Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by patousis View Post
    Θελω να επισημανω εδω οτι η υποχρεωση παραμονης και εργασιας στην πολιτεια που εκανε το sponsoring ΔΕΝ ειναι προϋποθεσεις της 190 Visa. Αυτο ισχυε παλια, ΔΕΝ ισχυει τωρα
    Originally posted by Dimitra88 View Post
    Μόλις έμαθα από immigrant agent ότι δεν μπορώ να αιτηθώ για την 190visa ως social worker γιατί μπορεί να είμαστε στη SOL LIST αλλά δεν είμαστε σε αυτή: NSW State Occupation List!!!!!! Κάποια άλλη πληροφορία, πρόταση... οτιδήποτε θα είναι χρήσιμο....
    Originally posted by patousis View Post
    Ασχετος θα ηταν. Κατ´αρχην ψαξε και σε αλλα states. Γιατι μονο εκει? μετα υπαρχουν και αλλες παραμετροι να εξετασεις...
    Κανε ενα συνδυασμο με αυτα και προσπαθησε να καταλαβεις..
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #62
      Originally posted by patousis View Post
      Ασχετος θα ηταν. Κατ´αρχην ψαξε και σε αλλα states. Γιατι μονο εκει? μετα υπαρχουν και αλλες παραμετροι να εξετασεις...
      έλεγα Σύδνευ γιατί εκεί μένει η αδερφή μου και θα μπορώ να μένω κάπου ώσπου να σταθώ στα πόδια μου και να νοικιάσω μόνη... όταν λες " παράμετροι να εξετάσεις"? Αν θέλεις και επιτρέπεται, ανέφερε μου τον immigrant agent που συνεργάστηκες... ευχαριστώ!

      Comment


        #63
        Originally posted by Dimitra88 View Post
        Μόλις έμαθα από immigrant agent ότι δεν μπορώ να αιτηθώ για την 190visa ως social worker γιατί μπορεί να είμαστε στη SOL LIST αλλά δεν είμαστε σε αυτή: NSW State Occupation List!!!!!! Κάποια άλλη πληροφορία, πρόταση... οτιδήποτε θα είναι χρήσιμο....
        Originally posted by Dimitra88 View Post
        ........Δεν ξέρω κανένα (agent) και δεν ξέρω και πως να βρω ένα καλό... ευχαριστώ.
        Όταν ανακοινώνεις σε διάφορα και ποίκιλα σημεία του διαδικτύου ότι αναζητάς agent στο NSW και μετά λες σε κάποιον εκτός NSW ότι ετοιμάζεις τα χαρτιά σου για την 190 (για NSW υποθέτουμε πάντα με nomination από NSW, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) και ζητάς γνώμη, μόνο λογικό είναι να πάρεις την απάντηση που πήρες... μαθαίνοντας ταυτόχρονα και για τις λίστες των πολιτειών για τις οποίες δεν ήξερες και για to Skill Select το οποίο δεν ήξερες....αλλά ετοιμαζόσουν για 190 (?).....


        Originally posted by patousis View Post
        Ασχετος θα ηταν. Κατ´αρχην ψαξε και σε αλλα states. Γιατι μονο εκει? μετα υπαρχουν και αλλες παραμετροι να εξετασεις...
        Φίλε Patousi μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα...
        Ένας agent ψάχνει όλες τις παραμέτρους όχι μόνο του νόμου, και έχει πρόσβαση σε πολλά περισσότερα επίσημα στοιχεία, αλλά και των προσωπικών στοιχείων και ιδιαιτεροτήτων του αιτούντος όταν αυτός είναι πελάτης του.

        Originally posted by patousis View Post
        Θελω να επισημανω εδω οτι η υποχρεωση παραμονης και εργασιας στην πολιτεια που εκανε το sponsoring ΔΕΝ ειναι προϋποθεσεις της 190 Visa. Αυτο ισχυε παλια, ΔΕΝ ισχυει τωρα
        Σημείωση ότι η 190 Visa οριοθετήθηκε 1/7/2012 και οι προϋποθέσεις της ήταν ίδιες με σήμερα...και ναι η ίδια η βίζα δεν έχει τον όρο αλλά η υπόδειξη (nomination) της Πολτείας έχει...άρα είναι ένας όρος ηθικής υποχρέωσης.... και η Αυστραλία δίνει εμπιστοσύνη στους πολίτες της....
        Εάν βέβαια με το "δεν ισχύει τώρα" εννοείς τις υποκατηγορίες βίζας οι οποίες δεν εκδίδονται πια (εκτός από κάποιες αιτήσεις οι οποίες είναι ακόμη σε εκκρεμότητα επεξεργασίας ή διαιτησίας)....ΟΚ

        Comment


          #64
          Καλησπέρα! Προσπαθώ να πάρω απαντήσεις... δεν μπορώ να καταλάβω ξεκάθαρα τι είναι το "NSW", όπως και τι ακριβώς χρειάζεται για την 190...τα διαβάζω μεν τα "qualification" αλλά δεν ξέρω αν ανταποκρίνομαι σίγουρα σε αυτά... προσπαθώ να βρω την καλύτερη δυνατή επιλογή όπως όλοι μας εδώ ή fb ή οπουδήποτε μπορούμε να συλλέξουμε πληροφορίες για την μετανάστευσή μας! κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη... πολύ περισσότερο κάποιου πιστοποιημένου γνώστη immigrant agent όπως εσύ... προσπαθεί ο καθένας μας να βγάλει άκρη.... ακόμα δεν μπορώ να πω πως είμαι έτοιμη για κάτι εφόσον ψάχνω την ""καλύτερη επιλογή"...................

          Comment


            #65
            επίσης, θα επιθυμούσα να συνεργαστώ με κάποιον immigrant agent τον οποίο θα γνώριζα από τη δουλειά του ή θα έδειχνε ενδιαφέρον για την υπόθεσή μου... ψάχνω "λύση" από μια σωστή συνεργασία...

            Comment


              #66
              Originally posted by Dimitra88 View Post
              Καλησπέρα! Προσπαθώ να πάρω απαντήσεις... δεν μπορώ να καταλάβω ξεκάθαρα τι είναι το "NSW", όπως και τι ακριβώς χρειάζεται για την 190...τα διαβάζω μεν τα "qualification" αλλά δεν ξέρω αν ανταποκρίνομαι σίγουρα σε αυτά... προσπαθώ να βρω την καλύτερη δυνατή επιλογή όπως όλοι μας εδώ ή fb ή οπουδήποτε μπορούμε να συλλέξουμε πληροφορίες για την μετανάστευσή μας! κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη... πολύ περισσότερο κάποιου πιστοποιημένου γνώστη immigrant agent όπως εσύ... προσπαθεί ο καθένας μας να βγάλει άκρη.... ακόμα δεν μπορώ να πω πως είμαι έτοιμη για κάτι εφόσον ψάχνω την ""καλύτερη επιλογή"...................
              Συγνωμη ,αλλά οταν ρωτησες πριν λιγους μηνες διάφορα για φοιτητικες βιζες και μαθηματα Αγγλικων και σου δοθηκαν απαντησεις...τις διαβασες ολες τις απαντησεις;...Ειχες απορια τί ειναι ''φοιτητής VET''....πηρες απαντηση ακομα και γι αυτο....Δεν ειχες εστω περιεργεια ,να δεις τί κι αν σου απαντησε καποιος;

              Ουτε στην ερωτηση σου ''Δηλαδή μου λες πως πρέπει να έχω υποχρεωτικά το IELTS , ενώ έρχομαι με φοιτητική βίζα? Απλά εκεί στο εκάστοτε πανεπιστήμιο, παρακολουθώ υποχρεωτικά αγγλικά;;; Ή όχι;;; Και άλλη μία ερώτηση... γνωρίζεις κάποιο κολέγιο, πανεπιστήμιο ή ινστιτούτο σχετικά οικονομικό στο Σύδνευ;'' ,

              που σου απαντησε άλλος συμφορουμιτης ,ειχες την περιεργεια να δεις αν πηρες απαντηση;....την ιδια μερα που ρωτησες;...

              Παντως απαντηση σου ,δεν ειδα ,σε καμμια απ τις 3 απαντησεις που σου εγραψα εγω...η μια σε ερωτηση σου της προηγουμενης μερας και οι αλλες 2 ,την μερα που ρωτησες...
              Οταν ρωτας και καποιος αφιερωνει χρονο να σε βοηθησει ,τουλαχιστον περιμενει να μπεις και να διαβασεις .....Αν οχι αμεσως ,εστω σε λιγες μερες ,εστω σε περισσοτερες....Αλλά 3 μηνες να μην ψαξεις ,αν καποιοι κατσανε ν ασχοληθουν με τις αποριες σου ,ειναι πολυ μεγαλο διαστημα ,για καποιον που λεει οτι θελει να συλλεξει πληροφοριες....
              .
              Επισης ,σε ειχα συμβουλεψει να διαβασεις καλά το Αυστραλιανο κυβερνητικο σάιτ του Immigration...Σου ειχα δωσει και διαφορα λινκς απο κει....Αν το ειχες κανει ,μετα απο 3 μηνες ,θα σου ειχαν λυθει οι περισσοτερες αποριες....
              Aπο κει ξεκιναμε και το ξεψαχνιζουμε και βεβαια κι εδω ,οπου εχει πληροφοριες πολλες ,αλλά οι όροι ,οι προϋποθεσεις και οι διαδικασιες των διαφορων visas ,αλλάζουν, γι αυτο η εγκυρη ενημερωση ,θεωρειται αυτη ,στο σάιτ του DIBP... Και βεβαια ,οι πληροφοριες εδω ,δεν ειναι κι οι επισημες....Κι αφου διαβασουμε μερες και νυχτες και στο DIBP και στο patriotaki.net ,μετά ,ρωταμε επι μερους αποριες....εδω ή στο f.b... ή οπου αλλού νομιζουμε...

              Ακομα κι απο πού αναγνωριζεται το πυχιο σου ,σου ειχα γραψει....κι αν εμπαινες κι εκει ,θα μαθαινες πολλά...Και ποιο Ielts χρειαζεσαι για την αναγνωριση και με τί βαθμους...Και τί ειναι SOL και CSOL που ρωτουσες ,σου ειχα εγραψα να τα διαβασεις ,με λινκς....Και σχετικα με τον Καναδο φιλο σου ,που ρωτουσες ''Πρέπει υποχρεωτικά να πάρει την partner visa για να έρθει μαζί μου με την φοιτητική βίζα? Μπορείτε να με καθοδηγήσετε λιγάκι??? ''

              Χθες ,ρωτησες τί ειναι assessment.... και , ενω προχθες ρωτουσες αν αξιζει να ελπιζεις για την 190...που χωρις assessment ,δεν μπορεις να την ζητησεις ... την επομενη ,δεν ηξερες τί ειναι το assessment..

              Αν ειχες εστω μπει στον κοπο να διαβασεις την α σελιδα του θρεντ της 190 βιζας ,οπου και ρωτησες αν αξιζει να ελπιζεις γι αυτην ...θα εβλεπες πληροφοριες και για το assessment ....Προφανως ,δεν ξεκινησες ουτε απ την α σελιδα ,να διαβαζεις αυτα που ανελυσε τοσο καλά ο φιλος patousis κι ας ενδιαφερεσαι για την βιζα 190... και ρωτησες σε άλλο θρεντ ,την επομενη μερα ,τί ειναι assessment ,οταν ειδες καποιο ποστ ,που το ανεφερε ... Εγραψες οτι ειναι τοσο πολλά...Οντως ειναι ,αλλά ειναι κι ολα γραμμενα ,βασικα στο επισημο Αυστραλιανο σάιτ ,αλλά κι εδω ,εχει πολλα να διαβασει ,καποιος. Οπως σου εγραψε ο φιλος Jimathens τον Σεπτεμβριο ,που σε συμβουλεψε να διαβασεις καλά το patriotaki.net και θα σου λυθουν αποριες....Καποιοι ανθρωποι ,ειχαν κι εχουν την διαθεση να βοηθησουν γραφοντας πληροφοριες....Τουλαχιστον ,ας τις διαβαζουν ,οσοι ενδιαφερονται να μεταναστευσουν.....
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #67
                Originally posted by Dimitra88 View Post
                δεν μπορώ να καταλάβω ξεκάθαρα τι είναι το "NSW",.
                Eιναι κι αυτο , γραμμενο στο Αυστραλιανο κυβερνητικο site ....στο Department of Immigration and Border Protection....
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #68
                  Vertigo έχεις δίκιο, αλλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι μπορεί να προέκυψε στη ζωή του άλλου και "χάθηκε" αναγκαστικά ή άρχισε να ψάχνει άλλες vises και διεξόδους... είναι πάρα πολλά, μπερδεμένα και απλά παλεύω να βγάλω άκρη.... όπως και να έχει ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Dimitra88 View Post
                    Vertigo έχεις δίκιο, αλλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι μπορεί να προέκυψε στη ζωή του άλλου και "χάθηκε" αναγκαστικά ή άρχισε να ψάχνει άλλες vises και διεξόδους... είναι πάρα πολλά, μπερδεμένα και απλά παλεύω να βγάλω άκρη.... όπως και να έχει ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

                    Dimitra88
                    Σιγουρα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τί μπορει να προεκυψε στην ζωη του άλλου ...Αλλά απ την μια μερα που ρωτησε,ετσι ξαφνικα να χαθει ,χωρις να μπει εστω μετά απο λιγες ή περισσοτερες μερες ,να δει αν ειχε απαντησεις ,θα το καταλαβαινα μονο σε θεματα υγειας. Αλλά και πάλι ,οταν θα ξαναμπαινε στο φορουμ ,αφου συνεχισε να τον ενδιαφερει η μεταναστευση ,πιστευω οτι εστω απο περιεργεια ,θα πηγαινε να δει ,αν ειχε παρει καποιες απαντησεις ,την τελευταια φορά που ειχε ρωτησει. Και δεν σου ειχα γραψει για φοιτητικες βιζες που ρωτουσες τοτε ,αλλά να ψαξεις για βιζες σαν κι αυτες που ψαχνεις τωρα και σχετικα με την αναγνωριση του πτυχιου σου κλπ κλπ .Επειδη εγραψες τωρα ,οτι αρχισες να ψαχνεις άλλες βιζες .Και επισης ,βλεποντας ,οτι ρωτας πραγματα που αφορουν π.χ την βιζα 190 και για την οποια ρωτησες αν εχεις ελπιδες ,λογικο ειναι να σου γραψω οτι δεν πηγες να διαβασεις ,ουτε την α σελιδα ,του θρεντ της 190 βιζας...Το οτι δεν εχεις διαβασει με προσοχη το site του DIBP ,ουτε καν για την βιζα που σ ενδιαφερει και ρωτησες πριν λιγες μερες ,αν εχεις ελπιδες κι αυτο ειναι προφανές,γιατι δεν θα ρωτουσες το τί ειναι π.χ το assessment...Τεσπα...Θελω να καταλαβεις ,οτι για το καλό σου ,σου εγραψα ,οσα σου εγραψα. Για να βγαλεις ακρη κι εσυ κι οποιος θελει να βρει πληροφοριες,πρεπει να διαβασετε πολλά και με προσοχη κι ειδικα οταν γραφετε αποριες ,το αναμενομενο ειναι και να διαβαζονται οι τυχον απαντησεις ,που μπορει να δοθηκαν....Ευχομαι ,να βρεις την ακρη και να πραγματοποιηθουν τα ονειρα σου και να εισαι παντα καλά.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #70
                      Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε... οι απαντήσεις σας είναι πραγματικά πολύ πολύτιμες! Εύχομαι όλοι μας να βρούμε κάποτε την άκρη και να πραγματοποιήσουμε τα όνειρα μας... και πάλι ευχαριστώ.

                      Comment


                        #71
                        Καλησπέρα!
                        Μήπως ξερει κανεις τι γίνεται μολις περασουν τα δυο χρονια της skilled migration visa?

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Angelavar View Post
                          Καλησπέρα!
                          Μήπως ξερει κανεις τι γίνεται μολις περασουν τα δυο χρονια της skilled migration visa?
                          Angelavar καλησπέρα
                          Αν εξηγήσεις για ποια ακριβώς Βίζα λες θα πάρεις κ τις ανάλογες απαντήσεις.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #73
                            Αν διαβασεις ΚΑΛΑ το πρωτο post , 7 η 8 σελιδες πισω θα δεις τι μπορεις να κανεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 2 χρονια. Δεν χρειαζεται να μεινεις 2 χρονια με την 190. Διαβαστε ΚΑΛΑ το νημα ολοκληρο
                            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                            Comment


                              #74
                              Καλησπέρα σε όλους!!!
                              Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για να τα καταθέσω στο APS (Australian Psychological Society) και είμαι σε αναμονή για τα αποτελέσματα του IELTS. Ενδιαφέρομαι για την 190. Διαβάζοντας (και ξαναδιαβάζοντας) τις προϋποθέσεις του Συλλόγου, καταλαβαίνω ότι ζητούν 6 χρόνια σπουδών στην Ψυχολογία. Εγώ έχω 5 (πτυχίο και MSc- Πανεπιστημια) συν 4 χρόνια part time σε Ινστιτούτο εκπαίδευσης (όχι πανεπιστημιακό).
                              Τους έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι η κάθε περίπτωση εξετάζεται εξατομικευμένα.
                              Στο δία ταύτα: υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει τι συμβαίνει με τις εκεί σπουδές στην Ψυχολογία; ψάχνοντας στο ίντερνετ καταλαβαίνω ότιν δεν είναι 6 χρόνια οι σπουδές τους.. και τότε γιατί ζητούν 6 από όσυς θέλουν να μεταναστεύσουν; κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη- με την οικογένειά μου σκοπεύω να κατέβω και ενώ τα είχαμε βάλει σε μια σειρά στο μυαλό μας, ξαναμπερδευτηκαμε.
                              Ευχαριστώ!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Maria T View Post
                                Καλησπέρα σε όλους!!!
                                Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για να τα καταθέσω στο APS (Australian Psychological Society) και είμαι σε αναμονή για τα αποτελέσματα του IELTS. Ενδιαφέρομαι για την 190. Διαβάζοντας (και ξαναδιαβάζοντας) τις προϋποθέσεις του Συλλόγου, καταλαβαίνω ότι ζητούν 6 χρόνια σπουδών στην Ψυχολογία. Εγώ έχω 5 (πτυχίο και MSc- Πανεπιστημια) συν 4 χρόνια part time σε Ινστιτούτο εκπαίδευσης (όχι πανεπιστημιακό).
                                Τους έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι η κάθε περίπτωση εξετάζεται εξατομικευμένα.
                                Στο δία ταύτα: υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει τι συμβαίνει με τις εκεί σπουδές στην Ψυχολογία; ψάχνοντας στο ίντερνετ καταλαβαίνω ότιν δεν είναι 6 χρόνια οι σπουδές τους.. και τότε γιατί ζητούν 6 από όσυς θέλουν να μεταναστεύσουν; κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη- με την οικογένειά μου σκοπεύω να κατέβω και ενώ τα είχαμε βάλει σε μια σειρά στο μυαλό μας, ξαναμπερδευτηκαμε.
                                Ευχαριστώ!
                                Τα Master τους είναι 2 χρόνια, ίσως να εννοούν αυτό. Και στην Ελλάδα αρκετά προγράμματα μετεκπαίδευσης είναι πάνω
                                απο 2 χρόνια και πάνω όπως η Συστημική Θεραπεία, η Συνθετική Ψυχοθεραπεία κτλ. Μήπως τα 4 χρόνια part-time
                                προσμετρώνται σε αυτό (απ ότι κατάλαβα ήσουν σαν εκπαιδευόμενη εκεί).

                                Comment

                                Working...
                                X