Announcement

Collapse
No announcement yet.

Permanent residency (με την περίπτωση γάμου με Αυστραλό-ή υπήκοο)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Permanent residency (με την περίπτωση γάμου με Αυστραλό-ή υπήκοο)

    Ζω στη Μελβούρνη εδώ και 2,5 χρονια. Είμαι παντρεμένος με Αυστραλίδα υπήκοο και μόλις πριν 2 μήνες πήρα τη μόνιμη παραμονή μου. Το μέλος vertigo, μου ζήτησε να γράψω τη διαδικασία που ακολούθησα μέχρι σήμερα, με σκοπό να βοηθηθούν και άλλοι που βρίσκονται στην ίδια θέση με εμενα. Πάμε λοιπόν!

    Όταν ήρθα στη Μελβούρνη, ήρθα σαν τουρίστας φυσικά. Με την 3 μήνη visa. Ο σκοπός μας φυσικά ήταν να μείνω για πάντα και να κάνουμε οικογένεια. Όντως μείναμε Μελβούρνη για 2,5 μήνες και τότε ήταν που έπρεπε να βγω από τη χωρα για να παρατείνω άλλους 3 μήνες την τουριστική μου visa. Έτσι, πήγαμε στη Νέα Ζηλανδία για 4 μέρες. Με το που γυρίσαμε, αυτομάτως πήρα την τρίμηνη παράταση. 2 μήνες μετά, κάναμε πολιτικο γάμο. 2 βδομάδες μετά, πήγαμε στο γραφείο μετανάστευσης και καταθέσαμε την αίτηση. Πολλοί ήταν αυτοί που μου λέγανε ότι κάτι μπορεί να χαλάσει και να την ακυρώσουν την αίτηση. Όλα όμως ήταν απλές κινδυνολογίες. Βρήκαμε και ρωτήσαμε μια φίλη δικηγόρο για τα περί της διαδικασίας. Μαζί με την αίτηση, έπρεπε να καταθέσουμε και από ένα γράμμα μιας σελίδας (ο καθένας), που να λέμε την ιστορία μας για το πως γνωριστήκαμε και πω κύλησε η σχέση μας. Περιγράψαμε πως κρατάγαμε επαφή όταν ήμασταν χωρια. Εννοείται ότι είχαμε ήδη γραμμένο το κείμενο όταν πήγαμε. Δεν μας το ζητάνε να το κάνουμε επί τόπου! Επίσης, μας είχε πει η δικηγόρος ότι μπορεί να μας ζητήσουν μερικές φωτογραφίες, οι οποιες να αποδεικνύουν ότι είμαστε μαζί από την μέρα που ισχυριζόμαστε ότι έχουμε αναπτύξει σχέση, μέχρι τις πρόσφατες μέρες. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν πάνω τους ηλεκτρονικά τυπωμένες ημερομηνίες οι φωτογραφίες. Δε δέχονται video ή φωτογραφίες σε cd. Οτιδήποτε στοιχειο έχει κανεις, που να δείχνει ότι ήταν με τη γυναικα σε σχέση, για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, είναι αποδεκτη. Γράμματα του ενός στον άλλο. Κάρτες τις γιορτές. Αν κάνετε ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό σε Αυστραλιανή τράπεζα είναι ένα πολύ δυνατό στοιχειο. Εμάς δε μας έκανε και πολλές ερωτήσεις, αλλα ξέρω άλλους που τους έβαλαν σε ξεχωριστά δωμάτια και τους ζήτησαν να κάνουν ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού. Που είναι η κρεβατοκάμαρα, που το μπάνιο κλπ. ’Aλλους τους ρώτησαν ποιο είναι το κινητό του συντρόφου! Πολλά τέτοια, που μπορεί να φαίνονται ανόητα, αλλα πιστέψτε με, έχουν μεγάλη σημασία για αυτούς. Το μάτι τους βλέπει πολλά κάθε μέρα και πάντα σε βλέπουν καχύποπτα. Είναι η δουλειά τους άλλωστε!

    Μιλάς πάντα ευγενικά με θάρρος και ειλικρίνεια. Αν πας με τσαμπουκά (ναι έχει γίνει), θα φύγεις απογοητευμένος! Εκεί λοιπόν, σου δίνουν μια προσωρινή visa. Την λεγομενη bridging visa. Υπάρχουν πολλών ειδών bridging visas όμως. A, B, C, D, και νομίζω και E. Κάποιες από αυτές έχουν το δικαίωμα στην εργασία, κάποιες όχι. Επειδή ο τύπος εκεί δεν μου διευκρίνισε το είδος της, τον ρώτησα εγώ αν έχω το δικαίωμα εργασίας. Μου είπε ότι δεν έχω. Οποτε με πολύ ευγενικό τρόπο, του απάντησα πως ήρθα εδώ για να κάνω οικογένεια. Αν μείνω ακόμη περισσότερο χωρίς δουλειά, οι οικονομίες μου θα φτάσουν στο μηδέν. Η οικογένεια προϋποθέτει εγκυμοσύνη, παιδί, άλλο σπίτι κλπ. Του εξήγησα ότι όλα τα παραπάνω συνεπάγονται έξοδα, στα οποια δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε μονο με το μισθό της γυναικας μου. Οποτε, θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μου έδιναν το δικαίωμα στην εργασία. Κούνησε με κατανόηση το κεφάλι του και μου έδωσε να συμπληρώσω επί τόπου μια αίτηση (την 1002 αν θυμάμαι καλά) και αυτό θα μου έδινε το δικαίωμα στην εργασία.
    Είναι σημαντικό λοιπόν, αν πάτε για bridging visa να κάνετε την ερώτηση για το αν έχετε δικαίωμα στην εργασία. Να θυμάστε ότι πρέπει να έχετε μαζί σας όλα τα χαρτιά σας από την Ελλάδα. Ποινικό μητρώο, πιστοποιητικό γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης, διαζευκτήριο (αν είχατε προηγούμενο γάμο). Όλα αυτά πρέπει να τα έχετε μεταφρασμένα από κάποιον μεταφραστή εδώ στην Αυστραλία. Πρέπει να είναι πτυχιούχος NAATI δηλαδή. Αλλιώς δεν πιάνουν.
    Πληρώσαμε $2570 για τη visa και φύγαμε. Μου έδωσαν ένα γράμμα, με το οποιο μου είπανε να πάω στην εφορία για να πάρω ΑΦΜ και επίσης και στο medicare για να βγάλω κάρτα. Μου είπαν ότι σε 8-9 μήνες περίπου, θα με ενημερώσουν για το τι αλλα χαρτιά απαιτούνται για να πάρω την temporary partner visa. Η bridging που μου είχαν μόλις δώσει, είναι απλά μια προσωρινή visa επειδή ήμουνα σε αναμονή για την επομενη.

    Μετά από 13 μήνες τελικά, μου ήρθε η απάντηση για το τι χαρτιά να κάνω. Έπρεπε μεταξύ άλλων να περάσω από γιατρούς. Σου καθορίζουν αυτοί που θα πας. Πληρώνεις 312$ φυσικά. Χρειάζεται και Police record (κάπου 60$ με τα έξοδα αποστολής). Αυτά μαζί με μερικά αλλα δικαιολογητικά που ήταν εύκολο να βρω και τους τα έστειλα. Μετά από περίπου 6 μήνες, μου έστειλαν απάντηση, ότι πήρα την temporary partner visa.

    Δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα άλλο από εκεί και πέρα. Θα με ειδοποιούσαν για το ποτε θα ήμουν σε permanent partner visa. Μου ήρθε πριν δυο μήνες. Μου είχαν πει, ότι θα έπρπε να περιμένω περίπου 2 χρονια από την ώρα που έκανα αίτηση. Μου ήρθε μετά από 25 μήνες. Όχι και άσχημα. Να αναφέρω μερικά σημαντικά πράγματα εδώ. Όσο καιρό είναι κάποιος σε bridging visa, δεν του επιτρέπεται η έξοδος από τη χωρα. Σε περίπτωση ανάγκης, πρέπει να πάρει ειδική άδεια, την οποια θα πληρώσει (μάλλον ακριβά). Δεν έχεις το δικαίωμα σε εκπαιδευτικά προγράμματα του κράτους. Παρόλα αυτά, εγώ σπούδασα personal trainer με κρατική επιδότηση. Πως???? Δεν ξέρω. Οι εταιρίες που έχουν τις σχολες είναι πανούργες!!! Μόλις μπεις σε temporary partner visa και μετά, δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτά.

    Κάπου κόλλησε το μυαλό μου τώρα και δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο πρέπει να αναφέρω. Ρωτήστε με όμως και θα σας απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ!

    Φιλικά Χριστόδουλος
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

    #2
    Nα 'σαι καλα ,Χριστουδουλε για την εκτενη αναφορα της διαδικασιας που εκανες ! Να εισαι σιγουρος οτι θα βοηθησεις πολυ και πολλα παιδια με την διαδικασια που περιεγραψες !

    υ.γ Επίτρεψε μου μονο , να σημειωσω πως απο τοτε που εκανες εσυ την αιτηση ,εχει αλλαξει κατι σχετικα με την bridging visa A ,που δινεται σε οποιον κανει αιτηση για partner visa και ειναι κατω με ΕΤΑ ή eVisitor(και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη δλδ 3 μηνες μετα την εισοδο στην χώρα.). Για τις αιτησεις για partner visa που γινονται onshore απ τις 24/11/12 και μετα ,στην bridging visa A ,δεν μπαινει πια ο ορος ''no work'',αρα δεν χρειαζεται καποιος να ζητησει να αρθει αυτος ο ορος. Kαι το κοστος της βιζας αυξηθηκε και πια ειναι 3975$ για αιτηση onshore.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Originally posted by vertigo View Post
      Nα 'σαι καλα ,Χριστουδουλε για την εκτενη αναφορα της διαδικασιας που εκανες και σ ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσα σ αυτο που σε παρακαλεσα! Να εισαι σιγουρος οτι θα βοηθησεις πολυ και πολλα παιδια με την διαδικασια που περιεγραψες !

      υ.γ Επίτρεψε μου μονο , να σημειωσω πως απο τοτε που εκανες εσυ την αιτηση ,εχει αλλαξει κατι σχετικα με την bridging visa A ,που δινεται σε οποιον κανει αιτηση για partner visa και ειναι κατω με ΕΤΑ ή eVisitor(και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη δλδ 3 μηνες μετα την εισοδο στην χώρα.). Για τις αιτησεις για partner visa που γινονται onshore απ τις 24/11/12 και μετα ,στην bridging visa A ,δεν μπαινει πια ο ορος ''no work'',αρα δεν χρειαζεται καποιος να ζητησει να αρθει αυτος ο ορος. Kαι το κοστος της βιζας αυξηθηκε και πια ειναι 3975$ για αιτηση onshore.
      Έγιναν πολλές αλλαγές! Φτηνά τη βγάλαμε δηλαδή
      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

      Comment


        #4
        Originally posted by Christodoulos View Post
        Έγιναν πολλές αλλαγές! Φτηνά τη βγάλαμε δηλαδή
        για την ακριβεια ,1405$-σχετικα με την partner και κατι ψιλα- γυρω στα 50$ για τις ιατρικες!- ,φτηνοτερα!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες οτι η παραπάνω διαδικασία που ακολούθησε ο Christodoulos, περιγράφετε στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης : Department of Immigration & Citizenship
          Συγκεκριμένα αν κάποιος επιλέξει εδω partner και in Australia θα οδηγηθεί στην επίσημη πληροφόρηση που ισχύει αυτή την στιγμή.
          Η διαδικασίες αλλάζουν και μόνο σαν αναφορά θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ανταποκρίσεις, οχι σαν οδηγό - manual.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες οτι η παραπάνω διαδικασία που ακολούθησε ο Christodoulos, περιγράφετε στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης : Department of Immigration & Citizenship
            Συγκεκριμένα αν κάποιος επιλέξει εδω partner και in Australia θα οδηγηθεί στην επίσημη πληροφόρηση που ισχύει αυτή την στιγμή.
            Η διαδικασίες αλλάζουν και μόνο σαν αναφορά θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ανταποκρίσεις, οχι σαν οδηγό - manual.
            .Εχεις απολυτο δικιο,οταν επισημαινεις οτι οι ανταποκρισεις δεν ειναι manual κι οτι οι διαδικασιες υποκεινται σε αλλαγες. Εννοειται οτι οι οδηγιες απ το επισημο site ,ειναι αυτες που ακολουθει καποιος κι οτι οι ανταποκρισεις βοηθανε τους ενδιαφερομενους ,να λυσουν τυχον αποριες και να ετοιμαστουν καλυτερα! Με παραδειγμα πρωτα πρωτα ,τις δικες σου ανταποκρισεις ,Agoriani,
            που βοηθησανε τοσο κοσμο ,να ετοιμαστει καταλληλα!

            Παντως ,υπαρχουν περιπτωσεις που η επισημη πληροφορηση-π.χ το check list της αιτησης- δεν συμβαδιζει παντα με τις αλλαγες στις ερωτησεις σε καποια φορμα...και που και στην ιδια την φορμα ,οι γενικες πληροφοριες της κι αυτα που ζηταει στα γενικα της αρχης ,δεν ακολουθουν τις αλλαγές των ερωτησεων...και τρεχει ο κοσμος -που διαβαζει το checklist και τις πληροφοριες στην αρχη μιας φορμας -, να μαζεψει διαφορα που δεν χρειαζονται πιά...

            Ο λογος που παρακαλεσα παντως ,τον φιλο Χριστοδουλο να πει αν ηθελε ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε για ν αποδειξει την γνησιοτητα της σχεσης ,εφ οσον η αιτηση εγινε onshore 2 βδομαδες μετα τον γαμο ,
            ηταν γιατι πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετα παιδια ,το να μαθουν απο καποιον που το κανε με επιτυχια ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε.Ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ,αλλά σε γενικες γραμμες ,καποιος που θα κανει αιτηση μετα απο τοσο προσφατο γαμο ,πιστευω οτι βοηθιεται απο τετοιες πληροφοριες.Αλλωστε ,δεν υπαρχει manual /οδηγος στο Diac που να λεει οτι τα ταδε χαρτια πρεπει να κατατεθουν υποχρεωτικα για να αποδειξουν την γνησιοτητα της σχεσης. Καποιες κατευθυντηριες οδηγιες δινει για τις 4 κατηγοριες που εξεταζει το immi αν καλυπτονται ,στο partner migration booklet 1 ,στο κομματι Evidence of your relationship,σελιδες 39-41.

            ''All relationships are different, so you should provide as much evidence as you can that you believe will support your claims
            .
            The lists below are only a guide and are neither all inclusive or exclusive''

            To οτι τον παρακαλεσα τον φιλο Χριστοδουλο , να μας πει σε ποσο καιρο βγηκε η βιζα ,ηταν απλα για για πληροφοριακους λογους..οπως και το τί διαδικασιες εκανε για την μονιμη βιζα...Μπορει να γραφει στο site τoυ DIAC για την μεταβαση απο προσωρινη σε μονιμη ,αλλά δεν εχω διαβασει εδω για καποιον που ηταν κατω με προσωρινη και μετα πηρε μονιμη .
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Originally posted by Agoriani View Post
              Να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες οτι η παραπάνω διαδικασία που ακολούθησε ο Christodoulos, περιγράφετε στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης : Department of Immigration & Citizenship
              Συγκεκριμένα αν κάποιος επιλέξει εδω partner και in Australia θα οδηγηθεί στην επίσημη πληροφόρηση που ισχύει αυτή την στιγμή.
              Η διαδικασίες αλλάζουν και μόνο σαν αναφορά θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ανταποκρίσεις, οχι σαν οδηγό - manual.
              Σωστά.
              Agoriani καλησπέρα, έλαβες τα 2 μηνύματα που σου έχω στειλει?

              Comment


                #8
                Originally posted by vertigo View Post
                .Εχεις απολυτο δικιο,οταν επισημαινεις οτι οι ανταποκρισεις δεν ειναι manual κι οτι οι διαδικασιες υποκεινται σε αλλαγες. Εννοειται οτι οι οδηγιες απ το επισημο site ,ειναι αυτες που ακολουθει καποιος κι οτι οι ανταποκρισεις βοηθανε τους ενδιαφερομενους ,να λυσουν τυχον αποριες και να ετοιμαστουν καλυτερα! Με παραδειγμα πρωτα πρωτα ,τις δικες σου ανταποκρισεις ,Agoriani,
                που βοηθησανε τοσο κοσμο ,να ετοιμαστει καταλληλα!

                Παντως ,υπαρχουν περιπτωσεις που η επισημη πληροφορηση-π.χ το check list της αιτησης- δεν συμβαδιζει παντα με τις αλλαγες στις ερωτησεις σε καποια φορμα...και που και στην ιδια την φορμα ,οι γενικες πληροφοριες της κι αυτα που ζηταει στα γενικα της αρχης ,δεν ακολουθουν τις αλλαγές των ερωτησεων...και τρεχει ο κοσμος -που διαβαζει το checklist και τις πληροφοριες στην αρχη μιας φορμας -, να μαζεψει διαφορα που δεν χρειαζονται πιά...

                Ο λογος που παρακαλεσα παντως ,τον φιλο Χριστοδουλο να πει αν ηθελε ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε για ν αποδειξει την γνησιοτητα της σχεσης ,εφ οσον η αιτηση εγινε onshore 2 βδομαδες μετα τον γαμο ,
                ηταν γιατι πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετα παιδια ,το να μαθουν απο καποιον που το κανε με επιτυχια ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε.Ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ,αλλά σε γενικες γραμμες ,καποιος που θα κανει αιτηση μετα απο τοσο προσφατο γαμο ,πιστευω οτι βοηθιεται απο τετοιες πληροφοριες.Αλλωστε ,δεν υπαρχει manual /οδηγος στο Diac που να λεει οτι τα ταδε χαρτια πρεπει να κατατεθουν υποχρεωτικα για να αποδειξουν την γνησιοτητα της σχεσης. Καποιες κατευθυντηριες οδηγιες δινει για τις 4 κατηγοριες που εξεταζει το immi αν καλυπτονται ,στο partner migration booklet 1 ,στο κομματι Evidence of your relationship,σελιδες 39-41.

                ''All relationships are different, so you should provide as much evidence as you can that you believe will support your claims
                .
                The lists below are only a guide and are neither all inclusive or exclusive''

                To οτι τον παρακαλεσα τον φιλο Χριστοδουλο , να μας πει σε ποσο καιρο βγηκε η βιζα ,ηταν απλα για για πληροφοριακους λογους..οπως και το τί διαδικασιες εκανε για την μονιμη βιζα...Μπορει να γραφει στο site τoυ DIAC για την μεταβαση απο προσωρινη σε μονιμη ,αλλά δεν εχω διαβασει εδω για καποιον που ηταν κατω με προσωρινη και μετα πηρε μονιμη .
                Εμενα παντως τα επισημα σαιτ με εχουν καταμπερδεψει!!

                Στη φορμα 47sp offshore partner visa πχ αναφερει ως επιλογες πληρωμης εκτος της πιστωτικης κ αλλες οπως επιταγη!!Στο σαιτ αναφερεται ΑΠΛΑ οτι προτιμουν τον τροπο με τις πιστωτικες.Σε επικοινωνια που ειχα με πρεσβεια Λονδινου κανουν τους Κινεζους κ απλα αναφερουν παλι οτι ειναι ο προτιμητεος τροπος!!!!!Λες κ δεν το καταλαβα!!!Δεν αποκλειουν ομως τους αλλους! Πρεπει να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους προφανως!!
                Νιωθω σα να εχω να λυσω riddle!!
                Eκανα κ εδω μεσα ποστ ρωτωντας αυτους που εκαναν τα χαρτια προσφατα αλλα τιποτα!
                “Nothing is forever”

                Comment


                  #9
                  Γεια στο παρεακι!Διαβασα το post του Χριστοδουλου και θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι τα εγγραφα που θα δωσει καποιος (πιστοπιητικο γεννησης,ποινικο μητρωο κτλ) για την αιτηση βιζας onshore πρεπει να μεταφραστουν στην Αυστραλια.Δηλαδη μετεφρασμενα και επικυρωμενα απο Ελλαδα δε τα δεχονται?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by theoren View Post
                    Γεια στο παρεακι!Διαβασα το post του Χριστοδουλου και θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι τα εγγραφα που θα δωσει καποιος (πιστοπιητικο γεννησης,ποινικο μητρωο κτλ) για την αιτηση βιζας onshore πρεπει να μεταφραστουν στην Αυστραλια.Δηλαδη μετεφρασμενα και επικυρωμενα απο Ελλαδα δε τα δεχονται?
                    Από όσο γνωρίζω, δέχονται μονο μεταφράσεις που έχουν γίνει από μεταφραστή του NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters). Είναι η μονη εταιρεία, της οποιας αναγνωρίζουν μεταφράσεις κειμενων. H NAATI ανήκει στην κοινοπολιτεία της Αυστραλίας. Είναι λογικό λοιπόν, να μη δέχονται μεταφράσεις από άλλους οργανισμούς η εταιρείες.
                    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      Εμενα παντως τα επισημα σαιτ με εχουν καταμπερδεψει!!

                      Στη φορμα 47sp offshore partner visa πχ αναφερει ως επιλογες πληρωμης εκτος της πιστωτικης κ αλλες οπως επιταγη!!Στο σαιτ αναφερεται ΑΠΛΑ οτι προτιμουν τον τροπο με τις πιστωτικες.Σε επικοινωνια που ειχα με πρεσβεια Λονδινου κανουν τους Κινεζους κ απλα αναφερουν παλι οτι ειναι ο προτιμητεος τροπος!!!!!Λες κ δεν το καταλαβα!!!Δεν αποκλειουν ομως τους αλλους! Πρεπει να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους προφανως!!
                      Νιωθω σα να εχω να λυσω riddle!!
                      Eκανα κ εδω μεσα ποστ ρωτωντας αυτους που εκαναν τα χαρτια προσφατα αλλα τιποτα!
                      Εμείς ότι έπρεπε να πληρώσουμε, το κάναμε με πιστωτική κάρτα. Δε μας ανάφεραν κάποιο άλλο τρόπο. Κάντο έτσι. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κάποια λάδια. Είναι λογαριασμοί οι οποιοι ανήκουν σε κυβερνητικούς φορείς. Όταν πρόκειται να πάρουν λεφτά λοιπόν, τα παίρνουν αυτοί που πρέπει και ακριβώς όσα πρέπει.
                      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Christodoulos View Post
                        Από όσο γνωρίζω, δέχονται μονο μεταφράσεις που έχουν γίνει από μεταφραστή του NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters). Είναι η μονη εταιρεία, της οποιας αναγνωρίζουν μεταφράσεις κειμενων. H NAATI ανήκει στην κοινοπολιτεία της Αυστραλίας. Είναι λογικό λοιπόν, να μη δέχονται μεταφράσεις από άλλους οργανισμούς η εταιρείες.
                        ευχαριστω..
                        Θα το ψαξω λιγακι και αν ειναι κατι διαφορετικο θα γραψω σχετικο post..φιλια στη παρεα!

                        Comment


                          #13
                          Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by flora stamouli View Post
                            Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

                            Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

                            Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω.
                            Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω.

                            Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by vertigo View Post
                              Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

                              Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω.
                              Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω.

                              Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1.
                              Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..

                              Comment

                              Working...
                              X