Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Μάλιστα, ο λαμόγιο Ελληνας είναι παντού!!! Κάτι που φυσικά φανταζόμαστε όλοι μας, δεν μπορεί να είμαστε λαμόγια στην Ελλάδα και στην Ευρώπη να είμαστε κύριοι. Το έχει ο λαός μας από τα αρχαία χρόνια, την κουτοπονηριά και την υποκρισία. Το βλέπουμε γύρω μας. Ποιος θα σε βοηθήσει? Θα πέσεις κάτω και κανείς δεν θα δώσει σημασία. Αλλά άμα σε χρειαστεί θα δεις πως θα τρέξει. Εδώ στην ίδια εταιρία δουλεύεις και προσπαθεί να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου, να σε καπελώσει, να φανεί... Μια παρατήρηση μόνο. Εγώ δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά δεν "πιάνω" αυτό που λέτε... για τα παιδιά μας!!! Τι εννοείτε? Το παιδί πχ αν είναι 2 χρονών και πάει πχ Γερμανία και μεγαλώσει εκεί, θα γίνει δλδ Ελληνογερμανάκι, θα έχει σίγουρα με την ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ περισσότερες ευκαιρίες. Αλλά στην παρούσα κατάσταση. Γιατί δεν ξέρει κανείς τι θα έχει γίνει στο μέλλον μετά από πχ 15 χρόνια που θα πρέπει να σπουδάσει ή πχ μετά από 20 χρόνια που θα ψάξει για δουλειά! Άρα μιλάμε μεν για το παιδί τα κάνουμε όλα, αλλά εννοούμε ότι και εμάς σκεφτόμαστε. Σωστά τα λέω? Γιατί η Ελλάδα μετά από 20 χρόνια μπορεί να είναι πχ επαρχία της Γερμανίας, μπορεί να είναι πχ μικρογραφία του Μπαγκλαντές, μπορεί όμως να είναι και σε ανάπτυξη, φυσικά το ίδιο και η Γερμανία, μια χαρά μας φαίνεται τώρα, έχω πάει διακοπές Βερολίνο που το λάτρεψα, αλλά μετά από 20 χρόνια? Και αν βαρέσει κανόνι η Ε.Ε. μέσα στην επόμενη 5ετία τι θα γίνει? Αυτό που θέλω να πω είναι πως ωραία η καραμέλα - πρόφαση - για το παιδί τα κάνω όλα, ωραία ακούγεται, ωραία και δύσκολη η ξενυτιά, πολλοί επιχείρησαν κατά καιρούς την μετανάστευση, όμως πόσοι γύρισαν χωρίς να καταφέρουν τίποτα (θυμήθηκα το Αμέρικα- τραγούδι του Μάλαμα - Παπακωνσταντίνου)? Άρα για μένα είτε φεύγεις μετά τις σπουδές σου, συνδυασμένο με κανένα μεταπτυχιακό πχ, ψάχνεις καπάκια δουλεία στην χώρα που σπούδασες, αλλιώς το ψάχνεις και το σκέφτεσαι αρκετά, εκτός βέβαια αν δεν έχεις να χάσεις τίποτα στην χώρα σου πχ αν δεν έχεις δεκάρα τσακιστή που λέμε ή περιουσία. Να φύγεις, να μην καταφέρεις τίποτα και να έχεις χάσει και ότι είχες μαζέψει μια ζωή? Πάντως Νίκο μπράβο για την κίνησή σου, θέλει μαγκιά αυτό που έκανες.

    Comment


      #92
      μα καρμπόν ρε παιδί μου οι Πονηρίδιδες σε όλες τις χώρες! Τις ίδιες ατάκες και τις ίδιες λαμογιές παντού...

      Comment


        #93
        Νομιζω θα πρεπει να αρχισετε να τους ηχογραφειτε ... να κανουμε κανα ερασιτεχνικο ρεπορταζ ... θα σπασει ταμεια ! :P
        Better Think twice instead once

        Comment


          #94
          Originally posted by Stathopa77 View Post
          Μια παρατήρηση μόνο. Εγώ δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά δεν "πιάνω" αυτό που λέτε... για τα παιδιά μας!!! Τι εννοείτε? Το παιδί πχ αν είναι 2 χρονών και πάει πχ Γερμανία και μεγαλώσει εκεί, θα γίνει δλδ Ελληνογερμανάκι, θα έχει σίγουρα με την ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ περισσότερες ευκαιρίες. Αλλά στην παρούσα κατάσταση. Γιατί δεν ξέρει κανείς τι θα έχει γίνει στο μέλλον μετά από πχ 15 χρόνια που θα πρέπει να σπουδάσει ή πχ μετά από 20 χρόνια που θα ψάξει για δουλειά! Άρα μιλάμε μεν για το παιδί τα κάνουμε όλα, αλλά εννοούμε ότι και εμάς σκεφτόμαστε. Σωστά τα λέω? Γιατί η Ελλάδα μετά από 20 χρόνια μπορεί να είναι πχ επαρχία της Γερμανίας, μπορεί να είναι πχ μικρογραφία του Μπαγκλαντές, μπορεί όμως να είναι και σε ανάπτυξη, φυσικά το ίδιο και η Γερμανία, μια χαρά μας φαίνεται τώρα, έχω πάει διακοπές Βερολίνο που το λάτρεψα, αλλά μετά από 20 χρόνια? Και αν βαρέσει κανόνι η Ε.Ε. μέσα στην επόμενη 5ετία τι θα γίνει? Αυτό που θέλω να πω είναι πως ωραία η καραμέλα - πρόφαση - για το παιδί τα κάνω όλα, ωραία ακούγεται, ωραία και δύσκολη η ξενυτιά, πολλοί επιχείρησαν κατά καιρούς την μετανάστευση, όμως πόσοι γύρισαν χωρίς να καταφέρουν τίποτα (θυμήθηκα το Αμέρικα- τραγούδι του Μάλαμα - Παπακωνσταντίνου)? Άρα για μένα είτε φεύγεις μετά τις σπουδές σου, συνδυασμένο με κανένα μεταπτυχιακό πχ, ψάχνεις καπάκια δουλεία στην χώρα που σπούδασες, αλλιώς το ψάχνεις και το σκέφτεσαι αρκετά, εκτός βέβαια αν δεν έχεις να χάσεις τίποτα στην χώρα σου πχ αν δεν έχεις δεκάρα τσακιστή που λέμε ή περιουσία. Να φύγεις, να μην καταφέρεις τίποτα και να έχεις χάσει και ότι είχες μαζέψει μια ζωή? Πάντως Νίκο μπράβο για την κίνησή σου, θέλει μαγκιά αυτό που έκανες.
          Φιλε Stathopa77 το οτι λεω οτι ενας βασικος λογος που εφυγα ειναι για το παιδι μου εξυπακουεται οτι κυνηγαμε και ενα καλυτερο μελλον και για εμας τους ιδιους. Εμεις για καλη μας τυχη και ολοι οι 30αρηδες, την παιδικη μας ηλικια την ζησαμε μια χαρα και χωρις να μας ληψει τιποτα (εννοωντας τα απολυτως απαραιτητα). Και μεγαλονοντας ναι μεν βλεπεις οτι το συστημα ειναι προβληματικο π.χ Υγειας αλλα λογω το οτι υπηρχαν λεφτα σου ηταν πιο ευκολο να το ανεχτεις. Τωρα που δεν υπαρχει χρημα αν χτυπα ξυλο συμβει κατι τι γινεται???? Ευχομαι ολοι να εχουμε την υγεια μας!!
          Εννοειται και δεν μπορεις να ξερεις τι θα συμβει σε 15 η και σε 20 χρονια αλλα πες οτι ερχετε κριση στην καθε Γερμανια, που θα προτιμουσες να την περασεις σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που εξαρχης δεν δουλευε τιποτα και σωστα ή σε ενα οργανωμενο κρατος? Δεν ξερω σε 15-20 χρονια τι θα γινει εδω στην Γερμανια αλλα ξερω, οτι εδω την παρουσα στιγμη μπορω να προσφερω στο παιδι μου τα παντα χωρις να του ληψει τιποτα, πραγμα που στην Ελλαδα δεν θα ηταν εφικτο σημερα. Προσωπικα πριν φυγω, ημουν απο τους τυχερους που και ενας μισθος εμπαινε στο σπιτι μου και το σπιτι μου ειχα, οταν ομως ερχονται εξοδα που αποφασιζουν αλλοι ''βιαια'' στην ζωη σου,και δεν εισαι και απο τους τυπους που τους αρεσει να χρωστανε και σου συμβαινουν και κανα δυο απροοπτα, τι κανεις??? Ο οικογενειακος προυπολογισμος τιναζετε στον αερα, αυτο ειναι που λεμε οτι το μελλον στην Ελλαδα ειναι αβεβαιο.
          Μακαρι οχι σε 20 χρονια αλλα σε ενα χρονο να φτιαξουν τα παντα στην Ελλαδα και να γυρισουμε ολοι πισω αλλα λιγο δυσκολο το βλεπω!! Τωρα αν θες την γνωμη μου, ολοι βλεπουν την μεταναστευση σαν τελευταια και εσχατη λυση ,εγω απλα θα σου πω οτι μια μεταναστευση θελει λεφτα και μαλιστα αρκετα, αν περιμενεις να φτασεις στο πατο τοτε οχι δεν θα μπορεις να φυγεις αλλα ουτε και να επιβιωσεις εκει που βρισκεσαι ηδη (βαλε και το σεναριο αποτυχιας μεσα) αντε και το αποφασιζεις με πολυ λιγα λεφτα, μπορει να κανεις και χρονια να επανελθεις οικονομικα. Εγω οτι ειχα και δεν ειχα προ κρισης τα εριξα σε ενα σπιτι που τωρα εχει την μιση αξια. Αυτο λεω συνεχεια μακαρι να ειχα φυγει μια 10ετια νωριτερα ...

          ..Και 1000 αλλοι λογοι που με καναν να φυγω οπως και 1000 αλλοι λογοι που κρατανε καποιον πισω και δεν φευγει. Τα ζυγιζεις ,αποφασιζεις, και ρισκαρεις η οχι.

          Comment


            #95
            Originally posted by miss espresso View Post
            μα καρμπόν ρε παιδί μου οι Πονηρίδιδες σε όλες τις χώρες! Τις ίδιες ατάκες και τις ίδιες λαμογιές παντού...
            Απ'οτι βλεπω και Αγγλια μια απτα ιδια!!!!

            Originally posted by something View Post
            Νομιζω θα πρεπει να αρχισετε να τους ηχογραφειτε ... να κανουμε κανα ερασιτεχνικο ρεπορταζ ... θα σπασει ταμεια ! :P
            Να σου πω, δεν ειναι καθολου κακη ιδεα

            Comment


              #96
              Μπράβο Νίκο
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #97
                Originally posted by miss espresso View Post
                μα καρμπόν ρε παιδί μου οι Πονηρίδιδες σε όλες τις χώρες! Τις ίδιες ατάκες και τις ίδιες λαμογιές παντού...
                να επαναλάβουμε, για όσους δεν ξέρουν, το συμπέρασμα στο οποίο έχουμε καταλήξει μετά τις πολλές εμπειρίες των συμπατριωτών μας. Ότι δηλαδή:

                1. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ

                και ότι

                2. ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΟΜΗΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΛΥΤΡΑ, Η ΕΓΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ, Η ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ, ΚΛΠ

                ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...

                Comment


                  #98
                  χαχαχα εσυ archer πρεπει να εχεις φαει μεγαλη ηττα απο δαυτους, ετσι ωστε να επαναλλαμβανεις συνεχεια το ιδιο. Καλα κανεις βεβαια μηπως και το εμπεδωσει κανενας πριν την φαει.

                  Μπραβο Νικο που δεν καθησες μονο να ακουσεις τι εχει να σου πει ο ελληναρας σου και να συμφωνεις σε ολα οσα σου ελεγε στην κατασταση που ησουν.. Δεν ξερω τι θα εκανα εγω στην θεση σου.
                  You Can Have Whatever You Like...

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by nikospp View Post
                    Φιλε Stathopa77 το οτι λεω οτι ενας βασικος λογος που εφυγα ειναι για το παιδι μου εξυπακουεται οτι κυνηγαμε και ενα καλυτερο μελλον και για εμας τους ιδιους. Εμεις για καλη μας τυχη και ολοι οι 30αρηδες, την παιδικη μας ηλικια την ζησαμε μια χαρα και χωρις να μας ληψει τιποτα (εννοωντας τα απολυτως απαραιτητα). Και μεγαλονοντας ναι μεν βλεπεις οτι το συστημα ειναι προβληματικο π.χ Υγειας αλλα λογω το οτι υπηρχαν λεφτα σου ηταν πιο ευκολο να το ανεχτεις. Τωρα που δεν υπαρχει χρημα αν χτυπα ξυλο συμβει κατι τι γινεται???? Ευχομαι ολοι να εχουμε την υγεια μας!!
                    Εννοειται και δεν μπορεις να ξερεις τι θα συμβει σε 15 η και σε 20 χρονια αλλα πες οτι ερχετε κριση στην καθε Γερμανια, που θα προτιμουσες να την περασεις σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που εξαρχης δεν δουλευε τιποτα και σωστα ή σε ενα οργανωμενο κρατος? Δεν ξερω σε 15-20 χρονια τι θα γινει εδω στην Γερμανια αλλα ξερω, οτι εδω την παρουσα στιγμη μπορω να προσφερω στο παιδι μου τα παντα χωρις να του ληψει τιποτα, πραγμα που στην Ελλαδα δεν θα ηταν εφικτο σημερα. Προσωπικα πριν φυγω, ημουν απο τους τυχερους που και ενας μισθος εμπαινε στο σπιτι μου και το σπιτι μου ειχα, οταν ομως ερχονται εξοδα που αποφασιζουν αλλοι ''βιαια'' στην ζωη σου,και δεν εισαι και απο τους τυπους που τους αρεσει να χρωστανε και σου συμβαινουν και κανα δυο απροοπτα, τι κανεις??? Ο οικογενειακος προυπολογισμος τιναζετε στον αερα, αυτο ειναι που λεμε οτι το μελλον στην Ελλαδα ειναι αβεβαιο.
                    Μακαρι οχι σε 20 χρονια αλλα σε ενα χρονο να φτιαξουν τα παντα στην Ελλαδα και να γυρισουμε ολοι πισω αλλα λιγο δυσκολο το βλεπω!! Τωρα αν θες την γνωμη μου, ολοι βλεπουν την μεταναστευση σαν τελευταια και εσχατη λυση ,εγω απλα θα σου πω οτι μια μεταναστευση θελει λεφτα και μαλιστα αρκετα, αν περιμενεις να φτασεις στο πατο τοτε οχι δεν θα μπορεις να φυγεις αλλα ουτε και να επιβιωσεις εκει που βρισκεσαι ηδη (βαλε και το σεναριο αποτυχιας μεσα) αντε και το αποφασιζεις με πολυ λιγα λεφτα, μπορει να κανεις και χρονια να επανελθεις οικονομικα. Εγω οτι ειχα και δεν ειχα προ κρισης τα εριξα σε ενα σπιτι που τωρα εχει την μιση αξια. Αυτο λεω συνεχεια μακαρι να ειχα φυγει μια 10ετια νωριτερα ...

                    ..Και 1000 αλλοι λογοι που με καναν να φυγω οπως και 1000 αλλοι λογοι που κρατανε καποιον πισω και δεν φευγει. Τα ζυγιζεις ,αποφασιζεις, και ρισκαρεις η οχι.
                    Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου . Αλλά εδώ δεν κάναμε λεφτά όταν υπήρχαν δουλειές και το χρήμα έτρεχε παντού. Πώς θα κάνουμε τώρα λεφτά για να φύγουμε; Τα νέα παιδιά που είναι μόνα τους όλο και κάποιο τρόπο θα βρούνε. Εμείς που έχουμε οικογένειες και στεγαστικά δάνεια, μάλλον την πατήσαμε. Και λέω μάλλον γιατί αφήνω μια επιφύλαξη μήπως και πιάσουμε το τζόκερ και σωθούμε
                    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                    Comment


                      Λοιπόν, αγαπητέ Νίκο έχω να σου κάνω μια σοβαρή επαγγελματική πρόταση. Λέγομαι κ.Λαμόγιας και μπορούμε μαζί να κάνουμε καλές δουλειές.

                      Βλέπω ότι τα ποστ σου έχουν απήχηση στους αναγνώστες αυτού του φόρουμ και σε γενικές γραμμές γράφεις γλαφυρά. Το έχεις το πακέτο ρε παιδί μου!

                      Σκέφτομαι οπότε, εσύ να γράφεις, να επιμελίσαι τα κείμενα σου και αν μπορείς να τα μεταφράζεις κιόλας στα γερμανικά, τα αγγλικά και τα γαλλικά ώστε να μεγαλώσουμε και το αναγνωστικό ΜΑΣ κοινό.

                      Εγώ θα σου παρέχω ψυχολογική υποστήριξη και θα σου ποστάρω και "μπράβο" και "συνέχισε να μας καθηλώνεις με τον λογοτεχνικό σου ίστρο" και άλλες τέτοιες μπαρούφες που κάνει το κοινό να τσιμπάει και να ΜΑΣ διαβάζει.

                      Και μετά θα τα γράψεις όλα μαζί στο βιβλίο ΜΑΣ και θα το εκδόσεις και τα κέρδη από τις πωλήσεις 70-30%. Βλέπεις ότι θέλω το καλύτερο για σένα και σου δίνω κοτζάμ ολάκερο 30%! Δεν θα βρεις άλλου τέτοια προσφορά! (Φυσικά το 70% μαύρα και καθαρά έτσι; την εφορία θα την αναλάβεις εσύ).

                      * Όπως ελπίζω να καταλάβατε κάνω λίγο χιούμορ για να διακομοδήσουμε την τραγική συμπεριφορά Ελληναράδων του εξωτερικού που θέλουν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη όσων μεταναστεύουν για ένα καλύτερο αύριο και τείνουν να καταλήγουν ουσιαστικά είλωτες για ένα κομμάτι ψωμί. Στην περίπτωση του Νίκου περιμένω και εύχομαι η κατάληξη να ήταν η καλύτερη δυνατή και μακριά από τέτοιου είδους "συμπατριώτες". Δυστυχώς όμως δεν συμβαίνει το ίδιο με όλους.

                      Νίκο περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια της ιστορίας σου!

                      Comment


                        Μπορει να φανω γραφικη, μπορει να φανω ρομαντικη με ενοχλει αφανταστα οταν λεμε οτι ολοι οι ελληνες ειναι λαμογια και δεν βοηθανε... σε αυτο το φορουμ που ως επι τοπληστον ειναι αποκλειστικα απο ελληνες υπαρχουν πολλοι που βοηθανε, στην παρουσα κατασταση καποιου που αναφερει οτι <<ολοι οι ελληνες εχουν την πονηρια μεσα τους απο αρχαιοτατων χρονων >> βαζει και τον εαυτο του? νομιζω ελληνας ειναι ...(χωρις να θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση το αναφερω ως παραδειγμα)
                        δηλ ολοι οσοι λενε <<δεν βοηθανε οι ελληνες>> <<σκεφτονται μονο το τομαρι τους>> οι ιδιοι που το λενε βοηθανε?
                        Εχω μαθει στην ζωη μου οτι αν δεν εχεις νυχια να ξυστεις... καλυτερα να σε τρωει η πλατη σου...
                        Νομιζω οτι ολοι οσοι εφυγαν για εξωτερικο και ειχαν παιδια εφυγαν για να εχουν τα παιδια τους μια καλυτερη ποιοτητα ζωης, κατι που δυστυχως η ελλαδα τωρα δεν θα μπορει να τους την προσφερει, τα παιδια μου δεν θελω να γινουν ελληνογερμανοι καθε αλλο, ειμαι και θα μεινω περηφανη που ειμαι ελληνιδα, ειμαι υπερηφανη που εχω κανει τρια ελληνοπουλα (δεν με εδοιωξε η χωρα μου το συστημα απο λαμογια που την κυβερνουν και που ναι τους ψηφιζαμε οιλοι εμεις,) αυτο με εδοιωξε, και που δεν γινεται τιποτα γι αυτους! (εξαλου χωρα δεν ειναι η κυβερνηση)
                        αυτο που γινεται με τους ελληνες οτι ο καθε ελληνας εργοδοτης σε εκμεταλευεται ειναι αληθεια, δεν θα παρω το μερος τους, τους εχω σε πολυ χαμηλη εκτιμηση και εγω, και με οποιον μιλαω αυτο τονιζω, <<μακρυα >>εξαλου και ο αντρας μου την πατησε απο ελληνα εργοδοτη, νομιζουμε πως οι γερμανοι εργοδοτες θα μας χαιδεψουν? αυτοι και αν δεν ειναι στεγνοι με τις συναλλαγες τους και τις δοσοληψιες τους, τα λεφτα που σου λενε οτι θα σε πληρωσουν θα τα κερδισεις με τον κοπο σου μεχρι τελευταιο σεντς και με πολυ κοπο μαλιστα, δεν προκειτε να σου χαρισουν τιποτα, η οι τουρκοι που λεμε οτι βοηθανε? Γιατι βοηθανε γιατι μας αγαπουν ξαφνικα? απλα κατι θα ζητησουν αργοτερα ως ανταλαγμα? (εχω προσφατα δυο παραδειγματα απο φιλικο ζευγαρι) η βοηθεια ειναι να σου δωσουν ενα καναπε και ενα τραπεζι (γιατι τελαυταια το ακουγα και αυτο... <<οτι μας εδωσαν επιπλα>> μα στην εφημεριδα να ανοιξεις και οι γερμανοι χαριζουν και στον ερυθρο σταυρο να πας θα στα δωσουν ετσι...Θα μου πειτε ναι μα δεν ξερουμε να μιλαμε... οκ τοτε που πας αν δεν ξερεις εστω τα βασικα η αγγλικα για να συνεννοηθεις..?δεν πρεπει να μας φταιει κανενας οταν πρεπει να παμε σε καποια δημοσια υπηρεσια και δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε, (εκτος και αν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο και σε βοηθησει)
                        Το θεμα δεν ειναι να λεμε συνεχεια αχ μακρυα απο ελληνα, το θεμα ειναι να μπορεσουμε να το αλλαξουμε αυτο, στην ελλαδα δεν υπαρχουν ατομα που βοηθανε μεσα στο πατριωτακι, χωρις να τους γνωριζουν...
                        Ας σκεφτουμε ομως εμεις τι καναμε για τον ελληνα συνανθρωπο μας? βοηθαμε,? Γιατι οποιος λεει τωρα οτι δεν αξιζουν και δεν βοηθαν, ετσι θα τον βλεπει και καποιος αλλος ελληνας τον συγκεκριμενο,
                        και θα κλεισω με αυτο που λεω παντα .... <<Οτι δινουμε αυτο εισπρατουμε>> δεν μπορει να ζητας βοηθεια και να μην την δινεις... Συγνωμη για το κατεβατο μου αλλα δεν θελω να μπαινουν ολοι οι ελληνες στο ιδιο καζανι, εξαλου ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια...

                        Comment


                          Originally posted by Blacktulip View Post
                          Μπορει να φανω γραφικη, μπορει να φανω ρομαντικη με ενοχλει αφανταστα οταν λεμε οτι ολοι οι ελληνες ειναι λαμογια και δεν βοηθανε... σε αυτο το φορουμ που ως επι τοπληστον ειναι αποκλειστικα απο ελληνες υπαρχουν πολλοι που βοηθανε, στην παρουσα κατασταση καποιου που αναφερει οτι <<ολοι οι ελληνες εχουν την πονηρια μεσα τους απο αρχαιοτατων χρονων >> βαζει και τον εαυτο του? νομιζω ελληνας ειναι ...(χωρις να θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση το αναφερω ως παραδειγμα)
                          δηλ ολοι οσοι λενε <<δεν βοηθανε οι ελληνες>> <<σκεφτονται μονο το τομαρι τους>> οι ιδιοι που το λενε βοηθανε?
                          Εχω μαθει στην ζωη μου οτι αν δεν εχεις νυχια να ξυστεις... καλυτερα να σε τρωει η πλατη σου...
                          Νομιζω οτι ολοι οσοι εφυγαν για εξωτερικο και ειχαν παιδια εφυγαν για να εχουν τα παιδια τους μια καλυτερη ποιοτητα ζωης, κατι που δυστυχως η ελλαδα τωρα δεν θα μπορει να τους την προσφερει, τα παιδια μου δεν θελω να γινουν ελληνογερμανοι καθε αλλο, ειμαι και θα μεινω περηφανη που ειμαι ελληνιδα, ειμαι υπερηφανη που εχω κανει τρια ελληνοπουλα (δεν με εδοιωξε η χωρα μου το συστημα απο λαμογια που την κυβερνουν και που ναι τους ψηφιζαμε οιλοι εμεις,) αυτο με εδοιωξε, και που δεν γινεται τιποτα γι αυτους! (εξαλου χωρα δεν ειναι η κυβερνηση)
                          αυτο που γινεται με τους ελληνες οτι ο καθε ελληνας εργοδοτης σε εκμεταλευεται ειναι αληθεια, δεν θα παρω το μερος τους, τους εχω σε πολυ χαμηλη εκτιμηση και εγω, και με οποιον μιλαω αυτο τονιζω, <<μακρυα >>εξαλου και ο αντρας μου την πατησε απο ελληνα εργοδοτη, νομιζουμε πως οι γερμανοι εργοδοτες θα μας χαιδεψουν? αυτοι και αν δεν ειναι στεγνοι με τις συναλλαγες τους και τις δοσοληψιες τους, τα λεφτα που σου λενε οτι θα σε πληρωσουν θα τα κερδισεις με τον κοπο σου μεχρι τελευταιο σεντς και με πολυ κοπο μαλιστα, δεν προκειτε να σου χαρισουν τιποτα, η οι τουρκοι που λεμε οτι βοηθανε? Γιατι βοηθανε γιατι μας αγαπουν ξαφνικα? απλα κατι θα ζητησουν αργοτερα ως ανταλαγμα? (εχω προσφατα δυο παραδειγματα απο φιλικο ζευγαρι) η βοηθεια ειναι να σου δωσουν ενα καναπε και ενα τραπεζι (γιατι τελαυταια το ακουγα και αυτο... <<οτι μας εδωσαν επιπλα>> μα στην εφημεριδα να ανοιξεις και οι γερμανοι χαριζουν και στον ερυθρο σταυρο να πας θα στα δωσουν ετσι...Θα μου πειτε ναι μα δεν ξερουμε να μιλαμε... οκ τοτε που πας αν δεν ξερεις εστω τα βασικα η αγγλικα για να συνεννοηθεις..?δεν πρεπει να μας φταιει κανενας οταν πρεπει να παμε σε καποια δημοσια υπηρεσια και δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε, (εκτος και αν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο και σε βοηθησει)
                          Το θεμα δεν ειναι να λεμε συνεχεια αχ μακρυα απο ελληνα, το θεμα ειναι να μπορεσουμε να το αλλαξουμε αυτο, στην ελλαδα δεν υπαρχουν ατομα που βοηθανε μεσα στο πατριωτακι, χωρις να τους γνωριζουν...
                          Ας σκεφτουμε ομως εμεις τι καναμε για τον ελληνα συνανθρωπο μας? βοηθαμε,? Γιατι οποιος λεει τωρα οτι δεν αξιζουν και δεν βοηθαν, ετσι θα τον βλεπει και καποιος αλλος ελληνας τον συγκεκριμενο,
                          και θα κλεισω με αυτο που λεω παντα .... <<Οτι δινουμε αυτο εισπρατουμε>> δεν μπορει να ζητας βοηθεια και να μην την δινεις... Συγνωμη για το κατεβατο μου αλλα δεν θελω να μπαινουν ολοι οι ελληνες στο ιδιο καζανι, εξαλου ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια...
                          Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Άλλωστε παντού και πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι, όλων των εθνικοτήτων, που θα έχουν μέσα τους τη διάθεση για προσφορά στο συνάνθρωπο, αλλά και "άνθρωποι;" που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να εκμεταλευτούν το συνάνθρωπό τους. Μήπως ο λόγος που η Ελλάδα μας έχει φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση, δεν φταίνε κάποιοι τύποι που έφαγαν και τρώνε ακόμα εις βάρος των υπολοίπων; Τέλος πάντων. Σας εύχομαι να σας έρθουν όλα βολικά, και όσοι πραγματικά θέλουν και μπορούν ας δίνουν ένα χεράκι βοήθειας σε όσους τη ζητήσουν, χωρίς να περιμένουν ανταλλάγματα.
                          Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                          ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                          Comment


                            Όχι όλοι οι Έλληνες αλλά δυστυχώς αρκετοί επιβεβαιώνουν τη φήμη τους. Και συνήθως είναι η μειοψηφία που δημιουργεί μια άσχημη εντύπωση. Είναι όλοι οι ταξιτζήδες κλέφτες; όχι! είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες; όχι! και πάει λέγοντας. Αλλά αυτό το φαινόμενο υπάρχει. Άλλωστε πώς είναι δυνατόν να έχεουν παρόμοιες εμπειρίες εξαπάτησης άνθρωποι που δεν γνωρίζονται, πήγαν σε άλλες χώρες και σε διαφορετικές δουλειές.

                            Χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει...

                            Comment


                              Originally posted by miss espresso View Post
                              Όχι όλοι οι Έλληνες αλλά δυστυχώς αρκετοί επιβεβαιώνουν τη φήμη τους. Και συνήθως είναι η μειοψηφία που δημιουργεί μια άσχημη εντύπωση. Είναι όλοι οι ταξιτζήδες κλέφτες; όχι! είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες; όχι! και πάει λέγοντας. Αλλά αυτό το φαινόμενο υπάρχει. Άλλωστε πώς είναι δυνατόν να έχεουν παρόμοιες εμπειρίες εξαπάτησης άνθρωποι που δεν γνωρίζονται, πήγαν σε άλλες χώρες και σε διαφορετικές δουλειές.

                              Χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει...
                              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                              Comment


                                [QUOTE=Blacktulip;73898]Μπορει να φανω γραφικη, μπορει να φανω ρομαντικη με ενοχλει αφανταστα οταν λεμε οτι ολοι οι ελληνες ειναι λαμογια και δεν βοηθανε... σε αυτο το φορουμ που ως επι τοπληστον ειναι αποκλειστικα απο ελληνες υπαρχουν πολλοι που βοηθανε, στην παρουσα κατασταση καποιου που αναφερει οτι <<ολοι οι ελληνες εχουν την πονηρια μεσα τους απο αρχαιοτατων χρονων >> βαζει και τον εαυτο του? νομιζω ελληνας ειναι ...(χωρις να θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση το αναφερω ως παραδειγμα)
                                δηλ ολοι οσοι λενε <<δεν βοηθανε οι ελληνες>> <<σκεφτονται μονο το τομαρι τους>> οι ιδιοι που το λενε βοηθανε?


                                Φιλενάδα, όχι δεν με πρόσβαλες. Έχεις τα δίκια σου. Αλλά όταν εγώ για παράδειγμα προς το παρόν έχω δουλειά και εργάζομαι σε καλούτσικη θέση σε ελληνική εταιρία στην Ελλάδα, αλλά η κοπέλα μου που είναι άνεργη, έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να την βοηθήσω με γνωστούς και αγνώστους, σε θέση μικρή, εξάλλου είναι μικρή ακόμα στην ηλικία, και έχω φάει πόρτες ακόμα και από ανθρώπους που μπορούσαν και μπορούν... Ενώ εγώ στο παρελθόν έχω βοηθήσει να βρούν δουλειά 3 άτομα ως τώρα σε καλές θέσεις μάλιστα. Και έχω κάνει άλλες 5 προσπάθειες για άλλα άτομα που δεν καρποφόρησαν...Οπως επίσης έχω βοηθήσει πολλάκις συναδέλφους να εδραιωθούν και ας μην ήξεραν στις αρχές που πάνε τα τέσσερα. Βλέπω όμως ότι ο Έλληνας τον 'Ελληνα δεν τον βοηθά. Ξέρω ότι ξεφεύγω επί του θέματος, ξέρω ότι είμαι off topic, αλλά δεν μπορώ να ακούω πατριωτισμούς και υπερηφάνιες, οκ, είσαι Ελληνας, αγαπάς την χώρα σου αλλά? Την εγκαταλείπεις στα δύσκολα? Οξύμωρο. Είναι σαν να λες ότι λατρεύεις τα γεμιστά αλλά δεν σου αρέσει το περιεχόμενο στην τομάτα χαχαχαχαχα

                                Comment

                                Working...
                                X