Announcement

Collapse
No announcement yet.

kindergeld

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Βεβαίωση / Απόδειξη Διακοπής / Απώλειας των οικογενειακών παροχών / επιδοτήσεων από την Ελλάδα: έντυπο Ε 411 του φορέα, μάλλον ΟΑΕΔ.

    Comment


      #17
      από το 2013 νομίζω ΟΓΑ

      Comment


        #18
        Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω μπερεδευτεί, όπως βλέπεις που λες κι εσύ, ΟΑΕΔ, ΟΓΑ, μου είπαν άλλοι μέχρι και να απευθυνθώ στον πρώην εργοδότη στην Ελλάδα....κι αν αυτός έκλεισε, τότε ΙΚΑ και φυσικά μου είπαν και ότι αυτό φαίνεται από το εκκαθαριστικό της εφορίας.....

        Το έντυπο το παραπάνω, το Ε411 δεν έχω καταλάβει, ποιος το συμπληρώνει?. Αυτό το κείμενο που γράφει επάνω επάνω δεν το καταλαβαίνω ή τελος πάντων, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αφορά περιπτώσεις που κάποιος είναι εδώ και εργάζεται και τα μέλη οικογένειας (τα παιδιά) Ελλάδα. Εμείς εδώ μένουμε με το παιδί, εδώ δουλεύω....

        Δεν έτυχε αυτό σε κανέναν, δηλαδή, να δουλεύει εδώ, να έχει εδώ μαζί το παιδί και ο ή η σύζυγος να είναι Ελλάδα και να εργάζεται - και να μην λαμβάνει (ούτε λάμβανε κανείς μας) επίδομα τέκνου από Ελλάδα? Τι προσκόμισε στη Familienkasse. Θα τηλεφωνήσω να ρωτήσω απλά φοβάμαι ότι θα μου πουν να απευθυνθώ στον αρμόδιο φορέα κι αντε να εξηγήσω ότι δεν ξέρω ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας.... ΟΓΑ, ΟΑΕΔ, Εργοδότης, Εφορία, ΙΚΑ........................???

        Comment


          #19
          αγαπητή fdjackie,

          ανάλογα που εργαζόσουν (δεν το διευκρίνισες) αυτός ήταν και ο φορέας... αυτός συμπληρώνει και το Ε411 (όλα τα δημόσια έγγραφα είναι ενιαία στην ΕΕ). Το Ε411 είναι και για τις πληροφορίες που πρέπει να χορηγήσει ο φορέας ... δηλ. θέλουν να δουν αν και ποσά παίρνεις από Ελλάδα!
          Από την άλλη, ανάλογα σε ποιο κρατίδιο είσαι στην γερμάνια αλαλάζουν και τα απαιτούμενα έντυπα που ζητούν η Γερμανοί από της δημοσιές υπηρεσίες τους... και για το επίδομα τέκνου. Για αυτό θα ακούς και διάφορα... το τι τελικά πράγματι ισχύει για εσένα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις εκεί που “έκανα αίτηση για kindergeld“ το τι χαρτιά χρειάζονται στην περίπτωση σου, που“δεδομένου ότι δεν έπαιρνα ποτέ επίδομα τέκνου από την Ελλάδα;” Ίσος να σου πούνε ότι φτάνει και το εκκαθαριστικό της εφορίας (τουλάχιστον τα τελευταία 3 χρόνια)... θα τα έχεις σε κάθε περίπτωση μαζί σου.

          Το τι προσκόμισε η μάλλον το τι ζητάνε το είπες και παραπάνω με τα χαρτιά που σου παραχώρησαν για συμπλήρωση!
          Από ότι γνωρίζω, από το 2013 “Μέσω του ΟΓΑ θα χορηγείται το ενιαίο επίδομα τέκνων σύμφωνα με την κοινή εγκύκλιο των υπουργείων Οικονομικών και Εργασίας.“ εδώ το 411... αν δεν... πας ρωτάς και στο υπουργείο εργασίας και κοινωνικών ασφαλίσεων
          Μην ανησυχείς, το επίδομα θα το πάρεις σε κάθε περίπτωση μόλις τελειώσει η “χαρτούρα” και μάλιστα αναδρομικά από την ήμερα που έκανες την αίτηση.

          Comment


            #20
            Λίγο πιο αναλυτικά θα βρεις εδώ στης ιστοσελίδες, σε ότι έχω ήδη αναφερθεί παραπάνω, συν σημεία επικοινωνίας με τις υπηρεσίες παροχής βοήθειας της ΕΕ.

            Οικογενειακές παροχές - Η Ευρώπη σου
            Ασφαλιστική κάλυψη στο εξωτερικό - Η Ευρώπη σου
            Εργαζόμενοι και συνταξιούχοι - Μέλη της οικογένειας υπήκοοι χωρών της ΕΕ - Η Ευρώπη σου


            Να είσαι προετοιμασμένη το τι θα απαντήσεις εάν σε ρωτήσει η Familienkasse, γιατί δεν έπαιρνες επίδομα τέκνων η γιατί δεν έκανες την αίτηση στην Ελλάδα στο παρελθόν.

            Comment


              #21
              milu σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και τον κόπο σου!

              Ήμουν συμβασιούχος και η τελευταία δουλειά (2013) ήταν για ένα εξάμηνο. Εργοδότης ήταν πανεπιστήμιο, ασφάλεια ΙΚΑ. Ποιος εννοείς είναι ο φορέας, ο εργοδότης; Αυτός δηλαδή να συμπληρώσει το 411? Απλά δεν καταλαβαίνω τη λογική δεδομένου ότι πέρασαν τόσα χρόνια, πώς θα θεωρήσουν έγκυρο ένα τέτοιο έγγραφο, τη στιγμή που π.χ. από τότε εώς τώρα θα μπορούσα να λαμβάνω από τον ΟΓΑ που τα χορηγεί....?

              Πώς το εννοείς αυτό το να είμαι προετοιμασμένη για την ερώτηση γιατί δεν έπαιρνα?

              Comment


                #22
                Δεν τους ενδιαφέρει αν και πόσο επίδομα έπαιρνες η δεν έπαιρνες τα περασμένα χρόνια αλά πόσα και από που παίρνεις τώρα... και αν!... Σαν μακρόχρονος άνεργος, το χορηγούμενο από τον ΟΑΕΔ οικογενειακό επίδομα καταργήθηκε από την 1-1-2015, στην περίπτωση σου το ίδιο και με το ΙΚΑ και ούτε και το ΕΔΟΕΑΠ.

                Τι να απάντησης στην ερώτηση τους... αν την κάνουν... ότι για το επίδομα τέκνου στην Ελλάδα, ισχύει η αρχή της μόνιμης κατοικίας. Δεδομένου ότι το/τα παιδιά σου τώρα δεν ζουν στην Ελλάδα, δεν δικαιούται επίδομα τέκνου. Γι 'αυτό παίρνεις τη φόρμα E411 από την Ελλάδα, όπου επιβεβαιώνεται από τις ελληνικές αρχές ότι τα παιδιά σου δεν παίρνουν το επίδομα τέκνου στην Ελλάδα και ούτε μπορούν να πάρουν γιατί ζουν στο εξωτερικό.
                Αρμόδιος φορέας για τη συγκέντρωση των απαιτούμενων δικαιολογητικών και τη χορήγηση ή μη των επιδομάτων, καθώς και για την υλοποίηση των διαδικασιών καταβολής τους και πίστωσης των λογαριασμών των δικαιούχων είναι επίκαιρα ο ΟΓΑ, αυτός είναι ο φορέας που θα σου συμπλήρωση το Ε411, ότι δεν παίρνεις επίδομα.
                Από εκεί και πέρα θα παίρνεις όλα τα 188 € (2015) 190 € (2016) από την Familienkasse
                Αν μου ξέφυγε κάτι ρωτάς και στα ΚΕΠ η βάζεις στο google “επίδομα τέκνων, δικαιούχοι, προϋποθέσεις και οι αιτήσεις”

                Comment


                  #23
                  Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

                  Αυτό δεν ήταν σαφές, ποιος συμπληρώνει το Ε411.
                  Έχω στείλει ερώτημα στον ΟΓΑ από την περασμένη εβδομάδα αλλά δε μου απάντησαν ακόμη (γιατί μάλλον ετοίμαζαν-πετούν χαρταετό.....). Έχω ξεκινήσει μαζέυω τα άλλα χαρτιά, το πολύ να στείλω ό,τι έχω μέχρι την προθεσμία και να τους πω ότι τα άλλα τα περιμένω.... (γιατί .... ενώ έχω κάνει την αίτηση από τον Ιούλιο, μου απάντησαν τώρα, 8 μήνες μετά....να τους στείλω όλα αυτά μέχρι τις 31.03 διαφορετικά η αίτησή μου θα απορριφθεί...).

                  Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

                  Comment


                    #24
                    “η αίτησή μου θα απορριφθεί“ ? Δεν το κατάλαβα αυτό!? Σχετικά κατά νομικές διατάξεις (§ 62 I EStG) το δικαίωμα για το επίδομα υπάρχει από το μήνα κατά τον οποίο ο αιτών και τα παιδιά του, καθορίζει την κατοικία του, ή τη συνήθη διαμονή, στη Γερμανία. Μήπως εννοούν κάτι άλλο με την προθεσμία και δεν το κατάλαβες καλά?

                    Comment


                      #25
                      αν θες σου το βγάζω φωτογραφία, λέει: Sollten Sie bis zu diesem Termin nicht antworten oder zumindest eventuelle Hinderungsgründe mitteilen, muss der Antrag auf Kindergeld abgelehnt werden. Έχει κι ένα έντυπο να το χρησιμοποιήσω για την απάντηση, όπου σταυρώνω π.χ. ότι συνυποβάλλω όλα τα δικαιολογητικά που μου ζητούνται ή π.χ. λέω ποια δεν υποβάλλω και για ποιο λόγο και μέχρι πότε θα τα υποβάλλω.

                      Δυστυχώς ο σύζυγος λόγω προβλήματος υγείας δε θα μπορέσει να πάει ΟΓΑ (μου απάντησαν σήμερα ότι πρέπει να πάει κάποιος εκεί, κατά προτίμηση ο άντρας μου, και να κάνει αίτηση για τη βεβαίωση...) . Δεν ξέρω πώς θα το κάνουμε αυτό κι αν έτσι απλά για το λόγο αυτό απορρίψουν την αίτησή μου. Είναι πολύ κρίμα, γιατί εξαιτίας αυτού (του ότι δε λαμβάνω kindergeld) είμαι στην Lohnsteuerklasse I ενώ όσο είμαι μόνη μου εδώ θα μπορούσα να είμαι στη ΙΙ ως Alleinerziehend, αυτό σημαίνει γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω το μήνα μισθό.

                      Έχω δηλωθεί στη Γερμανία από το Φεβρουάριο του 2015, αίτηση έκανα τον Ιούλιο μόλις έπιασα δουλειά. Αν πληρωθούν αναδρομικά ισχύει η ημερομηνία της αίτησης ή η ημερομηνία που δηλώθηκα πρώτη φορά στη Γερμανία?

                      Επίσης, γράφει στο έγγραφο ότι μου στείλαν πίσω το αρχικό έντυπο της αίτησης γιατί πρέπει να υπογραφεί και από τους δύο. Όμως, κάτω από το πεδίο που είναι να υπογράψει ο πατέρας του παιδιού λέε: Unterschrift des gemeinsam mit dem Antragsteller in einem Haushalt lebenden Ehegatten oder anderen Elternteils. Αφού δε ζει εδώ πρέπει να υπογράψει?

                      Comment


                        #26
                        Περάστηκα στον σύζυγο! Για το ΟΓΑ προφανώς με εξουσιοδότηση σε κάποιο άλλο οικογενειακό πρόσωπο η φίλο (το καλύτερο με έγγραφο από το εδώ ελληνικό προξενείο). Αναδρομικά από την ημέρα που γράφτηκε το παιδί στο μητρώο.

                        Σαν παράδειγμα απάντησης... ότι έστειλες αίτηση στης αρχές στην Ελλάδα και περιμένεις το πιστοποιητικό, η οποία επιστροφή εξαρτάται από τον χρόνο επεξεργασίας της αρμόδιας υπηρεσίας... τα αυτονόητα δηλ.

                        Για την υπογραφή, θα τους ρωτούσα καλύτερα ξανά, μέσου Service Hotline, σαν Alleinerziehend, σχετικά θα έλεγα όχι, χωρίς. Δεν γνωρίζω ολόκληρο το έγγραφο, γιαυτό δεν μπορεί να δοθεί εγγύηση για την ορθότητα, αντί μόνο προτάσεις.

                        Comment


                          #27
                          Λοιπόν, είπα να γράψω τη συνέχεια για όσους άλλους έχουν μελλοντικά το ίδιο θέμα.

                          Ο ΟΓΑ απάντησε. Βέβαια, πήρε κάποιες μέρες με ερώτηση-απάντηση, αλλά είναι υπεύθυνος για την έκδοση τέτοιας βεβαίωσης, και το σημαντικότερο: είναι δυνατόν να γίνει η αίτηση ηλεκτρονικά, μέσω e-mail.

                          Συνοψίζω, για την περίπτωση που κάποιος κάνει αίτηση για kindergeld η οποία μεταφέρεται στην Familienkasse Bayern Nord Nürnberg και ειδικά την περίπτωση που ένας από τους δύο γονείς ζει στην Ελλάδα. Τα έγγραφα που χρειάζεται η Familienkasse:
                          - Αίτηση KG1 (μαζί και το/τα ανάλογο/α Anlage Kind)
                          - Formular zur Prüfung des Kindergeldanspruchs (μου το έστειλαν μετά, όπως και όλα τα επόμενα. Συγκεκριμένα μετά από 7 μήνες, αλλά πιθανόν να υπάρχει και online)
                          - Haushaltsbescheinigung όπου συμπληρώνουμε με αύξων αριθμό τα παιδιά που ζουν στο ίδιο σπίτι με τον/την αιτούντα/ούσα και πηγαίνουμε και μας το σφραγίζουν στο Meldeamt (απλά διασταυρώνουν τα στοιχεία)
                          - Arbeitgeberbescheinigung για τις περιπτώσεις όπου ο ένας από τους δύο γονείς ζει και εργάζεται στη Γερμανία, που συμπληρώνεται από τον εργοδότη (από πότε ως πότε εργάζεται και πόσες ώρες την εβδομάδα)
                          - Steuer ID του παιδιού. (Εδώ να γράψω την ιστορία μου. Με την εγγραφή στο Meldeamt κάποιες εβδομάδες μόλις φτάσαμε Γερμανία ήρθε στο σπίτι έγγραφο με το Steuer ID το δικό μου. Τώρα μου γράψαν ότι θέλουν και του παιδιού...που δεν είχα λάβει. Στο Meldeamt που πήγα για το Haushaltsbescheinigung ρώτησα και είχαν καταχωρημένο το Steuer ID του παιδιού. Μετά κατάλαβα γιατί δεν το έλαβα, διότι το παιδί έχει το επίθετο του μπαμπά και δεν το είχαμε γράψει στο γραμματοκιβώτιο.... Για να μου δώσουν έντυπο με το Steuer ID του παιδιού από το Meldeamt πλήρωσα 5 ευρώ.
                          - Βεβαίωση από την Ελλάδα για πιθανά δικαιώματα οικογενειακού επιδόματος. Έκανα αίτηση μέσω mail αφού επικοινώνησα μέσω της φόρμας στη σελίδα του ΟΓΑ (ο οποίος είναι και υπεύθυνος για την έκδοση της βεβαίωσης**) και μου έδωσαν διεύθυνση mail σχετική με τον τόπο κατοικίας στην Ελλάδα. Ευγενικότατη εξυπηρέτηση, χρειάζονται ΑΜΚΑ και ΑΦΜ. Δεν το έχω λάβει ακόμη αλλά έλαβα, πάλι μέσω mail, αριθμό πρωτοκόλλου. Μου είπαν ότι υπάρχει δυνατότητα αποστολής του εντύπου απευθείας στη διεύθυνση του εξωτερικού.

                          **Λέγεται βεβαίωση περί μη χορήγησης οικογενειακού επιδόματος από την Ελλάδα

                          Για την υπογραφή ρώτησα στη Hotline και μου είπαν να το στείλω μόνο με τη δική μου υπογραφή και να το γράψω στις παρατηρήσεις στο έντυπο που μου έστειλαν όπου αναφέρω τι δικαιολογητικά επισυνάπτω, ποια θα στείλω αργότερα κλπ.

                          Comment


                            #28

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by fdjackie View Post
                              αν θες σου το βγάζω φωτογραφία, λέει: Sollten Sie bis zu diesem Termin nicht antworten oder zumindest eventuelle Hinderungsgründe mitteilen, muss der Antrag auf Kindergeld abgelehnt werden. Έχει κι ένα έντυπο να το χρησιμοποιήσω για την απάντηση, όπου σταυρώνω π.χ. ότι συνυποβάλλω όλα τα δικαιολογητικά που μου ζητούνται ή π.χ. λέω ποια δεν υποβάλλω και για ποιο λόγο και μέχρι πότε θα τα υποβάλλω.

                              Δυστυχώς ο σύζυγος λόγω προβλήματος υγείας δε θα μπορέσει να πάει ΟΓΑ (μου απάντησαν σήμερα ότι πρέπει να πάει κάποιος εκεί, κατά προτίμηση ο άντρας μου, και να κάνει αίτηση για τη βεβαίωση...) . Δεν ξέρω πώς θα το κάνουμε αυτό κι αν έτσι απλά για το λόγο αυτό απορρίψουν την αίτησή μου. Είναι πολύ κρίμα, γιατί εξαιτίας αυτού (του ότι δε λαμβάνω kindergeld) είμαι στην Lohnsteuerklasse I ενώ όσο είμαι μόνη μου εδώ θα μπορούσα να είμαι στη ΙΙ ως Alleinerziehend, αυτό σημαίνει γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω το μήνα μισθό.

                              Έχω δηλωθεί στη Γερμανία από το Φεβρουάριο του 2015, αίτηση έκανα τον Ιούλιο μόλις έπιασα δουλειά. Αν πληρωθούν αναδρομικά ισχύει η ημερομηνία της αίτησης ή η ημερομηνία που δηλώθηκα πρώτη φορά στη Γερμανία?

                              Επίσης, γράφει στο έγγραφο ότι μου στείλαν πίσω το αρχικό έντυπο της αίτησης γιατί πρέπει να υπογραφεί και από τους δύο. Όμως, κάτω από το πεδίο που είναι να υπογράψει ο πατέρας του παιδιού λέε: Unterschrift des gemeinsam mit dem Antragsteller in einem Haushalt lebenden Ehegatten oder anderen Elternteils. Αφού δε ζει εδώ πρέπει να υπογράψει?
                              Καλησπερα, κι εγω εκανα τη διαδικασια. Ο συζυγος μου ειναι γερμανια εγω ελλαδα μου εστειλε το χαρτι και πηγα στον οαεδ μου το συμπληρωσαν και το εστειλαν ενδουπηρεσιακα στην αρμοδια υπηρεσια. Δεν ξερω αν αυτο θα σε βοηθησει απλα λεω τι μου ειπαν εμενα να κανω. Αυτο εγινε πριν απο ενα εξαμηνο κι οταν πηγε ο συζυγος μου να ρωτησει γιατι αργουν αν υπαρχει καποιο προβλημα του ειπαν οχι απλα εχουν προτεραιοτητα οσοι τα παιδια τους ειναι ηδη εδω και μετα εμεις.

                              Comment


                                #30
                                Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ έχω ένα μπέρδεμα είμαι στην Γερμανία απο το 2015 εργάζομαι απο την πρώτη στιγμή κανονικά είχα κάνει μετά απο δυο μήνες αίτηση για κιντερκελ εγώ τρεια παιδιά όταν έκανα την αίτηση δεν ήταν εδώ βρισκόντουσαν στην Ελλάδα μου ζήτησαν απο νηρεβεργη κάτι συμπληρωματικά χαρτιά όπως πιστοποιητικά Γεννήσεως τα εστηλα μετά απο έναν χρόνο εστηλαν άλλο χαρτί που λέει ποσά λεφτά επερνε η πρώην μου απο Ελλάδα όταν είχε τα παιδιά και ποσό καιρό ήταν μαζί της εγώ έχω διαζηγιο και κοινή επιμέλεια παιδιών.εστηλαν και σε αυτήν χαρτί αλλά η πρώην δεν προκητε να απάντηση γιατί δεν ασχολειτε καν.τους εστηλα και τα χαρτιά που τα έγραψα στον δήμο όταν ήρθαν τα παιδιά καμία απάντηση δεν πήρα ούτε τα λεφτά που ήρθαν τα παιδιά. Τη θα πρέπει να κάνω να βαλο δικηγόρο γιατί δεν βλέπω να βγάζω άκρη.

                                Comment

                                Working...
                                X