Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    [QUOTE=Stathopa77;73927]
    Originally posted by Blacktulip View Post
    Μπορει να φανω γραφικη, μπορει να φανω ρομαντικη με ενοχλει αφανταστα οταν λεμε οτι ολοι οι ελληνες ειναι λαμογια και δεν βοηθανε... σε αυτο το φορουμ που ως επι τοπληστον ειναι αποκλειστικα απο ελληνες υπαρχουν πολλοι που βοηθανε, στην παρουσα κατασταση καποιου που αναφερει οτι <<ολοι οι ελληνες εχουν την πονηρια μεσα τους απο αρχαιοτατων χρονων >> βαζει και τον εαυτο του? νομιζω ελληνας ειναι ...(χωρις να θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση το αναφερω ως παραδειγμα)
    δηλ ολοι οσοι λενε <<δεν βοηθανε οι ελληνες>> <<σκεφτονται μονο το τομαρι τους>> οι ιδιοι που το λενε βοηθανε?


    Φιλενάδα, όχι δεν με πρόσβαλες. Έχεις τα δίκια σου. Αλλά όταν εγώ για παράδειγμα προς το παρόν έχω δουλειά και εργάζομαι σε καλούτσικη θέση σε ελληνική εταιρία στην Ελλάδα, αλλά η κοπέλα μου που είναι άνεργη, έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να την βοηθήσω με γνωστούς και αγνώστους, σε θέση μικρή, εξάλλου είναι μικρή ακόμα στην ηλικία, και έχω φάει πόρτες ακόμα και από ανθρώπους που μπορούσαν και μπορούν... Ενώ εγώ στο παρελθόν έχω βοηθήσει να βρούν δουλειά 3 άτομα ως τώρα σε καλές θέσεις μάλιστα. Και έχω κάνει άλλες 5 προσπάθειες για άλλα άτομα που δεν καρποφόρησαν...Οπως επίσης έχω βοηθήσει πολλάκις συναδέλφους να εδραιωθούν και ας μην ήξεραν στις αρχές που πάνε τα τέσσερα. Βλέπω όμως ότι ο Έλληνας τον 'Ελληνα δεν τον βοηθά. Ξέρω ότι ξεφεύγω επί του θέματος, ξέρω ότι είμαι off topic, αλλά δεν μπορώ να ακούω πατριωτισμούς και υπερηφάνιες, οκ, είσαι Ελληνας, αγαπάς την χώρα σου αλλά? Την εγκαταλείπεις στα δύσκολα? Οξύμωρο. Είναι σαν να λες ότι λατρεύεις τα γεμιστά αλλά δεν σου αρέσει το περιεχόμενο στην τομάτα χαχαχαχαχα
    Είναι σαν να λες ότι λατρεύεις τα γεμιστά αλλά δεν σου αρέσει το περιεχόμενο στην τομάτα χαχαχαχαχα
    ΠΟΙΗΤΗΣ.............

    Comment


      Οι έλληνες είχαν το πρόβλημα, εντάξει και κάποιοι γερμανοι δεν με είδαν με καλό μάτι αλλα είπαμε παντού υπάρχουν καλοι και κακοι

      Comment


        Originally posted by DiD666 View Post
        Ειχες ποτε σου σχεση με μια γυναικα που λατρεψες, αλλά η σχεση σου μαζι της σε οδηγούσε με ακρίβεια στην καταστροφή; Στην αρχη δε το βλέπεις ο ίδιος κι οταν το συνηδητοποιεις ειναι η δυσκολότερη απόφαση που εχεις να παρεις στη ζωη σου.
        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

        Comment


          Λοιπόν χθες παρέλαβα και τα πράγματα απο τονκύριο Μιχάλη. Εξυπηρετικότατος και πολύ καλός άνθρωπος. Παραλάμβανει πράγματα απο όλη την Ελλάδα. Όποιος χρειαστεί τηλ με πμ :D Και να τον ευχαριστήσω και δημόσια γιατί η αλήθεια είναι ότι μετα την τελευταία φορά που ανέβασα πράγματα με κάποιον άλλον και είχα προβλήμτα ημουν πολύ σκεπτικός

          Comment


            Καλησπερα κι ας αργησα... Aς τα παρω απο την αρχη....
            Παιδια κερδισα το Λοττο!!!! Δεν παιζω συχνα κανα δυο φορες τον χρονο αλλα ηταν η πρωτη φορα που κερδισα στη ζωη μου,7 ολοκληρα ευρω και αισθανθηκα οτι μου χαμογελασε και μενα για πρωτη φορα η τυχη. Μετα αφου η γυναικουλα μου εβαλε στο πλυντηριο το κινητο μου (που περιεργως δουλευει αφου στεγνωσε, αλλα η σιμ τα φτυσε) και αφου ο υπολογιστης μου εβγαλε μπλε οθονες και εχασα ολα μου τα δεδομενα ( συν ενα κειμενο που ειχα ηδη γραψει) ξεχασα τον κωδικο του ε μαιλ μου και εχασα και το εισιτηριο για την συναυλια του Αγγελακα που δεν ειχα προλαβει να εκτυπωσω Ε! Μετα προσγειωθηκα και ειπα δεν θα ξαναπαιξω Λοττο. Και επειδη η τυχη , αρχισε να μου ξαναχαμογελα (τελικα θα παω στην συναυλια!!! Να ειναι καλα οι διοργανωτες (Ελληνες) που πραγματικα εκαναν οτι περναγε απο το χερι τους για να με βοηθησουν να βρω το εισιτηριο μου μιας κ η κρατηση ηταν on line) και εφτιαξα και το pc ειναι καιρος να συνεχισω....

            Η μερα ηταν Τριτη και ηταν η μερα που ειχα το πρωτο ραντεβου με γραφειο ενοικιασεως προσωπικου. Αφου εφτασα, καθισα διπλα απο τον χωρο υποδοχης ημουν εγω και 3 αλλοι που περιμεναν, μεχρι να φυγω ειχαν ερθει και αλλοι ανθρωποι, εννοειται απο ολα τα μηκη και πλατη της γης, αλλα μου εκανε εντυπωση που ειδα και Γερμανους που δεν περιμενα να δω. Μου εδωσαν να συμπληρωσω μερικα χαρτια οπου ηταν για τα στοιχεια μου, που μενω, τηλεφωνα κτλπ, για την εργασιακη εμπειρια και για την σχολικη εκπαιδευση που εχω, ουσιαστικα επρεπε να μεταφερω ολο το βιογραφικο μου στα δικα τους εντυπα και ολα αυτα στα Γερμανικα. Αυτο που μου εκανε παλι εντυπωση ηταν πως στο τελος ειχε μια σελιδα με διαφορες εικονες (μια μηχανη του γκαζον, ενα κατσαβιδι, ενα ρολο για βαψιμο κτπ ) οπου σου ελεγε να τσεκαρεις τι μπορεις να κανεις απο αυτα. Αυτο ηταν για εκεινους οπου δεν ηξεραν να συμπληρωσουν το χαρτι. Αφου συμπληρωσα οσα μπορουσα το εδωσα στην κοπελα της υποδοχης και μετα απο λιγο με φωναξανε. Ο τυπος που μου πηρε συνεντευξη μιλαγε καλα αγγλικα και ετσι και μπορεσαμε να συννενοηθουμε. Δεν με κρατησε αρκετη ωρα, ουσιαστικα εκανε μια γρηγορη επαληθευση απο αυτα που εγραφα, μου κανε κανα δυο ερωτησεις του τυπου : Σε ενα προβλημα πανω στην δουλεια που εχεις, ποιες ενεργειες ακολουθεις.και με ρωτησε σε ποιο τομεα θα ηθελα να εργαστω
            Αφου τα ειπαμε στο τελος μου λεει : Σας ευχαριστουμε πολυ και θα σας ενημερωσουμε ...

            Απο το mail μου δωσαν την εντυπωση οτι καιγονται για ατομα και οτι θελουν αμεσα, και απο κοντα ουτε για ποια θεσης εργασιας εχουν κενη μιλησαμε ουτε τιποτα, και σκεφτηκα : καλα γιαυτο ακυρωσα το εισιτηριο μου?? μαζεψα την τσαντουλα μου και εφυγα. Οχι τιποτα αλλο ηταν και καμια 50 χιλιομετρα μακρια.....

            Πεμπτη και ηταν η μερα του δευτερου ραντεβου που ειχα. Οταν εφτασα με το καλο αντικρυσα λιγο πολυ τα ιδια πραγματα απο αποψη χωρου, ανθρωπων και διαδικασιων. Η μεγαλη διαφορα ηταν απο την ωρα που μπηκα για να μου παρουν συνεντευξη.
            Αφου ειχα συμπληρωσει τα χαρτια τα πηρα μαζι μεσα στο χωρο της συνεντευξης εκει συναντησα μια κοπελα οπου και αυτη μιλουσε αγγλικα α! Και ηξερε και 3 λεξεις ελληνικα, καλημερα καληνυχτα και τζατζικι!! Οσο μου επαιρνε συνεντευξη το κλιμα ηταν πολυ πιο ευχαριστο απο οτι στην προηγουμενη συνεντευξη, μου κανε εντυπωση οτι οσο μιλουσαμε ειχε παρει τα χαρτια μου, με ρωτουσε πραγματα και συμπληρωνε η ιδια τα πεδια που ειχα αφησει κενα. Αφου μιλησαμε κανα μισαωρο και για εμενα και για ασχετα θεματα (για ταξιδια που ειχε κανει στην Ελλαδα) ηρθε η ωρα να πουμε για το πιο σημαντικο.....δουλεια! Μου ειπε , οτι χρειαζεται ατομο σε ενα εργοστασιο οπου θελουν χειριστη πρεσας αλουμινιου (το αστειο ηταν οτι οσο μου ελεγε για την δουλεια ειχε φωτογραφιες απο τα μηχανηματα και απο τον εργασιακο χωρο του εργοστασιου) και οτι δεν χρειαζεται για την συγκεκριμενη θεση να ξερεις γερμανικα μιας και η μηχανη ειναι πολυ απλη και οτι ο υπευθυνος εκει μιλουσε λιγα Αγγλικα.Την ρωτησα αν ειχαν και πουθενα αλλου σαν οδηγος η τιποτα αλλο και μου απαντησε οτι αφου δεν μιλαω Γερμανικα ειναι δυσκολο να βρεθει κατι και οτι σε ενα εξαμηνο αν προχωρουσα με το θεμα της γλωσσας θα ειχαμε περισσοτερες επιλογες. Η δουλεια θα ηταν σε βαρδιες πρωι μεσημερι βραδυ και οτι αν ξεπερνουσα ενα στοχο που εχει το εργοστασιο θα επαιρνα συν καποιο μπονους, απευθειας τη ρωτησα αν εχει και σαββατοκυριακο δουλεια μιας και με ενδιεφερε και μου απαντησε ναι αλλα αυτο το κανονιζω εγω με τον εκει εργοδοτη οχι μαζι τους, και οτι τα λεφτα θα ηταν 9,20 μεικτα την ωρα.Της ειπα οτι με ενδιαφερει η θεση και οταν ειναι και αυτοι ετοιμοι μπορουμε να προχωρησουμε . Δωσαμε τα χερια και μου ειπε οτι πρεπει να ενημερωσει και τους υπευθυνους της και θα με ειδοποιησει την επομενη εβδομαδα....

            Κακα τα ψεμματα η δουλεια δεν ηταν και οτι καλυτερο αλλα ουτε και τα λεφτα. Το μπονους που μου ειπε και την δουλεια το σου/κου τα εβγαλα απο την πρωτη στιγμη απο το μυαλο μου γιατι αλλα μπορει να σου λενε στη αρχη και αλλα να γινουν μετα ασε που το συμβολαιο θα εγραφε να υποθεσω για 5ημερο 8ωρο με βαρδιες.Το σχεδιο μου ηταν να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια για αρχη και για κανα χρονο με καποιες οικονομιες που ειχα να τσονταρω την οποιαδηποτε διαφορα των εξοδων που θα προεκυπτε. Γυρνωντας στο σπιτι η δουλεια μου δεν ειχε τελειωσει σε καμια περιπτωση. Απευθειας επρεπε να κοιταξω στις κοντινες περιοχες για σπιτι (οι τιμες που κυμαινονται και αν συνδεεται με τρενα λεωφορεια κτλπ. Η περιοχη που ηταν το εργοστασιο ηταν εξω απο το Ντορτμουντ, ευτυχως τα σπιτια εκει γυρω δεν ηταν παρα πολυ ακριβα και το καλο απ΄οτι ειδα ειναι οτι και στις γυρω περιοχες εχει κι αλλα πολλα εργοστασια (για μελλοντικα και σε περιπτωση ανεργιας). Με το που θα υπεγραφα συμβολαιο, ταυτοχρονα επρεπε να βρω σπιτι να το προετοιμασω και ταυτοχρονα επρεπε να οργανωσω την μετακομιση απο την ελλαδα και τον ερχομο της οικογενειας μου.
            Φευγωντας απο το γραφειο μετα την συνεντευξη η κοπελα μου ειπε πως 99% την επομενη εβδομαδα θα με επαιρνε τηλ να υπογραψουμε συμβολαιο οποτε αυτο μου εδινε την σιγουρια να αρχιζω να ψαχνω πιο θερμα για σπιτι και για ολα τα αλλα. Αφου εψαχνα ολο το απογευμα και εκλεισα καποια ραντεβου για σπιτια το βραδακι συναντηθηκα με τον φιλο μου για να του ανακοινωσω πως ολα προχωρανε καλως και οτι θα αναχωρησω μαλλον προς το Ντορτμουν. Βεβαια πιο θεμιτο για ολους μας θα ηταν να εβρισκα καπου εκει κοντα δουλεια ετσι ωστε να ειχαμε ο ενας τον αλλο, αλλα τι να κανεις? Τα παντα τα καθοριζει η δουλεια.

            Παρασκευη πρωι και σημερα η μερα ηταν αποκλειστικα για να παω μια βολτα στις γυρω περιοχες του εργοστασιου και να δω για σπιτια. Χτυπα το τηλεφωνο μου και στην αλλη γραμμη ηταν ο φιλος μου οπου μου λεει:
            -Νικολα σου εχω νεα!! Μην ξεκινησεις,περνα σημερα απο την δουλεια μου να αφησεις βιογραφικο και γυρναμε μαζι το μεσημερι εντωματαξυ θελω να σου πω κιολας τα γραφεια ειναι στον 1 οροφο, και δεν με ξερεις δεν σε ξερω εκει. Οκ?
            -οκ του λεω και κλεινουμε το τηλ.
            Για να το λεει ο Μ. Κατι θα ξερει σκεφτηκα, ασε που ποτε δεν ξερεις τι σκαρωνει αυτο το παιδι, μια ζωη λιγομιλητος και συνεχεια σε εκπλησει. Οποτε περιμενω να μεσημεριασει και πηγαινω και εκει να δω τι γινεται. Αφου εφτασα η περιοχη εκει γνωριμη τοσο γνωριμη που πριν φτασω επεσα και μουρη με μουρη με τον Τυροπιτα (το αφηνω ασχολιαστο το γεγονος...) η εταιρεια που δουλευει ο Μ. ασχολειται με τροφιμα οπου εχει αποθηκες και εχει και παραγωγικο κομματι οπου φτιαχνει συσκευαζει καποια κιολας. Κατω στο ισογειο ειχε μια κοπελα στην υποδοχη οπου την ρωτησα που να αφησω το βιογραφικο, μου υπεδειξε και αυτη τον πρωτο οροφο ανεβαινοντας πηγα στο γραφειο προσωπικου οπου τους αφησα το βιογραφικο μου και τους ρωτησα αν θελουν αυτη τη στιγμη ατομα μου απαντησε πως αυτο το διαστημα θελουν μονο για 1 μηνα για να καλυψουν τις αδειες των υπολοιπων.. Εφυγα καπως σκεφτικος γιατι δεν καταλαβα τον λογο που ειχα χασει αυτην την μερα οπου ο χρονος ειναι λιγοστος και πολυτιμος. Εφυγα και πηγα στην σταση του λεωφορειου οπου ειχα και ραντεβου με των Μ. Κατσε να δω τι εχει να μου πει και αυτος σκεφτηκα...
            ο Μ. μολις σχολασε ηρθε και με πηρε και μου εξηγησε το σκεπτικο του.
            -Το καλο με την δουλεια μου λεει ο Μ. ειναι οτι το καθε τμημα στη πλειοψηφια εχει και συγκεκριμενες εθνικοτητες δηλαδη οι αποθηκαριοι που ειμαι και εγω ειναι σχεδον ολοι Ελληνες, αυτοι που πακεταρουν ειναι σχεδον ολοι Πολωνοι, οι οδηγοι ειναι ολοι Τουρκοι κτλπ. Οποτε τωρα που θα χρειαστουν ατομα και στο τμημα το δικο μας για κανα μηνα εφοσων θα δουν στο βιογραφικο σου οτι εισαι Ελληνας κατα 90% θα σε παρουν. Αφου για αρχες Σεμπτεμβρη εχεις κλεισει σχεδον συμβολαιο με το γραφειο με την ελληνιδα και εχεις και τον Εστιατορα σε αναμονη και αφου βλεπεις οτι και δουλειες υπαρχουν και οτι θα βρεις γιατι δεν καθεσε εδω κοντα και να το παλεψεις απο το να φυγεις πιο μακρυα, και αν σε παρουν εδω που ειμαι εγω ακομα καλυτερα.

            Με εβαλε σε σκεψεις, και ειλικρινα και μονο που εβλεπα το ενδιαφερον του προς εμενα και την επιθυμια του να μεινουμε κοντα, ειχαν πολυ μεγαλη βαρυτητα τα λογια του στην αποφαση μου. Εδω οι συγγενεις μου σκεφτομουν με αποφευγουν και πλεον δεν σηκωνουν και τηλεφωνα απο την στιγμη που μαθαν πως ειμαι Γερμανια, οποτε λες να περιμενω αλλες 15 μερες και αν μας κατσει και η δουλιτσα εδω βλεπουμε, και απο την αλλη εκανα αμαν να βρω δουλεια και τωρα που βρηκα να την παρατησω?? και ξερεις τι λενε αυτος που θελει τα πολλα χανει και τα λιγα... Α ρε Μ. Φωτιες μας εβαλες, αλλιως τα σχεδιαζα ....

            Comment


              Επιτέλους! Έχουμε γίνει εξαρτημένοι από την ιστορία... XD
              Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

              Comment


                Πολλοι λενε την μοιρα μας την φτιαχνουμε μονοι μας εγω δεν ξερω τελικα τι ισχυει, οταν δισταζω να παρω αποφασεις που δεν ξερω που θα με βγαλουν αφηνω τον χρονο να δω τι θα μου φερει, ετσι και εγινε. Aν θα με επαιρναν απο το γραφειο πριν μου απαντησουν απο το εργοστασιο θα προσπαθουσα να χρονοτριβησω οσο μπορω μεχρι να δω τι θα γινει και με το εργοστασιο που δουλευει ο Μ. Καπως ετσι και εγινε Δευτερα μεσημερι με πηραν απο το γραφειο να παω την Τεταρτη να υπογραψουμε συμβολαιο ζητωντας μου και καποια χαρτια. Εγω εξηγησα στην κοπελα οτι δεν εχω βρει σπιτι και οτι θελω λιγο περισσοτερο χρονο να φτιαξω τα χαρτια μου και κανονισαμε για Παρασκευη (βεβαια θα καταλαβε η κοπελα οτι της λεω μπαρουφες γιατι αργοτερα που πηγα σε 4 υπηρεσιες για να κανω ολα μου τα χαρτια δεν μου πηρε πανω απο 1 ωρα, μετα καταλαβα και εγω οτι η τυπικη δικαιολογια που χρησιμοποιουμε και στην Ελλαδα ''θελω χρονο να φτιαξω τα χαρτια'' ειναι αστεια εδω στην Γερμανια ) .

                Την Τριτη ηρθε η μεγαλη μερα, με πηραν τηλεφωνο απο το εργοστασιο που δουλευει και ο Μ. Το κακο ειναι οτι ειχαμε προβλημα εποικοινωνιας και δεν καταλαβα τι ακριβως μου ελεγε η κυρια που με πηρε τηλ. Και ετσι της ειπα ερχομαι σε λιγακι και πηγα σφαιρα να την συναντησω. Η κυρια μου ειπε να της φερω τα χαρτια μου και να παω την Τεταρτη για προβα και μιας και ηρθες μου λεει παμε να σου δειξω που θα ερθεις και να γνωρισεις τον μαεστρο. Κατεβηκαμε κατω και ο πρωτος ανθρωπος στη εταιρεια που γνωρισα ηταν ο μαεστρος. Ο μαεστρος ειναι ενας τυπος 45 χρονων οπου ειναι στο εργοστασιο 25 χρονια, αφου γνωριστηκαμε ο ανθρωπος μου μιλουσε με κινησεις, μου εδειξε τον χωρο των αποθηκων οπου για εκει προοριζομουν και μετα πηγαμε να μου δωσει ρουχα και παπουτσια ασφαλειας παιρνει και μια καρτα γραφει το ονομα μου πανω, την αφηνει και μου δειχνει που θα την χτυπησω την επομενη μερα. Ελα αυριο 7 ωρα μου λεει δινουμε τα χερια και φευγω.
                Η χαρα που ειχα δεν περιγραφεται, ο στοχος μου ηταν ξεκαθαρος μεσα στο κεφαλι μου μπορει η θεση να ειναι για ενα μηνα μονο αλλα εγω θα βαλω τα δυνατα μου να με κρατησουν και αν δεν κατσει ταυτοχρονα θα κοιταω και για κατι αλλο... μεχρι τοτε ομως πρεπει να προηγηθει η προβα και ουσιαστικα η πρωτη μερα μου στην δουλεια

                Ξημερωσε Τεταρτη και φορεσα την φορμα εργασιας για να παω για δουλεια πριν φυγω απο το δωματιο δεν θα ξεχασω τη στιγμη που επεσε το ματι μου πανω στον ολοσομο καθρεφτη του δωματιου και αντικριζοντας τον εαυτο μου με την φορμα εργασιας στον καθρεφτη ενιωσα καπως περιεργα... παιρνω βαθια ανασα και λεω μεσα μου αντε παμε να τα ξαναχτισουμε ολα απο το μηδεν...

                Αφου εφτασα στην δουλεια για κακη μου τυχη ο Μ. επιανε 6 ωρα δουλεια και τον ειχαν παει σε αλλο τμημα λογω ελλειψης προσωπικου εδω και 2 εβδομαδες, χτυπαω την καρτα μου και φευγω καρφι να βρω τον μαεστρο να μου πει τι θα κανω. Αφου τον συναντω με παει στο τμημα μου και με παραδιδει στον υπευθυνο του τμηματος μου οπου θα μου ελεγε και τι θα εκανα. Ο υπευθυνος εκει ουσιαστικα ηταν και ο πιο παλιος στο τμημα αυτο, ελληνας 55 χρονων περιπου και ηταν αυτος οπου ηξερε λιγα γερμανικα παραπανω σε σχεση με τους υπολοιπους και μπορουσε να συννενοηθει κουτσα στραβα με τον μαεστρο. Η δουλεια πολυ απλη και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Ερχονται τα φορτηγα, οι οδηγοι ξεφορτωνουν και απο εκει και περα αναλαμβανουν τα ατομα του δικου μου τμηματος, ειμαστε υπευθυνοι για την παραλαβη των πραγματων, την σωστη τοποθετηση και την τροφοδοτηση της παραγωγης και ενα ατομο (ο υπευθυνος μας) αναλαμβανει τον συντονισμο ολων αυτων. Εκεινη την ημερα για κακη μου τυχη με εβαλε στην τροφοδοτηση της παραγωγης οπου επρεπε να παιρνω τα πραγματα και να τα πηγαινω στο αντιστοιχο τμημα η μηχανη, το βρηκαν καλη ιδεα να με βαλουν εκει να μαθω τα κατατοπια οπως ειπε και ο κυρ Ν. Ο υπευθυνος.
                Εχεις νιωσει ποτε στην ζωη σου να εισαι πραγματικα ανεπιθυμητος σε ενα χωρο?? ακριβως ετσι ενιωσα τις πρωτες 3 ωρες. Επαιρνα μια παλετα μου ελεγε ο υπευθυνος πηγαινε την εκει,ξεκινουσα να παω και πεταγοταν ο καθε ασχετος απο αλλα τμηματα και μου ελεγε οχι εκει αυτη την παλετα πηγαινε την αλλου πηγαινα αλλου ξανα τα ιδια και ουσιαστικα πηγαινοερχομουν γυρω γυρω με ατομα που δεν μπορουσα να συννενοηθω κιολας, Με το που με βλεπαν αρχισαν μου λεγαν κανε το ενα κανε το αλλο που αργοτερα μου εξηγησαν οτι δεν ηταν καν δουλειες δικες μου και με το που βλεπαν οτι δεν μιλαω Γερμανικα σηκωναν τα χερια ψηλα και φωναζαν οτι δεν μπορουσαν να συννενοηθουν μαζι μου (το αστειο ειναι οτι τωρα που κατεχω λιγακι την γλωσσα αντιλαμβανομαι οτι αυτα που μιλανε μονο γερμανικα δεν ειναι), δεν θα ξεχασω και αλλο ενα σκηνικο που ειμαι σε ενα διαδρομο με μια παλετα και μπροστα 2 κυριες και συζητουσαν, τους ελεγα συγνωμη να περασω και με γραφαν. ''Πολεμος'' πραγματικα μου εκανε τρομερη εντυπωση πως γινεται να βλεπουν ενα ατομο προθυμο και με ορεξη για δουλεια και χωρις να τον ξερουν καν προσπαθουν να τον στειλουν απο εκει που ηρθε, ασε που ολοι τους πραγματικα ηταν και ειναι σαν να βλεπεις ταινια σε σλου μοτιον εκει καταλαβα οτι μαλλον το να θες να δουλεψεις εκει μεσα χαλας την πιατσια και δεν σε θελουν.
                Μετα απο κανα τριωρο και αφου ειδα οτι δεν θα ειχε καλη καταληξη εκεινη η μερα τα πηρα κρανιο και με ολα αυτα, πιανω τον υπευθυνο μου και τον μαεστρο και ζηταω αλλαγη ποστου. Ο μαεστρος ο καημενος με κοιταξε με ενα βλεμμα σαν να λεει τι λεει αυτος που ουτε μια μερα δεν ειναι εδω, δεν με ρωτησαν γιατι και πως και μου ειπε ο μαεστρος να μπω στην παραλαβη απο τα φορτηγα και τροφοδοτηση της αποθηκης οπου εκει δουλευουν δυο ατομα και δεν συναναστρεφεσαι με αλλο κοσμο. Εκει δουλευαν 2 ατομα 8,5 ωρες την ημερα και μετα επειδη δεν εβγαινε η δουλεια βαζαν αλλο ενα ατομο απο την απογευματινη βαρδια για 3 ωρες να τελειωσει την δουλεια. Λεω μεσα μου ηρθε η ωρα να παρω το αιμα μου πισω...
                παιζει να μην εχω ξαναδουλεψει τοσο πολυ στην ζωη μου, παιζει ομως και να μην ηθελα κατι τοσο πολυ στην ζωη μου, δεκα λεπτα πριν σχολασω ηρθε ο μαεστρος με το γιο του εργοστασιαρχη κοιταξαν εξω απο την αποθηκη και δεν ειχε μεινει ουτε μια παλετα να βαλει ο μεσημεριανος, η δουλεια ειχε τελειωσει και δεν θα χρειαζοταν να βαλουν ατομο απο την μεσημεριανη βαρδια και εκει ακουω την λεξη συμβολαιο, φωναζουν τον υπευθυνο μου, κατι του λενε και ερχετε ο κυρ. Ν. προς το μερος μου και μου λεει : αντε καλοριζικος φερε τα χαρτια, θα σου κανουν συμβολαιο...


                Συνεχιζεται....

                (**θελω να ζητησω συγνωμη απο τους διαχειριστες του φορουμ για τα μακροσκελη μου κειμενα και θελω να τους ευχαριστησω που μου δωθηκε ο χωρος να εκφραστω, οπως ευχαριστω και ολα τα παιδια μεσα απο την καρδια μου για τα καλα τους λογια)

                Comment


                  Μία προσωπική εμπειρία είναι ότι καλύτερο για να διαμόρφωση ένας νέος μετανάστης μία γνώμη. nikospp σε ευχαριστούμε για την όρεξη και την διάθεση να μοιραστείς με όλα τα patriotakia την εμπειρία σου
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    εξαιρετικος για μια ακομα φορα νικο! αν και μακροσκελη τα κειμενα σου ειναι μεστα και με δομη που δεικνυουν τον υρμο της σκεψης σου.

                    τις παλετες τις σηκωναμε κι εμεις μαζι σου...

                    Comment


                      Νικο σε ευχαριστουμε πολυ για την ανταποκριση σου.Μην απολογεισαι για τα μακροσκελη κειμενα γιατι δεν χορταινουμε να διαβαζουμε

                      Comment


                        ποια μακροσκελη φιλε nikospp??

                        μια χαρα εισαι, δηλαδη ειναι δυνατον να πεις την ιστορια σου σαν σε χαρτακι απο ημερολογιο τοιχο, αυτο το σχεδον τετραγωνο που ειχε 4 σειρες ενα ποιηματακι της κακιας ωρας??

                        κανε δουλεια σου και πες τα ολα και μην μασας αν το μεγεθος του κειμενου ειναι μεγαλυτερο απο οτι νομιζεις οτι πρεπει

                        θα ηθελα ακομα να πω οτι προσπαθησα να ποσταρο καποια στιγμη ενα κειμενο αλλα δεν ηταν δυνατον, μου τα εβγαζε μισο και και οσο και αν προσπαθησα ηταν παντα κουτσουρεμενο.....δεν ξερω γιατι αλλα κατι παιζει με το site και δεν ξερω εαν ειναι απο προβλημα η ειναι κατι εσκεμμενο......το κειμενο ηταν ενα ''κραξιμο'' σε εναν πονηρο που ειχε ποσταρει της '''εξυπναδες'' του και ηθελα να του πω αυτα που πιστευω για αυτον και για τους ομοιους του μια και που εχει πολλα ''αστερια'' που ενω εχουν μεινει στην ελλαδα εχουν αποψη για αυτους που εφυγαν.......''στον καιρο'' λοιπον και βλεπουμε

                        Comment


                          Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
                          ποια μακροσκελη φιλε nikospp??

                          μια χαρα εισαι, δηλαδη ειναι δυνατον να πεις την ιστορια σου σαν σε χαρτακι απο ημερολογιο τοιχο, αυτο το σχεδον τετραγωνο που ειχε 4 σειρες ενα ποιηματακι της κακιας ωρας??
                          κανε δουλεια σου και πες τα ολα και μην μασας αν το μεγεθος του κειμενου ειναι μεγαλυτερο απο οτι νομιζεις οτι πρεπει
                          θα ηθελα ακομα να πω οτι προσπαθησα να ποσταρο καποια στιγμη ενα κειμενο αλλα δεν ηταν δυνατον, μου τα εβγαζε μισο και και οσο και αν προσπαθησα ηταν παντα κουτσουρεμενο.....δεν ξερω γιατι αλλα κατι παιζει με το site και δεν ξερω εαν ειναι απο προβλημα η ειναι κατι εσκεμμενο......το κειμενο ηταν ενα ''κραξιμο'' σε εναν πονηρο που ειχε ποσταρει της '''εξυπναδες'' του και ηθελα να του πω αυτα που πιστευω για αυτον και για τους ομοιους του μια και που εχει πολλα ''αστερια'' που ενω εχουν μεινει στην ελλαδα εχουν αποψη για αυτους που εφυγαν.......''στον καιρο'' λοιπον και βλεπουμε
                          Αν είναι ένα μεγάλο κείμενο από κάποιο λίνκ και θέλεις να το κάνεις copy paste δεν γίνεται σε μεγάλα κείμενα καλύτερα να βάλεις την διεύθυνση του λίνκ ( https://....).
                          Εάν είναι κείμενα τα οποία τα γράφεις εσύ (πληκτρολογείς) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς να γράψεις όσο αντέχεις δεν υπάρχει περιορισμός στο γράψιμο !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Μπραβο σου ρε Νικο για ολα τα εμποδια που καταφερες και περασες στην αρχη.

                            Δηλαδη αν καταλαβα σωστα εσυ εβγαλες διπλασια δουλεια απο τους αλλους, κανοντας την δουλεια απο 11μιση ωρες σε μολις 5μιση ωρες!?

                            Προς moderators: Οπως ειπε και ο kosofos, η ιστορια ενος νεομεταναστη δινει τοσες πολλες πληροφοριες στους μελλοντικους μεταναστες. Για αυτο πιστευω θα ηταν καλο να δημιουργησετε ενα καινουργιο topic οπου να γραφει εκει την Ανταποκριση του ο καθενας που θελει να περιηγηθει την δικια του προσωπικη ιστορια. Για παραδειγμα οπως υπαρχουν για την Αυστραλια ενα σορο Ανταποκρισεις.
                            You Can Have Whatever You Like...

                            Comment


                              Originally posted by Diamond Spy View Post
                              Δηλαδη αν καταλαβα σωστα εσυ εβγαλες διπλασια δουλεια απο τους αλλους, κανοντας την δουλεια απο 11μιση ωρες σε μολις 5μιση ωρες!?
                              Φιλε Diamond Spy τωρα που το βλεπω φαινεται σαν να εκανα κατι ακατορθωτο!!! καμμια σχεση αν δουλεψει ενας ανθρωπος νορμαλ συνεχομενα εβγαινε η δουλεια, απλα εκει μεσα δεν δουλευε κανενας τους οπου ολα αυτα εχουν μια εξηγηση οπου θα την αναφερω παρακατω..

                              Comment


                                Φευγοντας εκτος απο την χαρα που ειχα για τα ευχάριστα, ξεκινησε ταυτοχρονα και η κουρσα εναντια στο χρονο, ευτυχως για καλη μου τυχη ειχε γινει μια σοβαρη προεργασια απο πριν, με το που εφτασα στο δωματιο καπακι πηρα τηλεφωνο για να φερω το αμαξι μου να μπορω να μετακινουμε (Το αμαξι το εφερα με φορτηγο οπου μεταφερει μονο αμαξια. Το παρελαβε απο το σπιτι μου στην Αθηνα και μου το παρεδωσε εξω απο το σπιτι μου εδω, Κοστος : 500 €) Απευθειας επρεπε να βρω σπιτι, ταυτοχρονα να παιρνω προσφορες για την μετακομιση των πραγματων, να ψαχνω για φθηνα εισιτηρια για να φερω την οικογενεια μου πανω και ταυτοχρονα να ψαχνω και για ενοικιαστή για το σπιτι μου στην Αθηνα αφου θα επρεπε να του κανω και ενα φρεσκαρισμα πρωτα (και οσο το δυνατον πιο γρηγορα γιατι οσο πιο πολυ καθυστερουσαν τοσα πιο πολλα λεφτα μου φευγαν).

                                Αυτοι μου ζητησαν τα χαρτια μου, αλλα ποια χαρτια? Εγω δεν ειχα τιποτα, οποτε επρεπε να βρω σπιτι αμεσα για να μπορεσω να δηλωθω. Την δευτερη μερα στη δουλεια τους ειπα οτι τωρα ηρθα και οτι ψαχνω για σπιτι και να περιμενουν καμια εβδομαδα (ξινησανε αλλα αλλιως δεν γινοταν)
                                Για να μπορεσω να νοικοιασω σπιτι μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα και προβληματιστηκα αρκετα. Για να μπορεσω να νοικιασω μου ζητουσαν το συμβολαιο της δουλειας μου, και για να μπορεσω να δηλωθω στο δημο επρεπε να ειχα το συμβολαιο του σπιτιου. Απο την μια στις κοντινες περιοχες που ειναι η δουλεια εχει αρκετα σπιτια και σε λογικες τιμες αλλα απο την αλλη δυστυχως το οτι δεν ειχα συμβολαιο απο την δουλεια απλα δεν μου νοικιαζανε,
                                Οποτε αναγκαστικα οι επιλογες περιοριστηκαν παρα πολυ και νοικιασα σε μια εταιρεια οπου εχει πολυκατοικιες και ηταν οι μονοι οι οποιοι συννενοηθηκαμε να προχωρησουν ολες τις διαδικασιες και οταν παρω συμβολαιο στα χερια μου να μου δωσουν τα κλειδια. Και ετσι και εγινε δηλαδη τους ειχα δωσει ολα τα στοιχεια μου τους ειχα βαλει την προκαταβολη και αυτοι το μονο που μου ειχαν δωσει ηταν ενα χαρτι οπου ελεγε οτι ειμαι σε διαδικασια ενοικιασης του ταδε σπιτιου για να μπορεσω να παω στο δημαρχειο να δηλωθω και ενα κλειδι απο το γραμματοκιβωτιο για να παιρνω την αλληλογραφια μου. Μολις πηρα συμβολαιο απο την δουλεια τοτε πηρα και τα κλειδια του σπιτιου.

                                Η δουλεια
                                Δευτερη μερα στην δουλεια και πηγαινοντας σκεφτομουν μακαρι να με βαλει εκει που με ειχε χθες στο τελος, για να μην ξανατραβηξω τα χθεσινα και αν με βαλει απο το πρωι η δουλεια θα εβγαινε και πιο χαλαρα γιατι θα ειχα πιο πολλες ωρες. Σε γενικες γραμμες απο την δευτερη μερα κιολας αισθανθηκα οτι προσπαθει ο εργοδοτης μου να κερδισει οσο πιο πολλα απο εμενα με λιγοτερο κοστος.

                                Με το που παω οντως με εβαλε στο ιδιο ποστο ο μαεστρος αλλα στο 8 μισαωρο μου προστεθηκαν και καποιοι καθαρισμου του χωρου και το πρωι για 1 μιση ωρα με εστειλε με ενα μηχανικο να αντικαταστησουμε μια χαλασμενη αντλια,τελικα φτιαξαμε την παλια, εκει καταλαβα οτι οχι μονο διαβασαν το βιογραφικο μου το ξεκοκαλισαν κιολας...
                                Το κακο ειναι οτι οι ρυθμοι που μονος μου ειχα θεσει δεν μπορουσαν να πεσουν γιατι εαν τραβηξα π.χ 5 παλετες την μια μερα ε! 5 παλετες επρεπε και την επομενη, βεβαια εμενα δεν με χαλαγε καθολου και μονο στο γεγονος οτι δουλευα και σιγα σιγα θα εμπενε το νερο στο αυλακι, με ικανοποιουσε και ημουν ακομα πιο κοντα στο να πραγματοποιηθουν οι στοχοι μου!και το πιο σημαντικο..θα ερχοταν η ωρα και η στιγμη που θα ξαναβρισκομουν με την οικογενεια μου

                                Το εργατικο προσωπικο
                                Σε γενικες γραμμες στο εργοστασιο νεο ανθρωπο δεν εβλεπες και αυτο ειναι που μου εκανε εντυπωση, μονο εγω και κανα 2 αλλοι οπου ημασταν με συμβαση για ενα μηνα και απο τους υπολοιπους οπου ηταν περισσοτερο καιρο, εκει μονο ο φιλος μου και αλλοι 2 οπου και αυτοι δεν μιλαγαν γερμανικα. Απο το προσωπικο που ειχε το εργοστασιο σε γενικες γραμμες επικρατουσε αδιαφορια και απροθυμια ακομα και στο ιδιο το αφεντικο, δεν ξεχναω ποσες φορες πηγαινε το αφεντικο ζητουσε κατι απο καποιον υπαλληλο και του ελεγε χυμα οχι, και καπακι εψαχνε το αφεντικο γυρω γυρω να βρει καποιον αλλο μπας και φιλοτιμηθει να κανει αυτο που ζητουσε.

                                Δευτερη μερα κιολας και ερχετε ενας ασπρομαλλης με ενα βαρελι μεγαλο, μου χαμογελα και με ρωτα ολα καλα? Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν 'ελα'!!! υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που χαμογελα και σε ρωταει και τι κανεις?? Απορησα, ναι του λεω και μου λεει να τον βοηθησω να κουβαλησουμε το βαρελι αφου το κουβαλησαμε με ευχαριστησε κιολας μετα οταν ρωτησα τον υπευθυνο μου ποιος ηταν αυτος, μου λεει : καλα δεν γνωριζεις το αφεντικο σου?? (Υπαρχουν και αφεντικα που δουλευουν απορισα!!! )
                                Ρατσισμο μεταξυ αλλοδαπων βλεπω καθημερινα η καθε εθνικοτητα εχει την δικη της κλικα, απο Γερμανο δεν μου εχει τυχει μεχρι στιγμης, βεβαια στην αρχη σε κοιτανε λιγο καχυποπτα που απο οτι καταλαβα για αυτους οι ξενοι ανηκουν σε δυο κατηγοριες σε αυτους που ηρθαν να δουλεψουν και για ενα καλυτερο μελλον και σε αυτους που ηρθαν απλα για να ζουν απο το λεγομενο κρατος προνοιας. Τωρα αν ανηκεις στην πρωτη κατηγορια δεν εχουν κανενα προβλημα μαζι σου και εισαι καλοδεχουμενος στην παρεα τους αν ανηκεις στην β κατηγορια απλα δεν σου δινουν καμμια σημασια. Ολα αυτα μου καναν μεγαλη εντυπωση αλλα εχουν μια εξηγηση οπου θα την αναλυσω παρακατω.

                                Για να βρω σπιτι, μου πηρε 2 εβδομαδες, 2 φορες την εβδομαδα ερχοταν η κυρια απο τα γραφεια και με ρωτουσε επιμονα για τα χαρτια μου, καταλαβαινα οτι ειναι προβλημα το να δουλευεις χωρις χαρτια αλλα και τι να εκανα?. Μολις βρηκα σπιτι και πριν στειλω την προκαταβολη επιασα τον μαεστρο και τον ρωτησα εαν υπαρχει η δυνατοτητα να παραμεινω στην δουλεια και οτι θα ηθελα μια μερα ρεπο για να παω για τα χαρτια μου, μου ειπε πως θα μιλησει με το αφεντικο και θα μου απαντησει. Μετα απο καμμια ωρα επανηλθε και μου ειπε οτι εχουν σκοπο να με κρατησουν και οτι ρεπο δεν μου δινουν, απλα αν θελω να παω 3 ωρες αργοτερα στην δουλεια (εμενα μου φανηκε περιεργο τοτε και αναρωτιομουν αν θα προλαβω).Οποτε αφου ειχαν σκοπο να με κρατησουν εστειλα την προκαταβολη για το σπιτι και ετοιμαστηκα να παω στις υπηρεσιες να φτιαξω τα χαρτια μου...

                                Ηταν 8 παρα 10 και ειμαι εξω απο το δημαρχειο της πολης μου και περιμενω να δηλωθω. Αφου κατεφθασε και η υπαλληλος με υποδεχτηκε 8 ακριβως, μου ζητησε διαβατηριο και μια διευθυνση ουτε καν συμβολαιο σπιτιου δεν μου ζητησε. Η ολη διαδικασια κρατησε περιπου 3 λεπτα μου εβγαλε το χαρτι της εγγραφης μου και μου εδωσε ενα πακο με χαρτια που ειχε ετοιμασει ο δημος για καποιον που κανει νεα εγγραφη οπου εχει ολες τις πληροφοριες της περιοχης που ειναι για τα παντα, απο πολιτιστικες εκδηλωσεις και θεατρα μεχρι και εργοστασια για να πας να βρεις δουλεια. Εκτος απο το πακο με τα χαρτια μου ειπε πηγαινε στη υποδοχη να παρεις και τις κιτρινες σακουλες (τι μου λεει τωρα αυτη σκεφτηκα??) οντως βγαινοντας πηγα στην κοπελα που ηταν μπροστα και αφου ειδε το χαρτι με την εγγραφη μου εδωσε και δυο ρολα σακουλες φευγοντας απο εκει εφυγα καπακι για την διπλανη πολη στην εφορεια, εκει εδωσα το χαρτι της εγγραφης μου απο τον δημο για να παρω αριθμο εφορειας. Απο την εφορεια εχω παραπονο, εκει εκανα 8 ολοκληρα λεπτα, μου εδωσε και αυτη ενα χαρτι με τον αριθμο μου και την κατηγορια που ημουν (επειδη δηλωθηκα μονος μεχρι να ερθει η γυναικα και το παιδι ημουν κατηγορια 1 οπου εχει και πολυ περισσοτερες κρατησεις, λεφτα τα οποια τα πηρα ολα πισω στο τελος της χρονιας με την δηλωση του εισοδηματος μου) μετα εφυγα σφαιρα και πηγα στο ασφαλιστικο ταμειο εκει δεν μου δωσαν κατι απλα τους ειπα που δουλευω και μου ειπαν θα συννενοηθουν αυτοι μαζι τους και οτι μετα απο καποιες μερες θα μου στειλουν την καρτα μου ταχυδρομικως, τελος πηγα και απο το 'αλλοδαπων' για να παρω ενα χαρτι που μου ζητησαν απο την δουλεια οτι μου επιτρεπουν να εργαστω (ακομα και στην ευρωπαικη ενωση που ανηκουμε, οι εργοδοτες το ζητανε αυτο το χαρτι και ας γραφει το προφανες οτι η ελλαδα ειναι εντος Ε.Ε και οτι μπορεις να εργαστεις επ΄αοριστου) και αυτοι μου ειπαν οτι θα μου το στειλουν με το ταχυδρομειο (το χαρτι αυτο μπορεις να το παρεις και απο το δημαρχειο κατα την εγγραφη σου εγω τοτε δεν το ξερα).
                                Η ωρα ηταν 9 και 10 και ειχα τελειωσει με ολα τα χαρτια μου απο 4 υπηρεσιες σε μια 1 ωρα και 10 λεπτα και για να μην ξεχνιομαστε ειμαι αλλοδαπος εδω οπου κανενας μα κανενας δεν με εκανε να αισθανθω ξενος.
                                Αφου τελειωσα πολυ πιο νωρις απο οτι υπολογιζα πηγα και στην τραπεζα να ανοιξω λογαριασμο εκει μου ειπαν πως πρεπει να κλεισω ραντεβου παρ'ολα αυτα πηραν τα στοιχεια μου για να προετοιμασουν τον λογαριασμο ετσι ωστε οταν θα κλειναμε ραντεβου να εμεναν μονο οι υπογραφες. Μετα γυρισα στην εργασια μου εντυπωσιασμενος απο τον τοοπο που λειτουργουν οι υπηρεσιες στην Γερμανια τους εδωσα τα χαρτια ειχαν ενημερωθει ηδη απο τον ασφαλιστικο φορεα που επελεξα, και την επομενη μερα μου φεραν το πρωτο μου συμβολαιο του 1 μηνα και ακομα ενα ευχάριστο ηταν που μου ειχαν συμπεριλαβει και την ημερα της προβας....

                                Comment

                                Working...
                                X