Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλημέρα απο Αγγλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα απο Αγγλία.

    Αλλος ένας Ελληνας που πήρε την απόφαση να αφήσει πίσω τον τόπο του λόγω της κατάστασης αλλά και λόγω ηθικής, μιας και δεν άντεχα να πληρώνω σπασμένα άλλων οταν απο μικρός στον ιδιωτικό τομέα έτρεχα και δεν έφτανα,
    και στο τέλος δεν μπορούσα να απολαύσω ούτε τα υποτυπώδη.
    Απο ηθικής πλευράς γιατί κατάλαβα πώς κανείς δεν έχει όρεξη να αλλάξει κάτι σε αυτή την κοινωνία, και για να ενεργοποιηθεί μαλλον μόνο αμα του κόψουν τον freddo espresso, ή να περιμένει ακόμα απο κόμματα ή συνδικαλιστικά όργανα να τον σώσουν.
    Γιατί αυτή η Ελλάδα δεν είναι αυτή την οποία έμαθα και δυστυχώς δεν είχε πάρει απο καιρό σωστό δρόμο προς το μέλλον, γιατι χάσαμε προ πολλού την ταυτοτητά μας, γιατι πλέον είμαστε μια φθηνή αμερικανικοευρωπαική κόπια χωρίς σεβασμο στην ιστορία μας, αμόρφωτοι, βαθιά πολιτικοποιημένοι ακόμα και τώρα, γιατί κοιτάζουμε την πάρτη μας, γιατί έχουμε την μύτη ψηλά λες και καταγόμαστε απο τους κήπους των βερσαλλιών ( αλλά ολο αυτό δεν είναι τιποτα παραπάνω πέρα απο κόμπλεξ ) και πάνω απ' ολα καθόλου μα καθόλου δεν υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας.

    Λυπάμαι που τα λέω όλα αυτά, αλλά αυτά είναι τα βιωματά που μου άφησε η Ελλάδα.
    Και είναι κρίμα γιατί εδω στην Αγγλία πραγματικά την λατρεύουν την χώρα μας, και αν την δεις με τα δικά τους μάτια τότε θα καταλάβεις το μεγαλείο της Ελλάδος, και τι αφήνουμε να πάει χαμένο.

    Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

    #2
    Καλημέρα jdc80 κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

    Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς..!!!

    Σου εύχομαι υγεία καλή τύχη κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου... και εγώ και η γυναίκα μου (ειδικά εκείνη) θέλει να φύγουμε από αυτή τη χώρα το συντομότερο...
      Περιμένω να γεννήσει με το καλό το δεύτερο παιδί μας και από Σεπτέμβρη αν δεν έχει βρεθεί τίποτα μέσω αγγελιών φεύγω και εγώ για Λονδίνο όπου μένει και εργάζεται ο αδερφός μου.... μπορεί να είμαι λίγο πάνω από τα 40 αλλά δεν θα τα παρατήσω γιατί ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ το μέλλον των παιδιών μου... όχι το δικό μου... Προσόντα έχω και με το παραπάνω ... τα οποία κανείς δεν τα εκτιμά εδώ...

      Ελπίζω βέβαια να τα καταφέρω να πάω Καναδά (Μανιτόμπα) αλλιώς Αγγλία και βλέπουμε...

      Καλή επιτυχία φίλε μου στη νέα ζωή σου.... και να έρχεσαι Ελλάδα ΜΟΝΟ για ΔΙΑΚΟΠΕΣ...

      Comment


        #4
        Γεια σου κι από μένα jdc80.

        Πλησιάζει η ώρα που κι εγώ θα είμαι στην Αγγλία ίσως μέσα σε ένα μήνα. Σήμερα αφήνω το σπιτάκι μου και ξαναγυρίζω στο πατρικό μου κι είναι για μένα μια υπενθύμιση όλων των λόγων που με οδηγούν στη μετανάστευση. Γιατί όχι μόνο δεν μπορώ να βρω δουλειά αλλά πλέον δεν μπορώ να πληρώνω το ενοίκιό μου κι ας είναι μικρό το σπίτι που νοικιάζω. Ποιός άνθρωπος που πλησιάζει στα 40 θέλει να γυρίσει να μένει ξανά με τους γονείς του και να μην είναι ανεξάρτητος οικονομικά; Ωραίες οι επιλογές που μου προσφέρει η πατρίδα μου: ή δουλεύω για να επιβιώνω ξεχνώντας ότι είμαι ενήλικας με όνειρα ή ξενιτεύομαι προκειμένου να ζήσω ως ενήλικας με όνειρα.

        Με τον φίλο μου πρέπει να είμαστε οι μόνοι Έλληνες στην Ελλάδα που δεν έχουμε "σπίτι στο χωριό", "εξοχικό", "λεφτά στην άκρη", "γνωριμίες", "συγγενείς να μας βοηθήσουν", και που δεν θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε μέσο γιατί η σκέψη και μόνο αυτής της προσέγγισης μας προκαλεί αηδία. Είμαστε απλά δύο Έλληνες που δουλεύαμε μια ζωή σαν μαλάκες στον ιδιωτικό τομέα παίρνοντας τα λιγότερα λεφτά επειδή δεν ξέραμε ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι μισθοί. Πρέπει να είμαστε επίσης οι μόνοι Έλληνες που βλέπαμε ότι είναι στραβός ο γιαλός από την εποχή που όλοι καλοπερνούσαν.

        Έτσι ακριβώς όπως το έγραψες: "απο μικρός στον ιδιωτικό τομέα έτρεχα και δεν έφτανα,"
        έτσι ακριβώς νιώθουμε με τον φίλο μου.

        Ξέρετε τί με τσαντίζει περισσότερο όμως σ'αυτό που ζούμε; ότι και πάλι θα τρέξουμε και θα παλέψουμε, αλλά πολλοί από αυτούς που θα μείνουν να απολαύσουν τα καλά της χώρας μας, και που εκ του ασφαλούς λένε "εγώ δεν αφήνω τη χώρα μου μπλα μπλα μπλα", είναι οι ίδιοι που καλοπερνούσαν στο παρελθόν.

        Καλή πορεία και σε σένα φίλε nsourtgr.

        Comment


          #5
          Ανέκαθεν στην Ελλάδα υπήρχαν οι βολεμένοι που βγαίναν έξω τα βράδια και άτομα σαν εμένα που θα δούλευαν 12ωρα security βραδινά σε εργοστάσια πακετάδες courier χωράφια οικοδομές σκεπές και άλλο ένα σκατοδουλιές. Υπάρχουν ακόμα αυτά τα άτομα που κάθε μέρα βγαίνουν πίνουν 2-3 ποτά ενώ άλλοι έχουν λεφτά ίσα ίσα για έναν φραπέ. Τα άτομα τα βολεμένα που μπορεί να είναι και αγρότες ηλικίας 20-30-40 και βγαίνουν έξω και τα βλέπουν όλα με την δική τους άποψη όταν βγαίνουν για ποτάκι το βράδυ έχουν από πίσω έναν ΠΑΤΕΡΑ που δούλευε τόσα χρόνια έχει καμία 100 στρέματα έχει λεφτά στην άκρη έχει το δικό του σπίτι με τον κήπο στο χωριό γκαβάτζονε τον γιο πάντα με χρήματα να μην έχει πρόβλημα ο γιος μεγάλωσε μένει με τους δικούς του η ο ΠΑΤΕΡΑΣ θα του έχει χτύση ένα ακόμα σπίτι στο χωριό (η και στην πόλη).
          Αυτή είναι η αλήθεια ρε παιδιά. Κάποιοι γονείς μερίμνησαν για το μέλλον τον παιδιών τους και είναι εντάξει και κάποιοι άλλοι τα αφήσαν αδέποτα από μικρά να βασανίζονται στον ιδιοτικό τομέα με το κάθε ψυχανόμαλο αφεντικό. Είμαι 30 χρόνων και ήρθα Γερμανία. Κάποιοι άλλοι στην ηλικία μου γίναν (μπάτσοι,πυροσβέστες,επόπ) μέσω βίσματος κάποιοι άλλοι μπήκαν σε επειχηρίσεις που είχαν οι γονοίς τους κάποιοι άλλοι μπήκαν Δημόσιο που είχαν ίδοι γονοίς στο δημόσιο. Ολα αυτά τα χρόνια κάποιοι που δεν είχαν κάτι από τους γονοίς γινόντουσαν μετανάστες. Δεν έχω δει κάποιον βολεμένο να μεταναστευη. Ξέρω πολλούς που ο πατέρας τα κανόνισε από πριν. Γιαυτό και εγώ θα βάλω τον κόλο μου κάτω να δουλεύω θα γίνω μπαμπάς θα μεγαλώσω το παιδί μου χωρίς να του λείπει τίποτα θα κανονίσω να έχει την υγεία του και όταν φτάσει η ώρα να βγει για εργασία θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να έχει μια δουλειά και δεν θα κάθομαι σε ένα καφενείο να πίνω. ;)

          Comment


            #6
            Originally posted by Cj Georgio View Post
            Αυτή είναι η αλήθεια ρε παιδιά. Κάποιοι γονείς μερίμνησαν για το μέλλον τον παιδιών τους και είναι εντάξει και κάποιοι άλλοι τα αφήσαν αδέποτα από μικρά να βασανίζονται στον ιδιοτικό τομέα με το κάθε ψυχανόμαλο αφεντικό.
            Και θα συμπληρώσω σ'αυτά που είπες, κάποιοι γονείς δούλευαν σε όλη τους τη ζωή με αξιοπρέπεια για να προσφέρουν τα βασικά που μπορούσαν στα παιδιά τους, και τώρα παίρνουν 2 κατοστάρικα σύνταξη ενώ έχουν πληρώσει κανονικότατα τις εισφορές τους για 40+ χρόνια. Δυστυχώς έτσι όπως τα γράφεις είναι και στην επαρχία και στην πόλη. Κάποιοι γονείς θα ήθελαν να μπορούν να αφήσουν κάτι στα παιδιά τους με εντιμότητα κι όχι κλέβοντας, αλλά δεν μπόρεσαν να το κάνουν ποτέ επειδή δεν είχαν τα μέσα.

            Νομίζω ότι ΟΛΟΙ μας στην Ελλάδα ξέρουμε έστω κι έναν ή μία που τον βόλεψε ο μπαμπάς και που δεν θα κατάφερνε τίποτα από μόνος του.

            Comment


              #7
              με το καλο να ερθει το παιδακι σας , γερο να ειναι ,καλη γεννα

              Comment


                #8
                Originally posted by nsourtgr View Post
                Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου... και εγώ και η γυναίκα μου (ειδικά εκείνη) θέλει να φύγουμε από αυτή τη χώρα το συντομότερο...
                Περιμένω να γεννήσει με το καλό το δεύτερο παιδί μας και από Σεπτέμβρη αν δεν έχει βρεθεί τίποτα μέσω αγγελιών φεύγω και εγώ για Λονδίνο όπου μένει και εργάζεται ο αδερφός μου.... μπορεί να είμαι λίγο πάνω από τα 40 αλλά δεν θα τα παρατήσω γιατί ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ το μέλλον των παιδιών μου... όχι το δικό μου... Προσόντα έχω και με το παραπάνω ... τα οποία κανείς δεν τα εκτιμά εδώ...

                Ελπίζω βέβαια να τα καταφέρω να πάω Καναδά (Μανιτόμπα) αλλιώς Αγγλία και βλέπουμε...

                Καλή επιτυχία φίλε μου στη νέα ζωή σου.... και να έρχεσαι Ελλάδα ΜΟΝΟ για ΔΙΑΚΟΠΕΣ...
                με το καλο να γεννηθη το παιδακι σας, να ειναι γερο , με μια ευκολη και γρηγορη γεννα ! ! ! ευχομε να πραγματοποιηθουν οι επιθυμιες σας . και εγω μανιτομπα εβαλα στοχο που ειναι πιο ευκολη η προσβαση ,αν δεν το καταφερω θα παω γερμανια

                Comment


                  #9
                  Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

                  nsourtgr, και εγώ σου εύχομαι με το καλο το παιδάκι σου.
                  Πιστεψέ με και εγώ δεν πολυήθελα να φύγω, άλλωστε σε όλη μου την ζωή έχω μάθει να παλεύω, ποιό πολύ η γυναίκα μου με παρότρυνε, και έτσι είπα απο το να παλεύω χωρίς αποτέλεσμα και πάλι να παίρνω 0 εις το πηλίκον, καλύτερα να παλέψω κάπου αλλου που τουλάχιστον αν πιάσει θα πιάσει για τα καλά, τί να πώ ίσως οι γυναίκες βλεπουν πιο μακριά απο εμάς.

                  Για το θέμα τώρα των βολεμένων εγώ θα σας πώ αυτό, είναι ολα θέμα επιλογών.
                  Και εγώ έχω σπίτι στην ελλάδα, και χωριό, και νησί, και ενα χωραφάκι ( μην νομίζετε, απο γονείς μετανάστες στην γερμανία που ξεσκίστηκαν για να τους τα τρώει τώρα η πατρίδα ) και μια εποχή θα μπορούσα να έμπαινα στο δημόσιο.

                  ΑΛΛΑ, δεν δέχτηκα ποτέ μου να με χρηματοδοτούν οι δικοί μου γιατί κουλάδια έχω και είμαι ικανός ( ικανός δεν σημαίνει μόνο όποιος εχει κάνει εταιρίες ), έμαθα να κάνω τρελή οικονομία, κλασσικά στο τέλος του μήνα να είμαι τσίμα τσίμα, να εκτιμώ τον καθένα, να φτιάξω τον δικό μου τρόπο ζωής, και πάλι διάλεξα τον δύσκολο δρόμο, πάλι απο την αρχή με αρκετά εμπόδια και σίγουρα πολύ προσπάθεια, και αν θα τα καταφέρουμε...

                  Ποιούς δεν δεχόμουν ?
                  Αυτούς που παλαιότερα ο μπαμπάς τους τους αγόραζε αυτοκινητάκι, τους βολεμένους που το έπαιζαν και ξύπνιοι, τους γονείς των βολεμένων που για να μην πάθει τίποτα ο κανακάρης τους τον φροντίζαν μέχρι να γίνει γάιδαρος, αντε ας πάει στα κομμάτια για τις γυναίκες που δεν πρέπει και τόσο πάλι, αλλά για τους άνδρες ποτέ δεν δεχόμουν αυτούς που τα βρίσκαν όλα εύκολα στην ζωή χωρίς να προσπαθήσουν με την αξία τους.

                  miss espresso, σου ευχομαι καλό ξεκίνημα και σε εσένα αλλά πολύ προσεχτική μελέτη πρίν φύγεις, κάποια στιγμή θα ανεβάσω ενα θέμα με τις εμπειρίες μου μέχρι στιγμης γιατί και εμείς οταν θέλαμε να φύγουμε μας έλεγαν οτι να'ναι για αγγλία, και τελικά ήρθαμε και ανακαλύψαμε τα εντελώς αντιθετα και παράλληλα πολύ δύσκολα απ'οτι συνήθως λένε, και δυστυχώς απο άτομα που ζούν εκεί...

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by miss espresso View Post
                    Γεια σου κι από μένα jdc80.

                    Πλησιάζει η ώρα που κι εγώ θα είμαι στην Αγγλία ίσως μέσα σε ένα μήνα. Σήμερα αφήνω το σπιτάκι μου και ξαναγυρίζω στο πατρικό μου κι είναι για μένα μια υπενθύμιση όλων των λόγων που με οδηγούν στη μετανάστευση. Γιατί όχι μόνο δεν μπορώ να βρω δουλειά αλλά πλέον δεν μπορώ να πληρώνω το ενοίκιό μου κι ας είναι μικρό το σπίτι που νοικιάζω. Ποιός άνθρωπος που πλησιάζει στα 40 θέλει να γυρίσει να μένει ξανά με τους γονείς του και να μην είναι ανεξάρτητος οικονομικά; Ωραίες οι επιλογές που μου προσφέρει η πατρίδα μου: ή δουλεύω για να επιβιώνω ξεχνώντας ότι είμαι ενήλικας με όνειρα ή ξενιτεύομαι προκειμένου να ζήσω ως ενήλικας με όνειρα.

                    Με τον φίλο μου πρέπει να είμαστε οι μόνοι Έλληνες στην Ελλάδα που δεν έχουμε "σπίτι στο χωριό", "εξοχικό", "λεφτά στην άκρη", "γνωριμίες", "συγγενείς να μας βοηθήσουν", και που δεν θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε μέσο γιατί η σκέψη και μόνο αυτής της προσέγγισης μας προκαλεί αηδία. Είμαστε απλά δύο Έλληνες που δουλεύαμε μια ζωή σαν μαλάκες στον ιδιωτικό τομέα παίρνοντας τα λιγότερα λεφτά επειδή δεν ξέραμε ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι μισθοί. Πρέπει να είμαστε επίσης οι μόνοι Έλληνες που βλέπαμε ότι είναι στραβός ο γιαλός από την εποχή που όλοι καλοπερνούσαν.

                    Έτσι ακριβώς όπως το έγραψες: "απο μικρός στον ιδιωτικό τομέα έτρεχα και δεν έφτανα,"
                    έτσι ακριβώς νιώθουμε με τον φίλο μου.

                    Ξέρετε τί με τσαντίζει περισσότερο όμως σ'αυτό που ζούμε; ότι και πάλι θα τρέξουμε και θα παλέψουμε, αλλά πολλοί από αυτούς που θα μείνουν να απολαύσουν τα καλά της χώρας μας, και που εκ του ασφαλούς λένε "εγώ δεν αφήνω τη χώρα μου μπλα μπλα μπλα", είναι οι ίδιοι που καλοπερνούσαν στο παρελθόν.

                    Καλή πορεία και σε σένα φίλε nsourtgr.
                    έτσι ακριβώς είναι

                    ειδικά αυτό που είπες: "Πρέπει να είμαστε επίσης οι μόνοι Έλληνες που βλέπαμε ότι είναι στραβός ο γιαλός από την εποχή που όλοι καλοπερνούσαν. "

                    πρέπει να είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω και το ακούω από την έναρξη της κρίσης,

                    παρότι ήξερα άτομα που από πάντα έλεγαν ότι δε μπορεί να συνεχιστεί αυτό με τους Δημοσίους Υπαλλήλους εις αει, κάθε μία του μηνός να πρέπει να πληρωθούν αυτά τα φουσκωνμένα λεφτά, άσχετα αν παρήγαγαν κάτι ή όχι, και φυσικά είχαν απόλυτο δίκιο

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by jdc80 View Post
                      Αλλος ένας Ελληνας που πήρε την απόφαση να αφήσει πίσω τον τόπο του λόγω της κατάστασης αλλά και λόγω ηθικής, μιας και δεν άντεχα να πληρώνω σπασμένα άλλων οταν απο μικρός στον ιδιωτικό τομέα έτρεχα και δεν έφτανα,
                      και στο τέλος δεν μπορούσα να απολαύσω ούτε τα υποτυπώδη.
                      Απο ηθικής πλευράς γιατί κατάλαβα πώς κανείς δεν έχει όρεξη να αλλάξει κάτι σε αυτή την κοινωνία, και για να ενεργοποιηθεί μαλλον μόνο αμα του κόψουν τον freddo espresso, ή να περιμένει ακόμα απο κόμματα ή συνδικαλιστικά όργανα να τον σώσουν.
                      Γιατί αυτή η Ελλάδα δεν είναι αυτή την οποία έμαθα και δυστυχώς δεν είχε πάρει απο καιρό σωστό δρόμο προς το μέλλον, γιατι χάσαμε προ πολλού την ταυτοτητά μας, γιατι πλέον είμαστε μια φθηνή αμερικανικοευρωπαική κόπια χωρίς σεβασμο στην ιστορία μας, αμόρφωτοι, βαθιά πολιτικοποιημένοι ακόμα και τώρα, γιατί κοιτάζουμε την πάρτη μας, γιατί έχουμε την μύτη ψηλά λες και καταγόμαστε απο τους κήπους των βερσαλλιών ( αλλά ολο αυτό δεν είναι τιποτα παραπάνω πέρα απο κόμπλεξ ) και πάνω απ' ολα καθόλου μα καθόλου δεν υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας.

                      Λυπάμαι που τα λέω όλα αυτά, αλλά αυτά είναι τα βιωματά που μου άφησε η Ελλάδα.
                      Και είναι κρίμα γιατί εδω στην Αγγλία πραγματικά την λατρεύουν την χώρα μας, και αν την δεις με τα δικά τους μάτια τότε θα καταλάβεις το μεγαλείο της Ελλάδος, και τι αφήνουμε να πάει χαμένο.

                      Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
                      Γεια jdc80.Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Και πραγματικά. Εδώ μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ. (πχ η νοοτροπία ).Σου εύχομαι τα καλύτερα.

                      Comment


                        #12
                        welcome jdc80
                        μια χαρα τα λες φιλε, ευχες για οτι καλυτερο στην συνεχεια σε προσωπικο επιπεδο και ισως μια ημερα να δου,ε την ελλαδα να ειναι στα καλα της.....μεχρι τοτε υπομονη, επιμονη και προσπαθεια για το καλυτερο, γιατι τιποτε δεν ειναι ευκολο αλλα και τιποτε δεν ειναι ακατορθωτο.

                        Comment


                          #13
                          Μόνο καλά λόγια βλέπω να γράφετε παιδιά για την Αγγλία, αλλά εδώ, στο Birmingham, από το Νοέμβριο του 2012 που βρίσκομαι, δεν έχω βρεί δουλειά, παρά μόνο σε εθελοντική βάση. Ακόμα και για εθελοντική εργασία, χρειάστηκε να επιμείνω για πολύ καιρό, ώσπου να γίνω δεκτός. Μη μου πει κανείς ότι δεν έψαξα αρκετά, γιατί δεν είναι καθόλου έτσι.
                          Σκέφτομαι σε περίπου ένα μήνα από τώρα να επιστρέψω στην Ελλάδα, και να μείνω στο πατρικό μου σπίτι. Εκεί τουλάχιστον δε θα επιβαρύνομαι με το ενοίκιο της Αγγλίας.

                          Comment


                            #14
                            Φίλε μου για να μην νομίζεις οτι είσαι ο μόνος, όχι ούτε και εμείς εχουμε βρεί δουλειά απο τον ιανουάριο που έχουμε έρθει.
                            Και ξέρω πολύ καλά τί προσπάθειες θα έχεις κάνει, γιατί και εμείς πολλές φορές έχουμε φτάσει στο αμήν.
                            Ευτυχώς που τουλάχιστον έχουμε συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού και μας φιλoξενεί αλλιώς θα είχαμε γυρίσει πίσω εδώ και τρείς μήνες χρεωκοπημένοι.
                            Και γενικώς δεν ξέρω με ποιές συνθήκες έφυγες ή τι άκουσες, αλλά εμείς δυστυχώς οτι ακούσαμε ή μας είπαν τίποτα δεν επιβεβαιώθηκε.
                            Δεν ξέρω τί γίνεται στο λονδίνο ( που ζούν οι περισσότεροι έλληνες ) μιας και εμείς μένουμε σε άλλο μέρος της αγγλίας, αλλά γενικώς τα πράγματα είναι δύσκολα στην αγγλία.
                            Κακά τα ψέματα η αγγλία έχει κορεστεί και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, έχω ακούσει για πολλούς έλληνες που ήρθαν νομίζοντας οτι τα πράγματα είναι διαφορετικά και αναγκάστηκαν να γυρίσουν πίσω άπραγοι.
                            Ούτε για καθαριστές δεν μας παίρνουν, αυτή είναι η αλήθεια, εγώ είμαι τεχνικός συναγερμών-πυρασφάλειας-cctv έχω πάει σε καναδυό συνεντεύξεις αλλά απο την στιγμή που δεν πληρώ τα αγγλικά στάνταρ δεν μετράει καθόλου η προυπηρεσία.

                            Αυτό που κάνουμε είναι να κυνηγάμε οτι δυνατότητα μας δίνεται, οπως μαθήματα μέσώ job centre και γνωριμίες. Απο την στιγμή που είμαστε εδώ κάνουμε ότι μπορούμε και ότι θέλει ας προκύψει.

                            Και η γυναίκα μου δουλεύει εθελοντικά για να κάνει γνωριμίες.

                            Πρίν κάνετε καμία κίνηση να φύγετε πρώτα μελετήστε το και προπαντων μην ακούτε έτσι με ελαφρά τη καρδία ότι σας λένε, ερευνήστε το, και απο εκεί και πέρα υπομονή και εμμονή.

                            Comment

                            Working...
                            X