Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by msks View Post
    Εγω ειμαι Ελληνας οχι Κυπριος σαν εσενα τωρα παρε τα ξινισμενα μουτρα σου και κανε καμια βολτα.Α και μην με αναφερεις στον μοδερατορ θα λυπηθω τα μαλλα.
    Σε μενα ,προσωπικά ,κανεις δεν σας ανεφερε .Αντιλήφθηκα απο μόνη μου ,τα απαράδεκτα τεκταινόμενα. Και επειδη ,οπως βλεπω , ποσώς σας ενδιαφερει ,αν καποιο μέλος ,θεωρησει προσβλητικη την συμπεριφορα σας και σας αναφερει σε καποιον moderator και γι αυτό και ειρωνευεστε....- ''και μην με αναφερεις στον μοδερατορ....κλπ κλπ''-σας πληροφορω κι εγω ,οτι αν συνεχισετε ετσι ,θα εχετε και τις αναλογες επιπτωσεις ,λυπηθειτε , δεν λυπηθειτε ,τα μάλα....
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #77
      Και μιλώντας για λεξεις που προσβαλλουν , δεν επιτρέπονται λέξεις προσβλητικές ,ακομα κι αν χρησιμοποιούνται σύμβολα τύπου @ ,αντί για κανονικά γράμματα ,στην γραφή της προσβλητικής λέξης. Το νόημα της λέξης ,ειναι ακριβώς το ίδιο,ειτε γραφεται με το γραμμα ''α'' ,ειτε με @.....

      Και γιά όποιον τυχόν ,δεν θυμάται το παρακάτω ,που είναι απ το κείμενο με τους κανόνες του patriotaki.net ,που αποδέχτηκε για να μπορέσει να γίνει μέλος ....

      Θυμηθείτε: Η πρόσβαση σε αυτό το forum δεν είναι κεκτημένο δικαίωμα κανενός. Πρέπει λοιπόν να το χρησιμοποιείτε με σεβασμό στους κανόνες. Αν αυτοί οι κανόνες δεν σας αρέσουν, θυμηθείτε κανένας δεν σας ανάγκασε να γίνετε μέλος στο forum μας.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #78
        Το "politically correct" είναι αποτυχημένο όταν εφαρμόζεται χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Κάποιες φορές οδηγεί στην λογοκρισία (θα γράφεις/λες μόνο αυτά που μου αρέσουν). Κάποιες φορές οδηγεί στην προπαγάνδα (θα γράφεις μόνο τα καλά). Κάποιες φορές οδηγεί σε λανθάνων ρατσισμό (θα γράφεις άσχημα πράγματα για άλλους λαούς αλλά ποτέ για το δικό μας).

        Το χειρότερο όμως ξέρετε ποιό είναι; Ότι το "politically correct" όταν εφαρμόζεται χωρίς να το καταλαβαίνουμε είναι ο τεμπέλης τρόπος για να χαϊδεύουμε τα αυτάκια μας και να μην βλέπουμε την πραγματικότητα. Δεν θα δούμε πρόοδο με το να λέμε πόσο καλοί είμαστε. Τα άσχημα είναι που θα πρέπει να επισημαίνουμε για να βελτιωθούμε.

        Λέω "politically incorrect" γιατί προσπαθώ να σκεφτώ αντίστοιχη έννοια στα ελληνικά αλλά δεν βρίσκω κάποια που να είναι απόλυτα συμβατή. Ίσως επειδή ο Έλληνας κατά παράδοση αισθάνεται ελεύθερος να σχολιάζει τα βιώματά του, κι ίσως πάλι επειδή στα ελληνικά η ίδια λέξη μπορεί να είναι και βρισιά και ανώδυνη (ανάλογα με το πνεύμα του καθενός). Άρα πώς να το πώ; σοβαροφάνεια; κλειστό πνεύμα; μία λέξη υπάρχει αλλά της ρίξατε κόκκινο. να σας δώσω hint; αρχίζει απ ΜΑ και τελειώνει σε ΙΑ

        Είτε σβήσετε τα γραφόμενα είτε όχι αυτά που έγραψα επαληθεύονται από τις αντιδράσεις. Αν και ειλικρινά, την τακτική του "θα το πώ στον κύριο" ήλπιζα να την έχουν αφήσει κάποιοι στο σχολείο. Που ούτε και τότε δηλαδή ήταν κάτι για το οποίο μπορεί να περηφανεύεται κάποιος! Ο καθένας με τις δυνάμεις του. Αν ήταν όλοι να αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε κι εγώ να επικοινωνώ με τους Mods επειδή κάποιος τυχάρπαστος έγραψε ότι κουτσομπολεύω στα καφέ σαν την αργόσχολη.

        Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πτοούμαι όταν βλέπω να αντιδρούν κάποιοι που προφανώς είναι κρετίνοι! Δεν πάμε καλά! Τί σόϊ λογική είναι αυτή; Του νταή;

        Συνέλθετε κάποιοι και κατεβείτε από τα συννεφάκια. Από ολόκληρο μήνυμα κολλήσατε σε μία λέξη που δεν αναφερόταν σε κάποιον προσωπικά. Κανένας δεν κάθησε να σκεφτεί καν την πιθανότητα να έχω η ίδια κάποια σχέση με την Κύπρο. Εδώ κάράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν.

        Να κλείσω πιο απλά και τελείως ελληνικά; Υπάρχει κι άλλο γνωμικό του λαού μας, και αφορά κάτι που καίγεται και κάτι άλλο που χτενίζεται, δεν τολμώ να το γράψω μην τυχόν θεωρηθεί ότι έθιξα τον ελληνικό πολιτισμό.

        Comment


          #79
          Πιπερι και Ξυδι στο νημα

          Originally posted by miss espresso View Post
          Το "politically correct" είναι αποτυχημένο όταν εφαρμόζεται χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Κάποιες φορές οδηγεί στην λογοκρισία (θα γράφεις/λες μόνο αυτά που μου αρέσουν). Κάποιες φορές οδηγεί στην προπαγάνδα (θα γράφεις μόνο τα καλά). Κάποιες φορές οδηγεί σε λανθάνων ρατσισμό (θα γράφεις άσχημα πράγματα για άλλους λαούς αλλά ποτέ για το δικό μας).

          Το χειρότερο όμως ξέρετε ποιό είναι; Ότι το "politically correct" όταν εφαρμόζεται χωρίς να το καταλαβαίνουμε είναι ο τεμπέλης τρόπος για να χαϊδεύουμε τα αυτάκια μας και να μην βλέπουμε την πραγματικότητα. Δεν θα δούμε πρόοδο με το να λέμε πόσο καλοί είμαστε. Τα άσχημα είναι που θα πρέπει να επισημαίνουμε για να βελτιωθούμε.

          Λέω "politically incorrect" γιατί προσπαθώ να σκεφτώ αντίστοιχη έννοια στα ελληνικά αλλά δεν βρίσκω κάποια που να είναι απόλυτα συμβατή. Ίσως επειδή ο Έλληνας κατά παράδοση αισθάνεται ελεύθερος να σχολιάζει τα βιώματά του, κι ίσως πάλι επειδή στα ελληνικά η ίδια λέξη μπορεί να είναι και βρισιά και ανώδυνη (ανάλογα με το πνεύμα του καθενός). Άρα πώς να το πώ; σοβαροφάνεια; κλειστό πνεύμα; μία λέξη υπάρχει αλλά της ρίξατε κόκκινο. να σας δώσω hint; αρχίζει απ ΜΑ και τελειώνει σε ΙΑ

          Είτε σβήσετε τα γραφόμενα είτε όχι αυτά που έγραψα επαληθεύονται από τις αντιδράσεις. Αν και ειλικρινά, την τακτική του "θα το πώ στον κύριο" ήλπιζα να την έχουν αφήσει κάποιοι στο σχολείο. Που ούτε και τότε δηλαδή ήταν κάτι για το οποίο μπορεί να περηφανεύεται κάποιος! Ο καθένας με τις δυνάμεις του. Αν ήταν όλοι να αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε κι εγώ να επικοινωνώ με τους Mods επειδή κάποιος τυχάρπαστος έγραψε ότι κουτσομπολεύω στα καφέ σαν την αργόσχολη.

          Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πτοούμαι όταν βλέπω να αντιδρούν κάποιοι που προφανώς είναι κρετίνοι! Δεν πάμε καλά! Τί σόϊ λογική είναι αυτή; Του νταή;

          Συνέλθετε κάποιοι και κατεβείτε από τα συννεφάκια. Από ολόκληρο μήνυμα κολλήσατε σε μία λέξη που δεν αναφερόταν σε κάποιον προσωπικά. Κανένας δεν κάθησε να σκεφτεί καν την πιθανότητα να έχω η ίδια κάποια σχέση με την Κύπρο. Εδώ κάράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν.

          Να κλείσω πιο απλά και τελείως ελληνικά; Υπάρχει κι άλλο γνωμικό του λαού μας, και αφορά κάτι που καίγεται και κάτι άλλο που χτενίζεται, δεν τολμώ να το γράψω μην τυχόν θεωρηθεί ότι έθιξα τον ελληνικό πολιτισμό.
          Θεωρω οτι το politically correct -αν εκει οδηγουμαστε σαν μπουσουλα- πηγαζει απο το γεγονος οτι , επειδη ειναι δυσκολο να τηρουνται καθε φορα ισες αποστασεις και τα διαφορα μελη να ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ, περιοριζεται και το ευρος των εν δυναμει γραφομενων "για να μη κανουμε κακο στον εαυτο μας" . Κατι που ειναι σαν το ζουρλομανδυα στον σχιζοφρενη δολοφονο με το μαχαιρι.

          Ουτε εμενα μου αρεσει, αλλα οταν τα μελη ΔΕΝ δυνανται να βαλουν καποιο ελεγχο στα γραπτα τους, κατι που οδηγει σε κλιμακωση και απωλεια του μετρου, καθως και απιστευτη λοξοδρομηση απο το σκοπο του νηυματος και της χρησιμοτητας του φορουμ, τοτε ειναι επιβεβλημενη.

          Με αφηνει παγερα αδιαφορο το ποσο καλα και ωραια γραφει κανεις. Το φορουμ αυτο, ΙΔΙΩς ΑΥΤΟ, δεν εχει αναγκη τοσο απο καλες γραφες και καλλιτεχνικες (χωρις να αποκλειονται) οσο απο υπευθυνα και σοβαρα μελη που βαζουν ενα λιθαρακι στην ανακουφιση των δυσκολιων του μεταναστη.
          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

          Comment


            #80
            Originally posted by patousis View Post
            Θεωρω οτι το politically correct -αν εκει οδηγουμαστε σαν μπουσουλα- πηγαζει απο το γεγονος οτι , επειδη ειναι δυσκολο να τηρουνται καθε φορα ισες αποστασεις και τα διαφορα μελη να ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ, περιοριζεται και το ευρος των εν δυναμει γραφομενων "για να μη κανουμε κακο στον εαυτο μας" . Κατι που ειναι σαν το ζουρλομανδυα στον σχιζοφρενη δολοφονο με το μαχαιρι.

            Ουτε εμενα μου αρεσει, αλλα οταν τα μελη ΔΕΝ δυνανται να βαλουν καποιο ελεγχο στα γραπτα τους, κατι που οδηγει σε κλιμακωση και απωλεια του μετρου, καθως και απιστευτη λοξοδρομηση απο το σκοπο του νηυματος και της χρησιμοτητας του φορουμ, τοτε ειναι επιβεβλημενη.

            Με αφηνει παγερα αδιαφορο το ποσο καλα και ωραια γραφει κανεις. Το φορουμ αυτο, ΙΔΙΩς ΑΥΤΟ, δεν εχει αναγκη τοσο απο καλες γραφες και καλλιτεχνικες (χωρις να αποκλειονται) οσο απο υπευθυνα και σοβαρα μελη που βαζουν ενα λιθαρακι στην ανακουφιση των δυσκολιων του μεταναστη.
            Μπορούμε να σταματήσουμε να σχολιάζουμε αν γράφω καλά ή όχι; Απλά γράφω αυτά που σκέφτομαι και το έχουμε κάνει ολόκληρο θέμα σε δύο τόπικ τώρα λες και έχει σημασία!!! Προσωπικά πιστεύω ότι γράφω χάλια αλλά δεν με ρώτησε κανένας για τη γνώμη μου

            Από κει και πέρα όταν διαβάζεις ένα φόρουμ πάντα θα βρεις κάτι που δεν θα σε βρει σύμφωνο. Το θέμα είναι πρέπει να γίνεται θέμα για ΜΙΑ λέξη που δεν έθιξε κανέναν προσωπικά. Να θυμίσω από που ξεκίνησε; Με την εθνική μας λέξη που δεν θα τη ξαναγράψω (μπου-κακά), που την προσδιόρισα στους αδερφούς Κυπραίους. Από τους 650.000 ΚΥπραίους βρέθηκε 1 να το κάνει ζήτημα. Με αυτό το σκεπτικό αν πώ ότι στην Αθήνα κατοικούν 4.000.000 μπορουρτζόβλαχοι που ήρθαν από την επαρχία (ανάμεσά τους κι εγώ), θα πρέπει να με πάρουν στο κυνήγι ορδές οργισμένων που θίχτηκαν επειδή είπα το προφανές. Κάτσε να δω τί μου θυμίζει κάτι τέτοιο, τί μου θυμίζει; κυνήγι μαγισσών; χρυσά αυγά;

            Και για να μην χαθεί το τόπικ. Ναι, αν έχετε τεχνικά προβλήματα με την τράπεζα Κύπρου μην επικοινωνήσετε με το Κυπριακό νούμερο, οι άνθρωποι είναι άσχετοι. Είμαι πελάτισσα σε αυτή την τράπεζα από το 2005, και είμαι σε θέση να κρίνω ότι στην αρχή ήταν άριστη τράπεζα ενώ τώρα είναι υπό διάλυση. Ας εκπαιδεύουν καλύτερα το προσωπικό τους, ή ας δίνουν τις θέσεις εργασίας σε όσους θέλον να δουλέψουν. Στην αντίθετη περίπτωση, ναι, θα κρίνω ότι οι Κύπριοι (στο Κυπριακό τηλ. νούμερο) είναι νούμερα. Και ναι, από τη στιγμή που του λες του άλλου "είμαι στο εξωτερικό, είναι επείγον και θα μείνω από μονάδες" δεν είναι απλά νούμερο, είναι και "*******". ΚΑι ναι, όταν βλέπω συστηματικά ότι δεν αντιδρούν στο ελάχιστο φιλότιμο οι Κύπριοι "επαγγελματίες" θα βγάλω συμπεράσματα για την ανατροφή τους και τον επαγγελματισμό τους. Και ναι, από τη στιγμή που εδώ είναι ένα φόρουμ για Έλληνες που μεταναστεύουν θα δώσω όποια συμβουλή βρίσκω ότι θα φανεί χρήσιμη. Αυτό είναι το νόημα αυτού του φόρουμ κι όχι το να αναλύουμε αν γράφω ή όχι καλά, ή αν συμφωνεί κάποιος μαζί μου ή όχι. Ανταλάσσουμε απόψεις κι ο καθένας επιλέγει τί θα πιστέψει ή όχι.

            Comment


              #81
              Originally posted by miss espresso View Post
              Μπορούμε να σταματήσουμε να σχολιάζουμε αν γράφω καλά ή όχι; Απλά γράφω αυτά που σκέφτομαι και το έχουμε κάνει ολόκληρο θέμα σε δύο τόπικ τώρα λες και έχει σημασία!!! Προσωπικά πιστεύω ότι γράφω χάλια αλλά δεν με ρώτησε κανένας για τη γνώμη μου
              Μα δεν αναφερομουν σε σενα
              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

              Comment


                #82
                Originally posted by patousis View Post
                Μα δεν αναφερομουν σε σενα
                Ούτε κι εγώ σε σένα!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #83
                  Φυλλάδιο που εξηγεί τα βασικά για κάποιον που θέλει να ανοίξει λογαριασμό στην Αγγλία. Το βρήκα στη σελίδα του BBA (British Bankers Association) - το link θα σας πετάξει απ'ευθείας στο download ενός 6σέλιδου pdf με τον τίτλο "Opening a Bank Account - If you are new or returning to the UK"

                  Comment

                  Working...
                  X