Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στην Αυστραλία (Medicare)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by pan_k7 View Post
    Είδα και έναν φίλο μου που έπαθε ατύχημα έξω από τη δουλειά μετά το τέλος της εργασίας του. Έπαθε ρήξη χιαστού. Δεν τον καλύπτει ούτε workcover και για να κάνει επέμβαση, μόνο centrelink! Για να κάνει την επέμβαση θα πρέπει να περιμένει 1 χρόνο σε λίστα αναμονής από τη στιγμή που δεν έχει private insurance. Οπότε πληρώνει από την τσέπη του επεμβάσεις και φυσιοθεραπείες. Δεν θέλω να μπω σε αντιπαραθέσεις και συγκρίσεις. Ούτως ή άλλως η Ελλάδα έτσι όπως κατάντησε συγκρίνεται μόνο με τριτοκοσμικές χώρες. Αλλά από την άλλη μην θεοποιούμε τα πάντα στην Αυστραλία. Υπάρχουν και εδώ μειονεκτήματα...
    Φίλε pan_k7 το αρχικό μου ποστ βλέπεις οτι δεν μπαίνει σε καμιά λογική σύγκρισης μεταξύ των δύο χωρών απλά προσπάθησα να δώσω μια απεικόνιση του Αυστραλέζικου συστήματος. Δεν κάνουμε καμια προσπάθεια θεοποίησης της Αυστραλίας αλλά είναι αναπόφευκτο ο νεοαφιχθείς (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) να συγκρίνει το περιβάλλον που ζει και τις υπηρεσίας που απολαμβάνει με αυτές που είχε στην Ελλάδα. Το ιδανικό δεν θα το βρούμε ποτέ αλλά δεν είμαι και της λογικής ερχόμενοι εδώ, ίσως επειδή πληρώνουμε υψηλή φορολογία, να γινόμαστε υπερβολικά επικριτικοί με τα εδώ συστήματα χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν το από που ήρθαμε. Χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά οτι πρέπει να είμαστε ολιγαρκείς και να μην μιλάμε όταν μας προσφέρουν χαμηλού επιπέδου υπηρεσίες. Αυτό που λέω δηλαδή είναι οτι θα πρέπει να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο γιατί έτσι είναι κατά τη γνώμη μου.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #17
      Originally posted by alkioni View Post
      να ρωτησω εγω κατι οσον αφορα την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, ο γιος μου ο δευτερος θα χρειαστει σιγουρα ορθοδοντικη θεραπεια καθως η κατω σιαγονα του ειναι πιο εξω απο την επανω με αποτελεσμα να μην κλεινει σωστα το στομα του. για να μην πληρωσουμε τα μαλιοκεφαλα μας υποθετω, μας συμφέρει να κάνουμε ιδωτική ασφάλεια που να περιλαμβανει την συγκεκριμενη θεραπεια έτσι? ρωταω για να το εχω στα υποψιν μου!
      Έχε υπόψιν σου όμως οτι για ορισμένες επεμβάσεις-υπηρεσίες υπάρχει 3,6 ή 12 μήνες χρόνος αναμονής μέχρι να μπορείς να κάνεις claim. Επίσης αν και εφόσον η πάθηση προυπήρχε πριν την έναρξη του συμβολαίου, υπάρχει και πάλι 12μηνη αναμονή.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #18
        Originally posted by FarfyFfs View Post
        Σε ποιο κρατικο γτ στη βόρεια ελλαδα δεν το χω συναντησει το φαινομενο.
        Ας το farfy καλα εισαι εκει κατω εδω αμα παρεις ΕΚΑΒ και πεις οτι ειναι πανω απο 60 ο ασθενης δεν ερχεται ποτε το ΕΚΑΒ!!!
        Και αμα ερθει και σε παει στο νοσοκομειο και ζεις ακομη.... εκει ειναι ας τα να πανε...και εμφραγμα να εχεις περιμενεις γιατι δεν εχει κρεβατι εντατικης...και μετα...αυτα δεν ειναι νοσοκομεια χρηματιστηρια ειναι....
        Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια....

        Comment


          #19
          Μία μάλλον χρήσιμη ιστοσελίδα...

          Find and book a doctor or dentist online on Australia's largest, most detailed health directory - HealthEngine
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            Originally posted by egigo View Post
            Ας το farfy καλα εισαι εκει κατω εδω αμα παρεις ΕΚΑΒ και πεις οτι ειναι πανω απο 60 ο ασθενης δεν ερχεται ποτε το ΕΚΑΒ!!!
            Και αμα ερθει και σε παει στο νοσοκομειο και ζεις ακομη.... εκει ειναι ας τα να πανε...και εμφραγμα να εχεις περιμενεις γιατι δεν εχει κρεβατι εντατικης...και μετα...αυτα δεν ειναι νοσοκομεια χρηματιστηρια ειναι....
            Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια....
            Απο προσωπικη εμπειρία κ εγω θα σου πω πως οσες φορες χρειάστηκε να μεραφερουμε τον παππου μου λογω καρδιας με ασθενοφόρο δεν ειχαμε κανενα θεμα. Κ η εξυπηρετηση μεσα στο νοσοκομειο αψογη. Να σημειωσω πως ποτε δε δωσανε φακελακι. Ισως να μασταν τυχεροι αλλα δεν εχω ακουσει παραπονα για τα νοσοκομεια της δυτικης μακεδονιας παρα μονο προσφαρα επειδη θέλουν να τα συμπυκνωσουν κ ο εβας νομος να εξυπηρετει τον αλλον
            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

            Comment


              #21
              Originally posted by FarfyFfs View Post
              Απο προσωπικη εμπειρία κ εγω θα σου πω πως οσες φορες χρειάστηκε να μεραφερουμε τον παππου μου λογω καρδιας με ασθενοφόρο δεν ειχαμε κανενα θεμα. Κ η εξυπηρετηση μεσα στο νοσοκομειο αψογη. Να σημειωσω πως ποτε δε δωσανε φακελακι. Ισως να μασταν τυχεροι αλλα δεν εχω ακουσει παραπονα για τα νοσοκομεια της δυτικης μακεδονιας παρα μονο προσφαρα επειδη θέλουν να τα συμπυκνωσουν κ ο εβας νομος να εξυπηρετει τον αλλον
              Τί να σου πω farfy ισως σε επαρχια ειναι καλυτερα εδω θεσ/νικη και Αθηνα που γνωριζω ειναι ας τα να πανε..ε μην μας βγαλεις και το medicare χειροτερο απο το εσυ oxi eoppy λεγετε τωρα...ελεος...

              Comment


                #22
                Δεν εξίσωσα το medicaree με το εοππυ απλα ανεφερα τα πραγματα ως έχουν πανω στα μέρη μου. Γιατι δεν μου αρεσει η ισοπέδωση.
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  #23
                  Καλησπερα, χρειαζομαι λιγες διευκρινησεις με το ιατρικο συστημα.
                  1. Που θα βρω εναν GP στην περιοχη μας, για να με παραπεμψει σε ενδοκρινολογο; εχω χρονια θυρεοειδιτιδα και μου τελειωνουν τα φαρμακα που ειχα μαζι μου. Επισης εχω medicare καρτα.
                  2. Μου βγηκε ενα σφραγισμα που ειχα κανει πριν φυγω απο ελλαδα. Ο τοπικος οδοντιατρος μου ειπε 150 για μικρο filling. Κατι διαβασα στην αρχη του θεματος για δημοσιο οδοντιατρο. Τι ισχυει; δεν εχουμε ιντερνετ ακομα και δεν μπορω να ψαξω τη σελιδα ουτε να ανοιξω επισυναπτομενα απο το κινητο.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by charm_quark View Post
                    Καλησπερα, χρειαζομαι λιγες διευκρινησεις με το ιατρικο συστημα.
                    1. Που θα βρω εναν GP στην περιοχη μας, για να με παραπεμψει σε ενδοκρινολογο; εχω χρονια θυρεοειδιτιδα και μου τελειωνουν τα φαρμακα που ειχα μαζι μου. Επισης εχω medicare καρτα.
                    2. Μου βγηκε ενα σφραγισμα που ειχα κανει πριν φυγω απο ελλαδα. Ο τοπικος οδοντιατρος μου ειπε 150 για μικρο filling. Κατι διαβασα στην αρχη του θεματος για δημοσιο οδοντιατρο. Τι ισχυει; δεν εχουμε ιντερνετ ακομα και δεν μπορω να ψαξω τη σελιδα ουτε να ανοιξω επισυναπτομενα απο το κινητο.
                    για οδοντιατρο Inner East Community Health Service
                    IEchs.com: The Leading I Echs Site on the Net au τηλ για μελβουρνη 98856822
                    και για γιατρο οποιος γιατρος ειναι κοντα σου μπορεις να πας και να γραφτεις δινοντας την πρωτη φορα 50 δολ. μετα ειναι ο οικογ. γιατρος GP του λες το ιστορικο και αν εχεις και κανενα χαρτι απο Ελλαδα ακομα καλυτερα και μακαρι ολα καλα.

                    Comment


                      #25
                      εμπειρία απο νοσοκομεία στην Μελβούρνη..

                      τα τελευταία 4 περίπου χρόνια ταλαιπωρούμουν με διάφραγμα στην μύτη.
                      τον Φεβρουάριο του 2013 συμβουλεύτηκα τον gp μου που αυτός με παρέπεμψε σε ειδικό, στον ειδικό πλήρωσα 365$ από τα οποία πήρα πίσω από το medicare τα μισά σε 5 ημέρες ,ο ειδικός μου εξήγησε οτι θα χρειαστώ επέμβαση η οποία κοστίζει 10-12.000$ ιδιωτικά η δωρεάν δημόσια που ο χρόνος αναμονής κυμαίνεται από 1 ως 1,5 χρόνο
                      ασφαλώς και επέλεξα την δεύτερη οδό
                      τον Ιούνιο του 2013 με ειδοποίησαν να πάω στο νοσοκομείο Moorabbin Hospital 823-865 Centre Road
                      Bentleigh VIC 3165 για να μου πάρουν ιστορικό κατα την διάρκεια του ιστορικού ρώτησα 3 φορές για το πότε περίπου θα γίνει το χειρουργείο ,η απάντηση που έπαιρνα ήταν δεν γνωρίζω άλλα μπορεί να πάρει και ένα χρόνο από το ιστορικό?????.....


                      13 Σεπτεμβρίου με ειδοποίησαν ότι σε μια εβδομάδα θα γίνει το χειρουργειο,δηλαδή να πάω στης 20/09/2013 07:00 στο νοσοκομείο του Moorabbin χωρίς να φάω τίποτα και θα γίνει το χειρουργείο
                      έτσι και έγινε παρασκευή 07:00 είμαι στο νοσοκομείο με ντύνουν κατάλληλα μου μετράν την πίεση και έτοιμος για το χειρουργείο αφού πέρασαν αναισθησιολόγοι 2 και 3 γιατροί να με δουν γυρίζει η κικιρικενα και μου λέει Γιάννη δεν πάμε να φύγουμε, γιατί; ρωτάω μου απαντάει όλοι είναι κάτω από 25 χρονών... τελικά το χειρουργείο διάρκεσε 2 ώρες, όλα καλά πήγαμε στον θάλαμο 4 ασθενείς με χωρίσματα κουρτίνας σαν μικρά δωματιάκια ,κάθε 2 ώρες μου μέτραγαν την πίεση και δεν προλάβαινε να πατήσεις το κουμπί η νοσοκόμα ήταν δίπλα σου το απίστευτο που είδα με τον απέναντι, έδωσε την μασέλα του να του την πλύνει η νοσοκόμα και το έκανε μάλιστα με προθυμία μάρτυρας μου ο γαργαλιανος .
                      20:00 η ώρα και το επισκεπτήριο τελειώνει,κικιρικενα ,γαργαλιανος ,jini με χαιρετούν.
                      την επόμενη το πρωί 06:30 ήρθε ένας γιατρός για να μου βγάλει τις γάζες απο την μύτη ........ έγινε μια επιπλοκή αρκετά σοβαρή δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά χρειάστηκε να μεταφερθώ εσπευσμένα στο νοσοκομείο Monash Medical Centre Clayton με ασθενοφόρο διότι στο Moorabbin δεν υπήρχε εντατική

                      η εμπειρία μου και η άποψη που σχημάτισα ανάμεικτη

                      τέλος καλό όλα καλά!!!

                      ευχαριστώ και όλα τα πατριωτάκια που ενδιαφερθηκαν και συμπαρασταθηκαν !!!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        εμπειρία απο νοσοκομεία στην Μελβούρνη..


                        τέλος καλό όλα καλά!!!
                        Περαστικα και σιδερενιος!
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #27
                          Με την ευκαιρια αυτη ,να πω κι εγω οτι πριν απο ενα μηνα περιπου ,συνεβη κατι στην νυφη μου και μεταφερθηκε στα επειγοντα και εκανε την επομενη ,μια επεμβαση.

                          Θα ανεβασω αυτο που μου εστειλε ο γιος μου ,απ το Royal Women's Hospital. (σε μονοκλινο δωματιο ,την βαλανε , Medicare εχει η κοπελα -την μπλε ,ειναι με bridging visa .)Το ποσοι γιατροι και νοσοκομες ,ηταν συνεχως διπλα της ,δεν περιγραφεται!Ουτε η αψογη και ανθρωπινη συμπεριφορα τους! )

                          '' Πάντως μάνα ,τα νοσοκομεία της Μελβούρνης δεν παίζονται. Από το πώς δουλεύουν, τί σου προσφέρουν και πώς-πόσοι σε βοηθάνε. Πράγματα που στην Ελλάδα ,ποτέ δεν θα βλέπαμε.'''

                          υ.γ Στην Ελλαδα ,ο γιος μου ,ειχε και πολυ καλη ιδιωτικη ασφαλεια και οταν χρειαστηκε να νοσηλευτει ,ειχε μονοκλινο δωματιο. Εχει ομως νοσηλευτει ,μετα απο σοβαρο ατυχημα και σε δημοσιο,αφου εκει τον μεταφερανε. (και εχει ζησει 3 μηνες ,τις συνθηκες σε δημοσιο νοσοκομειο ,οταν νοσηλευτηκε εκει ,δικο μας ατομο ,μετα απο πολυ σοβαρο ατυχημα κι ας ειχε ιδιωτικη ασφαλεια κι αυτο).Οποτε ,εχει μετρο συγκρισης ,που πιανει ολη την γκαμα.

                          Και ομως ,αυτο που εζησε στο νοσοκομειο της Μελβουρνης ,δεν το εχει ξανασυναντησει..

                          Και ο μπαμπας μου ειχε κανει πολυ σοβαρη επεμβαση ,σε νοσοκομειο της Μελβουρνης ,την δεκαετια του 80 και ηταν φανταστικες οι συνθηκες νοσηλειας .Οσο και ν αλλαξανε τα πραγματα ,απο τοτε , οπως λενε ,παλι ειναι σε επιπεδο ,που στην Ελλαδα , ουτε στον υπνο μας....

                          υ.γ Για την ικανοτητα των Ελληνων γιατρων ,εχω να πω τα καλυτερα. Καποιοι φερονται ωραια και καποιοι οχι.Και οι νοσοκομες , προσπαθουν κι αυτες ,μεσα σε συνθηκες οχι καλες...Καποιες φερονται ωραια ,αλλά και καποιες οχι...Δεν ξερω πώς ειναι τα νοσοκομεια γενικα στην επαρχια ,αλλά στην Αθηνα ,ειναι τριτοκοσμικες οι συνθηκες ,στα περισσοτερα . Ειδικα ,αυτο που εζησα στο Αλεξανδρας , το 2000 ,οταν μεταφερθηκε εκει φιλη ,που ειχε προβληματικη εγκυμοσυνη και γεννησε κι εκει ,δεν θα το ξεχασω οσο ζω....Σε εναν θαλαμο σαν κλουβι στενο , 4 λεχωνες ,3 μωρα , κολλητα τα κουνακια αναμεσα στα κρεβατια -τα διδυμα της φιλης ,ηταν σε θερμοκοιτιδα ,ευτυχως ,γιατι δεν θα χωραγανε- , η λεκανη στην τουαλετα ραγισμενη και χωρις καπακι ,σωληνες σπασμενοι και να τρεχουν νερα , κρυος ο θαλαμος ,ψυγειο ,Γεναρης μηνας , η καθε λεχωνα επρεπε να σηκωθει , να παρει το μωρο της και να παει σε μια μεγαλη αιθουσα και να το πλυνει μονη της κι επισης να παει μονη της και να φτιαξει το γαλα ,αν δεν θηλαζε , οι νοσοκομες να μαλωνουν τις λεχωνες οταν ζητουσαν να τους ετοιμασουν αυτες το μπιμπερο ,γιατι πονουσαν....το φαγητο ,ουτε για σκυλια κι εγω,να εχω παθει σοκ και να λεω στην φιλη μου ,οτι θα φωναξω τα καναλια...Δεν πιστευα αυτα που εβλεπα ,συνηθισμενη απ τις συνθηκες που επικρατουν στα ιδιωτικα μαιευτηρια....Και Αθηνα και επαρχια , ευδοκιμει το φακελακι ...να μην το ξεχναμε κι αυτο.
                          Και πρεπει μαζι με τον αρρωστο ,να μενει και καποιος δικος του ,ειδικα την νυχτα ,για να τον φροντιζει ,αν δεν εχει για αποκλειστικη . Αυτο στην Αυστραλια-οπως και στην Ολλανδια που ειχε κανει εγχειρηση καρδιας ο μπαμπας μου- ,απαγορευεται.Οι νοσοκομες και μονο ,φροντιζουν τον αρρωστο και την μερα και την νυχτα. Θα τον σηκωσουν ,θα τον κανουν μπανιο ,θα τον ντυσουν....Και στην Ολλανδια ειναι απιστευτες οι συνθηκες στα νοσοκομεια . Τις εζησα και δεν το πιστευα. Καταπληκτικες, αν επιτρεπεται αυτος ο όρος ,για νοσοκομεια...Αλιμονο στους Ελληνες ,που ειδικα μετα τα μνημονια , εχουν γινει και θα γινουν χειροτερα τα πραγματα ,για οποιον χρειαστει να νοσηλευτει...
                          .
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #28
                            @ kikirikou : περαστικά φίλε, εύχομαι από εδώ & πέρα υγεία σε όλους σας!!!

                            @ vertigo : δυστυχώς στην Ελλάδα (& αρκέτα χρόνια πριν τα μνημόνια, αλλά τώρα ένα παραπάνω) όποιος δεν
                            έχει να πληρώσει, θα πεθαίνει!!!! όπως στο Αμέρικα που μεγάλωσαν όλοι οι εθνοπατέρες που κυβέρνησαν τα τελευταία χρόνια
                            (για να μην παρεξηγηθώ & αφήσω κανέναν παραπονεμένο!!! )

                            Δείτε το Sicko είναι τρομερό ντοκιμαντέρ για τα συστήματα υγείας Αμερικής, Καναδά & Αγγλίας.....
                            Δυστυχώς δεν έχει την Αυστραλία & την Ελλάδα για σύγκριση, αλλά όσοι το δείτε & γνωρίζετε θα καταλάβετε πολλά!!!

                            Υγεία σε όλους - ανεξαρτήτως από το που βρίσκεται ο καθένας - μακάρι να μη χρειάζεται γιατρό!!!!(όσο καλός & αν είναι!!!)
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              #29
                              kikirikoy περαστικά...!!!

                              Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει κ η γυναίκα μου κ έχουμε πάει στον γιατρό πριν 4 μήνες κ περιμένουμε κ εμείς να μας ειδοποιήσουν.
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #30
                                ευχαριστώ vertigo ,billy ,jimathens
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X