Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιογραφικό σημείωμα και αίτηση υποψηφιότητας στη γερμανική αγορά εργασίας.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    παιδια τα διαβασα ολα για τα βιογραφικα αλλα τα εχω κανει σαλατα μεσα στο μυαλο μου
    μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για να κανω ενα βιογραφικο?
    εγω δουλευα οταν πηγενα νυχτερινο σαν υδραυλικος στην οικοδομη(χωρις ενσημα) αρα δεν το γραφω αυτο
    μετα που πηγα στον οαεδ δουλευα υδραυλικος με ενσημα(αυτο το γραφω)
    τελιωσα απο φανταρος και πηγα σε ενα εργοστασιο με επιπλα γραφειου αλλα ειμουν το παιδι για ολες της δουλιες (λουστρα,συσκευασια,κοψιμο,φορτομα) τι θα γραψω οτι απλα δουλευα σε ενα εργοστασιο?
    τωρα εχω βγαλει ολα τα διπλωματα που μπορουσα(φορτηγο,λεωφοριο,Ε)
    και ελεγα να ψαξω για οδηγος
    απο γερμανικα δεν ξερω την τυφλα μου ακομα(να ξεπληρωσο το διπλωμα και ξεκιναω ταχυρυθμα γερμανικα να καταλαβενω τι λενε και να διαβαζω τα βασικα)
    σας ζαλησα αλλα θα χυθει ο εγκεφαλος μου εχει κανενα μηνα προσπαθω να βγαλω ακρη
    σας ευχαριστω για των χρονο σας και κανατε πολυ καλα που φτιαξατε αυτο το φορουμ βοηθατε παρα πολυ κοσμο

    Comment


      #17
      δες εδω: Europass: Κατεβάστε τα έγγραφα του βιογραφικού σημειώματος (πρότυπο και οδηγίες)

      ειναι σε ολες τις Ευρωπαικες Γλωσσες. κατεβασε το Γερμανικο και τις οδηγιες του


      το πλεονεκτημα του ειναι οτι εχει χωρο για πολλα πραγματα και εμπειριες που ισως σε αλλα CV Templates να μην υπαρχουν

      Comment


        #18
        ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΛΕΓΟΜΑΙ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ?

        Comment


          #19
          Originally posted by claus View Post
          δες εδω: Europass: Κατεβάστε τα έγγραφα του βιογραφικού σημειώματος (πρότυπο και οδηγίες)

          ειναι σε ολες τις Ευρωπαικες Γλωσσες. κατεβασε το Γερμανικο και τις οδηγιες του


          το πλεονεκτημα του ειναι οτι εχει χωρο για πολλα πραγματα και εμπειριες που ισως σε αλλα CV Templates να μην υπαρχουν
          Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση τώρα να κάνω ακόμα μια ερώτηση.
          Πως θα γράψω ότι δουλευα θερμοϋδραυλικος?
          Και για το εργοστασιο απλα εργατης Θα βαλω Συγγνώμη για της χαζες ερωτήσεις αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος

          Comment


            #20
            Google Search is Your Friend: http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=41515.0

            θερμοϋδραυλικος = central heating technician

            στα γερμανικα ομως δεν ξερει...

            Comment


              #21
              Originally posted by claus View Post
              Google Search is Your Friend: http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=41515.0

              θερμοϋδραυλικος = central heating technician

              στα γερμανικα ομως δεν ξερει...
              Όλα μέσω Google τα κάνω μετάφραση αλλά είδα ότι δεν βγάζει τίποτα και λέω μηπως ξέρει κανένας πως λέγεται στα γερμανικά

              Comment


                #22
                Originally posted by giannis.serres View Post
                Πως θα γράψω ότι δουλευα θερμοϋδραυλικος?
                Heizungsinstallateur. Εδώ Heizungsinstallateur/in πληροφορίες για το επάγγλεμα απο τον Arbeitsamt.

                Originally posted by giannis.serres View Post
                Και για το εργοστασιο απλα εργατης Θα βαλω
                Produktionsmitarbeiter ή Produktionshelfer. Εδώ Produktionshelfer/in ohne nähere Tätigkeitsangabe πληροφορίες για το επάγγλεμα απο τον Arbeitsamt.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #23
                  εχω πτυχιο αλλα δεν εχω αδεια υδραυλικου
                  εδω στην σερρες οταν δουλευα σηκωνοταν πολλες οικοδομες και το αφεντικο μου επιανε την θερμανση σε καθε οικοδομη και ο συνετερος υδρευση και αποχετευση
                  και ετσι ξερω να κολλαω με ηλεκτροκοληση(δεξαμενες και κεντρικη θερμανση ) αλλα δεν ειμαι καλος στην υδρευση και την αποχευτεση
                  και εχω να ασχοληθω με το επαγελμα απο το 2004 που τελιωσα το σχολειο.
                  πηγα φανταρος γυρισα και ειχε ξεκινηση η καθοδικη πορεια της οικοδομης και ετσι δεν ειχε δουλεια και βρηκα δουλεια σε εργοστασιο με επιπλα γραφειου (νομιζα οτι θα δουλευα σαν υδραυλικος εκει μεσα αλλα δουλευα χαμαλης)

                  Comment


                    #24
                    Εώς τώρα έχουμε αναλύσει σε ενα ικανοποιητικό βαθμό στο πώς αιτούμαστε για μια θέση εργασίας. Μετά από εναν αριθμό αιτήσεων μπορεί να μας έρθει μια πρόσκληση για συνέντευξη και στο μεσοδιαστημα να έχουμε βρεί εργασία και να πρέπει να απορίψουμε ευγενικά την προσφορά.

                    Sehr geehrte/r Frau/Herr xxxx
                    vielen Dank für Ihre Einladung zu einem persönliche Gespräch in Ihrem Hause.

                    Ich muss Ihnen heute jedoch mitteilen, dass ich mich in der Zwischenzeit für eine andere Stelle entschieden habe und Ihr Angebot nicht wahrnehmen werde. Ich möchte mich jedoch herzlich für das entgegengebrachte Vertrauen bedanken und hoffe auf Ihr Verständnis.

                    mit freundlichen Grüßen,
                    xxxxxxx
                    Με μια ευγενική απάντηση κρατάμε και γεφυρες για πιθανή συνεργασία στο μέλλον.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #25
                      αυτα ειναι :-)

                      Ωραιος !!!


                      Ευχομαι να συμβει το ιδιο σε ολα τα ξενιτεμενα πατριωτακια μας !

                      Comment


                        #26
                        Καλησπερα,
                        δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο thread αλλα συνεχιζω.. Εχω συνεντευξη για δουλεια, εχω και την προυπηρεσια και οτι χρειαζονται. Ομως εχω το B1 στα Γερμανικα (γνωριζω και αγγλικα) και δεν ξερω αν θα μπορω να ανταπεξελθω στην συνεντευξη και εχω ανχωθει απειρα. Καμια συμβουλη;
                        Wir werden über die Runden kommen!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Kristen* View Post
                          Καλησπερα,
                          δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο thread αλλα συνεχιζω.. Εχω συνεντευξη για δουλεια, εχω και την προυπηρεσια και οτι χρειαζονται. Ομως εχω το B1 στα Γερμανικα (γνωριζω και αγγλικα) και δεν ξερω αν θα μπορω να ανταπεξελθω στην συνεντευξη και εχω ανχωθει απειρα. Καμια συμβουλη;
                          Καλή επιτυχία! Να σκέφτεσαι μόνο τα θετικά σου και όχι τα αρνητικά.

                          Comment


                            #28
                            Έχεις απολυτο δικιο! Αλλα εχω φρικαρει εντελως νομιζω ουτε το ονομα μου δεν θα πω! Ευχαριστω παρα πολυ παντως!
                            Wir werden über die Runden kommen!

                            Comment


                              #29
                              Λοιπόν έστειλα πάνω από 100 βιογραφικά γιατί αν καθίσω να διαβάσω την κάθε εταιρία τι προσφέρει και τι όχι θα πρέπει να γράψω πάνω από 500 Anschreiben (εκτός και αν γράφω τα ίδια παντού) για συγκεκριμένες θέσεις, αν κάποιος ενδιαφέρεται σύμφωνα με την δική μου προϋπηρεσία θα στείλει απάντηση.

                              Comment


                                #30
                                Καλησπέρα! Είμαι ο Απόστολος. Παρακολουθώ το φόρουμ καιρό και τώρα με πολύ μεγαλύτερη προσοχή καθώς πήρα τη μεγάλη απόφαση για το μεγάλο βήμα. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας όσο γίνεται... Θα ανέβω ως οδηγός λεωφορείου χωρίς εμπειρία. Είμαι στη φάση που θέλω να φτιάξω το βιογραφικό μου και όλα τα συναφή. Το βιογραφικό το έκανα με το europass. Τη συνοδευτική αποστολή θα προσπαθήσω να την παλέψω, δεν έχει τύχει να ξανακάνω. Αυτό που θα ήθελα κυρίως να ρωτήσω είναι το εξής: υπάρχει ένα simulator για λεωφορεία το οποίο είναι πάρα πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Ίσως να είμαι αφελής, αλλά θα βοηθούσε το να στείλω ένα βίντεο όπου εγώ θα οδηγάω ενα δρομολόγιο; Επίσης για αυτόν τον προσομοιωτή είχα φτιάξει ένα ολόκληρο dashboard (κάτι σαν αυτό). Και ένα άλλο, σκέφτομαι να κάνω παρουσίαση του εαυτού μου σε βίντεο.. Μετράει;

                                Comment

                                Working...
                                X