Announcement

Collapse
No announcement yet.

Immigrate to Manitoba

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dean View Post
    Γεια σας παιδιά!
    Το πρόγραμμα της Manitoba τρέχει ακόμη;
    Έχω το IEC και σκέφτομαι να το συνδυάσω με αυτό της manitoba.
    Το έχει κάνει κανένας, είναι εφικτό; Από χρόνους προλαβαίνω;
    Επίσης κοιτούσα για δουλείες στο kijiji (construction) και βλέπω ότι δεν έχει και τόσες πολλές σε σχέσει με άλλες περιοχές...
    Για να είμαι ειλικρινής θα μου αρέσει καλύτερα η ιδέα του να μετακομίσω προς Alberta μεριά αλλά ο λόγος που σκέφτομαι για Manitoba είναι μόνο για να συνδυάσω το πρόγραμμα...

    Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο Toronto...
    Αν κάποιος έχει βρει κάτι άλλο έτσι ώστε να επιμηκύνει το work permit από Ontario θα παρακαλούσα να με ενημερώσει.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Το πρόγραμμα τρέχει ακόμα ,προσωπικά βρίσκομαι αυτη τη στιγμή στο Winnipeg ,χθές πέρασα τη συνέντευξη απο το MPNP (Manitoba Provincial Nominee Program ) ,σήμερα κατέθεσα την αίτηση μιας και μου δόδηκε invitation to apply .Η αιτησή μου θα ολοκληρωθεί αυριο και ευτυχώς ,σήμερα είχα και job offer κάτι πολύ βασικό για να μπορέσεις να παραμείνεις στην χώρα.Η Ελληνική Κοινότητα (όχι όλοι φυσικά ) βοηθάει πάρα πολύ ,κάποιοι ανθρωποι εμένα προσωπικά με έκαναν να νιώσω ιδιαίτερα ευπρόσδεκτος.Πολή προσοχή στο να παίξει κάποιος με τους κανόνες του παιχνιδιού ,εδώ οι νόμοι εφαρμόζονται με ιδιαίτερη αυστηρότητα.Οι Ελληνικές εξυπνάδες και νοοτροπίες δεν έχουν καμιά θέση εδω πέρα.Μια συμβουλή για όσους σκεφτονται να δοκιμάσουν τη τύχη τους εδω πέρα.Εξασκήστε τα Αγγλικά σας ,μελετήστε γιατί όσο καλά και να γνωρίζετε (η νομίζετε οτι γνωρίζετε ) θα σας χρειαστούν.Δεν χρειαζεται να έρθετε εδώ για να μάθετε ,μπορείτε να μάθετε και ενώ είσαστε στην Πατρίδα.

    Comment


      Η μικρή Ελλάδα του Καναδά: Εκεί όπου ζουν 1.200 Ελληνες -Οι μισθοί και παροχές που έχουν κάνει τη Μανιτόμπα προορισμό μεταναστών [εικόνες] | iefimerida.gr


      Στην περιοχή Μονιτόμπα του Καναδά ζει, εργάζεται σκληρά αλλά απολαμβάνει και όλες τις κοινωνικές παροχές που προσφέρει το καναδικό κράτος, μια μικρή... Ελλάδα. Τον τελευταίο χρόνο έχουν μεταναστεύσει στην περιοχή 50 οικογένειες Ελλήνων οι οποίοι θέλησαν να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη μακριά από τη χώρα μας. Συνολικά στην περιοχή ζουν 1.200 Ελληνες.

      Η εφημερίδα «Εθνος της Κυριακής» φιλοξενεί της ιστορίες δυο οικογενειών που άφησαν πίσω του την Ελλάδα της κρίσης και αναζήτησαν ένα καλύτερο μέλλον στ ην Μανιτόμπα.

      Η Λία Ανδρονίκου και ο Στέφανος Μπούκης μαζί με το παιδάκι τους εδώ και ένα χρόνο ζουν στην πρωτεύουσα της Μανιτόμπα, το Γοουίνιπεγκ. Παρά το γεγονός ότι και οι δυο είχαν ικανοποιητικές δουλειές αποφάσισαν να αφήσουν πίσω τους την Ελλάδα φοβούμενοι ένα πιθανό ναυάγιο. Σε μικρό χρονικό διάστημα βρήκαν δουλειά στο αντικείμενό τους και συγκεκριμένα η Λια ως δασκάλα αγγλικών και μουσικής σε μια μοντεσοριανή ακαδημία, ενώ ο σύζυγός της, αφού εργάστηκε για λίγο ως οδηγός, άνοιξε το δικό του ωδείο. «Το μόνο που χρειάστηκε να κάνουμε ήταν να πάρουμε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο και να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά την αίτησή μας. Πήραμε και μερικά τηλέφωνα αλα δεν χρειάστηκε να μπλέξουμε σε ουρές ούτε σε γραφειοκρατεία. Ολα έγιναν πολύ εύκολα», λένε μιλώντας στο Εθνος.

      Πηγή: Η μικρή Ελλάδα του Καναδά: Εκεί όπου ζουν 1.200 Ελληνες -Οι μισθοί και παροχές που έχουν κάνει τη Μανιτόμπα προορισμό μεταναστών [εικόνες] | iefimerida.gr Η μικρή Ελλάδα του Καναδά: Εκεί όπου ζουν 1.200 Ελληνες -Οι μισθοί και παροχές που έχουν κάνει τη Μανιτόμπα προορισμό μεταναστών [εικόνες] | iefimerida.gr

      Comment


        Η επαρχία της Μανιτόμπας έχει μια απο τις μικρότερες ανεργίες παγκοσμίως (περίπου 5 % ) ,όταν structural unemployment θεωρείται ένα ποσοστό περίπου 4 % ,δηλαδή οι άνθρωποι που δεν εργάζονται επειδή καλύπτονται απο επιδόματα και αυτοί που είναι στο ενδιάμεσο αλλάζοντας δουλειές.Εχω γνωρίσει Καναδούς απο άλλες πολιτείες που έρχονται εδώ γιατί δεν μπορούν να βρούν σε άλλα σημεία του Καναδά εργασία.
        Tο ισοζύγιο όσων έρχονται με όσους φευγουν απο την πολιτεία είναι αρνητικό ,δηλαδή φευγουν περισσότεροι απο όσους έρχονται.Αυτό κατα κύριο λόγο συμβαίνει λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούν και αναφέρομαι στον χειμώνα.Οι θερμοκρασίες εδώ αγγίζουν και τους - 50 βαθμούς κελσίου.Ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες όμως ,οι δρόμοι είναι ανοιχτοί ,οι υπηρεσίες λειτουργούν ,τα παιδία κάνουν μάθημα στα σχολεία κλπ.Φυσικά και χρειάζεται πολλή και σκληρή δουλειά ,λαμβάνοντας υπ οψιν οτι και η ζωή εδώ είναι ακριβή και πουθενά κανένας δεν δίνει έτσι χρήματα.Υπάρχουν δυστηχώς και κακά ,με ένα απο τα μεγαλλίτερα (κατα την γνώμη μου ) την ηλήθια Αγγλοσαξωνική αντίληψη οτι για να περάσεις καλά την Παρασκευή το βράδυ και το Σάββατο θα πρέπει να γίνεις λιώμα απο το ποτό.Φυσικά μαζί με το αλκοόλ γίνεται και εκτεταμένη χρήση κάναβης.Ενα άλλο κακό είναι οτι οι δρόμοι τους είναι κύριολεκτικά αίσχος .λόγω του χειμώνα.
        Απο εκεί και πέρα η πολιτεία είναι αρκετά οργανωμένη ,με ελλάχιστη γραφειοκρατεία και με υπηρεσίες για να εξυπηρετείτε ο πολίτης.Χαρακτηρηστικό παράδειγμα οτι για να μου εκδοθεί το ανάλογο ΑΦΜ χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά ενώ μέσα σε άλλα 15 μου εδόθηκε και κάρτα υγείας -εγγραφή στις υπηρεσίες υγείας.Οι νόμοι τηρούνται αυστηρά στο σύνολό τους χωρίς να γίνεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να ερμηνευτούν .Οταν το όριο ταχύτητας είναι 100 το ανώτερο που μπορείς να τρέξεις είναι 100 ,άντε το πολύ πολύ να πάς 105 -108 ,αλλιώς θα πάρεις κλήση.Δεν είναι τυχαίο οτι στην εθνική εάν πας με 110 δεν θα σε περάσει σχεδόν κανένας.Εάν παρκάρεις εκεί που απαγορεύεται ,πολύ απλά θα σου σηκώσει ο γερανός το αυτοκίνητο.
        Προσωπική μου άποψη είναι οτι αξίζει τον κόπο αρκεί ναι είσαι εξιδεικευμένος και να έχεις καλή γνώση των Αγγλικών έτσι ωστε να μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός και να βρείς καλή εργασία.

        Comment


          Originally posted by spyros38 View Post
          Η επαρχία της Μανιτόμπας έχει μια απο τις μικρότερες ανεργίες παγκοσμίως (περίπου 5 % ) ,όταν structural unemployment θεωρείται ένα ποσοστό περίπου 4 % ,δηλαδή οι άνθρωποι που δεν εργάζονται επειδή καλύπτονται απο επιδόματα και αυτοί που είναι στο ενδιάμεσο αλλάζοντας δουλειές.Εχω γνωρίσει Καναδούς απο άλλες πολιτείες που έρχονται εδώ γιατί δεν μπορούν να βρούν σε άλλα σημεία του Καναδά εργασία.
          Tο ισοζύγιο όσων έρχονται με όσους φευγουν απο την πολιτεία είναι αρνητικό ,δηλαδή φευγουν περισσότεροι απο όσους έρχονται.Αυτό κατα κύριο λόγο συμβαίνει λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούν και αναφέρομαι στον χειμώνα.Οι θερμοκρασίες εδώ αγγίζουν και τους - 50 βαθμούς κελσίου.Ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες όμως ,οι δρόμοι είναι ανοιχτοί ,οι υπηρεσίες λειτουργούν ,τα παιδία κάνουν μάθημα στα σχολεία κλπ.Φυσικά και χρειάζεται πολλή και σκληρή δουλειά ,λαμβάνοντας υπ οψιν οτι και η ζωή εδώ είναι ακριβή και πουθενά κανένας δεν δίνει έτσι χρήματα.Υπάρχουν δυστηχώς και κακά ,με ένα απο τα μεγαλλίτερα (κατα την γνώμη μου ) την ηλήθια Αγγλοσαξωνική αντίληψη οτι για να περάσεις καλά την Παρασκευή το βράδυ και το Σάββατο θα πρέπει να γίνεις λιώμα απο το ποτό.Φυσικά μαζί με το αλκοόλ γίνεται και εκτεταμένη χρήση κάναβης.Ενα άλλο κακό είναι οτι οι δρόμοι τους είναι κύριολεκτικά αίσχος .λόγω του χειμώνα.
          Απο εκεί και πέρα η πολιτεία είναι αρκετά οργανωμένη ,με ελλάχιστη γραφειοκρατεία και με υπηρεσίες για να εξυπηρετείτε ο πολίτης.Χαρακτηρηστικό παράδειγμα οτι για να μου εκδοθεί το ανάλογο ΑΦΜ χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά ενώ μέσα σε άλλα 15 μου εδόθηκε και κάρτα υγείας -εγγραφή στις υπηρεσίες υγείας.Οι νόμοι τηρούνται αυστηρά στο σύνολό τους χωρίς να γίνεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να ερμηνευτούν .Οταν το όριο ταχύτητας είναι 100 το ανώτερο που μπορείς να τρέξεις είναι 100 ,άντε το πολύ πολύ να πάς 105 -108 ,αλλιώς θα πάρεις κλήση.Δεν είναι τυχαίο οτι στην εθνική εάν πας με 110 δεν θα σε περάσει σχεδόν κανένας.Εάν παρκάρεις εκεί που απαγορεύεται ,πολύ απλά θα σου σηκώσει ο γερανός το αυτοκίνητο.
          Προσωπική μου άποψη είναι οτι αξίζει τον κόπο αρκεί ναι είσαι εξιδεικευμένος και να έχεις καλή γνώση των Αγγλικών έτσι ωστε να μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός και να βρείς καλή εργασία.
          Από ότι φαίνεται μένεις εκεί σωστά? Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά για ΕΧ.VISIT . Δουλεύω 10 χρόνια σε τράπεζα , μεταπτυχιακο, IELTS.Υπάρχει κίνηση για δουλειά σε τράπεζα?Επίσης επειδή έχω 2 μικρά παιδιά πως είναι η εκπαίδευση εάν έχεις κάποια γνώση?Αξίζει λες?Προσωπική άποψη μεν αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε σωστά??

          Comment


            Δεν γνωρίζω εάν τρέχει ακόμα το πρόγραμμα του MPNP ,για περισσότερες πληροφορίες email στο Home .Βασικές προυποθέσεις που πρέπει να ισχύουν όλες Α .ηλικία μέχρι 45 Β. διαθέσιμο κεφάλαιο 10.000 καναδέζικα δολάρια + 2.000 για κάθε μέλος της οικογενείας είτε έρθετε είτε δεν έρθετε όλοι μαζί , Γ . Λύκειο + πτυχίο ή δίπλωμα (κάνει και ΙΕΚ ) ,Δ. IELTS ,όσο ποιό πολύ τόσο ποιό καλά (τουλάχιστον πάνω απο 5 - 5,5 ) Ε . Εργασιακή εμπειρία ,χωρίς να είμαι απόλυτος 2 ετών κατα τα τελευταία 5 έτη. Οι προυποθέσεις θετονται απο την ομοσπονδιακή κυβέρνηση και πρέπει να ισχύουν ΟΛΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.Εάν κάποιος είναι να έρθει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.Απευθήνομαι σε αυτούς που έχουν λάβει πρόσκληση απο το HIIC και όχι σε αυτούς που θέλουν γενικότερα πληροφορίες.Αυτοί μπορούν να πληροφορηθούν καλλίτερα απο το web site.Το μεταναστευτικό σύστημα του Καναδά αλλάζει ,οπότε εάν κάποιος έχει τις προυποθέσεις και θέλει να το κάνει ,καλό είναι να μην το καθηστερήσει γιατί σε κάποια στιγμή αυτή η πόρτα θα κλείσει.

            Comment


              Θα ήθελα να ενημερώσω για να μην δημιουργώ εσφαλμένες εντυπώσεις οτι το πρόγραμμα της Μανιτόμπα τρέχει ακόμα και δέχεται κόσμο με τις προυποθέσεις που προανέφερα.Ο Καναδάς έχει στα πλάνα του την εφαρμογή ενός συστήματος παρόμοιο με αυτό της Αυστραλίας (Skillselect ),οπότε λογικό είναι να γίνουν αλλαγές .Με αφορμή ένα προσωπικό μύνημα ,δημοσιεύω την απάντηση (χωρίς ονόματα φυσικά ) γιατί πολύ πιθανόν να ανλτήσουν πληροφορίες και κάποιοι άλλοι με αυτόν τον τρόπο.

              Καλησπέρα,
              Ευχριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες.Μου έστειλε η Βικτώρια τα χαρτιά που χρειάζονται για το exploratory visit αλλά επειδή πιστεύω ότι είναι ρίσκο με την έννοια ότι πρέπει να βρεις δουλεία για να μείνεις θέλω να σε ρωτήσω πως είναι η ζωή εκεί και τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις?Άξίζει πιστεύεις να κάνω τα χαρτιά?Επίσης προυπηρεσία πρέπει να έχεις σε συγκεκριμένα επαγγέλματα?
              Ευχαριστώ και πάλι!

              Το ρίσκο υπάρχει σε όλα τα πράγματα στη ζωή .Τα αεροπλάνα ενίοτε πεφτουν ,τα αυτοκίνητα τρακαίρνουν ,οι άνθρωποι παθαίνουν( και πεθαίνουν ) ηλεκτροπληξία χρησιμοποιώντας ηλεκτρικές συσκευές.Αυτό ,κατα την προσωπική μου άποψη πάντα δεν σημαίνει οτι πρέπει να ζείς μέσα σε buble.Για να γίνω λίγο ποιό ποιητικός "You will never discover new oceans untill you are no longer afraid to loose sight of the land .".Απο εκεί και πέρα το τι κάνει καθένας με την ζωή του είναι αποκλειστική υπόθεση του ιδίου.Ούτε εγώ ,ούτε κανένας άλλος μπορεί (και δεν θα έπρεπε )να σου πεί το τι θα κάνεις.Για να χαριτολογήσω ,μεγάλο παιδί είσαι ,παίξε όπως νομίζεις.Προσωπική μου άποψη φυσικά ,στη ζωή κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις πάντα.Ποτέ δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

              Απο εκεί και πέρα ,η πολιτεία της Μανιτόμπα είναι η μόνη στον Καναδά που δέχεται κόσμο χωρίς να έχει προσφορά εργασίας.Η exploratory visit είναι για να έρθεις ,να δεις τον τόπο ,να κάνεις την συνεντευξη με το MPNP (Manitoba Provincial Nominee Program ) και εν συνεχεία να επιστρέψεις στην πατρίδα σου.Κανένα χρόνο μετά εάν έχεις γίνει nominated (είναι πάρα πολύ πιθανό οτι θα γίνεις αλλα όχι απόλυτο) και αφού έχεις κάνει την αίτηση στο CIC για permanent residency ,αφού εγκριθεί μπορείς να έρθεις εδώ σαν permanent resident.Η λογική πίσω απο το πρόγραμμα αυτό αυτή είναι.Απο εκεί και πέρα ,σε περίπτωση που κατα την επίσκεψή σου έχεις και προσφορά εργασίας ,και επιθυμείς να παραμείνεις στην χώρα ,βγαίνεις απο τον Καναδά (στη συγκεκριμένη περίπτωση πάς στην Αμερική που είναι περίπου 90 χλμ) και έχοντας το letter of support (ΜPNP) μαζί με το job offer ,αλλάζεις την βίζα σου σε temporary resident ( συνήθως ένα χρόνο , με υποχρέωση να μείνεις με τον συγκεκριμένο εργοδότη ) και έχεις work permit.Εργοδότη μπορείς να αλλάξεις ,(γνωρίζω άτομο που έχει αλλάξει 4 μέχρι τώρα ) απλά έχει μια μικρή διαδικασία και 150 δολάρια.Εν συνεχεία μπορείς να κάνεις αίτηση εντός 6 μηνών για permanent residency.

              Για να απαντήσω στην ερώτησή σου .
              Α.Οι δυσκολίες είναι διαφορετικές για κάθε ανθρωπο ,εξαρτάται απο το background σου και το ποιόν σου.Εμένα πχ το δυσκολοτερο είναι οτι έχω την οικογένεια πίσω στην Ελλάδα .Φυσικά και ο καιρός είναι ένας παράγοντας που πρέπει να πάρεις υποψιν σου αφου οι θερμοκρασίες εδώ είναι ακραίες και επικίνδυνες.Γενικά να περιμένεις πολλές δυσκολίες απο το πιό μικρό μέχρι το ποιό μεγάλο.Εμένα πχ ο συνοριοφύλλακας επείδή δεν με γουστάρησε μου κράτησε το διαβατήριο στο αεροδρόμιο και μου έδωσε 36 ώρες για να του παω μια επιστολή απο το MPNP οτι όντως έχω ραντεβού τις ημερομηνίες που ισχυριζόμουν.Εν συνεχεία μου δόθηκε μόνο ένας μήνας παραμονή στην χώρα και παρ΄όλα αυτά τα κατάφερα και μου εκδόθηκε η άδεια εργασίας και παραμονής (δεν το έχει ξανακάνει κάποιος άλλος αυτό σε αυτό το χρονικό διάστημα ).Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν οι δυσκολίες είναι πολλές ,ξεπερνιούνται εάν σφίξεις τα δόντια και κάνεις βήματα για να τις υπερκεράσεις.
              Β.Τα πάντα πλήν των σουπερ μάρκετ κλείνουν στις 6 και αυτά που μένουν ανοιχτά μέχρι αργά στις 8.Δεν υπάρχει η διασκέδαση όπως την έχεις συνηθήσει.Τα καφέ είναι ελλάχιστα και το φαγητό έξω πανάκριβο.Εδώ δεν έρχεσαι για διασκέδαση ,εδώ έρχεσαι για να δουλέψεις ,για να έχεις την υγεία σου ,για να είσαι μέσα σε ένα σύστημα που λειτουργεί και δεν σου φέρνει εμπόδια ,για να μπορέσουν να σπουδάσουν τα παιδιά σου σε ένα απο τα καλλίτερα πανεπιστήμια του Καναδά ,για να μην σε κοροιδευουν οι πολιτικοί κλπ κλπ.Η διασκέδαση είναι ακριβή και μετρημένη όμως ,κρατιέσαι για να πας διακοπές είτε σε καμιά Κούβα είτε σε κανένα Λας Βέγκας.Πρώτα από όλα όμως η δουλειά.
              Γ.Προυπηρεσία είναι καλό να έχεις όχι όμως απαραίτητο .Πίστεψέ με ,με τις δυσκολίες που έχεις περάσει στην Ελλάδα ,θα διαπιστώσεις οτι το επίπεδο εδώ γενικά είναι χαμηλό.Απο εκεί και πέρα όμως όσα περισσότερα προσόντα και όσα περισσότερα μπορείς να προσφέρεις ,τόσο ποιό καλά θα αμειφθείς.

              Ηθικό δίδαγμα -κεντρική ιδέα : επειδή μετανάστευση copy paste δεν υπάρχει όπως λέει και κάποιος απο εδω μέσα ,κανένας δεν μπορεί να σου πει εαν αξίζει ,και αν κερδίζεις περισσότερα απο όσα χάνεις.Προσωπική μου άποψη ,επειδή οι πολιτικοί στην Ελλάδα είναι ψέυτες και βολεψάκηδες ,και επειδή η περιπέτεια στην οποία έχει μπεί η χώρα θα διαρκέσει για πολλά πολλά χρόνια και επειδή τα προβλήματα είναι τεράστια και κανένας δεν κάνει το παραμικρό για να τα λύσει ,το να έχεις μια εναλλακτική νομίζω οτι είναι αναγκαιότητα και όχι πολυτέλεια.Απο εκεί και πέρα η μετανάστευση είναι μια πολύ προσωπική επιλογή ,δεν είναι σίγουρο οτι θα πετύχει και προυποθέτει πάρα μα πάρα πολούς συμβιβασμούς και υποχωρήσεις.Γενικά είναι μια επένδυση στο μέλλον.

              Comment


                Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω ποσες ειναι οι πιθανοτητες να πετυχεις ενα σκορ 5 στο ΙΕΛΤΣ με πτυχιο lower?

                Επισης, εχω τελιωσει τεχνικο λυκειο και οχι γενικο, οποτε δεν εχω απολυτηριο λυκειου. Εχω φοιτησει ομως σε δημοσιο ΙΕΚ και εχω παρει πιστοποιηση διπλωματος Γραφιστικης. Μπορω να κανω αιτηση για μεταναστευση στη μανιτομπα με προσκληση απο το HIIC με την τεχνικη σχολη και την πιστοποιηση απο το ΙΕΚ?
                Ευχαριστω.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  Καλημέρα, είδα την ανάρτηση για την προσφορά εργασίας και έστειλα βογραφικό σημείωμα.
                  Μου απαντήσανε άμεσα στέλνοντάς μου επισυναπτόμενα τα έγγραφα που πρέπει να συμπληρώσω |(ευτυχώς τα έχω όλα ) από την IEC-MPNP
                  Μετα ποια βήματα ακολουθούν? σε καλούνε αυτοί ? πάμε για ραντεβού στην πρεσβεία? για την επίσκεψη εξερεύνησης θέλει visa ¨η είσαι οκ με το esta ?
                  ειμαι απόφοιτη οικονομικού με μεταπτυχιακό και 16 χρόνια προυπηρεσία , IELTS 6.5 θα μπορέσω να βρω δουλειά (βρίσκω μόνη μου η κάποιος προτείνει ) αναφορικά με τη διαμονή τι γίνεται?

                  Comment


                    Θέλω να υπενθυμίσω οτι το πρόγραμμα του ΜΡΝΡ τρέχει ακόμα .Στον Καναδά ,για να μπορέσεις να έρθεις θα πρέπει σε γενικές γραμμές να έχεις εξασφαλίσει προσφορά εργασίας.Αυτό οδηγεί σε ένα φαυλο κύκλο οπου για να έρθεις πρέπει να έχεις εργασία και για να βρείς εργασία πρέπει να είσαι ήδη εδώ.Αυτό μπορεί να ξεπεραστεί με το πρόγραμμα της Μανιτόμπα που απο όσο γνωρίζω είναι η μοναδική πολιτεία που δέχεται κόσμο χωρίς να έχουν ήδη προσφορά εργασίας.Αντί αυτού ,μπορείς να κάνεις exploratory visit και με την υποστήριξη της Ελληνικής κοινότητας να γίνεις nominee ,και τελικώς permanent resident .Περισσότερες πληροφορίες εδώ Home

                    Comment


                      καλησπέρα σας.Διάβασα αρκετές πληροφορίες εδώ στο site και θέλω να ρωτήσω το εξής: Εάν δεν έχω τελειώσει ακόμα το πανεπιστήμιο ενώ έχω ήδη 10ετή εμπειρία όσον αφορά το λογιστήριο έχω ελπίδες για να δώσω το cv μου και να πάρω κάποια θετική απάντηση?

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment


                        Originally posted by rossi8 View Post
                        καλησπέρα σας.Διάβασα αρκετές πληροφορίες εδώ στο site και θέλω να ρωτήσω το εξής: Εάν δεν έχω τελειώσει ακόμα το πανεπιστήμιο ενώ έχω ήδη 10ετή εμπειρία όσον αφορά το λογιστήριο έχω ελπίδες για να δώσω το cv μου και να πάρω κάποια θετική απάντηση?

                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                        Γιατί δεν δοκιμάζεις ?
                        Home

                        email : info@hiic.ca

                        Comment


                          mporei kapios na mou dosei perisoters plirofories gia to programa sthn manitoba

                          me endiaferei auto to programa gia tin manitoba as me boithisei kapios den ksero kala agglika pou kaneis aitisei ktl kai sngekrimena gia thn poli Morden


                          Μετανάστευση στον καναδά χωρίς πρόσκληση εργασίας

                          Είναι γνωστό οτι για να μπορέσει να μεταναστευσει κάποιος νόμιμα στον Καναδά θα πρέπει είτε να του κάνουν πρόσκληση μέσω κάποιας θέσης εργασίας ,είτε να έχει διαβατήριο ,είτε να σπουδάσει εκεί.Δεν αναφέρομαι σε κάποιον που κρατά ήδη καναδέζικο διαβατήριο ,αυτός μπορεί να πάει και να φύγει απο εκεί ότι ώρα επιθυμεί.Βασική προυπόθεση για να μεταναστευσει κάποιος στον Καναδά είπαμε έιναι το να έχει jpo offer.Αυτό ισχύει σε όλο τον Καναδά ,σε όλες τις πολιτείες με μιά εξαίρεση : την πολιτεία της Manitoba.Υπάρχει συγκεκριμένα μια διαδικασία κατα την οποία συμφωνείς να κάνεις μια διερευνητική επίσκεψη εκεί και εν συνεχεία να σου χορηγηθει μόνιμη κατοικία (Permanent Residency).Απο τα λίγα που έχω διαβάσει είσαι υποχρεωμένος να μείνεις εκεί για τα 2 πρώτα έτη.Στο Νότιο τμήμα της πολιτείας της Manitoba υπάρχει μια πόλη περίπου 8000 κατοίκων που ονομάζεται Morden .Για την συγκεκριμένη πόλη τα πράγματα είναι ακόμα ποιό έυκολα.Το επίπεδο των αγγλικών που απαιτούνται είναι σχετικά χαμηλό και ισχύει η δεσμευση των 2 ετών.Για το πρόγραμα της πολιτείας εδώ Manitoba Immigration and Economic Opportunities | Immigrate to Manitoba, Canada και για το πρόγραμμα της συγκεκριμένης πόλης εδώ City of Morden | Immigrate to Morden .

                          Comment


                            Και εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο πρόγραμμα για την Manitoba, αλλά όπως γράφει το MPNP είναι κλειστό.
                            Οπότε δεν ξέρω εάν γίνεται να σε κάνει πρόσκληση το hiic ( Τι χρειάζεσαι από Ελλάδα )

                            Ψάχνω να βρώ εάν υπάρχει η διαδικασία για να κάνει κάποιος τα χαρτιά του.
                            Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει

                            Comment


                              Το πρόγραμμα είναι ανοιχτό και συνεχίζει .Ο αριθμός των Ελλήνων που επιτρέπεται να κάνει sponsorship η Ελληνική κοινότητα ΔΕΝ έχει αγγίξει το όριο που θέτει το ΜΡΝΡ .Στείλε μαιλ στο HIIC ζητώντας πληροφορίες .Μιλάμε για το πρόγραμμά της Μανιτόμπα και όχι για την πόλη του Μόρντεν .To mail που μπορείς να απευθυνθείς είναι info@hiic.ca

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους. Σας παραθέτω post από το facebook που μπορείτε να ενημερωθείτε.

                                Comment

                                Working...
                                X