Announcement

Collapse
No announcement yet.

volkshochschule στην περιοχη Zuffenhausen -Στουτκαρδης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    volkshochschule στην περιοχη Zuffenhausen -Στουτκαρδης

    ηρθε η ωρα του εισητηριου χωρις επιστροφη και για μενα!!θελω να ζητησω βοηθεια!!ειμαι φυσιοθεραπευτρια και εχω το B1.θελω ομως να προχωρησω με την γλωσσα!!τι μου προτεινετε?το volkshochschule ειναι η καλυτερη λυση?γνωριζετε εαν εχει στην περιοχη Zuffenhausen -Στουτκαρδης? δωστε μου οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε!!
    ευχαριστω για τον χρονο σας!!

    #2
    Έχει σίγουρα Στουγκάρδη. Δες αυτό το site:

    VHS Stuttgart: Sprachen und Integration

    Πώς και επέλεξες τη συγκεκριμένη περιοχή Zuffenhausen?

    Comment


      #3
      Physiotherapeut/In είναι νομοθετικά κατοχυρωμένο Επάγγελμα. Για να ασκηθεί ένα κατοχυρωμένο επάγγελμα, θα πρέπει να έχεις την αναγνώριση της αρμόδιας αρχής με πιστοποίησης άδεια ασκήσεως.
      Ένα παράδειγμα πως να εξερευνήσετε το επάγγελμα σας και να οδηγηθείτε με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την αίτηση αναγνώρισης.

      Το που και τι προτείνουμε για την γλώσσα είναι εκτός τοποθεσίας κει θέμα συνεισφορά εξόδων. Θέλω να πιστέψω πως είσαι αυτοδίδακτος χαρακτήρας γιαυτό προσπάθησε για αρχή να μπεις εδώ
      μαθήματα Γερμανικών που πληρώνεις 1ευρω την ώρα

      Κ' άλλα προσπάθησε να βρεις κέντρα γλωσσομάθειας που κάνουν προετοιμασία για τις εξετάσεις TestDaF και DSH -> Που μπορώ να μάθω Γερμανικά;

      Comment


        #4
        Originally posted by milu View Post
        Το που και τι προτείνουμε για την γλώσσα είναι εκτός τοποθεσίας κει θέμα συνεισφορά εξόδων. Θέλω να πιστέψω πως είσαι αυτοδίδακτος χαρακτήρας γιαυτό προσπάθησε για αρχή να μπεις εδώ
        μαθήματα Γερμανικών που πληρώνεις 1ευρω την ώρα

        Κ' άλλα προσπάθησε να βρεις κέντρα γλωσσομάθειας που κάνουν προετοιμασία για τις εξετάσεις TestDaF και DSH -> Που μπορώ να μάθω Γερμανικά;
        Να κάνω μια διευκρίνηση η μείωση τιμής στο 1 € ή στο 1,20€ που πληρώνω και εγώ γίνεται μέχρι το Β1 επίπεδο. Από εκεί και πέρα για Β2 πληρώνουμε μόνοι μας όλο το ποσό.
        Και ήθελα να ρωτήσω για να ξεκινήσουμε μαθήματα TestDaF, θα μπορούμε να ξεκινήσουμε από επίπεδο Β1 ή Β2;

        Comment


          #5
          Originally posted by nk_christina View Post
          Να κάνω μια διευκρίνηση η μείωση τιμής στο 1 € ή στο 1,20€ που πληρώνω και εγώ γίνεται μέχρι το Β1 επίπεδο. Από εκεί και πέρα για Β2 πληρώνουμε μόνοι μας όλο το ποσό.
          Και ήθελα να ρωτήσω για να ξεκινήσουμε μαθήματα TestDaF, θα μπορούμε να ξεκινήσουμε από επίπεδο Β1 ή Β2;
          To TestDAF exei ena epipedo anameso sto B2 kai to C1. Ara gia na ksekiniseis TestDAF prepei na exeis tis gnoseis toulaxiston B2

          "Der TestDaF stuft die Sprachkenntnisse der Teilnehmer auf den vierten/fünften Kompetenzstufen B2 und C1 des Gemeinsamen europäischen Referenzrahmens für Sprachen ein. Voraussetzung für eine Teilnahme sind also mindestens Kenntnisse auf der Kompetenzstufe B2. "
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            Originally posted by kosofos View Post
            To TestDAF exei ena epipedo anameso sto B2 kai to C1. Ara gia na ksekiniseis TestDAF prepei na exeis tis gnoseis toulaxiston B2

            "Der TestDaF stuft die Sprachkenntnisse der Teilnehmer auf den vierten/fünften Kompetenzstufen B2 und C1 des Gemeinsamen europäischen Referenzrahmens für Sprachen ein. Voraussetzung für eine Teilnahme sind also mindestens Kenntnisse auf der Kompetenzstufe B2. "
            Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

            Comment


              #7
              Τα επίπεδα με βάση των κλάσεων Α1.. Β2.. C1 κλπ. βαθμολογούνται σχετικά με την θεωρητική του κάθε ιδρύματος...

              Να παρακολουθώ αλά και να συμμετέχω υπό την επιρροή τον ρεαλιστικών δεδομένο πχ. δελτίο ειδήσεων, συνέντευξη, ιατρική διάγνωση μεταξύ ασθενών και νοσηλευτών κλπ... πρέπει να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες της αντιπαράθεσης για να εκτιμηθεί!
              Όποιος ενδιαφέρετε στο πιο περίπου επίπεδο βαθμολογείτε υπό ρεαλιστικές συνθήκες /» Language Test Online - Free online placement test

              Comment


                #8
                παιδια βοηθηστε με αν μπορειτε.θελουμε να μαθουμε γερμανικα σε σχολειο στην στουτγκαρδη δωρεαν.γινεται και αν ναι που να ψαξουμε και πως?ευχαριστω εκ των προτερων...

                Comment


                  #9
                  ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!εαν πεσει στην αντιληψη σας και κανενα αλλο site στειλτε το μου!
                  Στο Zuffenhausen βρεθηκαμε επειδη ο συζυγοσ μου ετυχε να βρει εκει δουλεια!!

                  Comment


                    #10
                    Σας ευχαριστω ολους!!!Να ζητησω μια χαρη?Ειμαι πτυχιουχος ΤΕΙ Φυσιοθεραπειας και προσπαθω να καταλαβω τι χρειαζεται για την αναγνωρηση πτυχιου . Εχει κανεις ιδεα?

                    Comment


                      #11
                      Eleonora νομίζω ότι δεν είναι αναγκαίο να κάνεις αναγνώριση του πτυχίου σου. Αναγνώριση χρειάζεται αν σκοπεύεις να κάνεις κάποια αίτηση για εργασία στο δημόσιο για παράδειγμα. Για δουλειές στον ιδιωτικό τομέα είναι αρκετή απλά μια μετάφραση του πτυχίου σου. Αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος για περισσότερες λεπτομέριες.

                      υ.γ Zuffenhausen, η πηγή της PORSCHE!!! Λατρεύω! Έχω όμορφες αναμνήσεις απο εκεί!

                      Comment


                        #12
                        Χαιρεται και παλι!Μιλησα με μια κλινικη ιδιωτικη και μου ειπαν οτι η αναγνωριση του πτυχιου μου αποτελει προυποθεση για την προσληψη μου!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by eleonora@ View Post
                          Σας ευχαριστω ολους!!!Να ζητησω μια χαρη?Ειμαι πτυχιουχος ΤΕΙ Φυσιοθεραπειας και προσπαθω να καταλαβω τι χρειαζεται για την αναγνωρηση πτυχιου . Εχει κανεις ιδεα?
                          Regierungspräsidium Stuttgart - Landesprüfungsamt für Medizin, Pharmazie und Approbationswesen

                          Nordbahnhofstraße 135
                          70191 Stuttgart
                          0711 904-350-00
                          0711 904-350-10
                          poststelle@rps.bwl.de
                          Referat 92 - Regierungspr
                          εδώ η αίτηση γράφει τα δικαιολογητικά Antrag auf Erlaubnis zur Führung der Berufsbezeichnung Gesundheits- und Krankenpfleger/pflegerin, Gesundheits- und Krankenpflegehelfer/helferin oder Hebamme bei ausländischer Ausbildung (PDF, 114 KB)

                          εν συντομία τα κυριότερα:

                          επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου με αναλυτική βαθμολογία σε πρωτότυπο και με υπογραφή του προέδρου του τμήματος από την Γραμματεία του πανεπιστημίου. Μετά στην αποκεντρωμένη διοίκηση για το Apostille. Μετά μετάφρασε όλα τα έγγραφα (επικυρωμένα αντίγραφα και τα άλλα σε πρωτότυπη μορφή) στο προξενείο η σε επίσημο (ορκωτό) μεταφραστή πχ. Δικηγόρος (που συνεργάζεται με μεταφραστικό γραφείο) και ο οποίος τελικά θα επικυρώσει τα μεταφρασμένα αντίγραφα, ή πάς για επικύρωση στο υπουργείο.

                          Όλα τα άλλα, βιογραφικά κλπ. να είναι απλά μεταφρασμένα!

                          Comment

                          Working...
                          X