Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Don Juan View Post
    καλα δεν χρειαζεται να απολογησε κιολας. γενικα υπαρχει ενα ζητημα εδω μεσα με αρκετους που λογω ελλειπους μορφωσεως , κοινωνικης σταθμης , ανεπαρκειας εμπειριων και γνωσεων αντιλαμβανονται διαφορετικα τα πραματα. ισως και ενας λογος που αρκετοι δεν γραφουν πλεον , γιατι θα βγει ο καθε απιθανος να πει την εξυπναδα του.
    και αντι να χτισει πανω σε κατι , να προσπαθει να αποδομησει τα γραφομενα σου.
    Η διαφορετικα : Ποτε μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.
    Συμφωνω απολυτα, εχω πολυ καιρο να μπω εδω, αλλα απο οτι διαβασα η νοοτροπία δεν εχει αλλάξει.
    Σαν συμβουλή μονο μπορω να πω : ξεκολλάτε απο τις παλιές νοοτροπίες οσο πιο γρήγορα μπορειτε και αντιμετωπιστε την πραγματικότητα. Αν ηταν ωραία κ ιδανικα εκει που ζούσαμε δεν θα υπηρχε λογος να μεταναστευσουμε. Και αφου λοιπον μεταναστευσαμε ΠΡΕΠΕΙ κ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ζησουμε με τις συνθηκες που υπάρχουν στον νεο τοπο διαμονης μας.
    Αυτο σημαινει καθημερινη πάλη με τα ψυχολογικα κ συναισθηματικα μας προβληματα. Και αυτα ξεπερνιουνται μονο με εγωισμο ( οτι εχω τις δυνατότητες και δεν φταιω μονο εγω που η Ελλαδα εφτασε σε αυτο το σημειο), με αναισθησία ( για να μπορεις να μην σκέφτεσαι το πως κ γιατι εισαι εδω σήμερα), και με ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    Αν δεν κανεις αυτα, τοτε αρχιζεις κ ψαχνεις πολυ απλα για δικαιολογίες, και τοτε μπορεις να βρεις οσες θελεις.
    Δικη μου γνωμη ειναι οτι ο πρώτος στοχος πρεπει να ειναι να μπορεί καποιος μετα απο ενα χρονο διαμονης εδω να ζει αξιοπρεπώς. Αυτο σημαίνει δικο σου σπιτι και οχι με αλλους μαζι (οπως συμβαίνει με ολους οσους δουλευουν σε εστιατόρια κ κουζινες).
    Δεύτερος στοχος δουλεια με καλυτερες συνθήκες εργασιας κ αν γινεται με καλυτερο μισθο.
    Τριτος στοχος η συλλογή οσων περισσοτερων πληροφοριων γινεται για την καθημερινοτητα.
    Αυτο σημαίνει ξεκολλάτε με τα δορυφορικα για να βλέπετε ελληνικα καναλια, και ενημερωθειτε απο εφημεριδες τηλεοραση περιοδικα ιντερνέτ. Προσπαθειστε να μαθετε οσο πιο γρηγορα γινεται να συννενοηστε ωστε να σας εξυπηρετουν κ καλυτερα κ πιο γρηγορα οτι κ αν κανετε κ ζητατε.
    Γραφει καποιος που ηρθε με απεριγραπτα κ διαφορετικα προβληματα και εφτασε να κανει κ 3 δουλειές ταυτοχρονα ωστε κ να τα βγαζει περα οικονομικα αλλα το πιο βασικο : δουλευοντας 18-19 ωρες να μην εχει την δυναμη πια να σκεφτετε που ηταν κ που ειναι τωρα.
    Οσο πιο γρηγορα αντιμετωπισει καποιος την πραγματικοτητα τοσο πιο γρηγορα θα ορθοποδήσει κιολας.
    Στο κλεισιμο θα ηθελα να σημειωσω τις απαραδεκτες συμπεριφορές συμπατριωτων μας, που ερχόμενοι εδω δεν θελουν να αποδεχτουν με τιποτα τους κανονες κ τους νομους της Γερμανιας. Πχ. Δεν πληρωνουν Kaution, δεν ειναι συνεπεις στις ημερομηνιες πληρωμης, και γενικα προσπαθουν να επιβαλλουν με το ζορι τις ελληνικες συνηθειες που κουβαλησαν μαζι.
    Φυσικα υπαρχουν και παρα πολλοι που προσπαθουν με τα νεα τους δεδομενα, αλλα κ αυτοι εχουν να αντιμετωπισουν την επισης απαραδεκτη πολλες φορες συμπεριφορα αυτων που ζουν πολλα χρονια εδω. Εγω να σας πω την αληθεια κραταω πια απο ολους αποστάσεις, και απο τους μεν κ απο τους δε,, λογω ασχημων εμπειριων.
    Πχ. Τους πρωτους 5 μηνες που ημουν εδω κ δουλευα σε ελληνικη εταιρεία, ηρθε για 2 εβδομαδες ο γιος μου 6 ετων να με δει, κ ενω στην εταιρεια δεν ειχε κανενας ακομα αδεια επειδη δεν ειχαν ξεκινήσει ακομα τα Ferien, το καλο μου αφεντικο δεν μου εδωσε ενω μπορουσε ουτε μια ημερα αδεια. Τοσο ενδιαφερον κ κατανοηση .........
    Τέλος παντων να μην κουραζω αλλο.....
    Ψηλα το κεφαλι με αξιοπρέπεια πανω από ολα κ δουλεια δουλειά δουλειά

    Comment


      Kαλησπέρα,

      Είχα διαβάσει πολλά για την Γερμανία εδώ στο φόρουμ, αλλά ήθελα να πάρω κι εγώ μια εικόνα για την χώρα αρχικά ως πρώτο ταξίδι ως τουρίστας!

      Έτσι ταξίδεψα με την Ryanair από Θεσσαλονική για Φρανκφούρτη (Hahn Airport) δλδ 1ώρα 40λεπτά μακριά από το κέντρο της πόλης αφού πρόκειται για το περιφερειακό αεροδρόμιο της πόλης. Για αυτό το λόγο, το αεροπορικό εισιτήριο είναι μόλις 25ευρώ ή 50ευρώ με επιστροφή. Ας προσθέσω ότι το δρομολόγιο από το Hahn προς το κέντρο της πόλης είναι περίπου 12-14ευρώ.

      Τώρα για την πόλη της Φρανκφούρτης, νομίζω ότι οι εντυπώσεις ειναι θετικές ως ποιότητα ζωής κι αυτό αφορά τομείς όπως καθαριότητα, μέσα συγκοινωνίας, σεβασμός στον πεζό/ποδηλάτη, ωράριο καταστημάτων, 24ωρη νοσοκομειακή περίθαλψη κλπ. Σαν ένα "καλοκουρδισμένο ρολόι" δηλαδή που φυσικά για να δουλέψει θέλει συμμετοχή όλων των πολιτών - εργαζομένων.

      Η πόλη της Φρανκφούρτης ειναι όμως ακριβή περιοχή για να μένεις με υψηλά ενοίκια και κόστος διατροφής. Όμως ο μέσος μισθός δεν ειναι 500ευρώ! Επίσης όμως ρώτησα και τους ντόπιους κατοίκους, ειναι ιδανικό μέρος για επαγγέλματα όπως χρηματιστές, οικονομολόγους, ανώτερα στελέχη πολυεθνικών επιχειρήσεων, λογιστές, ορκωτοί ελεγκτές κλπ. Έτσι θα δεις πολλές τράπεζες, λογιστικά γραφεία, ιδιωτικές ελεγκτικές εταιρείες με γραφεία ανά τον κόσμο. Στο κέντρο της πόλης, θα δεις τις 12 πρώτες χώρες - αστέρια των χωρών της Ευρωζώνης που μπήκαν στον νομισματικό μηχανισμό ΟΝΕ. Φωταγωγείται το σύμβολο του ευρώ ως νόμισμα όλη την νύχτα!

      Προσωπικα δεν ειχα πολύ χρόνο να πάω και σε άλλες πόλεις αλλά είδα ότι συμφέρει η μετακίνηση με τις 5-6 ιδιωτικές εταιρείες λεωφορείων/πούλμαν και ΌΧΙ με τον σιδηρόδρομο γιατί το εισιτήριο ειναι ακριβότερο! Όμως υπάρχουν και κουπόνια για συχνές μετακίνησεις για εκπτώσεις στα δρομολόγια. Τέλος το μετρό εξυπηρετεί και το απλό εισιτήριο κοστίζει 1.60ευρώ. Αρνητικό ότι δεν έχει ακυρωτικό μηχάνημα πριν την πλατφόρμα και προχωράς με δικιά σου ευθύνη και ότι ακόμα δεν υπάρχει χρέωση ανάλογα την διαδρομή δλδ τις ακριβείς στάσεις μετακίνησης/διαδρομής.

      Τέλος θετική εντύπωση έκανε το γεγονός ότι γράφτηκα ηλεκτρονικά στον ΟΑΕΔ της χώρας (arbeitsagentur.de) και δημιούργησα το προφίλ μου ως ανέργου. Στην επιστροφή στην Ελλάδα, πήρα ταχυδρομικώς επιστολή από τον οργανισμό για πρόσβαση στις υπηρεσίες του με κωδικούς καθώς και επιβεβαίωση για μελλοντική συνέντευξη με εργασιακό σύμβουλο Arbeitsagentur.de αλλά στα γερμανικά και όχι στα αγγλικά!

      Σχετικά τώρα με εργασία, δεν είναι απλά τα πράγματα όταν υπάρχουν τόσοι άλλοι από άλλες χώρες που μιλούν τα γερμανικά άπταιστα και έχουν πάρει και την υπηκοότητα από τρίτες χώρες δλδ ευξεγενισμένοι αλλοδαποί και όχι λαθρομετανάστες!

      Αυτές ειναι οι πρώτες εντυπώσεις μου από το ταξίδι μου στην Φρανκφούρτη..Να τονίσω όμως ότι αλλιώς τα βλέπει κανείς ως ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ και αλλιώς ως ΚΑΤΟΙΚΟΣ της πόλης γιατί βλέπει και τα θετικά και τα αρνητικά!

      Comment


        Θα διαφωνήσω στη τελευταία παράγραφο. Ο μέσος Έλληνας έμαθε την δουλειά να του τη δίνουν έτοιμη. Ποτέ δεν έμαθε πως να δίνει 100 βιογραφικά και να περνάει από σωστές συνεντεύξεις. Άσε που η ευχέρεια γλώσσας δεν μαθαίνεται από ένα πτυχίο.

        Comment

        Working...
        X