Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση Πτυχίου Μηχανικού στον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αναγνώριση Πτυχίου Μηχανικού στον Καναδά

    Έχω σπουδάσει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.

    Διάβασα ότι το επάγγελμα του Μηχανικού (engineer) είναι regulated στον Καναδά καθώς επίσης και ότι αν έχεις σπουδάσει σε άλλο κράτος, όπως η Ελλάδα, θα πρέπει να κάνεις κάποια διαδικασία για να αποκτήσεις άδεια άσκησης επαγγέλματος στον Καναδά και ίσως χρειαστεί να δώσεις και εξετάσεις.

    1) Χρειάζεσαι αυτήν την άδεια ακόμα και αν εργάζεσαι ως υπάλληλος σε κάποια εταιρία ή απαιτείται για άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος μόνο;

    2) Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα; Αν ναι, θα μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά;

    #2
    Η κουβέντα είναι πολύ καλή και μ' ενδιαφέρει και μένα. Εγώ δεν θέλω να γράψω τι έχω ακούσει, τι έχω καταλάβει από εδώ κι από 'κει κλπ Παρακαλώ αν μπορεί να γράψει κάποιος που έχει περάσει ήδη την διαδικασία για να μιλάμε έγκυρα....

    Comment


      #3
      Έχω ήδη διαβάσει κάποια πράγματα από τα ειδικά sites, αλλά έλλεγα μήπως κανένας έχει δική του εμπειρία στο θέμα. Από αυτά που διάβασα εγώ:

      Για μηχανικούς συγκεκριμένα μπορείτε να βρείτε πληροφορίες εδώ από την Καναδέζικη ένωση Μηχανικών:Roadmap to Engineering in Canada

      Μετά η κάθε επαρχεία έχει την δική της ένωση, π.χ. της Manitoba APEGM: http://www.apegm.mb.ca/:


      Διαδικασία απόκτησης άδειας άσκησης Επαγγέλματος:

      Θα πρέπει πρώτα να γίνει το Academic Assessment. Υπάρχει ένα εργαλείο το Academic Tool (στο πρώτο site). Δοκιμάζοντας προσωπικά όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια (Μετσόβιο, ΑΠΘ, κτλ) σου βγάζει ότι δεν έχουν αξιολογηθεί κατά πόσο είναι ισοδύναμα των Καναδικών και θα πρέπει να προσκομίσεις "παπάδες" για να το αξιολογήσουν. Ενδέχεται να σε βάλουν να δόσεις και εξετάσεις... (έτσι αναφέρει).

      Αν καταφέρεις και περάσεις επιτυχώς το Academic Assessment τότε ασχέτως αν έχεις εμπειρία εκτός Καναδά, σε κατατάσσουν Engineer-in-Training με επιβλέπων κάποιον Professional Engineer (P.Eng.) που θα επιλέξεις εσύ (π.χ. κάποιον από την δουλειά σου). Ο τίτλος P.Eng. είναι για τα πλήρης μέλη.

      Ο minimum χρόνος που θα μείνεις Engineer-in-Training (EIT) είναι για μέλη με εμπειρία από εξωτερικό, αν κατάλαβα καλά, 1 χρόνος (για τους νέους απόφοιτους σχολών Καναδά είναι 36 months).
      Μετά θα πρέπει να δόσεις εξετάσεις για code-of-ethics για να γίνεις P.Eng.


      Αυτά. Αν ξέρει κανείς περισσότερα ή έχει προσωπική εμπειρία, ας μας διαφωτίσει.

      Comment


        #4
        Σύμφωνα με αυτήν την ιστοσελίδα, από παντού προκύπτει ότι πρέπει τελικά να έχεις πρόσκληση εργασίας για να πας Καναδά. Δεν βλέπω άλλη λύση...Όλα τ' άλλα είναι τρελά σενάρια...

        Έστω ότι αναγνωρίζεις το πτυχίο σου. Αν δεν έχεις συγγενή και πρόσκληση, δεν συγκεντρώνεις τα 67/100 μόρια....Ακόμα και με 7άρια στο IELTS...

        Προσπαθώ να βρω άλλη λύση ρε παιδιά....Άλλος? Πως θα βρούμε εταιρεία να μας κάνει πρόσκληση?

        Comment


          #5
          Originally posted by jkostop View Post
          Σύμφωνα με αυτήν την ιστοσελίδα, από παντού προκύπτει ότι πρέπει τελικά να έχεις πρόσκληση εργασίας για να πας Καναδά. Δεν βλέπω άλλη λύση...Όλα τ' άλλα είναι τρελά σενάρια...

          Έστω ότι αναγνωρίζεις το πτυχίο σου. Αν δεν έχεις συγγενή και πρόσκληση, δεν συγκεντρώνεις τα 67/100 μόρια....Ακόμα και με 7άρια στο IELTS...

          Προσπαθώ να βρω άλλη λύση ρε παιδιά....Άλλος? Πως θα βρούμε εταιρεία να μας κάνει πρόσκληση?
          pas me to iec, apodiknieis thn aksia sou kai an tous kaneis, se kratane xwris na katalaveis..oso pio apla ginetai ayth einai h monh alitheia..an eisai katsw apo 35 fysika..diavase to teleyteo post mou sto iec

          Comment


            #6
            Παιδιά όσο αφορά του Μηχανικούς γιατί και εγώ ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι από το ΑΠΘ όσες αγγελίες εχω διαβάσει είτε θέλουν 5+ χρόνια εμπειρία σε τομείς που στη Ελλάδα δεν έχουμε, είτε να έχεις εμπειρία στους Καναδικούς νόμους. Και ρωτώ πόσο εύκολο είναι για έναν νέο Μηχανικό να βρεί δουλεία στον Καναδά στον τομέα του ?


            Και κάτι ακόμα, αν πχ εργαστούμε σε ένα αντίστοιχο μελετητικό γραφείο οπου υποθέτω ότι κάποιος άλλος από εμας θα σφραγίζει σχέδια για άδειες κτλ, χρειάζεται να κάνουμε αναγνώριση του πτυχίου μας ? αφου ουσιαστικά εμείς απλά θα ετοιμάζουμε τα σχέδια, ,δικαιολογητικά , άδειες, έγγραφα κτλ

            Comment


              #7
              Originally posted by jkostop View Post
              Σύμφωνα με αυτήν την ιστοσελίδα, από παντού προκύπτει ότι πρέπει τελικά να έχεις πρόσκληση εργασίας για να πας Καναδά. Δεν βλέπω άλλη λύση...Όλα τ' άλλα είναι τρελά σενάρια...

              Έστω ότι αναγνωρίζεις το πτυχίο σου. Αν δεν έχεις συγγενή και πρόσκληση, δεν συγκεντρώνεις τα 67/100 μόρια....Ακόμα και με 7άρια στο IELTS...

              Προσπαθώ να βρω άλλη λύση ρε παιδιά....Άλλος? Πως θα βρούμε εταιρεία να μας κάνει πρόσκληση?
              To link που έχεις παραθέσει είναι για το πρόγραμμα Federal Skilled Workers, μέσω του οποίου από ότι καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για να καταφέρεις να μεταναστεύσεις.

              Εγώ ενδιαφέρομαι για μετανάστευση μέσω Provincial Nomination (το πρόγραμμα της Manitoba):
              Provincial nominees

              Αίτηση κάνεις εδώ:
              Apply to Immigrate | Immigrate to Manitoba, Canada
              Η απαίτηση του αν έχεις γνωστούς και φίλους εκεί (strong connection with Manitoba), καλύπτεται από την ελληνική κοινότητα εκεί (Home). Προσοχή πρέπει να δηλώσεις ότι δεν έχεις συγγενείς και γνωστούς σε άλλες επαρχίες.
              Εγώ έτυχε και πέρασα συνέντευξη όταν είχαν έρθει εκπρόσωποι του Manitoba Immigration Agency της Manitoba 8-12 June 2013, αλλά το πρόγραμμα συνεχίζεται και μπορείτε να κάνετε αίτηση on-line για να ενταχθείτε σε αυτό.

              Comment


                #8
                Originally posted by jsab114 View Post
                To link που έχεις παραθέσει είναι για το πρόγραμμα Federal Skilled Workers, μέσω του οποίου από ότι καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για να καταφέρεις να μεταναστεύσεις.
                Αχα! Οι άλλες περιφέρειες έχουν αντίστοιχα προγράμματα?


                Δημήτρη, δυστυχώς είμαι πάνω από 35...στενεύουν τα περιθώρια....

                Comment


                  #9
                  Originally posted by jkostop View Post
                  Αχα! Οι άλλες περιφέρειες έχουν αντίστοιχα προγράμματα?


                  Δημήτρη, δυστυχώς είμαι πάνω από 35...στενεύουν τα περιθώρια....
                  Νομίζω ότι για τις άλλες επαρχίες είναι δύσκολα τα πράγματα, αλλά στο πρόγραμμα της Manitoba (ηλικίες που δέχονται είναι από 21-49!) η υποχρέωση σου να μείνεις και να εργαστείς εκεί είναι για 2 χρόνια minimum. Μετά άμα θέλεις πας σε άλλη επαρχεία .

                  Comment


                    #10
                    Από την κ. Victoria Doussi-Schindle πήρα αυτήν την πληροφορία σχετικά με το practising του επαγγέλματος του μηχανικού στην Μανιτόμπα: Engineer | Professions | Working in Manitoba | Immigrate to Manitoba, Canada
                    Το χαρακτηριστικό που είδα είναι ότι θέλει CLB 8 (σημαίνει IELTS τουλάχιστον 6.5 και άνω σε όλα...)

                    Comment


                      #11
                      Καλησπερα,

                      Υπαρχει καποιος που δουλευει ως μηχανικος στον Καναδα? Θα εκτιμουσα αν μπορουσαμε να συζητησουμε καποια στοιχεια.
                      Αν ειναι και Ονταριο ακομα καλυτερα..

                      Ευχαριστω

                      Comment


                        #12
                        Παιδιά και εγώ Ηλεκτρολόγος ΕΜΠ είμαι και σκοπεύω σύντομα να πάω στον Καναδά (στην αρχή με το IEC). Ας πούνε οι Μηχανικοί τη γνώμη τους.

                        Από ότι έχω καταλάβει, στην αρχή θα δουλέψω στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο του Electrical Engineering, έτσι ώστε να επιζήσω. Μετά πρέπει να περάσω 21 μαθήματα:

                        8: Basic Studies (τα ξέρω ήδη): http://www.engineerscanada.ca/sites/...syllabus_2.pdf
                        4: Complementary Studies: http://www.engineerscanada.ca/sites/...syllabus_3.pdf
                        9: Electrical Engineering (τα ξέρω ήδη): http://www.engineerscanada.ca/sites/...llabus_4_7.pdf

                        Άμα τα περάσω θα μπω στο Engineer-in-Training level.

                        Μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας κτλ, τότε θα γίνω P.Eng.

                        Έχω καταλάβει σωστά;

                        Comment

                        Working...
                        X