Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλημερα Stathopa77 οποιος μπορει και βοηθαει ειναι παρα μα παρα πολυ καλο!!!ακομα και αν στεναχωρηθεις η νοιωσεις αδικια οταν η αντιστοιχη βοηθεια δεν σου προσφερεται (ξερω πως η αδικια σε πνιγει) αλλα οκ εσυ μπορεις να συνεχισεις να βοηθας... εφυγα απο την ελλαδα και η τελευταια υποσχεση που εδωσα ηταν να βοηθησω οσο πιο πολλους ελληνες μπορω χωρις να περιμενω κανενα μα κανενα ανταλλαγμα!!!
    και εγω μπορει να βοηθαω καποιους πο εχουν αναγκη (το κανω γιατι ετσι νοιωθω )και να σου πω την μαυρη αληθεια δεν περιμενω τιποτα απο κανεναν (οπως ειπα παραπανω αν δεν εχει νυχια να ξυστεις ....)
    απο την αλλη .... (εγκαταλειπω.... ) περιεργη λεξη! εχω υποχρεωση πρωτα απο ολα στα παιδια μου και μετα σε ολους τους αλλους δεν γινεται πολεμος και τιθεται θεμα εθνικης κυριαρχιας για να την εγκαταλειψω, τιθεται θεμα επιβιωσης, τιθεται θεμα υποχρεωσης του γονεα προς αυτους που εφερε στον κοσμο να τους βοηθησει να προχωρησουν να εξελιχθουν και οχι να τους ευνουχισει...(γιατι εγω ετσι θα ενοιωθα αν εμενα στην ελλαδα χωρις μισθο ο αντρας μου χωρις σπιτι, θα επρεπε να μεναμε σε καμια σκοινη.. (οποτε η μονη μου λυση ποια ηταν ? Αν το Θες να εγκαταλειψω? μα πρωτα απολα το κολοσυστημα με εγκαταλειψε και οχι μονο εμενα ... αν ημουν μονη μου ισως να μην εφευγα...και πιστεψε με χωρις να θελω να κανω καθολου την εξυπνη, (μακρυα απο εμενα αυτο ... εννοω να κανω φιγουρες εξυπναδας η να ειρωνευομαι) τα γεμιστα τα λατρευω αλλα το περιεχομενο αν καποιος ξερει απο μαγειρικη το φτιαχνει στα μετρα και στα γουστα του!!!

    Comment


      Originally posted by gio75 View Post
      Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου . Αλλά εδώ δεν κάναμε λεφτά όταν υπήρχαν δουλειές και το χρήμα έτρεχε παντού. Πώς θα κάνουμε τώρα λεφτά για να φύγουμε; Τα νέα παιδιά που είναι μόνα τους όλο και κάποιο τρόπο θα βρούνε. Εμείς που έχουμε οικογένειες και στεγαστικά δάνεια, μάλλον την πατήσαμε. Και λέω μάλλον γιατί αφήνω μια επιφύλαξη μήπως και πιάσουμε το τζόκερ και σωθούμε
      Πραγματικα σε κατανοω απολυτα...

      Originally posted by gbarak View Post
      Λοιπόν, αγαπητέ Νίκο έχω να σου κάνω μια σοβαρή επαγγελματική πρόταση. Λέγομαι κ.Λαμόγιας και μπορούμε μαζί να κάνουμε καλές δουλειές.
      ....
      Εννοειται και να συνεργαστουμε, βεβαια πρωτα να κανονισουμε μια συναντηση απο κοντα (something τα ντοκουμεντα ερχονται!!!) χαχα

      Originally posted by Blacktulip View Post
      Μπορει να φανω γραφικη, μπορει να φανω ρομαντικη με ενοχλει αφανταστα οταν λεμε οτι ολοι οι ελληνες ειναι λαμογια και δεν βοηθανε...
      Blacktulip συγνωμη αλλα προσωπικα δεν αναφερθηκα ποτε στους Ελληνες γενικοτερα, παρα μονο σε ενα ποσοστο Ελληνων εργοδοτων του εξωτερικου, κατα τ'αλλα συμφωνω μαζι σου...

      Comment


        Originally posted by miss espresso View Post
        Όχι όλοι οι Έλληνες αλλά δυστυχώς αρκετοί επιβεβαιώνουν τη φήμη τους. Και συνήθως είναι η μειοψηφία που δημιουργεί μια άσχημη εντύπωση. Είναι όλοι οι ταξιτζήδες κλέφτες; όχι! είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες; όχι! και πάει λέγοντας. Αλλά αυτό το φαινόμενο υπάρχει. Άλλωστε πώς είναι δυνατόν να έχεουν παρόμοιες εμπειρίες εξαπάτησης άνθρωποι που δεν γνωρίζονται, πήγαν σε άλλες χώρες και σε διαφορετικές δουλειές.
        Χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει...


        Originally posted by Blacktulip View Post
        ...απο την αλλη .... (εγκαταλειπω.... ) περιεργη λεξη! εχω υποχρεωση πρωτα απο ολα στα παιδια μου και μετα σε ολους τους αλλους δεν γινεται πολεμος και τιθεται θεμα εθνικης κυριαρχιας για να την εγκαταλειψω, τιθεται θεμα επιβιωσης, τιθεται θεμα υποχρεωσης του γονεα προς αυτους που εφερε στον κοσμο να τους βοηθησει να προχωρησουν να εξελιχθουν και οχι να τους ευνουχισει...(γιατι εγω ετσι θα ενοιωθα αν εμενα στην ελλαδα χωρις μισθο ο αντρας μου χωρις σπιτι, θα επρεπε να μεναμε σε καμια σκοινη.. (οποτε η μονη μου λυση ποια ηταν ? Αν το Θες να εγκαταλειψω? μα πρωτα απολα το κολοσυστημα με εγκαταλειψε και οχι μονο εμενα ... αν ημουν μονη μου ισως να μην εφευγα...και πιστεψε με χωρις να θελω να κανω καθολου την εξυπνη, (μακρυα απο εμενα αυτο ... εννοω να κανω φιγουρες εξυπναδας η να ειρωνευομαι) τα γεμιστα τα λατρευω αλλα το περιεχομενο αν καποιος ξερει απο μαγειρικη το φτιαχνει στα μετρα και στα γουστα του!!!

        Comment


          Νικο τελειωσε το οδοιπορικο.???
          Η περιμενουμε και αλλα.?
          νασαι καλα

          Χρηστος

          Comment


            Originally posted by Chris Pol View Post
            Νικο τελειωσε το οδοιπορικο.???
            Η περιμενουμε και αλλα.?
            νασαι καλα

            Χρηστος
            Εχω φαει λιγο στριμωγμα στην δουλεια τελευταια..Εχει πολυ πραγμα και ζουμι ακομα...πιστευω μεσα στην βδομαδα να μπορεσω να το συνεχισω...

            Comment


              Originally posted by nikospp View Post
              Εχω φαει λιγο στριμωγμα στην δουλεια τελευταια..Εχει πολυ πραγμα και ζουμι ακομα...πιστευω μεσα στην βδομαδα να μπορεσω να το συνεχισω...
              καθυστερεί επίτηδες για να ανεβάσει την αγωνία μας και να αυξήσει της ακροαματικότητες! χαχαχαχα!

              την καλημέρα μου να έχετε!

              Comment


                1 χρονος και 4 ημέρες

                Μιας και είναι μόδα να γραφουμε μετά απο ένα χρόνο θα ξεκινήσω και γω σιγά σιγά να σας γραφω τις δικές μας εμπειρίες τώρα που μπαινουμε σιγα σιγά σε ένα ρυθμό.

                Οι σκεψεις για μεταναστευση στη Γερμανια ξεκίνησαν πέρισυ το καλοκαίρι ώντας απλήρωτος για 5 μήνες απο μεγάλη κατασκευαστική. Δεν ήμουν απο αυτούς που η εταιρία τους δεν τους πλήρωνε γιατί βρήκε πατήματα με την κρίση, αλλα λόγω των συνθηκών πολλά πράγματα πήγαν στραβά. Και δεν μπορώ να πω κάτι κακό για τους ανθρώπους, μιας και αυτή μου δώσαν την πρώτη ευκαιρία σαν μηχανικό και ότι έμαθα στο ξεκίνημα της καριέρας μου ήταν απο αυτούς.

                Πέρνωντας λοιπόν την άδεια ξεκινήσαμε να σκευτόμαστε λόγω των πραγματων τι να κάνουμε. πρώτη λύση ήταν τα εμιράτα μιας και είχω γνωριμίες στο κλαδο εκεί, δευτερη η γερμανια μιας και η γυναικα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε εδώ.

                Τελικά σκευτομενοι το μέλλον καταλήξαμε στη Γερμανια. Το μεγαλύτερο ζόρι μου , ήταν πως να αφήσω μια καλή δουλειά με καλό μισθό στην Ελλάδα ( ακόμα και αν είχα καιρό να πληρωθώ) και να φύγω στο πουθενά στη γερμανια χωρις να έχω τίποτα.

                Στην αρχή μας φιλοξενησαν φίλοι της γυναίκας μου αν και είχαμε έρθει προετοιμασμένοι ακόμα και για ξενοδοχείο. Το μόνο μου εφόδιο ήταν μια συνέντευξη που είχα κλείσει για τις 18 Οκτώβρη πέρισυ, και τίποτα άλλο. Ήρθαμε λοιπόν, και επείδη τις πρώτες δύο μέρες προσπαθήσαμε να μπουμε στο κλίμα. Στη συνέχεια βουρ βιογραφικά για δουλειά. Ειχα δώσει ένα περιθώριο στον εαυτό μου, ότι αν δεν βρω κάτι στον τομέα μου σε 1-2 μήνες θα έψαχνα σε κάτι ότι να ναι. Είχα έρθει προετιμασμένος να κάνω τα πάντα. Τελικά την δευτερη βδομάδα μου έκατσε ακόμα μια συνεντευξη, στον τομέα μου αλλα σε θέση εκπαιδευόμενου με καλό μισθό με το περιθώριο εξέλιξης (δουλειά που βρήκα απο την εφημεριδα, οπότε να τις ψαχνετε πολύ). Πρέπει να έστειλα 1000-2000 βιογραφικα απο το ιντερνετ και 5-6 με bewerbung brief, και τελικα μου έκατσε απο εκεί. Στα 1000-2000 βιογραφικά 2 συνεντευξεις. είχα αρχίσει να απογοητευομαι είναι αλήθεια αλλα τελικά έκατσε και βρήκα δουλειά γρήγορα.

                Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι όλοι όταν ήρθαμε μας κοιτούσαν λες και ήρθαμε να τους πα΄ρουμε το ψωμί. ακόμα και οι συνταξιουχοι. και τι κάνεις εδώ και δεν ξέρεις γερμανικα κτλ κτλ και που θα βρεις δουλειά κτλ κτλ Το λάθος μου ήταν ότι παρά το γεγονός ότι η γυναικα μου ήταν καθηγήτρια γερμανικών δεν είχα σκεφτει ποτέ πριν το γεγονός να έρθουμε οπότε και δεν ήξερα καθόλου.

                Το ζόρι το φάγαμε με το σπίτι. 3 μηνες μας πήρε. Τετοιες συνεντευξεις δεν είχα περασει ουτε για δουλειά. κάποια σπίτια τα απορίψαμε και μεις οπότε σύνολο 3 μηνες!!! δευτερος γολγοθάς τα έπιπλα. Ενώ περιμένα να τα παρουμε σε 4-5 βδομάδες στο τέλος μας είπαν ότι θέλουν 2 μήνες . δευτερος ταμπλάς. τελικά επειδή ειχαμε γνωστούς στην περιοχή βολευτήκαμε μέχρι να έρθουν.3ος ταμπλάς έλληνας νταλικέρης που είχε 4 βαλίτσες που στείλαμε απο ελλάδα για 2 μήνες και μια τα πράματα ήταν βουλγαρία, μια χάλασε η νταλίκα κτλ. ευτύχώς τα πήραμε και όλα καλά . Τώρα βρήκαμε καινουριο άνθρωπο ο οποίος είναι πολύ καλός και όποιος χρειαστεί μου λέει να του πώ.

                Κατα τα άλλα όλα καλα απο τότε. Δουλειά και αγιος ο θεός. Η γυναίκα μου ξεκίνησε να διδασκει και γερμανικά σε έλληνες εδώ στην περιοχή οπότε σιγά σιγά μπαίνουμε σε ένα ρυθμό. Ζόρικα μεν αλλα βλέπεις το μέλλον με άλλο μάτι. Αν καποιος κάτι θέλει να με ρωτήσει είμαι εδώ :D

                Comment


                  Εγώ δεν θέλω να σε ρωτήσω κάτι αφού είμαι σε άλλη χώρα αλλά θέλω να σας ευχηθώ καλή πρόοδο στη νέα σας αρχή.

                  Comment


                    Σαν παραμυθακι φαίνονται ολα. Αλλα να, εναν χρονο αργοτερα και φαινεται σαν ηταν χθες. Καλη συνεχεια πατριώτη! Ο νταλικας μεταφέρει κι οχήματα; Σε ποια πολη βρίσκεσαι;

                    Comment


                      Miss espresso σευχαριστώ πολύ! Το ίδιο ευχομαι και για σένα στην Αγγλία :d Φίλε Did666 ο νταλικάς έρχετε στην περιοχή της Στουτκάρδης. Για περιοχή του Μονάχου και συγκεκριμένα για αυτοκίνητα που και που ανεβαίνει φίλος, ο οποίος ίσως ανεβάσει και την μηχανη μου αν βρω άκρη με τα χαρτιά . Πάντως όντως σαν χθες φαίνεται

                      Comment


                        Εχεις κάποιον τροπο να επικοινωνήσω μαζι του; Στειλε ενα πμ σε παρακαλω.

                        Comment


                          Λες οτι καποιοι σε κοιτουσαν στραβα, λες και ηρθες να τους φας το ψωμι. Ελληνες ηταν αυτοι ή γερμανοι?

                          Στειλε μου και μενα σε pm στοιχεια επικοινωνιας με τον νταλικιερη. Με ενδιαφερει και εμενα.

                          Comment


                            δεν καταλαβαινω καθολου αυτη το σκεπτικο: αγαπας την χωρα σου? τοτε γιατι την εγκαταλειπες στα δυσκολα....

                            το αγαπαω την χωρα μου χωριζεται σε υλικα (το σπιτι σου, το μπαλκονι σου που πινεις καφε, το αγαπημενο σου εστιατοριο, μπαρακι κλπ) και σε συναισθηματικα (αναμνησεις, συναισθηματα οταν βλεπεις την παλια σου γειτονια, το σχολειο κλπ)
                            Τα υλικα μπορεις να τα βρεις σε οποια χωρα και να πας , και τα συναισθηματικα τα εχεις στην καρδια σου και τα κουβαλας μαζι σου. Οπου και αν πας.

                            Το μονο που δεν παλευεται ειναι ο αποχωρισμος απο τους ανθρωπους που αγαπας. Αλλα αυτο ειναι μια συνεπεια της αποφασης σου που πρεπει να την υποστεις.

                            Κατα τα αλλα, οπως ειπε και ο αημνειστος Νικος Παππαζογλου , η πιο γλυκια πατριδα ειναι η καρδια.

                            Comment


                              Originally posted by turms View Post
                              δεν καταλαβαινω καθολου αυτη το σκεπτικο: αγαπας την χωρα σου? τοτε γιατι την εγκαταλειπεις στα δυσκολα
                              Ειχες ποτε σου σχεση με μια γυναικα που λατρεψες, αλλά η σχεση σου μαζι της σε οδηγούσε με ακρίβεια στην καταστροφή; Στην αρχη δε το βλέπεις ο ίδιος κι οταν το συνηδητοποιεις ειναι η δυσκολότερη απόφαση που εχεις να παρεις στη ζωη σου.

                              Comment


                                Originally posted by turms View Post
                                δεν καταλαβαινω καθολου αυτη το σκεπτικο: αγαπας την χωρα σου? τοτε γιατι την εγκαταλειπες στα δυσκολα....

                                το αγαπαω την χωρα μου χωριζεται σε υλικα (το σπιτι σου, το μπαλκονι σου που πινεις καφε, το αγαπημενο σου εστιατοριο, μπαρακι κλπ) και σε συναισθηματικα (αναμνησεις, συναισθηματα οταν βλεπεις την παλια σου γειτονια, το σχολειο κλπ)
                                Τα υλικα μπορεις να τα βρεις σε οποια χωρα και να πας , και τα συναισθηματικα τα εχεις στην καρδια σου και τα κουβαλας μαζι σου. Οπου και αν πας.

                                Το μονο που δεν παλευεται ειναι ο αποχωρισμος απο τους ανθρωπους που αγαπας. Αλλα αυτο ειναι μια συνεπεια της αποφασης σου που πρεπει να την υποστεις.

                                Κατα τα αλλα, οπως ειπε και ο αημνειστος Νικος Παππαζογλου , η πιο γλυκια πατριδα ειναι η καρδια.
                                το θεμα δεν ειναι μονο το να αγαπας την πατριδα σου, αλλα να σε αγαπαει και αυτη...
                                ακομα κι αν δεν σ'αγαπαει, τουλαχιστον να μην σε πνιγει. να μην σε οδηγει στον αργο θανατο μαζι της...
                                ποναει να αφηνεις πισω τους ανθρωπους σου και τις ριζες της ζωης σου...
                                αλλα χιλιες φορες προτιμοτερο να μπορω να ανασανω και να βλεπω τον ηλιο ξανα...

                                και οπως ειπε καποτε και ο γιαννης τσαρουχης για την ελλαδα: "Φοβερό σκηνικό....άθλια παράσταση..."

                                Comment

                                Working...
                                X