Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ 2



    Καλή δύναμη!
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά Αδέρφια απανταχού Γης.
    Είμαι 10μηνες εδω.Είμαι 38 ετων έχω 2 Πτυχία και μιλώ Γερμανικά.Την Γερμανια την ξερω απο τα μικρατα μου γιατι εδω μενουν οι γονεις μου.Έχω δουλέψει εδω στις λεγόμενες καλές εποχές.Αλλιως ήταν παλαιότερα και αλλιώς την βρηκα τωρα.Παλια δεν υπηρχαν οι λάι φίρμες και ο κόσμος ήταν πιο φιλοξενος.Τα σπίτια και τα εισιτήρια δεν ηταν φωτια ουτε και υπηρχε αυτος ο Ελληνορατσισμος.Τωρα δουλευεις σε ενα οργανωμενο συγχρονο σκλαβοπαζαρο για 1100ε το μηνα και πρεπει να παρακαλας για να σου νοικιασουν ενα σπιτι 70τμ να βαλεις την οικογενεια σου και σου ζητανε 800ε και δεν βρισκεις κι ολας.Ελληνικα σχολεια δεν υπαρχουν εκτος απο το Ελληνικο το Λυκειο που το επιπεδο μαθηματων ειναι Γυμνασιου Ελληνικου.Αν έχεις παιδί Γυμνασίου ή Δημοτικού πέτα το στον Καιάδα ή στείλτο στο Γερμανικό 2 τάξεις πιο κάτω.
    Ναι δεν το συζητω απο οργανωση αλλο τίποτα ολα στο γραμματοκιβωτιο σου τα βρισκεις αλλα δεν το κανουν τσάμπα μην τρελλαθουμε τωρα.Γι αυτο και εχουν εφορια 6 διαφορετικων επιπεδων.Τα πέρνουν κανονικά και με τον νόμο ότι σου προσφέρουν.Τσάμπα τίποτα.
    Και αντε να ερθεις σολο ή με μικρα παιδια...οταν ερχεσαι με μεγαλα παιδια και βλεπεις να σβηνουν μερες σαν τον φυλακισμενο ποτε θα ειναι οι επομενες διακοπες τους στην Ελλάδα εκει ειναι και το μέγα δραμα.Θελει πολυ υπομονη και επιμονη για να τα βγαλεις περα και να μην αρχίσεις τα χαπάκια ή το αλκοολ σαν τους "πολιτισμένους" Γερμανους ενήλικους και ανήλικους που ξερνοβολάνε και σπάνε μπουκάλια κάθε Αργια και ΠαρασκευοΣάββατο στα S-Bahn και τις στάσεις των λεωφορείων.Και το κερασακι στην τουρτα είναι αυτός ο "υπέροχος" καιρος που αλλάζει κάθε 3 ωρες λες και ειμαστε στο Twilight.
    Απλά και βιωματικά μιλώ χωρις να θελω να θίξω κανέναν χωρις να αποπροσανατολήσω κανέναν για τις επιλογες του ή τα όνειρα του να έρθει εδω.Ευχομαι να σας πανε ολα καλα και να βρειτε οτι ψαχνετε στο Εξωτερικο με τον πιο ανωδυνο και ευκολο τροπο.

    Comment


      #3
      Samy:
      γιατί έφυγες από την Ελλάδα, και γιατί πήγες στη Γερμανία κι όχι αλλού; Το ότι είναι εκεί οι γονείς σου δεν είναι αρκετή εξήγηση αν πήγες στην κόλαση. Αν είναι τόσο χάλια καλύτερα πάρε και τους γονείς σου και φύγε, γιατί τους αφήνεις σε ένα μέρος που προκαλεί κατάθλιψη;

      Δεν θίγεις κανένα, δεν αποπροσανατολίζεις κανέναν, επιβεβαιώνεις ότι πάντα υπάρχει κάποιος που τα βλέπει όλα μαύρα και θα θελήσει να τραβήξει τον υπόλοιπο κόσμο στη μαυρίλα του.

      Προσωπικά το μήνυμά σου δεν με πείθει και πιστεύω ότι κι οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν θα πέσουν στην παγίδα. Ή έχεις κατάθλιψη, οπότε με όλη μου την ψυχή εύχομαι να σου φτιάξουν τα πράγματα ή έχεις αρρωστημένο συμφέρον να τα γράψεις όλα αυτά.

      Comment


        #4
        Καλημέρα παιδιά, νομίζω ότι αυτό το παραμύθι με την Γερμανία και το να γίνεται πλούσιοι, όπως χαλιέται κάποιος ενοχλητικός του φόρουμ (ο Σπύρος), πρέπει να τελειώσει. Η πλειοψηφία πάνε για να έχουν τα βασικά στο τραπέζι τους, επειδή η Ελλάδα τους έκοψε και αυτήν την δυνατότητα και δεν θέλουν να τρώνε ένα πιάτο φαΐ από την σύνταξη της μάνας τους. Παλιά όσοι γινόντουσαν πλούσιοι ήταν επειδή στην Ελλάδα ήταν πάμφθηνα, είχαμε δραχμές, το δολάριο και το μάρκο είχαν πολύ περισσότερη αξία. "Οι πλούσιοι" της εποχής εκείνης ήταν μόνο για την Ελλάδα και όχι για την χώρα που ζούσαν. Είχαν την δυνατότητα, να αγοράσουν σπίτια και ξενοδοχεία στην Ελλάδα. Τώρα είναι ακριβώς το αντίθετο, έχουμε το ίδιο νόμισμα και στην Ελλάδα τα πάντα είναι πανάκριβα. Όσοι βέβαια, από κατάθλιψη, δεν κατέληξαν αλκοολικοί και χρεωμένοι από τα φρουτάκια. Επειδή αυτό συμβαίνει και πάρα πολύ σήμερα, θα έλεγα σε όσους νιώθουν ότι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν και θεωρούν τον εαυτό τους αδύναμο, να μην κάνουν την κίνηση,να βγουν στο εξωτερικό, γιατί θα καταστρέψουν και την οικογένεια τους και τον εαυτό τους και τον Σπύρο που μπαίνει και φωνάζει κατά βάθος τον λυπάμαι και πραγματικά θα έλεγα ότι αφού δεν αντέχει στο εξωτερικό, τουλάχιστον να μείνει στην Ελλάδα, να έχει την υγεία του, γιατί με αυτά που γράφει τόσο καιρό φαίνεται πολύ ευάλωτος.

        Comment


          #5
          Μην τους δίνετε μωρέ σημασία. Αυτοί θέλουν με το καλημέρα να έχουν υψηλό μισθό, σπίτι, ήλιο, καφετέριες/παρέες/ελληνικά σχολεία/ορθόδοξες εκκλησίες/πάμφθηνα πολυκαταστήματα ακριβώς δίπλα τους, όλα στη δική τους γλώσσα, και τους ξένους να υπακούν στις ορέξεις τους. Στην Ελλάδα γεννήθηκαν άλλωστε, γιατί να μην τα απαιτήσουν όλα αυτά;;;

          Comment


            #6
            Originally posted by miss espresso View Post

            Δεν θίγεις κανένα, δεν αποπροσανατολίζεις κανέναν, επιβεβαιώνεις ότι πάντα υπάρχει κάποιος που τα βλέπει όλα μαύρα και θα θελήσει να τραβήξει τον υπόλοιπο κόσμο στη μαυρίλα του.

            Προσωπικά το μήνυμά σου δεν με πείθει και πιστεύω ότι κι οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν θα πέσουν στην παγίδα. Ή έχεις κατάθλιψη, οπότε με όλη μου την ψυχή εύχομαι να σου φτιάξουν τα πράγματα ή έχεις αρρωστημένο συμφέρον να τα γράψεις όλα αυτά.

            miss espresso δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενόχλησε το συγκεκριμένο ποστ ?

            Η Samy έγραψε την προσωπική της γνώμη κ πιστεύω ότι έτσι είναι σε γενικές γραμμές τα πράγματα κ η ζωή σε αρκετές χώρες
            αλλά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικά συναισθήματα κ αντιλήψεις σε όλα.
            Κ η αδελφή μου με τον γαμπρό μου κ με 4 ενήλικα παιδιά που είναι 4 χρόνια στο Ντύσελντορφ τα ίδια μου λέει
            κ είναι κ από τους τυχερούς γιατί έχουν νοικιάσει ένα μικρό μαγαζί σαν σούπερ μάρκετ κ το δουλεύουν όλοι μαζί.


            υ.γ. Θα παρακαλέσω όλα τα μέλη να προσέχουμε τι γράφουμε για να μην έχουμε διαμάχες χωρίς λόγο...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              jimathens, με ενόχλησε το συγκεκριμένο post γιατί είναι ολοφάνερο ότι δεν το έγραψε για να βοηθήσει ή να ενημερώσει. Όλοι μας είμαστε αγχωμένοι και πιεσμένοι και καθόλου ευχαριστημένοι που πρέπει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Υπάρχουν ωστόσο κάποιοι που επειδή δεν μπορούν να χειριστούν το εγχείρημά τους προσπαθούν να τσακίσουν το ηθικό των υπολοίπων. Μου αρέσει η Γερμανία σαν επιλογή; Προσωπικά όχι! Ήταν η μόνη ευρωπαϊκή χώρα στην οποία δεν θέλω να μεταναστεύσω. Υπάρχουν άλλες χώρες στις οποίες μακάρι να μπορούσα να πάω αλλά δεν έχουν δυνατές οι οικονομίες τους (Γαλλία, Ιταλία), άλλες που είναι ακριβές για μένα (Σουηδία, Νορβηγία), και η μέση λύση (Αγγλία).

              Ωστόσο: το ότι προσωπικά δεν μου αρέσει η Γερμανία δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω το τί μπορεί να προσφέρει σε άλλους. Οι γονείς μου ξεκίνησαν από εκεί σαν μετανάστες και μου λένε πάντα τα καλύτερα λόγια. Κι όσοι γνωρίζουμε που έμειναν εκεί ζυγίζουν τα υπέρ και τα κατά κι έχουν πολλά καλά να πουν. Κρατούν όμως ανοιχτό το μυαλό τους.

              Τώρα, όπως και πολλοί άλλοι, διαβάζω τις εμπειρίες των νεο-μεταναστών σε κάθε χώρα γιατί έχω να κερδίσω κάτι από το κάθε τί που μαθαίνω. Και δόξα τω Θεώ και την Παναγία, που οι γονείς μου υπήρξαν μετανάστες κι έτσι ξέρω από πρώτο χέρι πόσο ανάποδοι κάποιοι συμπατριώτες μας είναι. Αγανακτώ όμως γιατί σκέφτομαι ότι κάποιοι άλλοι που θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα δεν γνωρίζουν πόσο σκληροί είναι κάποιοι Έλληνες. Όταν κάποιος μπαίνει σε τέτοιο φόρουμ και διαβάζει μηνύματα σαν του/της Samy δεν κερδίζει κάτι. Δεν μαθαίνει κάτι συγκεκριμένο ούτε σε πρακτικό επίπεδο, ούτε σε ψυχολογικό. Όταν κάποιος περιγράφει μία κατάσταση είτε σαν 100% καλή είτε σαν 100% κακή κατά τη γνώμη μου δεν προσπαθεί να βοηθήσει.

              Γράφει ο/η Samy:

              "Τωρα δουλευεις σε ενα οργανωμενο συγχρονο σκλαβοπαζαρο για 1100ε το μηνα"

              ασχολίαστο για όποιον ξέρει τί πραγματικά γίνεται στην Ελλάδα την τελευταία δεκαετία

              "και πρεπει να παρακαλας για να σου νοικιασουν ενα σπιτι 70τμ να βαλεις την οικογενεια σου και σου ζητανε 800ε και δεν βρισκεις κι ολας."
              Μα και στην Ελλάδα έτσι είναι! Εγώ αφήνω ένα σπίτι 50-55 τ.μ. αυτή τη στιγμή κι επειδή έχω σκύλο έπρεπε κι έξτρα εγγύηση να δώσω και να κάνω άπειρους συμβιβασμούς.

              "Ελληνικα σχολεια δεν υπαρχουν εκτος απο το Ελληνικο το Λυκειο που το επιπεδο μαθηματων ειναι Γυμνασιου Ελληνικου.Αν έχεις παιδί Γυμνασίου ή Δημοτικού πέτα το στον Καιάδα ή στείλτο στο Γερμανικό 2 τάξεις πιο κάτω."

              Οκ, είχα δυσλεξία που μου διέγνωσαν στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία όταν ήμουν 24. Ως τότε η αντιμετώπιση από το υπέροχο εκπαιδευτικό μας σύστημα ήταν "μην μπεις στον κόπο καν να πας στο πανεπιστήμιο, δεν θα τα καταφέρεις"

              "Ναι δεν το συζητω απο οργανωση αλλο τίποτα ολα στο γραμματοκιβωτιο σου τα βρισκεις αλλα δεν το κανουν τσάμπα μην τρελλαθουμε τωρα.Γι αυτο και εχουν εφορια 6 διαφορετικων επιπεδων.Τα πέρνουν κανονικά και με τον νόμο ότι σου προσφέρουν.Τσάμπα τίποτα."

              Δηλαδή πώς αλλιώς θα έπρεπε να είναι;;;;;;

              "Και αντε να ερθεις σολο ή με μικρα παιδια...οταν ερχεσαι με μεγαλα παιδια και βλεπεις να σβηνουν μερες σαν τον φυλακισμενο ποτε θα ειναι οι επομενες διακοπες τους στην Ελλάδα εκει ειναι και το μέγα δραμα."

              Δηλαδή ότι τί; Στην Ελλάδα ζουν τα παιδάκια 365 μέρες το χρόνο διακοπές; ΠΟύ είναι το δράμα; Πόσα παιδάκια δεν μπορούν να πάνε διακοπές γιατί δεν υπάρχουν λεφτά κι απλά μένουν κλεισμένα στα σπίτια το καλοκαίρι;

              "Θελει πολυ υπομονη και επιμονη για να τα βγαλεις περα και να μην αρχίσεις τα χαπάκια ή το αλκοολ σαν τους "πολιτισμένους" Γερμανους ενήλικους και ανήλικους που ξερνοβολάνε και σπάνε μπουκάλια κάθε Αργια και ΠαρασκευοΣάββατο στα S-Bahn και τις στάσεις των λεωφορείων."

              Ότι τί; Όλοι οι Γερμανοί χαπακώνονται; Όλοι είναι μεθυσμένοι; Κάτι τέτοια ακούω και για τους Άγγλους κι αναρωτιέμαι κάποιοι θα μάθουν ποτέ να μην γενικεύουν; Επίσης, είναι πια ασφαλές να περιπλανιέσαι στην Αθήνα αργά;

              "Και το κερασακι στην τουρτα είναι αυτός ο "υπέροχος" καιρος που αλλάζει κάθε 3 ωρες λες και ειμαστε στο Twilight."
              Προφανώς όλα τα βλέπει στραβά ο/η Samy.

              Αυτά όμως που παρέλειψε να αναφέρει στο μήνυμα ήταν το τί θετικό βρήκε. Αν δεν υπάρχει κάτι θετικό ποιός ο λόγος να πάει εκεί και ποιός ο λόγος να μην γυρίσει πίσω; Οι παραπάνω λόγοι είναι απλή γκρίνια και συγγνώμη αλλά ή ζούσε βολεμένη παραμυθένια ζωή στην Ελλάδα ή έφυγε χωρίς να ξέρει τί ακριβώς ζητάει από μια ξένη χώρα.

              Έχω βαρεθεί βαρεθεί ΒΑΡΕΘΕΙ να ακούω κόσμο να πιάνεται με την παραμικρή λεπτομέρεια όπως πόσο βρέχει σε ένα μέρος και να μην ασχολούμαστε με το ότι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή κόσμος υποφέρει πραγματικά.

              Comment


                #8
                Μάλλον έχετε όρεξη για πολλές αναλύσεις κ γράψιμο συν τις διαμάχες... εγώ όχι.

                Αν έρθει κάποιος εδώ που δουλεύω εγώ θα φύγει την πρώτη μέρα γιατί είναι Φάμπρικα όπως το λένε.

                Εγώ μόνο νεκρός θα φύγω από εκεί γιατί πολύ απλά έχω έναν σκοπό: ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ...!!! Κ ΘΑ ΠΕΤΥΧΩ...!!!




                υ.γ. Δείτε τα πράγματα πιο απλά κ κάντε αυτό που θέλετε εσείς (όχι οι άλλοι)...!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  σιγουρα η αποφαση της μεταναστευσης δεν ειναι ευκολη αλλα δεν ειναι και ανγακαστικη αν δεν το θελεις η δεν το εχεις ψαξει...

                  σιγουρα δεν ειναι΄καποια πραγματα οπως στην χωρα μας... και ας αναφερθω πιο συγκεκριμενα γιατι εκει παει το όλο θεμα,
                  τα ενοικια λεμε και ξαναλεμε οτι ειναι ακριβα, ενταξει συμφωνω ποσο εχει ενα σπιτι στην ελλαδα για μια οικογενοια γυρω στα 100 τετραγωνικα, βαλε και κοινοχρηστα θερμανση, νερο, δεν ερχομαστε στις ιδιες τιμες με εδω στην γερμανια?οπως ειπε και ο κοσοφος, γιατι να εχουμε απαιτηση να παιρνουμε τους ιδιους μισθους με τους γερμανους? όλοι που εχουν ερθει γερμανια ξερουν τοσο απταιστα την γλωσσα που εχουν την απαιτηση να παιρνουν τα ιδια, και τι αν εχουν πτυχια? στην ελλαδα ποσοι πτυχιουχοι ειχαν ερθει απο άλλες χωρες και καθαριζαν σκαλες? ειναι ντροπη? αυτη η επαρση μας εφαγε όλα αυτα τα χρονια, στην γερμανια μας φαινονται λιγα τα 1100 ευρουλακια ενω στην ελλαδα που δεν τα εχουμε??? γιατι να εχουμε την απαιτηση να υπαρχουν ελληνικα σχολεια στην γερμανια, μηπως στην ελλαδα υπηρχαν αλβανικα ρωσικα και απο όλες τις εθνικοτητες που ερχοντουσαν, λεμε πως θελουμε να εχουμε διπλα μας εκκλησια ορθοδοξη και συμφωνω ομως αυτος που θελει να παει θα παει η μηπως στην ελλαδα που ειναι γεματη απο εκκλησιες ολοι πηγαιναν καθε κυριακη? εδω την θυμηθηκαμε?εγω θυμαμαι χρονια τωρα ειχα σταματησει να κυκλοφορω στο κεντρο ακομα και μερα το σκεφτομουν εκει δεν με πειραζαν οι αλκοολικοι? που όλοι οσοι ειχαν μαζευτει εκαναν την αναγκη τους στο δρομο? εδω με πειραξαν που υπαρχει αστυνομια και αν κανουν κατι στο λεπτο τους μαζεψαν?να λεμε και τα αρνητικα αλλα να τα κοιταμαι τα πραγματα σφαιρικα οχι οπως μας συμφερει,να κοιταμαι την υγειονομικη ασφαλιση,την παιδεια, το κρατος προνοιας που υπαρχει, ολα να τα κοιταμε, δεν ακουσα απο την Σαμμυ να πει ενα θετικο, ειναι όλα τοοοοοσο μαυρα? και προς Θεου ουτε σε ξερω ουτε εχω κατι μαζι σου απλα να εισαι αντικειμενικη...να παρουσιαζεις και τις δυο οψεις του νομισματος.

                  Comment


                    #10
                    Με καλυψαν απολυτα η miss espresso και ο kosofos.
                    Θα ηθελα απλα να προσθεσω καποια πραγματα...Δεν ξερω αν καποιοι νομιζετε οτι οι αλλοι σας χρωστανε και οφειλουν μολις πατε στο κρατος τους για δουλεια να σας δινουν 2000 με το καλημερα σας.Ανειδικευτος εργατης εδω στην Ελλαδα παιρνει 1100 ας πουμε?Πτυχιουχος παιρνει πλεον 500 ευρω!
                    Καθε κρατος προστατευει την οικονομια του!Οτι χρησιμοποιεις μεσα σε ενα οργανωμενο κρατος το πληρωνεις.Πως εχετε την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι τζαμπα?Σας οφειλουν κατι και δεν το καταλαβα?Τουλαχιστον εκει οι φοροι σου εχουν αντικρισμα.Ζεις σε μια κοινωνια που σου ανταποδιδει οτι πληρωνεις.Εδω πληρωνεις και ζεις στο Μπαγκλαντες!Ποια παιδια ειναι φυλακισμενα στη Γερμανια?Ειμασε σοβαροι?Εδω το παιδι ειναι κλεισμενο σε ενα διαμερισμα και απο το πρωι εως το βραδυ τρεχει στα φροντιστηρια να προλαβει.Φροντιστηρια που πληρωνουν οι γονεις!Να μη μιλησω για την υγεια,τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.
                    Πραγματικα ο Ελληνας εχει μεγαλο θεμα.Δεν μιλαω για ολους αλλα την πλειοψηφια.Ειναι τραγικο το γεγονος οτι δεν μπορει να εκτιμησει τιποτα κ διακατεχεται απο μια τεραστια επαρση.Νομιζει οτι αυτος ειναι και κανεις αλλος.
                    Προτιμαει να ζει σε ενα κρατος που τον κοροιδευει και τον υποτιμα.Σε ενα κρατος που η παρανομια και το αδικο ειναι ο κανονας και η δικαιοσυνη η εξαιρεση.
                    Οταν ακουω να μιλανε για τον καιρο και την βροχη με πιανουν γελια πραγματικα.Που σε αυτη την τοσο τραγικη κατασταση που βιωνουμε με την κριση,στο τεραστιο πλεον προβλημα τις επιβιωσης σκεφτομαστε την βροχη και τον καιρο.Αν ειναι δυνατον πραγματικα.
                    Λυπαμαι τους ανθρωπους που δεν μπορουν να δουν περα απο τη μυτη τους,ειναι αξιοι της μοιρας τους.Εμενα οι γονεις μου ηταν μεταναστες και εμαθα να εχω ανοιχτο μυαλο.Κριμα πραγματικα.

                    Comment


                      #11
                      Έχει άτομα που έχουν πτυχία καλά πχ γιατρού κτηνιατρου και περνούν καλά λεφτά και έχει άτομα με απλά πτυχία η και χωρίς πτυχία που είναι στα 1000€ αλλά το καλό εκεί είναι ότι με τα επιδόματα όπως άμα είσαι παντρεμένος/η παίρνεις +200€ και το κοινονικο επίδομα για το σπίτι που παίρνεις το μισό ενοίκιο είσαι κοντά στα 1500€.
                      Τώρα ψάχνω για σπίτι Stuttgart και οι τιμές είναι ποιο φτηνά από ότι είναι εδώ στο Landshut και τα χωριά. Στην πόλη όλα είναι εκεί. Σχολεία σπίτι δουλειά σουπερμάρκετ. Ενώ στα χωριό που είμαι τώρα πρέπει να παίρνω το αμάξι για να κάνω όλες της δουλειές. Βρήκαμε σαν καθαρίστρια δουλειά για την κοπέλα μου Stuttgart. Δεν θα ήμαστε άνετα αλλά θα παίρνουμε λεφτά για να ζούμε. Θα πάμε και σχολείο να μάθουμε την γλώσσα γιατί πρέπει να την μάθουμε. Θα βρω μια δουλειά και εγώ κουτσά στραβά 2000€ να ποιανουμε και οι δύο είναι καλύτερα από το τίποτα της Ελλάδας. Πιστεύω όταν μιλάμε ποιο άνετα την γλώσσα μετά από 2 χρόνια θα ήμαστε κάπως καλύτερα. Δεν είναι τέλεια στην Γερμανία αλλά όποιος κάνει τα παράπονα του μην ορματε κάποια άτομα πάνω του να τον φάτε επειδή λέει πως είναι η ζωή του. Πολύ αφησαμε την Ελλάδα για κάτι το καλύτερο δεν ν πάει να πει οτι το βρήκαμε. Εδώ που είμαι δύο μηνες τα πράματα είναι τραγικά. Αλλά η Γερμανία είναι μεγάλη χώρα οπότε θα αλλάξω μέρος.

                      Comment


                        #12
                        Έχει άτομα που έχουν πτυχία καλά πχ γιατρού κτηνιατρου και περνούν καλά λεφτά και έχει άτομα με απλά πτυχία η και χωρίς πτυχία που είναι στα 1000€ αλλά το καλό εκεί είναι ότι με τα επιδόματα όπως άμα είσαι παντρεμένος/η παίρνεις +200€ και το κοινονικο επίδομα για το σπίτι που παίρνεις το μισό ενοίκιο είσαι κοντά στα 1500€.
                        Τώρα ψάχνω για σπίτι Stuttgart και οι τιμές είναι ποιο φτηνά από ότι είναι εδώ στο Landshut και τα χωριά. Στην πόλη όλα είναι εκεί. Σχολεία σπίτι δουλειά σουπερμάρκετ. Ενώ στα χωριό που είμαι τώρα πρέπει να παίρνω το αμάξι για να κάνω όλες της δουλειές. Βρήκαμε σαν καθαρίστρια δουλειά για την κοπέλα μου Stuttgart. Δεν θα ήμαστε άνετα αλλά θα παίρνουμε λεφτά για να ζούμε. Θα πάμε και σχολείο να μάθουμε την γλώσσα γιατί πρέπει να την μάθουμε. Θα βρω μια δουλειά και εγώ κουτσά στραβά 2000€ να ποιανουμε και οι δύο είναι καλύτερα από το τίποτα της Ελλάδας. Πιστεύω όταν μιλάμε ποιο άνετα την γλώσσα μετά από 2 χρόνια θα ήμαστε κάπως καλύτερα. Δεν είναι τέλεια στην Γερμανία αλλά όποιος κάνει τα παράπονα του μην ορματε κάποια άτομα πάνω του να τον φάτε επειδή λέει πως είναι η ζωή του. Πολύ αφησαμε την Ελλάδα για κάτι το καλύτερο δεν ν πάει να πει οτι το βρήκαμε. Εδώ που είμαι δύο μηνες τα πράματα είναι τραγικά. Αλλά η Γερμανία είναι μεγάλη χώρα οπότε θα αλλάξω μέρος.

                        Comment


                          #13
                          milu εγραψες χαχαχαχαχ

                          Comment


                            #14

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Με καλυψαν απολυτα η miss espresso και ο kosofos.
                              Θα ηθελα απλα να προσθεσω καποια πραγματα...Δεν ξερω αν καποιοι νομιζετε οτι οι αλλοι σας χρωστανε και οφειλουν μολις πατε στο κρατος τους για δουλεια να σας δινουν 2000 με το καλημερα σας.Ανειδικευτος εργατης εδω στην Ελλαδα παιρνει 1100 ας πουμε?Πτυχιουχος παιρνει πλεον 500 ευρω!
                              Καθε κρατος προστατευει την οικονομια του!Οτι χρησιμοποιεις μεσα σε ενα οργανωμενο κρατος το πληρωνεις.Πως εχετε την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι τζαμπα?Σας οφειλουν κατι και δεν το καταλαβα?Τουλαχιστον εκει οι φοροι σου εχουν αντικρισμα.Ζεις σε μια κοινωνια που σου ανταποδιδει οτι πληρωνεις.Εδω πληρωνεις και ζεις στο Μπαγκλαντες!Ποια παιδια ειναι φυλακισμενα στη Γερμανια?Ειμασε σοβαροι?Εδω το παιδι ειναι κλεισμενο σε ενα διαμερισμα και απο το πρωι εως το βραδυ τρεχει στα φροντιστηρια να προλαβει.Φροντιστηρια που πληρωνουν οι γονεις!Να μη μιλησω για την υγεια,τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.
                              Πραγματικα ο Ελληνας εχει μεγαλο θεμα.Δεν μιλαω για ολους αλλα την πλειοψηφια.Ειναι τραγικο το γεγονος οτι δεν μπορει να εκτιμησει τιποτα κ διακατεχεται απο μια τεραστια επαρση.Νομιζει οτι αυτος ειναι και κανεις αλλος.
                              Προτιμαει να ζει σε ενα κρατος που τον κοροιδευει και τον υποτιμα.Σε ενα κρατος που η παρανομια και το αδικο ειναι ο κανονας και η δικαιοσυνη η εξαιρεση.
                              Οταν ακουω να μιλανε για τον καιρο και την βροχη με πιανουν γελια πραγματικα.Που σε αυτη την τοσο τραγικη κατασταση που βιωνουμε με την κριση,στο τεραστιο πλεον προβλημα τις επιβιωσης σκεφτομαστε την βροχη και τον καιρο.Αν ειναι δυνατον πραγματικα.
                              Λυπαμαι τους ανθρωπους που δεν μπορουν να δουν περα απο τη μυτη τους,ειναι αξιοι της μοιρας τους.Εμενα οι γονεις μου ηταν μεταναστες και εμαθα να εχω ανοιχτο μυαλο.Κριμα πραγματικα.
                              Καλημέρα Βασούλα !!!
                              Συμφωνώ και επαυξάνω !!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X