Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπαινοντας στον Καναδα -Αεροδρομιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ήταν αγχωτικό το βίντεο αλλά πολύ χρήσιμο....

    και εγώ έχω ένα άγχος όσο αφορά την όλη διαδικασία...
    ΟΚ στέλνουμε τα χαρτιά για σπόνσορ στον σύζυγο. Ιούλιο θα πρέπει να φύγουμε για να πάμε Βανκούβερ ώστε τα παιδιά να προσαρμοστούν και να ξεκινήσουν το σχολείο. Αν δεν εχουν έρθει ωστόσο τα χαρτιά του άντρα μου θα μπορέσει να έρθει? οκ θα μπει με εισιτήριο επιστροφής. Αν εμείς όλοι έχουμε one way και εκείνος όχι δεν θα υπάρχει πρόβλημα? δεν θα κτυπήσει στο κομπουτερ τους ότι έχει κάνει αίτηση?
    γενικώς δεν έχω καταλ'αβει τι είναι επιτρεπτό και τι όχι.

    Comment


      #47
      Originally posted by SophiaK View Post
      ήταν αγχωτικό το βίντεο αλλά πολύ χρήσιμο....

      και εγώ έχω ένα άγχος όσο αφορά την όλη διαδικασία...
      ΟΚ στέλνουμε τα χαρτιά για σπόνσορ στον σύζυγο. Ιούλιο θα πρέπει να φύγουμε για να πάμε Βανκούβερ ώστε τα παιδιά να προσαρμοστούν και να ξεκινήσουν το σχολείο. Αν δεν εχουν έρθει ωστόσο τα χαρτιά του άντρα μου θα μπορέσει να έρθει? οκ θα μπει με εισιτήριο επιστροφής. Αν εμείς όλοι έχουμε one way και εκείνος όχι δεν θα υπάρχει πρόβλημα? δεν θα κτυπήσει στο κομπουτερ τους ότι έχει κάνει αίτηση?
      γενικώς δεν έχω καταλ'αβει τι είναι επιτρεπτό και τι όχι.
      εννοεις οτι εισαι καναδη και εχεις κανει sponsor στον αντρα σου και τωρα περιμενετε να ερθει το οκ?

      Comment


        #48
        Ναι.. τωρα ετοιμαζουμε τον φάκελο για τον συζυγο

        Comment


          #49
          Originally posted by SophiaK View Post
          Ναι.. τωρα ετοιμαζουμε τον φάκελο για τον συζυγο
          εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινησεις την διαδικασια μεσω Ρωμης απο κει θα ερθει κ η τελικη απαντηση κ πρεπει ο συζυγος να κανει ταξιδι ελλαδα κ να μπει πλεον σαν permanent resident πισω στον καναδα.κοιταξε το λιγο αν γινεται να την ξεκινησεις απο δω αλλα η τελικη απαντηση να παρθει στον καναδα.αλλα μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια και απο καναδα οσο ειναι ο συζυγος εκει χωρις να εχει δικαιωμα εργασιας μεχρι να ερθει το πρωτο οκ.κανει περιπου 6 μηνες.

          Comment


            #50
            Originally posted by asdf View Post
            εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινησεις την διαδικασια μεσω Ρωμης απο κει θα ερθει κ η τελικη απαντηση κ πρεπει ο συζυγος να κανει ταξιδι ελλαδα κ να μπει πλεον σαν permanent resident πισω στον καναδα.κοιταξε το λιγο αν γινεται να την ξεκινησεις απο δω αλλα η τελικη απαντηση να παρθει στον καναδα.αλλα μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια και απο καναδα οσο ειναι ο συζυγος εκει χωρις να εχει δικαιωμα εργασιας μεχρι να ερθει το πρωτο οκ.κανει περιπου 6 μηνες.

            asdf ευχαριστώ για την απάντηση!
            Θα την κάνω από εδώ την αίτηση για να κερδίσουμε χρόνο.
            Το θέμα είναι οτι αν δεν εχουν έρθει τα χαρτιά μέχρι να φύγουμε μήπως έχει θέμα στο αεροδρόμιο. Βέβαια θα είναι μαζί του σύζυγος και παιδιά με Καναδική υπηκόοτητα. Φαντάζομαι κάποιο ρόλο θα παίζει και αυτό... Μπορεί και όχι ομως και να είναι φως φανάρι ότι μπαίνει για να μείνει....
            Πολλές ανασφάλειες και ερωτήματα που μένουν αναπάντητα....

            Comment


              #51
              Originally posted by SophiaK View Post
              asdf ευχαριστώ για την απάντηση!
              Θα την κάνω από εδώ την αίτηση για να κερδίσουμε χρόνο.
              Το θέμα είναι οτι αν δεν εχουν έρθει τα χαρτιά μέχρι να φύγουμε μήπως έχει θέμα στο αεροδρόμιο. Βέβαια θα είναι μαζί του σύζυγος και παιδιά με Καναδική υπηκόοτητα. Φαντάζομαι κάποιο ρόλο θα παίζει και αυτό... Μπορεί και όχι ομως και να είναι φως φανάρι ότι μπαίνει για να μείνει....
              Πολλές ανασφάλειες και ερωτήματα που μένουν αναπάντητα....
              αποψη μου ειναι να περιμενετε να παρει ο συζυγος το οκ απο δω κ να μπειτε ολοι κυριοι κ να εχει δικαιωμα απο την πρωτη στιγμη σε οτι προσφερει ο καναδας.με αυτο το σκεπτικο θα μπορει να μπει απο την πρωτη στιγμη στην αγορα εργασιας κ θα υπαρχει ρευστο για την ζωη εκει παρα να ειναι σαν τουριστας χωρις να προσφερει κατι κ εκτος τις αλλοις λιγοτερα τα εξοδα στην ελλαδα απο τι στο καναδα και οσο για τα παιδακια κ την προσαρμογη μην ανχωνεστε γιατι σε αυτη την ηλικια η προσαρμογη ειναι πολυ πιο ευκολη απο τι σε καποιον ενηλικα.

              Comment


                #52
                Καλησπέρα.
                Σοφία επειδή και εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι θα σου πω τι εκανα. ήρθαμε όλοι μαζί εγώ με το καναδικο διαβατήριο και η γυναίκα μου με την κόρη μου με το ελληνικό διαβατήριο. Στο αεροδρόμιο δείξαμε το εισιτήριο επιστροφής και δεν είχαμε πρόβλημα. ξεκινήσαμε τα χαρτιά από εδώ και τα στείλαμε outland με διεύθυνση Καναδά. μέσα σε ένα μήνα περίπου με είχαν εγκρίνει σαν σπόνσορα και στείλανε τα χαρτιά στην Ρώμη, και τώρα περιμένουμε την έγκριση από εκει. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by alexandros23 View Post
                  Καλησπέρα.
                  Σοφία επειδή και εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι θα σου πω τι εκανα. ήρθαμε όλοι μαζί εγώ με το καναδικο διαβατήριο και η γυναίκα μου με την κόρη μου με το ελληνικό διαβατήριο. Στο αεροδρόμιο δείξαμε το εισιτήριο επιστροφής και δεν είχαμε πρόβλημα. ξεκινήσαμε τα χαρτιά από εδώ και τα στείλαμε outland με διεύθυνση Καναδά. μέσα σε ένα μήνα περίπου με είχαν εγκρίνει σαν σπόνσορα και στείλανε τα χαρτιά στην Ρώμη, και τώρα περιμένουμε την έγκριση από εκει. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ.
                  Οταν ομως παρει η συζυγος το οκ πρεπει να βγει απο το καναδα κ να ξαναμπει με το βεβαιωση της νομιμης παραμονης σωστα?

                  Comment


                    #54
                    Σωστά πάει μέχρι Νιαγάρα περνάει απέναντι στο bafalo και γυρίζει. Τέλος.

                    Comment


                      #55
                      Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές πολύ χρήσιμες, είμαι στο Τορόντο αυτή την στιγμή.
                      Τελικά οι καναδοι εποπ δεν είναι και τόσο άγριοι όσο τογς παρουσιάζουν.
                      Αν δείχνεις τουρίστας έχεις και κάποιο σχέδιο τουρισμού (θα πάω εκεί θα δω αυτό την ταδε μέρα μετα τα αλλάξω πόλη κτλ) είσαι οκ.
                      Αυτό που μπορούν να σου κάνουν είναι να σου δώσουν βίζα μόνο για τις ημέρες που λέει το εισιτήριο σου.
                      Αλλά και πάλι άκουσα υπάρχει ένας τρόπος να ζητήσεις παράταση.
                      Το πρόβλημα δημιουργείτε αν καθίσεις περισσότερο από την βίζα σου.
                      Απο τουρισμό οι Έλληνες είμαστε χορτάτοι ξέρουμε πως να φέρουμε και αυτοί άνθρωποι είναι δεν είναι απο άλλο πλανήτη. ..
                      Πάντως καλύτερα αν είναι να έρθει κάποιος να έρθει με κάποιο πρόγραμμα για να μην πάρει και το ρίσκο.

                      Comment

                      Working...
                      X