κακες ,δεν εχουν νοημα.



              Οι κριτικές να λείπουν...!!! Ο κάθε ένας να τις κρατάει για τον εαυτό του...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #22
                Εγω δεν καταλαβα τον λογο για τον οποιο θυμωσατε και με ποιον θυμωσατε.Δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο αν σε κατι διαφωνουμε?
                Επισης να προσθεσω πως ουτε εσεις μπορειτε να γνωριζετε ποιος γραφει και απο που γραφει,εκτος των Moderators.
                Μπορει να ισχυριζομαι οτι ζω Γερμανια και να αρχισω να λεω τα δικα μου οπως και αλλωστε εχει συμβει.Οποτε με τι κριτηριο καποιοι δεν πρεπει να λεμε τη γνωμη μας?
                Εγω εχω παει απειρες φορες Γερμανια και αν εχω δει κατι φυσικα και θα το πω.

                Comment


                  #23
                  Απλά να δεχόμαστε και τα αρνητικά σχόλια.. Είναι καλύτερα από την Ελλάδα αλλά δεν είναι παράδεισος. Κάθε χώρα θα έχει τα αρνητικά για κάποιους. Υπομονή θέλει, κουμάντο στα έξοδα σου το μέρος που θα ζεις να σε αρέσει και δουλειά. Αυτά να έχεις στην Γερμανία μπορείς να έχεις μια καλή ζωή. Κάποιος που μια ζωή έμενε σε πόλη άμα έρθει σε χωριό εδώ θα σχηματίσει άλλη γνώμη. Το ίδιο για κάποιον που μεγάλωσε σε χωριό και πάει σε μια μεγαλούπολη. Πάνω από όλα παιδιά δώστε προτερεωτητα να μάθαιτε την γλώσσα.

                  Comment


                    #24
                    Βασω να μου επιτρεψεις να σου πως ειναι διαφορετικο να επισκεπτεσαι κατι απο το να το ζεις απο την καλη και την αναποδη του!!
                    Επισης ειναι πολυ ευκολο να δειχνει η i.p μου οτι ειμαι γερμανια,αυστραλια η καναδα και ας ειμαι στο κεντρο της αθηνας !!!
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      #25
                      Όποιος θέλει συζήτηση κ να κάνει ανάλυση του θέματος ας πάει στο τσατ για ζωντανή παράθεση για να μη γεμίζουμε τα θέματα με ανούσιες κριτικές κ διαμάχες...!!!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #26
                        Jim χαλαρωσε λιγο,πως κανεις ετσι?
                        Επισης γνωριζω πολυ καλα οτι ειναι διαφορετικο να ζεις απο το να επισκεπτεσαι.Αλλα οταν δεις κατι καλο στη χωρα που επισκεπτεσαι,επειδη εισαι επισκεπτης δεν ισχυει?Δευτερον ο πατερας μου 12 χρονια εζησε εκει μου εχει πει τις εμπειριες του.Τριτον υπαρχουν ατομα εδω που ζουσαν Αυστρια αλλα εγραφαν τα αρνητικα της Γερμανιας-Νορβηγιας-Σουηδιας.Αντι δηλαδη να τα βαζετε με την παραπληροφορηση εσεις τα βαζετε με καποιον που απλα επιζητα την αληθεια?Τι ειναι αυτα?Αυτο πρωτη φορα το βλεπω εδω μεσα
                        Επισης Jim επειδη σε βλεπω να τα πηρες στο κρανιο χωρις λογο να σου υπενθυμισω πως και εσυ ο ιδιος εχεις γραψει διαφορα (ξερεις τι εννοω)στο θεμα ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΕΣ το ενα.Ποιο ειναι το θεμα σου τωρα??

                        Comment


                          #27
                          Χαιρετω

                          Δυο χρονια εχω κλεισει σε αυτο το φορουμ και πραγματικα δεν εχουν αλλαξει και πολλα.Εχω δει πολλα μελη να αποχωρουν και να επικρατουν τα μελη τα οποια θελουν να παραπληροφορησουν και να γεμισουν με αρνητισμο τους συμπατριωτες τους.
                          Ειμαι λογικος ανθρωπος και εχω μαθει να αναζητω την αληθεια.Εχω μαθει να ειναι ανοιχτομυαλη,να μην εχω παρωπιδες και να μη βαζω ταμπελες.Δυστυχως ομως οπου επικρατουν Ελληνες επικρατει και η παρανια.Οπως εχω ξαναπει το παραλογο και το αδικο ειναι ο κανονας.Και εγω με παραλογους κανονες δεν μπορω να συνεχισω σε μια κοινοτητα.
                          Ενιωσα μεγαλη προσβολη απο την επιθετικοτητα ορισμενων και απο την απαιτηση τους να μη γραφω την αποψη μου η οποια εχει σαν σκοπο να βοηθησει και μονο.Να προφυλαξει.
                          Παρολα αυτα επιτρεπεται σε ατομα που δεν ζουν Γερμανια,να λενε ψεματα επανειλημμένως και να γραφουν ψευτικες πληροφοριες.Εκει επιτρεπεται γιατι στην Ελλαδα,οτι δηλωσεις εισαι.Αρα αφου δηλωνουν γνώστες μιας καταστασης ειναι.Αρα εγω που ειμαι ειλικρινης δεν πρεπει να γραφω ενω αυτος που λεει ψευτιες επιτρεπεται.Αυτη ειναι η λογικη του Ελληνα.
                          Αυτη τη λογικη ζω ολα μου τα χρονια στην Ελλαδα και αυτη σιχαθηκα και θα φυγω.Πιστευα οτι εδω μεσα μπορω να εχω τη στοιχειωδη συννενοηση αλλα κουραστηκα.Κουραστηκα να διαβαζω τις ψευτιες και τους αρνητισμους του καθε κομπλεξικου.Το κερασακι στην τουρτα ομως ειναι πως βρεθηκα και φταιχτρα..αστειο εντελως.
                          Γιαυτο οπως και πολλα αλλα μελη ηρθε η ωρα να αποχωρησω απο εδω μεσα.
                          Υπαρχουν καποια ατομα φυσικα που τα συμπαθησα πολυ και πιστευω οτι ειναι πολυ ενταξει.
                          Να συνεχισετε την καλη δουλεια παιδια.Και να βρειτε ενα τροπο να μη χαλανε το φορουμ διαφοροι επιτηδειοι.Κατι θα υπαρχει να κανετε.Αυτα απο μενα.
                          Ευχομαι ολα να σας πανε καλα.
                          καλη συνεχεια

                          Comment


                            #28
                            Δυστυχώς δεν κατάλαβες τι εννοώ.

                            Οκ. συνεχίστε... κ αν βρείτε άκρη γράψε μου πμ.



                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #29
                              Συμφωνω με αυτό. Δυστηχως δεν είναι όπως παλιά, παρ'όλα αυτά θεωρώ ότι είναι καλύτερα απο κάτω. Όχι μόνο σε θέμα δουλειάς, αλλά σε όλα τα υπολοιπα. Θεωρώ όντως ότι ότι σου δίνεται το πληρώνεις και με το παραπάνω. Σου δίνεται όμως . Στην Ελλάδα πληρώναμε πληρώναμε και δεν χρειαζεται να πω τι maw δίναν :D

                              Comment


                                #30
                                Kιεγώ αυτό αναριωτέμαι milu
                                Mέχρι και το μήνυμα της Vaso31 που μου εγραφε καλημέρα , σβήστηκε ....γιατί ?
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X