Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα Νικο..!
    Χωρις να θελω να χαλασω την σειρα της γραφης σου, απλα να προσθεσω και γω οτι τις λιγες αυτες ημερες που ειμαι εδω εχω και γω εντυπωσιαστει απο την ταχυτητα και την ποιοτητα εξυπηρετησης σε ολους τους φορεις τους..
    Δυστηχως στην πατριδα μας μοιαζουν ολα να εχουν φτιαχτει με γνωμονα να σε ταλαιπωρουν, εν αντιθεση με το γερμανικο προτυπο που αποσκοπει στην εξυπηρετηση και τον σεβασμο προς τον πολιτη....

    Comment


      Originally posted by epaminondas View Post
      Καλησπερα Νικο..!
      Χωρις να θελω να χαλασω την σειρα της γραφης σου, απλα να προσθεσω και γω οτι τις λιγες αυτες ημερες που ειμαι εδω εχω και γω εντυπωσιαστει απο την ταχυτητα και την ποιοτητα εξυπηρετησης σε ολους τους φορεις τους..
      Δυστηχως στην πατριδα μας μοιαζουν ολα να εχουν φτιαχτει με γνωμονα να σε ταλαιπωρουν, εν αντιθεση με το γερμανικο προτυπο που αποσκοπει στην εξυπηρετηση και τον σεβασμο προς τον πολιτη....
      Γεια σου Νωντα!! Δεν χαλας τιποτα η ουσια αυτη ειναι, να ανταλλασουμε εμπειριες και αποψεις, το αστειο ειναι αν κατσεις και σκεφτεις το πως φερονται οι υπηρεσιες στην Ελλαδα στους ξενους που εχουμε και πως μας φερονται εδω...
      * Ασε που γενικοτερα ολοι οσοι σκεφτονται να φυγουν εχουν σε μια ακρη του μυαλου τους μην και πετυχουν αντιστοιχες συμπεριφορες στο εξωτερικο ως ξενοι εκει, κατι το οποιο εγω εδω δεν το εχω συναντησει μεχρι τωρα.

      Comment


        Οι επομενες δυο εβδομαδες περασαν με πολυ τρεξιμο απο το πρωι μεχρι το βραδυ το πρωι δουλεια στο ιδιο ποστο οπου προστεθηκαν και διαφορες αλλες αρμοδιοτητες συν και 1 ωρας υπερωριας καθημερινα και 9 ωρες το σαββατο οπου αναπληρωνα τα ποστα των Γερμανων οπου σαββατο δεν ερχονται για δουλεια ουτε με σφαιρες η σε οτιδηποτε αλλο σκαρφιζοταν ο μαεστρος και το αφεντικο απο αλλαγη λαμπων του εργοστασιου μεχρι και εγκαταστασεις δικτυου στο σπιτι του αφεντικου. Εμενα ολα αυτα δεν με χαλαγαν καθολου γιατι και με 'φτιαχναν ' οικονομικα και μου εδειχναν σιγα σιγα να με εμπιστευονται. Απο την αλλη στο σχολασμα γυρνουσα κομματια, ισα που ετρωγα και εφευγα καπακι να παω να παρω προσφορες και μετα να φτιαξω το σπιτι οπου το παραλαμβανεις κυριολεκτικα γυμνο ,το δικο μου διαμερισμα το παρελαβα για κακη μου τυχη με τοιχους καταμαυρους γιατι ο προηγουμενος ειχε ταπετσαριες, μετα αγορασα κουζινα και ντουλαπια οπου ολα αυτα επρεπε να φτιαχτουν απο τα χερακια μου
        . Ολα αυτα ηταν πρωτογνωρα για εμενα γιατι δεν το κρυβω οποτε χρειαστηκα να βαψω το σπιτι μου στην Αθηνα η να κανω το οτιδηποτε πληρωνα τον αντιστοιχο μαστορα. Ειναι αυτο που λενε η αναγκη σε κανει να μπορεις τα παντα, ποσες φορες ειχα τσακωθει με καποιο μαστορα παλια γιατι εβλεπα ατελιες η κακοτεχνιες Ε! Πιστεψε με, τωρα που τα εφτιαχνα μονος μου δεν εβλεπα τιποτα !!!
        Εκτος απο ολα αυτα που ειχα ημουν και λιγο ατυχος , η κοπελα στο ασφαλιστικο ταμειο εγραψε λαθος το ονομα μου και επειδη εδω ολες οι υπηρεσιες συνδεονται ηλεκτρονικα μεταξυ τους μου ηρθε η καρτα ασφαλισης μου με αλλο ονομα και ο αριθμος για τα συνταξημα μου εξισου και επρεπε να παρω σβαρνα ολες τις υπηρεσιες να αλλαξουν τα στοιχεια και να επιβεβαιωσουμε στις υπολοιπες οτι ολα ειναι σωστα.
        Στην Ελλαδα η γυναικα μου πακεταρε τα πραγματα μας για να μπορουν οι μεταφορικες να μας δινουν προσφορες πιο ευκολα. Ψυχολογία χαλια μαυρα, καθημερινα ραντεβου με μεταφορικες και με υποψηφιους ενοικιαστες και ολα αυτα και με ενα μωρο παιδι. Τα πραγματα πολλα και οι εταιρειες μετακομισεων να ζητανε τρελα λεφτα τις περισσοτερες φορες.
        Το καλο ηταν οτι ο καιρος σιγα σιγα περνουσε και τα εισιτηρια ειχαν βγει για μεσα οκτωβρη ,μεταφορικη βρεθηκε και για καλη μας τυχη και ενοικιαστης οποτε και η γυναικα μου μεταφερθηκε σε μια θεια τις μεχρι να φυγει για Γερμανια.
        Απο οικονομικης καταστασης εξισου χαλια ειχα στειλει προκαταβολη τα 2/3 της μετακομισης, ειχα δωσει την εγγυση για το σπιτι στην Γερμανια και το πρωτο μηνιατικο με τα κοινοχρηστα, ειχα ηδη κλεισει τα εισιτηρια για την οικογενεια,ειχα αγορασει ντουλαπες γιατι το σπιτι δεν ειχε, ειχα σχεδον ετοιμασει το σπιτι εμπαινε χειμωνας και επρεπε να ψαξω για χειμερινα λαστιχα και εκει που ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν μια χαρα στην δουλεια το συμβολαιο μου εφτανε προς το τελος, ολα δειχναν πως θα μου το ανανεωνανε περιμενα να ερθει αλλα τιποτα, μεχρι που φτανει η τελευταια μερα του συμβολαιου, να μου ερθει ακομα μια κεραμιδα στο κεφαλι. Παιρνω τον υπευθυνο μου να παμε να ρωτησω τι θα γινει τελικα μιας και μου ειχαν πει οτι εχουν σκοπο να με κρατησουν, βρισκω για καλη μου τυχη το μαεστρο και το αφεντικο μαζι οποτε ηταν η ιδανικοτερη ευκαιρια να ρωτησω. Αφου τους ρωταω ευγενικα μηπως ξεχασαν να μου φερουν καινουργιο συμβολαιο μου απαντα το αφεντικο οτι με εμενα δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα απλα η εταιρεια ειναι ηδη πτωχευμενη και αυτη την στιγμη και για μινιμουμ 1 μηνα δεν μπορουν να μου ανανεωσουν το συμβολαιο μου γιατι ειναι σε διαπραγματευση με καποιους αγοραστες και δεν ξερουν αν αυτοι θα εγκρινουν νεες προσληψεις. Εμεις θελουμε να μεινεις και σου προτεινουμε να μας εμπιστευτεις μπορεις να συνεχισεις να δουλευεις (να δουλευω αδηλωτος χωρις να ξερω καν αν θα παρω τα λεφτα μου) μεχρι νεωτερας η αλλιως μπορουμε να ληξουμε την συνεργασια μας εδω...

        Συνεχιζεται...

        Comment


          Originally posted by nikospp View Post
          Απο την εφορεια εχω παραπονο, εκει εκανα 8 ολοκληρα λεπτα, μου εδωσε και αυτη ενα χαρτι με τον αριθμο μου και την κατηγορια που ημουν (επειδη δηλωθηκα μονος μεχρι να ερθει η γυναικα και το παιδι ημουν κατηγορια 1 οπου εχει και πολυ περισσοτερες κρατησεις, λεφτα τα οποια τα πηρα ολα πισω στο τελος της χρονιας με την δηλωση του εισοδηματος μου) μετα εφυγα σφαιρα και πηγα στο ασφαλιστικο ταμειο εκει δεν μου δωσαν κατι απλα τους ειπα που δουλευω και μου ειπαν θα συννενοηθουν αυτοι μαζι τους και οτι μετα απο καποιες μερες θα μου στειλουν την καρτα μου ταχυδρομικως, τελος πηγα και απο το 'αλλοδαπων' για να παρω ενα χαρτι που μου ζητησαν απο την δουλεια οτι μου επιτρεπουν να εργαστω (ακομα και στην ευρωπαικη ενωση που ανηκουμε, οι εργοδοτες το ζητανε αυτο το χαρτι και ας γραφει το προφανες οτι η ελλαδα ειναι εντος Ε.Ε και οτι μπορεις να εργαστεις επ΄αοριστου) και αυτοι μου ειπαν οτι θα μου το στειλουν με το ταχυδρομειο (το χαρτι αυτο μπορεις να το παρεις και απο το δημαρχειο κατα την εγγραφη σου εγω τοτε δεν το ξερα).
          ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ! Θα κάνω διάβημα στην γερμανική κυβέρνηση! Εγώ έκανα 12 λεπτά στην εφορία, για να μην αναφέρω το γεγονός ότι είχα και άλλον στην σειρά μπροστά μου και περίμενα και 6 λεπτά ακόμα!

          Νίκο για μια ακόμα φορά μας καθήλωσες με την περιγραφή σου. Ξετυλίγεις το κουβάρι μιας όμορφης ιστορίας, της οποίας περιμένουμε κάθε κεφάλαιο με αγωνία! Keep calm and keep writing!

          Comment


            τελος πηγα και απο το 'αλλοδαπων' για να παρω ενα χαρτι που μου ζητησαν απο την δουλεια οτι μου επιτρεπουν να εργαστω (ακομα και στην ευρωπαικη ενωση που ανηκουμε, οι εργοδοτες το ζητανε αυτο το χαρτι και ας γραφει το προφανες οτι η ελλαδα ειναι εντος Ε.Ε και οτι μπορεις να εργαστεις επ΄αοριστου) και αυτοι μου ειπαν οτι θα μου το στειλουν με το ταχυδρομειο (το χαρτι αυτο μπορεις να το παρεις και απο το δημαρχειο κατα την εγγραφη σου εγω τοτε δεν το ξερα).

            Καλημέρα Νίκο,

            μήπως εννοεις την Freizügigkeitsbescheinigung που το ζητάνε η εταιρίες ευρεσης εργασιας!?

            Comment


              Εχω παθει πλακα με την εξελιξη της ιστοριας..περιμενουμε με αγωνια τη συνεχεια!!

              Comment


                Originally posted by gbarak View Post
                ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ! Θα κάνω διάβημα στην γερμανική κυβέρνηση! Εγώ έκανα 12 λεπτά στην εφορία, για να μην αναφέρω το γεγονός ότι είχα και άλλον στην σειρά μπροστά μου και περίμενα και 6 λεπτά ακόμα!

                Νίκο για μια ακόμα φορά μας καθήλωσες με την περιγραφή σου. Ξετυλίγεις το κουβάρι μιας όμορφης ιστορίας, της οποίας περιμένουμε κάθε κεφάλαιο με αγωνία! Keep calm and keep writing!
                καλα εγω θα ψαξω δικηγορο και θα κανω μηνυση για ρατσιμο...ακου 8 λεπτα μονο...εμενα εκτος οτι περιμενα καπου 15 λεπτα, ΟΧΙ 8 ΛΕΠΤΑ ΜΟΝΟ, με στειλανε στην αρχη και σε λαθος κτιριο (απεναντι δηλαδη)....εκανα 2 λεπτα να παω, 2 λεπτα να γυρισω, και λερωσα με λασπες τα παπουτσια μου....

                Comment


                  Originally posted by turms View Post
                  καλα εγω θα ψαξω δικηγορο και θα κανω μηνυση για ρατσιμο...ακου 8 λεπτα μονο...εμενα εκτος οτι περιμενα καπου 15 λεπτα, ΟΧΙ 8 ΛΕΠΤΑ ΜΟΝΟ, με στειλανε στην αρχη και σε λαθος κτιριο (απεναντι δηλαδη)....εκανα 2 λεπτα να παω, 2 λεπτα να γυρισω, και λερωσα με λασπες τα παπουτσια μου....
                  ενταξει η δικια σου περιπτωση σηκωνει μεχρι και δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων, μην το συζητας! χαχαχαχα

                  Comment


                    φιλε νικο εισαι φοβερος!!!!!!!!!!!!!!! θελω αν μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες σχετικα με τη μεταφορα του αυτοκινητου σου και οτι αλλο εχεις παρει μαζι σου . θελω πολυ να μου απαντησεις γιατι σε λιγες μερες ερχομαι και γω γερμανια. γνωριζεις αν αυτη η εταιρια ερχετε και κρητη η εγω πρεπει να φερω το αμαξι στην αθηνα?? περιμενω ε???

                    Comment


                      Originally posted by milu View Post
                      Καλημέρα Νίκο,

                      μήπως εννοεις την Freizügigkeitsbescheinigung που το ζητάνε η εταιρίες ευρεσης εργασιας!?
                      Καλημερα milu, ακριβως αυτην εννοω !!!! την μικρη λεξουλα . Εδω στην περιοχη που ειμαι την ζητανε και τα εργοστασια για να προσληφθεις και μας την ζητησαν και στο φροντιστηριο που γραφτηκε η γυναικα μου για να παρακολουθησει Γερμανικα. Γενικοτερα απ'οτι εχω καταλαβει καθε περιοχη ζητα και διαφορετηκα χαρτια, οπως και στο ιδιο κρατιδιο μπορει καποιος να ηρθε 1 χρονο πριν και σε καποιον που ηρθε τωρα να ζητανε εντελως αλλα δικαιολογητικα, (το αναφερω γιατι την εχω πατησει ετσι)

                      Comment


                        Originally posted by black 68 View Post
                        θελω αν μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες σχετικα με τη μεταφορα του αυτοκινητου σου και οτι αλλο εχεις παρει μαζι σου ....
                        Καλημερα σου στελνω πμ καποια τηλεφωνα γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι επιτρεπτο να τα παραθεσω δημοσια.

                        Comment


                          φιλε νικο απλα εχω παθει πλακα με την περιπτωση σου..ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ..τα καλυτερα..αναμενουμε την συνεχεια...

                          Comment


                            Originally posted by turms View Post
                            καλα εγω θα ψαξω δικηγορο και θα κανω μηνυση για ρατσιμο...ακου 8 λεπτα μονο...εμενα εκτος οτι περιμενα καπου 15 λεπτα, ΟΧΙ 8 ΛΕΠΤΑ ΜΟΝΟ, με στειλανε στην αρχη και σε λαθος κτιριο (απεναντι δηλαδη)....εκανα 2 λεπτα να παω, 2 λεπτα να γυρισω, και λερωσα με λασπες τα παπουτσια μου....

                            Εγώ που πήγα πριν 5 μέρες στην εφορία να πάρω προσωρινό αριθμό μου δώσαν νουμεράκι και έπρεπε να περιμένω 4 ατόμα πρίν από εμενα. Εντωμεταξύ πήγα 16:37 (θυμάμαι την ώρα στο καρτελάκι) και η εφορία είναι ανοικτή μέχρι της 17:00. Μαθημένος από Ελλάδα λέω θα παέι 5 και θα μας διώξουν, είχε δύο γραφεία (σαν δωμάτια μικρά όπου ήταν ο υπάλληλος και αυτός που εξυπηρετεί μόνο , με κλειστή πόρτα) που εξυπηρετούσαν οπότε 3 λεπτά πρίν της 5 και ενώ είμαι ο επόμενος αδειάζει ένα γραφείο , περιμένω να ανάψει η οθόνη που λέει ποίος αριθμός να παέι σε ποίο γραφείο και τίποτα ο υπάλληλος σηκώνετε και φεύγει , λέω από μέσα μου την πατήσαμε. Αντε περίμενε μήπως στο άλλο γραφείο φιλοτιμηθούν να μας εξυπηρετήσουν , υπήρχαν ακόμα δύο που ήρθαν μετά από εμενα. Δυο λεπτά μετά επιστρέφει ο πρώτος υπάλληλος (είχε πάει τουαλέτα φαίνεται) και με φωνάζει μέσα. Την αίτηση την είχα μισοσημπληρώση (δεν καταλάβαινα τι έπρεπε να γράψω), καλά γερμανικά δεν μιλάω και ένω ούτε αυτός καλα αγγλικά μία χαρα συννενοηθίκαμε , εξυπηρετικότατος, σε 3 λεπτά ήμουν έτοιμος.

                            Comment


                              Νικο, η περιγραφη σου ειναι καθηλωτικη. Σημερα σε ανακαλυψα και τα διαβασα ολα τα ποστς σου μονορουφι. Σα να παρακολουθω σειρα και να ανυπομωνω για το επομενο επεισοδιο νιωθω. Αλλα ξερω οτι εχει happy end, εφοσον εισαι ακομα εκει :p

                              Comment


                                Νίκο και εγώ καινούρια είμαι στο post και ενδιαφέρομαι να μετακομίσω με την οικογένεια μου -έχω 5 παιδιά- στη Γερμανία, δεν ξέρω ακόμη που και πότε άλλα με συγκλόνισε η ιστορία σου...σε παρακαλώ συνέχισε οπωσδήποτε την αφήγησή σου

                                Comment

                                Working...
                                X