Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aνταπόκριση Αλκιόνη - Νοσηλεύτρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aνταπόκριση Αλκιόνη - Νοσηλεύτρια

    χμμμμμμ, ηρθε και η δικια μου η ωρα τελικα, τελευταια και καταιδρωμενη θα έλεγε κάποιος, εγω θα έλεγα το καλο πράγμα αργεί να γινει! αλλα ας τα πάρουμε απο την αρχη! και για οποιους δεν με ξερετε, ειμαι 36 χρονων, νοσηλευτρια και μαμα 3 παιδιων! τι αλλο? νομιζω αυτα ειναι αρκετα! τεσπα! ας παρουμε τα πραγματα ενα-ενα και απο την αρχη! οι λογοι μεταναστευσης? εγω θα ελεγα φυγης, λιγο-πολυ γνωστοι και κοινοι για ολους!

    όλα ξεκινησαν πριν απο πολυ-πολυ-πολυ καιρο, και τι εννοω? ας κοιταξει καποιος την ημερομηνια εγγραφης μου και θα καταλαβει! ακολουθησα την συμβουλη του πρωτοπορου αγοριαννη που στις πρωτες μας συνομιλιες μου ειχε πει:
    Αλκιονη ξεσκονησε τα αγγλικα σου και ξεκινα το διαβασμα! και αυτο εκανα, ωρες, νυχτες , βδομαδες ατελειωτες διαβαζοντας και διαβαζοντας τα ιδια πραγματα προσπαθωντας να βαλω σε σειρα πρωτα τη σκεψη μου και μετα ολα τα αλλα. τη βρηκα την ακρη, και ετσι ξεκινησα και εγω! 5 φορες εδωσα για το IELTS και θα εδινα και αλλες 5 εαν χρειαζοτανε. αλλα ειπαμε ενα-ενα και με την σειρα! θα ονομασω την ανταποκριση μου 4 εποχες, το κλεβω απο καπου αλλου, ειδα προσφατα κατι που πραγματικα με επηρεασε και ετσι ας με συγχωρησει η Λια(δικια της ιδεα ειναι) που θα της κλεψω το concept! 4 εποχες λοιπον, φθινοπωρο, χειμωνας ανοιξη και καλοκαιρι! η περιοδος που περασε προσπαθωντας να κατανοησω ποιες επρεπε να ειναι οι κινησεις μου, τι να κανω και εννοειται να τελειωνω με τα αγγλικα για μενα ειναι το φθινοπωρο!

    ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

    1) Αγγλικα: χρειαζομουνα 7 το λιγοτερο σε καθε ενοτητα και εννοειται το academic! με δυσκολεψε η εκθεση, απο την τριτη φορα και μετα πιστεψα πως το κανουνε επιτηδες, γιατι ηξερα πως τα ειχα καταφερει αλλα............. τεσπα παει και αυτο, τωρα βεβαια δεν τα θυμαμαι γιατι περασε καιρος! ετσι ειναι ο χρονος κανει θαυματα, τοτε αγχωνομουνα για αλλα και τωρα για αλλα πραγματα! τα καταφερα μετα απο 1,5 χρονο περιπου, βλεπετε ενα lower ειχα και αυτο πριν 20 χρονια, και παλι καλα να λεω!
    πολλοι μου λεγανε, κανε τα χαρτια σου, μεταφρασεις σφραγιδες κ.τ.λ. και μετα θα το παρεις και αυτο, αλλα εγω οχι, ειχα μουλαρωσει, ήθελα πρωτα να τελειωνω με αυτο και μετα ολα τα αλλα, αλλωστε ειπαμε τα πραγματα με την σειρα τα περνουμε! τεσπα εχω την αισθηση πως στην ζωη ολα γινονται για συγκεκριμμενο λογο αρα θεωρω πως το γεγονος οτι εγιναν ετσι τα πραγματα, εγιναν για καποιο σκοπο! ολα τα πραγματα στην ζωη γινονται συγκεκριμμενη χρονικη περιοδο γιατι υπαρχει καποιος σκοπος, μην με παρεξηγησετε απλα πολλες φορες στην ζωη μου εχω πει πως εαν δεν γινοταν αυτο τωρα, δεν θα γινοτανε εκεινο ετσι και παει λεγοντας, αρα πιστευω ακραδαντα πως για καποιο λογο εγω επρεπε να καθυστερησω τοσο με τα αγγλικα για να φτασω στο σημερα και με αυτες τις συνθηκες!

    ΧΕΙΜΩΝΑΣ

    2) Αρχη αναγνωρισης: μάζεψα όλα μου τα χαρτια, ΔΕΝ εβαλα σφραγιδα αποστιλ, τιε φωτοτυπιες των εγγραφων που ητανε απο το δημοσιο τις επικυρωσα στα ΚΕΠ, τις φωτοτυπιες των εγγραφων απο τον ιδιωτικο τομεα, εβαλα δικηγορο να τις επικυρωσει! στην συνεχεια εστειλα τα χαρτια μου στις 23/8/12 και η απαντηση ηρθε στις 15/1/13. Βεβαια απο αρχες Δεκεμβριου ειχαμε επικοινωνια διοτι η μορφη των εγγραφων που πηρα απο τους προηγουμενους εργοδοτες μου δεν ητανε η σωστη, ετσι λοιπον ξαναμαζεψα τα χαρτια προσπαθωντας να ειναι στις προδιαγραφες που αυτοι θελουνε! να μην τα πολυλογω, αυτο με καθυστερησε αρκετα! τεσπα, 15 ιανουαριου λαμβανω το χαρτι που αναγραφει πως εχω την απαραιτητη προυπηρεσια, πως το πτυχιο μου αναγνωριζεται ισοτιμο με τα αυστραλεζικα πανεπιστημιακα και εννοειται πως κανω αμεσως αιτηση για το skillselect, και αμεσως αιτηση για nomination απο την south australia! και νομιζετε πως τελειωνει εδω η γκαντεμια μου? οχι βεβαια!

    3)skill select μετα απο 24 ωρες οπου εχω κανει αιτηση στην πολιτεια της νοτιας αυστραλιας ζητωντας να με σπονσοραρουνε ουσιαστικα, δεχομαι ενα e-mail οπου λεει πως η εμπειρια μου δεν ειναι αρκετη! μα τι λενε? αναρωτιεμαι! και ομως! ξανακοιταω το χαρτι οπου μου ειχανε στειλει το letter of dtermination και συνηδητοποιω πωσ η μ...... εχει κανει λαθος τυπογραφηκο στις ημερομηνιες που εχουνε να κανουνε με την προυπηρεσια μου! φτου!
    μετα απο 3 ημερες συνεχης επικοινωνιας και με τους δυο φορεις, τελικα το θεμα ξεκαθαριζεται! ναι, αλλα το δικο μου το αγχος ποιος ηρθε να το μετρησει? τεσπα , παει και αυτο! και συνεχιζουμε

    4)DIAC και ενω τουλαχιστον ολα δειχνουνε πως απο δω και περα ολα βαινουνε καλως, πολυ γρηγορα ειχα case officer και πολυ γρηγορα εγιναν ολα! θα ελεγε κανεις τι? ε ναι λοιπον, αμα εισαι γκαντεμης εισαι βρε παιδι μου! απο τις 25 Α πριλιου με εχει ενημερωσει πως ολα ειναι οκ, και προχωραμε στην δευτερη πληρωμη, επειδη ο συζυγος δεν ξερει γρι αγγλικα και λεω οκ, εδω ειμαστε! μου λεει στην αρχη εχω προβλημα δεν μπορω να σου στειλω το τιμολογιο για να πληρωσεις, κανε λιγο υπομονη, στις 8 μαιου μου στελνει τις λεπτομερειες πληρωμης οπου και πληρωνω αμεσως την ιδια μερα ηλεκτρονικα! και περιμενω, και περιμενω και περιμενω......... γυρω στις 20 Μαιου μου στελνει μυνημα πως δεν μπορει να εντοπισει τα χρηματα μου και να της πω εαν εχω πληρωσει καθως μονο αυτο εχει απομεινει για την εκδοση της βιζας! με ζωσανε τα φιδια! και που πηγανε τα λεφτα? μας δουλευουνε? ε μα τι να πω! μετα απο μια ημερα και πολυ αγχος απο μενα που προσπαθουσα να το κρυψω, τελικα βρεθηκε ακρη! και τωρα περιμενω απο μερα σε μερα τις λεπτομερειες!
    πολυ συνοπτικα η ολη διαδικασια! ολες οι πληροφοριες βρισκονται στα σαιτ οπου και εχει ολες τις λεπτομερειες! οποιος ενδιαφερεται πρπει να ανατρεξει εκει και να διαβασει.


    τι να προτοπω για ποιον? τον jojo που μου εδινε κουραγιο για το ielts? για τον Λευτερη77 που οτι χρειαζομουνα παντα μου εδινε πληροφοριες εγκυρες! σκεφτητε πως ολες τις πληροφοριες τις διαβαζα μονη μου, διοτι δεν ειχα εναν ανθρωπο να με βοηθησει, οποτε επρεπε να διαβασω ξανα και ξανα τα ιδια πραγματα σε περιπτωση που κατι μου ξεφυγε ή δεν ειδα καλα! η christine, o australian , h Aussie, o jimathens, και ποσοι άλλοι με βοηθησαν! είτε με πληροφοριες είτε ανεβαζοντας μου το ηθικο! καποια στιγμη που φοβηθηκα πως ισως να μην τα καταφερω και χρειαστω ατζεντη μου ειπε ο Λευτερης, ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙς ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ, και σκεφτηκα πως ναι ολα ειναι εφικτα, δεν εχουμε χρηματα για πεταμα! και να φανταστητε πως προσωπικα δεν γνωριζομαστε, που να γνωριζομασταν κιολας! αντε παμε παρακατω οπως λεει και ο Λευτερης!

    συναισθηματα? ενω νομιζα πως οταν θα εχει βγει η βιζα θα πεταω απο την χαρα μου, αισθανομαι μουδιασμενη, τι κανω? τι κανουμε? που παμε? θα τα καταφερουμε? πως ειναι αραγε? ουφ, παλι αγχωθηκα!

    συγγενεις? πφφφ, μεγαλο κεφάλαιο, ακουσα πολλά και θα ακουσω και άλλα μεχρι να φυγω! οπως μου ειπε και ο αντρας μου, απο τη μια θα μπαινουνε και απο την άλλη θα βγαινουνε, κρατα χαμηλους τόνους! οι γονεις δυσκολα θα το αποδεχτουνε και ειδικα οι δικοι μου που μεγαλωσαν σχεδον τα παιδια μου! πως χωριζεις τα εγγονια απο τους παππουδες? η μητερα μου χαριτολογωντας μου λεει πως θα με παει στα δικαστηρια να διεκδικησει την επιμελεια τους γιατι αυτη τα μεγαλωσε μεχρι εδω και εγω της τα περνω μακρυα.... ακρη γης οπως συχνα μονολογει! αχχ και ξανα αχχ!

    φιλοι? οπως χαρακτηριστικα μου ειπε η κικιρικενα μια φορα, πρεπει να δημιουργησεις καινουργιες αναμνησεις, μερα με τη μερα θα εχεις καινουργιες θυμησες! ετσι ειναι, εχοντας ηδη κανει εσωτερικη μεταναστευση 2 φορες στο παρελθον, πραγματικα αυτο που πρεπει να κανεις για να δεθεις με ενα μερος ειναι να δημιουργησεις αναμνησεις! και αυτο εχουμε σκοπο να κανουμε!
    to be continued........................

    18/6/13, since today my family and I are officially Australian permanent residents! μετα απο πάρα πολλά συγνώμη για το μπέρδεμα που υπήρξε και το τεχνικό προβλημα που δημιουργήθηκε, επιτέλους σήμερα έλαβα και επίσημα το οκ για την βίζα! και εδώ ξεκινά η άνοιξη!

    ΑΝΟΙΞΗ
    όπως η άνοιξη έρχεται με αλλαγές, έτσι και η ζωή μας απο εδώ και πέρα θα είναι γεμάτη αλλαγές!
    to be continued.....................

    4 ΙΟΥΛΙΟΥ ημερομηνία που θα θυμάμαι για πολλά χρόνια!GOOD NIGHT GREECE- GOOD MORNING AUSTRALIA
    Αστραλιαν θέλω κόκκινο χαλί και πυρσούς αναμμένους!
    τζιμ φερε πολλά πακέτα χαρτομάντηλα γιατι η συγκίνηση θα είναι μεγάλη!
    πατούσης σε έφαγα στη στροφή!



    5/7/2013 kai ora 8 to vradi eftasa stin Adelaida.
    katarxas to pliktrologio mou den exei ellinika, signomi gia ayto.

    epeidi filoksenoume apo filous den exo poli xrono gia na grafo, opote sinxoreste me, argotera pou tha exo diko mou internet tha sas grapso leptomereies gia ola.
    ayto pou exo na po einai oti mesa se dio meres teleiosa me oles tis ipiresies pou exo na pao kai episis exo kai job interview gia tin epomeni deutera, diladi mesa stin proti evdomada eimoun etoimoi apo ola. auto pou exo na po einai pos telika einai poli diskolo na eisai makria apo tin oikogeneia soy, poli diskolo, exei perasei molis mia evdomada kai nomizo pos einai minas, ax na doume pote tha perasei o kairos gia na erthoune kai oi upoloipoi.


    22/7/2013
    vriskomai idi 2 evdomades stin australia, loipon tha eimai eilikrinis gia ola osa exo dei mexri tora!

    1) einai ena panemorfo meros

    2) ta spitia tous einai aisxos, apo ekso koukla kai apo mesa panoukla, eutixos oti kainourgio ftiaxnetai teriazei perissotero sto european style kai exei thermansi se olo to spiti!

    3) i apostasi se kanei na anapoleis pragmata kai antropous pou oso eisai stin ellada den ta dineis simasia

    4) den mporo na po oti enthousistika fovera me ola osa exo dei mexri tora, ALLA tha mporousa na ziso aneta me tin oikogeneia mou se auton ton topo

    5) emas lene tempelides alla pragmatika den exete dei tempelia, eutixos pou douleuei to sistima gia autous giati diaforetika tha itane se xeiroteri katastasi apo emas

    6) edo ksodeueis osa lefta theleis, ama theleis pola, ksodeueis polla alla kai ama theleis na tin vgaleis me liga, pistepse me tin bgazeis me liga kai zeis kai oraia

    7) edo mono o tempelis, o tzogadoros kai o alkoolikos den exei lefta, akomi kai ergatis se ergostasio na eisai ama kaneis sosti diaxeirisei kaneis xrimata!

    8) i apofasi mas gia tin australia nomizo pos itane poli sosti kai den tha to metaniosoume!

    9) oson afora ta nosokomeia kai to pos douleuoyne? auto einai ena poli megalo kefalaio kai pistepste me exo pathi shock! oi anhropoi einai 500 xronia mprosta!

    10) den exoume kamia sxesi me tous ellinoaustralous para mono sthin katagogi!


    2/8/13
    φιλοξενουμε σε φιλους οπου εχουνε λαπιτοπι με ελληνικα, οποτε γιουπιιιιιιιιιιιι!
    λοιπον ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη!

    οι τελευταιες μερες στην Ελλαδα ητανε πραγματικα πολυ φορτισμενες απο συναισθημα απο αγχος απο αγωνια και απο ανασφαλεια! ολοι οι δικοι μου με αποχαιρετουσανε εχοντας την αισθηση πως παω στον ταφο και πως δεν επροκειτο να τους ξαναδω ποτε! αυτο δυσκολευε τα πραγματα πολυ περισσοτερο!
    πραγματικα οποιος δεν το εχει περασει δεν καταλαβαινει, αλλα πραγματικα ειναι ΚΑΙ αυτο μεσα στο μεταβατικο σταδιο που πρεπει να περασεις!

    αποχαιρετωντας γονεις!

    ποσο δυσκολο ειναι, ισως το δυσκολοτερο για μενα κομματι, ακομα και τωρα το σκεφτομαι και με πιανουνε τα κλαμματα! ο πατερας μου μαζεψε χωμα απο την γη και με ραντισε με αυτο για να εχω λεει παντα πανωω μου το χωμα της πατριδας! η μανα μου βραχος οπως παντα μεχρι την τελευταια στιγμη, αλλα παιδια πρωτη φορα την ειδα να κλαει ετσι! ο πεθερος μου? αχ τι να πω! μου εδωσε την ευχη του αλλα και οι δυο ξεραμε πως ισως να μην ξανασυναντηθουμε ποτε! μεγαλος ανθρωπος βλεπεις! και η πεθερα μου ολη την ωρα με φιλουσε για να με χορτασει! τι να πω βρε παιδια! τα λογια ειναι περιττα! και σκεφτειτε πως εφυγα μονη, ο συζυγος και τα παιδια θα ακολουθησουνε σε λιγο καιρο!
    τεσπα, παμε παρακατω! τις τελευταιες 3 μερες μπορω να πω πως δεν κοιμομουν σχεδον καθολου, η στιγμη που ομωσ εγω εσπασα πραγματικα, ητανε το τελευταιο βραδυ οπου εκατσα ολη νυχτα και ετοιμασαμε τις βαλιτσες μου με τον συζυγο. τελειωνοντας λοιπον το πακεταρισμα τοποθετησα τις βαλιτσες στην ακρη του σαλονιου και εκατσα στον καναπε! το ματι μου γυρισε και κοιταξε το σπιτι μου και μετα τα ματια μου επεσαν στις βαλιτσες μου, ε τοτε παιδια λυγισα! πως μας κανανε ετσι τα καθαρματα, να ξεσπιτωνομαστε να αφηνουμε πισω γονεις, δελφια και φιλους. να αφηνουμε πισω βασικα ολα οσα προσπαθησαμε τοσα χρονια να δημιουργησουμε και ξαφνικα να πρεπει να αλλαξεις ολη σου τη ζωη προχωροντας στο αγνωστο!

    στο αεροδρομιο!
    ειχα πει σε ολους πως δεν θελω κανεναν στο αεροδρομιο! ο μοναδικος που ηρθε ητανε ο αδελφος μου και η νυφη μου, το ηθελε να ερθει αν και τις τελευταιες μερες τις περνουσαμε μαζι! ο αδελφος μου, που μαζι διασχισαμε τις συμπληγαδες στη ζωη, που περασαμε τις δικες μας δυσκολιες για να βρουμε την Ιθακη μας, τωρα επρεπε για πρωτη φορα να τον αφησω και να προχωρησω μονη μου! εκλαιγε σαν μικρο παιδι και με λυγμους! αχ πρωτη φορα τον ειδα ετσι! με πονεσε πολυ, και ξερω πως οσα λογια και να ελεγα για να τον παρηγορησω δεν ηταν αρκετα!


    5/7/13 εφτασα στην Αδελαιδα στις 8 το βραδυ!
    το σαββατοκυριακο εκανα αιτηση μεσω ιντερνετ για tax file number!
    την Δευτερα πηγα στην AHPRA( συλλογος νοσηλευτων και γενικα επαγγελματων υγειας) και εκανα αιτηση για αδεια ασκησης επαγγελματος! ανοιξα λογαριασμο στην nab!
    την τριτη πηγα στο medicare and centrelink!
    την τεταρτη εβγαλα australian driving licence!
    απο πεμπτη αρχισα να κοιταω το ταβανι και να αναρωτιεμαι ωραια και τωρα τι κανω?
    τις επομενες ημερες ξεκινησα να μετακινουμε πιο ανετα με το αστικο και καθε μερα κατεβαινα στην πολη!

    to be continued!


    19/8/2013
    βρισκομαι ήδη στην Αδελαιδα περιπου 1,5 μηνα! οπως εγραψα και παραπανω, ότι είχα να κάνω απο υπηρεσίες, τα τακτοποίησα όλα μεσα στην πρωτη εβδομάδα!
    όπως ήδη πολλά παιδιά έχουνε γράψει, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα είχα στα χέρια μου, την κάρτα medicare, αριθμό TFN, κ.τ.λ., αλλά ας μην μείνω σε αυτά!
    δεν ξέρω εαν έχω αναφέρει αλλά όλο αυτό το διάστημα φιλοξενούμε απο φίλους μεχρις ότου να ξεκινήσω δουλειά και να έχω ένα δικό μου εισόδημα!
    ΔΟΥΛΕΙΑ
    φαντάζομαι πως πολλοί συναδελφοι ίσως να διαβάζουνε τα γραφόμενα μου και να περιμένουνε με αγωνία να γράψω για αυτό! λοιπόν ξεκινάμε!
    Δουλειές στα νοσοκομεία υπάρχουν πολλές! εδώ δεν υπάρχει ΑΣΕΠ για να περιμένεις διορισμό, εδω τα νοσοκομεία ανοίγουν θέσεις, τις βάζουνε σε αγγελίες και στη συνέχεια ο ενδιαφερόμενος κάνει αίτηση στέλνοντας βιογραφικό και ένα cover letter, όπου στην ουσία ειναι σαν να διαφημίζεις τον εαυτό σου και τις γνώσεις σου! εαν ο manager κρίνει πως του αρέσει το βιογραφικό σου και ταιριάζει με τα skills που αυτοί ζητάνε, τότε θα σε καλέσουνε για συνέντευξη!
    ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ
    Εννοείται πως ντύνεσαι καλά, όχι με τζιν ή κολλάν αλλά με επαγγελματικό ταγεράκι ή φορεμα, όχι προκλητικό ή πολύ σέξυ, δεν πας εκεί για να δείξεις εαν έχεις ωραία πόδια ή μπούστο, το σημαντικό είναι να δείχνεις επαγγελματίας και πως ενδιαφέρεσαι σοβαρά για την δουλειά!
    Μεχρι στιγμής πήγα σε δύο συνεντεύξεις, και τις δύο δουλειές τις πήρα!
    αααααααα σημαντικό! εδώ υπάρχουνε διάφορες συμβάσεις να πω!
    part- time, casual, full time, permanent! η part time, το λεει απο μόνη της! δηλαδή μισές βάρδιες το δεκαπενθήμερο απο τις κανονικές! casual, σημαίνει πως δεν υπάρχουνε στανταρ βάρδιες, σε καλούνε όποτε εχουνε αναγκες για να καλύψεις κενά στο πρόγραμμα! αυτό σημαίνει πως εαν κάποια μέρα σε καλέσουνε και εσύ δεν μπορείς, δεν εισαι υποχρεωμένos να πας!
    οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ διαφορετικές απο αυτές που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα! θα πω περισσότερες λεπτομέρειες όταν ξεκινήσω δουλειά και θα τα ξέρω καλύτερα!
    λοιπον, δουλειες υπάρχουνε ΑΛΛΑ δεν σε δίνουνε ευκολα την ευκαιρία για να ξεκινήσεις χωρίς να έχεις αυστραλέζικη εμπειρία! και θα μου πεις μα καλα, εσυ βρηκες δυο δουλειες, τι μας λες τωρα! ακουστε λοιπον πως εγινε στην περιπτωση μου!
    Όπως ανέφερα παραπάνω, φιλοξενούμε απο φίλους, ο ένας φίλος μου λοιπόν με τον οποίο ήμασταν συμφοιτητές εργάζεται σε ένα νοσοκομείο και είναι αυτό που θα λέγαμε στην Ελλάδα υπευθυνος, οπότε με βοήθησε αυτός και την μια δουλειά μπορώ να πω πως την βρήκα χαρι σε αυτόν! δουλειά part-time! αυτό σημαίνει 8 shifts αντί για 10 shifts το δεκαπενθήμερο! καθόλου άσχημα για αρχή!
    η δεύτερη δουλειά είναι σε ένα ελληνικό γηροκομείο, αλλά να είμαι ειλικρινείς το σκέφτομαι αρκετά! ο στόχος μου είναι, να ξεκινήσω δουλειά στο νοσοκομείο και μόλις εξοικειωθώ με το περιβάλλον να εγραφώ σε ένα agency και να με καλούνε αυτοί όταν υπάρχουν ανάγκες και σύμφωνα και με το δικό μου το πρόγραμμα! δηλαδή να έχω την δουλειά στο νοσοκομείο και συγχρόνως μια casual σύμβαση με ένα πρακτορείο! θα δούμε!
    Φυσικά ακόμα δεν μπορώ να ξεκινήσω τίποτα διότι δεν έχω το registration απο την AHPRA. αχ τι άγχος τραβάω με αυτό! εαν όλα πάνε καλά και μέχρι τέλος αυγούστου έχω το registration, τότε αρχές Σεπτέμβρη ξεκινάω στο νοσοκομείο! εαν δεν ειναι ετοιμο το registration μεχρι τότε, θα καθυστερήσω! τεσπα, θετική σκέψη, εδώ που έφτασα πρέπει να κάνω υπομονή και μόνο θετικές και αισιόδοξες σκέψεις!
    όσον αφορά τα χρήματα τώρα! όσοι συνάδελφοι δεν κάθεστε σας συμβουλεύω να καθίσετε! τα χρήματα είναι πολύ καλά! σχετικά με τα επαγγέλματα εδώ στην Αυστραλία το επαγγελμά μας είναι απο τα επαγγέλματα που πληρώνεται καλά! θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να ανεβάσω έναν πίνακα με το μισθολόγιο για να δείτε τους μισθούς!

    ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
    ΑΓΧΟΣ-ΑΓΧΟΣ-ΑΓΧΟΣ-ΑΓΩΝΙΑ-ΑΓΩΝΙΑ-ΑΓΩΝΙΑ
    όσον αφορά την περιπτωσή μου, όσο πιο σύντομα τακτοποιηθώ τόσο πιο σύντομα θα έρθει ο σύζυγος με τα παιδιά μου! οπότε αντιλαμβάνεσται πως αυτό το διάστημα που κάθομαι είναι σαν να βρίσκομαι σε αναμένα κάρβουνα!

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!
    1) εδώ όπου και να πας πληρώνεις
    2) πρεπει να έχεις ένα καλό κομπόδεμα για αρχή, τουλάχιστον 10000 για τους πρώτους 3 μήνες!
    3) υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις με τα παιδιά σου παρέα ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!
    4) είναι μια κοινωνία ήρεμη χωρίς άγχος!

    to be continued........


    15-09-13

    χμμμμ, απο που να ξεκινησω!
    λοιπον, διαβασα το ποστ της Αννας (Κυριακος) και επαθα ενα σοκ. επικοινωνησα μαζι της και εμαθα αρκετες πληροφοριες, συγχρονως ομως αντιληφθηκα οτι η αδεια ασκησης δεν θα ειναι ευκολη υποθεση. Καταρχας να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη!
    Οπως εχω ηδη γραψει, εχω καταθεσει τα χαρτια μου, απο τις 8 Ιουλιου οπου εφτασα και περιμενω ακομη το registration απο την AHPRA. σε τελευταια μου επικοινωνια που ειχα με την case officer μου ειπε πως στις 20 Σεπτεμβρη θα στειλει τα χαρτια μου στο nursing board και μετα απο δυο εβδομαδες να περιμενω την απαντηση τους. αυτο σημαινει μεχρι τις 5 Οκτωβρη θα ξερω τι θα γινει.
    Ολοι μου λενε να περιμενω και να μην βιαζομαι γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα μαλλον το πιο πιθανο ειναι να μου ζητησουνε και εμενα να κανω το bringing course. Δεν κρυβω πως τις πρωτες ημερες που το ανακαλυψα με πηρε απο κατω αρκετα, μεχρι που σκεφτηκα να τα παρατησω και να γυρισω πισω, ομως μετα σκεφτηκα πως πρεπει να το παλεψουμε, εαν θελουνε bringing course τοτε θα το εχουνε.
    εβαλα λοιπον τις σκεψεις μου στη σειρα και ειπα!
    1. bringing course εκανα ερευνα, ανακαλυψα λοιπον πως εδω στην νοτιο Αυστραλια που βρισκομαι, ξεκιναει στις 15 Απριλιου και εχει διαρκεια 4,5 μηνες με διακοπες ενδιαμεσα. το κοστος θα κυμανθει στα 13000 δολλαρια αλλα, λογω βιζας που εχω, 190 permanent, μπορω να παρω φοιτητικο δανειο, το οποιο θα αποπληρωνεται σιγα σιγα μετα που θα ξεκινησω δουλεια σαν νοσηλευτρια.
    2. centrelink Λογω βιζας παλι, εχουμε προσβαση σε επιδομα παιδιων, επιδομα ενοικίου, και επειδη ο συζυγος θα χρειαστει να παει σχολειο για να μαθει αγγλικα και εγω το ιδιο θα κανω αυτα τα μαθηματα, δικαιουμαστε να πληρωθουμε μεχρι 50 ωρες την εβδομαδα για παιδικο σταθμο για την μικρη μας.
    3. Δουλεια ξεκινησα σαν personal health assistant, σε ενα ελληνικο γηροκομειο, θα κερδιζω οπως υπολογιζω γυρω στα 2500 δολλαρια απο εκει το μηνα. μαζι με την βοηθεια του κρατους, αρκετα στενα οικονομικα για αρχη αλλα ας ειμαστε καλα, θα τα βγαλουμε περα.
    Αυτο που θελω να πω ειναι πως, ο αγωνας δεν εχει τελειωσει ακομα, ομως ειμαι σιγουρη πως θα τα βγαλουμε περα σιγα σιγα. Ο συζυγος μου με ρωτησε σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι του και του εξηγησα την κατασταση εαν αξιζει ο κοπος για ολο αυτο. Του απαντησα πως ναι αξιζει, βεβαια οταν του το ειπα δεν ειμουν πολύ σιγουρη, όμως καθως κυλανε οι μερες εχω περισσοτερη αισιοδοξια και πιστευω πως ναι αξιζει. μπορει να ταλαιπωρηθουμε για αρχη, ισως να μας παρει και κανα χρονο μπορει και παραπανω αλλα δεν πειραζει ολα θα γινουνε με υπομονη και επιμονη.
    αυτο που αντιλαμβανομαι καθημερινα ειναι πως εδω υπαρχουν ευκαιριες, απλα πρεπει να τις αρπαξεις, κατι που στην Ελλαδα δεν ειχαμε. Για αυτο λοιπον, λεω στους συναδελφους που ενδιαφερονται να ερθουνε πως ΝΑΙ αξιζει παιδια, μπορει να ταλαιπωρηθουμε στην αρχη ομως σιγουρα μολις καταφερουμε να μπουμε στο συστημα τους αξιζει.Και σιγουρα θα μπουμε στο συστημα, μην εχεται αμφιβολιες για αυτο, αλλωστε και αυτο το bringing course, ειναι μια δικλειδα ασφαλειας για να προστατεψουνε τους πολιτες τους και το συστημα υγεια τους, ετσι ειναι παιδια, δεν προκειται να μας πουνε περαστε, εαν ητανε ετσι, ολος ο κοσμος θα ερχοτανε εδω.
    Οσο περνανε οι μερες, ο καιρος καλυτερευει, μπηκαμε στην ανοιξη αλλωστε. Βλεπεις κοσμο να πηγαινοερχεται, η θαλασσα ειναι γεματη, παιδια παιζουνε. Οχι, οπως στην Ελλαδα βεβαια, αλλα και εδω σιγουρα ο κοσμος διασκεδαζει, απλα με διαφορετικο τροπο.
    Περιμενω λοιπον να δω τι θα γινει απο αρχες Οκτωβρη, να δουμε τι θα αποφασισει το board, βεβαια εγω στο μυαλο μου εχω ηδη σκεφτει τι θα κανω αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

    to be continued



    10/10/2013

    και η ανοιξη στη ζωη μου συνεχιζεται! τοσες πολλες αλλαγες, τοσες αναπαντεχες μπορες που δεν τις υπολογιζεις αλλα ειναι εκει και ερχονται και γκρεμιζουνε τα παντα στο διαβα τους και εσυ πρεπει παλι απο την αρχη να ξανασπειρεις το χωραφι για να εχεις καινουργια σοδεια!

    πηρα την απαντηση απο την AHPRA, εννοειται πως μου ζητανε bringing course!

    για αυτό λοιπον παιδια να ερθεται προετοιμασμενοι, να ξερετε πως ετσι θα γινει γιατι αυτο ειναι το συστημα τους και δεν σε αφηνουνε τοσο απλα να μπεις σε αυτο χωρις να τους τα σταξεις. ανακεφαλαιώνουμε λοιπον:
    1) οσοι ειναι στα επαγγελματα υγειας να ξερετε πως τα πτυχια μας δεν θεωρουνται ισοτιμα απο τον συλλογο νοσηλευτων και γενικα τον συλλογο των επαγγελματων υγειας( άλλωστε ένας είναι για όλα τα επαγγέλματα) εδω και μας ζητανε να κανουμε εναν κυκλο μαθηματων διαρκειας περιπου 4-5 μηνων αξιας 13000 δολλαριων.
    2) οσοι ερχονται με permanent visa σαν skilled immigrants εχουνε δικαιωμα σε φοιτητικο δανειο για την πληρωμη αυτων των μαθηματων.
    3) άρα λοιπον η πορτα ειναι κλειστή ακόμη για κάποιο διάστημα.



    Συμπερασματα!
    1) οπλιστείται με δύναμη γιατί οι δυσκολίες δεν τελειώνουν με την απόκτηση του ielts.
    2) γενικα ο συλλογος εδώ είναι αρκετά αυστηρός και απαιτητικός.
    3) ακόμη και σε νοσηλευτες που παλια είχανε την αδεια ασκησης και σταματησανε να εργαζονται για διαστημα ανω των 6 μηνων για παραδειγμα (άδεια μητρότητας) τους ζητάνε να κάνουνε bringing course για να κανουνε update τις γνωσεις τους

    ζηταω συγνωμη που δεν μπορω να απαντησω στον καθενα προσωπικα αλλα ο χρονος μου ειναι πραγματικα περιορισμενος και δεν εχω παντα προσβαση στο ιντερνετ.

    προσωπικη συμβουλη σε μελλοντικους συναδελφους μεταναστες:
    1) οργανωστε τον χρονο σας οταν θα ερθετε εδω, να ειστε προετοιμασμενοι για το course, ερευνηστε απο πριν για τον χρονο διεξαγωγης του. για παραδειγμα, εδω στην νοτιο αυστραλια το course ξεκιναει τον απριλιο, εαν εγω το γνωριζα προτυτερα αυτο, θα μπορουσα να οργανωσω τον χρονο μου καλυτερα.
    2) καντε ερευνα σχετικα με το κοστος και τον τροπο αποπληρωμης του course.
    3) προετοιμαστειται οτι τον πρωτο χρονο και τελοςπαντων μεχρι το περας του course θα χρειαστει να δουλεψετε οπουδηποτε και να κανετε οτιδηποτε για να επιβιωσετε οικονομικα.

    δεν θελω να παρεξηγηθω απο καποιους, απλα προσπαθω να ενημερωσω πως η Αυστραλια ειναι μια αρκετα ακριβη χωρα, και με τους μισθους της Ελλαδας δεν μπορουμε να την φτασουμε. Οργάνωση χρειαζεται, σωστό προγραμματισμό και όλα θα γίνουνε.

    ανακεφαλαιωνω λοιπον:
    - εργαζομαι σε ελληνικο γηροκομειο σαν απλη carer, το εχω αναφερει και παραπανω αρκετες φορες και το γραφω γιατι μαλλον υπαρχει μια παρανόηση με τα γραφόμενα μου, καποιοι με ρωτανε πως πηρα την αδεια! θα σας παρακαλεσω να διαβασετε όλη την ανταποκριση μου για να εχετε μια αντιληψη των πραγματων και οχι μεμονομένα κομματια.

    ΣΠΙΤΙ
    Πόσο δύσκολο είναι αυτο το κομμάτι δεν μπορείται να φανταστείται!
    εχω εναν μηνα τωρα που εψαχνα να νοικιάσω σπίτι, λίγο ακούγανε πως τώρα ήρθα αυστραλία, λίγο πως τωρα ξεκίνησα δουλειά, λίγο πως έχω 3 παιδιά, λίγο πως δεν είχα προηγούμενο rent history, περιττό να σας πω ότι έτρωγα πόρτα. και ας ειχα συστασεις απο εργοδοτη, δικηγορους και φίλους. δεν νοικιάζουνε τόσο ευκολα σπίτια σε καινούργιους και μιλάμε για σπίτια που λίγο να βλέπονται έτσι? γιατι εχω δει και αχουρια ούτε τα πρόβατα δεν θα βάζαμε μέσα.
    πήγα σε ένα σπίτι τις προάλες και φανταστείται τι υλικό είχε στο ταβάνι απο τα δωμάτια............άχυρο. ναι άχυρο που δίνουμε στα ζώα να φάνε, και ζητούσε και για αυτην την αποθήκη 380 την εβδομάδα, άσε μας ρε φίλε!
    έριξα τα στάνταρς που είχα κατα πολύ, τελικά έκανα αιτήσεις σε όλα τα σπίτια που θεωρούσα πως θα μπορούσα να βάλω τα παιδια μέσα. τηλέφωνα στα τηλέφωνα, τελικά μου έκατσε ένα σπίτι που προσωπικά για την καταστασή του ήτανε αρκετά ακριβό, μάλλον για αυτο μου το νοίκιασε γιατι προφανως δεν είχε άλλες αιτήσεις. τεσπα για αρχη δεν μπορω να επιλέξω αυτοί θα με επιλέξουνε, έτσι και έγινε. ας είναι δεν έιχα και πολλά περιθώρια!
    σε ένα χρόνο απο τωρα θα μπορω να επιλέγω εγώ, έτσι είναι αυτά καθε αρχή και δύσκολη. και σας προειδοποιώ πως απο την αρχη που θα πατήσετε το πόδι σας εδώ όπου και να πας σου ζητάνε διευθυνση κατοικίας, εγω είμουν τυχερή γιατι μπορούσα να χρεισιμοποιήσω την διευθυνση των φίλων μου, για αυτο πρέπει να έχετε ένα σημείο αναφοράς μόλις έρθετε εδώ.
    αυτά μεχρι στιγμής...........

    to be continued.......
    i don't do drugs, i am drugs!

    #2
    Θέλω να έχω την τιμή να σου πω πρώτος εγώ και προκαταβολικά συγχαρητήρια! Αν και τα συγχαρητήρια δεν αφορούν τη βίζα μόνο που θα βγει αλλά όλη σου την προσπάθεια που τώρα αποδίδει σιγά-σιγά καρπούς.

    Εφόσον έφτασες μέχρι αυτό το σημείο με τόσες αντιξοότητες τα επόμενα θα σου φανούν piece of cake!
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #3
      συγχαρητηρια alkioni

      όλα θα πάνε καλά μετα απο αυτό(συναισθηματα? ενω νομιζα πως οταν θα εχει βγει η βιζα θα πεταω απο την χαρα μου, αισθανομαι μουδιασμενη, τι κανω? τι κανουμε? που παμε? θα τα καταφερουμε? πως ειναι αραγε? ουφ, παλι αγχωθηκα!) που διάβασα.... είμαι σίγουρος οτι είσαι απο τα άτομα που τα μελετάνε ολα και ειμαι σίγουρος οτι θα τα πάτε πολύ καλά
      και πάλι συγχαρητήρια
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #4
        Alkioni τα συγχαρητήρια είναι λίγα.....!!!!!
        Η πορεία, η προσπάθεια μα πάνω από όλα η επιμονή και η πίστη στο όραμά σου είναι πραγματικά αξιοθαυμαστη!!!
        Τις καλύτερες ευχές μου για ότι καλύτερο από εδώ και στο εξής!!
        Κράτα το παρελθόν για να θυμάσαι ότι πρέπει να είσαι περήφανη για το τι κατάφερες....
        και ονειρέψου το μέλλον με την δύναμη που αποδεδειγμένα έχεις!!!!!

        Comment


          #5
          αλκιονη πολλα συγχαρητηρια και ευχες για ακομα καλυτερη συνεχεια.να θυμασαι οτι μια μερα τα παιδια σας θα σας ευγνωμονουν γι αυτο που καταφερατε!τωρα πατε γι αλλα!

          Comment


            #6
            Εγω θα ηθελα να ενημερωσω καθε ...ενδιαφερομενο πως το Ελ. βενιζελος θα εχει δυσκολιες να αποδεσμευσει αεροσκαφη προς αυστραλια πριν τις 31 ιουλιου λογω... Τηλεφωνικων κλησεων για τοποθετηση βομβας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

            Comment


              #7
              Εγώ πάλι εκτός από τα συγχαρητήρια που θα σου (ξανά)πω, θέλω να ευχαριστήσω & δημόσια για όλη τη βοήθεια που μου πρόσφερες εώς τώρα. Όχι για να φανώ ευγενικός, αλλά για να καταλάβουν ορισμένοι ότι έτσι πρέπει να συμπεριφερόμαστε!!!!! όταν σε βοηθάνε, θα βοηθήσεις & εσύ με τη σειρά σου.... αυτό βέβαια πρέπει να το "έχεις" & να το θέλεις κιόλα!!! κάτι που εσύ τα διαθέτεις & με το παραπάνω!!!!! Εύχομαι καλό ταξίδι από τώρα, (αφού είναι σαν να έχετε ήδη φύγει....μετράτε μέρες...... ) & καλή αντάμωση!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                #8
                Μπράβο!! Επίμονη και υπομονή. Αυτό χρειάζεται και εσύ alkioni μας δίνεις το παράδειγμα. Η υπομονή σε αυτή τη διαδικασία είναι δύσκολη αφού το άγχος μας κάνει ανυπόμονους με κάθε μέρα που περνά (μιλώ από προσωπική εμπειρία-βλέπε την ανταπόκριση μου – Ιατρικές εξετάσεις). Και πάλι συγχαρητήρια. Πότε φεύγετε?

                Comment


                  #9
                  Αlki, ενημέρωσέ με ποιά μέρα να έρθω στο airport για παραλαβή!

                  Comment


                    #10
                    Συγχαρητήρια Αλκιόνη κ σε περιμένουμε σύντομα...!!!

                    υ.γ. Όσο για τον Πατούση άστον να λέει
                    γιατί θα έρθει η ώρα του κ θα δούμε ποιος θα γελάσει τελευταίος.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #11
                      Αλκιονή Συγχαρητήρια !!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        Κοριτσι εκανες ανταπόκριση μωρεεεερ. Φτανει ο καιρός σιγα σιγα. Με το καλο κοπελα μου κ ολα θα βρουν το δρομο τους. Με το καλο να μας ερθεις. Ενα τσιγαρο δρομος θα λεμε πλεον.
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #13
                          Μπραβο alkioni!!!
                          'Αξια! Εχεις τσαγανό , επιμονή & υπομονή , βαζεις στοχους ,ενημερωνεσαι και ετοιμαζεσαι σωστα και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα σας πανε καλά! Congrats!
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #14
                            ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,και ενα μεγάλο μπράβο για την επίμονη σου.μάθημα για όλους πως ο επιμένων νικά.
                            όλα βολικά απο εδω και περα και θα τα ξανά πούμε κάτω μια χαρούμενη παρέα ανταλλάσσοντας γνώμες και απόψεις όπως κάναμε και εδώ σε μια απο τις συνάντησής που βρεθήκαμε.

                            Comment


                              #15
                              ΑΛΚΙΟΝΗ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
                              ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ
                              ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ
                              ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment

                              Working...
                              X