Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους από την Αθήνα.

    Θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα αυτό σχετικά με την VISA 190 (Skilled Nominated).
    Έχουμε πάρει την μεγάλη απόφαση της μετανάστευσης στην Αυστραλία για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους και συγκεκριμένα για την μετεγκατάσταση μας στην Μελβούρνη.
    Δεν έχουμε συγγενείς στην Αυστραλία και κανένας μας δεν είναι Αυστραλός υπήκοος. Έχουμε μόνο ένα φίλο (Αυστραλό) ο οποίος μας προσφέρει προς το παρών ηθική υποστήριξη.
    Θα ήθελα να παρουσιάσω ένα μικρό βιογραφικό της οικογένειας μου για να έχετε όσο γίνεται μια καλύτερη εικόνα της δικής μου περίπτωσης.

    Είμαι 38 χρονών και η γυναίκα μου 35. Έχουμε ένα κοριτσάκι 19μηνών και περιμένουμε ένα αγοράκι σε μερικές μέρες. Η εργασιακή μου εμπειρία στο αντικείμενο είναι 10 χρόνια , είμαι απόφοιτος Ι.Ι.Ε.Κ (Τεχνικός Δικτύων και Η/Υ) έχω πιστοποίηση Cisco, έχω παρακολουθήσει μια εκπαίδευση Security+ της CompTia (έχω επίσης αρκετά πιστοποιητικά από διάφορα σεμινάρια του αντικειμένου μου). Μιλώ πολύ καλά την γλώσσα (Αγγλικά) και σε μερικές μέρες θα δώσω το IELTS. Η γυναίκα μου είναι πτυχιούχος(Msc) του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει μεταπτυχιακό(Msc) από το ίδιο Πανεπιστήμιο και έχει πτυχία για τρεις γλώσσες (Αγγλικά, Ιταλικά, Ισπανικά). Έχει εργασιακή εμπειρία 15ετών στον κλάδο τροφίμων και συγκεκριμένα στην γαλακτοκομία. Εγώ δουλεύω σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών και η σύζυγος μου σε μεγάλη εταιρεία τροφίμων.

    Ο λόγος που αποφασίσαμε την μετανάστευση είναι καθαρά για το μέλλον της οικογένειας και ειδικότερα των παιδιών μας. Όπως καταλάβατε έχουμε και οι δύο τις δουλειές μας και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα διαβίωσης προς το παρών στην Ελλάδα. Τι γίνεται όμως αν κάποιος χάσει την δουλειά του ή στην χειρότερη αν και οι δύο χάσουμε την δουλειά μας…??? Κάπου διάβασα στην υπογραφή κάποιου μέλους εδω ότι “το καλό το παλικάρι πριν πεινάσει βγάζει VISA” και μπορώ να πω ότι αυτό το ρητό με άγγιξε όσο τίποτα άλλο και έτσι ξεκίνησα την όλη διαδικασία αναζήτησης.

    Έδώ και δύο μήνες έχω διαβάσει όσο περισσότερο γίνεται στο διαδίκτυο σχετικά με τις κατηγορίες και τα κριτήρια απόκτησης μόνιμης VISA για την Αυστραλία, ώστε να είμαι όσο καλύτερα πληροφορημένος και προετοιμασμένος για τον εγχείρημά μου. Έχω κάνει κάποιες επιπλέον επικοινωνίες με δύο MARA agents ο ένας εκ των οποίων μου έκοψε πραγματικά τα φτερά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστεί η εκπαίδευση και η εργασιακή μας εμπειρία από τον αρμόδιο για κάθε επάγγελμα φορέα, και έτσι δεν θα έχουμε κάποιο suitable skills assessment για την αίτηση μας στην αντίστοιχης κατηγορία VISA.


    Όσον αφορά τα επαγγέλματα και την προϋπηρεσία μας θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω έπειτα από ενδελεχή έρευνα που έκανα:
    Στην λίστα SOL υπάρχει το δικό μου επάγγελμα ANZSCO code:342414 Telecommunications Technician
    Και της γυναίκας μου ANZSCO code:234112 Agricultural Scientist
    Η υπηρεσία αναγνώρισης για την ειδικότητα της γυναίκας μου είναι η VETASSESS και για την δική μου η TRA.
    Η γυναίκα μου έχει γραπτός αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία 15 ετών μιας και δούλευε ενώ ήταν ακόμη φοιτήτρια στο αντικείμενο της. Μετά το πτυχίο της η εργασιακή εμπειρία είναι 10 ετών (κάπου διάβασα ότι μετρά η εμπειρία μετά το πτυχίο)
    Εγώ έχω επίσης γραπτός εργασιακή εμπειρία 10 ετών.

    Στην περίπτωση που η γυναίκα μου γράψει σε όλα τα σημεία του IELTS 6.0 και δεν πάρει κανένα βαθμό μαζεύουμε όλους τους βαθμούς ακριβώς στο όριο των (60) που θέτει η Victoria για αυτή την VISA. Ευελπιστούμε ότι δεν θα γράψει 6.0 αλλά τουλάχιστον 7.0 μιας και το επίπεδο της είναι πολύ υψηλό και έτσι να πάρουμε τους 10 επιπλέον βαθμούς. (Σε αυτή την περίπτωση συγκεντρώνουμε 70)
    Είναι παραπάνω από οφθαλμοφανές ότι η σύζυγος σαν ο κεντρικός αιτών για την VISA τηρεί όλες τις προϋποθέσεις, και τα πτυχία της γράφουν ξεκάθαρα πάνω ότι είναι αντίστοιχα όλων των M.Sc. όλων των Αγγλοσαξονικών πανεπιστημίων.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο MARA agent στην Μελβούρνη μας απάντησε αρνητικά σχετικά με την αναγνώριση των πτυχίων και της προϋπηρεσίας μας???
    Πια είναι η γνώμη σας…???
    Γνωρίζεται κάτι εσείς που εγώ δεν βλέπω και είναι τόσο αποτρεπτικό για την αίτηση μας…???

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας γεμάτος αγωνία…
    So many projects to do.......but not enough time!!!!

    Comment


      #92
      Να υποθέσω ότι δεν έχω δημοσιεύσει στο σωστό σημείο ή το θέμα είναι ανενεργό λόγο παλαιότητας...???
      So many projects to do.......but not enough time!!!!

      Comment


        #93
        Originally posted by bassjunkies View Post

        Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο MARA agent στην Μελβούρνη μας απάντησε αρνητικά σχετικά με την αναγνώριση των πτυχίων και της προϋπηρεσίας μας???
        Πια είναι η γνώμη σας…???
        Γνωρίζεται κάτι εσείς που εγώ δεν βλέπω και είναι τόσο αποτρεπτικό για την αίτηση μας…???

        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας γεμάτος αγωνία…
        Ο mara agent ,δεν σε ενημερωσε σχετικα με το γιατι δεν αναγνωριζονται τα πτυχια σας;

        Μηπως το θεμα ειναι το οτι εχεις χαρτι απο Ι.ΙΕΚ,ισως δεν σε καλυπτει για το επαγγελμα αυτο και την αναγνωριση;
        Που για το επαγγελμα αυτο ,που ανηκει στην ομαδα των telecommunications trades workers θελει skill level 3

        "AQF Certificate III including at least two years of on-the-job training, or AQF Certificate IV (ANZSCO Skill Level 3)"


        Δεν το γνωριζω το θεμα με τα χαρτια απο ΙΕΚ ,απλά προσπαθώ να καταλαβω γιατι σου το απεκλεισε...

        Δεν μπορω ,ομως να καταλαβω ,γιατι σου ειπε οτι δεν αναγνωριζεται και το πτυχιο κι η προϋπηρεσια της γυναικας σου.
        Απ οτι διαβασα ,εχει bachelor και μεταπτυχιακο .
        Και το επαγγελμα της ,ειναι στην Sol list...Αρα μπορει και την βιζα 189 να ζητησει...


        Το δικο σου επαγγελμα ,που εγραψες ,
        342414: TELECOMMUNICATIONS TECHNICIAN
        ΔΕΝ ειναι στην sol list ,οπως εγραψες ,αλλά στην csol.
        342414 Telecommunications Technician: Installs, maintains and repairs telecommunications equipment and appliances, such as telephones, mobile telephones, switchboards and data transmission equipment, in homes, businesses, telephone exchanges and other network sites.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #94
          Αγαπητε bassjunkies ,να σαι καλα ,που μπηκες ,διαβασες την απαντηση μου ,στις 7/9 και ωρα 21:53 και δεν θεωρησες οτι επρεπε να απαντησεις ,σε καποιον που ασχοληθηκε να σου δωσει απαντηση....(που οπως εγραψες περιμενες με αγωνια...)
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #95
            Αγαπητέ φίλε Vertigo,

            όντως διάβασα την απάντηση στις 7/9 και ώρα 21:53 απλά δεν είχα την ευκαιρία λόγο χρόνου και συσκευής να σου απαντήσω.
            Διάβασα την απάντηση σου από το κινητό μου και ενώ ήμουν στον δρόμο και δεν ήθελα να σου απαντήσω μόνο με ένα ευχαριστώ.
            Ήθελα να σου γράψω πέντε λόγια παραπάνω...

            Από πλευράς σου όμως δεν έπρεπε να είσαι τόσο επιθετικός απέναντι στα απλά μέλη επειδή έχεις την πολυτέλεια σαν moderator να βλέπεις πότε ένας χρήστης διάβασε το μήνυμα σου.
            Για τον λόγο ότι μου απάντησες μετά από 4 μέρες έπρεπε κι εσύ με την σειρά σου να μου αφήσεις μερικές μέρες περιθώριο να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

            Μιας και δεν γνωρίζουμε την προσωπική ζωή του καθενός καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο ήπιοι και διαλλακτικοί απέναντι σε ένα ξένο που ζητάει βοήθεια και πληροφορίες. Τουλάχιστον ας κρατήσουν αυτό το επίπεδο οι moderators και οι administrators.

            Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
            So many projects to do.......but not enough time!!!!

            Comment


              #96
              Αγαπητε bassjunkies
              Σαφώς και δεν σου επιτεθηκα.
              Αλλά και βεβαια εχω δικαιωμα ,να εκφρασω την αποψη μου.
              Το οτι εβαλα την μερα και ωρα ,ηταν απλα και μόνο ,για να σου δειξω οτι μετα που διαβασες ,στις 7 του μηνα ,ειχες τον χρονο να απαντησεις χθες ,8 του μηνα ,σε άλλο θρεντ ,οπου ειχες ρωτησει τα ιδια...

              Οποτε αυτο για το περιθωριο που ανεφερες,μαλλον δεν ισχυει...

              Κι ο λογος που σχολιασα ,δεν ηταν οτι εγω περιμενα καποιο ευχαριστω ,αλλά για να επισημανω ,οτι ειναι πολυ συνηθες φαινομενο ,το να παιρνει καποιος απαντησεις και να μην γραφει μια κουβεντα σ αυτον που αφιερωσε τον χρονο του.

              Αν θεωρεις οτι θιχτηκες ,ζητω συγγνωμη ,αλλά ο σκοπος που σχολιασα ηταν άλλος κι οχι για να σε θιξω.


              Και βεβαια ,δεν ησουν υποχρεωμενος να απαντησεις...

              Οσο για το επιπεδο μου ,που σχολιασες και βεβαια εισαι ελευθερος να εχεις την οποια γνωμη ,οπως κι εγω εχω καθε δικαιωμα να εχω την δικη μου...

              Την καλημερα μου
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #97
                Αγαπητέ Vertigo,

                από την στιγμή που αναφέρεις ότι δεν μου επιτέθηκες θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση.

                Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να ξεκαθαρίσεις τόσο αναλυτικά το συννεφιασμένο τοπίο που δημιουργήθηκε λίγο πιο πάνω.

                Να ξέρεις πάντως ότι επειδή κι εγώ έχω δημιουργήσει και συντηρώ ένα forum, δεν μου αρέσει καθόλου να προσφέρω απλόχερα την βοήθεια μου και μετά ο ερωτών να εξαφανίζεται.
                So many projects to do.......but not enough time!!!!

                Comment


                  #98
                  Αγαπητε φίλε bassjunkies ,
                  Καλη επιτυχια στα σχεδια σας και ευχομαι να ευοδωθουν ολα σας τα ονειρα!


                  υγ Γυναικα ειμαι!
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #99
                    Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα έγγραφα που μαζεύω τόσο για την πιστοποίηση των προσόντων στο Vetassess όσο και για τα υπόλοιπα που θα κατατεθούν για την VISA, χρειάζεται να επικυρωθούν με την Σφραγίδα της Χάγης (Apostille) . Ρωτώ γιατί δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στον φορέα αναγνώρισης (Vetassess) ή στο site μετανάστευσης της Αυστραλίας.

                    Ευχαριστώ
                    So many projects to do.......but not enough time!!!!

                    Comment


                      Originally posted by bassjunkies View Post
                      Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα έγγραφα που μαζεύω τόσο για την πιστοποίηση των προσόντων στο Vetassess όσο και για τα υπόλοιπα που θα κατατεθούν για την VISA, χρειάζεται να επικυρωθούν με την Σφραγίδα της Χάγης (Apostille) . Ρωτώ γιατί δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στον φορέα αναγνώρισης (Vetassess) ή στο site μετανάστευσης της Αυστραλίας.

                      Ευχαριστώ

                      Δεν χρειάζεται σφραγίδα της Χάγης, απλή επικύρωση απο δικηγόρο αρκεί.

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εννοείται ότι επικύρωση πρέπει να γίνει και στο Ελληνικό έγγραφο και στο μεταφρασμένο...???
                        Οποιοσδήποτε δικηγόρος κάνει γι αυτή την επικύρωση...???
                        So many projects to do.......but not enough time!!!!

                        Comment


                          Θα ήθελα να συνεχίσω εδώ την ενημέρωση σχετικά με το προσωπικό project απόκτησης VISA μιας και πρόκειται για την 190.

                          Αυτή την στιγμή περιμένουμε τα αποτελέσματα του skills assessment από το Vetassess το οποίο υπολογίζουμε να βγει μέχρι τα μέσα του επόμενου μήνα.
                          Τα έγγραφα που πήραν τελικά Apostile από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής (Επισημείωση της Χάγης (Σφραγίδα APOSTILLE) - Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής) και κατέθεσα ηλεκτρονικά για το skills assessment είναι τα παρακάτω:

                          1. Πτυχίο και μεταπτυχιακό (πρόσφατα πιστοποιητικά από το εκαστοτε εκπαιδευτικό ίδρυμα).
                          2. Εκκαθαριστικά εφορίας (αφού πρώτα μου τα τύπωσαν και τα επικύρωσαν από την Δ.Ο.Υ εξηγώντας του ότι πάνε για Apostle - Σημαντικό γιατί ο υπάλληλος πρέπει να είναι εξουσιοδοτημένος)
                          3. Βεβαίωση ενσήμων από ΙΚΑ (ίδια διαδικασία όπως Δ.Ο.Υ)

                          Εννοείται ότι τα παραπάνω πήγαν για μετάφραση και η υπηρεσία που χρησιμοποίησα είναι η Μεταφραστική Υπηρεσία Υπουργείου Εξωτερικών.
                          Τα υπόλοιπα έγραφα που ανέβασα στο site τους Διαβατήριο, Βιογραφικό, Βεβαίωση προϋπηρεσίας εργοδότη, Εξοφλητικά εργασίας και φωτογραφία δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη επικύρωση πέραν των υπογραφών του εκδότη . Αν χρειαστούν που δεν νομίζω θα πράξω ανάλογα.

                          Στοχεύουμε για την 190 και για το state της Victoria μιας και έχω ένα πολύ καλό φίλο στην Μελβούρνη για την βοήθεια στην αρχή.
                          Οι πόντοι που υπολογίζουμε να μαζέψουμε είναι οι παρακάτω:

                          Age: 25
                          IELTS: 0 (Συνολικό αποτέλεσμα 7 αλλά σε δύο σημείο είχε 6.5 οπότε πιάνεται για competent)
                          Work Exp: 15
                          Education: 15
                          State Spons: 5

                          Με το που έχουμε το Skills Assessment στα χέρια μας το επόμενο βήμα θα είναι να καταθέσουμε το ΕΟΙ. (https://www.border.gov.au/Busi/Empl/skillselect)

                          Εδώ θα ήθελα να κάνω μια πολύ βασική ερώτηση…
                          Πρέπει να κάνουμε ηλεκτρονική αίτηση στο state της Victoria και να ζητήσουμε το nomination (τους extra 5 πόντους) ή να καταθέσουμε κατ’ ευθείαν EOI διαλέγοντας από εκεί μόνο την Victoria?
                          Ρωτάω αυτό γιατί κάνοντας αίτηση στο site της Victoria ζητώντας το nomination πρέπει να περιμένεις άλλες 12 με 14 εβδομάδες για να τo πάρεις. (Skilled Nominated (190) Visa - Live in Victoria)

                          Φιλικά

                          Βαγγέλης
                          So many projects to do.......but not enough time!!!!

                          Comment


                            Θα ήθελα να ενημερώσω το θέμα σχετικά με την σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί.

                            Έπειτα από πολύ αναζήτηση με ανταλλαγές email με την υπηρεσία μετανάστευσης της Victoria, με το DIBP και με ένα επίσημο πράκτορα τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ, η σωστή διαδικασία είναι η εξής:

                            Καταθέτεις το ΕΟΙ, επιλέγεις 190 και ορίζεις το state της Victoria.
                            Υποβάλλεις αίτηση στη Victoria για nomination. Στην αίτηση αναγράφεις το reference number του ΕΟΙ.
                            Μπορείς να το κάνεις και αντίθετα. Η διαφορά χρόνου θα είναι περίπου 1 εβδομάδα γιατί η Victoria εφόσον σε εγκρίνει θα ζητήσει το EOI για να το καλέσει στη λίστα της.
                            Όπως έχω δει στο Skilled Nominated (190) Visa - Live in Victoria ο χρόνος αξιολόγησης της αίτησης στη Victoria είναι 12 εβδομάδες....αυτός δεν γλυτώνετε.
                            So many projects to do.......but not enough time!!!!

                            Comment


                              Χθες πήραμε το πολυπόθητο αποτέλεσμα του skills assessment.
                              Δυστυχώς ήταν αρνητικό με την αιτιολογία ότι η δουλειά που έκανε η σύζυγος μου δεν είχε άμεση σχέση με τις σπουδές τις.
                              Αναλυτικά η απάντηση παρακάτω:

                              the tasks undertaken are not highly relevant to the ANZSCO tasks
                              for the nominated occupation
                              The employment described above does not meet the minimum requirements for
                              this occupation as
                              According to ANZSCO an Agriculture Scientist studies commercial
                              plants, animals and cultivation techniques to enhance the
                              productivity of farms and agricultural industries. Based on the
                              information provided, it appears you were focused on performing
                              quality assurance and production processing related activities which
                              are not at right skill level of an Agricultural Scientist.
                              A positive assessment of both qualifications and employment is required for a
                              positive Skills Assessment Outcome.
                              Skills Assessment Outcome: Negative
                              Based on the evidence provided, the qualifications and/or employment described above do not meet the Skills
                              Assessment requirements of your nominated occupation.

                              Έχουμε χάσει την γη κάτω από τα πόδια μας...
                              Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε τώρα...

                              Αν προσπαθήσω να κάνω skills assement για το δικό μου επάγγελμα ίσως το αποτέλεσμα να είναι κι εκεί αρνητικό και να μας πάει άλλους τρεις μήνες πίσω.

                              Προς το παρών έχω στείλει ένα mail στο vetassess να συζητήσουμε το αποτέλεσμα...
                              So many projects to do.......but not enough time!!!!

                              Comment


                                Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

                                Θα ήθελα να συνεχίσω την ενημέρωση σχετικά με την πορεία του δικού μας εγχειρήματος.

                                Αφού μίλησα με τον case officer που είχε αναλάβει το skills assessment καταθέσαμε αίτημα επανεξέτασης της υπόθεσης μας .
                                Καταθέσαμε 3 νέα αποδεικτικά έγγραφα σχετικά με τα καθήκοντα της γυναίκας μου στην εταιρεία που δουλεύει, τα οποία πιστοποιούν ότι τα καθήκοντά της είναι εφάμιλλα αυτών που αναφέρει στην περιγραφή του ο ANZCO κώδικάς γι αυτό το επάγγελμα.
                                Το λάθος που κάναμε είναι ότι περιγράψαμε λάθος τα καθήκοντα της στο βιογραφικό της και αναφέραμε μόνο κάποια από τα καθήκοντά της και όχι αυτά που πραγματικά χρειαζόντουσαν. (Εδώ είναι που χρειάζεται η εμπειρία του πράκτορα…!!!)
                                Ευελπιστούμε ότι με τα νέα αυτά έγγραφα που καταθέσαμε τα οποία είναι υπογεγραμμένα από τον διευθυντή της και τον προϊστάμενο της, να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα που χρειαζόμαστε.
                                Το λάθος αυτό κόστισε έξτρα 450AUD συν τα 810AUD της πρώτης αίτησης αξιολόγησης.

                                Fingers crossed for a positive outcome…!!!!
                                So many projects to do.......but not enough time!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X