Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση Γλασκώβη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Για να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω τι γινεται,πολύ πιθανώς να δεχονται αν προπληρωσεις τα ενοικια-το μινιμουμ συμβολαιο νομιζω ειναι 6 μηνες.
    Αυτα που λεω αφορουν στην δική μας περιπτωση που ψαχναμε ενα καλό σπιτι,σε καλη περιοχή ,κατι μονιμο δλδ γιατι δεν θελαμε να μπουμε γρηγορα σε διαδικασία μετακομισης.Ισως για κατι πιο προχειρο να ειναι πιο απλα τα πραγματα

    Comment


      #17
      Δεν έχω εμπειρία απο θέμα σπιτι αλλά μήπως ειναι διαφορετικά σκωτια -Αγγλία? Μπορεί και να ισχύουν τα ίδια..το καλυτερο πιστεύω ειναι να πάρεις ενα τηλεφωνο και να τους ρωτήσεις..

      Comment


        #18
        Μακαρι να ειναι διαφορετικα αλλα απ οτι βλεπω ακομα και τα sites οπως zoopla κλπ ειναι κοινα και για Σκωτια.Παντως σε καθε περιπτωση θα ηταν πολύ χρησιμο να επικοινωνησει με καποιους μεσιτες τηλεφωνικά ή μεσω e-mail.Μπορεις να βρεις τα στοιχεια τους μεσα απ τα sites ευρεσης κατοικιας

        Comment


          #19
          αμεσα ξεκινάω την επικοινωνία με τους agents και ο Θεός βοηθός... ευχαριστώ πολύ

          Comment


            #20
            Η πλειοψηφια ζηταει να εργαζεσαι. Αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν τους ενδιαφερει. Μεγαλη προσοχη στις περιοχες. Κυριως Pollock, Ibrox και γενικα τα ανατολικα να τα αποφυγεις.

            Comment


              #21
              Originally posted by mariamark View Post
              τωρα μπερδεύτηκα...δηλ. εαν δεν έχεις βρει δουλειά, δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι; το να τους δώσεις μπροστά κάποια ενοίκια μπορεί να αποτελέσει λύση;
              Είναι δυσκολα να νοικιάσετε σπίτι χωρίς δουλειά.Εμείς είμαστε Αμπερντήν και νοικιάσαμε για 6 μήνες και προπληρώσαμε το 6μηνο χωρίς να έχουμε δουλειά.Είναι καθαρά στο θέμα του ιδιοκτήτη η του μεσητικού γραφείου.Βέβαια Αμπερντήν είναι άλλη υποθεση με τα σπίτια.Απλά όταν μιλήσετε με τα μεσητικά πείτε τους οτι μπορείτε να προπληρώσετε το 6μηνο.

              Comment


                #22
                ευχαριστώ πολύ dark moon

                Comment


                  #23
                  γεια σας παιδια!οπως έχετε καταλάβει είμαι στη φάση διερεύνησης ακόμα. Μίλησα με κάποιους agents, κάποιοι ζήτησαν reference απο προηγούμενο ιδιοκτήτη, μα όλοι είπαν οτι δεν νοικιάζουν αν δεν δω πρώτα το σπίτι, επίσης όταν τους είπα οτι δεν εργάζομαι αλλά μπορώ να προπληρώσω, είπαν ok. αυτά προς το παρόν. ψάχνω να βρω τη καλύτερη λύση. τα λέμε. Μια άλλη ερώτηση εξίσου σημαντική δουλειές υπάρχουν;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by mariamark View Post
                    γεια σας παιδια!οπως έχετε καταλάβει είμαι στη φάση διερεύνησης ακόμα. Μίλησα με κάποιους agents, κάποιοι ζήτησαν reference απο προηγούμενο ιδιοκτήτη, μα όλοι είπαν οτι δεν νοικιάζουν αν δεν δω πρώτα το σπίτι, επίσης όταν τους είπα οτι δεν εργάζομαι αλλά μπορώ να προπληρώσω, είπαν ok. αυτά προς το παρόν. ψάχνω να βρω τη καλύτερη λύση. τα λέμε. Μια άλλη ερώτηση εξίσου σημαντική δουλειές υπάρχουν;
                    γεία σου.Εξαρτάται πάνω σε τι ψάχνεις. Γενικά δουλιές υπάρχουν.

                    Comment


                      #25
                      Πεταω για Γλακωβη στις 13 του μηνα κ θα μεινω 1 εβδ παιδιά! Οτι πληροφορίες εχω θα ενημερώσω ..

                      Comment


                        #26
                        ειμαι των κοινωνικών σπουδών, ο αντρας μου οικονομικά, λογιστικα αλλά μόνο με εργασιακή εμπειρία ελλάδα, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by mariamark View Post
                          ειμαι των κοινωνικών σπουδών, ο αντρας μου οικονομικά, λογιστικα αλλά μόνο με εργασιακή εμπειρία ελλάδα, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα
                          χμμμμ. Για λογιστές ξέρω ότι χρειάζεται κάποιες πιστωποιήσεις.Για να γίνεις λογιστής εκεί συνήθως τελείωνει το πανεπιστήμιο
                          και βρίσκει εργοδότη ο οποίος να του προσφέρει training contract που να είναι αναγνωρισμένο απο κάποια λογιστική αρχή.
                          Στην περίπτωση του άντρα σου, δεδομένου ότι έχει προυπηρεσία, ίσως θα ήταν καλύτερα να δεί τι ακριβώς χρειάζεται για να πάρει
                          την πιστωποίηση. Δες λίγο τα παρακάτω:
                          AAT qualifications | AAT
                          What qualifications do I need to be an Accountant? | whatqualifications.co.uk
                          Chartered accountant: Entry requirements | Prospects.ac.uk

                          απο κεί και πέρα πιστεύω ότι σιγούρα θα μορέσει να βρεί κάποια σχετική δουλειά γραφείου με τα προσόντα του.

                          Εσύ έχεις κα΄ποια προυπηρεσία?

                          Comment


                            #28
                            δούλευα σε ενα κέντρο απεξάρτησης για 4 χρόνια και μετά ιδιωτικά σαν ψυχοθεραπευτρια.Ξέρω οτι πρέπει να εγγραφώ στο bacp (british association for councellin and psychotherapy) ηδη ετοιμάζω τα χαρτια. αυτά. ο,τι άλλο ευπροσδεκτο

                            Comment

                            Working...
                            X