Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Αα...αναγνωση εφημερίδας κάνω κάθε μέρα. Δεν υπάρχει διαφήμιση που να μην έχω διαβασει στις στάσεις του μετρό. Το βιβλίο το δοκιμασα αλλα γεμισα τη σελιδα με αγνωστες λεξεις οποτε το σταματησα....
    Ναι, η καθημερινή τριβή με τη γλωσσα εχει σημασία. Και από τη προηγούμενη εβδομάδα γράφω μικρες εκθέσεις και τις δίνω στη καθηγητρια μου να τις διορθώσει. Την προηγουμενη μου τη παρέδωσε με πολλές διορθωσεις, ελπίζω αυτη που της πηγα σημερα να εχει λιγότερες. Θελω να δωσω τον Οκτωμβριο για πτυχίο... τρομάρα μου.

    Comment


      #47
      Η αποτυπωση της πραγματικοτητας ειναι η καλυτερη ιστορια, καποιος φιλος το ειπε εδω μεσα και ειχε δικιο τελικα. Χαιρομαι πραγματικα που σας αρεσουν τα γραφομενα μου ,μα ακομα περισσοτερο χαιρομαι που μοιραζομαι μαζι σας τις ανησυχιες , τους προβληματισμους και οτι εχω περασει απο την στιγμη που ηρθα Γερμανια. Πιστευω πως ολα αυτα που εχω συναντησει μεχρι στιγμης και οτι με εχει απασχολησει μεχρι τωρα ειναι και προβληματισμοι του καθε νεου μεταναστη που ειτε το ηθελε ειτε αναγκαστηκε και πηρε τον δρομο της φυγης, τον πιο δυσκολο δρομο.
      Κουραγιο πατριωτακια για ολους μας, ο δρομος της μεταναστευσης σιγουρα δεν ειναι με κοκκινο χαλι στρωμενος και ολα να ειναι ροδινα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι με υπομονη και επιμονη θα καταφερει ο καθενας να ικανοποιησει τα δικα του θελω. Η γλωσσα πραγματι ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπισα προσωπικα εγω ειδικα στην αρχη, ημουν πεπεισμενος απο πριν φυγω απο Ελλαδα οτι θα μιλανε αγγλικα εδω αλλα δυστηχως πολυ λιγοι μιλανε. Τωρα εγω πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος εχει εντελως διαφορετικο τροπο και χρονο που μπορει να μαθει μια γλωσσα παντως αυτο που εχω διαπιστωσει απο οταν ηρθα οσοι συναναστρεφονται με Γερμανους και δεν εχουν αλλο τροπο επικοινωνιας παρα μονο τα Γερμανικα μαθαινουν πολυ πιο γρηγορα, αλλα εδω που τα λεμε εδω μαθανε οι παπουδες μας γερμανικα που δεν τους χρειαζοταν, εμεις δεν θα μαθουμε??? Δεν ξερω τι λετε εσεις για βιβλια και για ολα αυτα που με κανουν και κοκκινιζω, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι τα κειμενα μου απο το σκληρο μου δισκο δεν θα σβηστουν. γιατι δεν θελω να ξεχασω με το περασμα του χρονου, ουτε οτι εχω περασει ουτε το πως ειμαι, δεν ξερω αυτος ο δρομος που διαλεξα που θα με βγαλει και ευχομαι να εχει αισιο τελος αλλα το μονο που δεν θελω με τιποτα ειναι να ξεχασω....

      Comment


        #48
        κανεις δεν θελει να ξεχασει!!!και ειλικρινα καθε μερα που περναει παρολες τις δυσκολιες με την γλωσσα που αντιμετωπιζω, νοιωθω οτι κλεινει ενα μικρο κεφαλαιο απο εκεινο που με κατετρωγε στην ελλαδα και κανω ενα βημα μπροστα σε μια χωρα που πραγματικα υπαρχει μελλον, που πραγματικα δεν προκειτε να σε αφησουν να χαθεις!!!!

        Comment


          #49
          Originally posted by Blacktulip View Post
          κανεις δεν θελει να ξεχασει!!!και ειλικρινα καθε μερα που περναει παρολες τις δυσκολιες με την γλωσσα που αντιμετωπιζω, νοιωθω οτι κλεινει ενα μικρο κεφαλαιο απο εκεινο που με κατετρωγε στην ελλαδα και κανω ενα βημα μπροστα σε μια χωρα που πραγματικα υπαρχει μελλον, που πραγματικα δεν προκειτε να σε αφησουν να χαθεις!!!!
          εμένα πραγματικά με θλίβει το γεγονός πως πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι φεύγουν σιγά σιγά από την χώρα (με πικρία για την κατάσταση στην χώρα) και πλέον όλοι μας έχουμε φίλους και συγγενείς που έχουν ήδη φύγει ενώ παλιά είχε φύγει ο γνωστός του γνωστού... Δεν ξέρω που θα φτάσει η κατάσταση, αλλά σίγουρα δεν μπορεί το εξωτερικό να απορροφήσει 2 εκατομμύρια Έλληνες (βγάζω εκτός τους συνταξιούχους και τους γνωστούς "βολεμένους").

          Comment


            #50
            τελικα τι εγινε? θελουμε την συνεχεια..πως βρηκες δουλεια? η οικογενεια σου ποτε ηρθε? γενικα θελουμε την συνεχεια....

            Comment


              #51
              Originally posted by nikospp View Post
              1. Η αποτυπωση της πραγματικοτητας ειναι η καλυτερη ιστορια, καποιος φιλος το ειπε εδω μεσα και ειχε δικιο τελικα. Χαιρομαι πραγματικα που σας αρεσουν τα γραφομενα μου ,μα ακομα περισσοτερο χαιρομαι που μοιραζομαι μαζι σας τις ανησυχιες , τους προβληματισμους και οτι εχω περασει απο την στιγμη που ηρθα Γερμανια. Πιστευω πως ολα αυτα που εχω συναντησει μεχρι στιγμης και οτι με εχει απασχολησει μεχρι τωρα ειναι και προβληματισμοι του καθε νεου μεταναστη που ειτε το ηθελε ειτε αναγκαστηκε και πηρε τον δρομο της φυγης, τον πιο δυσκολο δρομο.

              2. Κουραγιο πατριωτακια για ολους μας, ο δρομος της μεταναστευσης σιγουρα δεν ειναι με κοκκινο χαλι στρωμενος και ολα να ειναι ροδινα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι με υπομονη και επιμονη θα καταφερει ο καθενας να ικανοποιησει τα δικα του θελω.

              3. Η γλωσσα πραγματι ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπισα προσωπικα εγω ειδικα στην αρχη, ημουν πεπεισμενος απο πριν φυγω απο Ελλαδα οτι θα μιλανε αγγλικα εδω αλλα δυστηχως πολυ λιγοι μιλανε. Τωρα εγω πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος εχει εντελως διαφορετικο τροπο και χρονο που μπορει να μαθει μια γλωσσα παντως αυτο που εχω διαπιστωσει απο οταν ηρθα οσοι συναναστρεφονται με Γερμανους και δεν εχουν αλλο τροπο επικοινωνιας παρα μονο τα Γερμανικα μαθαινουν πολυ πιο γρηγορα, αλλα εδω που τα λεμε εδω μαθανε οι παπουδες μας γερμανικα που δεν τους χρειαζοταν, εμεις δεν θα μαθουμε???

              4. Δεν ξερω τι λετε εσεις για βιβλια και για ολα αυτα που με κανουν και κοκκινιζω, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι τα κειμενα μου απο το σκληρο μου δισκο δεν θα σβηστουν. γιατι δεν θελω να ξεχασω με το περασμα του χρονου, ουτε οτι εχω περασει ουτε το πως ειμαι, δεν ξερω αυτος ο δρομος που διαλεξα που θα με βγαλει και ευχομαι να εχει αισιο τελος αλλα το μονο που δεν θελω με τιποτα ειναι να ξεχασω....
              Καλημέρα Νίκοκ σου εύχομαι να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!!!!!!
              Με αφορμή το δικό σου ποστ έχω να πω τα εξής:

              3. Έτσι είναι ακριβώς...!!! Η γλώσσα είναι το Α κ το Ω για κάθε μετανάστη...!!!

              2. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...!!! Όποιος ονειρεύεται κόκκινα χαλιά είναι βαθιά νυχτωμένος...!!!

              1. "Δυστυχώς" αυτή την αποτύπωση της πραγματικότητας την γράφουν πολλοί λίγοι ενώ κάποιοι ανεγκέφαλοι είπαν ότι βγάζουμε τα εσώψυχά μας (μα τι ζώα υπάρχουν τελικά σε αυτήν την χώρα...???) - (αυτό για σε εσένα που θα σκεφτείς να πεις το ίδιο: κ τι σε νοιάζει εσένα ρε...??? στο φινάλε μην τα διαβάζεις ρε...!!! κ για να σου φύγει το κόμπλεξ πήγαινε παίξε με την "φάρμα σου" στο ίντερνετ ρε...!!!).
              Εγώ προσωπικά όλους αυτούς που μπαίνουν στο πατριωτάκι ανοίγουν θέματα κάνουν ερωτήσεις στην συνέχεια μεταναστεύουν κ στο τέλος εξαφανίζονται χωρίς να δώσουν τις δικές τους προσωπικές εμπειρίες ή ακόμη κ ιστορίες για να ενημερώσουν όσους είναι όπως ήταν αυτοί στην ίδια κατάσταση πριν από καιρό τους παρομοιάζω... σαν τα μικρά ψαράκια που όλη τους την ζωή την περνάνε πίσω από τους καρχαρίες ή τα μεγαλύτερα ψάρια για να τρώνε κ αυτό επειδή είναι εντελώς ανίκανα να βρούνε τροφή από μόνα τους...!!!

              4. Δυστυχώς οι περισσότεροι ξεχνάνε...!!! Κ πολύ γρήγορα μάλιστα...!!!





              υ.γ. Για να προλάβω κάποιους-ες.... που ίσως τους-τις ενοχλήσει...
              Δημοκρατία έχουμε κ συν της άλλης δεν παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ...!!!



              Διαλέξτε: Πικρές Αλήθειες...??? ή Γλυκά Ψέματα...???
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #52
                jim πόσο συμφωνώ μαζί σου!! ξέρεις και εγώ διάβαζα το πατριωτάκι, και δεν είχα γίνει μέλος, μέχρι που χρειάστηκα να ρωτήσω και εγώ κάτι. μετά που πήρα τις απαντήσεις μου διάβαζα ερωτήσεις άλλον ανθρώπων και έλεγα ε κάποιος θα τους απαντήσει...ενώ μπορούσα να απαντήσω και εγώ! εντάξει όχι τόσο εξειδικευμένα όσο κάποιοι άλλοι αλλά μπορούσα να τους πω την δική μου πλευρά...και έτσι ξεκίνησα να γράφω! φυσικά έχω βοηθήσει κόσμο και εκτός πατριωτάκι αλλά όσο μπορώ να συμβουλεύσω κάποιον με την μικρή εμπειρία μου θα το κάνω!! και ελπίζω σε ένα χρόνο να γράψω τη δική μου μικρή Οδύσσεια το πως καταφέραμε να φτάσουμε εδώ!! κλάμα, λύπη, αγωνία, αγώνας και άλλα πολλά!! καλή συνέχεια σε όλους και μπράβο σε όλους που βοηθάνε τους νέους που θέλουν να φύγουν!!

                Comment


                  #53
                  Δυστυχώς είναι πολλοί που διαβάζουν αλλά δεν γράφουν!

                  Comment


                    #54
                    όπως βλέπουμε και με τις περιπέτειες του φίλου μας σε μια ξένη χώρα, κόντρα σε δύσκολες και άγνωστες καταστάσεις, παρατηρούμε τα χαρακτηριστά του Έλληνα. Ο Ελληνας που δεν βοηθάει τον Ελληνα, ο γκρινιάρης Έλληνας που θα σου πει ότι κακοπερνάει και σε αποκαρδιώνει, να μην έρθεις και εσύ να γίνουμε πολλοι μπας και του φας το ψωμί, ο Ελληνας που νοσταλγεί την Ελλάδα αλλά με τίποτα δεν γυρίζει πίσω (πολλές περιπτώσεις ούτε για διακοπές, παρότι έχει τα χρήματα). Δυστυχώς το site και τα διάφορα forums το επιβεβαιώνουν. Ελάχιστοι Ελληνες της διασποράς θα σε βοηθήσουν, όπως και σχεδόν κανένας δεν πρόκειται να σε βοηθήσει και στην ίδια σου την χώρα. Ολοι υπόσχονται, όλοι τάζουν, κανείς δεν πράττει. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πως φτάσαμε ως εδώ σαν χώρα, που έχουμε καταντήσει, σε μια χώρα υπό κατάρρευση και τολμώ να πω ότι σε ελάχιστα χρόνια από τώρα (αφού σχεδόν όλοι μας -όσοι τολμηροί- έχουμε μείνει ακόμα εδώ -ως πότε?) θα καταντήσουμε οι σερβιτόροι της Ευρώπης. Θα ζούμε μόνο από τουρισμό, να σερβίρουμε φαί-ποτό-σεξ στους πλουσιοευρωπαίους και να είμαστε και ευτυχισμένοι από πάνω. Τώρα για εσάς τους νοσταλγούς της Ελλάδας, αν θέλετε ελάτε εδώ, γιατί φυγατε? Δεν πιστεύω να μας νοσταλγείτε? Ποια? Την θάλασσα? Να την βράσω, πέντε μπάνια φέτος έκανα σε κοντινή παραλία της Αττικής? Τον ήλιο? Την ζέστη την αφόρητη? Αν κοστίζει το ερ κοντίσιον με ανεμιστήρα παλεύει ο μέσος Ελληνας... Και να πω και κάτι τελευταίο γιατί σας κούρασα. Οσους φιλους - γνωστούς και μακρινούς συγγενείς έχω, κανείς δεν φιλοτιμήθηκε να με προσκαλέσει - ούτε εμένα ούτε και σε πολλές περιπτώσεις που ξέρω από άλλα παιδιά, δεν θα τους καθόμασταν και στον σβέρκο, πεντε βιογραφικά να έδινε. Αυτή η πικρία, του φεύγω σαν κυνηγημένος από την ΧΩΡΑ μου, σας θα σας κάνει πιο σκλήρούς - και ίσως πιο Ευρωπαίους.

                    Comment


                      #55
                      stathopa77 ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ.ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΕΡΥΣΙ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ..............ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ...........ΤΑ ΛΕΜΕ......

                      Comment


                        #56
                        Για καλη μου τυχη η πορτα ανοιξε αμεσως μετα το πρωτο χτυπημα χωρις καποια ερωτηση μιας και εξω απο την πορτα ειχε και θυροτηλεφωνο, αριστερα ειχε ενα μεγαλο παρκιγκ και δεξια λιγα μετρα πιο κατω ενα τεραστιο κτιριο, παρ'ολο που το κτιριο ηταν πολυ μεγαλο ειχε μονο μια πορτα, οποτε μια χαρα σκεφτηκα ουτε που χειαστηκε να ψαξω . Πριν μπω ριχνω ξανα μια ματια σε ενα κειμενακι που ειχα γραψει στα γερμανικα οτι θελω να αφησω ενα βιογραφικο και αν υπαρχει καποια θεση κενη. Οποτε και παω βουρ προς τα εκει, χτυπαω ακομα ενα κουδουνι και μου ανοιγουν, ανεβαινω κατι σκαλακια και βρισκομαι σε ενα χωρο υποδοχης εκει ηταν δυο μεγαλοκοπελες παω προς το μερος τους χαμογελαστος, οταν φτανω κοντα τους, παω να τους πω τα δικα μου ξεκιναω, τους τα λεω, απο οτι καταλαβα η προφορα μου μαλλον δεν τους βοηθησε να με καταλαβουν οποτε καπακι τους λεω αν μιλανε αγγλικα, η απαντηση ηταν και απο τις δυο αρνητικη, κατι αρχισε να μου λεει η μια κυρια αλλα δεν καταλαβαινα..ντραπηκα αυτο ειναι το συναισθημα που θυμαμαι απο εκεινη την στιγμη, ενιωσα πολυ αβολα, μετα τεντωνοντας το χερι μου πανω απο τον γκισε προς το μερος τους με μια κινηση τους εβγαλα ενα βιογραφικο και τους το εδειξα, δεν μπηκαν καν στο κοπο να το παρουν στα χερια τους, μου δειξαν ενα κουτι δεξια του παγκου να το αφησω, το αφησα και τις ειδα που κοιταχτηκαν.

                        Το ειδα, το ειδα στο βλεμα τους ειναι σαν να ειπαν οτι δεν εχεις καμια ελπιδα, κατεβασα το κεφαλι, τους ειπα ευχαριστω και εφυγα. Βγαινοντας προς τα εξω τα συναισθηματα μου ηταν λιγο αναμεικτα εκτος απο ξενερωμενος που αλλιως τα ειχα στο μυαλο μου, τσατιστικα κιολας και γιατι με κοιτουσαν λες και εβλεπαν εξωγηινο και γιατι δεν μπορεσα να συννενοηθω. Δεν εχω συνηθισει να τσαλακωνομαι, αλλα αυτη ηταν και η σκεψη που ειχα βγαινοντας. Νικολα ειπα εδω που ηρθες εισαι ενας ξενος και θα τσαλακωθεις και θα υποστεις πολλα απο αυτα που δεν σου αρεσουν η που δεν εχεις συνηθισει. Δεν πειραζει σκεφτηκα, οταν βγηκα στο δρομο κοιταξα την τσαντα μου ανοιγοντας την, την ειχα γεμισει με βιογραφικα, λεω αυτα πρεπει με καθε τροπο να φυγουν απο εδω μεσα και να μοιραστουν , και φευγω με γρηγορο βηματισμο προς τα επομενα εργοστασια αμεσως πιο πανω ηταν ενα εργοστασιο με πλαστικα. Οταν εφτασα απ'εξω ειχε δυο εισοδους μια για τα αμαξια που ανοιγε συρομενη πορτα με κωδικο και αλλη μια με πορτα που και αυτη ανοιγε με κωδικο και διπλα ειχε ενα θυροτυλεφωνο . Ουπς και τωρα τι κανουμε σκεφτηκα??περιμενα κανα δεκαλεπτο μπας και περασει κανενας αλλα τιποτα. Οποτε και χτυπαω το θυροτηλεφωνο, μου απαντουν, τους λεω το κειμενακι μου, κατι μου ειπαν που παλι δεν καταλαβα τους λεω ξανα το ιδιο πραγμα μπας και φιλοτιμηθουν να μου ανοιξουνε αλλα εφαγα πορτα που λενε. απο τα λιγα που καταλαβα ειπαν την λεξη ραντεβου, οποτε παμε παρακατω.

                        Πιο κατω ηταν και ενα εργοστασιο με μεταλλικους σωληνες εκει πραγματικα δεν καταλαβα που επρεπε να παω, εκανα γυροβολιες σαν τον χαζο η μονη εισοδος ηταν ενας τεραστιος χωρος οπου δεν υπηρχε και κανενας ανθρωπος για να ρωτησω και διστασα να παω γιατι ηταν αποθηκη και λεω κατσε μην βρω κανα μπελα και δεν ξερω και να μιλαω. Ολα αυτα μου πηραν αρκετη ωρα γιατι οι αποστασεις δεν ηταν και μικρες, σε αλλα τρια εργοστασια που πηγα ηταν ιδιο σκηνικο με το πρωτο, αφησα τα βιογραφικα μου στους χωρους υποδοχης. Αφου εκανα την γυρα μου εκει εφυγα για να παρω το λεωφορειο και μεχρι να γυρισω πισω αργα το απογευμα γυρισα αλλες τρεις βιομηχανικες περιοχες. Σε γενικες γραμμες τα βιογραφικα που μπορεσα να αφησω ηταν παρα πολυ λιγα σε σχεση με τα εργοστασια που συναντησα το 90% εχουν θυροτηλεφωνα και δεν σου ανοιγουνε, δεχονται μονο με ραντεβου, και σε ενα εργοστασιο που ναι μεν ειχε θυροτηλεφωνο αλλα μπορεσα να μπω απο εκει που μπαινουν τα αμαξια (κλασικος ελληναρας) μετα απο λιγα μετρα ειδα ενα σεκιουρητα με ενα σκυλαρο τεραστιο να ερχεται προς εμενα και λεω μην κανει κανα αστειο και αφησει το σκυλο θα τρεχω και δεν θα φτανω. Ευτυχως μιλαγε αγγλικα ο ανθρωπος και το επαιξα τρελιτσα οτι δεν καταλαβα απο που μπαινεις.Οποτε και δεν ξαναεπιχειρησα να μπαινω χωρις να χτυπαω.

                        Αλλιως τα ειχα στο μυαλο μου απο πριν ερθω εδω. Σκεφτομουν οτι τα εργοστασια και γενικα οι επιχειρησεις θα ειναι οπως στην ελλαδα (χυμα δηλαδη, τι εννοω? να μπορεις ευκολα να εχεις προσβαση στο προσωπικο της επιχειρησης στους υπευθυνους η και στο τμημα προσωπικου) και που πονταρα? Κανοντας την γυρα μου να αφησω τα βιογραφικα θα ηταν να πεσω πανω στο καταλληλο ανθρωπο, λιγο πολυ απο το βιογραφικο μου θα εβλεπε οτι μπορω να κανω πολλα πραγματα οποτε και θα προσπαθουσα να του δειξω ποσο πολυ εχω αναγκη να δουλεψω και επειδη ξερω οτι οταν δεν κατεχεις την γλωσσα μειονεκτεις, θα δεχομουν ευχαριστα να δουλεψω με λιγοτερα λεφτα αρκει να εχω σιγουρα την ασφαλιση μου, ουτως η αλλως το παν για εμενα ηταν να μπορεσω να κανω απο καπου την αρχη μου να μπορεσω να γατζωθω, εδω που ηρθα απο την πρωτη κιολας βολτα που εκανα οι πορτες ηταν ερμητικα κλειστες για εμενα λογω γλωσσας και λογω οτι εδω δεν εχουν τμημα προσωπικου για να μπορουσα να απευθυνθω.

                        Ειχε απογευματιασει και αφου γυρισα πισω εξαντλημενος απο τον ποδαροδρομο επεσα οπως ημουν με τα ρουχα στο κρεβατι, δεν ειχα το κουραγιο ουτε την τσαντα μου να βγαλω απο τον ωμο μου, την ανοιξα για να κανω τον ημερησιο απολογισμο.. τζιφος ακομα γεματη ηταν, τοτε θυμηθηκα καποτε που ειχα παει να μοιρασω κατι φυλλαδια τον τυπακο που με κοιταγε επιμονα στα ματια και με ειχε παροτρυνει ρωτωντας, Θα τα μοιρασουμε ολα ετσι?? α ρε λεω η ζωη κυκλους κανει τελικα, τωρα μετα απο χρονια καταλαβα την καψα που ειχε τοτε ο ανθρωπακος (και ναι τα μοιρασα ολα τοτε!!) και μεσα στην απολυτη ησυχια χτυπα το τηλεφωνο του φιλου πεταγομαι πανω λες και με χτυπησε ρευμα....
                        Ο φιλος ,μου ειχε πει τον αριθμο αυτο τον εχει μονο η γυναικα του οτι χρειαστουν θα με παρουν στο ελληνικο οποτε αμα χτυπησει τρεχα να το σηκωσεις απο δουλεια θα ειναι. Οποτε εκει που πεταγομαι και αρχιζω να το ψαχνω γυρω γυρω, μεσα στην τσαντα μου ηταν τελικα το πιανω εντρωμος και το σηκωνω
                        Ja bitte λεω. Ελα Νικολα μου απανταει(τι εγινε ρε σκεφτομαι ελληνικα??)ναι πoιος ειναι?? ελα ο τυροπιτας ειμαι
                        γεια σας κυριε τυροπiτα τι κανετε?
                        ολα καλα αγορι μου (μες στης γλυκες) να σου πω απο οτι ειδα εχεις και διπλωμα για φορτηγο, (ναι του απανταω ενθουσιασμενος και ετοιμος με τεντωμενα αυτια να ακουσω) και να εδω που συζηταγαμε με την γυναικα μου, εγω εχω εδω και λιγο καιρο που εχω αγορασει ακομα ενα φορτηγο (τι λες τωρα???σκεφτομαι, κριση κριση δηλαδη) και να εκει που θα βαζαμε ενα οδηγο ειπαμε με την γυναικα δε λεμε στο παλικαρι που ειναι και ελληνοπουλο να συνεργαστουμε??(πες μου που εισαι να ερθω να τα πουμε τωρα του λεω) κοιτα να δεις ειναι δυσκολη δουλεια και παρα πολλες οι ωρες μου λεει (αυτα ειναι λεπτομερειες , δωσμου δουλεια και μην σε νοιαζει, δεν θα σε απογοητευσω του λεω) ακουσε με πρωτα μου λεει, θα ξεκινας πολυ νωρις το πρωι 4 θα πηγαινεις να προμηθευεσαι τα προιοντα και μετα θα κανεις δρομολογιο μεχρι το απογευμα στις 7, για το πρωτο καιρο μην σε νοιαζει για τα γερμανικα θα ερχεται η γυναικα μου μαζι σου για πωλητρια, αργοτερα οταν θα τα μιλας θα πηγαινεις μονος σου, ειναι υπευθυνη δουλεια μου επισημαινει (τελεια του απανταω να ερθω να τα πουμε πιο λεπτομερως απο κοντα, ακομα και τωρα εγω δεν εχω κανενα προβλημα) ελα εκει που συναντηθηκαμε το πρωι μου απαντα και το κλεινουμε.
                        Ουτε κουραση υπηρχε τωρα ουτε τιποτα πετωντας εφυγα για να παω να συναντησω τον κυριο τυροπιτα, οσο περιμενα το λεωφορειο και μεχρι να φτασω σκεφτομουν οτι οι ευκαιριες παρουσιαζονται λιγες φορες στην ζωη μας αμα σου παρουσιαστει καποια ευκαιρια πρεπει να την βουτηξεις απο τα μαλλια. Ρε λες? Να ειναι η ευκαιρια μου αυτη? Οτι πρεπει ειναι για μενα, πληρες ωραριο, και απο λεφτα? αυτο σκεφτομουν δεν θελω πολλα ισα ισα να μπορω να επιβιωνω, μεχρι να μαθω την γλωσσα. Απο την αλλη σκεφτομουν κατσε να παω να ακουσω τι εχει να μου πει γιατι πολλα εχουν δει τα ματακια μου (πατριοτακι.νετ) μην ενθουσιαζομαι ετσι γρηγορα.

                        Τεσπα το λεωφορειο μου κατεφτασε και παω με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια να μιλησω με τον κυριο τυροπιτα. Με το που φτανω κοντα στο φορτηγο, αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν κατεβηκε κατω να μιλησουμε προσωπο με προσωπο, βεβαια συγυριζε και καθαριζε γιατι ηταν στο κλεισιμο, οποτε Νικολα μην εισαι καχυποπτος λεω μεσα μου. Αφου αρχισε να μου λεει για τα κολπα της δουλειας και για το τι θα επρεπε να κανω, μου εδειξε και σε ενα χαρτι ποιες περιοχες ηθελε να καλυψει και ποιες ωρες, το καλυτερο και το πιο σημαντικο μου το αφησε για το τελος.
                        Αφου τα αναλυσαμε ολα μου λεει : Απ'οτι σου ειπα Νικολα το φορτηγο δεν εχω πολυ καιρο που το εχω αγορασει και ειμαι λιγο στενα αυτο το διαστημα, οσο αφορα για την πληρωμη σου ομως να ξερεις πως εγω ειμαι κυριος με το κ κεφαλαιο, τα λεφτα θα τα εχεις παντα στην ωρα τους (φανταστικα!! σκεφτηκα) .και για τι ποσο μιλαμε κυριε τυροπιτα? Ε! Χαρτζιλικι μπορω να σου δινω μην φανταστεις κανα μεγαλο ποσο μου απαντα ειμαι πολυ στενα αυτο το διαστημα. Νταν! Μια κεραμιδα σαν να επεσε στο κεφαλι μου, εντελως αυθορμητα μου βγαινει η λεξη σαστισμενα τι χαρτζιλικι?? Να μωρε κανα 15ρικο τη μερα σκεφτομουνα μου απαντα.
                        Με το που το ακουω ζαλισμενος απο την πρωτη κεραμιδα μου βγηκε ενα αυθορμητο γελιο. Ρε μεγαλε πλακα μου κανεις?? του απανταω και αρχισε να μουρμουραει και να μου λεει οτι ειναι μεγαλη επενδυση και οτι ανοιχτηκε αρκετα μπλα μπλα μπλα..Οσο τον ακουγα μου αναψαν τα λαμπακια και ετοιμαζομουν οπως ημουν απο κατω να σκαρφαλωσω κα να τον βουτηξω, πραγματικα δεν ξερω πως κρατηθηκα απλα γυρισα την πλατη και σηκωθηκα και εφυγα. Δεν του ειπα απολυτως τιποτα πηρα το λεωφορειο και εφυγα....
                        (ο κυριος τυροπιτας θα ηταν κυριος με Κ κεφαλαιο..θα μου εδινε το χαρτζιλικι μου στην ωρα του)

                        Συνεχιζεται....

                        Comment


                          #57
                          Εδώ μου'ρθε κεραμίδα εμένα!!! Όχι ρε φίλε!! Αυτό είναι το απαύγασμα της εκμετάλλευσης! ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΚΥΡΙΕΣ&ΚΥΡΙΟΙ - ΤΕΛΟΣ [Εκτός ελαχίστων φαντάζομαι εξαιρέσεων, δυστυχώς προσωπικά δεν είχα την τύχη να πετύχω καμμία στην δική μου περιπέτεια με την γυναίκα μου... ειδάλλως δεν θα'μουν εδώ τώρα να σχεδιάζω την τρίτη απόπειρα με παιδί πλέον - κανονική οικογένεια] Αυτό πρέπει να γίνει βιβλίο και μπέστ σέλλερ να νιώσουμε όλοι μας την γλύκα της εκδίκησης πού θα προσφέρει το ξεμπρόστιασμα όλων των εκμεταλλευτών απανταχού της γής πού εκμεταλλεύονται το ίδιο τους το γένος - το ίδιο τους το αίμα! Αναμένω σε αναμμένα κάρβουνα την συνέχεια της ιστορίας σου αγαπητέ φίλε& μαχητή της ζωής...
                          Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by nikospp View Post
                            ολα καλα αγορι μου (μες στης γλυκες)

                            ρε φιλε, μολις διαβασα αυτη την φραση ειπα μεσα μου......''ερχετε το καλο''....στον δρομο ειναι...ρε παιδια δεν ειχα την ατυχια να δουλεψω για ελληνες....στα περιπου 2 1/2 χρονια που ειμαι εδω περιπου εχω δουλεψει μονο σε δυο γερμανικες εταιριες, μονος ελληνας ημουν εγω,,,,μονος μου....κανεις αλλος ουτε για δειγμα....ουτε στην ειδικοτητα μου αλλα και ουτε αλλαυ εκει μεσα.

                            ειλικρινα σας μιλω νοιωθω τυχερος που η αναγκη δεν με εστειλε να πεσω σε ελληνα εργοδοτη, απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα αλλα και απο αυτα που εχω ζησει με εναν φιλο και απο οσα εχω καταλαβει με την ελαχιστη επαφη που εχω με ελληνες, εχω χασει καθε ελπιδα οτι μπορει να ερθει ελληνας στην γερμανια και να την παλεψει με βοηθεια απο ελληνα.....ξερω οτι ειναι υπερβολικο και τωρα που το σκεφτωμαι θυμηθηκα μια περιπτωση απο ελλαδα ενος γνωστου που βρηκε δουλεια σε οικοδομες μεσω ελληνα που εχει συνεργειο και βοηθησε πολυ το παιδι αυτο και εφερε και την οικογενεια του σε χρονο ρεκορ επανω.....δεν ξερω....νομιζω ομως παρα τις εξαιρεσεις του κανονα δεν πρεπει να υπαρχει τουλαχιστων σε ευρωπαικο επιπεδο τετοια ρατσα σαν την δικια μας.

                            τα λεω αυτα οχι για να παιξω με τον πονο του καθε ενος που θελει να κανει την κινηση αυτη.....αλλα ειλικρινα δεν μπορω να τους καταλαβω τους κεραταδες....ποσο μπορει να πεσει χαμηλα ενας ανθρωπος....για παραδειγμα αυτος ο τυροπιτας με τι ψυχη του ειπα αυτη την κουβεντα??!!....και η πλακα ειναι οτι με αυτους τους ορους δεν υπαρχει περιπτωση να βρει ανθρωπο να δουλεψει το φορτηγο του......και τοτε τι θα κανει?? η θα το πουλησει, η θα πληρωσει καποιον κανονικα και οχι με χαρτζιλικι 15 ευρω την ημερα απο τις 4 το πρωι εως τις 7 το απογευμα.....δηλαδη μιλαμε για 15 ωρες την ημερα!!!!! δεν βγαζω τοσα πολλα λεφτα αλλα ειλικρινα να του εδινα εγω τα 15 ευρω (να κοψω το καπνισμα) να τον εχω για παρεα μαζι μου στην δουλεια στην τελικη....ποσα θα του εδινα?? 24 επι 15 ευρω την ημερα ισον 360......ρε λεμε παρανοια......ηταν παντος δερβισης ο τυροπιτας.....large που λεμε και στην ελλαδα.......περιμενω και εγω την συνεχεια να δω τι εγινε τελικα αλλα ρε συ νικολα κανε και μια ενημερωση για το εαν ειχες ξανα επαφη με τον τυροπιτα και γενικα βρε παιδι μου ποιο ειναι το στατους σημερα με αυτον τον τυπο....τον βλεπεις??? περνας καμια βολτα απο εκει??

                            Comment


                              #59
                              nikospp μια απο τα ιδια και για τον ανδρα μου που ειναι οδηγος!!! ειχεε μπλεξει την πρωτη φορα με ελληνα αλλα εκεινος το ειχε συστημα και επαιρνε μονο ελληνες που δεν ηξεραν και ελληνικα, γιατι ποτε δεν τους πληρωνε στην ωρα τους,και ολο μεσα τους ειχε, αλλα ο αντρας μου με τρια παιδια τοτε στην ελλαδα που ειμασταν δεν του χαριστηκε του εκανε καταγγελια στην αρμπαιτσαμτ, αλλα και ο αλλος 15 ευρω χαρτζηλικι. οπα ρε μεγαλε μη ξοδευεσαι ετσι και μπεις και μεσα... τοσες ωρες δουλειας, τι να πω εκμεταλευση στο επακρο... ηθελα να ηξερα ειναι ησυχοι με την συνηδηση τους? , δεν νοιωθουν οτι εκμεταλευονται...?
                              στο τελος θα σε πουν και αχαριστο που σου εδωσαν δουλεια και εσυ ζητας περισσοτερα λεφτα!!!περιμενουμε την συνεχεια!!!!!

                              Comment


                                #60
                                Δηλαδή 1 ευρώ την ώρα!!!

                                Επομένως, ήρθε η στιγμή να επαναλάβουμε, για όσους δεν ξέρουν, το συμπέρασμα στο οποίο έχουμε καταλήξει μετά τις πολλές εμπειρίες των συμπατριωτών μας. Ότι δηλαδή:

                                1. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ

                                και ότι

                                2. ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΟΜΗΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΛΥΤΡΑ, Η ΕΓΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ, Η ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ, ΚΛΠ

                                ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...

                                Comment

                                Working...
                                X