Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλησπέρα Econimist!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!!
    Ελπίζω να βρεις & εσύ το δρόμο σου!!!

    Πρώτα μερικά πράγματα γενικά: να ξέρεις ότι μάθεις από μέλη εδώ μέσα, 99% είναι έγκυρα & δεν θα προσπαθήσει κανείς να σε παραπλανήσει, απογοητεύσει κλπ.... θα μάθεις την - σκληρή συχνά - αλήθεια όχι για να σου "κόψουν τα φτερά, αλλά για είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για το δύσκολο δρόμο που διαλέγεις....όσο περισσότερο ενημερωθείς (όχι μόνο από εδώ, ψάξε & σε άλλα φόρουμ) τόσο καλύτερα προετοιμασμένος θα "κατέβεις"!!! Μπορεί να σου "ακούγονται" κάποιοι εδώ μέσα σκληροί, αλλά αν δεν τους παρεξηγήσεις, & ακολουθήσεις τις συμβουλές τους όταν θα φτάσεις στο "τέρμα" θα τους ευγνωμονείς!!!!

    Originally posted by Economist View Post

    Ειδικότερα τώρα :

    Έπειτα της εδώ κατευθύνσεις και επίσημες ιστοσελίδες κατέληξα ότι η μόνη ορθή και ρεαλιστική προσέγγιση για να επιχειρήσουμε (+σύζυγος ιδίου πτυχίου και 2 τεκνά μικρής ηλικίας) το όνειρο μια καλύτερης ζωής είναι δια μέσου της skilled migration βιζας. Βοηθήστε με αν υπάρχει κι άλλη πιο βατή λύση περά της 189 και 190 βιζας."You have choosen wisely!!!!" (όπως είχε πει στον Ιντιάνα στην ταινία...) & όχι δεν υπάρχει νομιμότερη λύση.είναι η δυσκολότερη(ίσως) αλλά...όλες οι άλλες είναι επίφοβες, παράνομες & μπορεί να σε οδηγήσουν σε αδιέξοδο=χαμένος χρόνος+χαμένα χρήματα+....


    1) Age: Τώρα είμαι σε ηλικία 35 χρονών: 25 points Ο.Κ.

    2) English language ability: IELTS 7: 10 points υποθετικά (Μιλώ και καθημερινά αγγλικά για πολλές ώρες τα τελευταία 7 χρόνια) και είμαι κάτοχος Lower of Cambridge προ 10 ετιας. αν δεν δώσεις το IELTS, μην έχεις τπτ για σίγουρο!!!! προσπαθούν παιδιά με πολύ πρόσφατο προφισιενσυ & λόγω αγχους δεν τους "βγαίνει"!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ : θέλει 7 σε κάθε band, όχι μέσο όρο!!!! επίσης μπορεί στην ειδικότητά σου ή στο state που θα κάνεις 190να ζητάνε & 8!!! αν ανατρέξεις στο θρεντ για το IELTS, & στα αντίστοιχα sites,θα μάθεις πολλά....

    3) Skilled employment: 10 έτη στο Δημόσιο ως ΠΕ Διοικητικού Οικονομικό, δεν γνωρίζω το Vetasses τι θα αναγνωρίσει και πόσο λόγο μη εξειδικευμένης εργασίας στο πτυχίο μου , αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ας το πράξει παρακαλώ πολύ: 0-15 Points H vetassess θα σου αναγνωρίσει ότι δηλώσει ςότι είσαι & έχεις τα αντίστοιχα πιστοποιητικά προυπηρεσίας για να το υποστηρίξεις....δεν έχεουν κόμπλεξ & δεν τους ενδιαφέρει τι γράφει το πτυχίου σου(ντάξει όχι να έχεις πτυχίο χημ.μηχ/κου & να θες να "περάσεις" για βρφονηπιοκόμος!!!!), αρκεί να μπορείς να το αποδείξεις!!!στη περίπτωσή σου αν διαβάσεις το sιte τους θα καταλάβεις αν έχεις τα απαραίτητα!!!

    4) Educational qualifications: Τέλειωσα το πανεπιστήμιο σαν Οικονομολόγος (4 χρόνια σχόλη), όπου υπάγεται στην λίστα CSOL από ότι πρόσεξα.
    Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL)
    Economist 224311 VETASSESS
    General Skilled Migration (GSM),
    Program or the Regional Sponsored Migration Scheme (RSMS),

    224311 Economist A ENS State/ Territory Sponsorship
    I am applying for State or Territory Sponsorship
    You can nominate any occupation on the SOL (Schedule 1) or CSOL (Schedule 1 and 2). You will need to ensure that you meet all the requirements for State or Territory nomination, as well as for the VETASSESS Skills Assessment.

    Αυτό είναι πτυχίο από ελληνικό Πανεπιστήμιο αλλά είναι εκτός Αυστραλίας (μετρά ???): 0-15 Points ναι όπως σου έγραψα πιο πάνω θα το χρειαστείς στην vetassess...

    5) Australian study requirements: Δεν έχουμε σπουδάσει Αυστραλία αλλά αν απαιτείται για ένα καλύτερο και σταθερότερο αύριο έχω την διάθεση να το κάνω στοχευόμενα και μονό για καλύτερη αποκατάσταση αναλαμβάνοντας το όποιο αρχικό χρηματικό κόστος -δίδακτρα: 0 Points Ο.Κ.!!

    6) Other factors: Partner skill qualifications - i) Η σύζυγος είναι 33 χρονών, οικονομολόγος με Proficiency αλλά 0 εργασιακή εμπειρία με ένσημα και ένα χρόνο μαύρη εργασία ασφαλιστικά σε λογιστικό γραφείο. Δεν ξέρω αν δύναται να βοηθήσει αυτό για την βίζα. 0-5 points ??? αν διαβάσεις ΚΑΛΑ θα καταλάβεις ότι προφανώς αφού ΔΕΝ έχει εργασιακή εμπειρία, ΔΕΝ σου χρησιμέυει σε τπτ!!!! τσάμπα θα πληρώσεις, για να σου πουν ότι ΔΕΝ!!!!


    Έχω διαβάσει κάτι για επιπλέον 5 βαθμούς αν πιάσεις χαι σκορ στο ιελτς κα θεωρηθείς ικανός να μεταφράζεις από ελληνικά αγγλικά και αντίστροφα και άλλους 5 πόντους αν δέχεσαι να πας επαρχία και επιλεχτείς ως ειδικότητα επάγγελμα. φιλική συμβουλή: κατ΄λαβε τι είναι αυτό που διαβάζεις....(το πάθενα & εγώ στην αρχή, από τον ενθουσιασμό μου...) διάβαζε 2~3 φορές κάτι πριν βγάλεις συμπέρασμα, όχι απαραίτητα την ίδια στιγμή...ίσως μετά από 1~2 μέρες ξανά....
    Σου απάντησα για ότι έχω προσωπική πείρα & άποψη....ότι δεν ήξερα...ΔΕΝ!!!!
    Το μεγαλύτερο θετικό σου στοιχείο είναι ότι (όπως φαίνεται από αυτά που γράφεις) είσαι αποφασισμένος!!!!
    Πρόσαξε πολύ όμως...θέλει πολύ-πολύ διάβασμα, πολύ κόπο, πολύ τρέξιμο!!!! επίσης μετά θέλει & πολύ διάβασμα & σε περίπτωση που δεν σου το είπα θέλει πολύ διάβασμα!!!!
    Διάβασε την υπογραφή του Λευτέρη (κυρίως) αλλά & άλλων μελών καθώς οι περισσότερες είναι σοφότατες!!!!

    Να είσαι καλά & σου εύχομαι πολύ υπομονή, πολύ επιμονή (agoriani RULES!!!!) & πολύ δύναμη για τα...αγγούρια που έρχονται!!!! (Jim!!!)

    υ.γ. μην παρεξηγήσεις το ύφος του γραπτού λόγου, διότι διαφέρει πολύ από τον προφορικό....
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      #47
      [QUOTE=billy;76202]
      Πρώτα μερικά πράγματα γενικά: να ξέρεις ότι μάθεις από μέλη εδώ μέσα, 99% είναι έγκυρα & δεν θα προσπαθήσει κανείς να σε παραπλανήσει, απογοητεύσει κλπ.... θα μάθεις την - σκληρή συχνά - αλήθεια όχι για να σου "κόψουν τα φτερά, αλλά για είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για το δύσκολο δρόμο που διαλέγεις....όσο περισσότερο ενημερωθείς (όχι μόνο από εδώ, ψάξε & σε άλλα φόρουμ) τόσο καλύτερα προετοιμασμένος θα "κατέβεις"!!! Μπορεί να σου "ακούγονται" κάποιοι εδώ μέσα σκληροί, αλλά αν δεν τους παρεξηγήσεις, & ακολουθήσεις τις συμβουλές τους όταν θα φτάσεις στο "τέρμα" θα τους ευγνωμονείς!!!!
      Εκτιμώ κάθε λέξη και δευτερόλεπτο που ξοδεύεται για να μας κάνετε να κερδίσουμε βήματα στο μαραθώνιο που μας περιμένει...Δεν παρεξηγώ κανέναν και πιστεύω οτι είμαι οπλισμένος με την απαραίτητη υπομονή...οψόμεθα λοιπόν....

      Ακόμη βεβαίως βεβαίως αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος οικονομολόγος (πολύ περίεργο να μην υπάρχει διότι είμαστε σε αφθονία εν Ελλάδι -τραγική ειρωνεία γαρ- ...) που να επιχείρησε για Αυστραλία με προσπάθεια αναγνώρισης προϋπηρεσίας.

      billy Αν θες ξεκαθάρισε μου τι εν τέλει ισχύει με τις ασάφειες μου παρακάτω,

      Έχω διαβάσει κάτι για επιπλέον 5 βαθμούς αν πιάσεις χαι σκορ στο ιελτς κα θεωρηθείς ικανός να μεταφράζεις από ελληνικά αγγλικά και αντίστροφα και άλλους 5 πόντους αν δέχεσαι να πας επαρχία και επιλεχτείς ως ειδικότητα επάγγελμα. φιλική συμβουλή: κατ΄λαβε τι είναι αυτό που διαβάζεις....(το πάθενα & εγώ στην αρχή, από τον ενθουσιασμό μου...) διάβαζε 2~3 φορές κάτι πριν βγάλεις συμπέρασμα, όχι απαραίτητα την ίδια στιγμή...ίσως μετά από 1~2 μέρες ξανά....

      ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

      Comment


        #48
        Originally posted by Economist View Post
        Πατριώτες καλησπέρα από την βυθιζόμενη πρώτη πατρίδα μας,
        Από την στιγμή που το επάγγελμα του Economist (224311) βρίσκεται στη CSOL και όχι στη SOL, τότε μόνο την 190 μπορείς να στοχεύσεις, όχι την 189. Η 189 προϋποθέτει πως το επάγγελμα με το οποίο σχετίζονται τα skills σου βρίσκεται στη SOL.

        Η 190 πάντως προϋποθέτει state nomination! Θα πρέπει δηλαδή να βρεις κάποια Πολιτεία της Αυστραλίας που να παρέχει nomination για το συγκεκριμένο επάγγελμα (Economist) και η οποία θα δεχθεί να σε σπονσοράρει. To state nomination θα σου δώσει επίσης 5 πόντους για το point test.

        Σχετικά με το VETASSESS, επειδή μου έκαναν Skills Assessment πρόσφατα (Αύγουστος 2013), είναι πολύ δίκαιοι και θα σου αναγνωρίσουν πτυχίο και προϋπηρεσία ανάλογα με τα έγγραφα που θα τους προσκομίσεις. Η προϋπηρεσία δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς στο αντικείμενο του πτυχίου, τους αρκεί να είναι σε κάποιο αρκετά κοντινό αντικείμενο. Να ξέρεις όμως πως η αναγνώριση που θα σου παρέχει το VETASSESS δεν είναι δεσμευτική για το Immigration. Δηλαδή αν με το καλό φτάσεις να κάνεις αίτηση στο Immigration για βίζα, θα σου ζητήσουν να ξανά-προσκομίσεις, εκτός από το θετικό Skills Assessment του VETASSESS, όλα τα αποδεικτικά έγγραφα σχετικά με το πτυχίο και την εργασιακή σου εμπειρία. Το VETASSESS, εκτός από το Skills Assessment, θα σου δώσει advisory letters σχετικά με το πτυχίο και την προϋπηρεσία σου, τα οποία θα τα προσκομίσεις και αυτά στο Immigration για να υποστηρίξεις την αίτησή σου. Τα advisory letters όμως αυτά έχουν καθαρά γνωμοδοτικό χαρακτήρα.

        Το VETASSESS για να δώσει θετικό Skills Assessment απαιτεί τουλάχιστον 1 χρόνο προϋπηρεσίας, εφόσον λοιπόν η σύζύγός σου δεν έχει εργαστεί ποτέ της, δεν τηρεί τις προϋποθέσεις. Οπότε τους 5 πόντους από Partner Skills τους ξεχνάς.

        Οι 5 πόντοι από εργασία ή σπουδές σε εξω-αστική περιοχή της Αυστραλία (regional area) αφορούν άτομα που έχουν ήδη ζήσει ή σπουδάσει σε τέτοιες περιοχές πριν κάνουν αίτηση για βίζα. Οπότε δεν είσαι μέσα σε αυτή την κατηγορία.

        Δυνητικά οι πόντοι που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι:

        Age: 25
        Overseas Qualification: 15 (πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα να σου αναγνωρίσουν το πτυχίο σου ως ισότιμο με Australian Bachelor Degree)
        Overseas Employment: 15 (εφόσον έχεις 8 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας τα τελευταία 10 χρόνια)
        State Nomination: 5

        Με τα παραπάνω πιάνεις 60 πόντους, οπότε δεν είναι απαραίτητο να πιάσεις 7 στο IELTS, σου αρκεί το 6 που είναι το μίνιμουμ που απαιτείται αλλά δεν δίνει πόντους. Βέβαια ακόμα καλύτερα να πιάσεις 7 καθώς θα έχεις 10 έξτρα πόντους από English Language Ability και με σύνολο 70 πόντους θα προσκληθείς γρήγορα να κάνεις αίτηση.

        Διάβασε το παρακάτω booklet:

        http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf

        Comment


          #49
          Originally posted by Economist View Post
          billy Αν θες ξεκαθάρισε μου τι εν τέλει ισχύει με τις ασάφειες μου παρακάτω,

          Έχω διαβάσει κάτι (αυτό εμένα μου λέει ότι α)δεν θυμάσαι ακριβώς τι διάβασες & β) δεν θυμάσαι που το διάβασες)για επιπλέον 5 βαθμούς αν πιάσεις χαι σκορ στο ιελτς κα θεωρηθείς ικανός να μεταφράζεις από ελληνικά αγγλικά και αντίστροφα και άλλους 5 πόντους αν δέχεσαι να πας επαρχία και επιλεχτείς ως ειδικότητα επάγγελμα. φιλική συμβουλή: κατάλαβε τι είναι αυτό που διαβάζεις....(το πάθενα & εγώ στην αρχή, από τον ενθουσιασμό μου...) διάβαζε 2~3 φορές κάτι πριν βγάλεις συμπέρασμα, όχι απαραίτητα την ίδια στιγμή...ίσως μετά από 1~2 μέρες ξανά....

          ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
          μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που σου έγραψα..... ξαναδιάβασε το booklet 6 (το λινκ που σου έβαλε ο φίλος geo_karag πιο πάνω & ειδικότερα τη σελίδα 26!!!!!! Anyway, για τα Αγγλικά γράφει ότι πρέπει να είσαι accredited at the paraprofessional level or above από NAATI....τι προυποθέσεις μπορεί να έχει αυτό, δεν ξέρω!!! Για το δεύτερο, είναι ότι σου έγραψε ο geo_karag.... δλδ όχι μόνο να είσαι στη SOL αλλά το επάγγλεμα σου να είναι στη λίστα της πολιτείας που θέλεις να πας για να σε σπονσοράρει & φυσικά να σε δεχτεί!!!! τότε παίρνεις τους 5 πόντους.... δλδ αν με την 189 έχεις π.χ. 65 πόντους με το σπονσορσιπ του σειτ θα έχεις ΜΟΝΟ για την 190 70πόντους....

          Αυτά.....ελπίζω να σε διαφωτίσαμε!!!
          Σου θυμίζω όμως ότι πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ & να διαβάσεις επίσης πολύ (ειδικα το immy & to skillselect, κατέβασε κάποια σχετικά booklets & κάντα μια ανάγνωση αρχικά να πάρεις μια ιδέα & μετά ξανά από την αρχή με συγκεκριμένους στόχους......μην περιμένεις έτοιμη τροφή, γτ καλοί είμαστε όλοι & έχουμε διάθεση να βοηθήσουμε, αλλά δεν μπορούμε πάντα να το κάνουμε (μιλάω για μένα προσωπικά. είτε λόγω χρόνου ή άλλων υποχρεώσεων...)

          Να είσαι καλά!!! καλή συνέχεια!!!!
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            #50
            Φίλε Economist,

            1) Ισχύει ότι είπε ο geo_karag
            2) Εχεις pm

            Comment


              #51
              Γεια σας,
              θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπερδευτεί... ενδιαφέρομαι για την 190 visa...
              1) είμαι 25 χρονών,
              2) είμαι κοινωνική λειτουργός που απ'όσο διάβασα είναι στη SOL LIST,
              3) μένει η αδερφή μου στο Σύδνευ με τη 457 visa του γαμπρού μου (σε 10 μήνες παίρνει την μόνιμη visa. Δεν ξέρω αν με μοριοδοτεί αυτό)
              4) τώρα θα δώσω το Ielts, μάλλον το general για να είναι πιο εύκολο να μαζέψω τους πόντους (απ'όσο μου λέει η καθηγήτρια μου, είμαι γύρω στο 6 επίπεδο στο academic), πόσο περίπου πρέπει να πιάσω στην κάθε ενότητα;;;
              δεν έχω προυπηρεσία καθώς δούλευα σε "άσχετες" με το αντικείμενο μου δουλειές, όπως οι περισσότεροι έλληνες για να μπορέσουμε να ζήσουμε.... ούτε έχω σπουδάσει ή εργαστεί στο εξωτερικό.
              Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν αξίζει να ελπίζω για την 190 ????
              Ευχαριστώ πολύ.

              Comment


                #52
                Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αλλά με κάθε επιφύλαξη γιατί και εγώ είμαι νέος άδω. Σίγουρα υπάρχουν άδω άνθρωποι που θα σου απαντήσουν ποιο έγκυρα από έμενα.
                Το έχω ψάξει και εγώ λίγο για την τρίτη ερώτηση σου είναι όχι . Δεν παίρνεις κάποια μόρια από την αδερφή σου.
                Για την 4η ερώτηση αν θες να πάρεις 10 πόντους από το ιelts θα πρέπει να έχεις 7 σε κάθε πεδίο . Δεν ξέρω αν για την αναγνώριση του πτυχίου σου ο αρμοδιος φορέας απαιτεί να παρεις 7 ή είναι αρκετό το 6.
                Μπες άδω για να πάρεις μια ιδέα για να δεις αν συγκεντρώνεις τους 60 πόντους που είναι το όριο για την 190. SkillSelect Points Calculator | Harris Wake και εδω http://www.immi.gov.au/skilled/gener...fact-sheet.pdf.

                Comment


                  #53
                  Σ'ευχαριστώ πολύ Manosf!!!! Κάθε πληροφορία ή απάντηση είναι απόλυτα αποδεκτή και ευπρόσδεκτη...

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Dimitra88 View Post
                    Γεια σας,
                    θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπερδευτεί... ενδιαφέρομαι για την 190 visa...
                    1) είμαι 25 χρονών,
                    2) είμαι κοινωνική λειτουργός που απ'όσο διάβασα είναι στη SOL LIST,
                    3) μένει η αδερφή μου στο Σύδνευ με τη 457 visa του γαμπρού μου (σε 10 μήνες παίρνει την μόνιμη visa. Δεν ξέρω αν με μοριοδοτεί αυτό)
                    4) τώρα θα δώσω το Ielts, μάλλον το general για να είναι πιο εύκολο να μαζέψω τους πόντους (απ'όσο μου λέει η καθηγήτρια μου, είμαι γύρω στο 6 επίπεδο στο academic), πόσο περίπου πρέπει να πιάσω στην κάθε ενότητα;;;
                    δεν έχω προυπηρεσία καθώς δούλευα σε "άσχετες" με το αντικείμενο μου δουλειές, όπως οι περισσότεροι έλληνες για να μπορέσουμε να ζήσουμε.... ούτε έχω σπουδάσει ή εργαστεί στο εξωτερικό.
                    Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν αξίζει να ελπίζω για την 190 ????
                    Ευχαριστώ πολύ.
                    1) 30 points απο ηλικια. Αν ησουν μικροτερη κατα ενα χρονο επαιρνες 25
                    2) 15 points (αν οντως αναγνωριστει το πτυχιο σου απο την αντιστοιχη αρχη της Αυστραλιας) (πρεπει να τη βρεις)
                    3) 5 points (αν το επαγγελμα σου σπονσοραρεται απο καποιο απο τα states)
                    4) 10 points αν παρεις 7 σε ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ IELTS

                    ΣΥΝΟΛΟ 60 ποντοι αλλα με τις παραπανω προυποθεσεις. Mε 60 ποντους μπορεις να ελπιζεις για την 190 σαφεςτατα. Το τι κανει η αδελφη σου στο Συδνευ δεν εχει καμια σχεση με τη δικη σου visa. Και θα δωσεις το general ielts

                    http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf αυτο ειναι το booklet για την 190
                    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                    Comment


                      #55
                      Ευχαριστώ πολύ "Patousis"! Τι εννοείς "αντίστοιχη Αρχή της Αυστραλίας";;; Και τι εννοείς "states"???

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Dimitra88 View Post
                        Ευχαριστώ πολύ "Patousis"! Τι εννοείς "αντίστοιχη Αρχή της Αυστραλίας";;; Και τι εννοείς "states"???
                        1. O οργανισμος που ασχολειται με το επαγγελμα των social workers στο οποιο φρονω οτι ανηκεις ειναι αυτος
                        AUSTRALIAN ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

                        AASW is the professional body for social workers. - AASW - Australian Association of Social Workers

                        Σε αυτους πρεπει να στειλεις τα πτυχια σου μεταφρασμενα με τη διαδικασια του apostile (μαλλον εφοσον εισαι απο δημοσιο πανεπιστημιο) μαζι με αναλυτικες βαθμολογιες κλπ για να στο αναγνωρισουν ως εφαμιλλο και να παρεις 15 ποντους. Θα πας στο site τους και θα δεις οπου λεει assessment, για να δεις τι χρειαζεται για τη διαδικασια

                        2 .Η αυστραλια ειναι χωρισμενη σε περιοχες, κρατιδια, states. Καθε ενα εχει τη δικη του κυβερνηση, σχετικους κανονες, επαγγελματα που ζητα, που δε ζητα κλπ κλπ κλπ. Περισσοτερες πληροφοριες στο google

                        Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                        Comment


                          #57
                          Παρτε και ολους τους οργανισμους για ολα τα επαγγελματα

                          Australia Immigration | Australia Visas | Australian Skills Assessing Authorities
                          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                          Comment


                            #58
                            Μόλις έμαθα από immigrant agent ότι δεν μπορώ να αιτηθώ για την 190visa ως social worker γιατί μπορεί να είμαστε στη SOL LIST αλλά δεν είμαστε σε αυτή: NSW State Occupation List!!!!!! Κάποια άλλη πληροφορία, πρόταση... οτιδήποτε θα είναι χρήσιμο....

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by patousis View Post
                              Παρτε και ολους τους οργανισμους για ολα τα επαγγελματα

                              Australia Immigration | Australia Visas | Australian Skills Assessing Authorities
                              Θα μπορούσες να μου αναφέρεις τον immigrant agent που απευθύνθηκες να επικοινωνήσω μαζί του, να πάρω τη γνώμη του; Δεν ξέρω κανένα και δεν ξέρω και πως να βρω ένα καλό... ευχαριστώ.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Dimitra88 View Post
                                Μόλις έμαθα από immigrant agent ότι δεν μπορώ να αιτηθώ για την 190visa ως social worker γιατί μπορεί να είμαστε στη SOL LIST αλλά δεν είμαστε σε αυτή: NSW State Occupation List!!!!!! Κάποια άλλη πληροφορία, πρόταση... οτιδήποτε θα είναι χρήσιμο....
                                Ασχετος θα ηταν. Κατ´αρχην ψαξε και σε αλλα states. Γιατι μονο εκει? μετα υπαρχουν και αλλες παραμετροι να εξετασεις...
                                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                                Comment

                                Working...
                                X