Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπαινοντας στον Καναδα -Αεροδρομιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by lamp72 View Post
    Εγω ταξιδεψα με Air Canada , εφυγα απο Θεσσαλονικη , εκανα μια σταση στο Μοναχο για περιπου 2,5 ωρες και απο εκει κατευθειαν Τοροντο .Επειδη ειναι χωρις μεγαλη αναμονη το εισητηριο ηταν λιγο τσουχτερο , εδωσα περιπου 950 ευρω , αλλα τουλαχιστον δεν ειχα μεγαλη αναμονη , ουτε διανυκτερευση , αναλογα τα χρηματα που εχει να διαθεσει ο καθενας υπαρχουν διαφορα εισητηρια .
    Lamp με τι βιζα μπηκες?

    Comment


      #17
      Originally posted by pantel10 View Post
      Παιδια καποιος που μπήκε προσφατα Καναδα απο Ελλαδα (ακόμα καλυτερα αν μπηκε με IEC), θα ηταν καλο να μας δωσει την εμπειρια του..
      δεν εχεις κανενα θεμα, δειχνεις τα εγγραφα σου, την προσκληση του IEC κλπ και μπαινεις.

      Comment


        #18
        Originally posted by claus View Post
        δεν εχεις κανενα θεμα, δειχνεις τα εγγραφα σου, την προσκληση του IEC κλπ και μπαινεις.
        Claus σε ευχαριστω για την απαντηση, κατι ακομα εσυ ειχες εισιτηριο επιστροφης;
        Το κοιτανε αυτο;

        Comment


          #19
          ^ δεν εχω παει ακομα, απο Μαρτιο...

          για το IEC δεν χρειαζεσαι την επιστροφη γιατι δεν υπαρχει εισητηριο με συγκεκριμενη ημ/νια 1 χρονο μετα ;-)

          Comment


            #20
            Δεν κατάλαβα τι είναι το IEC....άλλο αυτό άλλο το Temp Sponshorship Visa?

            Comment


              #21
              Originally posted by claus View Post
              ^ Σωστα !!!

              μπορει και 30-50 € παραπανω στις τιμες να εχει πολυ λιγοτερη αναμονη.

              να κοιτατε και τον συνολικο χρονο ταξιδιου, λεει πολλα (οσο μικροτερος τοσο καλυτερος) !!


              Turkish ειναι πολυ καλη εταιρια με φρεσκα αεροπλανα, απλα υπαρχουν και πολιτικοι λογοι να μην την προτιμουμε

              Χρηματοοικονομικα υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες = ο,τι μας συμφερει κανουμε ;-)
              Το να μην την προτιμας εσυ ,την Turkish ,για πολιτικους λογους ,ειναι δικαιωμα σου , αλλά σ αυτο το συγκεκριμενο φορουμ , δεν επιτρεπεται το να συστηνει καποιος ,το να μην προτιμαται η χ εταιρεια ,για πολιτικους λογους.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #22
                Originally posted by ares_tz View Post
                Δεν κατάλαβα τι είναι το IEC....άλλο αυτό άλλο το Temp Sponshorship Visa?
                International Experience Canada for Citizens of Greece

                IEC (International Experience Canada)
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #23
                  Originally posted by ares_tz View Post
                  Δεν κατάλαβα τι είναι το IEC....άλλο αυτό άλλο το Temp Sponshorship Visa?
                  δες εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post78436

                  και ριξε μια ματια σε ολο εκεινο το θεμα, οταν εχεις χρονο ;-)

                  Comment


                    #24
                    Γεια σας παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές αλλαγές σχεδίων (ήμουν ανάμεσα σε Νορβηγια Γερμανια και Καναδα) τελικά έβγαλα εισιτήρια για Τορόντο, για τον άλλο μήνα μιας και βρέθηκε ένας φίλος μου από εκεί που θα με φιλοξενήσει.
                    Για αρχή και περάσω με τουριστική βίζα να δω και αν είναι τα πράγματα οπως μου τα παρουσιαζουν και μετά αν μπορεσω θα βγαλω σπουδαστική ή κάποια άλλη βιζα που να μου επιτρέπει να δουλέψω.
                    Διαβασα αρκετά ποστ αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες.
                    Στο αεροδρόμιο πως γίνεται ο έλεγχος τον χρημάτων σου; δηλαδή έχω βγάλει εισιτήριο επιστροφής σε ενα μηνα και έχω για να περάσω για παράδειγμα 4000 ευρώ, πρέπει να τα έχω μαζί μου, μπορούν να τα δουν στον
                    λογαριασμό μου; πως γίνεται;
                    Σκεφτόμουν να πάρω μαζί μου λάδι και φέτα, υπάρχει πιθανότητα να με ρωτήσουν σε ποιον τα πάω; επειδή δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του φιλο μου. Θα τους πω ότι πάω σε ξενοδοχειο.
                    ευχαριστώ εκ τον προτέρων

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Dean View Post
                      Γεια σας παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές αλλαγές σχεδίων (ήμουν ανάμεσα σε Νορβηγια Γερμανια και Καναδα) τελικά έβγαλα εισιτήρια για Τορόντο, για τον άλλο μήνα μιας και βρέθηκε ένας φίλος μου από εκεί που θα με φιλοξενήσει.
                      Για αρχή και περάσω με τουριστική βίζα να δω και αν είναι τα πράγματα οπως μου τα παρουσιαζουν και μετά αν μπορεσω θα βγαλω σπουδαστική ή κάποια άλλη βιζα που να μου επιτρέπει να δουλέψω.
                      Διαβασα αρκετά ποστ αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες.
                      Στο αεροδρόμιο πως γίνεται ο έλεγχος τον χρημάτων σου; δηλαδή έχω βγάλει εισιτήριο επιστροφής σε ενα μηνα και έχω για να περάσω για παράδειγμα 4000 ευρώ, πρέπει να τα έχω μαζί μου, μπορούν να τα δουν στον
                      λογαριασμό μου; πως γίνεται;
                      Σκεφτόμουν να πάρω μαζί μου λάδι και φέτα, υπάρχει πιθανότητα να με ρωτήσουν σε ποιον τα πάω; επειδή δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του φιλο μου. Θα τους πω ότι πάω σε ξενοδοχειο.
                      ευχαριστώ εκ τον προτέρων
                      Πρόσεχε τι κάνεις .
                      Το σημαντικότερο είναι ο φίλος σου εκεί, που θα σε φιλοξενήσει και λες ότι δεν θέλεις να αναφέρεις το όνομα του ?
                      Η γνώμη μου είναι ότι μάλλον έχεις λεφτά για πέταμα ! Καλές διακοπές !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #26
                        Είναι και αυτός με τουριστική βιζα και δεν θέλω να τον βάλω σε μπελάδες.
                        Έχει 6 μηνες εκεί.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Dean View Post
                          Είναι και αυτός με τουριστική βιζα και δεν θέλω να τον βάλω σε μπελάδες.
                          Έχει 6 μηνες εκεί.
                          Ακόμα χειρότερα !
                          Στο λέω με φιλική διάθεση .
                          Το ποσό που αναφέρεις είναι πολύ λίγο(4.000 ευρώ) για να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες για μετανάστευση στον Καναδά με τις προϋποθέσεις που αναφέρεις...τουριστική visa κ.λ.π.
                          Διάβασε καλύτερα το forum στο θέμα του Καναδά για να συνειδητοποιήσεις ότι θα εκθέσεις τον εαυτό σου σε άσχημες περιπέτειες !
                          Αν τελικά πας εγώ σου εύχομαι καλές διακοπές !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #28
                            patrioten κατ αρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου, θα σου πω ορισμένα πράγματα για να πιάσεις τον ειρμό τον σκέψεων μου.
                            Από ότι διαβάζω στα περισσότερα προγράμματα ζητάνε να έχεις 10000 δολάρια Καναδά 6910.31 ευρώ για να βγάλεις την χρονιά. Τα 4000 ευρώ που προείπα είναι ενδεικτικό ποσό (το ερώτημα μου ήταν αν θα έπρεπε να τα έχω μαζί μου στο αεροδρόμιο). 4000 ευρώ είναι 5788.46 δολάρια Καναδά για ένα μήνα διακοπές πιστεύω ότι είναι καλά. Σύμφωνα με τον φίλο μου σε 15 μέρες με 1 μήνα θα βρω δουλεία, οπότε ευελπιστώ να μην χαλάσω ούτε 1000 από αυτά γιατί είναι δεν είναι δικά μου, απλός τα παιρνω μαζι μου για να περασω τα συνορα. Είναι χρήματα που πρέπει να δοθουν σε δανεια κτλ
                            Τα εισητηρια τα έχω βγάλει οπότε πισωγυρίσματα δεν μπορω να κάνω.
                            Αν μπορεί καποιος που γνωρίζει απο καναδά να μου απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα θα με βοηθούσε αρκετά, ευχαριστώ.

                            Comment


                              #29
                              τα 10000 που αναφερονται δεν ειναι για 1 χρονο.

                              ειναι απλα για να μπορεις να καλυψεις τα πρωτα εξοδα και να μπορεις να βρεις να μεινεις καπου, μεχρι να βρεις δουλεια.


                              το οτι πας χυμα (οχι μονο εσυ) χωρις VISΑ, δεν σημαινει οτι δεν θα σε ελεγξουν. απλα ο ελεγχος δεν γινεται πριν πας, αλλα αφου πας.

                              οι προυποθεσεις για τους Ελληνες εδω: Find out if you need a visa

                              Country: Greece
                              You do not need a visa to visit or transit Canada.

                              Carry proper travel documents and identification

                              While you may not need a visa to visit or transit Canada, you still need to:
                              • Show an immigration officer that you satisfy all other requirements to enter Canada. For instance, you may need a medical exam before arriving. If you do not meet all the requirements, you may not be allowed to enter.
                              • Carry proper travel documents and identification for yourself and any children travelling with you. Visit the Canada Border Services Agency website for more information.


                              To find out what else you may need to know before you come to Canada, See Arriving in Canada.

                              Comment


                                #30
                                ξενοδοχειο καλο θα ηταν να εχεις κλεσει απο πριν. εχει ειπωθει στο Forum.


                                επισης: Determine your eligibility–Visit Canada as a tourist

                                Determine your eligibility–Visit Canada as a tourist
                                To visit Canada, you must:
                                • have a valid travel document, such as a passport,
                                • be in good health,
                                • convince an immigration officer that you have ties—such as a job, home, financial assets or family—that will take you back to your home country,
                                • convince an immigration officer that you will leave Canada at the end of your visit, and
                                • have enough money for your stay. (The amount of money you will need can vary. it depends on things like how long you will stay, and whether you will stay in a hotel or with friends or relatives. To find out more, ask the visa office that serves you're the country or region where you live.)


                                You may also need a:



                                Travel documents

                                Transport companies, such as airlines, must make sure you have proper, valid travel documents when you enter Canada. If you do not have the proper documents, you may be delayed or unable to board the plane.
                                The following travel documents are not considered reliable. You cannot use them to enter Canada:
                                • passports supposedly issued by Somalia,
                                • non-machine readable passports issued by the Czech Republic,
                                • temporary passports issued by the Republic of South Africa and
                                • provisional passports issued by Venezuela.

                                This list can change. Check it regularly for up-to-date information.

                                Visas and exemptions

                                You might need a temporary resident (visitor) visa to visit Canada, depending on your citizenship. Even if you do not need a visa, read the following. It includes important information you need to know before you plan your trip.

                                Carry proper travel documents and identification

                                While you may not need a visa to visit or transit Canada, you still need to:
                                • Show an immigration officer that you satisfy all other requirements to enter Canada. For instance, you may need a medical exam before arriving. If you do not meet all the requirements, you may not be allowed to enter.
                                • Carry proper travel documents and identification for yourself and any children travelling with you. Visit the Canada Border Services Agency website for more information.

                                To find out what else you may need to know before you come to Canada, See Arriving in Canada.

                                Inadmissibility

                                Some people are inadmissible—they are not allowed to come to Canada. Several things can make you inadmissible, including involvement in criminal activity, in human rights violations or in organized crime.
                                You can also be inadmissible for security, health or financial reasons. Find out more about inadmissibility.

                                Comment

                                Working...
                                X