Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by stavris View Post
    Νικόλα, εγω είμαι πολύ φρέσκος στην παρέα και προσπαθώ να καταλάβω την νοοτροπία των γερμανών και τι ακριβώς ζητούν απο άνα εργαζόμενο. Θα σου πώ οτι έχω μιση ακαδημαική μόρφωση αλλά δεν πήρα πτυχίο. Επρεπε να δουλέψω και τα παρατησα.
    Ηθελα να σε ρωτήσω το εξής: Για να δουλέψεις σε ένα εργοστάσιο εργάτης επάνω σε μια μηχανή χρειάζεται ειδικότητα γι αυτό; Απ' οτι κατάλαβα είσαι μηχανολόγος και το βιογραφικό σου είχε κάποια καλά στοιχεία. Αυτά τα καλά μπορει να τα κουβαλά κανεις και απο την Ελλάδα;
    Εγω, για παράδειγμα θα ήθελα να εργαστώ σε μια βιομηχανία της Γερμανίας και άυριο μάλιστα. Δεν είμαι μηχανολόγος ούτε μηχανικός, θα ήθελα να είμαι εργάτης και να πάιρνω κάποια χρήματα για να ζώ. Δεν θέλω BMW μου αρκεί και το ποδήλατο μου, ενα ιταλικό Bianchi. Εγω,σαν ανειδίκευτος εργατάκος αλλά να έχω μάθει την γερμανική γλώσσα και να μου ΄΄κόβει ΄΄ βρε παιδί μου τι πιθανότητες έχω; Το μόνο που θα έχω παραπάνω θα είναι το επαγγελματικό μου δίπλωμα οδήγησης κατηγορίας C. Tι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Πιστέυω θα γνωρίζεις!
    Προσπάθησε να κάνεις κάτι με το δίπλωμά σου (επέκταση). Είναι προφανώς το μοναδικό όπλο που έχεις για να βρεις δουλειά (σχεδόν) άμεσα και χωρίς να έχεις πολύ καλές γνώσεις γερμανικών.Επειδή τυχαίνει να έχω πάρε-δώσε στο χώρο δουλειάς με οδηγούς, μου λένε ότι όλοι προς τα εκεί κοιτάνε πλέον και βρίσκουν δουλειά [Είμαι Ελλάδα απ όσο κατάλαβες με πολλά χρόνια όμως στη Γερμανία παλαιότερα].

    Comment


      Blacktulip εγώ είμαι νέο μέλος...σε διαβάζω και παίρνω δύναμη. Ο μικρός μου είναι 18 μηνών και έχω όλα τα άγχη για το μεγάλο βήμα. Δεν μπορώ ούτε να διανοηθώ πως ήσουν με 3 (!) παιδιά και σε ηλικίες σχολείου. Αλλά αυτό που λες σκέφτομαι και εγώ και δεν το βάζω κάτω, πρέπει να δώσουμε ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά μας. Να ζουν ξέγνοιαστα και όχι μες την τρέλλα της Ελλάδας του σήμερα...
      Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας απλά εκεί που κοιτάς.

      Comment


        Πάνε κοντά 2 μήνες να μάθουμε νέα... είναι όλα καλά εκεί Νικόλα???

        Comment


          Βρε Νικο μη μας αφηνεις αλλο σε αγωνια.... ανυπομονουμε να μαθουμε τη συνεχεια....ελπιζω ολα να πανε καλα!!

          Comment


            Paidia kalimera saseyxaristo poli gia tin apodoxi kai gia ta tosa enimerotika themata poy anevazete thelo ki ego na sas po tin istoria moy .kai tha xreiasto kai ti diki sas osoi mporoun vevaia

            Comment


              Κλεινω 2 χρόνια γερμανια.με παρα πολλες μετακοινησεις και με πολλη ταλαιπωρία.και εκμετάλλευση σε ολο της το μεγαλείο στα ελληνικά εστιατόρια.προσπαθώ απεγνωσμένα να κρατηθώ απο καπου να σταθω στα ποδια μου αλλα ματαια. Φως στο τούνελ πουθενα. Ανασφαλιστη αδηλωτη.για πολλη καιρό και στο συνολο 2 χρονων παραμονής μου εδω φαινομαι μονο 6 μηνες ασφαλισμενη και οχι συνεχομενα...θελω να παω νυρεμβεργη εχω βρει πανσιον φτηνη σχετικα.αλλα θελω να ξεφυγω απο την εκμετάλλευση των εστιατορίων και τις πολλές ωρες δουλειάς...ψαχνω να βρω εταιρείες καθαρισμου που πληρωνουν με την ωρα και να ειναι καποιος Έλληνας ωστε να μπορεσω να συνενοηθω και να αρχισω να βαλω τη ζωη μου σε ταξη .. ξεκινώντας και σχολειο αργοτερα .... αν καποιος γνωριζει καμμια εταιρεια και μπορει ας με βοηθησει σας ευχαριστω πολυ

              Comment


                Νικόλα, περιμένουμε με τεράστια αγωνία update! Ρούφηξα τα κείμενα σου σε μια ημέρα

                Comment


                  2 χρονια σχεδόν Γερμανία... Μόναχο! Γνώρισα την (πλέον) γυναίκα μου στην Ελλάδα, ήρθα για διακοπές ενός μήνα περίπου, καθησα τελικά τρεις και πλέον είμαι δυο χρονια εδω! Το Μόναχο ειναι μια πολύ όμορφη πόλη που δύσκολα μπορείς να βρεις βαρβατα αρνητικά! Προς το παρόν πάω σχολείο για την γλώσσα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ) μιας και δεν υπάρχει η ανάγκη της δουλειάς αλλα με το νέο έτος θα ψάξω κάτι να βρω!

                  Την γυναίκα μου την γνώρισα μέσω φίλων που μένουν εδω και πάντα μου έλεγαν πως ο έλληνας δεν συμπεριφέρεται καλά στον εδω έλληνα! Αποτέλεσμα; Όταν ήρθα εδω οι σχέσεις μας να γίνουν τυπικές και πλέον μηδαμινές... Καλή καρδιά!

                  Τα εδω ελληνικά εστιατόρια θα κοιτάξουν να σε εκμεταλλευτούν αλλα παιδιά, χωρίς γλώσσα θα στο κάνει και ο Γερμανός αυτό!

                  Πολλές φορές η γυναίκα μου ανησυχεί για το αν μου αρέσει εδω η αν μου λείπει η Ελλάδα μας και της λέω ότι θα πω κι σε εσάς! Θεωρώ ότι έχουμε μια πανέμορφη χώρα αλλα αν γύρισα τώρα Ελλάδα το Μόναχο θα μου έλειπε περισσότερο απ όσο ως τώρα η Ελλάδα μας!

                  Απογοητευμένος απ τους εδω έλληνες είμαι και απ την κακιά που θα τους μείνει!

                  Καλή επιτυχία σε όσους έρθουν εξωτερικό και να θυμάστε ότι οποίος αξίζει θα πιάσει την ευκαιρία και θα του πανε όλα καλά...

                  Comment


                    Καλημέρα σας κι απο μένα...
                    Μπραβο σας για την υπεροχη δουλεια παιδια και κουραγιο στους απανταχου μεταναστες!
                    Πήραμε λοιπόν κι εμείς την μεγάλη απόφαση.(Εγώ και η γυναίκα μου και τα δυο σκυλάκια μας(γαλλικα μπουλντογκ))
                    Είμαστε 31 - 32 χρονών και για να μην επαναλαμβάνω ολα αυτά που έχουν χιλιοειπωθεί όλοι καταλαβαίνουμε τον λογο που φεύγουμε απο την Ελλαδιτσα.(οχι δεν ειναι χαιδευτικο αλλα ειρωνικο)
                    Η γενια των πατεραδων μας κατεστρεψε αυτη τη χωρα και δυστυχως βλεπω πως οι ιδιες αξιες περνανε και στα παιδια τους οποτε ειναι δεδομενο οτι δεν θα φτιαξουν ποτε τα πραγματα γιατι βρωμαει ο λαος και οχι μονο το συστημα...Μεγαλη κουβεντα , ας την αφησουμε καλυτερα.
                    Εχουμε καλή δουλειά εδώ αλλά 0 μέλλον.Εγώ είμαι επιθεωρητής-τεχνικος τηλεπικοινωνιών πλοίων και η σύζυγος στην ίδια εταιρεία αλλα εσωτερική.Έχουμε καλούς μισθούς για την εποχή - 1200 - 1000 - αλλα θέλουμε να κάνουμε οικογένεια και με αυτα τα δεδομένα δεν γίνεται κατι τετοιο.Πως να φερεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν βγαινεις να ζησεις ουτε εσυ?
                    Τελειωσαν εκεινες οι εποχες που λεγανε ας ερθει κι ολα θα γινουν...Οι εποχες πλεον ειναι πολυ απαιτητικες.Κι επειδη μεγαλωσα δυσκολα δεν θα θελα κατι τετοιο για το παιδι μου σε ενα συστημα που καταρρεει κι ολα υπολειτουργουν.
                    Πριν απο εναμισι χρονο και για μια 7ετια ημουν βοηθος μηχανικου σε ενα ιδιωτικο γιοτ και επαιρνα 2200 το μηνα.
                    Ειχα φτιαξει την ζωη μου λοιπον με αυτα τα χρηματα και οταν πουληθηκε το σκαφος ξαφνικα επεσα στα 1000...(Ναι καλα καταλαβατε , τα 1200 τα παιρνει η συζυγος)
                    Οποτε μετα απο πολυ και ωριμη σκεψη πηραμε την αποφαση να κανουμε το μεγαλο βημα.Για ενα καλυτερο μελλον και για μας αλλα κυριως για το παιδι η τα παιδια μας.
                    Η διαφορα ειναι οτι θελουμε να παμε οσο πιο ετοιμοι γινεται.Ετσι αποφασισαμε να μαθουμε πρωτα την γλωσσα σε επιπεδο Β2 και μετα να ξεκινησουμε.Εδω η ερωτηση μου ειναι ειναι αρκετο το Β2 για να μην μιλαμε σαν τους μεταναστες στα φαναρια εκει?
                    Επισης θα αρχισουμε να μαζευουμε σιγα σιγα ολα μας τα χαρτια , πτυχια κτλ για μεταφραση και παει λεγοντας.Επιπλα δεν θα παρω παρα μονο ρουχα και ακριβα ηλεκτρικα.
                    Εχουμε κι ενα σπιτι με στεγαστικο και το νοικιασα απο τωρα για να ειμαι σιγουρος για τον ενοικιαστη και μετακομισαμε απεναντι απο την εταιρεια που εργαζομαστε για να κανουμε κι οικονομια.
                    Πουλησα ενα σκουτερ και βαλαμε τα χρηματα στην ακρη κι ετσι μας εμεινε ενα αυτοκινητο καινουριο που δεν ξερω ακομα αν θα το παρουμε μαζι η θα το στειλουμε πριν φυγουμε.
                    Στοχος ειναι να μαζεψω οσα περισοτερα χρηματα μπορω πριν φυγω.Δεν παμε ετσι αερα...Λογικα κανενα 10.000 πρεπει να ειναι αρκετα ετσι δεν ειναι?
                    Εχω παρα πολλους συγγενεις εκει αλλα το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο πρωτος μου ξαδελφος που ανεβηκε πριν εναμιση χρονο ειναι να μην υπολογιζω σε κανενα παρα μονο στα ποδια μου.Τον ανεβασαν με λογια και ταματα και οταν εφτασε ουτε καν τον φιλοξενουσαν.Ευτυχως ανεβηκε προετοιμασμενος.Ετσι λοιπον κι εγω θεωρω οτι δεν εχω κανεναν εκει για βοηθεια απλα θα χρησιμοποιησω οσους εχω καλη επαφη για πληροφοριες κυριως . Τιποτε αλλο.Εχω μαθει να παταω στα ποδια και μονο οποτε No problem...
                    Διαβαζοντας την ιστορια του φιλου μας ειλικρινα συγκινηθηκα...Επισης με βοηθησε μεσα απο την περιγραφη του να δω ποσο ομορφα ειναι εκει στην κολωνια και γυρω γυρω.Οποτε σκεφτομαι σοβαρα να παω καπου εκει κοντα αναλογα βεβαια και την δουλεια.
                    Σημερα που θα ξεκινησω την γλωσσα θα ρωτησω και την δασκαλα αν ειναι εφικτο σε διαστημα ενος ετους να εχω φτασει Β2.
                    Λογικα θα ανεβω πρωτα εγω να κανω την ερευνα μου και αφου εχω κλεισει απο εδω οσα περισοτερα ραντεβου για δουλεια μπορω θα βολευτω - αν βολευτω - και επειτα θα ανεβει και η συζυγος.Υπολογιζω μεσα σε ενα 6μηνο να εχω μπει σε μια ροη.
                    Οποιος θελει να μου πει την γνωμη του για ολα αυτα η να μου δωσει καποια πληροφορια η ακομα να κανει καποια κριτικη θα χαρω πολυ να τον ακουσω.
                    Χρειαζομαι αλλωστε την γνωμη και την εμπειρια σας.
                    Μεγαλο και κουραστικο μηνυμα για αρχη αλλα ηθελα να τα πω σε καποιον που με καταλαβαινει!
                    Εννοειται πως δεν εχουμε πει τιποτα σε κανενα και ουτε θα πουμε μεχρι την τελευταια εβδομαδα...Δεν θελουμε επιρροες οποιουδηποτε τυπου.

                    Comment


                      Καλησπέρα ! Κατά την άποψη μου το επίπεδο Β2 είναι αρκετό για να μπορέσεις να δουλέψεις στην Γερμανία , φαντάζομαι είναι εφικτό σε 1 χρόνο απλά θέλει πολύ διάβασμα και προσωπική προσπάθεια , θα σε συμβούλευα να δώσεις πολύ βάση στα προφορικά , μίλα με τον καθηγητή/τρια σου όσο περισσότερο μπορείς , αυτό είναι το πιο ζόρικο κομμάτι πιστεύω , είναι και η προφορά λίγο ζόρικη ...Όταν ήρθα Γερμανία και άκουσα τα πρώτα Γερμανικά....δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως ενώ είχα κάνει κάποιους μήνες προετοιμασία , γι' αυτό σε συμβουλεύω να δώσεις μεγάλη βάση στα προφορικά .Επίσης , είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι μπορείς να μαζέψεις κάποια χρήματα και να έρθεις με αυτά , αλλά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις φιλοξενία από συγγενείς , τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα , όλοι θέλουμε να σταθούμε στα πόδια μας αλλά χρειαζόμαστε που και που βοήθεια , πόσο μάλλον όταν βρισκόμαστε σε ξένη χώρα , θα χρειαστείς λίγη βοήθεια με τις υπηρεσίες , ανθρώπους να σε κατατοπίσουν ή να σε συμβουλέψουν για κάτι . Το να βρεις δουλειά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ένας από αυτούς είναι και ο παράγοντας "τύχη" , επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει το πράγμα , προσπάθησε να μείνεις σε κανέναν συγγενή , ίσως σου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο να βρεις κάποια απασχόληση από αυτόν που έχεις υπολογίσει . Όντως η Κολωνία είναι πολύ όμορφη και η γύρω περιοχή . Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις !

                      Comment


                        Originally posted by AthinaSis View Post
                        Καλησπέρα ! Κατά την άποψη μου το επίπεδο Β2 είναι αρκετό για να μπορέσεις να δουλέψεις στην Γερμανία , φαντάζομαι είναι εφικτό σε 1 χρόνο απλά θέλει πολύ διάβασμα και προσωπική προσπάθεια , θα σε συμβούλευα να δώσεις πολύ βάση στα προφορικά , μίλα με τον καθηγητή/τρια σου όσο περισσότερο μπορείς , αυτό είναι το πιο ζόρικο κομμάτι πιστεύω , είναι και η προφορά λίγο ζόρικη ...Όταν ήρθα Γερμανία και άκουσα τα πρώτα Γερμανικά....δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως ενώ είχα κάνει κάποιους μήνες προετοιμασία , γι' αυτό σε συμβουλεύω να δώσεις μεγάλη βάση στα προφορικά .Επίσης , είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι μπορείς να μαζέψεις κάποια χρήματα και να έρθεις με αυτά , αλλά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις φιλοξενία από συγγενείς , τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα , όλοι θέλουμε να σταθούμε στα πόδια μας αλλά χρειαζόμαστε που και που βοήθεια , πόσο μάλλον όταν βρισκόμαστε σε ξένη χώρα , θα χρειαστείς λίγη βοήθεια με τις υπηρεσίες , ανθρώπους να σε κατατοπίσουν ή να σε συμβουλέψουν για κάτι . Το να βρεις δουλειά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ένας από αυτούς είναι και ο παράγοντας "τύχη" , επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει το πράγμα , προσπάθησε να μείνεις σε κανέναν συγγενή , ίσως σου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο να βρεις κάποια απασχόληση από αυτόν που έχεις υπολογίσει . Όντως η Κολωνία είναι πολύ όμορφη και η γύρω περιοχή . Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις !
                        Συμφωνώ με την ελάχιστη εμπειρία μου μαζί σου 100%!
                        Θέλει αγώνα αλλά το αποτέλεσμα σε δικαιώνει πιστεύω!!!
                        Καλή επιτυχία παιδιά!!!

                        Comment


                          Originally posted by AthinaSis View Post
                          Καλησπέρα ! Κατά την άποψη μου το επίπεδο Β2 είναι αρκετό για να μπορέσεις να δουλέψεις στην Γερμανία , φαντάζομαι είναι εφικτό σε 1 χρόνο απλά θέλει πολύ διάβασμα και προσωπική προσπάθεια , θα σε συμβούλευα να δώσεις πολύ βάση στα προφορικά , μίλα με τον καθηγητή/τρια σου όσο περισσότερο μπορείς , αυτό είναι το πιο ζόρικο κομμάτι πιστεύω , είναι και η προφορά λίγο ζόρικη ...Όταν ήρθα Γερμανία και άκουσα τα πρώτα Γερμανικά....δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως ενώ είχα κάνει κάποιους μήνες προετοιμασία , γι' αυτό σε συμβουλεύω να δώσεις μεγάλη βάση στα προφορικά .Επίσης , είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι μπορείς να μαζέψεις κάποια χρήματα και να έρθεις με αυτά , αλλά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις φιλοξενία από συγγενείς , τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα , όλοι θέλουμε να σταθούμε στα πόδια μας αλλά χρειαζόμαστε που και που βοήθεια , πόσο μάλλον όταν βρισκόμαστε σε ξένη χώρα , θα χρειαστείς λίγη βοήθεια με τις υπηρεσίες , ανθρώπους να σε κατατοπίσουν ή να σε συμβουλέψουν για κάτι . Το να βρεις δουλειά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ένας από αυτούς είναι και ο παράγοντας "τύχη" , επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως θα πάει το πράγμα , προσπάθησε να μείνεις σε κανέναν συγγενή , ίσως σου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο να βρεις κάποια απασχόληση από αυτόν που έχεις υπολογίσει . Όντως η Κολωνία είναι πολύ όμορφη και η γύρω περιοχή . Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις !
                          Καλημερα και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
                          Λογικα για τους πρωτους 3 μηνες δεν θα μπορω να νοικιασω σπιτι ετσι δεν ειναι?
                          Θα πρεπει να μεινω σε καποια πανσιον?Ξερετε τι τιμες παιζουν?Μιλαω με μια κοπελα ακομα απο δω η οποια της ζητανε 3 εκκαθαριστικα τριων μηνων για να της ενοικιασουν σπιτι.Ειναι μεγαλη η ζητηση των σπιτιων απ οτι καταλαβα με αποτελεσμα να ειναι ιδιαιτερα επιλεκτικοι κι επιφυλακτικοι οι ντοπιοι.
                          Θα ηθελα να αποφυγω να μεινω σε καποιον συγγενη αν και εχω την εντυπωση πως ολοι οι συγγενεις δεν ειναι κοντα στην κολωνια ετσι κι αλλιως.
                          Σιγουρα ομως θα παρω πληροφοριες απο αυτους απλα δεν θελω να φορτωθω σε καποιον.

                          Comment


                            Originally posted by Stifler View Post
                            Καλημερα και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
                            Λογικα για τους πρωτους 3 μηνες δεν θα μπορω να νοικιασω σπιτι ετσι δεν ειναι?
                            Θα πρεπει να μεινω σε καποια πανσιον?Ξερετε τι τιμες παιζουν?Μιλαω με μια κοπελα ακομα απο δω η οποια της ζητανε 3 εκκαθαριστικα τριων μηνων για να της ενοικιασουν σπιτι.Ειναι μεγαλη η ζητηση των σπιτιων απ οτι καταλαβα με αποτελεσμα να ειναι ιδιαιτερα επιλεκτικοι κι επιφυλακτικοι οι ντοπιοι.
                            Θα ηθελα να αποφυγω να μεινω σε καποιον συγγενη αν και εχω την εντυπωση πως ολοι οι συγγενεις δεν ειναι κοντα στην κολωνια ετσι κι αλλιως.
                            Σιγουρα ομως θα παρω πληροφοριες απο αυτους απλα δεν θελω να φορτωθω σε καποιον.
                            Δεν ξέρω για τιμές σε πανδοχεία , ξενοδοχεία αλλά είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλές επιλογές , ρίξε μια ματιά εδώ σε αυτό το site , έχει και επιλογή γλώσσας http://www.deutsche-pensionen.de/pen...hnis-lage.html . Δεν είναι όλοι επιφυλακτικοί και ιδιαίτερα επιλεκτικοί , εμείς δεν δυσκολευτήκαμε να νοικιάσουμε σπίτι , μένουμε ωστόσο σε πιο μικρή πόλη . Βασικά , αν δεν έχεις δουλειά είναι λογικό να μη θέλει κανένας να σου νοικιάσει διαμέρισμα . Ψάξε και σε πιο μικρές πόλεις γύρω από Κολωνία , μια πόλη σε πολύ κοντινή απόσταση είναι το Brühl , ζουν και πολλοί Έλληνες στην εν λόγο πόλη , αν σ' ενδιαφέρει .

                            Comment


                              Originally posted by Stifler View Post
                              Καλημερα και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
                              Λογικα για τους πρωτους 3 μηνες δεν θα μπορω να νοικιασω σπιτι ετσι δεν ειναι?
                              Θα πρεπει να μεινω σε καποια πανσιον?Ξερετε τι τιμες παιζουν?Μιλαω με μια κοπελα ακομα απο δω η οποια της ζητανε 3 εκκαθαριστικα τριων μηνων για να της ενοικιασουν σπιτι.Ειναι μεγαλη η ζητηση των σπιτιων απ οτι καταλαβα με αποτελεσμα να ειναι ιδιαιτερα επιλεκτικοι κι επιφυλακτικοι οι ντοπιοι.
                              Θα ηθελα να αποφυγω να μεινω σε καποιον συγγενη αν και εχω την εντυπωση πως ολοι οι συγγενεις δεν ειναι κοντα στην κολωνια ετσι κι αλλιως.
                              Σιγουρα ομως θα παρω πληροφοριες απο αυτους απλα δεν θελω να φορτωθω σε καποιον.
                              Μην σκέφτεσαι ότι "φορτώνεσαι"....αν έχεις καλές σχέσεις με κάποιον συγγενή και θα ήθελε να σε βοηθήσει, μην χάσεις αυτήν την ευκαιρία. Εμάς συγγενείς φιλοξένησαν τον άντρα μου 3 μήνες, τον έβαλαν σε δουλειά και του βρήκαν μέσω δικών τους γνωστών σπίτι αμέσως! Όλοι στην αρχή χρειαζόμαστε βοήθεια. Ζήτησε βοήθεια και όποιος σου την δώσει προχώρα! Δεν θα δυσκολευτείς τόσο πολύ και όταν με το καλό τακτοποιηθείς και σου ζητήσει κάποιος άλλος την βοήθειά σου, με χαρά θα θελήσεις να βοηθήσεις κι εσύ! Πάντα αξίζει να βοηθάμε με την καρδιά μας!!!! Καλή δύναμη!

                              Comment


                                Originally posted by Stifler View Post
                                Καλημέρα σας κι απο μένα...

                                Εχουμε καλή δουλειά εδώ αλλά 0 μέλλον.Εγώ είμαι επιθεωρητής-τεχνικος τηλεπικοινωνιών πλοίων και η σύζυγος στην ίδια εταιρεία αλλα εσωτερική.Έχουμε καλούς μισθούς για την εποχή - 1200 - 1000 - αλλα θέλουμε να
                                Πριν απο εναμισι χρονο και για μια 7ετια ημουν βοηθος μηχανικου σε ενα ιδιωτικο γιοτ και επαιρνα 2200 το μηνα.
                                Ειχα φτιαξει την ζωη μου λοιπον με αυτα τα χρηματα και οταν πουληθηκε το σκαφος ξαφνικα επεσα στα 1000...(Ναι καλα καταλαβατε , τα 1200 τα παιρνει η συζυγος)
                                Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς
                                Λες ότι έπαιρνες 2200 και μετά έπεσες στα 1000, η σύζυγος που κολλάει;

                                Comment

                                Working...
                                X