Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νίκο μη μας ξεχνας..περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια!

    Comment


      Καλησπέρα Νίκο, μου στέλνεις σε παρακαλώ τα στοιχεία της μεταφορικής που σου έφερε το αυτοκίνητο; Μηπως μπορείς να μου πεις όταν το πήρες εκεί στην Γερμανια ποια διαδικασία χρειαστηκες να κανείς για να το δηλώσεις; Πήρες γερμανικές πινακίδες; Χρειάστηκε να το περάσεις tuv? σορυ που σε ζάλισα αλλά θέλω να πάρω και εγώ το δικό μου αυτοκίνητο και μου λένε κάτι τρέλα....

      Comment


        καλησπερα και απο μενα ..διαβαζω εδω και 2 ωρες την ιστορια του Νικου ..μακαρι να του πηγαν ολα καλα!!εχει καιρο να γραψει ...περιμενουμε με αγωνια και αν και δεν το πιστευεις ειλικρινα συμπασχω μαζι σου γιατι εχεις δυναμη μεσα σου και σου αξιζει και σε σενα και στην οικογενεια σου ενα καλυτερο μελλον!!!

        Comment


          Originally posted by ZoiMich View Post
          ... Μηπως μπορείς να μου πεις όταν το πήρες εκεί στην Γερμανια ποια διαδικασία χρειαστηκες να κανείς για να το δηλώσεις; Πήρες γερμανικές πινακίδες; Χρειάστηκε να το περάσεις tuv? ...
          Καλησπερα κι ας αργησα ειμαι σε φαση αλλαγης εργασιας και δυστυχως το τελευταιο διαστημα δεν εχω καθολου χρονο ...
          Το αμαξι το εφερα απο Ελλαδα και δεν το ειχα περασει ΚΤΕΟ γιατι ειχα σκοπο να φυγω, οταν το παρελαβα για ενα διαστημα το κυκλοφορουσα με ελληνικες πινακιδες (μπορεις για 6 μηνες) αφου ειχα παρει απο ελλαδα χαρτι που να αναγραφει σε ποιο μπονους μαλους ειμαι και οτι δεν εχω καποιο ατύχημα στα ΑΓΓΛΙΚΑ (τσακωθηκα για να μου το φτιαξουν στα Αγγλικα) πηγα σε μια ασφαλιστικη εταιρεια αυτοκινητων εδω στην Γερμανια μου εκανε μια προσφορα και μου εδωσε ενα χαρτι το οποιο ανεγραφε οτι θα με ασφαλισει. Με αυτο το χαρτι πηγα σε ενα συνεργειο αυτοκινητων που εγραφε οτι μπορεις να περασεις TUV και αφου κλεισαμε ενα ραντεβου το περασα, μου εδωσαν (δεν θυμαμαι τι ειχα πληρωσει) καποια χαρτια οπου ελεγαν οτι ολα ειναι καλα και το αυτοκόλλητο που κολανε στην πινακιδα το πηρα στα χερια για να μπορεσω να παω στο Kfz-Zulassungsstelle της περιοχης μου για να αλλαξω την αδεια κυκλοφοριας μου και να παρω γερμανικες πινακιδες. Τωρα επειδη εδω στο φορουμ εχω διαβασει διαφορα οτι πρεπει να πας Ελλαδα να κανεις διαγραφη εμενα μου ειπαν οτι τη διαγραφη τη κανονιζουν αυτοι εδω απο Γερμανια σε συνεννοηση με το υπουργειο στην ελλαδα (συνδεονται ηλεκτρονικα)
          τωρα για το τελευταιο μακαρι να μαθαινα και εγω τελικα τι ισχυει...

          Comment


            Το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο οταν ακουω την λεξη πτωχευση ειναι... την “κατσαμε” τωρα, Γενικοτερα μεχρι στιγμης δεν μου ειχε ξανασυμβει κατι αντιστοιχο αλλα απο οσους γνωστους εχω και ειχε πτωχευσει η επιχειρηση που δουλευαν ειναι κυριλεκτικα μην σου τυχει κατι τετοιο, και δυστυχως οι εταιρειες που πτωχευουν το τελευταιο διαστημα στην ελλαδα ο αριθμος ειναι πολυ μεγαλος

            Κυριολεκτικα μετα τα λεγομενα του αφεντικου μενω παγωμενος και συναμα αποριμενος το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν 'καλα τοσοι ελληνες εδω κανεις δεν μου ειπε τιποτα??' απο την αλλη ετσι εξηγουνται και οι συμπεριφορες των εργαζομενων εδω σκεφτηκα, αφου απομακρυνθηκαμε απο το αφεντικο δεν μπορουσα να κρατηθω και λεω μπαρουτιασμενος στον υπευθυνο μου
            Καλα ρε κυρ Ν το μαγαζι εχει βαρεσει κανονι και δεν λετε τιποτα ?????
            -Δεν ειναι τιποτα αυτο Νικολα και οτι βρεθηκαν αγοραστες ειναι πολυ ευχαριστο νεο μου απαντα
            -Τι δεν ειναι τιποτα αυτο? Και αν δεν ειναι τιποτα μια εταιρεια που εχει πτωχευσει τι ειναι??? με δουλευεις ?
            κατσε μεχρι να βγουμε για διαλειμμα να σου εξηγησω μου λεει

            Τι χαλια ψυχολογια ειχα εκεινες τις μερες ουτε που θελω να τη θυμαμαι, το κακο στην ολη υποθεση ηταν οτι μου ειχαν στειλει καποια γραφεια εμαιλ για δουλεια απο την περιοχη εκει κοντα και τους ειχα στειλει οτι εχω τακτοποιηθει απο δουλεια και επειδη τα Γερμανικα μου ηταν αθλια τα μηνυματα που τους ειχα στειλει ηταν καπως ακομψα ασε που με ειχαν παρει και απο τα εστιατορια και τους ειχα πει οτι εχω βρει δουλεια
            Tο σεναριο να ξαναγυρισω πισω δεν επαιζε με τιποτα στο μυαλο μου, ασε που ειχα υποβαλει ηδη παραιτηση τηλεφωνικως στην ελλαδα.

            Οταν βγηκαμε για διαλειμμα ο κυρ Ν μου λεει τα εξης :
            -Πτωχευση οταν ακους δεν ειναι οπως στην Ελλαδα, ναι πραγματι πριν καποιο διαστημα μας ειδοποιησαν οτι η εταιρεια δεν παει καλα αλλα εμεις σαν εργαζομενοι δεν καταλαβαμε καμμια διαφορα, δηλαδη δεν μειναμε ουτε μια μερα απληρωτοι. Εδω οταν μια εταιρεια κανει αιτηση πτωχευσης για καποιο διαστημα αναλαμβανει το κρατος ολα τα εξοδα της επιχειρησης ετσι ωστε να την βοηθησει να ορθοποδησει, αργοτερα αν παλι δεν τα καταφερει για ενα διαστημα το εργοστασιο το αναλαμβανουν δικηγοροι για βοηθεια και στο τελος η το πουλανε το εργοστασιο σε αλλον η το αναλαμβανει ο εργοστασιαρχης εαν μπορει. Τωρα απο οτι καταλαβα ψαχνει να βρει συνεταιρους για να αναλαβει το εργοστασιο παλι αυτος. Τωρα σε εμας τους εργαζομενους δεν αλλαξε κατι απλα ενα διαστημα μας ερχοταν χαρτι οτι τα λεφτα τα παιρνουμε απο job center
            Το μεγαλυτερο ποσοστο των νεων εργαζομενων και των Γερμανων εφυγαν και βρηκαν αλλου δουλεια και υπηρχε δυσκολια στο να αναπληρωθει το χαμενο προσωπικο. Δεν ερχεται καποιος ευκολα να δουλεψει σε πτωχευμενη φιρμα γιατι ειναι μεγαλο ρισκο. Οποτε εχουνε μεινει οι μεγαλυτεροι σε ηλικια αυτοι που δεν μιλανε την γλωσσα, αυτοι που τους στελνει αναγκαστικα για δουλεια το job center ειναι ενα βημα πριν την απελαση δηλαδη, και αυτοι που ειναι νεοφερμενοι στη περιοχη οπως εσυ και δεν ξερεις τιποτα
            Α!! τελεια δηλαδη!! και εγω τι προτεινεις να κανω τον ρωτω
            Αυτο ειναι δικο σου θεμα μου λεει και σταματησε εκει η συζητηση

            Μπρος γκρεμος και πισω παλι γκρεμος, γυρνωντας στο σπιτι σκεφτομουν τι επιλογες ειχα οπου δυστυχως ηταν πολυ περιορισμενες διοτι ειχα εξαντλησει ολες τις πιθανες εργασιες τουλαχιστον στην περιοχη που μενω οποτε το μονο που εμενε ηταν να ψαξω για δουλεια σε πιο μακρινες περιοχες αλλα συγχρονως πηρα την αποφαση να ξαναπαω στην δουλεια μου την επομενη μιας και δεν ειχα και κατι καλυτερο. Ας παω και οτι γινει σκεφτηκα. Ετσι και εγινε, την επομενη πηγα κανονικα στο ποστο μου και δουλεψα κανονικοτατα και απολυτως παρανομα (για να μην λεμε οτι οι Γερμανοι εργοδοτες δεν κανουν λαμογιες!!! και οτι τα κανουν μονο οι ξενοι που ερχονται Γερμανια) και ετσι συνεχιστηκε για δεκαπεντε μερες περιπου ωσπου ερχετε ο μαεστρος μια μερα μες στην χαρα και μου δινει το συμβολαιο οπου ειχε διαρκεια για 6 μηνες οπου ξεκινουσε απο την ημερα της ληξης του πρωτου.

            Σε εκεινο το δεκαπενθημερο δυστυχως καποια δουλεια δεν ειχε βρεθει και ηταν απο τις μεγαλυτερες στιγμες αβεβαιοτητας και αγχους που ειχα οσο καιρο ειμαι εδω στην Γερμανια. Δεν μπορω να μπω ουτε να αναφερθω σε περισσοτερες λεπτομερειες γιατι ουτε εγω δεν θελω να τα θυμαμαι, παντα πρεπει να εχουμε ενα δευτερο (και τριτο μην σου πω) πλανο στο μυαλο μας η παραπανω χρηματα απο αυτα που υπολογιζαμε γιατι πραγματικα δεν ξερεις τι μπορει να σου τυχει. Γενικοτερα ειμαι απο τους ανθρωπους που το ποτηρι το βλεπω παντα μισογεματο και αυτο πιστευω με βοηθησε στο να εχω την επιμονη στις στρεσογονες καταστασεις που αντιμετωπισα, αισιοδοξοντας οτι θα ερθουν καλυτερες μερες.

            Comment


              Σε ευχαριστώ πολύ!!

              Comment


                καλησπερα κ παλι..διαβαζω γενικως ολες τις εντυπωσεις και τις εμπειριες απ τα πατριωτακια μας και σε ολα βλεπω πολυ δυναμη ψυχικη ,πολυ πεισμα και αποφασιστικοτητα αν και τελικα απ οτι βλεπω ειναι πολυ δυσκολα για ολους τους..οι πιο πολλοι εχουν σταματησει να γραφουν γιατι ειτε εχουν ξεμεινει απο δουλεια ειτε επειδη τους εχουν εκμεταλλευτει κτλ.. ποσο δυναμη εχουμε ρε παιδια τελικα μεσα μας?που εχει παει ολη αυτη η δυναμη στους εδω Ελληνες?πρεπει να ξενιτευτουμε για να την βρουμε?ποσο μαζοχες ειμαστε για να αφηνουμε να μας συμβαινουν αυτα και να συνεχιζουμε να σκυβουμε το κεφαλι?..δεν σας κρυβω οτι και εγω εχω μπει στη διαδικασια να μεταναστευσω με την οικογενεια μου αλλα μου εχουν κοπει τα φτερα για να πεταξω σε ενα καλυτερο αυριο..κριμα ..ειναι ασχημο να βρισκεσαι σε ομηρια..γιατι αυτο αισθανομαι οτι βιωνω..συγνωμη αν σας χαλασα το κεφι αλλα στεναχωριεμαι για ολους μας ,για μενα κ την οικογενεια μου και για αυτη την καταντια του Ελληνα που φτανει στο σημειο να γινει το σκυλι που ζηταει το ξεροκοματο απο εναν ομοεθνη του, εμεις οι Ελληνες που ειμαστε το Α και το Ω της ιστοριας και του πολιτισμου..με σεβασμο και αγαπη στα κομματια μας που εχουν διασκορπιστει σε ολο τον κοσμο για να εχουν και παλι λιγη αξιοπρεπη ζωη ..Καλη δυναμη να εχετε !!!

                Comment


                  Originally posted by nikospp View Post
                  Καλησπερα κι ας αργησα ειμαι σε φαση αλλαγης εργασιας και δυστυχως το τελευταιο διαστημα δεν εχω καθολου χρονο ...
                  Το αμαξι το εφερα απο Ελλαδα και δεν το ειχα περασει ΚΤΕΟ γιατι ειχα σκοπο να φυγω, οταν το παρελαβα για ενα διαστημα το κυκλοφορουσα με ελληνικες πινακιδες (μπορεις για 6 μηνες) αφου ειχα παρει απο ελλαδα χαρτι που να αναγραφει σε ποιο μπονους μαλους ειμαι και οτι δεν εχω καποιο ατύχημα στα ΑΓΓΛΙΚΑ (τσακωθηκα για να μου το φτιαξουν στα Αγγλικα) πηγα σε μια ασφαλιστικη εταιρεια αυτοκινητων εδω στην Γερμανια μου εκανε μια προσφορα και μου εδωσε ενα χαρτι το οποιο ανεγραφε οτι θα με ασφαλισει. Με αυτο το χαρτι πηγα σε ενα συνεργειο αυτοκινητων που εγραφε οτι μπορεις να περασεις TUV και αφου κλεισαμε ενα ραντεβου το περασα, μου εδωσαν (δεν θυμαμαι τι ειχα πληρωσει) καποια χαρτια οπου ελεγαν οτι ολα ειναι καλα και το αυτοκόλλητο που κολανε στην πινακιδα το πηρα στα χερια για να μπορεσω να παω στο Kfz-Zulassungsstelle της περιοχης μου για να αλλαξω την αδεια κυκλοφοριας μου και να παρω γερμανικες πινακιδες. Τωρα επειδη εδω στο φορουμ εχω διαβασει διαφορα οτι πρεπει να πας Ελλαδα να κανεις διαγραφη εμενα μου ειπαν οτι τη διαγραφη τη κανονιζουν αυτοι εδω απο Γερμανια σε συνεννοηση με το υπουργειο στην ελλαδα (συνδεονται ηλεκτρονικα)
                  τωρα για το τελευταιο μακαρι να μαθαινα και εγω τελικα τι ισχυει...
                  Πριν απο μια εβδομαδα καναμε οριστικη διαγραφη και τα δυο αυτοκινητα μας!!Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ειναι παντου η ιδια διαδικασια.Για παραδειγμα για να περασουμε TUV δεν μας ζητησαν το certificate απο επισημη αντιπροσωπεια (ειμαι στην Στουτκαρδη),αντιθετα σε ξαδελφο μου σε περιοχη 30χμ μολισ μακρυα του ηταν απαραιτητο.Οπως επισης οταν βγαλαμε τις γερμανικες πινακιδες δεν μας κρατησαν τις Ελληνικες και μας ειπαν να κανουμε μονοι μασ την διαγραφη στην Ελλαδα.Αντιθετα σε διπλανο χωριο μολις 5χμ αποσταση , την διαγραφη την αναλαμβανει η landratsamt..

                  Comment


                    απιθανος πραγματικα.σαν να διαβαζω την ομηρου οδυσσεια.καλη τυχη στη ζωη σου.αν κ ενας τοσο δυνατος ανθρωπος οπως εσυ δε χρειαζεται τυχη.τη φτιαχνει μονος του

                    Comment


                      Περιμένω πως και πως για το επόμενο post...

                      Comment


                        Αυτό που ξερω είναι, όταν θελει ενας να παρει το αμαξει για παντα στην Γερμανια, παραδηνει πηνακιδες στην Ελλαδα και του δινουν προσορινες, και αν για καποιο λογο θελει να επιστρεψει μεσα σε 1-2 μηνες, του επιστρεφουν τις πινακίδες του,την δουλεια αυτη την κανει σε μια σχολη οδηγον

                        Comment


                          Πως περασε ενας χρονος.....

                          Πως περασε ενας χρονος? σαν νερακι νομιζω... Σαν σημερα ενας χρονος εδω, μακρυα απο την πατριδα μου εδω, σε μια χωρα που ποτε δεν ηθελα να ερθω, σε μια χωρα που στο μυαλο μου ειχα ολα τα αρνητικα, (πολυ κρυο, ψυχροι, αγελαστοι ανθρωποι, που πιστευα πως τη μοναξια θα την βιωνα σε ολο της το μεγαλειο... σε μια χωρα που ποτε δεν θα ξαναεβλεπα γαλαζιο ουρανο, και ηλιο... και αλλα πολλα) πως θα μεγαλωσουν τα παιδια μου σε μια χωρα μακρυα απο τους φιλους τους.... ουφ, τοσες σκεψεις!!! ακομα θυμαμαι την νυχτα που μπαιναμε στο αυτοκινητο, ο αντρας μου, εγω και τα τρια παιδια, (ειχαμε ξαναδοκιμασει το να ερθει μονος ο συζυγος ... δεν πετυχε λειτουργουσε αρνητικα στα παιδια) μαζι με ενα τρειλερ απο πισω με τα πρωτα αναγκαια πραγματα!!! στην γειτονια επικρατουσε ενα πραγμα λες και κηδευοταν καποιος... ολοι οι φιλοι των παιδιων μου να κλαινε, περιεργες σκηνες! και εγω? εγω δεν γυρισα ποτε να κοιταξω πισω, απλα ενοιωθα τα δακρυα μου τοσα πολλα που να μην μπορω να δω, (τι κανουμε τωρα? κανουμε καλα? που παμε? πως θα ανταπεξελθουμε στην γλωσσα? θα αρεσει στα παιδια? και αν οχι αν αρχισουν να γινονται αρνητικα? εκεινο το βραδυ που θα ταξιδευαμαι γινοταν χαλασμος κυριου, και απο ξηρας και απο θαλασσης!!! 2 μερες στο καραβι τρομερη τρυκιμια!! Φτασαμε βραδακι στην Πανσιον κοντα στο μοναχο σε ενα μικρο χωριουδακι... πεσαμε ξεροι!!!!Το πρωι που ξυπνησαμε αντικρυσα μπραστα μου μια φαρμα με αλογα, πανεμορφα αλογα, να τρεχουν στο χιονι...Και τωρα τι, ειμαι Γερμανια? μου φαινοταν περιεργο! Βγηκαμε μια μικρη βολτα στο χωριο και ολοι χωρις να μας ξερουν μας ελεγαν καλημερα, εβλεπα ανθρωπους ηρεμους να μου γελανε, (μα με ηξεραν?) Στην ελλαδα θα του την λεγαμε κιολας...(η καλημερα ειναι του Θεου, παντα μου αρεσε η ευγενεια και δυστυχως στην ελλαδα οποιος ειναι ευγενικος ειναι καπως για τους αλλους...)Αχ Θεε μου τι ηρεμια επικρατουσε...Τοση ηρεμια που ειλικρινα ουτε να οδηγησω δεν θα μπορουσα, και δεν μιλαω πλεον για τις Autobahn αλλα σε δρομους μικρους με σημανσεις, εγω ειχα μαθει να οδηγω μεσα στην παραλιακη, στην Αθηνα, στη Λεωφ Συγγρου, στην Λεωφ. Μαραθωνος, ειχα μαθει να οδηγω στην τρελα της Αττικης, πως θα οδηγησω με τοση ηρεμια? Δεν θα αναφερθω στα υπερ και στα κατα της ζωης εδω, ολοι λιγο πολυ τωρα τα ξερουμε... Θα αναφερθω ομως στο οτι ειμαι ενα χρονο μακρυα απο την χωρα μου με ολα τα αρνητικα που ειχα στο μυαλο μου οταν ηρθα, απο την αρχη που ηρθα παθαινα απανωτα πολιτισμικα σοκ, για το οτιδηποτε, για τα σχολεια, για τις δημοσιες υπηρεσιες, για το καθε τι μικρο, που ομως το ειχαν προγραμματισει και ηξεραν πως θα ανταπεξελθουν απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο, για τους ανθρωπους εδω, Στην ελλαδα μεσα απο τα μεσα μαζικης ενημερωσης εδιναν ψευδη στοιχεια για τον γερμανικο λαο, ενα λαο που ειναι δυσκολο, μαλλον αδυνατο να καταλαβει πως αφου δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο το πολιτικο συστημα συνεχεια τους ξαναβγαζουμε, ενα λαο που ζει για να δουλευει, την παρασκευη ομως το απογευμα παιρνει την οικογενεια του και την περναει κοντα στην φυση, σεβοντας την, κουλτουρες διαφορετικες, που ομως αν μπεις λιγο στο τρυπακι να κατσεις να τους καταλαβεις θα δεις οτι σε πολλα εχουν δικιο, Δεν απαρνιεμαι την χωρα μου παντα θα την εχω μεσα μου στην καρδια μου στην ψυχη μου στην γευση μου, ακομα και τωρα οτι βλεπω ελληνικο, η ακουω καποιο τραγουδι ελληνικο, τα ματια μου βουρκωνουν ακομα και τωρα πολλες φορες καθομαι και αναπολω και σκεφτομαι γιατι να φτασουμε σε αυτο το σημειο, και βουρκωνω, ομως γυριζω κοιταω τα τρια μου παιδια ποσο ευτυχισμενα ειναι εδω, δοξαζω καθημερινα τον Θεο που παρολες τις ασχημες δυσκολιες που περασαμε, (γιατι ειλικρινα περασαμε και εμεις τρια χρονια πολυ ασχημες στιγμες καθημερινα...)αρχιζουμε να μπαινουμε σε μια σειρα Μπορει να μας βοηθησε και η τυχη? το παλαιψαμε ομως πολυ, δεν υπηρχε πισω μονο μπροστα, δεν υπηρχε κατι παρα κατω απο το ναδιρ, μονο το να ανεβεις προς τα πανω, δεν ειχαμε να χασουμε τιποτε αλλο, οποτε προσπαθησαμε και προσπαθουμε καθημερινα να τα καταφερουμε, συνεχιζουμε να παλευουμε καθημερινα για το καλυτερο! Δεν πρεπει κανενας να το βαζει κατω, πρεπει ολοι να παλευουμε για μια καλυτερη ζωη γιατι αν δεν την απαιτησουμε εμεις κανενας δεν θα ερθει να μας την προσφερει, για τα παιδια μας, για τους ευατους μας, για τα ονειρα που εχει καποιος πρεπει να σηκωσει το κεφαλι και να αγωνιστει γι αυτο, ευχομαι σε ολους... ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου να πετυχει τους στοχους του να αρπαξει οποια ευκαιρεια του δοθει για να κανει την αρχη, Η αρχη ειναι δυσκολη, απιστευτα δυσκολη θα ελεγα ομως εαν γινει, ολα τα αλλα ερχονται στην συνεχεια! Συγνωμη αν σας κουρασα ολους θα μπορουσα να γραφω για ωρες....

                          Comment


                            Efxaristw pou to mirastikes mazi mas @Blacktulip !

                            Comment


                              Μας έκανες κ βουρκώσανε τα μάτια... εμένα κ της γυναίκας μου

                              Δεν έχω να πω τίποτα άλλο... παρά μόνο κ
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Blacktulip σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα σου μαζι μας.

                                Πραγματικα, οσο και αρμονικες να ειναι οι συνθηκες διαβιωσης και το αισθημα ασφαλειας σε μια χωρα οπως η γερμανια, παντα θα μας διακατεχει ενας κομπος στον λαιμο, μια νοσταλγια για τον τοπο που γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε.

                                Για μενα ομως το χειροτερο απο το αισθημα της νοσταλγιας, ειναι το να ξερεις πως δεν "μπορεις" να γυρισεις πισω, σε ενα καραβι μισοβουλιαγμενο, κατεστραμενο, χωρις προοπτικες πλευσης στο μελλον...

                                Θελει δυναμη και κουραγιο η ζωη μακρια. Το να βλεπεις το χαμογελο και την ξεγνοιασια ομως στο χαμογελο των παιδιων σου ειναι η μεγαλυτερη ωθηση να συνεχισεις ακαθεκτα!

                                Comment

                                Working...
                                X