Announcement

Collapse
No announcement yet.

Immigrate to Manitoba

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    που να δηλωσουμε συμετοχη ρε παιδια ? εγω για αγγλια λεω να παω αλλα αμα ειναι πιο ανετα στον καναδα το σκεφτομαι !!

    Comment


      #17
      Γεια σου Gabriel. Ειδικά για τον Καναδά διάβασε τα κριτήρια που απαιτούνται. Απαιτείται χρόνος και χρήμα. Εάν δεις ότι είσαι μέσα σε όλα (πχ IELTS , το οικονομικό , κλπ ) είσαι έτοιμος. Σε ότι αφορά την Αγγλία τα πράγματα είναι ευκολότερα λόγο Ευρώπης (τουλάχιστον σε σχέση με το μεταναστευτικό).Ότι και αν αποφασίσεις σίγουρα θα έχεις κάνει την σωστή επιλογή.
      Έτσι όπως κάνανε την χώρα , ας την γευτούνε κιόλας.

      Μια παράκληση ! Εάν υπάρχει κάποιος που έχει μεταναστεύσει ήδη στην πολιτεία της Manitoba ή στο Saskatchewan (τα ίδια πράγματα ισχύουν και εκεί ) ας ενημερώσει το patriotaki. Ξέρω ότι το θέμα ‘’Μετανάστευση στον Καναδά’’ έχει πάνω από 10,000 προβολές . Δεν υπάρχει κανένας πρόσφατος μετανάστης να μας πει δυο κουβέντες ? Κάποια διευκρίνιση ? Come on !

      Comment


        #18
        Έχετε,έχουμε ,στα χέρια μας ένα εργαλείο που λέγεται ιντερνετ!Μπορείτε να κάνετε την έρευνα σας για ότι θέλετε και να βρείτε του κόσμου τις πληροφορίες!Μην διστάζετε να τηλεφωνείτε στις Ελληνικές κοινότητες ανά τον κόσμο και να ζητάτε πληροφορίες.Ακόμα κι αν πέσετε σε απρόθυμους ή αγενείς μην τα παρατάτε.Ξαναπροσπαθήστε μέχρι να πάρετε αυτό που θέλετε.Όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις την άκρη!!!Καλή δύναμη σε όλους!!!!

        Comment


          #19
          Originally posted by ntaliana View Post
          Έχετε,έχουμε ,στα χέρια μας ένα εργαλείο που λέγεται ιντερνετ!Μπορείτε να κάνετε την έρευνα σας για ότι θέλετε και να βρείτε του κόσμου τις πληροφορίες!Μην διστάζετε να τηλεφωνείτε στις Ελληνικές κοινότητες ανά τον κόσμο και να ζητάτε πληροφορίες.Ακόμα κι αν πέσετε σε απρόθυμους ή αγενείς μην τα παρατάτε.Ξαναπροσπαθήστε μέχρι να πάρετε αυτό που θέλετε.Όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις την άκρη!!!Καλή δύναμη σε όλους!!!!
          Γεια και σε ευχαριστώ για όλα. Έχω ήδη στείλει ορισμένα ερωτήματα που πρέπει να διευκρινιστούν (πχ.το οικονομικό που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας). Αν και πληρώ όλα τα κριτήρια εκτός του IELTS (προς το παρόν) , ρώτησα για να είμαι σε θέση να ενημερώσω τους πάντες. Ελπίζω όλοι να ακολουθήσουν την συμβουλή σου. Φίλη μου να είμαστε σε επαφή. Καλή δύναμη.

          Comment


            #20
            Originally posted by Panvdlp View Post
            Γεια και σε ευχαριστώ για όλα. Έχω ήδη στείλει ορισμένα ερωτήματα που πρέπει να διευκρινιστούν (πχ.το οικονομικό που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας). Αν και πληρώ όλα τα κριτήρια εκτός του IELTS (προς το παρόν) , ρώτησα για να είμαι σε θέση να ενημερώσω τους πάντες. Ελπίζω όλοι να ακολουθήσουν την συμβουλή σου. Φίλη μου να είμαστε σε επαφή. Καλή δύναμη.
            Ότι μαθαίνω θα σας ενημερώνω.Μπείτε όμως και στην επίσημη σελίδα της ελληνικής κοινότητας στην Manitoba.Θα ενημερώνεστε άμεσα για οτιδήποτε καινούργιο.

            Comment


              #21
              Ελλάδα | See yourself in Manitoba | Choose Manitoba | Immigrate to Manitoba, Canada

              Comment


                #22

                Comment


                  #23
                  Προσφορά εργασίας στη Manitoba...

                  Η Μανιτόμπα είναι η πρώτη επαρχία του Καναδά που αναζητεί νέους μετανάστες από τη Νότια Ευρώπη, η οποία πλήττεται από την ανεργία. Έτσι θα στραφεί προς...
                  enikos.gr - Κοινωνία: Πάμε για δουλειά στον Καναδά;

                  Για να πάρετε και μία ιδέα check this out!
                  Province of Manitoba - Province du Manitoba

                  Comment


                    #24
                    Καλημερα, για το προγραμμα της Manitoba εχει ανοιξει ηδη θεμα ο φιλος Παναγιωτης εδω για οποιον ενδιαφερεται.
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      #25
                      OK - Δεν το είχα προσέξει.

                      Comment


                        #27
                        Η Μανιτόμπα είναι η πρώτη επαρχία του Καναδά που αναζητεί νέους μετανάστες από τη Νότια Ευρώπη, η οποία πλήττεται από την ανεργία.

                        Έτσι, στρέφεται προς την αγορά εργασίας της Ελλάδας και στο πλαίσιο αυτό ειδικοί εκπρόσωποι του ματαναστευτικού προγράμματος της Μανιτόμπα θα επισκεφθούν την Αθήνα στις αρχές Ιουνίου. Οι συνεντεύξεις με ενδιαφερόμενους για άδεια εργασίας στον Καναδά θα πραγματοποιηθούν από τις 8 ώς τις 12 Ιουνίου.

                        Αυτή η τακτική είναι μέρος του επαρχιακού προγράμματος και η συγκεκριμένη μονάδα προσλήψεων θα έρθει σε επαφή με τις κοινότητες των Ελλήνων, Ιταλών, Ισπανών και Πορτογάλων, αναφέρει η ανακοίνωση της επαρχιακής κυβέρνησης.

                        Η Μανιτόμπα ζητάει άτομα ηλικίας 21-45 ετών ειδικευμένα στη βιομηχανία, τις επιχειρήσεις, τις υπηρεσίες, το εμπόριο και άλλες ειδικότητες και πρόκειται να απορροφήσει 250.000 εργαζόμενους μέχρι το 2020.

                        Comment


                          #28
                          from: Θέσεις εργασίας για Έλληνες ανοίγει ο Καναδάς - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

                          Aυτό είναι μόνο ένα μεμονωμένο / ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΟ πρόγραμμα.

                          Η πολιτεία είναι και θα παραμείνει ανοικτή στην μετανάστευση για τους νότιο-Ευρωπαίους. Μην εστιάζεται ΜΟΝΟ σε ορισμένα επαγγέλματα ή προγράμματα. Μπορεί ο καθένας 1) να πάει όποια ημερομηνία είναι έτοιμος (πχ εγώ τον Δεκέμβριο ) , και 2) να επιλέξει όποια εργασία θέλει.( Σε αυτό βοηθάει και η εκεί Ελληνική κοινότητα /οργάνωση). Σε ότι αφορά το θέμα του IELTS πολύ σύντομα θα αναρτήσω πληροφορίες . Το αναφέρω αυτό γιατί πάρα πολλοί φίλοι ‘’κωλώνουν ‘’ στο θέμα τις γλώσσας. Μην αγχώνεστε. Έμαθα ότι αυτός ο παράγοντας μπορεί να παρακαμφθεί. Μένη μόνο να μου το κοινοποιήσουν ΕΠΙΣΗΜΑ . θα ενημερώσω ΑΜΕΣΑ.

                          (και μην ξεχνέτε! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ''Μετανάστευσης'' & και Ελληνες ''Δικηγόρους''.) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ στον Καναδά.

                          Αρμόδιοι είναι ΜΟΝΟ οι Καναδοί- Ελληνοκαναδοί δικηγόροι η οποίοι ΔΕΝ χρειάζονται για την πολιτεία της Manitoba.

                          Comment


                            #30
                            Το λινκ που έδωσες αναφέρει καταληκτική ημερομηνία μέχρι Παρασκευή 7 Ιουνίου!!!! Για ποιο πράγμα? Για το πρόγραμμα μετανάστευεσης? Για την εκδήλωση στην Αθήνα? Δεν κατάλαβα!! Βρήκες κανείς τίποτα??

                            Comment

                            Working...
                            X