Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Το περίμενα να πεις κανά 500ρικο το μήνα με 8ωρο και να σου ρθει κεραμίδα!!!! Αυτό όμως δεν είναι κεραμίδα! Αυτό ήταν σκεπή ολόκληρη!!
    Έπρεπε όμως να την πιάσεις την δουλειά και να πήγαινες μετά από καμιά βδομάδα (αν άντεχες) στην επιθεώρηση εργασίας να τον ξεσκίσουν....Εν τω μεταξύ θα έκανες και κάποιες άλλες γνωριμίες
    Άστε φίλε μην απελπίζεσαι!! Ή μάλλον...περιμένω την συνέχεια!!

    Comment


      #62
      Originally posted by archer100 View Post
      Δηλαδή 1 ευρώ την ώρα!!!

      Επομένως, ήρθε η στιγμή να επαναλάβουμε, για όσους δεν ξέρουν, το συμπέρασμα στο οποίο έχουμε καταλήξει μετά τις πολλές εμπειρίες των συμπατριωτών μας. Ότι δηλαδή:

      1. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ

      και ότι

      2. ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΟΜΗΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΛΥΤΡΑ, Η ΕΓΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ, Η ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ, ΚΛΠ

      ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...
      χαχαχαχα Ετσι ακριβως!!!
      Better Think twice instead once

      Comment


        #63
        Ασε, ρε φιλε!!Με 1Ε την ωρα εβρισκα και Ελλαδα ... Πακιστανος να μουν στα φαναρια θα εβγαζα περισσοτερα την ωρα!!!Δεν θα χρειαζοταν να ξεσπιτωθω κιλας!!!ΕΛΕΟΣ!!!! Αν το ακουγα με τα ιδια μου τα αυτια δεν ξερω πως θα αντιδρουσα!!!Πραγματικα!!!

        Comment


          #64
          δεν ειναι ολες το ιδιο αυτο συμβαινει μονο με ελληνες και οχι 100% υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις, Τελικα καταλαβα γιατι γινεται αυτο με τους Ελληνες.... εχει να κανει με το φιλοτιμο του ελληνα... Σου λεει ο Λαμογιοαφεντικο, αφου δεν ξερει την γλωσσα, που θα παει, θελει τοσο πολυ να φυγει απο ελλαδα οποτε θα δεχτει στην απελπισια του, οτι του δωσω....
          γιαυτο, οσοι δεν εχουν ειδικοτητα, και θελουν να φυγουν ας ξερουν λιγα γερμανικα για αρχη,(δεν χρειαζεται να ξερουν και τον τελειο συντακτικο, αρκει να καταλαβαινονται...) ωστε να μπορουν να πιασουν μια δουλεια σε μια φιρμα(και ξαναλεω μπορει να ειναι λιγα τα λεφτα για την Γερμανια, ομως σου παρεχει ασφαλεια, συμβολαιο για να νοικιασεις ενα σπιτι, και σιγα σιγα βλεπεις πως αλλιως μπορεις να κινηθεις...) οσοι εχουν ειδικοτητα ειναι σιγουρο οτι δεν θα πιασουν γιατι δεν θα εχουν αναγκη τον ελληνα Λαμογιοαφεντικο εννοειται βεβαια, οτι και σε αυτην την περιπτωση χρειαζονται γερμανικα....

          ειμαι πολυ περιεργη για την συνεχεια!!!μην αργεις να γραψεις nikospp!!!μας κραταει ο loufas σε αγωνια, μην μας κανεις και εσυ ετσι....(καλαμπουρι κανω ετσι? ολοι σεβομαστε τις δουλειες που εχουμε)....

          Comment


            #65
            Originally posted by ch07088 View Post
            Ασε, ρε φιλε!!Με 1Ε την ωρα εβρισκα και Ελλαδα ... Πακιστανος να μουν στα φαναρια θα εβγαζα περισσοτερα την ωρα!!!Δεν θα χρειαζοταν να ξεσπιτωθω κιλας!!!ΕΛΕΟΣ!!!! Αν το ακουγα με τα ιδια μου τα αυτια δεν ξερω πως θα αντιδρουσα!!!Πραγματικα!!!
            Όλη η ουσία σε δύο σειρές... (*_-).\,,/
            Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

            Comment


              #66
              Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
              ......ηταν παντος δερβισης ο τυροπιτας.....large που λεμε και στην ελλαδα.......περιμενω και εγω την συνεχεια να δω τι εγινε τελικα αλλα ρε συ νικολα κανε και μια ενημερωση για το εαν ειχες ξανα επαφη με τον τυροπιτα και γενικα βρε παιδι μου ποιο ειναι το στατους σημερα με αυτον τον τυπο....τον βλεπεις??? περνας καμια βολτα απο εκει??
              Πραγματι ηταν large ο κυρ τυροπιτας και για κακη μου τυχη περναω καθε μερα μπροστα απο την καντινα του να παω προς την δουλεια μου, τον πρωτο καιρο μου αναβαν λιγο τα λαμπακια και μονο που τον εβλεπα αλλα τωρα καρφακι δεν μου καιγεται.. αυτοι οι ανθρωποι ΔΕΝ νοιωθουν, δεν αισθανονται κυριολεκτικα ομως. Αντε και να τσακωθεις η να του πεις κατι, θα αλλαξει??? ΠΟΤΕ !! Απλα λυπαμαι τον ανθρωπο που θα τον βρει στην αναγκη και θα μπει στην δουλεψη του κυριου Χαρτζηλικα....

              Comment


                #67
                Nikospp περιμένουμε εναγωνίως συνέχεια της ανταπόκρισης

                Comment


                  #68
                  Η διαδρομη μεχρι το σπιτι μου φανηκε λες και ηταν δυο λεπτα απ'τα νευρα που ειχα, τα συναισθηματα που ειχα δεν χρειαζονται περαιτερω αναλυση, βαλε οτι φανταστεις και ακομα παρα περα...Αφου εφτασα στο δωματιο την επεσα στο κρεβατι και περα απο ολες τις σκεψεις που με περιτριγυριζαν απο ολη αυτη την τοσο περιεργη μερα, ειχα ακομα μια μεγαλη ανησυχια, οσο βραδιαζε εφτανε και η ωρα που θα τηλεφωνιομουν και με την γυναικα μου.Τωρα τι να πεις??? αντε να εξηγησεις...να της πω τον πονο μου? Η να μην την βαλω καν στο αγχος και στην ανησυχια μου. Απο την αλλη σκεφτομαι με ξερει τοσο καλα που πολυ δυσκολο να μην καταλαβει πως κατι τρεχει.

                  Απο τη πρωτη κιολας στιγμη που αρχισε να μπαινει η ιδεα της μεταναστευσης στο μυαλο μου, αυτη με στηριξε και ηταν συμφωνη μαζι μου, που θεωρω πως η κοινη αποφαση και των δυο σε ενα ζευγαρι να θελουν να μεταναστευσουν παιζει καταλυτικο ρολο για το αν θα πραγματοποιηθει μια μεταναστευση η οχι. Περιμενε με ανυπομονησια για μια θετικη εξελιξη σε αυτο μου το ταξιδι οποτε και δεν ηθελα να της το χαλασω και να την απογοητευσω, αλλα απο την αλλη ξεραμε και οι δυο οτι ολα δεν θα ηταν και ευκολα απο την στιγμη που θα φευγαμε απο την Ελλαδα, οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να ωραιοποιησουμε τις καταστασεις δεν θα ειχε κανενα κερδος για κανεναν μας. Την πηρα τηλεφωνο, και αφου τα ειπαμε, τουλαχιστον ξελαφρωσα απο ολα αυτα που με βαραιναν, μου εδωσε κουραγιο και αφου κλεισαμε το τηλ το μονο που ειπα μεσα μου ηταν : δεν θα το βαλω κατω και θα κανω οτι περναει απο το χερι μου να βρω κατι για να μπορεσω να γαντζωθω και να προχωρησω, οι μερες λιγοστευουν οποτε την επεσα για υπνο για να μπορεσω ορεξατος την Τριτη να συνεχισω το ψαξιμο μου...

                  Ξημερωμα Τριτης και αφου ξυπνησα με καθαρο το κεφαλι, πλεον καθομουν και επινα το καφεδακι μου βλεποντας ενα χαρτη της περιοχης σκεπτομενος απο που να ξεκινησω. Περα απο εργοστασια σκεφτομουν πως επρεπε να κανω και μια βολτα απο τα εμπορικα καταστηματα και τα εστιατορια των περιοχων γιατι απο τα εργοστασια και μονον δεν πολυ ειδα θετικη ανταποκριση. Το ζητουμενο σε ολα ηταν πως το βιογραφικο μου επρεπε να πεσει στα καταλληλα χερια, και το οτι δεν γνωριζα την γλωσσα το δυσκολευε παρα μα παρα πολυ αυτο. (Ειχα εναποθεσει τις ελπιδες μου στο να ψαχνω πορτα πορτα και οχι μεσω ιντερνετ πιστευωντας οτι αν βρεθω με τον καταλληλο ανθρωπο θα μπορεσει να δει το ποσο πολυ θελω να δουλεψω, κατι το οποιο δεν μπορεις να το αποτυπωσεις γραφοντας το σε ενα χαρτι. Λαθος...μεγα λαθος...Εδω τα πραγματα λειτουργουν εντελως διαφορετικα)
                  Οποτε σκεφτηκα απο το να τρεχω πορτα πορτα που ειναι πιο χρονοβορο και κουραστικο γιατι να μην δοκιμασω μεσω ιντερνετ να στειλω το βιογραφικο μου και σε εργοστασια που θελουν προσωπικο αλλα και οπου δεν καταφερα να αφησω το βιογραφικο μου ,να τους το στειλω μεσω ε-μαιλ. Οποτε ακυρωνω το σημερινο μου τρεξιμο και πεφτω με τα μουτρα στον υπολογιστη μου. Ευτυχως ειχα ιντερνετ κλεψιμεικο απο καποιον γειτονα προφανως και αφθονη πληροφορια που δινεται απλοχερα σε ολους απο το πατριοτακι. Αφου βρηκα τις μηχανες αναζητησης για εργασια, εμενα με βολεψαν αυτες που βαζεις και χιλιομετρικη αποσταση απο εκει που σε ενδιαφερει.

                  Οι επιλογες ηταν δυο, 1η: ψαχνω για δουλεια καπου εδω τριγυρω που με μια πρωτη και γρηγορη ματια ενθουσιαστηκα μπορω να πω γιατι μεμιας αφου εβαλα την πολη που με ενδιαφερει για δουλεια και πατησα αναζητηση και αποσταση το πολυ μεχρι 30 χιλιομετρα μακρια ειδα, ουαου και ειπα, περιπου 300 κενες θεσεις εργασιας το ιδιο και στις γυρω περιοχες και
                  2η: να ψαξω κοντα σε πιο μεγαλη πολη πχ Κολωνια οπου εκει απλα χανεις το μετρημα απο τις σελιδες που σου ανοιγουν για κενες θεσεις εργασιας (οποτε ναι δουλειες υπαρχουν και μαλιστα παρα πολλες) Εγω δυστυχως δεν ειχα χρονο και το δωματιο που ειχα νοικιασει ηταν πολυ εξω απο μεγαλη πολη , αμαξι δεν ειχα οποτε και εψαχνα αναγκαστικα για τις κοντινες περιοχες που ημουν.
                  Το να βλεπεις ενα χωριο 15000 κατοικων να εχει 200 με 300 κενες θεσεις εργασιας σε διαφορους τομεις και το διπλανο χωριο αλλες τοσες ε! τι να πω τα ματακια μου αστραψανε. Παρακολουθοντας τα τελευταια χρονια την χρυση ευκαιρια στην ελλαδα θυμαμαι οτι καποτε ηθελες σακουλα για να την κουβαλισεις απο το περιπτερο ενω τα τελευταια χρονια οι σελιδες για εργασια μετριουνται στα δακτυλα ,οποτε λεω εδω ειμαστε.
                  Εστειλα σε ολους το βιογραφικο μου ανεξαιρετως την θεση που ζηταγανε γραφοντας τους και ενα κειμενακι που τους εξηγουσα πως με ενδιαφερει οποιαδηποτε εργασια πληρους ωραριου.Εστειλα και σε ολα τα εργοστασια που δεν μπορεσα να μπω η που δεν μου ανοιξαν, μπορει να μην εβρισκα τμημα προσωπικου να στειλω το μαιλ μου αλλα εβρισκα καποιο στελεχος και στηριζομουν πως ο ανθρωπος που θα το λαβει θα εχει συνειδηση και θα το προωθησει εκει που πρεπει. Εψαξα και ολες τις περιοχες γυρω απο εκει που ημουν τι εργοστασια εχουν και εστειλα σε ολα βιογραφικο, θυμαμαι οτι ξεκινησα απο το πρωι της Τριτης μεχρι και ξημερωματα Τεταρτης να στελνω βιογραφικα οποτε και την επεσα κομματια για υπνο περιπου στις 4 το πρωι.....

                  Τεταρτη 8:45 το πρωι και αφου ειμαι στο τριτο ονειρο ονειρευομαι οτι με παιρνουν τηλεφωνο για δουλεια αχ ηταν τοσο μαγικα και τοσο ομορφα με χαμογελο ημουν αφου εμοιαζε τοσο αληθινο που σχεδον ακουγα το κουδουνισμα του τηλεφωνου....ΣΧΕΔΟΝ??? Πεταγομαι πανω και αρχιζω να ψαχνω το τηλεφωνο που χτυπαγε επιμονα αρκετη ωρα αφου το πιανω στο χερι μου, αγνωστο νουμερο μην ειναι κανα κυριου χαρτζιλικα και βριζω πρωινιατικα, το σηκωνω και μεσα στην γρηγοραδα μου μιλαω ελληνικα
                  Ναι παρακαλω?? Μα τι λεω θεε μου?? ja bitte ??
                  τρρρρρ ειναι μια κοπελια που μιλαγε σαν πολυβολο της λεω λιγο πιο αργα παρακαλω τρρρρρρρ μια απο τα ιδια για ακομα μια φορα δεν καταλαβαινα σχεδον τιποτα. Καταλαβα οτι εμενα θελει, καταλαβα οτι απο καποια εταιρεια ειναι αλλα ολα τα υπολοιπα δεν τα καταλαβαινα. Την ρωταω αν μιλαει αγγλικα μου λεει οχι και της λεω οτι δεν μιλαω σχεδον καθολου γερμανικα να μου στειλει οτι θελει στο ε -μαιλ για να μπορεσω να το μεταφρασω και το κλεισαμε...
                  Τι λες τωρα?? λεω μεσα μου και το χαμογελο επανηλθε στο προσωπο μου, κατι παει να γινει σκεφτομαι. Τωρα να την πεσω ξανα για υπνο η να συνεχισω την ερευνα μου ???
                  Πηγα πηρα καφε, επεστρεψα η ωρα ηταν περιπου 9 και 15 ανοιγω το λαπτοπ μπαινω στα ε-μαιλ και τη να δω?? καμια δεκαρια ε μαιλ τα ανοιγω ενα ενα και τα μεταφραζω ολα ηταν ευγενικες απαντησεις απο τα βιογραφικα που ειχα στειλει, δυστηχως ολα ηταν αρνητικα αλλα δεν απογοητευτηκα και αυτο που μου αρεσε ηταν οτι μπαινουν στον κοπο να σου απαντησουν. Τωρα το προβλημα που ειχα ηταν οτι με την τυπισα που μιλησα στο τηλ δεν καταλαβα απο που ηταν και αφου εβλεπα ε-μαιλ να μου εχει σταλθει και δεκα λεπτα πιο νωρις δεν ηξερα αν ηταν αυτη η οχι, μεχρι να τελειωσω την μεταφραση απο τα ε-μαιλ χτυπα για ακομα μια φορα το τηλεφωνο, επαναληφθηκε η ιδια ακριβως κατασταση με την πρωτη κοπελα με την μονη διαφορα οτι σημειωσα το ονομα της εταιρειας....μεχρι το τελος της ημερας με ειχαν παρει περιπου 10 τηλεφωνα, 2 απο αυτους μιλουσαν λιγα αγγλικα και μπορεσα και συννενοηθηκα και οι δυο ψαχναν για οδηγο φορτηγου και μου ζητησαν να κλεισουμε ενα ραντεβου για συνεντευξη, τους ειπα πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να μου στειλουν μερα και ωρα στο μαιλ μου.

                  Επιτελους εβλεπα πως κατι μπορει να γινει. Μεχρι το τελος της εβδομαδας εγω συνεχιζα να στελνω και αλλα ε-μαιλ και ο απολογισμος ηταν ο εξης :
                  τα ε-μαιλ που ειχα στειλει ειχαν απαντηθει περιπου στο 85% ,σχεδον ολα ειχαν αρνητικη απαντηση χωρις να αποκλειουν μια μελλοντικη συνεργασια. Μερικες εταιρειες μου εστειλαν φορμες να συμπληρωσω για να καταχωρηθω στην βαση δεδομενων τους. Τα τηλεφωνα που με πηραν ζηταγαν ατομο μαλιστα αμεσα αλλα οταν ειδαν οτι η επικοινωνια μας δεν ηταν εφικτη δεν προχωρησαμε καν σε συνεντευξη. Με πηραν στο συνολο καμια 20αρια τηλεφωνα που απο οτι καταλαβα οταν θα σε παρουν τηλεφωνο η οταν θα σου στειλουν ε-μαιλ με ραντεβου κατα 80% εισαι πολυ κοντα στο να σε προσλαβουν, αλλιως σου στελνουν γραμμα η ε-μαιλ και σου δινουν αρνητικη απαντηση. (Τα ε-μαιλ που στελνει καποιος δεν πανε χαμενα σε καμμια περιπτωση, μου εχουν στειλει μηνυμα και με εχουν παρει τηλεφωνο μηνες αργοτερα για το εαν ενδιαφερομαι για μια θεση εργασιας)

                  Συνεχιζεται...

                  Comment


                    #69
                    Η δυναμη της επιμονης... Χιλιες φορες να προσπαθεις και ας αποτυχαινεις. Κι ας ειναι οι πιθανοτητες σου 0.01%. Γιατι το να μην προσπαθεις καθολου εχει 0% πιθανοτητες και ολοι ξερουμε μαθηματικα...

                    Ευχαριστουμε για την συνεχεια της ιστοριας σου nikospp
                    Αλλα αν γινεται να δινεις και ενα trailer και του επομενου επισοδειου!

                    Comment


                      #70
                      βασικα ψαχνεις για οδηγος??? εχεις διπλωμα Γ ???
                      αν ναι τοτε δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην βρεις κατι...εγω απο ελλαδα ακομα με παιρνανε τηλεφωνο και μου λεγανε οταν ερθεις γερμανια παρε μας τηλεφωνο να κανονισουμε να βρεθουμε κλπ να ξεκινησεις
                      στειλα μερικα μαιλ και θα βρεις κατι 100%
                      απλα να ξερεις οτι παιζει τρελο 12ωρο την μερα...αν δεν σε πειραζει...

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by turms View Post
                        βασικα ψαχνεις για οδηγος??? εχεις διπλωμα Γ ???
                        αν ναι τοτε δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην βρεις κατι...εγω απο ελλαδα ακομα με παιρνανε τηλεφωνο και μου λεγανε οταν ερθεις γερμανια παρε μας τηλεφωνο να κανονισουμε να βρεθουμε κλπ να ξεκινησεις
                        στειλα μερικα μαιλ και θα βρεις κατι 100%
                        απλα να ξερεις οτι παιζει τρελο 12ωρο την μερα...αν δεν σε πειραζει...

                        Καλησπερα, βασικα εψαχνα για οτι να'ναι κυριολεκτικα...εχω διπλωμα Γ αλλα δεν εχω καθολου εργασιακη εμπειρια σε αυτο τον τομεα. Πραγματικα εχει πολυ ζητηση ο συγκεκριμενος τομεας βεβαια δεν ξερω για ποσο ακομα γιατι απο τον Αυγουστο που μας περασε βλεπω να ερχονται Πολωνοι και Ρουμανοι μιλουνια.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by gbarak View Post
                          Η δυναμη της επιμονης... Χιλιες φορες να προσπαθεις και ας αποτυχαινεις. Κι ας ειναι οι πιθανοτητες σου 0.01%. Γιατι το να μην προσπαθεις καθολου εχει 0% πιθανοτητες και ολοι ξερουμε μαθηματικα...

                          Ευχαριστουμε για την συνεχεια της ιστοριας σου nikospp
                          Αλλα αν γινεται να δινεις και ενα trailer και του επομενου επισοδειου!
                          gbarak οπως τα λες ειναι θελει επιμονη και υπομονη το πραγμα. Εγω στο μυαλο μου ειχα θα στειλω 300 μαιλ ε ας εχω εστω μια απαντηση. Δεν θα γινει τιποτα, θα στειλω αλλα 500 και παει λεγοντας...

                          οχι και trailer ρε φιλε!!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by archer100 View Post
                            Δηλαδή 1 ευρώ την ώρα!!!

                            Επομένως, ήρθε η στιγμή να επαναλάβουμε, για όσους δεν ξέρουν, το συμπέρασμα στο οποίο έχουμε καταλήξει μετά τις πολλές εμπειρίες των συμπατριωτών μας. Ότι δηλαδή:

                            1. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΣΚΛΑΒΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ

                            και ότι

                            2. ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΟΜΗΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΛΥΤΡΑ, Η ΕΓΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ, Η ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ, ΚΛΠ

                            ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...

                            χιχι καλο...
                            κατσε να δεις και οταν θα γραψω και την ιστορια με τους ελληνες εστιατορες που γνωρισα στο ψαξιμο μου για δουλεια. Εκει θα σου πεσουν τα μαλλια που λεμε...

                            Comment


                              #74
                              Ακριβως την επομενη μερα την Πεμπτη δηλ. ενα απο τα τηλεφωνηματα που δεχτηκα ηταν απο μια εταιρεια που δανειζουν προσωπικο.
                              Δηλαδη: (κανεις συμβολαιο μαζι τους ,συμφωνειτε ποσα χρηματα θα παιρνεις την ωρα και αυτοι σε στελνουν συνηθως σε καποιο εργοστασιο. Εσυ εχεις να κανεις μονο με την εταιρεια που εχεις κανει αρχικα συμβολαιο. Τωρα μπορει να μεινεις για οσο θα εχεις συμβολαιο στο ιδιο εργοστασιο που σε εχουν στειλει η μπορει να αλλαξεις ενδιαμεσα ενα η και περισσοτερα, σε πανε οπου θελουν δηλαδη, Καλα και αυτοι τι κερδιζουν θα μου πεις? Απλα πραγματα, εσυ εχεις κανει συμφωνια π.χ με 8 ευρω την ωρα και αυτοι σε νοικιαζουν π.χ με 15 ευρω την ωρα, κερδιζουν την διαφορα)

                              Η κοπελα που με πηρε τηλεφωνο ηταν ελληνιδα δευτερης γενιας και μιλαγε λιγα ελληνικα για καλη μου τυχη και μπορεσε να μου δωσει ακριβως τον παλμο της αγορας εργασιας εκεινης της εποχης. Μου ειπε οτι τον Αυγουστο ειναι λιγο πιο δυσκολο να βρεις δουλεια γιατι προσλαμβανουν πολλα παιδια που κανουν διακοπες απο τα σχολεια και θελουν να δουλεψουν για ενα μηνα, μα καλα λεω εγω αφου χρειαζονται ατομα, προτιμουν εναν πιτσιρικα απο το να παρουν εναν που θα θελει να μεινει για καιρο? Μου απαντα πως ο πιτσιρικας πληρωνεται με πολυ λιγοτερα λεφτα.

                              Το οτι ηταν Ελληνιδα για καλη μου τυχη με βοηθησε γιατι παρακαμψαμε την διαδικασια του ραντεβου απο κοντα, και καναμε μια μινι συνεντευξη τηλεφωνικη και στο τελος με ρωτησε σε ποιο αντικειμενο θα ηθελα να δουλεψω, της ειπα οτι δεν με νοιαζει οπου εχουν αυτοι περισσοτερο αναγκη να με βαλει, και μου ειπε επι λεξη εγω φευγω αυριο για διακοπες γυρναω αρχες Σεμπτεμβρη εμεις δινουμε 8,70 μεικτα την ωρα, αμεσα (απο την ωρα που θα υπογραφαμε συμβολαιο) μπορεις να ξεκινησεις σε εργοστασιο σε συναρμολογηση ηλεκτρονικων κομματιων βεβαια εμεις θα προτιμουσαμε για οδηγος καλυτερα (με ρωταει εδω πιστευεις πως μπορεις να οδηγησεις; Την ρωταω Αθηνα εχεις οδηγησει;; η απαντηση ηταν πολλα γελια και ολα οκ δηλαδη), αν εισαι ενταξει με αυτα τα λεφτα κλεινουμε ραντεβου απο τωρα για το Σεμπτεβρη να κανουμε μια γνωριμια απο κοντα και να υπογραψουμε συμβολαιο για τρεις μηνες οι δουλειες εχουν εδρα εδω στην περιοχη που ειναι και τα γραφεια μας (περιπου 25 χιλιομετρα απο εκει που ημουν).
                              Το συζητας της λεω κλεισε μου τωρα κιολας ραντεβου..κλεινουμε ραντεβου για 3 Σεμπτεμβρη και μου λεει σου στελνω ε-μαιλ με τα χαρτια που θα χρειαστω απο εσενα να εχεις μαζι σου οταν θα ερθεις και εαν μπορεσεις μεχρι τοτε και κανεις αντιστοιχια του πτυχιου σου σε γερμανικο θα ηταν ακομα καλυτερα για εμας για να εχουμε ακομα περισσοτερες επιλογες σε δουλειες. Θα το κοιταξω της ειπα και κλεισαμε το τηλ....

                              Τετοια πανηγυρια ειχα να κανω ουτε και εγω θυμαμαι απο ποτε, τι να πω, ευτυχως που δεν ηρθε καμμια αστυνομια να με μπουζουριασουνε!!!
                              Παμε παρακατω, με πηραν και καποιοι αλλοι τηλεφωνο τους ειπα στειλτε μου ε μαιλ και αφου ειδαν οτι δεν μπορουσαμε να εποικοινωνισουμε δυστυχως δεν μου απαντησαν. Πολλα απο τα τηλεφωνηματα ηταν για οδηγος απο οσο καταλαβα. Και σκασαν μυτη και αλλα 2 μαιλ απο αντιστοιχες εταιρειες δανεισμου προσωπικου οπου και τα δυο εγραφαν, με μεγαλη χαρα θα θελαμε να σας γνωρισουμε, εχουμε περιπου 30 θεσεις εργασιας που ανταποκρινονται στο προφιλ που μας δωσατε, επειδη η τηλεφωνικη εποικοινωνια που ειχαμε ηταν λιγο δυσκολη εχετε ραντεβου μαζι μας 14/09/12 και ωρα 11 00, και το αλλο που ελεγε πανω κατω τα ιδια στις 16/09/12 και ωρα 10 00...
                              (Σε γενικες γραμμες απο εκεινη την εβδομαδα και γενικοτερα απο ολο το διαστημα που ειμαι εγω εδω αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι το εξης. Το 85% των κενων θεσεων εργασιας σε οποιοδηποτε τομεα ανηκουν στις εν λογω εταιρειες που δανειζουν προσωπικο. Εχω στειλει βιογραφικο σε εταιρεια απευθειας στο τμημα προσωπικου και μου στελνουν απαντηση οτι δεν ζητανε ατομα και ακριβως την επομενη μερα απο γραφειο ευρεσεως μου λενε πως οι θεσεις που εχουν ειναι για το ιδιο εργοστασιο. Τι θελω να πω με ολα αυτα;; : Οτι ο γερμανος εργοδοτης προκειμενου να βρει εναν καλο εργαζομενο για να κανει αμεσα την δουλεια του την ωρα που τον χρειαζεται δεν τον ενδιαφερει να πληρωσει και μαλιστα πολυ ακριβα, τωρα αν εσυ εισαι καλος στην δουλεια σου και σε θελει, θα σε προσεγγισει και θα τον προσεγγισεις οταν θα ληγει η συνεργασια σου με το γραφειο που σε εχει νοικιασει σε αυτον και θα κανετε μεταξυ σας συμβολαιο (ειδες για ακομα μια φορα που χρειαζεται να μιλας εστω και λιγα γερμανικα) αν δεν εισαι καλος, πολυ απλα θα σε διωξει, μπορει και απο την πρωτη κιολας μερα και θα φερει αλλον απο το γραφειο. Απλα πραγματα, στην αρχη θα πληρωνει π.χ15 ευρω στο γραφειο και εσυ θα παιρνεις 8 μετα θα κανετε συμβολαιο μεταξυ σας θα σου προτεινει περιπου στα 11 και θα ειναι ολοι χαρουμενοι, Τωρα τα ποσά ειναι εντελως υποκειμενικα, αναλογα την θεση και την ειδικοτητα και αυτα τα ποσά που γραφω υπολογισε οτι ειναι τα μινιμουν που εχω δει εως τωρα. Δυστυχως ειναι πολυ λιγα τα εργοστασια και οι εταιρειες που παιρνουν απευθειας προσωπικο και μαλλον δυσκολα θα αποφυγεις το νταβατζιλικη του γραφειου, τουλαχιστον στην αρχη και αν δεν ξερεις καλα γερμανικα)
                              Ηταν σαββατο απογευμα και αφου ο χρονος παραμονης μου ειχε τελειωσει μιας και το εισιτηριο επιστροφης ηταν για την Δευτερα ηταν και η μερα των μεγαλων αποφασεων.

                              Τι ειδα μεχρι τωρα εδω . Ειδα μια χωρα που απο οταν πατησεις το ποδι σου εδω σε εκπλησει ευχαριστα με τον τροπο λειτουργιας της με τη καθαριοτητα της και με τους πολιτες της (ναι! Ναι! με τους πολιτες της, γιατι οι πολιτες κανουν την ιδια την χωρα) Οπου ειναι πολιτες απο ολα τα μηκη και πλατη της γη,ς οπου λειτουργουν ομοιομορφα, συμφωνα με το γερμανικο συστημα οχι απαραιτητα και συμφωνα με τον γερμανικο τροπο ζωης εννοειται!
                              Ειδα μια χωρα με σεβασμο προς του πολιτες του ανεξαρτητος εθνικοτητας με σεβασμο προς το περιβαλλον και βασικη προτεραιοτητα και σεβασμο στα παιδια.
                              Όσο και αν ακουστει περιεργο στην πατριδα μου, που τοσο πολυ αγαπαω για τις ομορφιες της αλλα ταυτοχρονα τοσο πολυ την απεχθανομαι για το συστημα της και το τροπο λειτουργια της. Σχεδον παντα σε οτι κι αν κανεις εχεις ενα αγχος και μια συνεχομενη πιεση που σε συντροφευει, ειτε δουλευεις ειτε κανεις μια βολτα ειτε προσπαθεις απλα να επιβιωσεις σε ενα προβληματικο συστημα, παντα μα παντα εχεις αυτο το αγχος μεσα σου και αυτη την πιεση Ε! Αυτο μ'αρεσει εδω που ηρθα, αυτο το αγχος και η πιεση απλα δεν υπαρχουν, ειχα βαρεθει στην Ελλαδα να προβληματιζομαι σε πραγματα και καταστασεις που εδω που ηρθα θεωρουνται ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, ειμαι ενα χρονο εδω και συνεχεια εκπλησσομαι θετικα και ξερεις τι λεω συνεχεια μεσα μου? Παλι? Και αυτο το σκεφτηκε ο γερμανος? Ενω στην πατριδα μου συνεχεια ημουν με την απορια, αφου αυτο το βλεπουμε οτι ειναι λαθος γιατι δεν κανουμε ολοι απο την σκοπια μας κατι να το αλλαξουμε?

                              Τωρα οσον αφορα για το εργασιακο κομματι δουλειες για τον κοσμο υπαρχουν ολων των ειδων, και αν μιλησουμε για εξειδικευμενες ειδικοτητες απλα θα σου πω πως εδω εχουν πολυ μεγαλη ζητηση, τωρα στην δικη μου περιπτωση ενδιαφερον απο οτι ειδα υπαρχει, ειχα κλησει ενα ραντεβου για αρχες Σεμπτεμβριου και ημουν πολυ κοντα στο να υπογραψουμε συμβολαιο, ειχα και αλλα δυο ραντεβου για την επομενη εβδομαδα Τριτη και Πεμπτη σε αντιστοιχες εταιρειες που νοικιαζουν προσωπικο με πολλες κενες θεσεις συμφωνα με τα λεγομενα τους, κατι χειροπιαστο βεβαια δεν ειχα π.χ συμβολαιο, και ειχα και ενα εισιτηριο επιστροφης για την Δευτερα. Οποτε τι να κανω???? Ενα απο τα πρωτα μεγαλα διλημματα που κληθηκα να αντιμετωπισω. Η καλοκαιρινη μου αδεια απο την δουλεια στην Ελλαδα τελειωνε τελος Αυγουστου ηταν 11 αυγουστου και συζητω με την γυναικα μου τηλεφωνικα τι μπορουμε να κανουμε. Και συνειδητοποιω το εξης :αλλο να σκεφτεσαι να μεταναστευσεις, αλλο να συζητας να μεταναστευσεις και ΑΛΛΟ να το κανεις....Μπορει την φυγή σου να την σχεδιαζεις για καιρο μπορει και για χρονια μπορει να μην εχεις αλλη επιλογη και να ειναι μονοδρομος, οπως και να εχει το να το παρεις αποφαση να μεταναστευσεις ειναι μια πολυ μα πολυ μεγαλη αποφαση, και οσο πλησιαζε η ωρα που επρεπε να ακυρωσω το εισιτηριο τοσο μεγαλωναν και οι ενδιασμοι μεσα στο κεφαλι μου, μηπως ειναι τρελα αυτο που παω να κανω? Μηπως φαω τα μουτρα μου ? Μηπως εχουν δικιο τελικα ολοι αυτοι οι συναδελφοι και οι φιλοι που ειναι τοσο εναντια στο να φυγω απο την χωρα μου και λεγοντας μου οτι ''εγω θα εφευγα μονο αν δεν ειχα να φαω και ημουν στο δρομο''...μηπως, μηπως, μηπως....
                              Ολα αρχιζουν και ξεκαθαριζουν οταν σκεφτομαι το παιδι μου και πως φανταζομαι το μελλον του και το σιγουρο ειναι πως το μελλον του δεν το φανταζομαι στην σημερινη Ελλαδα. Αρα πιστευω πως αξιζει η προσπαθεια...οποτε ακυρωνω το εισιτηριο μου, καλου κακου βγαζω ενα καινουργιο για την τελευταια μερα της αδειας μου τελος Αυγουστου, παιρνουμε μαζι με την γυναικα μου την αποφαση να μεινω αλλες 15 μερες και υποσχομαι στον εαυτο μου πως θα κανω τα παντα να φερω το μελλον της οικογενειας μου σε αυτον εδω το τοπο....

                              Συνεχιζεται....

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by nikospp View Post
                                Ολα αρχιζουν και ξεκαθαριζουν οταν σκεφτομαι το παιδι μου και πως φανταζομαι το μελλον του και το σιγουρο ειναι πως το μελλον του δεν το φανταζομαι στην σημερινη Ελλαδα.
                                ακριβώς αυτό!

                                μεταναστεύουμε ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ και όχι για εμάς

                                εμείς πιθανό να δεινοπαθήσουμε μέχρι να στρώσει η ζωή μας (αν στρώσει)

                                αλλά σίγουρα τα παιδιά θα έχουν μια καλύτερη ζωή και όχι την άθλια ζωή που κάνουν κάτω η οποία ξεκινάει από την ημέρα συμπλήρωσης του Μηχανογραφικού Δελτίου στις Πανελλήνιες και δεν τελειώνει ποτέ...

                                Comment

                                Working...
                                X