Announcement

Collapse
No announcement yet.

Permanent residency (με την περίπτωση γάμου με Αυστραλό-ή υπήκοο)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by George Petridis View Post
    eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.
    1) Εδώ δεν είναι facebook ή twiter και τί είναι αυτά τα αλαμπουρνέζικα που γράφεις. Αν θέλεις να πάρεις απαντήσεις γράψε ή στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
    2) Δεν καταλαβαίνω την προστακτική που χρησιμοποιείς, αν έρθεις Αυστραλία θα μάθεις οτι χωρίς το please και το thank you δεν πας πουθενά.

    Άνοιξε τα μάτια σου λοιπόν και διάβασε και θα τις βρείς τις λύσεις που ψάχνεις...

    Υ.Γ: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου, πόσο θα σου κοστίσει εδώ ο γάμος, πόσα λεφτά να έχεις μαζί σου...είναι δυνατόν να πάρεις απάντηση σε αυτό?
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #32
      βοηθεια παρακαλω

      Καλησπερα σε ολους!
      ειμαι στην αυστραλια 2 μηνες περιπου ο αντρας μου ειναι αυστραλος πολιτης και καναμε την αιτηση για την partner visa.
      μας εχει ερθει απαντηση και μου εxει δοθει η Bridging A η οποια γραφει Visa Grant Number 5677..... και
      Visa Grant Date 6 νοεμβριου και θα ειναι σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη.. μου γραφουν επισεις πως εχω πλήρη άδεια να να εργαστω. Η ερωτηση μου ειναι: μπορω να βγαλω Medicare και tax file number τωρα?
      Δεν θα βιαζομουν τοσο αλλα μου ηρθε μια ευκαιρια δουλειας και ξεκινανε ακριβως την μερα που θα τελειωσει η τουριστικη μου 13/12. Ελεγα μηπως μπορω να κερδισω χρονο και γινεται να τα ετοιμασω απο τωρα..

      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

      Comment


        #33
        Originally posted by mimiseleni View Post
        Καλησπερα σε ολους!
        ειμαι στην αυστραλια 2 μηνες περιπου ο αντρας μου ειναι αυστραλος πολιτης και καναμε την αιτηση για την partner visa.
        μας εχει ερθει απαντηση και μου εxει δοθει η Bridging A η οποια γραφει Visa Grant Number 5677..... και
        Visa Grant Date 6 νοεμβριου και θα ειναι σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη.. μου γραφουν επισεις πως εχω πλήρη άδεια να να εργαστω. Η ερωτηση μου ειναι: μπορω να βγαλω Medicare και tax file number τωρα?
        Δεν θα βιαζομουν τοσο αλλα μου ηρθε μια ευκαιρια δουλειας και ξεκινανε ακριβως την μερα που θα τελειωσει η τουριστικη μου 13/12. Ελεγα μηπως μπορω να κερδισω χρονο και γινεται να τα ετοιμασω απο τωρα..

        ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
        Eligibility for Medicare Card

        Everyone who lives in Australia—excluding Norfolk Island residents—is eligible for a Medicare card if they:
        • hold Australian citizenship
        • hold New Zealand citizenship (documentation required).
        • have been issued with a permanent visa
        • have applied for a permanent visa (excludes an application for a parent visa), have permission to work in Australia or can prove relationship to an Australian Citizen — other requirements may also apply.
        • If you're migrating or are a temporary visitor (and you are allowed to work in Australia), you can apply for your TFN online at the ATO websit
        • Η απάντηση και στις 2 ερωτήσεις σου είναι ΝΑΙ

        Comment


          #34
          σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα ξεκινησω απο αυριο και ολας...

          Comment


            #35
            καλησπερα!!! τελικα εβγαλα medicer πολυ ευκολα.. και εκανα αιτηση online για tax file number..

            Comment


              #36
              Originally posted by mimiseleni View Post
              καλησπερα!!! τελικα εβγαλα medicer πολυ ευκολα.. και εκανα αιτηση online για tax file number..
              Well Done!

              Comment


                #37
                geia sas exw mia erwthsh na kanw.. an eimai pantremenh me australo uphkoo pou zei sthn ellada kai theloume na metanasteysoume mazi sthn australia ti tha prepei na kanoume?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by sxristina View Post
                  geia sas exw mia erwthsh na kanw.. an eimai pantremenh me australo uphkoo pou zei sthn ellada kai theloume na metanasteysoume mazi sthn australia ti tha prepei na kanoume?
                  http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CE%AC-4628/

                  Comment


                    #39
                    παιδια εχο μια εροτισι ....μπορι να ακουστη καποσ αλλα αυτα εχει η ζοη....ημε παδρεμενι με αυστραλο υπηκοο και 1 παιδι ..αν ειναι εν ζοη βγαζο βηζα ια PARTNER... τι σινβενη αν δεν ειναι πια στη ζοη ....ποσ παμε Αυστραλια ....το παιδι με διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. αλλα εγο τι κανο ποσ παου ΑΥΣΤΡ...με τη βηζα....

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by trica View Post
                      παιδια εχο μια εροτισι ....μπορι να ακουστη καποσ αλλα αυτα εχει η ζοη....ημε παδρεμενι με αυστραλο υπηκοο και 1 παιδι ..αν ειναι εν ζοη βγαζο βηζα ια PARTNER... τι σινβενη αν δεν ειναι πια στη ζοη ....ποσ παμε Αυστραλια ....το παιδι με διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. αλλα εγο τι κανο ποσ παου ΑΥΣΤΡ...με τη βηζα....

                      Στις 5/1/14 ,ειχες γραψει οτι ετοιμαζατε τα χαρτιά ,για να τα στειλετε Βερολινο..

                      Επειδη ,ειναι σοβαρό το θέμα σου και πρεπει να παρεις απαντηση απο καποιον που γνωριζει καλά αυτα τα θεματα , περιμενε σε παρακαλω , να σου δοθει σωστη απαντηση .

                      Και πάλι τα θερμά μου συλληπητηρια και ευχομαι να εχεις δυναμη ,ν αντιμετωπισεις τις δυσκολιες.

                      Γραψε σε παρακαλω ,τί υπηκοοτητα εχεις-εισαι ξενη ,οπως ειχες γραψει- και πόσο χρονών ειναι το παιδι ,ωστε να ενημερωθει το ατομο που τα γνωριζει και να σου δοθεί απαντηση.Διαβατηριο Αυστραλιανό ,εχει το παιδι ,οπως καταλαβα ,αρα ηδη πήρε την υπηκοοτητα,σωστά; ή εννοεις οτι δικαιουται υπηκοοτητα και άρα Αυστραλιανο ,διαβατηριο ,αλλά δεν εχει ακομα πάρει την υπηκοοτητα ;
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #41
                        ΧΩΡΙΣ να γνωριζω ουτε κατ'ελαχιστον το θεμα
                        Αν ειναι το παιδι υπηκοος και μπορει να μπει στη χωρα, η μητερα του σαν spouse, η σαν μελος που προστατευει το παιδι δεν παιρνει καποιου ειδους VISΑ ?
                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by patousis View Post
                          ΧΩΡΙΣ να γνωριζω ουτε κατ'ελαχιστον το θεμα
                          Αν ειναι το παιδι υπηκοος και μπορει να μπει στη χωρα, η μητερα του σαν spouse, η σαν μελος που προστατευει το παιδι δεν παιρνει καποιου ειδους VISΑ ?

                          Aυτο λεω κι εγω , γι αυτο και την ρωτησα ,πόσο χρονών ειναι το παιδι ,αλλά δεν το κατεχω το θεμα , ποιά βιζα μπορει να ζητηθει...οπότε καλυτερα να δοθει απαντηση απο γνώστη... Λογικά ,ανηλικο θα ειναι ,αφου 7 χρονια ηταν παντρεμενη με τον εκλειπόντα....

                          Σαν spouse ,δεν νομιζω....ο συζυγος δεν ζει.....Αλλο να ηταν ηδη Αυστραλια,οποτε θα ζητουσε να παραμεινει ,αν ισχυαν τα παρακάτω

                          Who could get this visa /Partner visa (subclasses 820 and 801)


                          ''your partner dies and you can show that your relationship would have continued if your partner had lived and you have close business, cultural or personal ties in Australia''

                          Στην offshore αιτηση για Partner (Provisional) visa (subclass 309) and Partner (Migrant) visa (subclass 100) , (με την οποια ζηταει καποιος να μεταναστευσει ),δεν γραφει αυτο που γραφει για την Partner visa (subclasses 820 and 801) , (με την οποια ζηταει καποιος να παραμεινει στην χώρα),οταν ο Αυστραλος συζυγος/συντροφος ή ο Αυστραλος μονιμος κατοικος (ή ο eligible New Zealand citizen) συζυγος /partner εχει αποβιωσει...
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #43
                            Παιδια ο ανδρασ μου ειναι ειν Ζοη αλλα επιδισ εχουμε μεγαλι διαφορα ηληκιασ....και αν τηχον σηνβη κατι ....μακρια αππο εμασ και ολο τον κοσμο...πρεπη να χσερο αν μπορο να μπο ΑΥΣΤΡ....ΤΟ παιδη εχει επικοτιτα BY DESCENT και διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. μολησ το καναμε φετοσ .... kaι ειναι 7 χρονον ...ο ανδρασ μου επισισ φετοσ καναμε διαβατιριο ΑΥΣΤΡ...και εμινα μονο εγο να κανο PARTNER δελαδη προχοραμε κανονικα ...απλοσ ειχα σιζιτησε με τον ανδραμου και μου λει ο τη ποτε δεν χανο το δικεομα να παο στην ΑΥΣΤΡ...αλλα εγο ειπα να ροτισο τουσ ιδικουσ που ξσερουν καλητερα πραγμα που ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ ΟΛΟΥΣ

                            Comment


                              #44
                              να που μπορι να ιπαρχουν και τετιεσ περιπτοσισ τι κανομε..........????????????????

                              ιπικοτιτα εχο ΜΟΛΔΑΒΙΑ και μονιμι παραμονι στην ΕΛΛΑΔΑ

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by trica View Post
                                Παιδια ο ανδρασ μου ειναι ειν Ζοη αλλα επιδισ εχουμε μεγαλι διαφορα ηληκιασ....και αν τηχον σηνβη κατι ....μακρια αππο εμασ και ολο τον κοσμο...πρεπη να χσερο αν μπορο να μπο ΑΥΣΤΡ....ΤΟ παιδη εχει επικοτιτα BY DESCENT και διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. μολησ το καναμε φετοσ .... kaι ειναι 7 χρονον ...ο ανδρασ μου επισισ φετοσ καναμε διαβατιριο ΑΥΣΤΡ...και εμινα μονο εγο να κανο PARTNER δελαδη προχοραμε κανονικα ...απλοσ ειχα σιζιτησε με τον ανδραμου και μου λει ο τη ποτε δεν χανο το δικεομα να παο στην ΑΥΣΤΡ...αλλα εγο ειπα να ροτισο τουσ ιδικουσ που ξσερουν καλητερα πραγμα που ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ ΟΛΟΥΣ
                                Αγαπητη trica
                                ποτέ δεν φανταζομουν ,οτι πριν πεθανει ο ανθρωπος ,θα ρωτουσες τί θα κανεις ,ΑΝ πεθάνει...Νομισα οτι οντως ,ειχε πεθανει, γι αυτο σου εδωσα συλληπητηρια και σου ευχηθηκα καλή δυναμη......Ναι ,όλα στην ζωη ειναι...αλλά οταν συμβει το αναποφευκτο ,τότε συνηθως , οι ανθρωποι ψαχνουν το τί μπορουν να κανουν...Δεν φανταστηκα ,οτι ρωτουσες ,υποθετικά..

                                Οπότε ,παιρνω πισω τα ''θερμα μου συλληπητηρια '' ,εφ οσον ο ανθρωπος ζει...Ευχομαι να ζησει πολλά χρονια και ευχομαι ,να προλαβεις να βγαλεις την partner βιζα ,που τωρα ετοιμαζεις την αιτηση...

                                Την ειδικο ,που ενημερωσα και περιμενα τις λεπτομερεις που σε ρωτησα ,δεν θα την απασχολησω περαιτερω ...Το θεωρω , απαράδεκτο ,να την απασχολησω απο την δουλεια της ,για εναν υποθετικο θανατο....

                                Εσυ ,αφου ,εισαι τόσο οργανωμενη και ψαχνεις το τί θα κανεις ,ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ο αντρας σου θα βρεις τον τροπο να ενημερωθεις ,προκαταβολικα..Εγω ,αρνουμαι ν ασχοληθώ με υποθετικους θανάτους ,την στιγμη ,που ο ανθρωπος ειναι ζωντανος ,για λογους ηθικης ταξης ,που εχουν να κανουν με τις αρχές μου....

                                Αυτα απο μένα...
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X