Announcement

Collapse
No announcement yet.

στην ελλαδα κανει πολυ κρυο πια,λεω να την κανω

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ναι ατομικα δεν βγαινει με τιποτα, συμφωνω, μονο αν δουλευει ζευγαρι η υπαρχει μια συγκατοικηση, εγω μιλαω απο την μερια της οικογενειας το πως ειναι με τα εξοδα, και απο την μερια της εκπαιδευσης, πχ εγω με τρια παιδια, δεν ηταν θεμα προσωπικης επιλογης να μην τα στειλω απλα δεν μπορουσα και οταν επρεπε το παιδι να μαθει μια ξενη γλωσσα γιατι στο σχολειο δεν γινοταν καλη δουλεια τι θα επρεπε να κανω εγω που πχ εχω τρια?τι γινετα που στα σχολεια τα εφοδια που σου παρεχονται ειναι ελειπης?ποσα θα μου εφευγαν? και εδω μου λεει ο γυιος μου το πως γινεται το μαθημα και βλεπω τις διαφορες... ενα παιδι στην ελλαδα χωρις φροντιστηρια δεν υπαρχει πιθανοτητα να προχωρησει να σπουδασει κατι... ειναι το συστημα ετσι (απο αυτην την μερια μιλαω)και οσο αφορα την διαβιωση προσωπικα παντα μιλαω, εγω βλεπω πως εδω χαλαω 30% κατω απο οτι χαλαγα στην ελλαδα και πιστεψε με δεν στερω τιποτα απο τα παιδια, να αναφερω και ντρεπομαι που το γραφω πως στην ελλαδα ενδεικτικα σου αναφερω ενα προιον, τα γιαουρτακια αυτα με τα κορν φλεικςδεν μπορουσα να τα αγορασω γιατι εκανε σχεδον 1,20 το καθενα (βαλε επι 3) και εδω τα βρισκω με 40 λεπτα το καθενα, και ποσα αλλα, τωρα οσο αφορα την εξοδο στην ελλαδα ποια 3-4 φορες καλε τι ειναι αυτο? ειχαμε ξεχασει τι ειναι αυτο, και εδω μπορουμε να βγουμε να φαμε σαν οικογενεια 2 φορες τον μηνα(αυτα κανουν την διαφορα στην ποιοτητα ζωης καθως και τα πιο πανω που εγραψα...δεν λεω πως εδω ειναι ευκολα, αλλα και που ειναι πλεον, ουτε θα τα βρεις ετοιμα στρωμενα καλα αν δεν αγωνιστεις αν δεν παλεψεις? ακομα και αυτο που κανουμε ολοι οι μεταναστες με το θεμα της γλωσσας που ακομα καποιοι δεν μπορουμε να συννενοηθουμε την δυσκολια που αντιμετωπιζουμε για τα πιο απλα, ειναι ενας καθημερινος αγωνας, ολα αυτα που σου προσφερονται, ειναι η αμοιβη σου...

    Comment


      #17
      αυτα που αναφερεις για ελλαδα νομιζω οτι τα εγραψα εγω,πρεπει να εισαι εδω για να καταλαβεις

      Comment


        #18
        και εγω εδω εξι μηνες ειμαι οποτε εχω εικονα του τι γινοταν κατω μεχρι τον γεναρη τουλαχιστον...

        Comment


          #19
          Όπου και να πάει κανείς έξω, δε θα συναντήσει "γενιά του Πολυτεχνείου"
          ούτε τα καλομαθημένα βουτυρόπαιδά τους που είναι όλη μέρα στις καφετέριες

          Αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα...

          Μόνο αυτό φτάνει για να φύγει κανείς όσο νωρίτερα γίνεται

          Δεν υπάρχει μεγαλύτερο (σιωπηρό) βασανιστήριο από αυτό που επέβαλε η καταραμένη αυτή γενιά σε όσους ήρθαν σε επαφή μαζί της

          Χειρότερη κι από πανούκλα...

          Comment


            #20
            και να σκεφτεις οτι αυτοι οι νεκροθαφτες του εθνους[δημιουργοντας αυτο το τερατουργημα] ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΗ
            κουτοπονηρια,γλυψιμο,διεκπεραιωση υποθεσεων κατω απο το τραπεζι,απεχθεια σε χειρονακτικες εργασιες,τεμπελικι,στουρθοκαμιλισμος και πολλα αλλα
            και σου λεει τωρα ο jefry:καταλαβαινω οσους φευγουν εξω
            Ε ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΤΟΥΣ ΕΞΟΡΙΖΕΙΣ
            κανα κοματι σχοινι εχουμε?

            Comment

            Working...
            X