Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ας συστηθώ κι εγώ..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ας συστηθώ κι εγώ..

    Καλησπέρα σε όλα τα Πατριωτάκια..

    Με αφορμή το σχόλιο του jimathens, αποφάσισα να σας συστηθώ κι εγώ ώστε να με γνωρίσετε καλύτερα..
    Είμαι μια κοπέλα 24 χρονών, Αυστραλή υπήκοος που εδώ και 1 μήνα ψάχνει και ενημερώνετε μανιωδώς για ότι έχει να κάνει σχετικά με την Αυστραλία και την μετανάστευση εκεί..
    Οι δυο μου γονείς ζούσαν πολλά χρονιά στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Sydney New South Wales. Eφύγαν από εκεί με σκοπό να επιστρέψουν στην,τότε πλέον προς ανάπτυξη, πατρίδα για να κάνουν οικογένεια, αφήνοντας πίσω συγγενείς και φίλους.. Στην Αυστραλία βρίσκετε η μισή οικογένεια του πατέρα μ.. ενώ η υπόλοιπη βρίσκετε στην Ελλάδα και στην Γερμανία..
    Από μικρή είχα όνειρο να πάω, άλλα όχι να μεταναστεύσω.. Δυστυχώς στην κατάσταση που βρίσκετε η χώρα αυτή την στιγμή αναγκάζομαι να σκέφτομαι και αυτό το ενδεχόμενο..
    Σπουδάζω ακόμα στο ΑΤΕΙ Κρήτης στο τμήμα διατροφής και διατολογίας..και ευελπιστώ σύντομα να τελειώσω.. Τώρα διαβάζω για να δώσω το τελευταίο μ μάθημα και ευελπιστώ να τελειώσω την πτυχιακή μ μέχρι το Σεπτέμβρη..
    Το αγόρι μου, που μ έβαλε την ιδέα να φύγουμε, σπούδασε στην ίδια σχολή με μένα και είναι πλέον ένας καταξιωμένος διαιτολόγος αλλά χωρίς δουλειά.. και κάθε μέρα μου εξηγεί πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στην αγορά εργασίας..

    Με την βοήθεια από τα διάφορα θέματα του φόρουμ και τις σημαντικές εμπειρίες που αναγράφει ο καθένας ήδη με έχετε βοηθήσει να συλλέξω πολλές πληροφορίες και να σκεφτώ πολλά πράγματα..

    Όταν και εάν θα κάνω τα πρώτα βήματα θα ενημερώσω ώστε να μπορέσουν κι άλλα άτομα να βοηθηθούν από την δικιά μ εμπειρία όπως βοήθησαν οι ήδη υπάρχουσες εμένα..

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων..
    I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

    #2
    Καλως μας ηλθες, και καλο σερφαρισμα, εχει πολλα ενδιαφεροντα θεματα και αποψεις. Και εγω με την οικογενεια μου ημαστε υπ' ατμον, οποτε σου ευχομαι να παρεις την πιο βολικη για τα μετρα σου αποφαση σκεπτομενη για το μελλον σου με το μυαλο, και οχι με την καρδια. Γιατι το συχνο πηγαινελα ειναι το μεγαλυτερο κακο που θα κανεις στον εαυτο σου. Καλα ποσταρισματα και οτι απορια εχεις θα σου απαντηθει.

    Comment


      #3
      Originally posted by Karafire View Post
      Σπουδάζω ακόμα στο ΑΤΕΙ Κρήτης στο τμήμα διατροφής και διατολογίας..και ευελπιστώ σύντομα να τελειώσω.. Τώρα διαβάζω για να δώσω το τελευταίο μ μάθημα και ευελπιστώ να τελειώσω την πτυχιακή μ μέχρι το Σεπτέμβρη..
      Το αγόρι μου, που μ έβαλε την ιδέα να φύγουμε, σπούδασε στην ίδια σχολή με μένα και είναι πλέον ένας καταξιωμένος διαιτολόγος αλλά χωρίς δουλειά.. και κάθε μέρα μου εξηγεί πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στην αγορά εργασίας..

      .
      Με το καλό να παρεις το πτυχιο σου και να κανετε τις ενεργειες για να φυγετε για Αυστραλια ,αν αυτο αποφασισετε τελικα..Ομως να ετοιμαστειτε σωστα,σε σχεση και με την partner visa και με το τί χρειαζεται για να αναγνωριστουν τα πτυχια σας,οταν πατε κατω ,ωστε να σας εγγραψουν στην αναλογη ενωση.

      Το οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα για τους διαιτολογους στην Ελλαδα ,ειναι αληθεια.
      Ομως ,αν σκεφτεστε να κανει αιτηση για partner visa το αγορι σου ,θα πρεπει να ετοιμαστειτε σωστα .Αναλογα το πώς θα την κανει.Ο,τι αποριες εχεις και ξερω ,θα χαρω να σου πω οσα εχω μαθει κι εγω .Οπως και τα αλλα μελη που γνωριζουν καλα το θεμα. Υπαρχουν ατομα που ενω πιστεψαν οτι ειχαν τις προϋποθεσεις για partner visa ,δεν τις ειχαν .Δεν ειμαι πρακτορας μεταναστευσης και αρα ουτε επαγγελματικες συμβουλες δινω ,οπως ουτε και κανενας μας ,εδω.Απο το επισημο site μεταναστευσης ,θα βρεις τις πληροφοριες.Ομως παρα ταυτα ,ακομα και διαβαζοντας το επισημο site ,γινονται πολλες παρανοησεις απο καποιους.

      Aν αποφασισετε να μεινετε Ελλαδα ,σας ευχομαι σε σενα και στο αγορι σου ,ο,τι καλυτερο.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Αγαπητέ Vertigo,
        πιστεύεις πως εάν πάω σε ένα πράκτορα μετανάστευσης, να με βοηθήσει καλύτερα να κάνω τα χαρτιά του αγοριού μου?
        Να έχουμε περισσότερες πιθανότητες έτσι να πετύχουμε να αναγνωριστεί η visa?
        Επίσης γνωρίζει κανείς να μ πει εάν βγει η visa μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να την πληρώσεις? είναι απαραίτητο να την πληρώσουμε όταν βγει? (όπως καταλαβαίνετε λεφτά δεν υπάρχουν και πρέπει να γνωρίζουμε από τώρα πως θα κινηθούμε).
        Επίσης θεωρείτε πιο δύσκολο όταν ένα ζευγάρι δεν είναι παντρεμένο να φύγει μαζί στο εξωτερικό?
        I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

        Comment


          #5
          Originally posted by Karafire View Post
          Αγαπητέ Vertigo,
          πιστεύεις πως εάν πάω σε ένα πράκτορα μετανάστευσης, να με βοηθήσει καλύτερα να κάνω τα χαρτιά του αγοριού μου?
          Να έχουμε περισσότερες πιθανότητες έτσι να πετύχουμε να αναγνωριστεί η visa?
          Επίσης γνωρίζει κανείς να μ πει εάν βγει η visa μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να την πληρώσεις? είναι απαραίτητο να την πληρώσουμε όταν βγει? (όπως καταλαβαίνετε λεφτά δεν υπάρχουν και πρέπει να γνωρίζουμε από τώρα πως θα κινηθούμε).
          Επίσης θεωρείτε πιο δύσκολο όταν ένα ζευγάρι δεν είναι παντρεμένο να φύγει μαζί στο εξωτερικό?
          Αγαπητη Karafire ,γυναικα ειμαι!

          Εαν δεν εχετε τις προϋποθεσεις ,δεν σας δινει περισσοτερες πιθανοτητες το να βαλετε agent.Αλλο αν υπαρχει θεμα με ποινικο μητρωο ,οποτε ενας ειδικος ,ειναι απαραιτητος.Κι ας κοστισει ,οσο κοστισει.

          Η partner visa πληρωνεται στην αρχη ,οταν κατατιθεται η αιτηση- αλλιως δεν καταχωριζεται σαν εγκυρη αιτηση- κι οχι εφ οσον βγει.

          Δεν ξερω για πού αναφερεσαι οταν λες εξωτερικο.Αν εννοεις Αυστραλια ,θα σου προτεινα να διαβασεις πολυ καλα το partner migration booklet 1

          Kαι επισης ,το Partner Category Visa Options
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Originally posted by vertigo View Post
            Αγαπητη Karafire ,γυναικα ειμαι!

            Εαν δεν εχετε τις προϋποθεσεις ,δεν σας δινει περισσοτερες πιθανοτητες το να βαλετε agent.Αλλο αν υπαρχει θεμα με ποινικο μητρωο ,οποτε ενας ειδικος ,ειναι απαραιτητος.Κι ας κοστισει ,οσο κοστισει.

            Η partner visa πληρωνεται στην αρχη ,οταν κατατιθεται η αιτηση- αλλιως δεν καταχωριζεται σαν εγκυρη αιτηση- κι οχι εφ οσον βγει.

            Δεν ξερω για πού αναφερεσαι οταν λες εξωτερικο.Αν εννοεις Αυστραλια ,θα σου προτεινα να διαβασεις πολυ καλα το partner migration booklet 1

            Kαι επισης ,το Partner Category Visa Options


            Χίλια συγγνώμη δεν πρόσεξα το φύλλο..
            Το έχω ήδη διαβάσει.. Απλα αγχώνομαι λίγο.. όταν ξεκινήσω διαδικασίες θα ενημερώσω.. επίσης πόσο κοστίζει ο agent? ξέρεις?
            Απλα θέλω την γνώμη σ.. πιστεύεις πως είναι πιο δύσκολο όταν ένα ζευγάρι δεν είναι παντρεμένο να φύγει μαζί στο εξωτερικό?
            I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

            Comment


              #7
              Originally posted by Karafire View Post
              Χίλια συγγνώμη δεν πρόσεξα το φύλλο..
              Το έχω ήδη διαβάσει.. Απλα αγχώνομαι λίγο.. όταν ξεκινήσω διαδικασίες θα ενημερώσω.. επίσης πόσο κοστίζει ο agent? ξέρεις?
              Απλα θέλω την γνώμη σ.. πιστεύεις πως είναι πιο δύσκολο όταν ένα ζευγάρι δεν είναι παντρεμένο να φύγει μαζί στο εξωτερικό?
              συγγνωμη εγω...τωρα προσεξα το ποστ σου.
              Για τις τιμες ,εχω ακουσει διαφορα κι εξαρταται απ τον agent.Για partner visas ,εχω ακουσει και για 3000 και για 4000 ΑUD.Αν σ ενδιαφερει να βαλεις MARA agent ,θα πρεπει να ψαξεις και να τους ρωτησεις η ιδια.
              Για το αλλο που ρωτας ,αν εχουν τα ντοκουμεντα που ζηταει το DIAC ,δεν θα εχουν θεμα.Για Αυστραλια λεω ,εφ οσον εχεις υπηκοοτητα και λογικα σ ενδιαφερει να δοθει βιζα μεταναστευσης και στο αγορι σου. Εκτος κι αν εννοεις γενικα για εξωτερικο ,οποτε δεν μπορω ν απαντησω σε μια γενικη ερωτηση.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X