Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AutolycusWolf

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - AutolycusWolf

    08/08/2013
    Καλησπέρα στην παρέα!

    Συγχωρέστε με αλλά η δική μου ανταπόκριση ξεκινά από την Ελλάδα. Θα ήθελα να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου μαζί σας τόσο για να μπορέσω να κάνω τη μετάβαση πιο εύκολη, όσο και για ν’ ανταλλάξω απόψεις.

    Είμαι πτυχιούχος μεταφραστής (από Αγγλικά σε Ελληνικά κι ενίοτε το αντίστροφο). Κατέχω τίτλο βρετανικού εκπαιδευτικού ιδρύματος. Άνεργος τρία χρόνια τώρα με μηδενικές προοπτικές, αποφάσισα να τολμήσω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στην Αυστραλία. Βέβαια δεν είναι η πρώτη φορά που επιχείρησα να φύγω.

    Στο παρελθόν ένας ελληνοαυστραλός «φίλος» (ο οποίος έχει κατέβει εδώ και δύο χρόνια τώρα), είχε «προσπαθήσει» να με βοηθήσει. Οι λέξεις «φίλος» και «προσπαθήσει» είναι επίτηδες βαλμένες σε εισαγωγικά καθώς, κάθε άλλο παρά φίλος μπορεί να λογίζεται το εν λόγω άτομο, ενώ ουδέποτε είχε την πραγματική πρόθεση να προσφέρει κάτι. Ένας καιροσκόπος ήταν, ο οποίος ήθελε παρέα για να περνάει την ώρα του, κάτι που γινόταν όσο γνωριζόμασταν και στην Ελλάδα. Θα αναρωτηθείτε (και με το δίκιο σας) γιατί συνέχιζα να συγχρωτίζομαι μαζί του. Δίκιο έχετε, ωστόσο, αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Παρόλα αυτά, χάρη στα ψέματά του, τουλάχιστον μπήκα στη διαδικασία να αντιληφθώ τα περί βίζας και τις δυσκολίες που έχει η απόκτησή της. Είχα μιλήσει μάλιστα με μεταναστευτικό σύμβουλο εκ Αυστραλίας (ακόμα θυμάμαι τα 120 δολάρια που μου είχε ζητήσει για Skype interview) και κατέληξα πως μάλλον δεν θα τα κατάφερνα, όχι επειδή δεν είχα τα προσόντα ή δεν μιλώ καλά τη γλώσσα, τουναντίον. Θεωρούσα ότι δεν θα τα κατάφερνα επειδή δεν διέθετα τα υπέρογκα ποσά που ζητούσε η σύμβουλος και το όλο εγχείρημα. Τότε, πριν περίπου δύο χρόνια, όπως θυμάμαι το επάγγελμα του μεταφραστή ήταν ακόμα μέσα στη λίστα SOL και πριμοδοτείτο με 70 μόρια.

    Είχα αφήσει πίσω μου το όνειρο της μετανάστευσης, και με την ηλικία μου να προχωρά επικίνδυνα, μάλλον το είχα διαγράψει. Ένας φίλος με προέτρεψε να σκεφτώ το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού στη Βρετανία, μήπως και μπορέσω να δικτυωθώ εκεί. Μια έκθεση πανεπιστημίων του εξωτερικού που γινόταν στην Αθήνα εκείνη την περίοδο στάθηκε αφορμή ν’ αναζωπυρωθεί η επιθυμία. Πήγα και γνώρισα κάποιους που πρόσφεραν σπουδές και ΠΙΘΑΝΕΣ ευκαιρίες καριέρας στην Αυστραλία. Ομολογώ πως ήμουν (κι είμαι ακόμα) ιδιαιτέρως επιφυλακτικός. Μίλησα με τους εκπροσώπους και των δύο γραφείων. Πήγα μόνος, πήγα μαζί με φίλους. Δύο εξ αυτών προσφέρθηκαν να μου δανείσουν χρήματα για να κάνω την απόπειρα. Πήγα ξανά στα γραφεία. Έστειλα γνωστούς μου να τους ψαρέψουν. Το έψαξα από όλες τις μεριές...

    Στην ουσία αυτό που σου προσφέρουν είναι την ευκαιρία να σπουδάσεις κάτι αποκτώντας φοιτητική βίζα που σου δίνει το δικαίωμα 20 ωρών εργασίας την εβδομάδα όσο είσαι φοιτητής και 40 ωρών την εβδομάδα μεταξύ των εξαμήνων (όπου μεσολαβεί μια περίοδος διακοπών). Δεν υπόσχονται, αλλά προθυμοποιούνται να σε βοηθήσουν να βρεις μια πρόχειρη δουλειά, ενώ είναι στο χέρι σου να δικτυωθείς όσο καλύτερα γίνεται και να βρεις είτε κάποιον σπόνσορα, είτε κάποιον άλλο (νόμιμο) τρόπο για να παραμείνεις εκεί.

    Οι χρηματοδότες μου συμφώνησαν και μου έδωσαν το πράσινο φως. Από εκεί που δεν είχα δανειστεί ποτέ μου ούτε ένα ευρώ, βρέθηκα με 8000 στο λογαριασμό μου. Μεγάλο το συναισθηματικό φορτίο. Δεν θα εκμεταλλευόμουν ποτέ κανένα. Μέχρι και την τελευταία στιγμή, είχα κι έχω αμφιβολίες για το project. Έδωσα τα χρήματα που μου ζητήθηκαν από το γραφείο, πληρώθηκε η προκαταβολή της σχολής, βγήκε η φοιτητική βίζα, αγόρασα το εισιτήριο. Αναχωρώ από την Αθήνα στις 29/09/2013 στις 18:50 και φτάνω στην Μελβούρνη την 01/10/2013 στις 08:00.

    Σπίτι είπαμε ότι θα κλείσουμε από εδώ, τους είπα ότι θα προτιμούσα κάποιο μικρό, οικονομικό στούντιο. Μίλησα και με τα ξαδέρφια μιας φίλης μου, ελαφρώς ηλικιωμένους συντηρητικούς ελληνοαυστραλούς, που είχαν έρθει για διακοπές στην Ελλάδα (ένα μήνα στην Μύκονο…) Μου υποσχέθηκαν πως θα μου στείλουν τα contact details τους, ενώ δεσμεύτηκαν να με συναντήσουν μόλις κατέβω και… βλέπουμε. Τα περιμένω ακόμα (παρότι ξέρω πως έχουν φτάσει σπίτι τους εδώ και 15 ημέρες, αλήθεια ένα mail με δυο τηλέφωνα και μια διεύθυνση δεν παίρνει χρόνο, σωστά;) αλλά δεν στηρίζομαι σ’ αυτούς, άλλωστε, ήταν ένα plan B (να μην πω καλύτερα ένα plan Z).

    Έχω πολύ όρεξη για δουλειά, δεν είμαι ανειδίκευτος, θεωρώ πως έχω κάποιες γνώσεις, ένα πτυχίο από βρετανικό πανεπιστήμιο που θέλω ν’ αναγνωρίσω στην Αυστραλία (μέσω του NAATI του οργανισμού πιστοποίησης μεταφραστών και διερμηνέων). Η κατάσταση στην Ελλάδα δυστυχώς δεν παλεύεται άλλο. Δεν σας κρύβω όμως πως, παρά την απόφαση μου να φύγω, νιώθω φοβερά απελπισμένος, αγχωμένος, στεναχωρημένος. Σήμερα διάβασα σε κάποιο group για επιτήδειους που κατεβάζουν φοιτητές στην Αυστραλία και τους πουλάνε ψεύτικες ελπίδες και φυσικά ταράχτηκα… Σήμερα γράφτηκα στο patriotaki και μοιράζομαι την μέχρι τώρα εμπειρία μου…

    Δεν περιμένω να μου έχουν στρωμένα τα κόκκινα χαλιά, ποτέ δεν το περίμενα. Δεν ζητώ μεγαλεία. Ζητώ όμως μια ευκαιρία να ζήσω τη ζωή μου με αξιοπρέπεια, μια ευκαιρία που η Ελλάδα μου στερεί.

    Ελπίζω…

    #2
    φιλε καλη επιτυχια σου ευχομαι.
    σε ποιο πανεπιστημιο αν επιτρεπεται γραφτικες?για ποιο επιπεδο σπουδων και τι περιεχομενο εχουν?ποσα χρηματα ζητανε το ετος και ποσα προκαταβολη?
    καλη αρχη να εχεις

    Comment


      #3
      Ευχομαι ολα να σου ελθουν οπως τα εχεις σκεφθει και οργανωσει. Εαν δεν εισαι της αρπαχτης η Αυστραλια ειναι για σενα, ειδαλλως μην χαλας τον χρονο σου. Να θυμασαι οτι οι φιλιες και οι συγγενειες περνουν απο φιλτρα λεπτης κοκομετριας για να αξιζουν. Ευχομαι το καλυτερο στην καινουργια αρχη που κανεις.

      Comment


        #4
        Επειδή έχω ήδη ένα post graduate degree βρετανικού πανεπιστημίου (στη μετάφραση) επέλεξα (για οικονομία χρόνου και για να επικεντρωθώ στα φλέγοντα, a.k.a. την αναγνώριση του πτυχίου μου και την εύρεση τρόπου μόνιμης και ΝΟΜΙΜΗΣ εγκατάστασης στη χώρα) να κάνω ένα Diploma στο Lonsdale Institute, το οποίο σε γενικές γραμμές δεν είναι Bachelor's ή Masters αλλά βοηθάει. Μιλάμε για course ενός χρόνου με Certificate IV in Business στο πρώτο και Diploma in Business στο δεύτερο εξάμηνο. Ως προκαταβολή ζητήθηκε το ποσό των 3.000 AUD για το πρώτο εξάμηνο και των 2.950 AUD για το δεύτερο.

        Στην Αυστραλία έρχομαι με μπόλικη προϋπηρεσία κι αρκετές συστατικές επιστολές προηγούμενων εργοδοτών που πιστοποιούν συνεχή ενασχόληση με τη μετάφραση, συστατικές επιστολές καθηγητών μου και συστατικές επιστολές κοινωνικής φύσης από δύο γιατρούς φίλους μου (μια ψυχολόγο κι έναν χειρουργό). Επιπρόσθετα, κάνω τώρα στο ΠΑ.ΠΕΙ. ένα σεμινάριο γύρω από τα χρηματοοικονομικά. Υπήρξε μια πρόταση ν' ακολουθήσω το επάγγελμα του ασφαλιστικού πράκτορα (κάτι που ΔΕΝ μπορώ με τίποτα να κάνω), ωστόσο, για να βγάλω την άδεια πρέπει να δώσω εξετάσεις στην Τράπεζα της Ελλάδας και γι αυτό χρειάζονται κάποια υποχρεωτικά μαθήματα το κόστος των οποίων μου καλύπτει το γραφείο από το οποίο μου έγινε η πρόταση. Επειδή είμαι πάντοτε ΤΥΠΙΚΟΣ μέχρι αηδίας τους είχα ενημερώσει εξ αρχής ότι θα φύγω και πως δύσκολα θα μπορούσα να κάνω τον πράκτορα, εντούτοις, εκείνοι (ας πούμε προς τιμήν τους) δέχτηκαν να συνεχίσουμε. Οι εξετάσεις για την άδεια του ασφαλιστικού πράκτορα είναι στις 22/09/13. Παράλληλα είχα γραφτεί στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στο τμήμα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού (έχω πάρει τώρα τη δεύτερη αναβολή σπουδών μου λόγω σχετικής οικονομικής δυστοκίας), πτυχίο που θα ήθελα να συνεχίσω κάποια στιγμή.

        Comment


          #5
          Σε περιμένουμε!
          Και σε ότι μπορούμε,θα βοηθήσουμε.

          Comment


            #6
            Originally posted by australian View Post
            Σε περιμένουμε!
            Και σε ότι μπορούμε,θα βοηθήσουμε.

            Ακούγεται πολύ παρήγορο, ευχαριστώ!

            Comment


              #7
              Καλή επιτυχια σε οσα θελεις να κανεις κι ολα οπως επιθυμεις να σου ερθουνε!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Φίλε καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!!
                Από αυτά που γράφεις, φαίνεσαι άτομο με αρκετή αυτοπεποίθηση & που δεν το βάζει εύκολα κάτω....(δεν ξέρω την ηλικία σου, δεν νομίζω όμως ότι είσαι πολύ μικρός) εχεις & τις απαραίτητες "εμπειρίες" από τη ζωή γιατί έχεις μάθει να "φυλάγεσαι"...
                οπότε πιστεύω θα τα καταφέρεις!!!! όλοι λίγο-πολύ τις ίδιες σκέψεις & φόβους έχουμε.... οπότε μάλλον είσαι σε καλό δρόμο !!!!
                Από αυτά που έχω μάθει για την Αυστραλία (από τα παιδιά εδώ & από άλλες πηγές) έχω καταλάβει ότι είναι μια χώρα, που ανταμείβει τους τολμηρούς & αυτοί που έχουν όραξη για δουλειά δεν χάνονται.... (ίσως είναθ λάθος η εκτίμησή μου αυτή, αλλά εμένα μου δίνει σαν σκέψη το κουράγιο να συνεχίσω...)

                Όπως λέει & ο Αγόριανη : "Υπομονή & επιμονή!!!"

                Καλή τύχη & καλή δύναμη σε ότι έρθει από εδώ & πέρα!!!!
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  #9
                  Δες και την πιθανοτητα να γινεις NAATI translator...
                  Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by billy View Post
                    Από αυτά που γράφεις, φαίνεσαι άτομο με αρκετή αυτοπεποίθηση & που δεν το βάζει εύκολα κάτω....(δεν ξέρω την ηλικία σου, δεν νομίζω όμως ότι είσαι πολύ μικρός)
                    Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, αν κι εγώ δεν νιώθω ως τέτοιος (με αυτοπεποίθηση that is). Δεν είμαι μικρός, γεννήθηκα το '72 άρα λογικά είμαι 41; (πραγματικά ούτε να το σκέφτομαι, τέτοια ηλικία... )

                    Originally posted by patousis View Post
                    Δες και την πιθανοτητα να γινεις NAATI translator...
                    Φίλε μου αυτός είναι ένας από τους πρωταρχικούς μου στόχους, το γράφω άλλωστε στο αρχικό μου post, πως θέλω ν' αναγνωρίσω το πτυχίο μου μέσω NAATI.

                    Comment


                      #11
                      Και εγω παππους ειμαι, μην ανησυχεις, κι ομως ειμαι (ηρθα) ακομα εδω.... Αδελαιδα στα 45 μου....
                      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                      Comment


                        #12
                        Συγνώμη ρε παιδιά (AutolycusWolf & - συνονόματε patousis) γτ δλδ σας πήραν τα χρόνια με 40+;;;;; εγώ είμαι 12 χρόνων αλλά μεγαλοδείχνω!!!!
                        (γεν '74) Σημασία δεν έχει πόσο είσαι αλλά πόσο νιώθεις μέσα σου!!!!!
                        για να μην πούμε για κάτι παληκάρια 50+ που είναι Αυστραλία με φοιτητική!!!!! Αυτοί δλδ τι πρέπει να λένε;;;;
                        Έλα να συνέλθουμε λίγο!!!! Να πάρουμε λίγο τα πάνω μας!!!!! μια χαρά παιδιά είμαστε, στο άνθος της ηλικίας μας( & αν μη τι άλλο, στην πιο παραγωγική ηλικία της ζωής μας!!!! όπου έχουμε τέλεια ισορροπία γνώσης,εμπειρίας & ικανοντήτων!!!!)

                        Λοιπόν keep the spirit UP!!!!!

                        Με το καλό θα περάασουν όλα, θα βρεθούμε όλι μαζί, θα πίνουμε (κάτι, κεφέδες, τσίπουρα, μπύρες whatever!!!) & θα γελάμε!!!

                        Να είστε όλοι καλά!!!!
                        Καλή αντάμωση!!!!
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by billy View Post
                          Συγνώμη ρε παιδιά (AutolycusWolf & - συνονόματε patousis) γτ δλδ σας πήραν τα χρόνια με 40+;;;;; εγώ είμαι 12 χρόνων αλλά μεγαλοδείχνω!!!!
                          (γεν '74) Σημασία δεν έχει πόσο είσαι αλλά πόσο νιώθεις μέσα σου!!!!!
                          για να μην πούμε για κάτι παληκάρια 50+ που είναι Αυστραλία με φοιτητική!!!!! Αυτοί δλδ τι πρέπει να λένε;;;;
                          Έλα να συνέλθουμε λίγο!!!! Να πάρουμε λίγο τα πάνω μας!!!!! μια χαρά παιδιά είμαστε, στο άνθος της ηλικίας μας( & αν μη τι άλλο, στην πιο παραγωγική ηλικία της ζωής μας!!!! όπου έχουμε τέλεια ισορροπία γνώσης,εμπειρίας & ικανοντήτων!!!!)

                          Λοιπόν keep the spirit UP!!!!!

                          Με το καλό θα περάασουν όλα, θα βρεθούμε όλι μαζί, θα πίνουμε (κάτι, κεφέδες, τσίπουρα, μπύρες whatever!!!) & θα γελάμε!!!

                          Να είστε όλοι καλά!!!!
                          Καλή αντάμωση!!!!

                          Σωστα τα λες, και εγω ετσι το εννοω, απλα δεν το διατυπωσα σωστα. Αυτο προσπαθησα να του πω και εγω. Ειμαστε στην καλυτερη ηλικια με τα καλυτερα προσοντα, οποτε κυριοι Αυστραλοι καλα θα κανετε να μας δωσετε τις καλυτερες θεσεις...
                          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                          Comment


                            #14
                            Η μετανάστευση όπως κάποια κλασσικά παιχνίδια, είναι για ηλικίες από 3 έως 103 ετών. Αυτό δεν το λέω τυχαία...ξέρω άνθρωπο 80+ που ένω ζούσε τα τελευταία 10 χρόνια στην Ελλάδα, όντας Αυστραλός υπήκοος επέστρεψε για να ζήσει το υπόλοιπο εδώ!!!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by patousis View Post
                              οποτε κυριοι Αυστραλοι καλα θα κανετε να μας δωσετε τις καλυτερες θεσεις...
                              Θα σταθώ σε αυτό, καθότι, από τα λίγα που διάβασα μέχρι στιγμής στο πατριωτάκι, συγχωρέστε με κιόλας αν κάνω λάθος, διαπίστωσα πως καλύτερα να "μπλέξεις" με Αυστραλούς, παρά με Ελληνοαυστραλούς. Τι να πω ρε παιδιά... Εύχομαι πραγματικά να διαβάζω άλλ' αντ' άλλων!

                              Σημείωση για την αποφυγή πάσης παρεξήγησης: Μιλώ πάντα για εργοδότες!

                              Comment

                              Working...
                              X