Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by LostInTranslation View Post
    Τα Master τους είναι 2 χρόνια, ίσως να εννοούν αυτό. Και στην Ελλάδα αρκετά προγράμματα μετεκπαίδευσης είναι πάνω
    απο 2 χρόνια και πάνω όπως η Συστημική Θεραπεία, η Συνθετική Ψυχοθεραπεία κτλ. Μήπως τα 4 χρόνια part-time
    προσμετρώνται σε αυτό (απ ότι κατάλαβα ήσουν σαν εκπαιδευόμενη εκεί).
    Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι εκτός απο το Μεταπτυχιακό (στην Αγγλία για 1 χρόνο σε Πανεπιστημιο), η" μετεκπαίδευσή" μου ήταν part time, αλλά σε Ινστιτούτο=όχι Πανεπιστήμιο. Και πάλι ευχαριστώ

    Comment


      #77
      Originally posted by Maria T View Post
      Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι εκτός απο το Μεταπτυχιακό (στην Αγγλία για 1 χρόνο σε Πανεπιστημιο), η" μετεκπαίδευσή" μου ήταν part time, αλλά σε Ινστιτούτο=όχι Πανεπιστήμιο. Και πάλι ευχαριστώ
      βρηκα κάτι που μάλλον θα απαντήσει στην ερώτηση σου:

      What happens after your 4 years of study?

      Once you have done your 4 years of training, you then can register as a “provisional psychologist” with the Psychology Board of Australia; which means you can gain fully registration by either doing 2 years of practical supervision, a 2 years Masters degree, or a 3 year Professional Doctorate degree (note this is not a PhD) to become a fully registered “psychologist”.

      STOP and READ this before you decide to become a Psychologist! | Ari's two cents...



      Απ ότι καταλαβαίνω( με το φτωο μου το μυαλό ) θέλουν κάποιον που να έχει πλήρη εργασιακά δικαιώματα σαν ψυχολόγος, να έχει κάνει δηλαδή την μετεκπαίδευση του και όχι απλά κάποιον με πτυχίο ψυολογίας.

      Comment


        #78
        Originally posted by LostInTranslation View Post
        βρηκα κάτι που μάλλον θα απαντήσει στην ερώτηση σου:

        What happens after your 4 years of study?

        Once you have done your 4 years of training, you then can register as a “provisional psychologist” with the Psychology Board of Australia; which means you can gain fully registration by either doing 2 years of practical supervision, a 2 years Masters degree, or a 3 year Professional Doctorate degree (note this is not a PhD) to become a fully registered “psychologist”.

        STOP and READ this before you decide to become a Psychologist! | Ari's two cents...



        Απ ότι καταλαβαίνω( με το φτωο μου το μυαλό ) θέλουν κάποιον που να έχει πλήρη εργασιακά δικαιώματα σαν ψυχολόγος, να έχει κάνει δηλαδή την μετεκπαίδευση του και όχι απλά κάποιον με πτυχίο ψυολογίας.
        Ευχαριστώ πολύ!!!

        Comment


          #79
          Καλησπέρα σας!'Εχω κάποιες απορίες όσον αφορά την 190 .
          Στα requirements το τελευταίο λέει ¨"been nominated by an Australian state or territory government agency."

          Νοminated, αν κατάλαβα σημαίνει διορισμένος διορθώστε με αν κάνω λάθος.Κατα συνέπεια αφού έχεις κάνει τα χαρτιά σου και συμπληρώσεις το EOI ,αυτό με την σειρά του είναι διαθέσιμο στις Αυστραλέζικες Δημόσιες Υπηρεσίες και Ιδιωτικές εταιρείες για να δούν εαν τους κάνεις για δουλειά.Και ερωτώ το εξής : Άν κάποιος φορέας κρίνει οτι είσαι κατάλληλος και σε θέλουν για δουλειά , σε προσλάμβάνουν πρώτα και το δηλώνουν στο DIBP έπειτα? Το οποίο με την σειρά του σου κάνει το invitation για την Visa application?Δηλαδή η 190 προυποθέτει οτι θα έχεις ετοιμη δουλειά να σε περιμένει κάτω με τον εργοδότη δεσμευμένο εκ μέρου σου?Ή απλά οτι η χ ή ψ πολιτεία στατιστικά έχει ανάγκη το τάδε επάγγελμά σου και απλά σου επιτρέπει να μπείς και μετά να κόψεις το κεφάλι σου να βρείς δουλειά?

          Comment


            #80
            Originally posted by Sfouggari View Post
            Καλησπέρα σας!'Εχω κάποιες απορίες όσον αφορά την 190 .
            Στα requirements το τελευταίο λέει ¨"been nominated by an Australian state or territory government agency."

            Νοminated, αν κατάλαβα σημαίνει διορισμένος διορθώστε με αν κάνω λάθος.Κατα συνέπεια αφού έχεις κάνει τα χαρτιά σου και συμπληρώσεις το EOI ,αυτό με την σειρά του είναι διαθέσιμο στις Αυστραλέζικες Δημόσιες Υπηρεσίες και Ιδιωτικές εταιρείες για να δούν εαν τους κάνεις για δουλειά.Και ερωτώ το εξής : Άν κάποιος φορέας κρίνει οτι είσαι κατάλληλος και σε θέλουν για δουλειά , σε προσλάμβάνουν πρώτα και το δηλώνουν στο DIBP έπειτα? Το οποίο με την σειρά του σου κάνει το invitation για την Visa application?Δηλαδή η 190 προυποθέτει οτι θα έχεις ετοιμη δουλειά να σε περιμένει κάτω με τον εργοδότη δεσμευμένο εκ μέρου σου?Ή απλά οτι η χ ή ψ πολιτεία στατιστικά έχει ανάγκη το τάδε επάγγελμά σου και απλά σου επιτρέπει να μπείς και μετά να κόψεις το κεφάλι σου να βρείς δουλειά?
            Το δεύτερο....

            Comment


              #81
              Fgard εχω μια ερωτηση σψετικα με ενα παλαιοτερο ποστ που εκανες..
              Εγραψες ότι εστειλες ΕΟΙ για την 189 κ μετα ζητησες state nomination απο μονος σου, το οποιο κ ελαβες αρκετά γρηγορα κ ελαβες invitation to apply για την 190. Η αλλαγη εγινε αυτόματα 189 σε 190 με το δικο τους συστημα ? Εμεις προετοιμαζομαστε για την 190 αλλα με επιασε ενα αγχος μήπως κ δεν παρω το nomination κ πρεπει να ξαναστειλω ΕΟΙ για την 189 κ φτου κ 'την αρχη! Μπορεις να με διαφωτισεις λιγο? Σε ευχαριστω απο τωρα για το χρονο σου..

              Comment


                #82
                Originally posted by illyen View Post
                Fgard εχω μια ερωτηση σψετικα με ενα παλαιοτερο ποστ που εκανες..
                Εγραψες ότι εστειλες ΕΟΙ για την 189 κ μετα ζητησες state nomination απο μονος σου, το οποιο κ ελαβες αρκετά γρηγορα κ ελαβες invitation to apply για την 190. Η αλλαγη εγινε αυτόματα 189 σε 190 με το δικο τους συστημα ? Εμεις προετοιμαζομαστε για την 190 αλλα με επιασε ενα αγχος μήπως κ δεν παρω το nomination κ πρεπει να ξαναστειλω ΕΟΙ για την 189 κ φτου κ 'την αρχη! Μπορεις να με διαφωτισεις λιγο? Σε ευχαριστω απο τωρα για το χρονο σου..
                Αν συγκεντρώνεις τους 60 πόντους με την 189, δεν έχεις λόγο να πας για την 190. Από την άλλη πλευρά, δεν υπάρχουν περιορισμοί στον τόπο εργασίας με την 190, παρόλο που αυτό αναφέρεται. Στην visa 190 αναφέρεται ρητα: visa conditions :NIL. Νομίζω ότι την αίτηση για το nomination την κάνεις μέσω του skillselect όταν κάνεις το ΕΟΙ για την 189. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε και δεν θυμάμαι καλά, αλλά και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει. Η αίτηση για την 190 εξασφαλίζει γρηγορότερη έγκριση - λόγω συγκέντρωσης περισότερων πόντων- και κάποια πρόσθετη ασφάλεια για την περίπτωση που κα΄τι παέι στραβά με την συγκέντρωση των υπόλοιπων πόντων.

                Comment


                  #83
                  Fgard σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πιστευω ότι συγκεντρωνω τους βαθμους κ λιγο παραπάνω απλα σκεφτομουν αυτο ακριβως που ειπες..οτι η 190 επισπευει τη διαδικασια. Απλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να παρει καποιος nomination και δεν θελω να διακινδυνευσω τιποτα. Θα κανω μια ερωτηση κ στο DIAC καλου κακου! Και παλι σε ευχαριστω πολυ!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by illyen View Post
                    Fgard σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πιστευω ότι συγκεντρωνω τους βαθμους κ λιγο παραπάνω απλα σκεφτομουν αυτο ακριβως που ειπες..οτι η 190 επισπευει τη διαδικασια. Απλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να παρει καποιος nomination και δεν θελω να διακινδυνευσω τιποτα. Θα κανω μια ερωτηση κ στο DIAC καλου κακου! Και παλι σε ευχαριστω πολυ!
                    illyen καλημερα,

                    το ίδιο ερώτημα έχω και εγω . 190 ή 189?
                    Αν κάνουμε αίτηση για την 190 (όπως αναφέρει και ο fgard) ίσως γίνει πιο γρηγορα η διαδικασία και να υπαρχει και μια ασφάλεια για να συγκεντρώσουμε τους 60 πόντους. Απο την άλλη αν καθυστερήσει το nomination μπορεί και να καθυστερήσει και η εκδοση της βιζας ενω με την 189 μπορεί να είχαμε την έγκριση χωρίς να περιμέναμε το nomination.
                    Υπάρχει όμως και το εξής ερώτημα το οποίο είναι ρητορικό. Ποιός μας λέει ότι δεν θα καθυστερήσει και η έκδοση της 189 independent για οποιοδήποτε λόγο;
                    Παρεμπιπτόντως, αν εχεις απάντηση απο το DIAC θα μας βοηθούσε και εμάς να μαθουμε τι απαντάνε.
                    thanks

                    Comment


                      #85
                      Καλησπέρα!! Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

                      1) Μπορουμε να κανουμε ΕΟΙ για την 189 βάζοντας σαν επιλογή και την 190 ταυτόχρονα.

                      2)Αν εχουμε 60 ποντους και παμε μονο για την 189 η αιτηση μας δεν θα εξεταστει κατα σειρα προτεραιοτητας αλλα αναλογα με την καταταξη στους πόντους κ μπορει να διαρκεσει η αναμονη απο 2 μηνες μεχρι.....Επιπλεον δεν μας εγγυαται κανεις οτι θα παρουμε invitation to apply for visa τελικα...αν και στατιστικα εκδιδονται περισσοτερες βιζες τυπου 189 απο 190 .

                      3) Με την 190 η αναμονη για το πολυποθητο invitation ληγει μολις παρουμε nomination from state.δλδ δεν εχει να συγκρινουν ποντους με άλλους αιτουντες.

                      Αυτα βρήκα!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by illyen View Post
                        Καλησπέρα!! Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

                        1) Μπορουμε να κανουμε ΕΟΙ για την 189 βάζοντας σαν επιλογή και την 190 ταυτόχρονα.

                        2)Αν εχουμε 60 ποντους και παμε μονο για την 189 η αιτηση μας δεν θα εξεταστει κατα σειρα προτεραιοτητας αλλα αναλογα με την καταταξη στους πόντους κ μπορει να διαρκεσει η αναμονη απο 2 μηνες μεχρι.....Επιπλεον δεν μας εγγυαται κανεις οτι θα παρουμε invitation to apply for visa τελικα...αν και στατιστικα εκδιδονται περισσοτερες βιζες τυπου 189 απο 190 .

                        3) Με την 190 η αναμονη για το πολυποθητο invitation ληγει μολις παρουμε nomination from state.δλδ δεν εχει να συγκρινουν ποντους με άλλους αιτουντες.

                        Αυτα βρήκα!
                        πολυ σημαντικα ολα αυτα illyen
                        αρα συμφερει να ζητησουμε nomination αν το επαγγελμα ειναι στη SOL η στην CSOL list και να περιμενουμε το nomination απο το state για να παρουμε γρηγοροτερα invitation απο το department of immigration to apply for visa.
                        Βεβαια στην 190 θα πρεπει να παει κανεις στο state που του εγινε το nomination. Αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητο, καθως ισως θεωρουν οι αυστραλοι οτι θα μπορουσες να βρεις δουλεια και καπου αλλου. Αυστραλια εισαι παλι. Ποιο πολυ αισθανομαι οτι το nomination το εχουν για να "βοηθησουν" καποιον που ειναι στο οριο των 60 points. Να του δωσουν μια ευκαιρια παραπανω, ισως;

                        Comment


                          #87
                          Καλημέρα σας.Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω αν και έχω διαβάσει αναλυτικά όλες τις πληροφορίες που έχετε δώσει αλλά και τις προσωπικές σας εμπειρίες.Ετοιμαζόμαστε να προσπαθήσουμε να έρθουμε στην Αυστραλία με την 190 βιζα (συγκεκριμένα στην Αδελαιδα ).Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες απορίες μου.....Η διαδικασία θα γίνει για τον συζυγό μου ο οποίος ετοιμάζει τα χαρτιά του για το Vetassess (περιβαλλοντολόγος με 15 χρόνια προυπηρεσία).Εγώ είμαι ψυχολόγος και ξεκινώντας τη διαδικασία με τον αρμόδιο σύλλογο διαπίστωσα πως χρειάζομαι τουλάχιστον 1 χρόνο για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου....στο vetassess όμως υπάρχει κωδικός για ψυχοθεραπευτές ( έχω 4 χρόνια εκπαίδευση σε ψυχοθεραπεία και 3 χρόνια προυπηρεσία ως οικογενειακή ψυχοθεραπεύτρια.Σαν ψυχολόγος έχω 10 χρόνια) .
                          Θα ήταν σώφρον να αναγνωρίσω αυτή την ιδιότητα μου πρώτα και μετά να περιμένω την άδεια μου ως ψυχολόγος????
                          Επίσης ,δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε στην Αδελαίδα για 2 χρόνια?(έχω αρκετούς συγγενείς και φίλους στη Μελβούρνη κι θα μας ήταν πιο εύκολο εκεί....)
                          Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας και τον χρόνο σας. Δεν είμαι σίγουρη οτι οι ερωτήσεις μου είναι στο σωστό μέρος!!!!!Παρακαλώ μετακινήστε το αν χρειαστεί.......

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by mariatelis View Post
                            Επίσης ,δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε στην Αδελαίδα για 2 χρόνια?(έχω αρκετούς συγγενείς και φίλους στη Μελβούρνη κι θα μας ήταν πιο εύκολο εκεί....)
                            Καλημέρα Η υποχρέωση είναι ηθική και όχι νομική. Μπορείς να πας όπου θες, η visa επάνω δεν αναφέρει τοποθεσία, ασχέτως αν έχεις sponsorship απο South Australia.

                            Comment


                              #89
                              Σε ευχαριστώ πολύ.Είναι πολύ ανακουφιστικό που το επιβεβαιώνω....δεν έχει και λογική.Να σου δίνουν μια βίζα permanent και να σου στερούν βασικά δικαιώματα......ευχαριστώ και πάλι.

                              Comment


                                #90
                                Βέβαια η ηθική υποχρέωση είναι ένα μεγάλο θέμα συζήτησης......

                                Comment

                                Working...
                                X