Announcement

Collapse
No announcement yet.

Immigrate to Manitoba

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by SOFIAGREECE View Post
    Καλημέρα στην παρέα,

    Πιστεύω πως ο καθένας μας που σκέφτεται να φύγει για έξω για αρχή δεν στοχεύει ψηλά. Το θέμα είναι να καταφέρει να φύγει γιατί αυτό είναι το δύσκολο. Από κει και πέρα θέλει ψάξιμο. Μια δουλειά για αρχή για να εξασφαλίσεις τα προς το ζην μέχρι να εγκλιματιστείς και μετά ψάχνεις για κάτι καλύτερο. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
    Πάντως η διάθεσή μου σήμερα άλλαξε γιατί πήρα τα αποτελέσματα από το IELTS και ευτυχώς αρκούν για Manitoba.
    Σοφία
    1) πόσο έπιασες στο ΙELTS και για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει;
    2) Επίσης πόσο σου κόστισε, καθώς και που έδωσες εξετάσεις;

    Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Originally posted by NickD View Post
      Σοφία
      1) πόσο έπιασες στο ΙELTS και για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει;
      2) Επίσης πόσο σου κόστισε, καθώς και που έδωσες εξετάσεις;

      Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
      Έπιασα 6 μέσο όρο και ισχύει για 2 χρόνια.
      Κόστισε 190 ευρώ η εγγραφή και έδωσα εξετάσεις στο BRITISH COUNCIL στην Αθήνα.

      Comment


        Originally posted by SOFIAGREECE View Post
        Έπιασα 6 μέσο όρο και ισχύει για 2 χρόνια.
        Κόστισε 190 ευρώ η εγγραφή και έδωσα εξετάσεις στο BRITISH COUNCIL στην Αθήνα.
        Συγχαρητηρια Σοφια!!
        Ειδες οτι ολα αλλαζουνε και ειναι θεμα ψυχολογιας!Θα ηθελα πραγματικα να ξερω ποσοι απ ολους μας εχουν ασχοληθει πραγματικα με το θεμα και περιμενουν προσκληση,οπως επιαης,τι γινεται με αυτους που περασαν στη συνεντευξη.Ποσοι αραγε θα καταφερουν να πανε στο συνολο?Εχω την αισθηση οτι παροτι ο κοσμος ψαχνεται για εξωτερικο,οι περισσοτεροι κοιτουν ευρωπη και λιγοι ειναι ετοιμοι να ρισκαρουν κατι τοσο μακρινο και αγνωστο οπως η μανιτομπα.εγω προσωπικα δεν πολυασχοληθηκα με ευρωπη.Κατι μου λεει οτι τα πραγματα δεν ειναι καλα για τους ελληνες και οσοι καταφερουν να βρουν δουλεια θα επιστρεψουν καραβιες αν στραβωσει το πραγμα.Δεν ξερω,μαλλον ειμαι καχυποπτος αλλα αυτη η ευρωπη δεν μου κανει και πολυ σοι..

        Comment


          Ευχαριστώ myron.pap
          Για μένα το 6 στο IELTS ήταν άπιαστο γιατί είχα 20 χρόνια να μιλήσω αγγλικά και φοβόμουν πως δεν θα πιάσω ούτε το 5. Επειδή όμως (καλώς ή κακώς ) είμαι παρορμητική δήλωσα συμμετοχή 40 μέρες πριν τις εξετάσεις και χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία. Πριν βγουν τα αποτελέσματα κοιτούσα τις επόμενες ημερομηνίες εξέτασης (τέτοια αυτοπεποίθηση!!!) . Αλλά όταν κάτι είναι γραφτό να γίνει, το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου.
          Πρίν αποφασίσω για Manitoba ψαχνόμουν κι εγώ για Ευρώπη και συγκεκριμένα για Νορβηγία γιατί σκεφτόμουν την απόσταση. Στην Ευρώπη αισθάνεσαι ότι είσαι κοντά στο σπίτι σου, λίγες μόνο ώρες μακρυά από τους δικούς σου ανθρώπους. Είχα αρχίσει και μαθήματα της γλώσσας. Αλλά άλλαξα γνώμη τελικά γιατί θεώρησα την Ευρώπη επικίνδυνη επιλογή.
          Απ' ότι μου είπε η Victoria, από τη συνέντευξη εγκρίθηκαν 47 άτομα αλλά δεν ξέρω πόσοι έφυγαν ή θα φύγουν τελικά. Δεν γράφει και κανείς απ'αυτούς τίποτα εδώ μέσα να μας ξεστραβώσει!!!
          Ότι είναι να γίνει ας γίνει. Εγώ θα φύγω, η απόφαση βγήκε. Εκτός αν με προλάβει ο Σαμαράς και φέρει την ανάπτυξη και ανοίξουν οι θέσεις εργασίας!!!(εδώ γελάμε).

          Comment


            Originally posted by SOFIAGREECE View Post
            Ευχαριστώ myron.pap
            Για μένα το 6 στο IELTS ήταν άπιαστο γιατί είχα 20 χρόνια να μιλήσω αγγλικά και φοβόμουν πως δεν θα πιάσω ούτε το 5. Επειδή όμως (καλώς ή κακώς ) είμαι παρορμητική δήλωσα συμμετοχή 40 μέρες πριν τις εξετάσεις και χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία. Πριν βγουν τα αποτελέσματα κοιτούσα τις επόμενες ημερομηνίες εξέτασης (τέτοια αυτοπεποίθηση!!!) . Αλλά όταν κάτι είναι γραφτό να γίνει, το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου.
            Πρίν αποφασίσω για Manitoba ψαχνόμουν κι εγώ για Ευρώπη και συγκεκριμένα για Νορβηγία γιατί σκεφτόμουν την απόσταση. Στην Ευρώπη αισθάνεσαι ότι είσαι κοντά στο σπίτι σου, λίγες μόνο ώρες μακρυά από τους δικούς σου ανθρώπους. Είχα αρχίσει και μαθήματα της γλώσσας. Αλλά άλλαξα γνώμη τελικά γιατί θεώρησα την Ευρώπη επικίνδυνη επιλογή.
            Απ' ότι μου είπε η Victoria, από τη συνέντευξη εγκρίθηκαν 47 άτομα αλλά δεν ξέρω πόσοι έφυγαν ή θα φύγουν τελικά. Δεν γράφει και κανείς απ'αυτούς τίποτα εδώ μέσα να μας ξεστραβώσει!!!
            Ότι είναι να γίνει ας γίνει. Εγώ θα φύγω, η απόφαση βγήκε. Εκτός αν με προλάβει ο Σαμαράς και φέρει την ανάπτυξη και ανοίξουν οι θέσεις εργασίας!!!(εδώ γελάμε).
            καλημερα Σοφια,
            οτι και να κανουν οι Σαμαραδες η γενια μας ειναι χαμενη(εαν εισαι βεβαια πανω απο 30!) γιατι με 500 η 700(στον υπνο μας) εγω τουλαχιστον δεν μπορω να ζησω.Η χωρα μας μας προσβαλλει και γω δεν το ανεχομαι πια!Εχουμε παρει λοιπον την ιδια αποφαση και ειμαι βεβαιος οτι ειναι η καλυτερη της ζωης μας,παμε λοιπον γερα και με αυτοπεποιθηση κ το συμπαν οντως θα συνομωτησει μαζιμας!Εμενα σιγουρα μου χρωστα καναδυο πραγματακια....Λεω οταν,με το καλο,ερθει η προσκληση και φιξαριστουν οι ημερομηνιες να ανοιξω ενα blog εδω για εμας τους πρωτους για να εχουμε επαφη και να ενημερωνουμε τους υπολοιπους για το τι βρηκαμε εκει,τις ανησυχιες μας,τους προβληματισμους και τον ενθουσιασμο μας.Στην τελικη ολομοναχοι θα ειμαστε σε ξενο τοπο,ας κανουμε λιγη παρεα!Ο ελληνας τη μοναξια δε τη γουσταρει...

            Comment


              Μια ερώτηση μηπως κ μπορειτε να με βοηθήσετε βρηκα δουλειά κ εργάζομαι στον Καναδά σε ενα εργοστάσιο π φτιάχνουν εξαρτήματα αυτοκινήτων ήμουν απο τ τυχερούς π ήρθα με το iec κ την δουλειά την βρήκα από την Ελλάδα κ ξεκίνησα με το π πατησα το ποδι μ στον Καναδά κ θέλω να ρωτήσω τώρα υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν στην δουλειά? Η με το π θα λήξει το work permit μου θα με διώξουν κ τι πρέπει να κανουν γ να με κρατήσουν?

              Comment


                Παιδια χαίρομαι που βλέπω ζωντάνια στο θέμα, γιατι τον τελευταίο καιρο δεν έγραφε πολυ ο κόσμος. Είμαι ενας από αυτούς που περασαν συνέντευξη απο το MPNP τον Ιούνιο. Μετά την συνέντεξη περίμενα 1,5 μηνες για να μου έρθει ενα γράμμα προσκλησης απο το MPNP, ώστε να μπορω να κάνω αίτηση για μρτανάστευση πλέον. Πριν από λιγες ημέρες καταφερα μαζεψα και μετάφρασα ολα τα χαρτιά και ολοκλήρωσα την on-line αίτηση προς το MPNP, και τωρα θα περιμένω 3 περιπου μηνες για το Nomination. Μετά θα πρέπει να κάνω αιτηση στο CIC για το PR. Κάπου διαβασα οτι θέλει 18 μήνες... Πολύ χρονοβόρα διαδικαδία. Εσείς με το exploratory θα πάτε σίγουρα γρηγορότερα. Θα ηθελα όποιος παει να μας ενημερωσει για το πως θα είναι τα πραγματα εκει πέρα.

                Comment


                  Originally posted by SOFIAGREECE View Post
                  Έπιασα 6 μέσο όρο και ισχύει για 2 χρόνια.
                  Κόστισε 190 ευρώ η εγγραφή και έδωσα εξετάσεις στο BRITISH COUNCIL στην Αθήνα.
                  Σε ευχαριστώ.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    Καλημέρα και απο εμένα. Κι εγώ ήμουν τον Ιούνιο στην συνάντηση στην Αθήνα. Περίπου 10 ημέρες πρίν, ολοκλήρωσα την on-line αίτηση. Περιμένω, εάν έρθει, το nomination............... Το πλάνο μας είναι, εφόσον πάρουμε το nomination, καλοκαίρι του 2014 να φύγουμε για Winnipeg, και να συνεχίσουμε εκεί μέχρι την έκδοση PR.
                    Άντε να δούμε!

                    Comment


                      Originally posted by DimmisP View Post
                      Καλημέρα και απο εμένα. Κι εγώ ήμουν τον Ιούνιο στην συνάντηση στην Αθήνα. Περίπου 10 ημέρες πρίν, ολοκλήρωσα την on-line αίτηση. Περιμένω, εάν έρθει, το nomination............... Το πλάνο μας είναι, εφόσον πάρουμε το nomination, καλοκαίρι του 2014 να φύγουμε για Winnipeg, και να συνεχίσουμε εκεί μέχρι την έκδοση PR.
                      Άντε να δούμε!
                      Εύχομαι όλα να έρθουν κατ' ευχήν. :-)
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        Εύχομαι και εγώ σε όλους σας /μας ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
                        ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ. Be strong

                        Comment


                          Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μπορέσουμε τελικά να φύγουμε γιατί όπως καταλαβαίνω η μετανάστευση είναι η μόνη ελπίδα που μας έμεινε για να σώσουμε τους εαυτούς μας και τις οικογένειές μας. Για μένα προσωπικά είναι μονόδρομος γιατί υπήρξα ελ.επαγγελματίας και οι υποχρεώσεις που εκκρεμούν δεν μπορούν να πληρωθούν με μισθό 500 ευρώ.
                          Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε κάνει κάποιες έρευνες σχετικά με Manitoba, για σχολεία (εάν έχετε παιδιά), εγκληματικότητα και ποιές θεωρούνται ασφαλείς, αν σκοπεύετε να αγοράσετε συνάλλαγμα από τώρα που είναι πιο φτηνό κλπ. γενικώς οποιεσδήποτε πληροφορίες.

                          Comment


                            Kανενα νεο απο τους exploratory υποψηφιους,ειδικα οσοι εστειλαν αποτελεσματα ielts?Η Victoria εχει ψιλοχαθει η μου φαινεται...Με δυο κουβεντες εχει παρει καποιος απαντηση απ το προγραμμα η ολοι ειμαστε εν αναμονη.Απ οτι καταλαβαινω,το ΗΙΙC ζητα και τα αποτελεσματα του ielts για να προωθησει το φακελο στο mpnp.Εγω ξεκινω αυριο με προφορικα.Οποιος εχει κατι νεοτερο ας το μοιραστει.SOFIA GREECE εχεις κατι?

                            Comment


                              Originally posted by myron.pap View Post
                              Kανενα νεο απο τους exploratory υποψηφιους,ειδικα οσοι εστειλαν αποτελεσματα ielts?Η Victoria εχει ψιλοχαθει η μου φαινεται...Με δυο κουβεντες εχει παρει καποιος απαντηση απ το προγραμμα η ολοι ειμαστε εν αναμονη.Απ οτι καταλαβαινω,το ΗΙΙC ζητα και τα αποτελεσματα του ielts για να προωθησει το φακελο στο mpnp.Εγω ξεκινω αυριο με προφορικα.Οποιος εχει κατι νεοτερο ας το μοιραστει.SOFIA GREECE εχεις κατι?
                              Κατ'αρχήν καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
                              Η Victoria όντως έχει χαθεί. Της είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις πριν 20 μέρες και δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Την περασμένη εβδομάδα της έστειλα mail για να της πω ότι πήρα 6 και μου απάντησε συνοπτικά: συγχαρητήρια, στείλε μου αμέσως ένα αντίγραφο.
                              Απ' ότι κατάλαβα ασχολείται με όσους υποβάλουν πλήρη φάκελο υποψηφιότητας. Υποψιάζομαι ότι γίνεται χαμός με τις αιτήσεις για Exp.Visit.

                              Comment


                                Originally posted by SOFIAGREECE View Post
                                Κατ'αρχήν καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
                                Η Victoria όντως έχει χαθεί. Της είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις πριν 20 μέρες και δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Την περασμένη εβδομάδα της έστειλα mail για να της πω ότι πήρα 6 και μου απάντησε συνοπτικά: συγχαρητήρια, στείλε μου αμέσως ένα αντίγραφο.
                                Απ' ότι κατάλαβα ασχολείται με όσους υποβάλουν πλήρη φάκελο υποψηφιότητας. Υποψιάζομαι ότι γίνεται χαμός με τις αιτήσεις για Exp.Visit.
                                Σε ευχαριστω για τις ευχες,αυτο ψυλιαζομαι και εγω,οτι εχει διαβαθμησει τις απαντησεις της σε αυτους που πηραν η αναμενουν συντομα προσκληση και ημερομηνια συνεντευξης.Αν το καλοσκεφτεις οι λεπτομερειες πρεπει ναναι απειρες...itinary,λεφτα,ξενοδοχεια,σεμιναρια for new Manitobans,αν θα σε περιμενει καποιος στο αεροδρομιο!!!Πολυ φοβαμαι οτι ο προσωπικος μου στοχος ναμαι εκει πριν τις γιορτες παει στις καλενδες αν σκεφτεις οτι παιρνω αποτελεσματα στις 22 Νοε.Αποτι καταλαβαινω δεν εχουμε εδω καποιον πιο μπροστα απο εμας στη διαδικασια οποτε το βαρος της ενημερωσης πεφτει σε σενα πρωτα,εκτος αν κρυβονται.Δεν ξερω,μου φαινεται ομως οτι υπαρχει μια κρυψινοια περι του θεματος περιεργη και Ελληνικη...Απ την αλλη μαλλον ειμαι εγω καχυποπτος>Anyway,παλι κανω υπομονη οσο και αν με εχει κουρασει αυτο!

                                Comment

                                Working...
                                X