Announcement

Collapse
No announcement yet.

Immigrate to Manitoba

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by SOFIAGREECE View Post
    Στη διάθεσή σας αν θέλετε κάτι άλλο και το γνωρίζω να σας πω.
    Καλημερα παιδια,επειδη ασχολουμαι με το θεμα απο τον Ιουνιο που πρωτοεμφανιστηκε, το ζουμι ειναι να ξερεις αγγλικα(IELTS 5),παρεπιπτοντως οσοι δεν εχετε σπουδες σε Αγγλια κτλ σπευσατε γιατι γινεται πανικος,και να εχετε 12-13000 δολλαρια στο χερι γιατι τοσα θα σας χρειαστουν.Ολοι οι υπολοιποι τροποι εχου αναμονη γυρω στο χρονο.Εγω εστειλα το ΕΟΙ και αναμενω απαντηση που πρεπει,συμφωνα με τη VIctoria,ναναι θετικη γιατι πληρω τις προυποθεσεις του immigration office.Oταν βρεθω εκει,πριν τις γιορτες Θεου θελοντος,θα σας ενημερωσω.Παιδια το βασικο ειναι να βρεις εκει δουλεια α μ ε σ α γιατι θα παρελθει το εξαμηνο,θα τελειωσουν τα λεφτα και θα πρεπει να γυρισεις πισω απραγος....Ιδωμεν!

    Comment


      #92
      Originally posted by SOFIAGREECE View Post
      Στη διάθεσή σας αν θέλετε κάτι άλλο και το γνωρίζω να σας πω.
      Να είσαι καλά Σοφία.
      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
      https://pablitogreco.com

      Comment


        #93
        Εάν κατάλαβα σωστά ,κατα τη διάρκεια της διερευνητικής επίσκεψης ,μπορείς να ψάξεις για δουλειά ,και σε περίπτωση που βρείς εντός του εξαμήνου που μπορείς να μείνεις εκεί ,μέσα σε 2 εβδομάδες σε χρήζουν υποψήφιο (nominee) και σου εκδίδεται work permit.Σαν να σου λένε ,έλα και αν βρείς δουλειά ,μπορείς να μείνεις και σε 18 μήνες θα έχεις και permanent residency status.Κατάλαβα καλά ή κάπου κάνω λάθος?

        Κάνω επικόλληση το ποιό σημαντικό κομμάτι του μαιλ

        What happens after your Exploratory Visit Interview
        1. If I have an interview with an immigration officer during an exploratory visit in Winnipeg, Manitoba,
        do I have to return back to Greece immediately?
        a. No – you may stay up to 6 months, plus extensions
        2. If all your documents and requirements are in order, you may receive an invitation immediately to
        apply to the Manitoba Provincial Nominee Program (MPNP). If you receive an Invitation to Apply
        to the MPNP, this is your connection to Manitoba
        3. Once you receive the invitation, you may immediately apply online to the MPNP
        4. The process to receive Nominee status takes about 3 months
        5. If you are accepted as a Nominee, you can apply for a work permit and move to Manitoba
        6. If you have a firm job offer from an employer in Manitoba, during the time you are here, the
        Nominee status is expedited from 3 months down to about 2 weeks, at which time you can apply
        for a work permit through the MPNP officer
        7. To come for an exploratory visit, an IELTS test is not required initially (see above for equivalent
        English proficiency). But, when applying for the MPNP online, only an IELTS or an education from
        UK, USA, Canada, Australia, New Zealand satisfies the English proficiency.
        8. Nomination means that the Province of Manitoba has formally recommended to the Government
        of Canada that you and your family (eligible accompanying dependents) receive Canadian
        permanent resident status. Your next step is to apply to Citizenship and Immigration Canada
        (CIC) for your permanent resident visa.
        9. Permanent resident status through CIC application takes about 18 months. As a nominee, you
        can live and work in Manitoba during this time. See Apply for visa | Prepare to Move | Immigrate to Manitoba, Canada

        Comment


          #94
          Καλησπέρα...

          εγώ είμαι στο 3. Once you receive the invitation, you may immediately apply online to the MPNP

          Μόλις σήμερα τελείωσα την αίτηση και την έκανα submit. Είχα δεχθεί " invitation to apply"... τώρα περιμένω.... βέβαια στις 8 Οκτωβρίου φεύγω για Αγγλία μήπως και καταφέρω κάτι καλύτερο για την οικογένεια γιατί εδώ δεν υπάρχει μέλλον....

          Comment


            #95
            Originally posted by nsourtgr View Post
            Καλησπέρα...

            εγώ είμαι στο 3. Once you receive the invitation, you may immediately apply online to the MPNP

            Μόλις σήμερα τελείωσα την αίτηση και την έκανα submit. Είχα δεχθεί " invitation to apply"... τώρα περιμένω.... βέβαια στις 8 Οκτωβρίου φεύγω για Αγγλία μήπως και καταφέρω κάτι καλύτερο για την οικογένεια γιατί εδώ δεν υπάρχει μέλλον....
            Φιλε εκανες συνεντευξη στοjob fair και δεχθηκες προσκληση?Οσοι ηταν στο fair ας μας δωσουν το feedback τους γιατι μου φαινεται οτι οσοι πανε exploratory θα τελειωσουν πολυ πιο γρηγορα....

            Comment


              #96
              Ναι είχα πάει τον Ιούνιο στο Athens Fair.....

              Comment


                #97
                Καλημερα παιδια,τι εγινε..χαθηκαμε ολοι?Τι νεα υπαρχουν απο Μανιτομπα για το exploratory?Εγω περιμενω για το ΙΕLTS αρχες νοεμβρη και φοβαμαι οτι θα πεσω πανω στις γιορτες!Εχει λαβει κανεις απαντηση αποδοχης?Μου φαινεται οτι εχουν μαλλον πηξει(η Victoria εχει να μου απαντησει 15 μερες...).Για να δουμε ποτε θα πανε οι πρωτοι,εκτος και αν ειστε ηδη εκει και γιαυτο εξαφανιστηκατε!!!

                Comment


                  #98
                  Καλημέρα,

                  Τις ίδιες απορίες εχω και εγώ myron.pap. Κοιτάζω καθημερινά για νεότερη ανάρτηση στο θέμα και δεν υπάρχει τίποτα. Εγώ έδωσα για IELTS στις 12 Οκτώβρη και περιμένω αποτελέσματα. Η Victoria έχει πάνω από 10 μέρες να μου απαντήσει. Έχω ζητήσει μερικές διευκρινήσεις για Exploratory Visit γιατί θέλω να είμαι κάπως σίγουρη ότι δεν θα πάνε χαμένα τα χρήματα.

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by SOFIAGREECE View Post
                    Καλημέρα,

                    Τις ίδιες απορίες εχω και εγώ myron.pap. Κοιτάζω καθημερινά για νεότερη ανάρτηση στο θέμα και δεν υπάρχει τίποτα. Εγώ έδωσα για IELTS στις 12 Οκτώβρη και περιμένω αποτελέσματα. Η Victoria έχει πάνω από 10 μέρες να μου απαντήσει. Έχω ζητήσει μερικές διευκρινήσεις για Exploratory Visit γιατί θέλω να είμαι κάπως σίγουρη ότι δεν θα πάνε χαμένα τα χρήματα.
                    Καλημερα Σοφια,οταν λες διευκρινησεις τι εννοεις.Παντως υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ αυτων που μας λεει η victoria με το site του mpnp.Συν το οτι ειναι η μονη που απαντα στα μαιλ μας απ ολη την οργανωση οποτε αργει.Το ζητουμενο ειναι το confirmation mail του mpnp και ποια η διαδικασια του.Παντως μου φαινεται οτι κανεις δεν εχει παει ακομα.Αν δε σου κανει κοπο μοιρασου τις ανησυχιες σου στο blog...για μενα που στα 41 μου και στο επαγγελμα μου(ανταλλακτικα αυτοκινητων) ειμαι νεκρος στη ελλαδα και ψαχνω να φυγω εναμιση χρονο,αυτη η ιστορια ειναι οτι πιο solid εχω βρει!

                    Comment


                      Γειά σου myron.pap,
                      Σίγουρα υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ Victoria και ΜΡΝΡ και γι'αυτό ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Η Victoria έχει δείξει φοβερό ενδιαφέρον για μένα και τον σύζυγό μου και συνεχώς μου ζητάει διευκρινήσεις και διάφορα έγγραφα. Καταλαβαίνω ότι το παλεύει όσο μπορεί γιατί δεν έχουμε όλες τις προυποθέσεις. Αυτό μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση γιατί είχα κάνει κάποιες επαφές στο παρελθόν με άλλες Ελληνικές κοινότητες σε άλλες πολιτείες αλλά δεν έκαναν τον κόπο ούτε καν να στείλουν έστω αρνητική απάντηση.
                      Πραγματικά αυτή η ιστορία είναι ότι πιο solid κυκλοφορεί αλλά πρέπει να ξέρω πόσες Exp.Visits θα δοθούν και πόσες τελικά θα εγκριθούν. Επίσης έστω ότι πάω για συνέντευξη στο ΜΡΝΡ μετά από 3 εβδομάδες παραμονής (αυτή είναι η διαδικασία) και δεν έχω βρεί δουλειά (που αυτό είναι το πιθανότερο για ένα τόσο μικρό διάστημα) και η εκτίμηση είναι αρνητική, τι γίνεται? Έστω ότι βρίσκω δουλειά μετά από 2 μήνες αλλάζει η εκτίμηση? Μπορώ να βρω κάποια άλλη δουλειά εκτός ειδικότητάς μου έστω για αρχή? Αυτά πρέπει να απαντηθούν διότι ως "κουτοπόνηρη Ελληνίδα" θεωρώ την ιστορία της Exp.Visit ως έναν έξυπνο τρόπο προσέλκυσης τουρισμού. Αλλά από την άλλη δεν θεωρώ ότι οι Καναδοί σκέφτονται με τέτοιο τρόπο. Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο γι'αυτό που έγραψα αλλά με προκάλεσες να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. Δεν φοβάμαι τις προκλήσεις, ούτε το άγνωστο γιατί έχω πάρει την απόφασή μου. Το μόνο που φοβάμαι είναι τα "ψιλά γράμματα".

                      Comment


                        Originally posted by SOFIAGREECE View Post
                        Γειά σου myron.pap,
                        Σίγουρα υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ Victoria και ΜΡΝΡ και γι'αυτό ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Η Victoria έχει δείξει φοβερό ενδιαφέρον για μένα και τον σύζυγό μου και συνεχώς μου ζητάει διευκρινήσεις και διάφορα έγγραφα. Καταλαβαίνω ότι το παλεύει όσο μπορεί γιατί δεν έχουμε όλες τις προυποθέσεις. Αυτό μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση γιατί είχα κάνει κάποιες επαφές στο παρελθόν με άλλες Ελληνικές κοινότητες σε άλλες πολιτείες αλλά δεν έκαναν τον κόπο ούτε καν να στείλουν έστω αρνητική απάντηση.
                        Πραγματικά αυτή η ιστορία είναι ότι πιο solid κυκλοφορεί αλλά πρέπει να ξέρω πόσες Exp.Visits θα δοθούν και πόσες τελικά θα εγκριθούν. Επίσης έστω ότι πάω για συνέντευξη στο ΜΡΝΡ μετά από 3 εβδομάδες παραμονής (αυτή είναι η διαδικασία) και δεν έχω βρεί δουλειά (που αυτό είναι το πιθανότερο για ένα τόσο μικρό διάστημα) και η εκτίμηση είναι αρνητική, τι γίνεται? Έστω ότι βρίσκω δουλειά μετά από 2 μήνες αλλάζει η εκτίμηση? Μπορώ να βρω κάποια άλλη δουλειά εκτός ειδικότητάς μου έστω για αρχή? Αυτά πρέπει να απαντηθούν διότι ως "κουτοπόνηρη Ελληνίδα" θεωρώ την ιστορία της Exp.Visit ως έναν έξυπνο τρόπο προσέλκυσης τουρισμού. Αλλά από την άλλη δεν θεωρώ ότι οι Καναδοί σκέφτονται με τέτοιο τρόπο. Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο γι'αυτό που έγραψα αλλά με προκάλεσες να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. Δεν φοβάμαι τις προκλήσεις, ούτε το άγνωστο γιατί έχω πάρει την απόφασή μου. Το μόνο που φοβάμαι είναι τα "ψιλά γράμματα".
                        Σε ευχαριστω Σοφια για τισ σκεψεις σου και δε θα σε κραξει κανενας...12000$ που θα χρεια στητε με το συζυγο ειναι μια περιουσια και φανταζομαι οτι και σεις οπως και γω ματωσατε να τα βρειτε!Οσον αφορα στις προυποθεσεις τι σας λειπει,εαν επιτρεπεται?Αυτο για τις 3 εβδομαδες μεχρι την συνεντευξη στο μετεφερε η Βικτωρια γιατι δεν αναφερεται πουθενα(after at least a week) και απ οσο ξερω δεν υπαρχει ουτε συγκεκριμενος αριθμος ουτε deadline για το προγραμμα.Επισης,το να βρεις δουλεια το χρειαζεσαι μετα τη συνεντευξη για να μην περιμενεις 3 μηνες για το nominee και τρως απ τα ετοιμα ,αν αποτυχεις στη συνεντευξη δεν ξερω τι γινεται,απ οτι καταλαβαινω δεν συνδεονται τα δυο.Οσο για την ειδικοτητα,δεν ξερω τη δικη σας ,στη συνεντευξη το συζητας αυτο.Εγω,ας πουμε,μπορω να εργαστω και σαν πωλητης αυτοκινητων,και σαν service advisor εξω απο parts manager και θα το συζητησω αυτο και με τις εταιρειες που θα κλεισω ραντεβου και με τον imigration officer.Ριξε μια ματια σε sites εργασιας για winnipeg να δεις αν υπαρχουν θεσεις που μπορεις να εργαστεις. Τωρα για την "κουτοπονηρια" σου(γιναμε ολοι καχυποπτοι πια),αν ολοι ειναι ξενοδοχοι η νοικιαζουν σπιτια και περιμενουν να ζησουν απο μερικους ταλαιπωρους για 6 μηνες, τοτε we are in for a big surprise.....οπως το εχω εγω,το να πας εκει και να ψαξεις για δουλεια ειναι το μονο ρεαλιστικο για να βρεις τελικως.Δεν ξερω αν το εψαξες,αλλα ειναι σχεδον αδυνατο στις αλλες πολιτειες να βρεις, μεσω internet ας πουμε, γιατι για να εγκριθει μια θεση ξενου θελει min 90μερες και δεν αναγραφονται ποιες θεσεις απευθυνονται σε foreign workers και εχουν προεγκριθει(ολα αυτα τα ξερω απο recruitment agencies που εχω μιλησει).Δεν ξερω τις ειδικοτητες σας αλλα αν δεν εισαι employable(πχ δικηγορος η οδοντιατρος που υπαρχουν πολλοι καναδοι)δυσκολα θα σε εγκρινει το προγραμμα.Μη ξεχνας οτι το ΗIIC κανει prescreen οποτε αν σου ζητα διευκρινησεις η Βικτωρια μαλλον παιζεις.Οσο για το φοβο η τις προκλησεις,μαλλον μια ψυχραιμη ματια στην ελληνικη πραγματικοτητα φτανει να τις ξεπερασουμε ολοι οσοι ασχολουμεθα με τη Μανιτομπα.

                        Comment


                          Originally posted by myron.pap View Post
                          Σε ευχαριστω Σοφια για τισ σκεψεις σου και δε θα σε κραξει κανενας...12000$ που θα χρεια στητε με το συζυγο ειναι μια περιουσια και φανταζομαι οτι και σεις οπως και γω ματωσατε να τα βρειτε!Οσον αφορα στις προυποθεσεις τι σας λειπει,εαν επιτρεπεται?Αυτο για τις 3 εβδομαδες μεχρι την συνεντευξη στο μετεφερε η Βικτωρια γιατι δεν αναφερεται πουθενα(after at least a week) και απ οσο ξερω δεν υπαρχει ουτε συγκεκριμενος αριθμος ουτε deadline για το προγραμμα.Επισης,το να βρεις δουλεια το χρειαζεσαι μετα τη συνεντευξη για να μην περιμενεις 3 μηνες για το nominee και τρως απ τα ετοιμα ,αν αποτυχεις στη συνεντευξη δεν ξερω τι γινεται,απ οτι καταλαβαινω δεν συνδεονται τα δυο.Οσο για την ειδικοτητα,δεν ξερω τη δικη σας ,στη συνεντευξη το συζητας αυτο.Εγω,ας πουμε,μπορω να εργαστω και σαν πωλητης αυτοκινητων,και σαν service advisor εξω απο parts manager και θα το συζητησω αυτο και με τις εταιρειες που θα κλεισω ραντεβου και με τον imigration officer.Ριξε μια ματια σε sites εργασιας για winnipeg να δεις αν υπαρχουν θεσεις που μπορεις να εργαστεις. Τωρα για την "κουτοπονηρια" σου(γιναμε ολοι καχυποπτοι πια),αν ολοι ειναι ξενοδοχοι η νοικιαζουν σπιτια και περιμενουν να ζησουν απο μερικους ταλαιπωρους για 6 μηνες, τοτε we are in for a big surprise.....οπως το εχω εγω,το να πας εκει και να ψαξεις για δουλεια ειναι το μονο ρεαλιστικο για να βρεις τελικως.Δεν ξερω αν το εψαξες,αλλα ειναι σχεδον αδυνατο στις αλλες πολιτειες να βρεις, μεσω internet ας πουμε, γιατι για να εγκριθει μια θεση ξενου θελει min 90μερες και δεν αναγραφονται ποιες θεσεις απευθυνονται σε foreign workers και εχουν προεγκριθει(ολα αυτα τα ξερω απο recruitment agencies που εχω μιλησει).Δεν ξερω τις ειδικοτητες σας αλλα αν δεν εισαι employable(πχ δικηγορος η οδοντιατρος που υπαρχουν πολλοι καναδοι)δυσκολα θα σε εγκρινει το προγραμμα.Μη ξεχνας οτι το ΗIIC κανει prescreen οποτε αν σου ζητα διευκρινησεις η Βικτωρια μαλλον παιζεις.Οσο για το φοβο η τις προκλησεις,μαλλον μια ψυχραιμη ματια στην ελληνικη πραγματικοτητα φτανει να τις ξεπερασουμε ολοι οσοι ασχολουμεθα με τη Μανιτομπα.
                          Τελικά μάλλον έχεις δίκιο γιατί έριξα μια ματιά πάλι στο πρόγραμμα και κατάλαβα ότι το κλειδί είναι να λάβεις την πρόσκληση. Από 'κει και πέρα είναι θέμα τύχης πόσο γρήγορα θα βρεις δουλειά. Η συνέντευξη είναι τυπική. Υποθέτω ότι σκέφτομαι αρνητικά λόγω του άγχους που έχω για το όλο θέμα. Θέλω και πρέπει να φύγω γιατί έτσι μόνο θα σώσω ότι με κόπο κατάφερα έως σήμερα. Μέρα με τη μέρα βουλιάζουμε όλο και περισσότερο και δεν βλέπω προοπτική τουλάχιστον για μια πενταετία. Όσο για τις ειδικότητες, του συζύγου παίζει τρελά (μεταφορές-logistics) αλλά δεν μιλάει καλά τη γλώσσα. Μου είπε όμως η Victoria ότι η εταιρεία που θα τον προσλάβει ενδεχομένως να τον βάλει σε ταχύρυθμο πρόγραμμα εκμάθησης της γλώσσας. Γενικά τα μηνύματα είναι θετικά, απλά φοβάμαι μην κάνω λάθος επιλογή. Από την άλλη δεν υπάρχουν επιλογές είναι μονόδρομος.
                          Εσύ πως πας με τις προετοιμασίες? Γιατί διάλεξες να πας μέσα στο καταχείμωνο?

                          Comment


                            Originally posted by SOFIAGREECE View Post
                            Τελικά μάλλον έχεις δίκιο γιατί έριξα μια ματιά πάλι στο πρόγραμμα και κατάλαβα ότι το κλειδί είναι να λάβεις την πρόσκληση. Από 'κει και πέρα είναι θέμα τύχης πόσο γρήγορα θα βρεις δουλειά. Η συνέντευξη είναι τυπική. Υποθέτω ότι σκέφτομαι αρνητικά λόγω του άγχους που έχω για το όλο θέμα. Θέλω και πρέπει να φύγω γιατί έτσι μόνο θα σώσω ότι με κόπο κατάφερα έως σήμερα. Μέρα με τη μέρα βουλιάζουμε όλο και περισσότερο και δεν βλέπω προοπτική τουλάχιστον για μια πενταετία. Όσο για τις ειδικότητες, του συζύγου παίζει τρελά (μεταφορές-logistics) αλλά δεν μιλάει καλά τη γλώσσα. Μου είπε όμως η Victoria ότι η εταιρεία που θα τον προσλάβει ενδεχομένως να τον βάλει σε ταχύρυθμο πρόγραμμα εκμάθησης της γλώσσας. Γενικά τα μηνύματα είναι θετικά, απλά φοβάμαι μην κάνω λάθος επιλογή. Από την άλλη δεν υπάρχουν επιλογές είναι μονόδρομος.
                            Εσύ πως πας με τις προετοιμασίες? Γιατί διάλεξες να πας μέσα στο καταχείμωνο?
                            Το μονο που εμεινε ειναι το IELTS που δεν το φοβαμαι γιατι τα αγγλικα μου ειναι στο επιπεδο των ελληνικων μου(2 proficiency,deree college κτλ).Οι λογοι που θελω να παω τωρα ειναι απλοι,δεν με παιρνει αλλο να ειμαι εδω(εσυ προσπαθεις να σωσεις ο,τι εφτιαξες,εγω ταχω χασει ηδη..) και θελω να ειμαι απ τους πρωτους που θα βρεθουν εκει.Πιστευω οτι αυτοι που θα ξεκινησουν πρωτοι εκει ισως να εχουν περισσοτερες ευκαιριες για γρηγορη δουλεια,ισως και να εκμεταλλευτουν πρωτοι τις ελληνικες γνωριμιες του ΗΙΙC(εαν μπορουν να βοηθεισουν).Εχε υπ οψιν σου δε οτι και οι επιλογες σπιτιων προς ενοικιαση στο winnipeg ειναι περιορισμενες απ οσο εχω ψαξει.Οσον αφορα στο συζυγο(η δικη μου θα μεινει πισω μεχρι το permanent residentship) π ρ ε π ε ι να παει Καναδα γιατι το supply chain management ειναι περιζητητο!!!Εγω εχω σκεφτει την πιθανοτητα ενος master στο αντικειμενο.Μιλαμε για μισθους αρκετα πανω απ τα 100000 το χρονο(και λιγα λεω..).Οπως καταλαβαινεις σωθηκες.Μη φοβαστε τιποτα,εδω ειμαστε τελειωμενοι, ηδη, η υποψηφιοι τελειωμενοι...

                            Comment


                              Originally posted by jack83
                              @myron.pap

                              Σχετικα καλα τα λες αλλα τα ποσα ανω των 100.000$ που ακριβως τα εχεις δει?
                              Μη νομιζεις οτι με τα πτυχια σου και τα αγγλικα σου θα χτυησεις τετοια λεφτα! Μεταναστη σε βλεπουν και χωρις προυπηρεσια στον Καναδα. Επισης μπορουν να σε χτυπησουν με την αναγνωριση των πτυχιων και την ποιοτητα τους!
                              ναι σιγουρα τα λεφτα ειναι καλα, ναι σιγουρα παιζουν πολλες δουλειες στον Καναδα αλλα μεχρι να χτυπησει το τηλεφωνο θες πολυ χρονο και τυχη φυσικα!
                              Γιατι τοση μαυριλα αδερφε,στα 41 μου δεν ονειρευομαι ουτε ειμαι ασχετος.Σιγουρα εισαι μεταναστης και ο καθε εργοδοτης πρεπει να τσεκαρει την ποιοτητα της δουλειας σου,οποτε η χαμηλοτερη θεση απ τα προσοντα σου ειναι σιγουρη για αρχη.Ελα ομως που μπορεις να ζησεις με αυτα τα λεφτα εκει, και μετα its all up to you..Tωρα αν ενεσκυψε ρατσισμος στη Μανιτομπα,θα φανει.Οσον αφορα τα πτυχια που λες το UM που εστειλα τα στοιχεια μου,με δεχεται για μαστερ ζητωντας μονο ενα εξαμηνο μαθηματων σε επιπεδο bsc που δενεχω παρει εδω.Οσο για τον χρονο και την τυχη ελπιζω να μπορω να σας ενημερωσω αμεσα οταν βρεθω εκει.Και για θεσεις 100000$,μπες headhunters recruitment agency στο γραφειο στο winnipeg και θα τις δεις και συ.
                              Θελει και λιγη αισιοδοξια και πιστη το θεμα,μαζι με ρεαλισμο.Αλλιως εχεις αποτυχει πριν καν μπεις στο αεροπλανο...

                              Comment


                                Καλημέρα στην παρέα,

                                Πιστεύω πως ο καθένας μας που σκέφτεται να φύγει για έξω για αρχή δεν στοχεύει ψηλά. Το θέμα είναι να καταφέρει να φύγει γιατί αυτό είναι το δύσκολο. Από κει και πέρα θέλει ψάξιμο. Μια δουλειά για αρχή για να εξασφαλίσεις τα προς το ζην μέχρι να εγκλιματιστείς και μετά ψάχνεις για κάτι καλύτερο. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
                                Πάντως η διάθεσή μου σήμερα άλλαξε γιατί πήρα τα αποτελέσματα από το IELTS και ευτυχώς αρκούν για Manitoba.

                                Comment

                                Working...
                                X