Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Marion82 και ομως περνανε σαν νερακι! ουτε που το καταλαβαινεις!
    να περναμε ολοι καλα, και να γραφουμε παντα αυτα που νοιωθουμε γιατι ετσι δινουμε παντα δυναμη στους επομενους!!!
    δινουμε κουραγιο και θεληση στους νεους να προσπαθησουν! δινουμε θετικη ενεργεια απο την ψυχη μας σε ολους που θελουν να τολμησουν!!!

    Comment


      Eγω εχω 2 μηνες ακομα για να κλεισω ετος... οποτε σε δυο μηνες τα λεμε

      Comment


        Μόνο και μόνο που βλέπεις τα παιδιά σου να είναι ευτυχισμένα και να ζούνε σ'ενα ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον,όποια δυσκολιά και να συναντήσεις μπροστά σου την ξεπερνάς!!!!
        Σας εύχομαι καλή συνέχεια και κάθε μέρα να είναι καλύτερη απ'την προηγούμενη...!!!
        ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

        Comment


          Originally posted by Pathfinder View Post
          Μόνο και μόνο που βλέπεις τα παιδιά σου να είναι ευτυχισμένα και να ζούνε σ'ενα ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον,όποια δυσκολιά και να συναντήσεις μπροστά σου την ξεπερνάς!!!!
          Σας εύχομαι καλή συνέχεια και κάθε μέρα να είναι καλύτερη απ'την προηγούμενη...!!!
          ευχαριστω πολυ! ετσι ειναι ολες οι δυσκολιες γιατι ειναι και πολλες μπαινουν στο περιθωριο!
          ευχομαι να περνατε στην πατριδα ολοι καλα!!!

          Comment


            Οσο μας το επιτρέπουν οι συνθήκες,όχι για πολύ ακόμα όμως...
            Από Δευτέρα ξεκινάει ο δικός μου "Γολγοθάς" μιας και το πρώτο διάστημα τουλάχιστον θα ανέβω μόνος μου Γερμανία και θα αφήσω την οικογένεια πίσω...!!!
            ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

            Comment


              Pathfinder, ειλικρινα σε νοιωθω!, ομως πρεπει, ... σφιξε τα δοντια και ξεκινα! καθε φορα που θα τσακιζεις, καθε φορα που θα λυγιζεις να σκεφτεσαι οτι αυτο ειναι το λιγοτερο που θα μπορεις να κανεις για να μην τα αφησεις να ζησουν την μελλοντικη μιζερια, προετοιμασε το εδαφος για μια καλυτερη ζωη! καλη αρχη να εχεις!!

              Comment


                ηρθα 26 σεπτ.2013 με 1000 ε.Εχω 1350 στη τραπεζα,170 στο φολι,μισθο φεβρουαριου να παιρνω και ολα πληρωμενα.αγορασα λαπ τοπ(μεταχειρισμενο),καινουργιο ποδηλατο ηχεια με σαμπ γουφερ,κρεβατι και μια κατσαρολα μικρη.α,και ενα πλυντιριο με 50 ε.μια χαρα ειναι.
                τολμηστε το.ελλαδα,ουτε για διακοπες μεχρι να πεσει η ΧΟΥΝΤΑ

                Comment


                  ργιο ποδηλατο,κρεβατι,μεταχειρισμενο πλυντηριο και μια μικρη κατσαρολα.τολμησε το,και θα δεις.
                  Ελλαδα ουτε για διακοπες μεχρι να πεσει η ΧΟΥΝΤΑ.

                  Comment


                    Ωραίος ο moufaola !

                    moufaola..ηρθα 26 σεπτ.2013 με 1000 ε.Εχω 1350 στη τραπεζα,170 στο φολι,μισθο φεβρουαριου να παιρνω και ολα πληρωμενα.αγορασα λαπ τοπ(μεταχειρισμενο),καινου
                    Originally posted by moufaola View Post
                    ργιο ποδηλατο,κρεβατι,μεταχειρισμενο πλυντηριο και μια μικρη κατσαρολα.τολμησε το,και θα δεις.
                    Ελλαδα ουτε για διακοπες μεχρι να πεσει η ΧΟΥΝΤΑ.
                    Ωραίος ο moufaola !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      MOUFAOLA KEEP WALKING!!!!!!!

                      Comment


                        Μαύρη Τουλίπα μας, είσαι τόσο καλή που ξεγυμνώνεις την ψυχή σου κάθε φορά. Αλλά δίνεις κ κουράγιο σε πολύ κόσμο. Να είστε καλά όλοι!

                        Vielen Grüßen aus Athen

                        Comment


                          Πολυ καλημερα σας.... λοιπον για την ιστορια των περιφημων τελων κυκλοφοριας. Αφου εκανα ολες αυτες τις διαδικασιες εστειλα τον ανθρωπο μου στην ελλαδα οπου τον ειχα εξουσιοδοτησει, πηγε πρωτα στο υπουργειο μεταφορων εκανε την διαγραφη σαν να μην ειχε γινει και μετα πηγε στην εφορια και μου ειπαν οτι δεν θα χρειαστει να πληρωσω κατι (το ευχομαι γιατι ποτε δεν ξερεις...). Νιωθω ικανοποιημενος και οτι ξελαφρωσα αλλα απο την αλλη αν το καλοσκεφτεις γιατι εγω να τρεξω και να πληρωσω για κατι που ηταν υποχρεωμενοι ηδη να εχουν κανει αυτοι εξ αρχης???

                          Comment


                            Στην δουλεια οσο περνουσε ο καιρος, δεν ειχα παραπονο ολα πηγαιναν απο το καλο στο καλυτερο ειδικοτερα οσο μαθαινα την γλωσσα καλυτερευαν και οι συμπεριφορες ολων, ακομα και στο εργασιακο κομματι απο οταν μπορουσα να συννενοηθω καλυτερα αλλαξαν και οι αρμοδιοτητες και το τμημα εργασιας το μονο που δεν εβλεπα να αλλαζει ειναι το οικονομικο... βεβαια σε συζητησεις που ειχα με παλαιοτερους μου λεγαν οτι ηταν παρα πολυ νωρις να ζητησω αυξηση και οτι ειμαι ανυπομονος μου λεγαν..ετσι το βλεπαν αυτοι ,εγω ειχα αλλη αποψη...

                            Ψυχολογια (Ελλαδα)...
                            αυτο που εχει αλλαξει απο την ωρα που πατησα το ποδι μου εδω και βρηκα δουλεια σε σχεση με την ελλαδα ειναι η ψυχολογια, σκεφτομαι τον εαυτο μου πριν φυγω απο ελλαδα στην δουλεια τι 'τρομοκρατια' επικρατουσε και πιεση σε ολους τους εργαζομενους, πραγματικα δεν περιγραφεται, που το μονο πραγμα που σε εκαναν ειναι να δουλευεις πιο γρηγορα ,να βγαζεις την 2πλασια δουλεια γιατι ειχε μειωθει το προσωπικο και να φοβασαι μηπως εισαι εσυ ο επομενος που θα φυγει. Που εννοειται πως παρ'ολες τις ευθυνες και την 2πλασια δουλεια που σου ειχαν φορτωσει, λαθος δεν επρεπε να γινει γιατι πολυ απλα θα εχανες την δουλεια σου και οπως ελεγα τοτε οποιος χανει την δουλεια του στην ελλαδα ειναι σαν να χανει ολη του την ζωη.
                            Το μονο πραγμα που κυριολεκτικα δεν σου περναγε απο το μυαλο τοτε ηταν να πας να ζητησης αυξηση. Αυξηση τι ειναι αυτο?? πραγματικα ετσι οπως εγιναν τα πραγματα πλεον στην Ελλαδα αμα πας στον εργοδοτη σου και εισαι υπαλληλος με το παλιο μισθολογιο και ζητησεις αυξηση παιζει να πεσει κατω απο τα γελια ο εργοδοτης.
                            Δεν ξερω αν τα εβλεπα εγω τοσο μαυρα αλλα και το κλιμα γυρω μου δεν με βοηθουσε και σε κατι καλυτερο και ποσο μαλλον οταν απο ολους τους απολυμενους συναδελφους μου σχεδον κανενας δυστυχως δεν ξαναβρηκε δουλεια με νορμαλ τροπο (οχι με γνωστο η με θειο υπουργο).
                            Ολοι οι εργαζομενοι ειχαμε αλλαξει βλεποντας τον εργοδοτη μας να αλλαζει εκμεταλλευομενος απο τις νεες δυνατοτητες που του εδινε το ιδιο το συστημα, για κακη μου τυχη προλαβα να τα βιωσω ολα αυτα στην ελλαδα της κρισης οπου θα μπορουσα να γραφω για ωρες και το χειροτερο, δεν ηταν οτι εβλεπα τα πραγματα να αλλαζουν καθημερινα στην δουλεια μου και στο νεο τροπο ζωης που επρεπε να ακολουθησω λογω κρισης μονο, αλλα εβλεπα τα παντα να αλλαζουν, στους ανθρωπους γυρω μου, στην γειτονια μου στα αγαπημενα μου στεκια, κυριολεκτικα παντου.
                            Καπου γραφει ενας φιλος εδω μεσα και αναρωτιετε σε ενα σημειο ' ποση δυναμη πρεπει να εχει καποιος μεσα του?? για να μπορεσει να ανταπεξελθει σε ολα αυτα που μπορει να σε βρουν μεταναστευοντας,και υστερα αναρωτιεται και λεει πρεπει να μεταναστευσουμε για να την βρουμε αυτη την δυναμη..
                            Εγω πιστευω πως ειναι ακριβως η ιδια δυναμη ολων μας που καλουμαστε να βρουμε μεσα μας ειτε μενουμε ελλαδα ειτε μεταναστευσαμε στο εξωτερικο.
                            Αλλωστε μετα απο ενα διαστημα ζωντας στο εξωτερικο πραγματικα αναρωτιεμαι ακριβως το ιδιο για τους δικους μου ανθρωπους που αφησα πισω και για τους συμπατριωτες μου, γιατι εδω στα ξενα μπορει να ζοριστεις ενα διαστημα αλλα μετα ολα πανε ρολοι ενω οσο ημουν στην ελλαδα συνεχεια επρεπε να βρισκω τροπους να επιβιωνω πιο οικονομικα και δεν ηξερα τι αλλο θα με εβρισκε την επομενη μερα που θα ξημερωσει.

                            (Στην Γερμανια θα προσπαθησουμε να ρεφαρουμε .....)
                            Μετα εγινε η μεταβαση μου εδω στην γερμανια και ενα απο τα πρωτα πραγματα που καταλαβαινει καποιος που προερχεται απο μια χωρα με κριση ειναι οτι εδω το χρημα δέν ''ρέει'' αφθονο αλλά σιγουρα ''κυκλοφορεί'' με οτι συνεπαγετε.
                            (Αυτο που μας καιει...)
                            Δουλειες υπαρχουν και μαλιστα πολλες και καθε ειδους ,απλα το οτι δυσκολευομαστε το 90% των νεων μεταναστων ειναι οτι οι περισσοτεροι απο εμας μειονεκτουμε σε κατι. Και πρωτιστως στην γλωσσα. Τεραστια αλλαγη στην ζωη μου και στην καθημερινοτητα μου ειδα ,μαθαινοντας την γλωσσα σε ολους μα σε ολους τους τομεις.
                            Ναι, ζητανε συγκεκριμενο εξειδικευμενο προσωπικο εδω, αλλα δεν εχουν κανενα προβλημα αν τους αποδειξεις οτι γνωριζεις το συγκεκριμενο επαγγελμα και να τους προτεινεις λιγοτερα λεφτα απο την ταριφα που εχει ο συγγκεκριμενος κλαδος για αρχη να σε προσλαβουν.
                            Γενικοτερα οι Γερμανοι εργοδοτες ειναι λιγο ψειρες και ψαχνουν αυτα που γραφεις στο βιογραφικο σου, αλλη διαφορα που ειδα ειναι οτι δυσκολια μεγαλη υπηρχε μεχρι να πρωτοπροσληφθω καπου, μετα σε προτιμουν πιο ευκολα μιας κι αν εχεις ηδη ενα δυο χρονια εδω βλεπουν οτι ηρθες για μονιμη εγκατασταση και οχι για λιγο διαστημα (γενικοτερα ψαχνουν κοσμο για να μεινει καιρο, μπορει να ακουγεται παραξενο αλλα πολλοι εργοδοτες την εχουν πατησει πχ με ρουμανους η πολωνους οπου δαπανουνε λεφτα για να τους εκπαιδευσουν και οι εργαζομενοι καθονται για κανα χρονο μπορει και εξαμηνο και ξαναγυρναν στην χωρα τους καθονται και εκει κανα χρονο και ξανα πισω...)
                            Γενικοτερα ειναι πολυ ευκολο ενας ανθρωπος σχετικος με το χωρο να σε τσεκαρει και να καταλαβει αν γραφεις πραγματα που ξερεις η μπαρουφες. Πιστεψτε με τα λεφτα τους οι Γερμανοι τα λυπουνται και δεν τα χαριζουν σε κανεναν και ενας λογος οταν δεν ξερουμε την γλωσσα που δεν μας προσλαμβανουν δεν ειναι οτι δεν θα δουλεψουμε. Το οτι θα δουλεψουμε το ξερουν πολυ καλα αλλα φοβουνται να ρισκαρουν μην γινει καποιο λαθος και ξερεις εδω στην γερμανια το λαθος συνηθως πληρωνεται και μαλιστα πολυ ακριβα....$$$$

                            Αλλη ψυχολογια εδω στην Γερμανια, ξεκαθαρα πραγματα οταν βλεπεις οτι εχεις μαθει την γλωσσα και μπορεις ευκολα να πας αλλου και με περισσοτερα λεφτα, δεν σε νοιαζει απλα πας στο αφεντικο και του μιλας. Ετσι και εκανα, πηγα του γκρινιαξα για τα λεφτα και μου λεει αυτο θα το κοιταξουμε. Περιμενω λιγες μερες και με αλλαζει ποστο με βαζει σε ενα ποστο που δεν εκανα σχεδον τιποτα περιμενω λιγο καιρο λεφτα δεν ειδα να βαζει, παω και τον ξαναπιανω και του λεω δεν με νοιαζει η δουλεια εγω λεφτα θελω μηπως δεν καταλαβες??. Καταλαβα μου λεει απλα εγω δεν μπορω να σου δωσω παραπανω γιατι σε ολα αυτα τα ποστα η εταιρεια δεν δινει παραπανω το εχουν σαν μαξιμουμ γι'αυτο και σε εβαλα σε πιο ευκολη δουλεια γιατι δεν θελω να φυγεις μου λεει.
                            Ωραια και που δινεις περισσοτερα λεφτα,τον ρωταω και του προτεινω να με παει εκει, με αλλαζει ξανα ποστο με βαζει καπου με περισσοτερες ευθυνες λιγο περισσοτερα λεφτα οχι οσα περνουν οι παλαιοτεροι φυσικα και ολοι χαρουμενοι μεχρι εδω....

                            Γενικοτερα ενα απο τα βασικα προβληματα που αντιμετωπισα εδω στη περιοχη που βρισκομαι ειναι οτι υπαρχει ελλειψη πληροφοριων στο εργασιακο κομματι. Δυστυχως δεν εχει βρεθει ενας ανθρωπος να σου δωσει ενα μπουσουλα που λεμε π.χ ποια εργοστασια ειναι καλα και πληρωνουν καλα ποια παιρνουν απευθειας οχι απο εταιρειες δανεισμου ,ποιες εταιρειες δανεισμου στελνουν σε καλα εργοστασια η εστω το αντιθετο εκει οτι δεν ειναι καλα, σκεψου εγω επιασα δουλεια σε ηδη πτωχευμενο εργοστασιο και δεν ειχα ιδεα ...μην μου πεις για τους ελληνες της περιοχης!!! απο εκει πραγματικα δεν μαθαινεις τιποτα ουτε καν που δουλευουν δεν σου λενε. Υπαρχει 'φοβος' γενικα χωρις λογο θα ελεγα.
                            ,πως να το πω κομψα δεν μπορω να πω οτι δεν σε βοηθανε γιατι δεν ζητησα κιολας αλλα να, δε σου λενε πληροφοριες μαλλον υποθετω στο οτι υπαρχει ενας φοβος μην γινει ο νεος καλυτερος απο τον παλιο η μην παρει περρισοτερα ο νεος μεταναστης απο τον παλιο, ελεος πραγματικα ελεος.
                            Δηλαδη απο ολη την κοινοτητα και ολο το καφενειο κανενας μα κανενας να μην ξερει ποιο εργοστασιο δινει καλα λεφτα κανενας μα κανενας να μην ξερει πιο γραφειο δανεισμου στελνει σε καλα εργοστασια τι στο καλο τοσο μα τοσο αβγαλτοι ειναι ρε παιδια ολοι αυτοι και εννοειται ολοι μα ολοι αποκρυπτουν σαν μυστικο το εργοστασιο που δουλευουν λες και θα παω να του φαω την θεση την δικη του απο το εργοστασιο 2000 εργαζομενων που δουλευει.
                            Κατι ακομα που με εχει ενοχλησει ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των 'παλιων' εχουν την εντυπωση η οτι εισαι κανας εγκληματιας η οτι εισαι κανας ''τελειωμενος εντελως'' και εφυγες απο την χωρα σου...

                            Γενικοτερα για εναν νεομεταναστη ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστει αυτη την στιγμη με τους ελληνες που ειναι απο παλια στο εξωτερικο και με τα παιδια τους, ειναι αλλοι κοσμοι, με αλλη κουλτουρα θα τολμουσα να πω, αλλα βιωματα αλλες συνηθειες και αλλα ενδιαφεροντα, γενικοτερα αυτο που βλεπω να μας συνδεει τελικα ειναι μονο η χρηση της κοινης γλωσσας.(αν βρεθει χρονος θα γραψω καποια στιγμη για να μπορεσω να επεκταθω κι αλλο με παραδειγματα)


                            Γενικοτερα περα απο την πλακα και την ειρωνεια και τα πικροχολα σχολια μου , θεωρω οτι οι ελληνες ειμαστε πολυ ιδιαιτερος λαος και γενικοτερα το χουμε που λενε, οποτε αν θες να βρεις λυση στο προβλημα σου...απλα παρατηρησε πως το κανει ο ελληνας..
                            Τι παρατηρησα εδω στην περιοχη που ειμαι, ολα τα παιδακια ολων αυτων ενω εχουν τελειωσει καποιο αουςμπιλτουνγκ δεν δουλευουν οι περισσοτεροι πανω σε αυτο το αντικειμενο αλλα σε καποιο εργοστασιο και αν τους ρωτησεις πως και δεν ακολουθουν το επαγγελμα τους θα σου πουν για κριση και την ιδια κλαψα κτλπ.
                            Μετα απο αρκετο διαστημα παραμονης εδω στο μερος που ειμαι και μαθαινοντας πληροφοριες σιγα σιγα για τα γυρω εργοστασια της περιοχης (και εννοειται οχι απο ελληνες,αλλα απο γερμανους, τουρκους, ινδους) μαθαινω οτι υπαρχουν ορισμενα εργοστασια οπου οταν σου κανουν συμβολαιο απευθειας (γιατι μπορει αρχικα να μπεις απο γραφειο δανεισμου) εχουν παρα πολυ καλο ωρομισθοιο και αφορμη δωθηκε απο ενα συναδελφο τουρκο που τα λεγαμε απο την δουλεια οπου ενω ειχε αυσμπιλτουνγκ για το ποστο που ηταν και επαιρνε και καλα λεφτα 16 ευρω την ωρα μεικτα, ξαφνικα ενα πρωι δηλωνει παραιτηση. Καπακι σκεφτομαι αυτος η τρελαθηκε η κερδισε το λοττο οποτε και παω και τον ρωταω..
                            τι επαθες ρε το λοττο κερδισες???
                            καλυτερα μου απανταει με πηρε η φιρμα που ονειρευομουν μεταλ μεταλ μου λεει χειριστης σε μηχανη που κοβει βιδες μου λεει...και φευγει
                            εγω σαν περιεργος πιανω μια ελληνοτουρκαλα και της λεω ρε συ ο χασαν φευγει το ξερεις?
                            ναι βεβαια μου λεει εκει που παει ειναι πολυ καλα
                            ε ποσο πιο καλα ρε συ της λεω????
                            εκει ξεκινας με 21 ευρω την ωρα μου λεει ,πως δεν ειναι καλα?? και μου λεει το ονομα της φιρμας που δουλευει
                            μου σκαει μια φλασια οταν ακουω το ονομα της φιρμας και θυμαμε πως αυτο το ονομα το εχω δει σε μπλουζακι σε ελληνοπουλο 2ης γενιας που ειχα συναντησει σε μερεμετι που ειχα παει σε ενα αλλο ελληνα απο το καφενειο οπου κλαιγοταν και δεν ειπε εννοειται που δουλευει και οταν τον ρωτησα, μου ειπε ειναι πολυ μακρια ενω ειναι καμια 12χλμ απο την πολη μας, και ο συγκεκριμενος εχει αυςμπιλντουνγκ σαν μηχανικος αυτοκινητων και δουλευει και αυτος σαν απλος χειριστης!! και μου χε κανει και εντυπωση και ειχα πει τοτε μεσα μου καλα αυτος ειναι μηχανικος αυτοκινητων και δουλευει εργατης σε εργοστασιο????..
                            χμμμμ!!! μαλιστα απαντω στην φιλη μου και ετσι αρχιζω και αντιλαμβανομαι πως υπαρχουν ορισμενα εργοστασια που αξιζει να ''θυσιασεις'' το χαρτι σου και να πας εκει
                            Αρα στοχος μου λοιπον, οταν μαθω καλυτερα γερμανικα ειναι να μαθω ποια εργοστασια πληρωνουν καλα και ποια παιρνουν απευθειας οχι απο γραφεια δανεισμου και παω να δοκιμασω την τυχη μου εκει..

                            Οποτε οπως περνουσε ο καιρος και αφου θα τελειωνα τα φροντιστηρια μου τι καλυτερο να στειλω σε καποια απο αυτες τις φιρμες το βιογραφικο μου και οτι γινει.
                            (Τι διορθωσα)
                            Το πρωτο διαστημα που ειχα ερθει εδω ,εστελνα βιογραφικα με ενα γραμμα στο μαιλ οπου τους ελεγα οτι ζηταω δουλεια και τους παρεπεμπτα στο βιογραφικο μου
                            Αργοτερα που ειχα χρονο και ειπα να βρω μια πιο καλη δουλεια και λιγο πολυ καταλαβα πως λειτουργουν οι γερμανοι και οτι εγω πρεπει να αλλαξω και οχι αυτοι, εκατσα και εφτιαξα μια πολυ ομορφη αιτηση υποψηφιοτητας βιογραφικο με φωτογραφια (εδω ειναι σχεδον υποχρεωτικο,) αλλο γραμμα στο αρχικο μαιλ, γραμμα υποψηφιοτητας και βιογραφικο με επισυναπτωμενα τα πτυχεια τις συστατικες επιστολες και οτι αλλο εχω (Γενικα εκανα ακριβως οτι εγραψαν τα παιδια στο Υπομνημα βιογραφικο σημειωμα και αιτηση υποψηφιοτητας στη γερμανικη αγορα εργασιας, ακομα ενα πραγματικο μεγαλο ευχαριστω λοιπον προς το φορουμ και τους χρηστες του)
                            Αφου μαζεψα καποιες εταιρειες που με ενδιαφεραν να παω να δουλεψω τις παρακολουθουσα σχεδον καθημερινα μεχρι να βγαλουν καποια θεση που να μπορω να ανταπεξελθω. (Σημαντικη πληροφορια) Οσο πιο σοβαρα παρεις και θελεις την θεση που αναφερεσε στην αιτηση σου τοσο πιο σοβαρα θα σε αντιμετωπισουν, εγω ειχα δυο επιλογες η να παρω ετοιμες αιτησεις που βρισκεις με κειμενακια στο ιντερνετ η να κατσω να γραψω δικο μου απολυτα προσαρμοσμενο σε αυτα που ζητανε για την θεση εργασιας και επελεξα το δευτερο οπου ψιλοπροσαρμοζα και το βιογραφικο 'φωτιζοντας' περισσοτερο τα κομματια που ηθελα να επικεντρωθουνε. Το ξερω αν θες να στειλεις 100 αιτησεις αυτο ειναι πολυ δυσκολο να γινει αλλα αν το κανεις θα δεις αποτελεσματα. Αλλη μια συμβουλη που μου εδωσε ενας γερμανος σε συζητηση που ειχαμε για το πως αν θελει αυτος να βρει μια θεση τι θα εκανε μου ειπε το εξης εμεις δεν περιμενουμε να βγαλει καποια θεση η εταιρεια στελνουμε μαιλ η παμε απο κοντα να αφησουμε βιογραφικο οποτε μην καθεσαι και περιμενεις, και οταν πας και ζητας δουλεια ειδικα τωρα που ειναι αρχη μεχρι να λυθει η γλωσσα σου με τα γερμανικα παντα να τους λες την εμπειρια που εχεις και τι δουλεια ζητας γιατι εσυ μπορει να εισαι π.χ μαεστρος αλλα οταν ζητας απλα μια δουλεια ετσι οπως μιλατε εσεις οι καινουργοι το αφεντικο σκεφτεται ωχ! Δεν θελω αλλο κηπουρο
                            Και ετσι και εγινε, προσωπικα απο αιτησεις που εστειλα με αυτο τον τροπο κυριολεκτικα ειδα εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση στις απαντησεις τους χωρις να αποκλειουν μελλοντικη συνεργασια, κλεισαμε και καποια ραντεβου για συνεντευξη και ας μην ζητουσαν εκεινο το διαστημα ατομο οπου δεν ξερω τα περισσοτερα τι καταληξη θα ειχαν μιας και οταν ξεκινησα να στελνω αιτησεις για να αλλαξω δουλεια σε μια εβδομαδα κιολας ειχα υπογραψει ηδη συμβολαιο με νεο εργοδοτη.

                            Καλημερα σας ονομαζομε Νικολαους και ψαχνω για δουλεια.....(λεω με βαρια προφορα και με τα σπαστα γερμανικα μου)
                            Λυπαμαι αλλα αυτο το διαστημα δεν χρειαζομαστε καποιο ατομο..
                            Καντε το κοπο και ριψτε μια ματια στο βιογραφικο μ...
                            με διακοπτει και μου δειχνει λεγοντας
                            αφηστε το πανω στο γραφειο και θα το κοιταξουμε
                            καντε τον κοπο, εχω εμπειρεια και προυπηρεσια σε βιομηχανια, δουλευω ηδη σε αλλη δουλεια αλλα ψαχνω για κατι καλυτερο...
                            Κοντοσταθηκε πηγαινοντας προς το γραφειο του γιατι ειχε σηκωθει να μου ανοιξει την πορτα και μου απαντα
                            Ναι κατσε να δουμε τι μας εφερες...
                            παιρνει το βιογραφικο μου στα χερια του και εκει ξεκινησαν ολα.....

                            Αυτος ενας τυπος περιπου 45 χρονων με πουκαμισακι και στους αγκωνες αυτο που φορανε οι λογιστες στις ελληνικες ταινιες και δεν ξερω και πως το λενε, εγω νομιζω οτι πηγα στον τμηματαρχη του εργοστασιου αλλλα επεσα στο αφεντικο. Το συγκεκριμενο εργοστασιο δεν ειχε μαιλ οποτε και πηγα απο κοντα να τους αφησω την αιτηση.
                            Αφου συστηθηκαμε μου ειπε να κατσω,
                            εκατσε κανα πενταλεπτο και το διαβασε σημειωνοντας πανω τα σημεια που τον ενδιαφερουν και καπακι το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι γιατι θελω να φυγω απο εκει που δουλευω,
                            μου εκανε εντυπωση που μου ειπε αμεσα οτι ενδιαφερεται για μενα και αυτο που ειναι αξιοσημειωτο ειναι που μου εξηγησε ο ανθρωπος καποια πραγματα που απ'οτι μου ειπε εφαρμοζετε στο μεγαλυτερο ποσοστω των εργοστασιων εδω. Η καθε θεση εργασιας υπαρχει και το αντιστοιχο χαρτι που πρεπει να κατεχεις και εαν το εχεις ξεκιναει ο μισθος σου απο την συγκεκριμενη ταριφα που γραφει ο νομος. Τωρα αν δεν εχεις το χαρτι και εχεις προυπηρεσια η καποιο παραπλευρο πτυχειο (μπορει εσυ να εχεις πτυχειο μηχανικου αλλα εδω δεν τους αρκει θελουν πτυχειο μηχανικου για το συγκεκριμενο ειδος μηχανων) απλα θα σου δωσει λιγοτερα χρηματα χωρις να σου αποκλειει το γεγονος οτι μελλοντικα δεν θα τα παρεις αυτα τα λεφτα.
                            Το προβλημα στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι του ειπα το μισθο που επαιρνα και οτι δεν μπορω να δεχτω λιγοτερα. Και μου λεει το εξης εγω σε θελω για αυτη την θεση με χ... λεφτα για αρχη και μου κανει ο ανθρωπος ενα πλανο 2ετιας οπου μου ειπε εξαρχης μεχρι τον 1 χρονο θα παιρνεις αυτα τον δευτερο χρονο αυτα μετα θα υπογραψουμε συμβολαιο για μονιμος και θα σου δωσω τοσα και αν θες και δεχτεις να αναλαβεις και καποιες εξτρα αρμοδιοτητες (μου εξηγησε ακριβως) θα παρεις αυτα τα λεφτα.
                            Και το κουλο σε ολα αυτα
                            μου λεει τα λεφτα που ζητας για αρχη ειναι πολλα θελεις να υπογραψουμε με αυτα που σου προτεινω που ειναι λιγα λιγοτερα και την διαφορα να την υπερκαλυψουμε φερνοντας και την γυναικα σου για δουλεια????
                            -οχι του λεω γιατι εχω μικρο παιδι και η γυναικα μου δεν μιλαει ακομα γερμανικα
                            -Τα γερμανικα δεν ειναι προβλημα θα την βαλουμε σε θεση που δεν τις χρειαζονται και μπορουμε να σας βαλουμε διαφορετικες βαρδιες ετσι ωστε να μην μενει μονο του το παιδι
                            -δυστυχως δεν εχει διπλωμα του απαντω και του προτεινω να μου δωσει υπερωριες η δουλεια στο σαββατοκυριακο μιας και με ενδιεφερε η θεση που μου προτεινε
                            και μου λεει ο ανθρωπος οτι υπερωριες το εργοστασιο δεν κανει ουτε δουλευουν σ/κ και οτι θα το σκεφτει και θα με παρει τηλ.
                            Προσωπικα για εμενα αυτο που μετραει ειναι τι λεφτα μπαινουν στο σπιτι σου και οχι το τι δουλεια κανεις, στην ελλαδα ειχα χορτασει απο τιτλους αλλα απο λεφτα δε!!
                            Με παιρνει ο ανθρωπος μετα απο μια εβδομαδα μου προτεινε αυτα που ζητουσα χωρις υπερωριες η σ/κ και δωσαμε τα χερια, εμενα το συμβολαιο μου εληγε απο το αλλο εργοστασιο σε 1 μηνα απο τοτε και ειχα και 15 μερες αδεια οποτε και του ζητησα αν η προσληψη μπορουσε να γινει μετα το τελος του συμβολαιου μου και ο ανθρωπος δεν μου εφερε αντιρρηση υπογραψαμε για ενα χρονο συμβολαιο και μπορω να πω οτι μετα την συνατηση που ειχα με την γυναικα και το παιδι μου μετα απο πολυ καιρο ειναι η δευτερη φορα που ενιωσα πραγματικα ευτυχισμενος.
                            Και συνειδητοποιω οτι αυτα που παλευα για μια δεκαετια περιπου στην ελλαδα και στο τελος ειδα τους στοχους μου να απομακρυνονται δραματικα ,τεινουν να πραγματοποιηθουν σε λιγοτερο απο εναμιση χρονο στο εξωτερικο
                            ο τολμων νικα τελικα....

                            ΥΓ.1 Με στεναχωρησε οταν του παλιου μου εργοδοτη του ανακοινωσα οτι θα φυγω ο ανθρωπος μου προτεινε περισσοτερα λεφτα και φεστ συμβολαιο αρνηθηκα και παλι και αυτο που κυριολεκτικα με συγκινησε ειναι οταν μου ειπε λυπαμαι να ξερεις οποτε θελεις εδω θα υπαρχει μια θεση για εσενα. ) Αραγε στην Ελλαδα θα μου συνεβαινε κατι αντιστοιχο με την παρουσα κατασταση?? αραγε εκανα καλα που εφυγα? Ποιος ξερει η ιστορια θα το δειξει...... )

                            ΥΓ.2 Ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Βασιλη που μου εδωσε ''ωθηση'' και με εκανε να συνεχισω την ιστορια μου

                            ΥΓ3.Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο...

                            Συνεχιζεται....

                            Comment


                              δε πα να ειναι το κειμενο σου σαν την σοβιετικη εγκυκλοπαιδεια, εχεις τον τροπο να μας κανεις να ζουμε μαζι σου την εμπειρια!
                              μονορουφι σε διαβασα λεμε...

                              "Καπου γραφει ενας φιλος εδω μεσα και αναρωτιετε σε ενα σημειο ' ποση δυναμη πρεπει να εχει καποιος μεσα του?? για να μπορεσει να ανταπεξελθει σε ολα αυτα που μπορει να σε βρουν μεταναστευοντας,και υστερα αναρωτιεται και λεει πρεπει να μεταναστευσουμε για να την βρουμε αυτη την δυναμη..
                              Εγω πιστευω πως ειναι ακριβως η ιδια δυναμη ολων μας που καλουμαστε να βρουμε μεσα μας ειτε μενουμε ελλαδα ειτε μεταναστευσαμε στο εξωτερικο.
                              Αλλωστε μετα απο ενα διαστημα ζωντας στο εξωτερικο πραγματικα αναρωτιεμαι ακριβως το ιδιο για τους δικους μου ανθρωπους που αφησα πισω και για τους συμπατριωτες μου, γιατι εδω στα ξενα μπορει να ζοριστεις ενα διαστημα αλλα μετα ολα πανε ρολοι ενω οσο ημουν στην ελλαδα συνεχεια επρεπε να βρισκω τροπους να επιβιωνω πιο οικονομικα και δεν ηξερα τι αλλο θα με εβρισκε την επομενη μερα που θα ξημερωσει. "
                              ποσο απολυτο δικιο εχεις εδω ρε ανθρωπε...
                              για αυτο και οσοι παλεψαν και παλευουν πραγματικα δεν χανονται, ουτε προκειται να χαθουν, σε οποια γωνια της γης κι αν βρισκονται, σε οποια "πατριδα".

                              μπραβο ρε νικολα για αλλη μια φορα
                              και ευχαριστουμε κι εμεις τον βασιλη που σε ωθει να συνεχιζεις να γραφεις!

                              Comment


                                Νικόλα, εγω είμαι πολύ φρέσκος στην παρέα και προσπαθώ να καταλάβω την νοοτροπία των γερμανών και τι ακριβώς ζητούν απο άνα εργαζόμενο. Θα σου πώ οτι έχω μιση ακαδημαική μόρφωση αλλά δεν πήρα πτυχίο. Επρεπε να δουλέψω και τα παρατησα.
                                Ηθελα να σε ρωτήσω το εξής: Για να δουλέψεις σε ένα εργοστάσιο εργάτης επάνω σε μια μηχανή χρειάζεται ειδικότητα γι αυτό; Απ' οτι κατάλαβα είσαι μηχανολόγος και το βιογραφικό σου είχε κάποια καλά στοιχεία. Αυτά τα καλά μπορει να τα κουβαλά κανεις και απο την Ελλάδα;
                                Εγω, για παράδειγμα θα ήθελα να εργαστώ σε μια βιομηχανία της Γερμανίας και άυριο μάλιστα. Δεν είμαι μηχανολόγος ούτε μηχανικός, θα ήθελα να είμαι εργάτης και να πάιρνω κάποια χρήματα για να ζώ. Δεν θέλω BMW μου αρκεί και το ποδήλατο μου, ενα ιταλικό Bianchi. Εγω,σαν ανειδίκευτος εργατάκος αλλά να έχω μάθει την γερμανική γλώσσα και να μου ΄΄κόβει ΄΄ βρε παιδί μου τι πιθανότητες έχω; Το μόνο που θα έχω παραπάνω θα είναι το επαγγελματικό μου δίπλωμα οδήγησης κατηγορίας C. Tι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Πιστέυω θα γνωρίζεις!

                                Comment

                                Working...
                                X